CUPS 1.6 - en to cs translation catalogue (2482 entries)

en: %s cannot be changed.
cs: %s nelze změnit.

en: 1 inch/sec.
cs: 1 palec/sek.

en: 1.5 inch/sec.
cs: 1.5 palce/sek.

en: 10 inches/sec.
cs: 10 palců/sek.

en: 100 mm/sec.
cs: 100 mm/sek.

en: 11 inches/sec.
cs: 11 palců/sek.

en: 12 inches/sec.
cs: 12 palců/sek.

en: 120 mm/sec.
cs: 120 mm/sek.

en: 120x60dpi
cs: 120x60 dpi

en: 120x72dpi
cs: 120x72 dpi

en: 136dpi
cs: 136 dpi

en: 15 mm/sec.
cs: 15 mm/sek.

en: 150 mm/sec.
cs: 150 mm/sek.

en: 150dpi
cs: 150 dpi

en: 180dpi
cs: 180 dpi

en: 2 inches/sec.
cs: 2 palce/sek.

en: 2-Sided Printing
cs: oboustranný tisk

en: 2.5 inches/sec.
cs: 2.5 palce/sek.

en: 20 mm/sec.
cs: 20 mm/sek.

en: 200 mm/sec.
cs: 200 mm/sek.

en: 203dpi
cs: 203 dpi

en: 24-Pin Series
cs: 24 jehličková

en: 240x72dpi
cs: 240x72 dpi

en: 250 mm/sec.
cs: 250 mm/sek.

en: 3 inches/sec.
cs: 3 palce/sek.

en: 30 mm/sec.
cs: 30 mm/sek.

en: 300 mm/sec.
cs: 300 mm/sek.

en: 300dpi
cs: 300 dpi

en: 360dpi
cs: 360 dpi

en: 360x180dpi
cs: 360x180 dpi

en: 4 inches/sec.
cs: 4 palce/sek.

en: 40 mm/sec.
cs: 40 mm/sek.

en: 5 inches/sec.
cs: 5 palců/sek.

en: 6 inches/sec.
cs: 6 palců/sek.

en: 60 mm/sec.
cs: 60 mm/sek.

en: 600dpi
cs: 600 dpi

en: 60dpi
cs: 60 dpi

en: 7 inches/sec.
cs: 7 palců/sek.

en: 8 inches/sec.
cs: 8 palců/sek.

en: 80 mm/sec.
cs: 80 mm/sek.

en: 9 inches/sec.
cs: 9 palců/sek.

en: 9-Pin Series
cs: 9 jehličková

en: Accept Jobs
cs: Příjem úloh

en: Accepted
cs: Přijatý

en: Add Class
cs: Přidat třídu

en: Add Printer
cs: Přidat tiskárnu

en: Add RSS Subscription
cs: Přidat RSS předplatné

en: Address
cs: Adresa

en: Administration
cs: Administrace

en: Always
cs: Vždy

en: Applicator
cs: Aplikátor

en: Bad NULL dests pointer
cs: Neplatný ukazatel NULL

en: Bad OpenGroup
cs: Chybný OpenGroup

en: Bad OpenUI/JCLOpenUI
cs: Chybný OpenUI/JCLOpenUI

en: Bad OrderDependency
cs: Chybný OrderDependency

en: Bad Request
cs: Chybný požadavek

en: Bad SNMP version number
cs: Chybná verze SNMP

en: Bad UIConstraints
cs: Chybný UIConstraints

en: Bad copies value %d.
cs: Chybný počet kopií %d.

en: Bad custom parameter
cs: Chybný uživatelský parametr

en: Bad number-up value %d.
cs: Chybná hodnota %d.

en: Bad page-ranges values %d-%d.
cs: Chybný rozsah stránek %d-%d.

en: Banners
cs: Banery

en: Bond Paper
cs: Kancelářský papír

en: CPCL Label Printer
cs: Tiskárna štítků CPCL

en: Cancel RSS Subscription
cs: Zrušit RSS předplatné

en: Change Settings
cs: Změna nastavení

en: Classes
cs: Třídy

en: Clean Print Heads
cs: Vyčištění tiskových hlav

en: Color
cs: Barva

en: Color Mode
cs: Barevný režim

en: Community name uses indefinite length
cs: "Community-Name" má neomezenou délku

en: Continue
cs: Pokračovat

en: Continuous
cs: Souvislý

en: Created
cs: Vytvořeno

en: Custom
cs: Uživatelský

en: Cut
cs: Snížit

en: Cutter
cs: Výstřižek

en: Dark
cs: Tmavý

en: Darkness
cs: Tma

en: Delete Class
cs: Výmaz třídy

en: Delete Printer
cs: Výmaz tiskárny

en: DeskJet Series
cs: Řada DeskJet

en: Destination "%s" is not accepting jobs.
cs: Zařízení "%s" nepřijímá úlohy.

en: Direct Thermal Media
cs: Termální médium

en: Disabled
cs: Zakázaný

en: Duplexer
cs: Duplexní jednotka

en: EPL1 Label Printer
cs: Tiskárna štítků EPL1

en: EPL2 Label Printer
cs: Tiskárna štítků EPL2

en: Edit Configuration File
cs: Úprava konfiguračního souboru

note: TRANSLATORS: Banner/cover sheet after the print job.
en: Ending Banner
cs: Ukončení baneru

en: English
cs: Čeština

en: Enter your username and password or the root username and password to access this page. If you are using Kerberos authentication, make sure you have a valid Kerberos ticket.
cs: Zadejte své uživatelské jméno a heslo, nebo uživatelské jméno a heslo administrátora pro přístup na tuto stránku. Pokud používáte ověřování Kerberos, ujistěte se, že máte platný ticket Kerberosu.

en: Envelope Feed
cs: Podavač obálek

en: Error Policy
cs: Chování při chybě

en: Every 10 Labels
cs: Každých 10 štítků

en: Every 2 Labels
cs: Každé 2 štítky

en: Every 3 Labels
cs: Každé 3 štítky

en: Every 4 Labels
cs: Každé 4 štítky

en: Every 5 Labels
cs: Každých 5 štítků

en: Every 6 Labels
cs: Každých 6 štítků

en: Every 7 Labels
cs: Každých 7 štítků

en: Every 8 Labels
cs: Každých 8 štítků

en: Every 9 Labels
cs: Každých 9 štítků

en: Every Label
cs: Každý štítek

en: Expectation Failed
cs: Očekávané údaje jsou neplatné

en: Export Printers to Samba
cs: Export tiskáren do Samby

en: Folio
cs: Fólie

en: Forbidden
cs: Zakázaný

en: General
cs: Obecný

en: Generic
cs: Obecný

en: Get-Response-PDU uses indefinite length
cs: "Get-Response-PDU" má neomezenou délku

en: Glossy Paper
cs: Lesklý papír

en: Grayscale
cs: Stupně šedi

en: Hanging Folder
cs: Závěsná složka

en: Illegal control character
cs: Neplatný řídící znak

en: Illegal main keyword string
cs: Neplatné hlavní klíčové slovo řetězce

en: Illegal option keyword string
cs: Neplatná volba klíčového slova řetězce

en: Illegal translation string
cs: Neplatný překlad řetězce

en: Illegal whitespace character
cs: Nedovolený prázdný znak

en: Installable Options
cs: Možnosti instalace

en: Installed
cs: Instalovaný

en: IntelliBar Label Printer
cs: Tiskárna štítků "IntelliBar"

en: Internal error
cs: Vniřní chyba

en: Internet Printing Protocol
cs: Internetový tiskový protokol

en: Job #%d is already aborted - can't cancel.
cs: Úloha #%d je již zrušena - nelze zrušit.

en: Job #%d is already canceled - can't cancel.
cs: Úloha #%d je již zrušena - nelze zrušit.

en: Job #%d is already completed - can't cancel.
cs: Úloha #%d je již dokončena - nelze zrušit.

en: Job Completed
cs: Úloha dokončena

en: Job Created
cs: Úloha vytvořena

en: Job Options Changed
cs: Změna parametrů úlohy

en: Job Stopped
cs: Úloha zastavena

en: Job is completed and cannot be changed.
cs: Úloha je dokončena a nelze ji změnit.

en: Job operation failed
cs: Úloha se nezdařila

en: Job state cannot be changed.
cs: Stav úlohy nelze změnit.

en: Jobs
cs: Úlohy

en: LPD/LPR Host or Printer
cs: LPD/LPR hostitel nebo tiskárna

en: Label Printer
cs: Tiskárna štítků

en: Label Top
cs: Horní štítek

en: Large Address
cs: Plná adresa

en: LaserJet Series PCL 4/5
cs: LaserJet Serie PCL 4/5

en: Light
cs: Světlý

en: Line longer than the maximum allowed (255 characters)
cs: Řádek je delší než maximální povolená velikost (255 znaků)

en: List Available Printers
cs: Seznam dostupných tiskáren

en: Long-Edge (Portrait)
cs: Delší okraj (na výšku)

en: Manual Feed
cs: Ruční podávání

en: Media Size
cs: Velikost média

en: Media Source
cs: Zdroj média

en: Media Tracking
cs: Sledování média

en: Media Type
cs: Typ média

en: Medium
cs: Střední

en: Memory allocation error
cs: Chyba přidělení paměti

en: Missing PPD-Adobe-4.x header
cs: Chybějící záhlaví PPD-Adobe-4.x

en: Missing asterisk in column 1
cs: Chybí hvězdička ve sloupci 1

en: Missing value string
cs: Chybí hodnota řetězce

en: Modify Class
cs: Úprava třídy

en: Modify Printer
cs: Úprava tiskárny

en: Move All Jobs
cs: Přesun všech úloh

en: Move Job
cs: Přesun úlohy

en: Moved Permanently
cs: Trvale přesunuto

en: NULL PPD file pointer
cs: Prázdný ukazatel PPD souboru

en: Name OID uses indefinite length
cs: Název "OID" má neomezenou délku

en: Never
cs: Nikdy

en: No
cs: Ne

en: No Content
cs: Žádný obsah

en: No VarBind SEQUENCE
cs: Žádná VarBind SEQUENCE

en: No active connection
cs: Není aktivní spojení

en: No community name
cs: Žádný název komunity

en: No destinations added.
cs: Zařízení nepřidáno.

en: No error-index
cs: Žádný "error-index"

en: No error-status
cs: Žádný "error-status"

en: No name OID
cs: Žádný název OID

en: No request-id
cs: Žádný ID požadavek

en: No subscriptions found.
cs: Nenalezeno předplatné.

en: No variable-bindings SEQUENCE
cs: Žádná "variable-bindings" SEQUENCE

en: No version number
cs: Není číslo verze

en: Non-continuous (Mark sensing)
cs: Není souvislý (Mark Sensing)

en: Non-continuous (Web sensing)
cs: Není souvislý (Web Sensing)

en: Normal
cs: Normální

en: Not Found
cs: Nebyl nalezen

en: Not Implemented
cs: Nerealizováno

en: Not Installed
cs: Nenainstalováno

en: Not Modified
cs: Nezměněno

en: Not Supported
cs: Nepodporováno

en: Not allowed to print.
cs: Není povoleno tisknout.

en: Note
cs: Poznámka

en: Off (1-Sided)
cs: Vypnuto (jednostranný)

en: Online Help
cs: Nápověda

en: Open of %s failed: %s
cs: Otevření %s selhalo: %s

en: OpenGroup without a CloseGroup first
cs: Opengroup nepředcházelo CloseGroup

en: OpenUI/JCLOpenUI without a CloseUI/JCLCloseUI first
cs: OpenUI/JCLOpenUI nepředcházelo CloseUI/JCLCloseUI

en: Operation Policy
cs: Způsob ověření

en: Options Installed
cs: Instalované možnosti

en: Output Mode
cs: Výstupní režim

en: PCL Laser Printer
cs: PCL laserová tiskárna

en: Packet does not contain a Get-Response-PDU
cs: Packet neobsahuje "Get-Response-PDU"

en: Packet does not start with SEQUENCE
cs: Paket nezačíná SEQUENCÍ

en: Password for %s on %s?
cs: Heslo pro %s na %s?

en: Password for %s required to access %s via SAMBA:
cs: Heslo pro %s je vyžadováno pro přístup k %s přes Sambu:

en: Pause Class
cs: Pozastavení třídy

en: Pause Printer
cs: Pozastavení tiskárny

en: Photo
cs: Fotografie

en: Photo Labels
cs: Foto-samolepky

en: Plain Paper
cs: Obyčejný papír

en: Policies
cs: Pravidla

en: Port Monitor
cs: Monitorování portu

en: PostScript Printer
cs: PostScriptová tiskárna

en: Postcard
cs: Pohlednice

en: Print Density
cs: Hustota tisku

en: Print Job:
cs: Tisk úlohy:

en: Print Mode
cs: Režim tisku

en: Print Rate
cs: Kvalita tisku

en: Print Self-Test Page
cs: Tisk "self-test" stránky

en: Print Speed
cs: Rychlost tisku

en: Print Test Page
cs: Tisk zkušební stránky

en: Print and Cut
cs: Tisk a vyjmout

en: Print and Tear
cs: Tisk a odtrhnout

en: Printer Added
cs: Tiskárna přidána

en: Printer Default
cs: Výchozí tiskárna

en: Printer Deleted
cs: Tiskárna vymazána

en: Printer Modified
cs: Tiskárna upravena

en: Printer Paused
cs: Tiskárna zastavena

en: Printer Settings
cs: Nastavení tiskárny

en: Printer:
cs: Tiskárna:

en: Printers
cs: Tiskárny

en: Quota limit reached.
cs: Kvóta byla překročena.

en: Reject Jobs
cs: Odmítnutí úloh

en: Reprint After Error
cs: Opakovat tisk po chybě

en: Request Entity Too Large
cs: Dotaz Entity je příliš dlouhý

en: Resolution
cs: Rozlišení

en: Resume Class
cs: Obnovení třídy

en: Resume Printer
cs: Obnovení tiskárny

en: Return Address
cs: Návrat adresy

en: Rewind
cs: Přetočit

en: SEQUENCE uses indefinite length
cs: "SEQUENCE" má neomezenou délku

en: See Other
cs: Viz další

en: Server Restarted
cs: Restart serveru

en: Server Security Auditing
cs: Audit bezpečnosti serveru

en: Server Started
cs: Start serveru

en: Server Stopped
cs: Zastavení serveru

en: Service Unavailable
cs: Služba je nedostupná

en: Set Allowed Users
cs: Nastavení přístupu uživatelů

en: Set As Server Default
cs: Nastavení jako výchozí na serveru

en: Set Class Options
cs: Nastavení parametrů třídy

en: Set Printer Options
cs: Nastavení parametrů tiskárny

en: Set Publishing
cs: Nastavení vydávání

en: Shipping Address
cs: Doručovací adresa

en: Short-Edge (Landscape)
cs: Kratší okraj (na šířku)

en: Special Paper
cs: Speciální papír

en: Standard
cs: Standardní

note: TRANSLATORS: Banner/cover sheet before the print job.
en: Starting Banner
cs: Spuštění baneru

en: Statement
cs: Prohlášení

en: Switching Protocols
cs: Protokol výměny

en: Tear
cs: Odtrhnout

en: Tear-Off
cs: Odtrhnout

en: Tear-Off Adjust Position
cs: Nastavení pozice odtržení

en: The PPD file "%s" could not be found.
cs: Soubor PPD "%s" nelze nalézt.

en: The PPD file "%s" could not be opened: %s
cs: Soubor PPD "%s" nelze otevřít: %s

en: The class name may only contain up to 127 printable characters and may not contain spaces, slashes (/), or the pound sign (#).
cs: Název třídy může obsahovat až 127 tisknutelných znaků a nesmí obsahovat mezery, lomítka (/), nebo křížek (#).

en: The notify-lease-duration attribute cannot be used with job subscriptions.
cs: Atribut "notify-lease-duration" nelze použít s přihlášenou úlohou.

en: The printer name may only contain up to 127 printable characters and may not contain spaces, slashes (/), or the pound sign (#).
cs: Název tiskárny může obsahovat až 127 tisknutelných znaků a nesmí obsahovat mezery, lomítka (/), nebo křížek (#).

en: The printer-uri "%s" contains invalid characters.
cs: Tiskárna-URI "%s" obsahuje neplatné znaky.

en: The printer-uri must be of the form "ipp://HOSTNAME/classes/CLASSNAME".
cs: Tiskárna-URI musí být ve tvaru "ipp://HOSTNAME/classes/CLASSNAME".

en: The printer-uri must be of the form "ipp://HOSTNAME/printers/PRINTERNAME".
cs: Tiskárna-URI musí být ve tvaru "ipp://HOSTNAME/printers/PRINTERNAME".

en: The subscription name may not contain spaces, slashes (/), question marks (?), or the pound sign (#).
cs: Název předplatného nesmí obsahovat mezery, lomítka (/), otazník (?), nebo křížek (#).

en: There are too many subscriptions.
cs: Existuje příliš mnoho předplatných.

en: Thermal Transfer Media
cs: Termální tisková média

en: Too many active jobs.
cs: Příliš mnoho aktivních úloh.

en: Transparency
cs: Průhlednost

en: Tray
cs: Podavač

en: Tray 1
cs: Podavač 1

en: Tray 2
cs: Podavač 2

en: Tray 3
cs: Podavač 3

en: Tray 4
cs: Podavač 4

en: URI Too Long
cs: URI je příliš dlouhá

en: Unable to access cupsd.conf file
cs: Nelze získat přístup k souboru "cupsd.conf"

en: Unable to add RSS subscription
cs: Nelze přidat RSS předplatné

en: Unable to add class
cs: Nelze přidat třídu

en: Unable to add printer
cs: Nelze přidat tiskárnu

en: Unable to cancel RSS subscription
cs: Nelze zrušit RSS předplatné

en: Unable to change printer
cs: Nelze změnit tiskárnu

en: Unable to change printer-is-shared attribute
cs: Nelze změnit atribut "sdílení tiskárny"

en: Unable to change server settings
cs: Nelze změnit nastavení serveru

en: Unable to connect to host.
cs: Nelze se připojit k hostiteli.

en: Unable to delete class
cs: Nelze vymazat třídu

en: Unable to delete printer
cs: Nelze vymazat tiskárnu

en: Unable to do maintenance command
cs: Nelze provést příkaz údržby

en: Unable to get class list
cs: Nelze získat seznam tříd

en: Unable to get class status
cs: Nelze získat stav třídy

en: Unable to get list of printer drivers
cs: Nelze získat seznam ovladačů tiskárny

en: Unable to get printer attributes
cs: Nelze získat atributy tiskárny

en: Unable to get printer list
cs: Nelze získat seznam tiskáren

en: Unable to get printer status.
cs: Nelze získat stav tiskárny.

en: Unable to modify class
cs: Nelze změnit třídu

en: Unable to modify printer
cs: Nelze změnit tiskárnu

en: Unable to move job
cs: Nelze přesunout úlohu

en: Unable to move jobs
cs: Nelze přesunout úlohy

en: Unable to open PPD file
cs: Nelze otevřít PPD soubor

en: Unable to open cupsd.conf file:
cs: Nelze otevřít soubor "cupsd.conf":

en: Unable to print test page
cs: Nelze vytisknout zkušební stránku

en: Unable to set options
cs: Nelze nastavit parametry

en: Unable to set server default
cs: Nelze nastavit výchozí server

en: Unable to upload cupsd.conf file
cs: Nelze nahrát soubor "cupsd.conf"

en: Unauthorized
cs: Nepovolený

en: Units
cs: Jednotky

en: Unknown
cs: Neznámý

en: Unknown printer-error-policy "%s".
cs: Neznámá printer-error-policy „%s“.

en: Unknown printer-op-policy "%s".
cs: Neznámá printer-op-policy „%s“.

en: Unsupported value type
cs: Nepodporovaný typ hodnoty

en: Upgrade Required
cs: Povinné aktualizace

en: Value uses indefinite length
cs: Hodnota má neomezenou délku

en: VarBind uses indefinite length
cs: VarBind má neomezenou délku

en: Version uses indefinite length
cs: Version má neomezenou délku

en: Yes
cs: Ano

en: You must access this page using the URL <A HREF="https://%s:%d%s">https://%s:%d%s</A>.
cs: Pro přístup k této stránce, použijte adresu URL <A HREF="https://%s:%d%s">https://%s:%d%s</A>.

en: ZPL Label Printer
cs: Tiskárna štítků ZPL

en: aborted
cs: zrušeno

en: accuracy-units
cs: Accuracy Units

en: accuracy-units.mm
cs: Mm

en: accuracy-units.nm
cs: Nm

en: accuracy-units.um
cs: Um

en: baling
cs: Bale Output

en: baling-type
cs: Baling Type

en: baling-type.band
cs: Band

en: baling-type.shrink-wrap
cs: Shrink Wrap

en: baling-type.wrap
cs: Wrap

en: baling-when
cs: Baling When

en: baling-when.after-job
cs: After Job

en: baling-when.after-sets
cs: After Sets

en: binding
cs: Bind Output

en: binding-reference-edge
cs: Binding Reference Edge

en: binding-reference-edge.bottom
cs: Bottom

en: binding-reference-edge.left
cs: Left

en: binding-reference-edge.right
cs: Right

en: binding-reference-edge.top
cs: Top

en: binding-type
cs: Binding Type

en: binding-type.adhesive
cs: Adhesive

en: binding-type.comb
cs: Comb

en: binding-type.flat
cs: Flat

en: binding-type.padding
cs: Padding

en: binding-type.perfect
cs: Perfect

en: binding-type.spiral
cs: Spiral

en: binding-type.tape
cs: Tape

en: binding-type.velo
cs: Velo

en: canceled
cs: zrušeno

en: charge-info-message
cs: Charge Info Message

en: coating
cs: Coat Sheets

en: coating-sides
cs: Coating Sides

en: coating-sides.back
cs: Back

en: coating-sides.both
cs: Both

en: coating-sides.front
cs: Front

en: coating-type
cs: Coating Type

en: coating-type.archival
cs: Archival

en: coating-type.archival-glossy
cs: Archival Glossy

en: coating-type.archival-matte
cs: Archival Matte

en: coating-type.archival-semi-gloss
cs: Archival Semi Gloss

en: coating-type.glossy
cs: Glossy

en: coating-type.high-gloss
cs: High Gloss

en: coating-type.matte
cs: Matte

en: coating-type.semi-gloss
cs: Semi-Gloss

en: coating-type.silicone
cs: Silicone

en: coating-type.translucent
cs: Translucent

en: completed
cs: dokončeno

en: confirmation-sheet-print
cs: Confirmation Sheet Print

en: copies
cs: Copies

en: cover-back
cs: Cover Back

en: cover-front
cs: Cover Front

en: cover-sheet-info
cs: Cover Sheet Info

en: cover-sheet-info-supported.date-time
cs: Date Time

en: cover-sheet-info-supported.from-name
cs: From Name

en: cover-sheet-info-supported.logo
cs: Logo

en: cover-sheet-info-supported.message
cs: Message

en: cover-sheet-info-supported.organization
cs: Organization

en: cover-sheet-info-supported.subject
cs: Subject

en: cover-sheet-info-supported.to-name
cs: To Name

en: cover-type
cs: Cover Type

en: cover-type.no-cover
cs: No Cover

en: cover-type.print-back
cs: Print Back

en: cover-type.print-both
cs: Print Both

en: cover-type.print-front
cs: Print Front

en: cover-type.print-none
cs: Print None

en: covering
cs: Cover Output

en: covering-name
cs: Covering Name

en: covering-name.plain
cs: Plain

en: covering-name.pre-cut
cs: Pre Cut

en: covering-name.pre-printed
cs: Pre Printed

en: cups-deviced failed to execute.
cs: Nepodařilo se spustit "cups-deviced".

en: cups-driverd failed to execute.
cs: Nepodařilo se spustit "cups-driverd".

en: detailed-status-message
cs: Detailed Status Message

en: document-copies
cs: Copies

en: document-state
cs: Document State

en: document-state-reasons
cs: Detailed Document State

en: document-state-reasons.aborted-by-system
cs: Aborted By System

en: document-state-reasons.canceled-at-device
cs: Canceled At Device

en: document-state-reasons.canceled-by-operator
cs: Canceled By Operator

en: document-state-reasons.canceled-by-user
cs: Canceled By User

en: document-state-reasons.completed-successfully
cs: Completed Successfully

en: document-state-reasons.completed-with-errors
cs: Completed With Errors

en: document-state-reasons.completed-with-warnings
cs: Completed With Warnings

en: document-state-reasons.compression-error
cs: Compression Error

en: document-state-reasons.data-insufficient
cs: Data Insufficient

en: document-state-reasons.digital-signature-did-not-verify
cs: Digital Signature Did Not Verify

en: document-state-reasons.digital-signature-type-not-supported
cs: Digital Signature Type Not Supported

en: document-state-reasons.digital-signature-wait
cs: Digital Signature Wait

en: document-state-reasons.document-access-error
cs: Document Access Error

en: document-state-reasons.document-fetchable
cs: Document Fetchable

en: document-state-reasons.document-format-error
cs: Document Format Error

en: document-state-reasons.document-password-error
cs: Document Password Error

en: document-state-reasons.document-permission-error
cs: Document Permission Error

en: document-state-reasons.document-security-error
cs: Document Security Error

en: document-state-reasons.document-unprintable-error
cs: Document Unprintable Error

en: document-state-reasons.errors-detected
cs: Errors Detected

en: document-state-reasons.incoming
cs: Incoming

en: document-state-reasons.interpreting
cs: Interpreting

en: document-state-reasons.none
cs: None

en: document-state-reasons.outgoing
cs: Outgoing

en: document-state-reasons.printing
cs: Printing

en: document-state-reasons.processing-to-stop-point
cs: Processing To Stop Point

en: document-state-reasons.queued
cs: Queued

en: document-state-reasons.queued-for-marker
cs: Queued For Marker

en: document-state-reasons.queued-in-device
cs: Queued In Device

en: document-state-reasons.resources-are-not-ready
cs: Resources Are Not Ready

en: document-state-reasons.resources-are-not-supported
cs: Resources Are Not Supported

en: document-state-reasons.submission-interrupted
cs: Submission Interrupted

en: document-state-reasons.transforming
cs: Transforming

en: document-state-reasons.unsupported-compression
cs: Unsupported Compression

en: document-state-reasons.unsupported-document-format
cs: Unsupported Document Format

en: document-state-reasons.warnings-detected
cs: Warnings Detected

en: document-state.3
cs: Pending

en: document-state.5
cs: Processing

en: document-state.6
cs: Processing Stopped

en: document-state.7
cs: Canceled

en: document-state.8
cs: Aborted

en: document-state.9
cs: Completed

en: error-index uses indefinite length
cs: "error-index" má neomezenou délku

en: error-status uses indefinite length
cs: "error-status" má neomezenou délku

en: feed-orientation
cs: Feed Orientation

en: feed-orientation.long-edge-first
cs: Long Edge First

en: feed-orientation.short-edge-first
cs: Short Edge First

en: fetch-status-code
cs: Fetch Status Code

en: finishing-template
cs: Finishing Template

en: finishing-template.bale
cs: Bale

en: finishing-template.bind
cs: Bind

en: finishing-template.bind-bottom
cs: Bind Bottom

en: finishing-template.bind-left
cs: Bind Left

en: finishing-template.bind-right
cs: Bind Right

en: finishing-template.bind-top
cs: Bind Top

en: finishing-template.booklet-maker
cs: Booklet Maker

en: finishing-template.coat
cs: Coat

en: finishing-template.cover
cs: Cover

en: finishing-template.edge-stitch
cs: Edge Stitch

en: finishing-template.edge-stitch-bottom
cs: Edge Stitch Bottom

en: finishing-template.edge-stitch-left
cs: Edge Stitch Left

en: finishing-template.edge-stitch-right
cs: Edge Stitch Right

en: finishing-template.edge-stitch-top
cs: Edge Stitch Top

en: finishing-template.fold
cs: Fold

en: finishing-template.fold-accordion
cs: Fold Accordion

en: finishing-template.fold-double-gate
cs: Fold Double Gate

en: finishing-template.fold-engineering-z
cs: Fold Engineering Z

en: finishing-template.fold-gate
cs: Fold Gate

en: finishing-template.fold-half
cs: Fold Half

en: finishing-template.fold-half-z
cs: Fold Half Z

en: finishing-template.fold-left-gate
cs: Fold Left Gate

en: finishing-template.fold-letter
cs: Fold Letter

en: finishing-template.fold-parallel
cs: Fold Parallel

en: finishing-template.fold-poster
cs: Fold Poster

en: finishing-template.fold-right-gate
cs: Fold Right Gate

en: finishing-template.fold-z
cs: Fold Z

en: finishing-template.jdf-f10-1
cs: JDF F10 1

en: finishing-template.jdf-f10-2
cs: JDF F10 2

en: finishing-template.jdf-f10-3
cs: JDF F10 3

en: finishing-template.jdf-f12-1
cs: JDF F12 1

en: finishing-template.jdf-f12-10
cs: JDF F12 10

en: finishing-template.jdf-f12-11
cs: JDF F12 11

en: finishing-template.jdf-f12-12
cs: JDF F12 12

en: finishing-template.jdf-f12-13
cs: JDF F12 13

en: finishing-template.jdf-f12-14
cs: JDF F12 14

en: finishing-template.jdf-f12-2
cs: JDF F12 2

en: finishing-template.jdf-f12-3
cs: JDF F12 3

en: finishing-template.jdf-f12-4
cs: JDF F12 4

en: finishing-template.jdf-f12-5
cs: JDF F12 5

en: finishing-template.jdf-f12-6
cs: JDF F12 6

en: finishing-template.jdf-f12-7
cs: JDF F12 7

en: finishing-template.jdf-f12-8
cs: JDF F12 8

en: finishing-template.jdf-f12-9
cs: JDF F12 9

en: finishing-template.jdf-f14-1
cs: JDF F14 1

en: finishing-template.jdf-f16-1
cs: JDF F16 1

en: finishing-template.jdf-f16-10
cs: JDF F16 10

en: finishing-template.jdf-f16-11
cs: JDF F16 11

en: finishing-template.jdf-f16-12
cs: JDF F16 12

en: finishing-template.jdf-f16-13
cs: JDF F16 13

en: finishing-template.jdf-f16-14
cs: JDF F16 14

en: finishing-template.jdf-f16-2
cs: JDF F16 2

en: finishing-template.jdf-f16-3
cs: JDF F16 3

en: finishing-template.jdf-f16-4
cs: JDF F16 4

en: finishing-template.jdf-f16-5
cs: JDF F16 5

en: finishing-template.jdf-f16-6
cs: JDF F16 6

en: finishing-template.jdf-f16-7
cs: JDF F16 7

en: finishing-template.jdf-f16-8
cs: JDF F16 8

en: finishing-template.jdf-f16-9
cs: JDF F16 9

en: finishing-template.jdf-f18-1
cs: JDF F18 1

en: finishing-template.jdf-f18-2
cs: JDF F18 2

en: finishing-template.jdf-f18-3
cs: JDF F18 3

en: finishing-template.jdf-f18-4
cs: JDF F18 4

en: finishing-template.jdf-f18-5
cs: JDF F18 5

en: finishing-template.jdf-f18-6
cs: JDF F18 6

en: finishing-template.jdf-f18-7
cs: JDF F18 7

en: finishing-template.jdf-f18-8
cs: JDF F18 8

en: finishing-template.jdf-f18-9
cs: JDF F18 9

en: finishing-template.jdf-f2-1
cs: JDF F2 1

en: finishing-template.jdf-f20-1
cs: JDF F20 1

en: finishing-template.jdf-f20-2
cs: JDF F20 2

en: finishing-template.jdf-f24-1
cs: JDF F24 1

en: finishing-template.jdf-f24-10
cs: JDF F24 10

en: finishing-template.jdf-f24-11
cs: JDF F24 11

en: finishing-template.jdf-f24-2
cs: JDF F24 2

en: finishing-template.jdf-f24-3
cs: JDF F24 3

en: finishing-template.jdf-f24-4
cs: JDF F24 4

en: finishing-template.jdf-f24-5
cs: JDF F24 5

en: finishing-template.jdf-f24-6
cs: JDF F24 6

en: finishing-template.jdf-f24-7
cs: JDF F24 7

en: finishing-template.jdf-f24-8
cs: JDF F24 8

en: finishing-template.jdf-f24-9
cs: JDF F24 9

en: finishing-template.jdf-f28-1
cs: JDF F28 1

en: finishing-template.jdf-f32-1
cs: JDF F32 1

en: finishing-template.jdf-f32-2
cs: JDF F32 2

en: finishing-template.jdf-f32-3
cs: JDF F32 3

en: finishing-template.jdf-f32-4
cs: JDF F32 4

en: finishing-template.jdf-f32-5
cs: JDF F32 5

en: finishing-template.jdf-f32-6
cs: JDF F32 6

en: finishing-template.jdf-f32-7
cs: JDF F32 7

en: finishing-template.jdf-f32-8
cs: JDF F32 8

en: finishing-template.jdf-f32-9
cs: JDF F32 9

en: finishing-template.jdf-f36-1
cs: JDF F36 1

en: finishing-template.jdf-f36-2
cs: JDF F36 2

en: finishing-template.jdf-f4-1
cs: JDF F4 1

en: finishing-template.jdf-f4-2
cs: JDF F4 2

en: finishing-template.jdf-f40-1
cs: JDF F40 1

en: finishing-template.jdf-f48-1
cs: JDF F48 1

en: finishing-template.jdf-f48-2
cs: JDF F48 2

en: finishing-template.jdf-f6-1
cs: JDF F6 1

en: finishing-template.jdf-f6-2
cs: JDF F6 2

en: finishing-template.jdf-f6-3
cs: JDF F6 3

en: finishing-template.jdf-f6-4
cs: JDF F6 4

en: finishing-template.jdf-f6-5
cs: JDF F6 5

en: finishing-template.jdf-f6-6
cs: JDF F6 6

en: finishing-template.jdf-f6-7
cs: JDF F6 7

en: finishing-template.jdf-f6-8
cs: JDF F6 8

en: finishing-template.jdf-f64-1
cs: JDF F64 1

en: finishing-template.jdf-f64-2
cs: JDF F64 2

en: finishing-template.jdf-f8-1
cs: JDF F8 1

en: finishing-template.jdf-f8-2
cs: JDF F8 2

en: finishing-template.jdf-f8-3
cs: JDF F8 3

en: finishing-template.jdf-f8-4
cs: JDF F8 4

en: finishing-template.jdf-f8-5
cs: JDF F8 5

en: finishing-template.jdf-f8-6
cs: JDF F8 6

en: finishing-template.jdf-f8-7
cs: JDF F8 7

en: finishing-template.jog-offset
cs: Jog Offset

en: finishing-template.laminate
cs: Laminate

en: finishing-template.punch
cs: Punch

en: finishing-template.punch-bottom-left
cs: Punch Bottom Left

en: finishing-template.punch-bottom-right
cs: Punch Bottom Right

en: finishing-template.punch-dual-bottom
cs: Punch Dual Bottom

en: finishing-template.punch-dual-left
cs: Punch Dual Left

en: finishing-template.punch-dual-right
cs: Punch Dual Right

en: finishing-template.punch-dual-top
cs: Punch Dual Top

en: finishing-template.punch-multiple-bottom
cs: Punch Multiple Bottom

en: finishing-template.punch-multiple-left
cs: Punch Multiple Left

en: finishing-template.punch-multiple-right
cs: Punch Multiple Right

en: finishing-template.punch-multiple-top
cs: Punch Multiple Top

en: finishing-template.punch-quad-bottom
cs: Punch Quad Bottom

en: finishing-template.punch-quad-left
cs: Punch Quad Left

en: finishing-template.punch-quad-right
cs: Punch Quad Right

en: finishing-template.punch-quad-top
cs: Punch Quad Top

en: finishing-template.punch-top-left
cs: Punch Top Left

en: finishing-template.punch-top-right
cs: Punch Top Right

en: finishing-template.punch-triple-bottom
cs: Punch Triple Bottom

en: finishing-template.punch-triple-left
cs: Punch Triple Left

en: finishing-template.punch-triple-right
cs: Punch Triple Right

en: finishing-template.punch-triple-top
cs: Punch Triple Top

en: finishing-template.saddle-stitch
cs: Saddle Stitch

en: finishing-template.staple
cs: Staple

en: finishing-template.staple-bottom-left
cs: Staple Bottom Left

en: finishing-template.staple-bottom-right
cs: Staple Bottom Right

en: finishing-template.staple-dual-bottom
cs: Staple Dual Bottom

en: finishing-template.staple-dual-left
cs: Staple Dual Left

en: finishing-template.staple-dual-right
cs: Staple Dual Right

en: finishing-template.staple-dual-top
cs: Staple Dual Top

en: finishing-template.staple-top-left
cs: Staple Top Left

en: finishing-template.staple-top-right
cs: Staple Top Right

en: finishing-template.staple-triple-bottom
cs: Staple Triple Bottom

en: finishing-template.staple-triple-left
cs: Staple Triple Left

en: finishing-template.staple-triple-right
cs: Staple Triple Right

en: finishing-template.staple-triple-top
cs: Staple Triple Top

en: finishing-template.trim
cs: Trim

en: finishing-template.trim-after-copies
cs: Trim After Copies

en: finishing-template.trim-after-documents
cs: Trim After Documents

en: finishing-template.trim-after-job
cs: Trim After Job

en: finishing-template.trim-after-pages
cs: Trim After Pages

en: finishings
cs: Finishings

en: finishings-col
cs: Finishings

en: finishings.10
cs: Fold

en: finishings.100
cs: Fold Z

en: finishings.101
cs: Fold Engineering Z

en: finishings.11
cs: Trim

en: finishings.12
cs: Bale

en: finishings.13
cs: Booklet Maker

en: finishings.14
cs: Jog Offset

en: finishings.15
cs: Coat

en: finishings.16
cs: Laminate

en: finishings.20
cs: Staple Top Left

en: finishings.21
cs: Staple Bottom Left

en: finishings.22
cs: Staple Top Right

en: finishings.23
cs: Staple Bottom Right

en: finishings.24
cs: Edge Stitch Left

en: finishings.25
cs: Edge Stitch Top

en: finishings.26
cs: Edge Stitch Right

en: finishings.27
cs: Edge Stitch Bottom

en: finishings.28
cs: Staple Dual Left

en: finishings.29
cs: Staple Dual Top

en: finishings.3
cs: None

en: finishings.30
cs: Staple Dual Right

en: finishings.31
cs: Staple Dual Bottom

en: finishings.32
cs: Staple Triple Left

en: finishings.33
cs: Staple Triple Top

en: finishings.34
cs: Staple Triple Right

en: finishings.35
cs: Staple Triple Bottom

en: finishings.4
cs: Staple

en: finishings.5
cs: Punch

en: finishings.50
cs: Bind Left

en: finishings.51
cs: Bind Top

en: finishings.52
cs: Bind Right

en: finishings.53
cs: Bind Bottom

en: finishings.6
cs: Cover

en: finishings.60
cs: Trim After Pages

en: finishings.61
cs: Trim After Documents

en: finishings.62
cs: Trim After Copies

en: finishings.63
cs: Trim After Job

en: finishings.7
cs: Bind

en: finishings.70
cs: Punch Top Left

en: finishings.71
cs: Punch Bottom Left

en: finishings.72
cs: Punch Top Right

en: finishings.73
cs: Punch Bottom Right

en: finishings.74
cs: Punch Dual Left

en: finishings.75
cs: Punch Dual Top

en: finishings.76
cs: Punch Dual Right

en: finishings.77
cs: Punch Dual Bottom

en: finishings.78
cs: Punch Triple Left

en: finishings.79
cs: Punch Triple Top

en: finishings.8
cs: Saddle Stitch

en: finishings.80
cs: Punch Triple Right

en: finishings.81
cs: Punch Triple Bottom

en: finishings.82
cs: Punch Quad Left

en: finishings.83
cs: Punch Quad Top

en: finishings.84
cs: Punch Quad Right

en: finishings.85
cs: Punch Quad Bottom

en: finishings.86
cs: Punch Multiple Left

en: finishings.87
cs: Punch Multiple Top

en: finishings.88
cs: Punch Multiple Right

en: finishings.89
cs: Punch Multiple Bottom

en: finishings.9
cs: Edge Stitch

en: finishings.90
cs: Fold Accordion

en: finishings.91
cs: Fold Double Gate

en: finishings.92
cs: Fold Gate

en: finishings.93
cs: Fold Half

en: finishings.94
cs: Fold Half Z

en: finishings.95
cs: Fold Left Gate

en: finishings.96
cs: Fold Letter

en: finishings.97
cs: Fold Parallel

en: finishings.98
cs: Fold Poster

en: finishings.99
cs: Fold Right Gate

en: folding
cs: Fold

en: folding-direction
cs: Folding Direction

en: folding-direction.inward
cs: Inward

en: folding-direction.outward
cs: Outward

en: folding-offset
cs: Fold Position

en: folding-reference-edge
cs: Folding Reference Edge

en: folding-reference-edge.bottom
cs: Bottom

en: folding-reference-edge.left
cs: Left

en: folding-reference-edge.right
cs: Right

en: folding-reference-edge.top
cs: Top

en: font-name-requested
cs: Font Name

en: font-size-requested
cs: Font Size

en: force-front-side
cs: Force Front Side

en: from-name
cs: From Name

en: held
cs: pozastaveno

en: idle
cs: čeká

en: imposition-template
cs: Imposition Template

en: imposition-template.none
cs: None

en: imposition-template.signature
cs: Signature

en: input-attributes
cs: Input Attributes

en: input-auto-scaling
cs: Scan Auto Scaling

en: input-auto-skew-correction
cs: Scan Auto Skew Correction

en: input-brightness
cs: Scan Brightness

en: input-color-mode
cs: Input Color Mode

en: input-color-mode.auto
cs: Automatic

en: input-color-mode.bi-level
cs: Bi-Level

en: input-color-mode.cmyk_16
cs: CMYK 16

en: input-color-mode.cmyk_8
cs: CMYK 8

en: input-color-mode.color
cs: Color

en: input-color-mode.color_8
cs: Color 8

en: input-color-mode.monochrome
cs: Monochrome

en: input-color-mode.monochrome_16
cs: Monochrome 16

en: input-color-mode.monochrome_4
cs: Monochrome 4

en: input-color-mode.monochrome_8
cs: Monochrome 8

en: input-color-mode.rgb_16
cs: RGB 16

en: input-color-mode.rgba_16
cs: RGBA 16

en: input-color-mode.rgba_8
cs: RGBA 8

en: input-content-type
cs: Input Content Type

en: input-content-type.auto
cs: Automatic

en: input-content-type.halftone
cs: Halftone

en: input-content-type.line-art
cs: Line Art

en: input-content-type.magazine
cs: Magazine

en: input-content-type.photo
cs: Photo

en: input-content-type.text
cs: Text

en: input-content-type.text-and-photo
cs: Text And Photo

en: input-contrast
cs: Scan Contrast

en: input-film-scan-mode
cs: Input Film Scan Mode

en: input-film-scan-mode.black-and-white-negative-film
cs: Black And White Negative Film

en: input-film-scan-mode.color-negative-film
cs: Color Negative Film

en: input-film-scan-mode.color-slide-film
cs: Color Slide Film

en: input-film-scan-mode.not-applicable
cs: Not Applicable

en: input-images-to-transfer
cs: Scan Images To Transfer

en: input-media
cs: Input Media

en: input-media.auto
cs: Automatic

en: input-orientation-requested
cs: Input Orientation

en: input-quality
cs: Input Quality

en: input-resolution
cs: Scan Resolution

en: input-scaling-height
cs: Scan Scaling Height

en: input-scaling-width
cs: Scan Scaling Width

en: input-scan-regions
cs: Scan Regions

en: input-sharpness
cs: Scan Sharpness

en: input-sides
cs: Input Sides

en: input-source
cs: Input Source

en: input-source.adf
cs: Adf

en: input-source.film-reader
cs: Film Reader

en: input-source.platen
cs: Platen

en: insert-after-page-number
cs: Insert Page Number

en: insert-count
cs: Insert Count

en: insert-sheet
cs: Insert Sheet

en: job-account-id
cs: Job Account ID

en: job-account-type
cs: Job Account Type

en: job-account-type.general
cs: General

en: job-account-type.group
cs: Group

en: job-account-type.none
cs: None

en: job-accounting-output-bin
cs: Job Accounting Output Bin

en: job-accounting-sheets
cs: Job Accounting Sheets

en: job-accounting-sheets-type
cs: Job Accounting Sheets Type

en: job-accounting-sheets-type.none
cs: None

en: job-accounting-sheets-type.standard
cs: Standard

en: job-accounting-user-id
cs: Job Accounting User ID

en: job-collation-type
cs: Job Collation Type

en: job-collation-type.3
cs: Uncollated Sheets

en: job-collation-type.4
cs: Collated Documents

en: job-collation-type.5
cs: Uncollated Documents

en: job-copies
cs: Job Copies

en: job-cover-back
cs: Job Cover Back

en: job-cover-front
cs: Job Cover Front

en: job-delay-output-until
cs: Job Delay Output Until

en: job-delay-output-until-time
cs: Job Delay Output Until Time

en: job-delay-output-until.day-time
cs: Day Time

en: job-delay-output-until.evening
cs: Evening

en: job-delay-output-until.indefinite
cs: Indefinite

en: job-delay-output-until.night
cs: Night

en: job-delay-output-until.no-delay-output
cs: No Delay Output

en: job-delay-output-until.second-shift
cs: Second Shift

en: job-delay-output-until.third-shift
cs: Third Shift

en: job-delay-output-until.weekend
cs: Weekend

en: job-error-action
cs: Job Error Action

en: job-error-action.abort-job
cs: Abort Job

en: job-error-action.cancel-job
cs: Cancel Job

en: job-error-action.continue-job
cs: Continue Job

en: job-error-action.suspend-job
cs: Suspend Job

en: job-error-sheet
cs: Job Error Sheet

en: job-error-sheet-type
cs: Job Error Sheet Type

en: job-error-sheet-type.none
cs: None

en: job-error-sheet-type.standard
cs: Standard

en: job-error-sheet-when
cs: Job Error Sheet When

en: job-error-sheet-when.always
cs: Always

en: job-error-sheet-when.on-error
cs: On Error

en: job-finishings
cs: Job Finishings

en: job-hold-until
cs: Hold Until

en: job-hold-until-time
cs: Job Hold Until Time

en: job-hold-until.day-time
cs: Day Time

en: job-hold-until.evening
cs: Evening

en: job-hold-until.indefinite
cs: Released

en: job-hold-until.night
cs: Night

en: job-hold-until.no-hold
cs: No Hold

en: job-hold-until.second-shift
cs: Second Shift

en: job-hold-until.third-shift
cs: Third Shift

en: job-hold-until.weekend
cs: Weekend

en: job-mandatory-attributes
cs: Job Mandatory Attributes

en: job-name
cs: Job Name

en: job-phone-number
cs: Job Phone Number

en: job-priority
cs: Job Priority

en: job-recipient-name
cs: Job Recipient Name

en: job-save-disposition
cs: Job Save Disposition

en: job-sheet-message
cs: Job Sheet Message

en: job-sheets
cs: Banner Page

en: job-sheets-col
cs: Banner Page

en: job-sheets.first-print-stream-page
cs: First Print Stream Page

en: job-sheets.job-both-sheet
cs: Start and End Sheets

en: job-sheets.job-end-sheet
cs: End Sheet

en: job-sheets.job-start-sheet
cs: Start Sheet

en: job-sheets.none
cs: None

en: job-sheets.standard
cs: Standard

en: job-state
cs: Job State

en: job-state-message
cs: Job State Message

en: job-state-reasons
cs: Detailed Job State

en: job-state-reasons.aborted-by-system
cs: Aborted By System

en: job-state-reasons.account-authorization-failed
cs: Account Authorization Failed

en: job-state-reasons.account-closed
cs: Account Closed

en: job-state-reasons.account-info-needed
cs: Account Info Needed

en: job-state-reasons.account-limit-reached
cs: Account Limit Reached

en: job-state-reasons.compression-error
cs: Compression Error

en: job-state-reasons.conflicting-attributes
cs: Conflicting Attributes

en: job-state-reasons.connected-to-destination
cs: Connected To Destination

en: job-state-reasons.connecting-to-destination
cs: Connecting To Destination

en: job-state-reasons.destination-uri-failed
cs: Destination Uri Failed

en: job-state-reasons.digital-signature-did-not-verify
cs: Digital Signature Did Not Verify

en: job-state-reasons.digital-signature-type-not-supported
cs: Digital Signature Type Not Supported

en: job-state-reasons.document-access-error
cs: Document Access Error

en: job-state-reasons.document-format-error
cs: Document Format Error

en: job-state-reasons.document-password-error
cs: Document Password Error

en: job-state-reasons.document-permission-error
cs: Document Permission Error

en: job-state-reasons.document-security-error
cs: Document Security Error

en: job-state-reasons.document-unprintable-error
cs: Document Unprintable Error

en: job-state-reasons.errors-detected
cs: Errors Detected

en: job-state-reasons.job-canceled-at-device
cs: Job Canceled At Device

en: job-state-reasons.job-canceled-by-operator
cs: Job Canceled By Operator

en: job-state-reasons.job-canceled-by-user
cs: Job Canceled By User

en: job-state-reasons.job-completed-successfully
cs: Job Completed Successfully

en: job-state-reasons.job-completed-with-errors
cs: Job Completed With Errors

en: job-state-reasons.job-completed-with-warnings
cs: Job Completed With Warnings

en: job-state-reasons.job-data-insufficient
cs: Job Data Insufficient

en: job-state-reasons.job-delay-output-until-specified
cs: Job Delay Output Until Specified

en: job-state-reasons.job-digital-signature-wait
cs: Job Digital Signature Wait

en: job-state-reasons.job-fetchable
cs: Job Fetchable

en: job-state-reasons.job-held-for-review
cs: Job Held For Review

en: job-state-reasons.job-hold-until-specified
cs: Job Hold Until Specified

en: job-state-reasons.job-incoming
cs: Job Incoming

en: job-state-reasons.job-interpreting
cs: Job Interpreting

en: job-state-reasons.job-outgoing
cs: Job Outgoing

en: job-state-reasons.job-password-wait
cs: Job Password Wait

en: job-state-reasons.job-printed-successfully
cs: Job Printed Successfully

en: job-state-reasons.job-printed-with-errors
cs: Job Printed With Errors

en: job-state-reasons.job-printed-with-warnings
cs: Job Printed With Warnings

en: job-state-reasons.job-printing
cs: Job Printing

en: job-state-reasons.job-queued
cs: Job Queued

en: job-state-reasons.job-queued-for-marker
cs: Job Queued For Marker

en: job-state-reasons.job-release-wait
cs: Job Release Wait

en: job-state-reasons.job-restartable
cs: Job Restartable

en: job-state-reasons.job-resuming
cs: Job Resuming

en: job-state-reasons.job-saved-successfully
cs: Job Saved Successfully

en: job-state-reasons.job-saved-with-errors
cs: Job Saved With Errors

en: job-state-reasons.job-saved-with-warnings
cs: Job Saved With Warnings

en: job-state-reasons.job-saving
cs: Job Saving

en: job-state-reasons.job-spooling
cs: Job Spooling

en: job-state-reasons.job-streaming
cs: Job Streaming

en: job-state-reasons.job-suspended
cs: Job Suspended

en: job-state-reasons.job-suspended-by-operator
cs: Job Suspended By Operator

en: job-state-reasons.job-suspended-by-system
cs: Job Suspended By System

en: job-state-reasons.job-suspended-by-user
cs: Job Suspended By User

en: job-state-reasons.job-suspending
cs: Job Suspending

en: job-state-reasons.job-transferring
cs: Job Transferring

en: job-state-reasons.job-transforming
cs: Job Transforming

en: job-state-reasons.none
cs: None

en: job-state-reasons.printer-stopped
cs: Printer Stopped

en: job-state-reasons.printer-stopped-partly
cs: Printer Stopped Partly

en: job-state-reasons.processing-to-stop-point
cs: Processing To Stop Point

en: job-state-reasons.queued-in-device
cs: Queued In Device

en: job-state-reasons.resources-are-not-ready
cs: Resources Are Not Ready

en: job-state-reasons.resources-are-not-supported
cs: Resources Are Not Supported

en: job-state-reasons.service-off-line
cs: Service Off Line

en: job-state-reasons.submission-interrupted
cs: Submission Interrupted

en: job-state-reasons.unsupported-attributes-or-values
cs: Unsupported Attributes Or Values

en: job-state-reasons.unsupported-compression
cs: Unsupported Compression

en: job-state-reasons.unsupported-document-format
cs: Unsupported Document Format

en: job-state-reasons.waiting-for-user-action
cs: Waiting For User Action

en: job-state-reasons.warnings-detected
cs: Warnings Detected

en: job-state.3
cs: Pending

en: job-state.4
cs: Pending Held

en: job-state.5
cs: Processing

en: job-state.6
cs: Processing Stopped

en: job-state.7
cs: Canceled

en: job-state.8
cs: Aborted

en: job-state.9
cs: Completed

en: laminating
cs: Laminate Pages

en: laminating-sides
cs: Laminating Sides

en: laminating-sides.back
cs: Back

en: laminating-sides.both
cs: Both

en: laminating-sides.front
cs: Front

en: laminating-type
cs: Laminating Type

en: laminating-type.archival
cs: Archival

en: laminating-type.glossy
cs: Glossy

en: laminating-type.high-gloss
cs: High Gloss

en: laminating-type.matte
cs: Matte

en: laminating-type.semi-gloss
cs: Semi-Gloss

en: laminating-type.translucent
cs: Translucent

en: logo
cs: Logo

en: material-amount
cs: Amount of Material

en: material-amount-units
cs: Material Amount Units

en: material-amount-units.g
cs: G

en: material-amount-units.kg
cs: Kg

en: material-amount-units.l
cs: L

en: material-amount-units.m
cs: M

en: material-amount-units.ml
cs: Ml

en: material-amount-units.mm
cs: Mm

en: material-color
cs: Material Color

en: material-diameter
cs: Material Diameter

en: material-diameter-tolerance
cs: Material Diameter Tolerance

en: material-fill-density
cs: Material Fill Density

en: material-name
cs: Material Name

en: material-purpose
cs: Material Purpose

en: material-purpose.all
cs: All

en: material-purpose.base
cs: Base

en: material-purpose.in-fill
cs: In Fill

en: material-purpose.shell
cs: Shell

en: material-purpose.support
cs: Support

en: material-rate
cs: Feed Rate

en: material-rate-units
cs: Material Rate Units

en: material-rate-units.mg_second
cs: Mg Second

en: material-rate-units.ml_second
cs: Ml Second

en: material-rate-units.mm_second
cs: Mm Second

en: material-shell-thickness
cs: Material Shell Thickness

en: material-temperature
cs: Material Temperature

en: material-type
cs: Material Type

en: material-type.abs
cs: Abs

en: material-type.abs-carbon-fiber
cs: Abs Carbon Fiber

en: material-type.abs-carbon-nanotube
cs: Abs Carbon Nanotube

en: material-type.chocolate
cs: Chocolate

en: material-type.gold
cs: Gold

en: material-type.nylon
cs: Nylon

en: material-type.pet
cs: Pet

en: material-type.photopolymer
cs: Photopolymer

en: material-type.pla
cs: Pla

en: material-type.pla-conductive
cs: Pla Conductive

en: material-type.pla-flexible
cs: Pla Flexible

en: material-type.pla-magnetic
cs: Pla Magnetic

en: material-type.pla-steel
cs: Pla Steel

en: material-type.pla-stone
cs: Pla Stone

en: material-type.pla-wood
cs: Pla Wood

en: material-type.polycarbonate
cs: Polycarbonate

en: material-type.pva-dissolvable
cs: Dissolvable PVA

en: material-type.silver
cs: Silver

en: material-type.titanium
cs: Titanium

en: material-type.wax
cs: Wax

en: materials-col
cs: Materials

en: media
cs: Media

en: media-back-coating
cs: Media Back Coating

en: media-back-coating.glossy
cs: Glossy

en: media-back-coating.high-gloss
cs: High Gloss

en: media-back-coating.matte
cs: Matte

en: media-back-coating.none
cs: None

en: media-back-coating.satin
cs: Satin

en: media-back-coating.semi-gloss
cs: Semi-Gloss

en: media-bottom-margin
cs: Media Bottom Margin

en: media-col
cs: Media

en: media-color
cs: Media Color

en: media-color.black
cs: Black

en: media-color.blue
cs: Blue

en: media-color.brown
cs: Brown

en: media-color.buff
cs: Buff

en: media-color.clear-black
cs: Clear Black

en: media-color.clear-blue
cs: Clear Blue

en: media-color.clear-brown
cs: Clear Brown

en: media-color.clear-buff
cs: Clear Buff

en: media-color.clear-cyan
cs: Clear Cyan

en: media-color.clear-gold
cs: Clear Gold

en: media-color.clear-goldenrod
cs: Clear Goldenrod

en: media-color.clear-gray
cs: Clear Gray

en: media-color.clear-green
cs: Clear Green

en: media-color.clear-ivory
cs: Clear Ivory

en: media-color.clear-magenta
cs: Clear Magenta

en: media-color.clear-multi-color
cs: Clear Multi Color

en: media-color.clear-mustard
cs: Clear Mustard

en: media-color.clear-orange
cs: Clear Orange

en: media-color.clear-pink
cs: Clear Pink

en: media-color.clear-red
cs: Clear Red

en: media-color.clear-silver
cs: Clear Silver

en: media-color.clear-turquoise
cs: Clear Turquoise

en: media-color.clear-violet
cs: Clear Violet

en: media-color.clear-white
cs: Clear White

en: media-color.clear-yellow
cs: Clear Yellow

en: media-color.cyan
cs: Cyan

en: media-color.dark-blue
cs: Dark Blue

en: media-color.dark-brown
cs: Dark Brown

en: media-color.dark-buff
cs: Dark Buff

en: media-color.dark-cyan
cs: Dark Cyan

en: media-color.dark-gold
cs: Dark Gold

en: media-color.dark-goldenrod
cs: Dark Goldenrod

en: media-color.dark-gray
cs: Dark Gray

en: media-color.dark-green
cs: Dark Green

en: media-color.dark-ivory
cs: Dark Ivory

en: media-color.dark-magenta
cs: Dark Magenta

en: media-color.dark-mustard
cs: Dark Mustard

en: media-color.dark-orange
cs: Dark Orange

en: media-color.dark-pink
cs: Dark Pink

en: media-color.dark-red
cs: Dark Red

en: media-color.dark-silver
cs: Dark Silver

en: media-color.dark-turquoise
cs: Dark Turquoise

en: media-color.dark-violet
cs: Dark Violet

en: media-color.dark-yellow
cs: Dark Yellow

en: media-color.gold
cs: Gold

en: media-color.goldenrod
cs: Goldenrod

en: media-color.gray
cs: Gray

en: media-color.green
cs: Green

en: media-color.ivory
cs: Ivory

en: media-color.light-black
cs: Light Black

en: media-color.light-blue
cs: Light Blue

en: media-color.light-brown
cs: Light Brown

en: media-color.light-buff
cs: Light Buff

en: media-color.light-cyan
cs: Light Cyan

en: media-color.light-gold
cs: Light Gold

en: media-color.light-goldenrod
cs: Light Goldenrod

en: media-color.light-gray
cs: Light Gray

en: media-color.light-green
cs: Light Green

en: media-color.light-ivory
cs: Light Ivory

en: media-color.light-magenta
cs: Light Magenta

en: media-color.light-mustard
cs: Light Mustard

en: media-color.light-orange
cs: Light Orange

en: media-color.light-pink
cs: Light Pink

en: media-color.light-red
cs: Light Red

en: media-color.light-silver
cs: Light Silver

en: media-color.light-turquoise
cs: Light Turquoise

en: media-color.light-violet
cs: Light Violet

en: media-color.light-yellow
cs: Light Yellow

en: media-color.magenta
cs: Magenta

en: media-color.multi-color
cs: Multi-Color

en: media-color.mustard
cs: Mustard

en: media-color.no-color
cs: No Color

en: media-color.orange
cs: Orange

en: media-color.pink
cs: Pink

en: media-color.red
cs: Red

en: media-color.silver
cs: Silver

en: media-color.turquoise
cs: Turquoise

en: media-color.violet
cs: Violet

en: media-color.white
cs: White

en: media-color.yellow
cs: Yellow

en: media-front-coating
cs: Media Front Coating

en: media-grain
cs: Media Grain

en: media-grain.x-direction
cs: Cross-Feed Direction

en: media-grain.y-direction
cs: Feed Direction

en: media-hole-count
cs: Media Hole Count

en: media-info
cs: Media Info

en: media-input-tray-check
cs: Media Input Tray Check

en: media-left-margin
cs: Media Left Margin

en: media-pre-printed
cs: Media Preprinted

en: media-pre-printed.blank
cs: Blank

en: media-pre-printed.letter-head
cs: Letterhead

en: media-pre-printed.pre-printed
cs: Preprinted

en: media-recycled
cs: Media Recycled

en: media-recycled.none
cs: None

en: media-recycled.standard
cs: Standard

en: media-right-margin
cs: Media Right Margin

en: media-size
cs: Media Dimensions

en: media-size-name
cs: Media Name

en: media-source
cs: Media Source

en: media-source.alternate
cs: Alternate

en: media-source.alternate-roll
cs: Alternate Roll

en: media-source.auto
cs: Automatic

en: media-source.bottom
cs: Bottom

en: media-source.by-pass-tray
cs: By Pass Tray

en: media-source.center
cs: Center

en: media-source.disc
cs: Disc

en: media-source.envelope
cs: Envelope

en: media-source.hagaki
cs: Hagaki

en: media-source.large-capacity
cs: Large Capacity

en: media-source.left
cs: Left

en: media-source.main
cs: Main

en: media-source.main-roll
cs: Main Roll

en: media-source.manual
cs: Manual

en: media-source.middle
cs: Middle

en: media-source.photo
cs: Photo

en: media-source.rear
cs: Rear

en: media-source.right
cs: Right

en: media-source.roll-1
cs: Roll 1

en: media-source.roll-10
cs: Roll 10

en: media-source.roll-2
cs: Roll 2

en: media-source.roll-3
cs: Roll 3

en: media-source.roll-4
cs: Roll 4

en: media-source.roll-5
cs: Roll 5

en: media-source.roll-6
cs: Roll 6

en: media-source.roll-7
cs: Roll 7

en: media-source.roll-8
cs: Roll 8

en: media-source.roll-9
cs: Roll 9

en: media-source.side
cs: Side

en: media-source.top
cs: Top

en: media-source.tray-1
cs: Tray 1

en: media-source.tray-10
cs: Tray 10

en: media-source.tray-11
cs: Tray 11

en: media-source.tray-12
cs: Tray 12

en: media-source.tray-13
cs: Tray 13

en: media-source.tray-14
cs: Tray 14

en: media-source.tray-15
cs: Tray 15

en: media-source.tray-16
cs: Tray 16

en: media-source.tray-17
cs: Tray 17

en: media-source.tray-18
cs: Tray 18

en: media-source.tray-19
cs: Tray 19

en: media-source.tray-2
cs: Tray 2

en: media-source.tray-20
cs: Tray 20

en: media-source.tray-3
cs: Tray 3

en: media-source.tray-4
cs: Tray 4

en: media-source.tray-5
cs: Tray 5

en: media-source.tray-6
cs: Tray 6

en: media-source.tray-7
cs: Tray 7

en: media-source.tray-8
cs: Tray 8

en: media-source.tray-9
cs: Tray 9

en: media-thickness
cs: Media Thickness

en: media-tooth
cs: Media Tooth

en: media-tooth.antique
cs: Antique

en: media-tooth.calendared
cs: Calendared

en: media-tooth.coarse
cs: Coarse

en: media-tooth.fine
cs: Fine

en: media-tooth.linen
cs: Linen

en: media-tooth.medium
cs: Medium

en: media-tooth.smooth
cs: Smooth

en: media-tooth.stipple
cs: Stipple

en: media-tooth.uncalendared
cs: Uncalendared

en: media-tooth.vellum
cs: Vellum

en: media-top-margin
cs: Media Top Margin

en: media-type
cs: Media Type

en: media-type.aluminum
cs: Aluminum

en: media-type.auto
cs: Automatic

en: media-type.back-print-film
cs: Back Print Film

en: media-type.cardboard
cs: Cardboard

en: media-type.cardstock
cs: Cardstock

en: media-type.cd
cs: CD

en: media-type.com.hp.advanced-photo
cs: Advanced Photo Paper

en: media-type.com.hp.brochure-glossy
cs: Glossy Brochure Paper

en: media-type.com.hp.brochure-matte
cs: Matte Brochure Paper

en: media-type.com.hp.cover-matte
cs: Matte Cover Paper

en: media-type.com.hp.ecosmart-lite
cs: Office Recycled Paper

en: media-type.com.hp.everyday-glossy
cs: Everyday Glossy Photo Paper

en: media-type.com.hp.everyday-matte
cs: Everyday Matte Paper

en: media-type.com.hp.extra-heavy
cs: Extra Heavyweight Paper

en: media-type.com.hp.intermediate
cs: Multipurpose Paper

en: media-type.com.hp.mid-weight
cs: Mid-Weight Paper

en: media-type.com.hp.premium-inkjet
cs: Premium Inkjet Paper

en: media-type.com.hp.premium-photo
cs: Premium Photo Glossy Paper

en: media-type.com.hp.premium-presentation-matte
cs: Premium Presentation Matte Paper

en: media-type.continuous
cs: Continuous

en: media-type.continuous-long
cs: Continuous Long

en: media-type.continuous-short
cs: Continuous Short

en: media-type.corrugated-board
cs: Corrugated Board

en: media-type.disc
cs: Optical Disc

en: media-type.disc-glossy
cs: Glossy Optical Disc

en: media-type.disc-high-gloss
cs: High Gloss Optical Disc

en: media-type.disc-matte
cs: Matte Optical Disc

en: media-type.disc-satin
cs: Satin Optical Disc

en: media-type.disc-semi-gloss
cs: Semi-Gloss Optical Disc

en: media-type.double-wall
cs: Double Wall

en: media-type.dry-film
cs: Dry Film

en: media-type.dvd
cs: DVD

en: media-type.embossing-foil
cs: Embossing Foil

en: media-type.end-board
cs: End Board

en: media-type.envelope
cs: Envelope

en: media-type.envelope-archival
cs: Archival Envelope

en: media-type.envelope-bond
cs: Bond Envelope

en: media-type.envelope-coated
cs: Coated Envelope

en: media-type.envelope-cotton
cs: Cotton Envelope

en: media-type.envelope-fine
cs: Fine Envelope

en: media-type.envelope-heavyweight
cs: Heavyweight Envelope

en: media-type.envelope-inkjet
cs: Inkjet Envelope

en: media-type.envelope-lightweight
cs: Lightweight Envelope

en: media-type.envelope-plain
cs: Plain Envelope

en: media-type.envelope-preprinted
cs: Preprinted Envelope

en: media-type.envelope-window
cs: Windowed Envelope

en: media-type.fabric
cs: Fabric

en: media-type.fabric-archival
cs: Archival Fabric

en: media-type.fabric-glossy
cs: Glossy Fabric

en: media-type.fabric-high-gloss
cs: High Gloss Fabric

en: media-type.fabric-matte
cs: Matte Fabric

en: media-type.fabric-semi-gloss
cs: Semi-Gloss Fabric

en: media-type.fabric-waterproof
cs: Waterproof Fabric

en: media-type.film
cs: Film

en: media-type.flexo-base
cs: Flexo Base

en: media-type.flexo-photo-polymer
cs: Flexo Photo Polymer

en: media-type.flute
cs: Flute

en: media-type.foil
cs: Foil

en: media-type.full-cut-tabs
cs: Full Cut Tabs

en: media-type.glass
cs: Glass

en: media-type.glass-colored
cs: Glass Colored

en: media-type.glass-opaque
cs: Glass Opaque

en: media-type.glass-surfaced
cs: Glass Surfaced

en: media-type.glass-textured
cs: Glass Textured

en: media-type.gravure-cylinder
cs: Gravure Cylinder

en: media-type.image-setter-paper
cs: Image Setter Paper

en: media-type.imaging-cylinder
cs: Imaging Cylinder

en: media-type.jp.co.canon-photo-paper-plus-glossy-ii
cs: Photo Paper Plus Glossy II

en: media-type.jp.co.canon-photo-paper-pro-platinum
cs: Photo Paper Pro Platinum

en: media-type.jp.co.canon_photo-paper-plus-glossy-ii
cs: Photo Paper Plus Glossy II

en: media-type.jp.co.canon_photo-paper-pro-platinum
cs: Photo Paper Pro Platinum

en: media-type.labels
cs: Labels

en: media-type.labels-colored
cs: Colored Labels

en: media-type.labels-glossy
cs: Glossy Labels

en: media-type.labels-high-gloss
cs: High Gloss Labels

en: media-type.labels-inkjet
cs: Inkjet Labels

en: media-type.labels-matte
cs: Matte Labels

en: media-type.labels-permanent
cs: Permanent Labels

en: media-type.labels-satin
cs: Satin Labels

en: media-type.labels-security
cs: Security Labels

en: media-type.labels-semi-gloss
cs: Semi-Gloss Labels

en: media-type.laminating-foil
cs: Laminating Foil

en: media-type.letterhead
cs: Letterhead

en: media-type.metal
cs: Metal

en: media-type.metal-glossy
cs: Metal Glossy

en: media-type.metal-high-gloss
cs: Metal High Gloss

en: media-type.metal-matte
cs: Metal Matte

en: media-type.metal-satin
cs: Metal Satin

en: media-type.metal-semi-gloss
cs: Metal Semi Gloss

en: media-type.mounting-tape
cs: Mounting Tape

en: media-type.multi-layer
cs: Multi Layer

en: media-type.multi-part-form
cs: Multi Part Form

en: media-type.other
cs: Other

en: media-type.paper
cs: Paper

en: media-type.photographic
cs: Photo Paper

en: media-type.photographic-archival
cs: Photographic Archival

en: media-type.photographic-film
cs: Photo Film

en: media-type.photographic-glossy
cs: Glossy Photo Paper

en: media-type.photographic-high-gloss
cs: High Gloss Photo Paper

en: media-type.photographic-matte
cs: Matte Photo Paper

en: media-type.photographic-satin
cs: Satin Photo Paper

en: media-type.photographic-semi-gloss
cs: Semi-Gloss Photo Paper

en: media-type.plastic
cs: Plastic

en: media-type.plastic-archival
cs: Plastic Archival

en: media-type.plastic-colored
cs: Plastic Colored

en: media-type.plastic-glossy
cs: Plastic Glossy

en: media-type.plastic-high-gloss
cs: Plastic High Gloss

en: media-type.plastic-matte
cs: Plastic Matte

en: media-type.plastic-satin
cs: Plastic Satin

en: media-type.plastic-semi-gloss
cs: Plastic Semi Gloss

en: media-type.plate
cs: Plate

en: media-type.polyester
cs: Polyester

en: media-type.pre-cut-tabs
cs: Pre Cut Tabs

en: media-type.roll
cs: Roll

en: media-type.screen
cs: Screen

en: media-type.screen-paged
cs: Screen Paged

en: media-type.self-adhesive
cs: Self Adhesive

en: media-type.self-adhesive-film
cs: Self Adhesive Film

en: media-type.shrink-foil
cs: Shrink Foil

en: media-type.single-face
cs: Single Face

en: media-type.single-wall
cs: Single Wall

en: media-type.sleeve
cs: Sleeve

en: media-type.stationery
cs: Stationery

en: media-type.stationery-archival
cs: Stationery Archival

en: media-type.stationery-coated
cs: Coated Paper

en: media-type.stationery-cotton
cs: Stationery Cotton

en: media-type.stationery-fine
cs: Vellum Paper

en: media-type.stationery-heavyweight
cs: Heavyweight Paper

en: media-type.stationery-heavyweight-coated
cs: Stationery Heavyweight Coated

en: media-type.stationery-inkjet
cs: Stationery Inkjet Paper

en: media-type.stationery-letterhead
cs: Letterhead

en: media-type.stationery-lightweight
cs: Lightweight Paper

en: media-type.stationery-preprinted
cs: Preprinted Paper

en: media-type.stationery-prepunched
cs: Punched Paper

en: media-type.tab-stock
cs: Tab Stock

en: media-type.tractor
cs: Tractor

en: media-type.transfer
cs: Transfer

en: media-type.transparency
cs: Transparency

en: media-type.triple-wall
cs: Triple Wall

en: media-type.wet-film
cs: Wet Film

en: media-weight-metric
cs: Media Weight (grams per m²)

en: media.asme_f_28x40in
cs: 28 x 40"

en: media.choice_iso_a4_210x297mm_na_letter_8.5x11in
cs: A4 or US Letter

en: media.iso_2a0_1189x1682mm
cs: 2a0

en: media.iso_a0_841x1189mm
cs: A0

en: media.iso_a0x3_1189x2523mm
cs: A0x3

en: media.iso_a10_26x37mm
cs: A10

en: media.iso_a1_594x841mm
cs: A1

en: media.iso_a1x3_841x1783mm
cs: A1x3

en: media.iso_a1x4_841x2378mm
cs: A1x4

en: media.iso_a2_420x594mm
cs: A2

en: media.iso_a2x3_594x1261mm
cs: A2x3

en: media.iso_a2x4_594x1682mm
cs: A2x4

en: media.iso_a2x5_594x2102mm
cs: A2x5

en: media.iso_a3-extra_322x445mm
cs: A3 (Extra)

en: media.iso_a3_297x420mm
cs: A3

en: media.iso_a3x3_420x891mm
cs: A3x3

en: media.iso_a3x4_420x1189mm
cs: A3x4

en: media.iso_a3x5_420x1486mm
cs: A3x5

en: media.iso_a3x6_420x1783mm
cs: A3x6

en: media.iso_a3x7_420x2080mm
cs: A3x7

en: media.iso_a4-extra_235.5x322.3mm
cs: A4 (Extra)

en: media.iso_a4-tab_225x297mm
cs: A4 (Tab)

en: media.iso_a4_210x297mm
cs: A4

en: media.iso_a4x3_297x630mm
cs: A4x3

en: media.iso_a4x4_297x841mm
cs: A4x4

en: media.iso_a4x5_297x1051mm
cs: A4x5

en: media.iso_a4x6_297x1261mm
cs: A4x6

en: media.iso_a4x7_297x1471mm
cs: A4x7

en: media.iso_a4x8_297x1682mm
cs: A4x8

en: media.iso_a4x9_297x1892mm
cs: A4x9

en: media.iso_a5-extra_174x235mm
cs: A5 (Extra)

en: media.iso_a5_148x210mm
cs: A5

en: media.iso_a6_105x148mm
cs: A6

en: media.iso_a7_74x105mm
cs: A7

en: media.iso_a8_52x74mm
cs: A8

en: media.iso_a9_37x52mm
cs: A9

en: media.iso_b0_1000x1414mm
cs: B0

en: media.iso_b10_31x44mm
cs: B10

en: media.iso_b1_707x1000mm
cs: B1

en: media.iso_b2_500x707mm
cs: B2

en: media.iso_b3_353x500mm
cs: B3

en: media.iso_b4_250x353mm
cs: B4

en: media.iso_b5-extra_201x276mm
cs: B5 (Extra)

en: media.iso_b5_176x250mm
cs: B5 Envelope

en: media.iso_b6_125x176mm
cs: B6

en: media.iso_b6c4_125x324mm
cs: B6/C4 Envelope

en: media.iso_b7_88x125mm
cs: B7

en: media.iso_b8_62x88mm
cs: B8

en: media.iso_b9_44x62mm
cs: B9

en: media.iso_c0_917x1297mm
cs: C0 Envelope

en: media.iso_c10_28x40mm
cs: C10 Envelope

en: media.iso_c1_648x917mm
cs: C1 Envelope

en: media.iso_c2_458x648mm
cs: C2 Envelope

en: media.iso_c3_324x458mm
cs: C3 Envelope

en: media.iso_c4_229x324mm
cs: C4 Envelope

en: media.iso_c5_162x229mm
cs: C5 Envelope

en: media.iso_c6_114x162mm
cs: C6 Envelope

en: media.iso_c6c5_114x229mm
cs: C6c5 Envelope

en: media.iso_c7_81x114mm
cs: C7 Envelope

en: media.iso_c7c6_81x162mm
cs: C7c6 Envelope

en: media.iso_c8_57x81mm
cs: C8 Envelope

en: media.iso_c9_40x57mm
cs: C9 Envelope

en: media.iso_dl_110x220mm
cs: DL Envelope

en: media.iso_ra0_860x1220mm
cs: Ra0

en: media.iso_ra1_610x860mm
cs: Ra1

en: media.iso_ra2_430x610mm
cs: Ra2

en: media.iso_ra3_305x430mm
cs: Ra3

en: media.iso_ra4_215x305mm
cs: Ra4

en: media.iso_sra0_900x1280mm
cs: Sra0

en: media.iso_sra1_640x900mm
cs: Sra1

en: media.iso_sra2_450x640mm
cs: Sra2

en: media.iso_sra3_320x450mm
cs: Sra3

en: media.iso_sra4_225x320mm
cs: Sra4

en: media.jis_b0_1030x1456mm
cs: JIS B0

en: media.jis_b10_32x45mm
cs: JIS B10

en: media.jis_b1_728x1030mm
cs: JIS B1

en: media.jis_b2_515x728mm
cs: JIS B2

en: media.jis_b3_364x515mm
cs: JIS B3

en: media.jis_b4_257x364mm
cs: JIS B4

en: media.jis_b5_182x257mm
cs: JIS B5

en: media.jis_b6_128x182mm
cs: JIS B6

en: media.jis_b7_91x128mm
cs: JIS B7

en: media.jis_b8_64x91mm
cs: JIS B8

en: media.jis_b9_45x64mm
cs: JIS B9

en: media.jis_exec_216x330mm
cs: JIS Executive

en: media.jpn_chou2_111.1x146mm
cs: Chou 2 Envelope

en: media.jpn_chou3_120x235mm
cs: Chou 3 Envelope

en: media.jpn_chou4_90x205mm
cs: Chou 4 Envelope

en: media.jpn_hagaki_100x148mm
cs: Hagaki

en: media.jpn_kahu_240x322.1mm
cs: Kahu Envelope

en: media.jpn_kaku2_240x332mm
cs: Kahu 2 Envelope

en: media.jpn_kaku3_216x277mm
cs: 216 x 277mme

en: media.jpn_kaku4_197x267mm
cs: 197 x 267mme

en: media.jpn_kaku5_190x240mm
cs: 190 x 240mme

en: media.jpn_kaku7_142x205mm
cs: 142 x 205mme

en: media.jpn_kaku8_119x197mm
cs: 119 x 197mme

en: media.jpn_oufuku_148x200mm
cs: Oufuku Reply Postcard

en: media.jpn_you4_105x235mm
cs: You 4 Envelope

en: media.na_10x11_10x11in
cs: 10 x 11"

en: media.na_10x13_10x13in
cs: 10 x 13"

en: media.na_10x14_10x14in
cs: 10 x 14"

en: media.na_10x15_10x15in
cs: 10 x 15"

en: media.na_11x12_11x12in
cs: 11 x 12"

en: media.na_11x15_11x15in
cs: 11 x 15"

en: media.na_12x19_12x19in
cs: 12 x 19"

en: media.na_5x7_5x7in
cs: 5 x 7"

en: media.na_6x9_6x9in
cs: 6 x 9"

en: media.na_7x9_7x9in
cs: 7 x 9"

en: media.na_9x11_9x11in
cs: 9 x 11"

en: media.na_a2_4.375x5.75in
cs: A2 Envelope

en: media.na_arch-a_9x12in
cs: 9 x 12"

en: media.na_arch-b_12x18in
cs: 12 x 18"

en: media.na_arch-c_18x24in
cs: 18 x 24"

en: media.na_arch-d_24x36in
cs: 24 x 36"

en: media.na_arch-e2_26x38in
cs: 26 x 38"

en: media.na_arch-e3_27x39in
cs: 27 x 39"

en: media.na_arch-e_36x48in
cs: 36 x 48"

en: media.na_b-plus_12x19.17in
cs: 12 x 19.17"

en: media.na_c5_6.5x9.5in
cs: C5 Envelope

en: media.na_c_17x22in
cs: 17 x 22"

en: media.na_d_22x34in
cs: 22 x 34"

en: media.na_e_34x44in
cs: 34 x 44"

en: media.na_edp_11x14in
cs: 11 x 14"

en: media.na_eur-edp_12x14in
cs: 12 x 14"

en: media.na_executive_7.25x10.5in
cs: Executive

en: media.na_f_44x68in
cs: 44 x 68"

en: media.na_fanfold-eur_8.5x12in
cs: European Fanfold

en: media.na_fanfold-us_11x14.875in
cs: US Fanfold

en: media.na_foolscap_8.5x13in
cs: Foolscap

en: media.na_govt-legal_8x13in
cs: 8 x 13"

en: media.na_govt-letter_8x10in
cs: 8 x 10"

en: media.na_index-3x5_3x5in
cs: 3 x 5"

en: media.na_index-4x6-ext_6x8in
cs: 6 x 8"

en: media.na_index-4x6_4x6in
cs: 4 x 6"

en: media.na_index-5x8_5x8in
cs: 5 x 8"

en: media.na_invoice_5.5x8.5in
cs: Statement

en: media.na_ledger_11x17in
cs: 11 x 17"

en: media.na_legal-extra_9.5x15in
cs: US Legal (Extra)

en: media.na_legal_8.5x14in
cs: US Legal

en: media.na_letter-extra_9.5x12in
cs: US Letter (Extra)

en: media.na_letter-plus_8.5x12.69in
cs: US Letter (Plus)

en: media.na_letter_8.5x11in
cs: US Letter

en: media.na_monarch_3.875x7.5in
cs: Monarch Envelope

en: media.na_number-10_4.125x9.5in
cs: #10 Envelope

en: media.na_number-11_4.5x10.375in
cs: #11 Envelope

en: media.na_number-12_4.75x11in
cs: #12 Envelope

en: media.na_number-14_5x11.5in
cs: #14 Envelope

en: media.na_number-9_3.875x8.875in
cs: #9 Envelope

en: media.na_oficio_8.5x13.4in
cs: 8.5 x 13.4"

en: media.na_personal_3.625x6.5in
cs: Personal Envelope

en: media.na_quarto_8.5x10.83in
cs: Quarto

en: media.na_super-a_8.94x14in
cs: 8.94 x 14"

en: media.na_super-b_13x19in
cs: 13 x 19"

en: media.na_wide-format_30x42in
cs: 30 x 42"

en: media.oe_12x16_12x16in
cs: 12 x 16"

en: media.oe_14x17_14x17in
cs: 14 x 17"

en: media.oe_18x22_18x22in
cs: 18 x 22"

en: media.oe_a2plus_17x24in
cs: 17 x 24"

en: media.oe_photo-10r_10x12in
cs: 10 x 12"

en: media.oe_photo-20r_20x24in
cs: 20 x 24"

en: media.oe_photo-l_3.5x5in
cs: 3.5 x 5"

en: media.oe_photo-s10r_10x15in
cs: 10 x 15"

en: media.om_16k_184x260mm
cs: 184 x 260mm

en: media.om_16k_195x270mm
cs: 195 x 270mm

en: media.om_dai-pa-kai_275x395mm
cs: 275 x 395mm

en: media.om_folio-sp_215x315mm
cs: Folio

en: media.om_folio_210x330mm
cs: Folio (Special)

en: media.om_invite_220x220mm
cs: Invitation Envelope

en: media.om_italian_110x230mm
cs: Italian Envelope

en: media.om_juuro-ku-kai_198x275mm
cs: 198 x 275mm

en: media.om_large-photo_200x300
cs: 200 x 300mm

en: media.om_medium-photo_130x180mm
cs: 130 x 180mm

en: media.om_pa-kai_267x389mm
cs: 267 x 389mm

en: media.om_postfix_114x229mm
cs: Postfix Envelope

en: media.om_small-photo_100x150mm
cs: 100 x 150mm

en: media.om_wide-photo_100x200mm
cs: 100 x 200mm

en: media.prc_10_324x458mm
cs: Chinese #10 Envelope

en: media.prc_16k_146x215mm
cs: Chinese 16k

en: media.prc_1_102x165mm
cs: Chinese #1 Envelope

en: media.prc_2_102x176mm
cs: Chinese #2 Envelope

en: media.prc_32k_97x151mm
cs: Chinese 32k

en: media.prc_3_125x176mm
cs: Chinese #3 Envelope

en: media.prc_4_110x208mm
cs: Chinese #4 Envelope

en: media.prc_5_110x220mm
cs: Chinese #5 Envelope

en: media.prc_6_120x320mm
cs: Chinese #6 Envelope

en: media.prc_7_160x230mm
cs: Chinese #7 Envelope

en: media.prc_8_120x309mm
cs: Chinese #8 Envelope

en: media.roc_16k_7.75x10.75in
cs: ROC 16k

en: media.roc_8k_10.75x15.5in
cs: ROC 8k

en: multiple-document-handling
cs: Multiple Document Handling

en: multiple-document-handling.separate-documents-collated-copies
cs: Separate Documents Collated Copies

en: multiple-document-handling.separate-documents-uncollated-copies
cs: Separate Documents Uncollated Copies

en: multiple-document-handling.single-document
cs: Single Document

en: multiple-document-handling.single-document-new-sheet
cs: Single Document New Sheet

en: multiple-object-handling
cs: Multiple Object Handling

en: multiple-object-handling.auto
cs: Automatic

en: multiple-object-handling.best-fit
cs: Best Fit

en: multiple-object-handling.best-quality
cs: Best Quality

en: multiple-object-handling.best-speed
cs: Best Speed

en: multiple-object-handling.one-at-a-time
cs: One At A Time

en: multiple-operation-time-out-action
cs: Multiple Operation Time Out Action

en: multiple-operation-time-out-action.abort-job
cs: Abort Job

en: multiple-operation-time-out-action.hold-job
cs: Hold Job

en: multiple-operation-time-out-action.process-job
cs: Process Job

en: noise-removal
cs: Noise Removal

en: notify-attributes
cs: Notify Attributes

en: notify-charset
cs: Notify Charset

en: notify-events
cs: Notify Events

en: notify-events.document-completed
cs: Document Completed

en: notify-events.document-config-changed
cs: Document Config Changed

en: notify-events.document-created
cs: Document Created

en: notify-events.document-fetchable
cs: Document Fetchable

en: notify-events.document-state-changed
cs: Document State Changed

en: notify-events.document-stopped
cs: Document Stopped

en: notify-events.job-completed
cs: Job Completed

en: notify-events.job-config-changed
cs: Job Config Changed

en: notify-events.job-created
cs: Job Created

en: notify-events.job-fetchable
cs: Job Fetchable

en: notify-events.job-progress
cs: Job Progress

en: notify-events.job-state-changed
cs: Job State Changed

en: notify-events.job-stopped
cs: Job Stopped

en: notify-events.none
cs: None

en: notify-events.printer-config-changed
cs: Printer Config Changed

en: notify-events.printer-finishings-changed
cs: Printer Finishings Changed

en: notify-events.printer-media-changed
cs: Printer Media Changed

en: notify-events.printer-queue-order-changed
cs: Printer Queue Order Changed

en: notify-events.printer-restarted
cs: Printer Restarted

en: notify-events.printer-shutdown
cs: Printer Shutdown

en: notify-events.printer-state-changed
cs: Printer State Changed

en: notify-events.printer-stopped
cs: Printer Stopped

en: notify-get-interval
cs: Notify Get Interval

en: notify-lease-duration
cs: Notify Lease Duration

en: notify-natural-language
cs: Notify Natural Language

en: notify-pull-method
cs: Notify Pull Method

en: notify-recipient-uri
cs: Notify Recipient

en: notify-sequence-numbers
cs: Notify Sequence Numbers

en: notify-subscription-ids
cs: Notify Subscription Ids

en: notify-time-interval
cs: Notify Time Interval

en: notify-user-data
cs: Notify User Data

en: notify-wait
cs: Notify Wait

en: number-of-retries
cs: Number Of Retries

en: number-up
cs: Number-Up

en: object-offset
cs: Object Offset

en: object-size
cs: Object Size

en: organization-name
cs: Organization Name

en: orientation-requested
cs: Orientation

en: orientation-requested.3
cs: Portrait

en: orientation-requested.4
cs: Landscape

en: orientation-requested.5
cs: Reverse Landscape

en: orientation-requested.6
cs: Reverse Portrait

en: orientation-requested.7
cs: None

en: output-attributes
cs: Output Attributes

en: output-bin
cs: Output Bin

en: output-bin.auto
cs: Automatic

en: output-bin.bottom
cs: Bottom

en: output-bin.center
cs: Center

en: output-bin.face-down
cs: Face Down

en: output-bin.face-up
cs: Face Up

en: output-bin.large-capacity
cs: Large Capacity

en: output-bin.left
cs: Left

en: output-bin.mailbox-1
cs: Mailbox 1

en: output-bin.mailbox-10
cs: Mailbox 10

en: output-bin.mailbox-2
cs: Mailbox 2

en: output-bin.mailbox-3
cs: Mailbox 3

en: output-bin.mailbox-4
cs: Mailbox 4

en: output-bin.mailbox-5
cs: Mailbox 5

en: output-bin.mailbox-6
cs: Mailbox 6

en: output-bin.mailbox-7
cs: Mailbox 7

en: output-bin.mailbox-8
cs: Mailbox 8

en: output-bin.mailbox-9
cs: Mailbox 9

en: output-bin.middle
cs: Middle

en: output-bin.my-mailbox
cs: My Mailbox

en: output-bin.rear
cs: Rear

en: output-bin.right
cs: Right

en: output-bin.side
cs: Side

en: output-bin.stacker-1
cs: Stacker 1

en: output-bin.stacker-10
cs: Stacker 10

en: output-bin.stacker-2
cs: Stacker 2

en: output-bin.stacker-3
cs: Stacker 3

en: output-bin.stacker-4
cs: Stacker 4

en: output-bin.stacker-5
cs: Stacker 5

en: output-bin.stacker-6
cs: Stacker 6

en: output-bin.stacker-7
cs: Stacker 7

en: output-bin.stacker-8
cs: Stacker 8

en: output-bin.stacker-9
cs: Stacker 9

en: output-bin.top
cs: Top

en: output-bin.tray-1
cs: Tray 1

en: output-bin.tray-10
cs: Tray 10

en: output-bin.tray-2
cs: Tray 2

en: output-bin.tray-3
cs: Tray 3

en: output-bin.tray-4
cs: Tray 4

en: output-bin.tray-5
cs: Tray 5

en: output-bin.tray-6
cs: Tray 6

en: output-bin.tray-7
cs: Tray 7

en: output-bin.tray-8
cs: Tray 8

en: output-bin.tray-9
cs: Tray 9

en: output-compression-quality-factor
cs: Scanned Image Quality

en: page-delivery
cs: Page Delivery

en: page-delivery.reverse-order-face-down
cs: Reverse Order Face Down

en: page-delivery.reverse-order-face-up
cs: Reverse Order Face Up

en: page-delivery.same-order-face-down
cs: Same Order Face Down

en: page-delivery.same-order-face-up
cs: Same Order Face Up

en: page-delivery.system-specified
cs: System Specified

en: page-order-received
cs: Page Order Received

en: page-order-received.1-to-n-order
cs: 1 To N Order

en: page-order-received.n-to-1-order
cs: N To 1 Order

en: page-ranges
cs: Page Ranges

en: pages
cs: Pages

en: pages-per-subset
cs: Pages Per Subset

en: pending
cs: nevyřízený

en: platform-shape
cs: Platform Shape

en: platform-shape.ellipse
cs: Round

en: platform-shape.rectangle
cs: Rectangle

en: platform-temperature
cs: Platform Temperature

en: post-dial-string
cs: Post-dial String

en: pre-dial-string
cs: Pre-dial String

en: presentation-direction-number-up
cs: Number-Up Layout

en: presentation-direction-number-up.tobottom-toleft
cs: Top-Bottom, Right-Left

en: presentation-direction-number-up.tobottom-toright
cs: Top-Bottom, Left-Right

en: presentation-direction-number-up.toleft-tobottom
cs: Right-Left, Top-Bottom

en: presentation-direction-number-up.toleft-totop
cs: Right-Left, Bottom-Top

en: presentation-direction-number-up.toright-tobottom
cs: Left-Right, Top-Bottom

en: presentation-direction-number-up.toright-totop
cs: Left-Right, Bottom-Top

en: presentation-direction-number-up.totop-toleft
cs: Bottom-Top, Right-Left

en: presentation-direction-number-up.totop-toright
cs: Bottom-Top, Left-Right

en: print-accuracy
cs: Print Accuracy

en: print-base
cs: Print Base

en: print-base.brim
cs: Brim

en: print-base.none
cs: None

en: print-base.raft
cs: Raft

en: print-base.skirt
cs: Skirt

en: print-base.standard
cs: Standard

en: print-color-mode
cs: Print Color Mode

en: print-color-mode.auto
cs: Automatic

en: print-color-mode.bi-level
cs: Bi-Level

en: print-color-mode.color
cs: Color

en: print-color-mode.highlight
cs: Highlight

en: print-color-mode.monochrome
cs: Monochrome

en: print-color-mode.process-bi-level
cs: Process Bi-Level

en: print-color-mode.process-monochrome
cs: Process Monochrome

en: print-content-optimize
cs: Print Optimization

en: print-content-optimize.auto
cs: Automatic

en: print-content-optimize.graphic
cs: Graphics

en: print-content-optimize.photo
cs: Photo

en: print-content-optimize.text
cs: Text

en: print-content-optimize.text-and-graphic
cs: Text And Graphics

en: print-objects
cs: Print Objects

en: print-quality
cs: Print Quality

en: print-quality.3
cs: Draft

en: print-quality.4
cs: Normal

en: print-quality.5
cs: High

en: print-rendering-intent
cs: Print Rendering Intent

en: print-rendering-intent.absolute
cs: Absolute

en: print-rendering-intent.auto
cs: Automatic

en: print-rendering-intent.perceptual
cs: Perceptual

en: print-rendering-intent.relative
cs: Relative

en: print-rendering-intent.relative-bpc
cs: Relative w/Black Point Compensation

en: print-rendering-intent.saturation
cs: Saturation

en: print-scaling
cs: Print Scaling

en: print-scaling.auto
cs: Automatic

en: print-scaling.auto-fit
cs: Auto Fit

en: print-scaling.fill
cs: Fill

en: print-scaling.fit
cs: Fit

en: print-scaling.none
cs: None

en: print-supports
cs: Print Supports

en: print-supports.material
cs: Material

en: print-supports.none
cs: None

en: print-supports.standard
cs: Standard

en: printer-message-from-operator
cs: Printer Message From Operator

en: printer-resolution
cs: Printer Resolution

en: printer-state
cs: Printer State

en: printer-state-reasons
cs: Detailed Printer State

en: printer-state-reasons.alert-removal-of-binary-change-entry
cs: Alert Removal Of Binary Change Entry

en: printer-state-reasons.bander-added
cs: Bander Added

en: printer-state-reasons.bander-almost-empty
cs: Bander Almost Empty

en: printer-state-reasons.bander-almost-full
cs: Bander Almost Full

en: printer-state-reasons.bander-at-limit
cs: Bander At Limit

en: printer-state-reasons.bander-closed
cs: Bander Closed

en: printer-state-reasons.bander-configuration-change
cs: Bander Configuration Change

en: printer-state-reasons.bander-cover-closed
cs: Bander Cover Closed

en: printer-state-reasons.bander-cover-open
cs: Bander Cover Open

en: printer-state-reasons.bander-empty
cs: Bander Empty

en: printer-state-reasons.bander-full
cs: Bander Full

en: printer-state-reasons.bander-interlock-closed
cs: Bander Interlock Closed

en: printer-state-reasons.bander-interlock-open
cs: Bander Interlock Open

en: printer-state-reasons.bander-jam
cs: Bander Jam

en: printer-state-reasons.bander-life-almost-over
cs: Bander Life Almost Over

en: printer-state-reasons.bander-life-over
cs: Bander Life Over

en: printer-state-reasons.bander-memory-exhausted
cs: Bander Memory Exhausted

en: printer-state-reasons.bander-missing
cs: Bander Missing

en: printer-state-reasons.bander-motor-failure
cs: Bander Motor Failure

en: printer-state-reasons.bander-near-limit
cs: Bander Near Limit

en: printer-state-reasons.bander-offline
cs: Bander Offline

en: printer-state-reasons.bander-opened
cs: Bander Opened

en: printer-state-reasons.bander-over-temperature
cs: Bander Over Temperature

en: printer-state-reasons.bander-power-saver
cs: Bander Power Saver

en: printer-state-reasons.bander-recoverable-failure
cs: Bander Recoverable Failure

en: printer-state-reasons.bander-recoverable-storage
cs: Bander Recoverable Storage

en: printer-state-reasons.bander-removed
cs: Bander Removed

en: printer-state-reasons.bander-resource-added
cs: Bander Resource Added

en: printer-state-reasons.bander-resource-removed
cs: Bander Resource Removed

en: printer-state-reasons.bander-thermistor-failure
cs: Bander Thermistor Failure

en: printer-state-reasons.bander-timing-failure
cs: Bander Timing Failure

en: printer-state-reasons.bander-turned-off
cs: Bander Turned Off

en: printer-state-reasons.bander-turned-on
cs: Bander Turned On

en: printer-state-reasons.bander-under-temperature
cs: Bander Under Temperature

en: printer-state-reasons.bander-unrecoverable-failure
cs: Bander Unrecoverable Failure

en: printer-state-reasons.bander-unrecoverable-storage-error
cs: Bander Unrecoverable Storage Error

en: printer-state-reasons.bander-warming-up
cs: Bander Warming Up

en: printer-state-reasons.binder-added
cs: Binder Added

en: printer-state-reasons.binder-almost-empty
cs: Binder Almost Empty

en: printer-state-reasons.binder-almost-full
cs: Binder Almost Full

en: printer-state-reasons.binder-at-limit
cs: Binder At Limit

en: printer-state-reasons.binder-closed
cs: Binder Closed

en: printer-state-reasons.binder-configuration-change
cs: Binder Configuration Change

en: printer-state-reasons.binder-cover-closed
cs: Binder Cover Closed

en: printer-state-reasons.binder-cover-open
cs: Binder Cover Open

en: printer-state-reasons.binder-empty
cs: Binder Empty

en: printer-state-reasons.binder-full
cs: Binder Full

en: printer-state-reasons.binder-interlock-closed
cs: Binder Interlock Closed

en: printer-state-reasons.binder-interlock-open
cs: Binder Interlock Open

en: printer-state-reasons.binder-jam
cs: Binder Jam

en: printer-state-reasons.binder-life-almost-over
cs: Binder Life Almost Over

en: printer-state-reasons.binder-life-over
cs: Binder Life Over

en: printer-state-reasons.binder-memory-exhausted
cs: Binder Memory Exhausted

en: printer-state-reasons.binder-missing
cs: Binder Missing

en: printer-state-reasons.binder-motor-failure
cs: Binder Motor Failure

en: printer-state-reasons.binder-near-limit
cs: Binder Near Limit

en: printer-state-reasons.binder-offline
cs: Binder Offline

en: printer-state-reasons.binder-opened
cs: Binder Opened

en: printer-state-reasons.binder-over-temperature
cs: Binder Over Temperature

en: printer-state-reasons.binder-power-saver
cs: Binder Power Saver

en: printer-state-reasons.binder-recoverable-failure
cs: Binder Recoverable Failure

en: printer-state-reasons.binder-recoverable-storage
cs: Binder Recoverable Storage

en: printer-state-reasons.binder-removed
cs: Binder Removed

en: printer-state-reasons.binder-resource-added
cs: Binder Resource Added

en: printer-state-reasons.binder-resource-removed
cs: Binder Resource Removed

en: printer-state-reasons.binder-thermistor-failure
cs: Binder Thermistor Failure

en: printer-state-reasons.binder-timing-failure
cs: Binder Timing Failure

en: printer-state-reasons.binder-turned-off
cs: Binder Turned Off

en: printer-state-reasons.binder-turned-on
cs: Binder Turned On

en: printer-state-reasons.binder-under-temperature
cs: Binder Under Temperature

en: printer-state-reasons.binder-unrecoverable-failure
cs: Binder Unrecoverable Failure

en: printer-state-reasons.binder-unrecoverable-storage-error
cs: Binder Unrecoverable Storage Error

en: printer-state-reasons.binder-warming-up
cs: Binder Warming Up

en: printer-state-reasons.camera-failure
cs: Camera Failure

en: printer-state-reasons.chamber-cooling
cs: Chamber Cooling

en: printer-state-reasons.chamber-heating
cs: Chamber Heating

en: printer-state-reasons.chamber-temperature-high
cs: Chamber Temperature High

en: printer-state-reasons.chamber-temperature-low
cs: Chamber Temperature Low

en: printer-state-reasons.cleaner-life-almost-over
cs: Cleaner Life Almost Over

en: printer-state-reasons.cleaner-life-over
cs: Cleaner Life Over

en: printer-state-reasons.configuration-change
cs: Configuration Change

en: printer-state-reasons.connecting-to-device
cs: Connecting To Device

en: printer-state-reasons.cover-open
cs: Cover Open

en: printer-state-reasons.deactivated
cs: Deactivated

en: printer-state-reasons.developer-empty
cs: Developer Empty

en: printer-state-reasons.developer-low
cs: Developer Low

en: printer-state-reasons.die-cutter-added
cs: Die Cutter Added

en: printer-state-reasons.die-cutter-almost-empty
cs: Die Cutter Almost Empty

en: printer-state-reasons.die-cutter-almost-full
cs: Die Cutter Almost Full

en: printer-state-reasons.die-cutter-at-limit
cs: Die Cutter At Limit

en: printer-state-reasons.die-cutter-closed
cs: Die Cutter Closed

en: printer-state-reasons.die-cutter-configuration-change
cs: Die Cutter Configuration Change

en: printer-state-reasons.die-cutter-cover-closed
cs: Die Cutter Cover Closed

en: printer-state-reasons.die-cutter-cover-open
cs: Die Cutter Cover Open

en: printer-state-reasons.die-cutter-empty
cs: Die Cutter Empty

en: printer-state-reasons.die-cutter-full
cs: Die Cutter Full

en: printer-state-reasons.die-cutter-interlock-closed
cs: Die Cutter Interlock Closed

en: printer-state-reasons.die-cutter-interlock-open
cs: Die Cutter Interlock Open

en: printer-state-reasons.die-cutter-jam
cs: Die Cutter Jam

en: printer-state-reasons.die-cutter-life-almost-over
cs: Die Cutter Life Almost Over

en: printer-state-reasons.die-cutter-life-over
cs: Die Cutter Life Over

en: printer-state-reasons.die-cutter-memory-exhausted
cs: Die Cutter Memory Exhausted

en: printer-state-reasons.die-cutter-missing
cs: Die Cutter Missing

en: printer-state-reasons.die-cutter-motor-failure
cs: Die Cutter Motor Failure

en: printer-state-reasons.die-cutter-near-limit
cs: Die Cutter Near Limit

en: printer-state-reasons.die-cutter-offline
cs: Die Cutter Offline

en: printer-state-reasons.die-cutter-opened
cs: Die Cutter Opened

en: printer-state-reasons.die-cutter-over-temperature
cs: Die Cutter Over Temperature

en: printer-state-reasons.die-cutter-power-saver
cs: Die Cutter Power Saver

en: printer-state-reasons.die-cutter-recoverable-failure
cs: Die Cutter Recoverable Failure

en: printer-state-reasons.die-cutter-recoverable-storage
cs: Die Cutter Recoverable Storage

en: printer-state-reasons.die-cutter-removed
cs: Die Cutter Removed

en: printer-state-reasons.die-cutter-resource-added
cs: Die Cutter Resource Added

en: printer-state-reasons.die-cutter-resource-removed
cs: Die Cutter Resource Removed

en: printer-state-reasons.die-cutter-thermistor-failure
cs: Die Cutter Thermistor Failure

en: printer-state-reasons.die-cutter-timing-failure
cs: Die Cutter Timing Failure

en: printer-state-reasons.die-cutter-turned-off
cs: Die Cutter Turned Off

en: printer-state-reasons.die-cutter-turned-on
cs: Die Cutter Turned On

en: printer-state-reasons.die-cutter-under-temperature
cs: Die Cutter Under Temperature

en: printer-state-reasons.die-cutter-unrecoverable-failure
cs: Die Cutter Unrecoverable Failure

en: printer-state-reasons.die-cutter-unrecoverable-storage-error
cs: Die Cutter Unrecoverable Storage Error

en: printer-state-reasons.die-cutter-warming-up
cs: Die Cutter Warming Up

en: printer-state-reasons.door-open
cs: Door Open

en: printer-state-reasons.extruder-cooling
cs: Extruder Cooling

en: printer-state-reasons.extruder-failure
cs: Extruder Failure

en: printer-state-reasons.extruder-heating
cs: Extruder Heating

en: printer-state-reasons.extruder-jam
cs: Extruder Jam

en: printer-state-reasons.extruder-temperature-high
cs: Extruder Temperature High

en: printer-state-reasons.extruder-temperature-low
cs: Extruder Temperature Low

en: printer-state-reasons.fan-failure
cs: Fan Failure

en: printer-state-reasons.folder-added
cs: Folder Added

en: printer-state-reasons.folder-almost-empty
cs: Folder Almost Empty

en: printer-state-reasons.folder-almost-full
cs: Folder Almost Full

en: printer-state-reasons.folder-at-limit
cs: Folder At Limit

en: printer-state-reasons.folder-closed
cs: Folder Closed

en: printer-state-reasons.folder-configuration-change
cs: Folder Configuration Change

en: printer-state-reasons.folder-cover-closed
cs: Folder Cover Closed

en: printer-state-reasons.folder-cover-open
cs: Folder Cover Open

en: printer-state-reasons.folder-empty
cs: Folder Empty

en: printer-state-reasons.folder-full
cs: Folder Full

en: printer-state-reasons.folder-interlock-closed
cs: Folder Interlock Closed

en: printer-state-reasons.folder-interlock-open
cs: Folder Interlock Open

en: printer-state-reasons.folder-jam
cs: Folder Jam

en: printer-state-reasons.folder-life-almost-over
cs: Folder Life Almost Over

en: printer-state-reasons.folder-life-over
cs: Folder Life Over

en: printer-state-reasons.folder-memory-exhausted
cs: Folder Memory Exhausted

en: printer-state-reasons.folder-missing
cs: Folder Missing

en: printer-state-reasons.folder-motor-failure
cs: Folder Motor Failure

en: printer-state-reasons.folder-near-limit
cs: Folder Near Limit

en: printer-state-reasons.folder-offline
cs: Folder Offline

en: printer-state-reasons.folder-opened
cs: Folder Opened

en: printer-state-reasons.folder-over-temperature
cs: Folder Over Temperature

en: printer-state-reasons.folder-power-saver
cs: Folder Power Saver

en: printer-state-reasons.folder-recoverable-failure
cs: Folder Recoverable Failure

en: printer-state-reasons.folder-recoverable-storage
cs: Folder Recoverable Storage

en: printer-state-reasons.folder-removed
cs: Folder Removed

en: printer-state-reasons.folder-resource-added
cs: Folder Resource Added

en: printer-state-reasons.folder-resource-removed
cs: Folder Resource Removed

en: printer-state-reasons.folder-thermistor-failure
cs: Folder Thermistor Failure

en: printer-state-reasons.folder-timing-failure
cs: Folder Timing Failure

en: printer-state-reasons.folder-turned-off
cs: Folder Turned Off

en: printer-state-reasons.folder-turned-on
cs: Folder Turned On

en: printer-state-reasons.folder-under-temperature
cs: Folder Under Temperature

en: printer-state-reasons.folder-unrecoverable-failure
cs: Folder Unrecoverable Failure

en: printer-state-reasons.folder-unrecoverable-storage-error
cs: Folder Unrecoverable Storage Error

en: printer-state-reasons.folder-warming-up
cs: Folder Warming Up

en: printer-state-reasons.fuser-over-temp
cs: Fuser Over Temp

en: printer-state-reasons.fuser-under-temp
cs: Fuser Under Temp

en: printer-state-reasons.hold-new-jobs
cs: Hold New Jobs

en: printer-state-reasons.identify-printer-requested
cs: Identify Printer

en: printer-state-reasons.imprinter-added
cs: Imprinter Added

en: printer-state-reasons.imprinter-almost-empty
cs: Imprinter Almost Empty

en: printer-state-reasons.imprinter-almost-full
cs: Imprinter Almost Full

en: printer-state-reasons.imprinter-at-limit
cs: Imprinter At Limit

en: printer-state-reasons.imprinter-closed
cs: Imprinter Closed

en: printer-state-reasons.imprinter-configuration-change
cs: Imprinter Configuration Change

en: printer-state-reasons.imprinter-cover-closed
cs: Imprinter Cover Closed

en: printer-state-reasons.imprinter-cover-open
cs: Imprinter Cover Open

en: printer-state-reasons.imprinter-empty
cs: Imprinter Empty

en: printer-state-reasons.imprinter-full
cs: Imprinter Full

en: printer-state-reasons.imprinter-interlock-closed
cs: Imprinter Interlock Closed

en: printer-state-reasons.imprinter-interlock-open
cs: Imprinter Interlock Open

en: printer-state-reasons.imprinter-jam
cs: Imprinter Jam

en: printer-state-reasons.imprinter-life-almost-over
cs: Imprinter Life Almost Over

en: printer-state-reasons.imprinter-life-over
cs: Imprinter Life Over

en: printer-state-reasons.imprinter-memory-exhausted
cs: Imprinter Memory Exhausted

en: printer-state-reasons.imprinter-missing
cs: Imprinter Missing

en: printer-state-reasons.imprinter-motor-failure
cs: Imprinter Motor Failure

en: printer-state-reasons.imprinter-near-limit
cs: Imprinter Near Limit

en: printer-state-reasons.imprinter-offline
cs: Imprinter Offline

en: printer-state-reasons.imprinter-opened
cs: Imprinter Opened

en: printer-state-reasons.imprinter-over-temperature
cs: Imprinter Over Temperature

en: printer-state-reasons.imprinter-power-saver
cs: Imprinter Power Saver

en: printer-state-reasons.imprinter-recoverable-failure
cs: Imprinter Recoverable Failure

en: printer-state-reasons.imprinter-recoverable-storage
cs: Imprinter Recoverable Storage

en: printer-state-reasons.imprinter-removed
cs: Imprinter Removed

en: printer-state-reasons.imprinter-resource-added
cs: Imprinter Resource Added

en: printer-state-reasons.imprinter-resource-removed
cs: Imprinter Resource Removed

en: printer-state-reasons.imprinter-thermistor-failure
cs: Imprinter Thermistor Failure

en: printer-state-reasons.imprinter-timing-failure
cs: Imprinter Timing Failure

en: printer-state-reasons.imprinter-turned-off
cs: Imprinter Turned Off

en: printer-state-reasons.imprinter-turned-on
cs: Imprinter Turned On

en: printer-state-reasons.imprinter-under-temperature
cs: Imprinter Under Temperature

en: printer-state-reasons.imprinter-unrecoverable-failure
cs: Imprinter Unrecoverable Failure

en: printer-state-reasons.imprinter-unrecoverable-storage-error
cs: Imprinter Unrecoverable Storage Error

en: printer-state-reasons.imprinter-warming-up
cs: Imprinter Warming Up

en: printer-state-reasons.input-cannot-feed-size-selected
cs: Input Cannot Feed Size Selected

en: printer-state-reasons.input-manual-input-request
cs: Input Manual Input Request

en: printer-state-reasons.input-media-color-change
cs: Input Media Color Change

en: printer-state-reasons.input-media-form-parts-change
cs: Input Media Form Parts Change

en: printer-state-reasons.input-media-size-change
cs: Input Media Size Change

en: printer-state-reasons.input-media-type-change
cs: Input Media Type Change

en: printer-state-reasons.input-media-weight-change
cs: Input Media Weight Change

en: printer-state-reasons.input-tray-elevation-failure
cs: Input Tray Elevation Failure

en: printer-state-reasons.input-tray-missing
cs: Input Tray Missing

en: printer-state-reasons.input-tray-position-failure
cs: Input Tray Position Failure

en: printer-state-reasons.inserter-added
cs: Inserter Added

en: printer-state-reasons.inserter-almost-empty
cs: Inserter Almost Empty

en: printer-state-reasons.inserter-almost-full
cs: Inserter Almost Full

en: printer-state-reasons.inserter-at-limit
cs: Inserter At Limit

en: printer-state-reasons.inserter-closed
cs: Inserter Closed

en: printer-state-reasons.inserter-configuration-change
cs: Inserter Configuration Change

en: printer-state-reasons.inserter-cover-closed
cs: Inserter Cover Closed

en: printer-state-reasons.inserter-cover-open
cs: Inserter Cover Open

en: printer-state-reasons.inserter-empty
cs: Inserter Empty

en: printer-state-reasons.inserter-full
cs: Inserter Full

en: printer-state-reasons.inserter-interlock-closed
cs: Inserter Interlock Closed

en: printer-state-reasons.inserter-interlock-open
cs: Inserter Interlock Open

en: printer-state-reasons.inserter-jam
cs: Inserter Jam

en: printer-state-reasons.inserter-life-almost-over
cs: Inserter Life Almost Over

en: printer-state-reasons.inserter-life-over
cs: Inserter Life Over

en: printer-state-reasons.inserter-memory-exhausted
cs: Inserter Memory Exhausted

en: printer-state-reasons.inserter-missing
cs: Inserter Missing

en: printer-state-reasons.inserter-motor-failure
cs: Inserter Motor Failure

en: printer-state-reasons.inserter-near-limit
cs: Inserter Near Limit

en: printer-state-reasons.inserter-offline
cs: Inserter Offline

en: printer-state-reasons.inserter-opened
cs: Inserter Opened

en: printer-state-reasons.inserter-over-temperature
cs: Inserter Over Temperature

en: printer-state-reasons.inserter-power-saver
cs: Inserter Power Saver

en: printer-state-reasons.inserter-recoverable-failure
cs: Inserter Recoverable Failure

en: printer-state-reasons.inserter-recoverable-storage
cs: Inserter Recoverable Storage

en: printer-state-reasons.inserter-removed
cs: Inserter Removed

en: printer-state-reasons.inserter-resource-added
cs: Inserter Resource Added

en: printer-state-reasons.inserter-resource-removed
cs: Inserter Resource Removed

en: printer-state-reasons.inserter-thermistor-failure
cs: Inserter Thermistor Failure

en: printer-state-reasons.inserter-timing-failure
cs: Inserter Timing Failure

en: printer-state-reasons.inserter-turned-off
cs: Inserter Turned Off

en: printer-state-reasons.inserter-turned-on
cs: Inserter Turned On

en: printer-state-reasons.inserter-under-temperature
cs: Inserter Under Temperature

en: printer-state-reasons.inserter-unrecoverable-failure
cs: Inserter Unrecoverable Failure

en: printer-state-reasons.inserter-unrecoverable-storage-error
cs: Inserter Unrecoverable Storage Error

en: printer-state-reasons.inserter-warming-up
cs: Inserter Warming Up

en: printer-state-reasons.interlock-closed
cs: Interlock Closed

en: printer-state-reasons.interlock-open
cs: Interlock Open

en: printer-state-reasons.interpreter-cartridge-added
cs: Interpreter Cartridge Added

en: printer-state-reasons.interpreter-cartridge-deleted
cs: Interpreter Cartridge Deleted

en: printer-state-reasons.interpreter-complex-page-encountered
cs: Interpreter Complex Page Encountered

en: printer-state-reasons.interpreter-memory-decrease
cs: Interpreter Memory Decrease

en: printer-state-reasons.interpreter-memory-increase
cs: Interpreter Memory Increase

en: printer-state-reasons.interpreter-resource-added
cs: Interpreter Resource Added

en: printer-state-reasons.interpreter-resource-deleted
cs: Interpreter Resource Deleted

en: printer-state-reasons.interpreter-resource-unavailable
cs: Interpreter Resource Unavailable

en: printer-state-reasons.lamp-at-eol
cs: Lamp At Eol

en: printer-state-reasons.lamp-failure
cs: Lamp Failure

en: printer-state-reasons.lamp-near-eol
cs: Lamp Near Eol

en: printer-state-reasons.laser-at-eol
cs: Laser At Eol

en: printer-state-reasons.laser-failure
cs: Laser Failure

en: printer-state-reasons.laser-near-eol
cs: Laser Near Eol

en: printer-state-reasons.make-envelope-added
cs: Make Envelope Added

en: printer-state-reasons.make-envelope-almost-empty
cs: Make Envelope Almost Empty

en: printer-state-reasons.make-envelope-almost-full
cs: Make Envelope Almost Full

en: printer-state-reasons.make-envelope-at-limit
cs: Make Envelope At Limit

en: printer-state-reasons.make-envelope-closed
cs: Make Envelope Closed

en: printer-state-reasons.make-envelope-configuration-change
cs: Make Envelope Configuration Change

en: printer-state-reasons.make-envelope-cover-closed
cs: Make Envelope Cover Closed

en: printer-state-reasons.make-envelope-cover-open
cs: Make Envelope Cover Open

en: printer-state-reasons.make-envelope-empty
cs: Make Envelope Empty

en: printer-state-reasons.make-envelope-full
cs: Make Envelope Full

en: printer-state-reasons.make-envelope-interlock-closed
cs: Make Envelope Interlock Closed

en: printer-state-reasons.make-envelope-interlock-open
cs: Make Envelope Interlock Open

en: printer-state-reasons.make-envelope-jam
cs: Make Envelope Jam

en: printer-state-reasons.make-envelope-life-almost-over
cs: Make Envelope Life Almost Over

en: printer-state-reasons.make-envelope-life-over
cs: Make Envelope Life Over

en: printer-state-reasons.make-envelope-memory-exhausted
cs: Make Envelope Memory Exhausted

en: printer-state-reasons.make-envelope-missing
cs: Make Envelope Missing

en: printer-state-reasons.make-envelope-motor-failure
cs: Make Envelope Motor Failure

en: printer-state-reasons.make-envelope-near-limit
cs: Make Envelope Near Limit

en: printer-state-reasons.make-envelope-offline
cs: Make Envelope Offline

en: printer-state-reasons.make-envelope-opened
cs: Make Envelope Opened

en: printer-state-reasons.make-envelope-over-temperature
cs: Make Envelope Over Temperature

en: printer-state-reasons.make-envelope-power-saver
cs: Make Envelope Power Saver

en: printer-state-reasons.make-envelope-recoverable-failure
cs: Make Envelope Recoverable Failure

en: printer-state-reasons.make-envelope-recoverable-storage
cs: Make Envelope Recoverable Storage

en: printer-state-reasons.make-envelope-removed
cs: Make Envelope Removed

en: printer-state-reasons.make-envelope-resource-added
cs: Make Envelope Resource Added

en: printer-state-reasons.make-envelope-resource-removed
cs: Make Envelope Resource Removed

en: printer-state-reasons.make-envelope-thermistor-failure
cs: Make Envelope Thermistor Failure

en: printer-state-reasons.make-envelope-timing-failure
cs: Make Envelope Timing Failure

en: printer-state-reasons.make-envelope-turned-off
cs: Make Envelope Turned Off

en: printer-state-reasons.make-envelope-turned-on
cs: Make Envelope Turned On

en: printer-state-reasons.make-envelope-under-temperature
cs: Make Envelope Under Temperature

en: printer-state-reasons.make-envelope-unrecoverable-failure
cs: Make Envelope Unrecoverable Failure

en: printer-state-reasons.make-envelope-unrecoverable-storage-error
cs: Make Envelope Unrecoverable Storage Error

en: printer-state-reasons.make-envelope-warming-up
cs: Make Envelope Warming Up

en: printer-state-reasons.marker-adjusting-print-quality
cs: Marker Adjusting Print Quality

en: printer-state-reasons.marker-developer-almost-empty
cs: Marker Developer Almost Empty

en: printer-state-reasons.marker-developer-empty
cs: Marker Developer Empty

en: printer-state-reasons.marker-fuser-thermistor-failure
cs: Marker Fuser Thermistor Failure

en: printer-state-reasons.marker-fuser-timing-failure
cs: Marker Fuser Timing Failure

en: printer-state-reasons.marker-ink-almost-empty
cs: Marker Ink Almost Empty

en: printer-state-reasons.marker-ink-empty
cs: Marker Ink Empty

en: printer-state-reasons.marker-print-ribbon-almost-empty
cs: Marker Print Ribbon Almost Empty

en: printer-state-reasons.marker-print-ribbon-empty
cs: Marker Print Ribbon Empty

en: printer-state-reasons.marker-supply-empty
cs: Marker Supply Empty

en: printer-state-reasons.marker-supply-low
cs: Marker Supply Low

en: printer-state-reasons.marker-toner-cartridge-missing
cs: Marker Toner Cartridge Missing

en: printer-state-reasons.marker-waste-almost-full
cs: Marker Waste Almost Full

en: printer-state-reasons.marker-waste-full
cs: Marker Waste Full

en: printer-state-reasons.marker-waste-ink-receptacle-almost-full
cs: Marker Waste Ink Receptacle Almost Full

en: printer-state-reasons.marker-waste-ink-receptacle-full
cs: Marker Waste Ink Receptacle Full

en: printer-state-reasons.marker-waste-toner-receptacle-almost-full
cs: Marker Waste Toner Receptacle Almost Full

en: printer-state-reasons.marker-waste-toner-receptacle-full
cs: Marker Waste Toner Receptacle Full

en: printer-state-reasons.material-empty
cs: Material Empty

en: printer-state-reasons.material-low
cs: Material Low

en: printer-state-reasons.material-needed
cs: Material Needed

en: printer-state-reasons.media-empty
cs: Media Empty

en: printer-state-reasons.media-jam
cs: Media Jam

en: printer-state-reasons.media-low
cs: Media Low

en: printer-state-reasons.media-needed
cs: Media Needed

en: printer-state-reasons.media-path-cannot-duplex-media-selected
cs: Media Path Cannot Duplex Media Selected

en: printer-state-reasons.media-path-media-tray-almost-full
cs: Media Path Media Tray Almost Full

en: printer-state-reasons.media-path-media-tray-full
cs: Media Path Media Tray Full

en: printer-state-reasons.media-path-media-tray-missing
cs: Media Path Media Tray Missing

en: printer-state-reasons.motor-failure
cs: Motor Failure

en: printer-state-reasons.moving-to-paused
cs: Moving To Paused

en: printer-state-reasons.none
cs: None

en: printer-state-reasons.opc-life-over
cs: Opc Life Over

en: printer-state-reasons.opc-near-eol
cs: Opc Near Eol

en: printer-state-reasons.other
cs: Other

en: printer-state-reasons.output-area-almost-full
cs: Output Area Almost Full

en: printer-state-reasons.output-area-full
cs: Output Area Full

en: printer-state-reasons.output-mailbox-select-failure
cs: Output Mailbox Select Failure

en: printer-state-reasons.output-tray-missing
cs: Output Tray Missing

en: printer-state-reasons.paused
cs: Paused

en: printer-state-reasons.perforater-added
cs: Perforater Added

en: printer-state-reasons.perforater-almost-empty
cs: Perforater Almost Empty

en: printer-state-reasons.perforater-almost-full
cs: Perforater Almost Full

en: printer-state-reasons.perforater-at-limit
cs: Perforater At Limit

en: printer-state-reasons.perforater-closed
cs: Perforater Closed

en: printer-state-reasons.perforater-configuration-change
cs: Perforater Configuration Change

en: printer-state-reasons.perforater-cover-closed
cs: Perforater Cover Closed

en: printer-state-reasons.perforater-cover-open
cs: Perforater Cover Open

en: printer-state-reasons.perforater-empty
cs: Perforater Empty

en: printer-state-reasons.perforater-full
cs: Perforater Full

en: printer-state-reasons.perforater-interlock-closed
cs: Perforater Interlock Closed

en: printer-state-reasons.perforater-interlock-open
cs: Perforater Interlock Open

en: printer-state-reasons.perforater-jam
cs: Perforater Jam

en: printer-state-reasons.perforater-life-almost-over
cs: Perforater Life Almost Over

en: printer-state-reasons.perforater-life-over
cs: Perforater Life Over

en: printer-state-reasons.perforater-memory-exhausted
cs: Perforater Memory Exhausted

en: printer-state-reasons.perforater-missing
cs: Perforater Missing

en: printer-state-reasons.perforater-motor-failure
cs: Perforater Motor Failure

en: printer-state-reasons.perforater-near-limit
cs: Perforater Near Limit

en: printer-state-reasons.perforater-offline
cs: Perforater Offline

en: printer-state-reasons.perforater-opened
cs: Perforater Opened

en: printer-state-reasons.perforater-over-temperature
cs: Perforater Over Temperature

en: printer-state-reasons.perforater-power-saver
cs: Perforater Power Saver

en: printer-state-reasons.perforater-recoverable-failure
cs: Perforater Recoverable Failure

en: printer-state-reasons.perforater-recoverable-storage
cs: Perforater Recoverable Storage

en: printer-state-reasons.perforater-removed
cs: Perforater Removed

en: printer-state-reasons.perforater-resource-added
cs: Perforater Resource Added

en: printer-state-reasons.perforater-resource-removed
cs: Perforater Resource Removed

en: printer-state-reasons.perforater-thermistor-failure
cs: Perforater Thermistor Failure

en: printer-state-reasons.perforater-timing-failure
cs: Perforater Timing Failure

en: printer-state-reasons.perforater-turned-off
cs: Perforater Turned Off

en: printer-state-reasons.perforater-turned-on
cs: Perforater Turned On

en: printer-state-reasons.perforater-under-temperature
cs: Perforater Under Temperature

en: printer-state-reasons.perforater-unrecoverable-failure
cs: Perforater Unrecoverable Failure

en: printer-state-reasons.perforater-unrecoverable-storage-error
cs: Perforater Unrecoverable Storage Error

en: printer-state-reasons.perforater-warming-up
cs: Perforater Warming Up

en: printer-state-reasons.power-down
cs: Power Down

en: printer-state-reasons.power-up
cs: Power Up

en: printer-state-reasons.printer-manual-reset
cs: Printer Manual Reset

en: printer-state-reasons.printer-nms-reset
cs: Printer Nms Reset

en: printer-state-reasons.printer-ready-to-print
cs: Printer Ready To Print

en: printer-state-reasons.puncher-added
cs: Puncher Added

en: printer-state-reasons.puncher-almost-empty
cs: Puncher Almost Empty

en: printer-state-reasons.puncher-almost-full
cs: Puncher Almost Full

en: printer-state-reasons.puncher-at-limit
cs: Puncher At Limit

en: printer-state-reasons.puncher-closed
cs: Puncher Closed

en: printer-state-reasons.puncher-configuration-change
cs: Puncher Configuration Change

en: printer-state-reasons.puncher-cover-closed
cs: Puncher Cover Closed

en: printer-state-reasons.puncher-cover-open
cs: Puncher Cover Open

en: printer-state-reasons.puncher-empty
cs: Puncher Empty

en: printer-state-reasons.puncher-full
cs: Puncher Full

en: printer-state-reasons.puncher-interlock-closed
cs: Puncher Interlock Closed

en: printer-state-reasons.puncher-interlock-open
cs: Puncher Interlock Open

en: printer-state-reasons.puncher-jam
cs: Puncher Jam

en: printer-state-reasons.puncher-life-almost-over
cs: Puncher Life Almost Over

en: printer-state-reasons.puncher-life-over
cs: Puncher Life Over

en: printer-state-reasons.puncher-memory-exhausted
cs: Puncher Memory Exhausted

en: printer-state-reasons.puncher-missing
cs: Puncher Missing

en: printer-state-reasons.puncher-motor-failure
cs: Puncher Motor Failure

en: printer-state-reasons.puncher-near-limit
cs: Puncher Near Limit

en: printer-state-reasons.puncher-offline
cs: Puncher Offline

en: printer-state-reasons.puncher-opened
cs: Puncher Opened

en: printer-state-reasons.puncher-over-temperature
cs: Puncher Over Temperature

en: printer-state-reasons.puncher-power-saver
cs: Puncher Power Saver

en: printer-state-reasons.puncher-recoverable-failure
cs: Puncher Recoverable Failure

en: printer-state-reasons.puncher-recoverable-storage
cs: Puncher Recoverable Storage

en: printer-state-reasons.puncher-removed
cs: Puncher Removed

en: printer-state-reasons.puncher-resource-added
cs: Puncher Resource Added

en: printer-state-reasons.puncher-resource-removed
cs: Puncher Resource Removed

en: printer-state-reasons.puncher-thermistor-failure
cs: Puncher Thermistor Failure

en: printer-state-reasons.puncher-timing-failure
cs: Puncher Timing Failure

en: printer-state-reasons.puncher-turned-off
cs: Puncher Turned Off

en: printer-state-reasons.puncher-turned-on
cs: Puncher Turned On

en: printer-state-reasons.puncher-under-temperature
cs: Puncher Under Temperature

en: printer-state-reasons.puncher-unrecoverable-failure
cs: Puncher Unrecoverable Failure

en: printer-state-reasons.puncher-unrecoverable-storage-error
cs: Puncher Unrecoverable Storage Error

en: printer-state-reasons.puncher-warming-up
cs: Puncher Warming Up

en: printer-state-reasons.separation-cutter-added
cs: Separation Cutter Added

en: printer-state-reasons.separation-cutter-almost-empty
cs: Separation Cutter Almost Empty

en: printer-state-reasons.separation-cutter-almost-full
cs: Separation Cutter Almost Full

en: printer-state-reasons.separation-cutter-at-limit
cs: Separation Cutter At Limit

en: printer-state-reasons.separation-cutter-closed
cs: Separation Cutter Closed

en: printer-state-reasons.separation-cutter-configuration-change
cs: Separation Cutter Configuration Change

en: printer-state-reasons.separation-cutter-cover-closed
cs: Separation Cutter Cover Closed

en: printer-state-reasons.separation-cutter-cover-open
cs: Separation Cutter Cover Open

en: printer-state-reasons.separation-cutter-empty
cs: Separation Cutter Empty

en: printer-state-reasons.separation-cutter-full
cs: Separation Cutter Full

en: printer-state-reasons.separation-cutter-interlock-closed
cs: Separation Cutter Interlock Closed

en: printer-state-reasons.separation-cutter-interlock-open
cs: Separation Cutter Interlock Open

en: printer-state-reasons.separation-cutter-jam
cs: Separation Cutter Jam

en: printer-state-reasons.separation-cutter-life-almost-over
cs: Separation Cutter Life Almost Over

en: printer-state-reasons.separation-cutter-life-over
cs: Separation Cutter Life Over

en: printer-state-reasons.separation-cutter-memory-exhausted
cs: Separation Cutter Memory Exhausted

en: printer-state-reasons.separation-cutter-missing
cs: Separation Cutter Missing

en: printer-state-reasons.separation-cutter-motor-failure
cs: Separation Cutter Motor Failure

en: printer-state-reasons.separation-cutter-near-limit
cs: Separation Cutter Near Limit

en: printer-state-reasons.separation-cutter-offline
cs: Separation Cutter Offline

en: printer-state-reasons.separation-cutter-opened
cs: Separation Cutter Opened

en: printer-state-reasons.separation-cutter-over-temperature
cs: Separation Cutter Over Temperature

en: printer-state-reasons.separation-cutter-power-saver
cs: Separation Cutter Power Saver

en: printer-state-reasons.separation-cutter-recoverable-failure
cs: Separation Cutter Recoverable Failure

en: printer-state-reasons.separation-cutter-recoverable-storage
cs: Separation Cutter Recoverable Storage

en: printer-state-reasons.separation-cutter-removed
cs: Separation Cutter Removed

en: printer-state-reasons.separation-cutter-resource-added
cs: Separation Cutter Resource Added

en: printer-state-reasons.separation-cutter-resource-removed
cs: Separation Cutter Resource Removed

en: printer-state-reasons.separation-cutter-thermistor-failure
cs: Separation Cutter Thermistor Failure

en: printer-state-reasons.separation-cutter-timing-failure
cs: Separation Cutter Timing Failure

en: printer-state-reasons.separation-cutter-turned-off
cs: Separation Cutter Turned Off

en: printer-state-reasons.separation-cutter-turned-on
cs: Separation Cutter Turned On

en: printer-state-reasons.separation-cutter-under-temperature
cs: Separation Cutter Under Temperature

en: printer-state-reasons.separation-cutter-unrecoverable-failure
cs: Separation Cutter Unrecoverable Failure

en: printer-state-reasons.separation-cutter-unrecoverable-storage-error
cs: Separation Cutter Unrecoverable Storage Error

en: printer-state-reasons.separation-cutter-warming-up
cs: Separation Cutter Warming Up

en: printer-state-reasons.sheet-rotator-added
cs: Sheet Rotator Added

en: printer-state-reasons.sheet-rotator-almost-empty
cs: Sheet Rotator Almost Empty

en: printer-state-reasons.sheet-rotator-almost-full
cs: Sheet Rotator Almost Full

en: printer-state-reasons.sheet-rotator-at-limit
cs: Sheet Rotator At Limit

en: printer-state-reasons.sheet-rotator-closed
cs: Sheet Rotator Closed

en: printer-state-reasons.sheet-rotator-configuration-change
cs: Sheet Rotator Configuration Change

en: printer-state-reasons.sheet-rotator-cover-closed
cs: Sheet Rotator Cover Closed

en: printer-state-reasons.sheet-rotator-cover-open
cs: Sheet Rotator Cover Open

en: printer-state-reasons.sheet-rotator-empty
cs: Sheet Rotator Empty

en: printer-state-reasons.sheet-rotator-full
cs: Sheet Rotator Full

en: printer-state-reasons.sheet-rotator-interlock-closed
cs: Sheet Rotator Interlock Closed

en: printer-state-reasons.sheet-rotator-interlock-open
cs: Sheet Rotator Interlock Open

en: printer-state-reasons.sheet-rotator-jam
cs: Sheet Rotator Jam

en: printer-state-reasons.sheet-rotator-life-almost-over
cs: Sheet Rotator Life Almost Over

en: printer-state-reasons.sheet-rotator-life-over
cs: Sheet Rotator Life Over

en: printer-state-reasons.sheet-rotator-memory-exhausted
cs: Sheet Rotator Memory Exhausted

en: printer-state-reasons.sheet-rotator-missing
cs: Sheet Rotator Missing

en: printer-state-reasons.sheet-rotator-motor-failure
cs: Sheet Rotator Motor Failure

en: printer-state-reasons.sheet-rotator-near-limit
cs: Sheet Rotator Near Limit

en: printer-state-reasons.sheet-rotator-offline
cs: Sheet Rotator Offline

en: printer-state-reasons.sheet-rotator-opened
cs: Sheet Rotator Opened

en: printer-state-reasons.sheet-rotator-over-temperature
cs: Sheet Rotator Over Temperature

en: printer-state-reasons.sheet-rotator-power-saver
cs: Sheet Rotator Power Saver

en: printer-state-reasons.sheet-rotator-recoverable-failure
cs: Sheet Rotator Recoverable Failure

en: printer-state-reasons.sheet-rotator-recoverable-storage
cs: Sheet Rotator Recoverable Storage

en: printer-state-reasons.sheet-rotator-removed
cs: Sheet Rotator Removed

en: printer-state-reasons.sheet-rotator-resource-added
cs: Sheet Rotator Resource Added

en: printer-state-reasons.sheet-rotator-resource-removed
cs: Sheet Rotator Resource Removed

en: printer-state-reasons.sheet-rotator-thermistor-failure
cs: Sheet Rotator Thermistor Failure

en: printer-state-reasons.sheet-rotator-timing-failure
cs: Sheet Rotator Timing Failure

en: printer-state-reasons.sheet-rotator-turned-off
cs: Sheet Rotator Turned Off

en: printer-state-reasons.sheet-rotator-turned-on
cs: Sheet Rotator Turned On

en: printer-state-reasons.sheet-rotator-under-temperature
cs: Sheet Rotator Under Temperature

en: printer-state-reasons.sheet-rotator-unrecoverable-failure
cs: Sheet Rotator Unrecoverable Failure

en: printer-state-reasons.sheet-rotator-unrecoverable-storage-error
cs: Sheet Rotator Unrecoverable Storage Error

en: printer-state-reasons.sheet-rotator-warming-up
cs: Sheet Rotator Warming Up

en: printer-state-reasons.shutdown
cs: Shutdown

en: printer-state-reasons.slitter-added
cs: Slitter Added

en: printer-state-reasons.slitter-almost-empty
cs: Slitter Almost Empty

en: printer-state-reasons.slitter-almost-full
cs: Slitter Almost Full

en: printer-state-reasons.slitter-at-limit
cs: Slitter At Limit

en: printer-state-reasons.slitter-closed
cs: Slitter Closed

en: printer-state-reasons.slitter-configuration-change
cs: Slitter Configuration Change

en: printer-state-reasons.slitter-cover-closed
cs: Slitter Cover Closed

en: printer-state-reasons.slitter-cover-open
cs: Slitter Cover Open

en: printer-state-reasons.slitter-empty
cs: Slitter Empty

en: printer-state-reasons.slitter-full
cs: Slitter Full

en: printer-state-reasons.slitter-interlock-closed
cs: Slitter Interlock Closed

en: printer-state-reasons.slitter-interlock-open
cs: Slitter Interlock Open

en: printer-state-reasons.slitter-jam
cs: Slitter Jam

en: printer-state-reasons.slitter-life-almost-over
cs: Slitter Life Almost Over

en: printer-state-reasons.slitter-life-over
cs: Slitter Life Over

en: printer-state-reasons.slitter-memory-exhausted
cs: Slitter Memory Exhausted

en: printer-state-reasons.slitter-missing
cs: Slitter Missing

en: printer-state-reasons.slitter-motor-failure
cs: Slitter Motor Failure

en: printer-state-reasons.slitter-near-limit
cs: Slitter Near Limit

en: printer-state-reasons.slitter-offline
cs: Slitter Offline

en: printer-state-reasons.slitter-opened
cs: Slitter Opened

en: printer-state-reasons.slitter-over-temperature
cs: Slitter Over Temperature

en: printer-state-reasons.slitter-power-saver
cs: Slitter Power Saver

en: printer-state-reasons.slitter-recoverable-failure
cs: Slitter Recoverable Failure

en: printer-state-reasons.slitter-recoverable-storage
cs: Slitter Recoverable Storage

en: printer-state-reasons.slitter-removed
cs: Slitter Removed

en: printer-state-reasons.slitter-resource-added
cs: Slitter Resource Added

en: printer-state-reasons.slitter-resource-removed
cs: Slitter Resource Removed

en: printer-state-reasons.slitter-thermistor-failure
cs: Slitter Thermistor Failure

en: printer-state-reasons.slitter-timing-failure
cs: Slitter Timing Failure

en: printer-state-reasons.slitter-turned-off
cs: Slitter Turned Off

en: printer-state-reasons.slitter-turned-on
cs: Slitter Turned On

en: printer-state-reasons.slitter-under-temperature
cs: Slitter Under Temperature

en: printer-state-reasons.slitter-unrecoverable-failure
cs: Slitter Unrecoverable Failure

en: printer-state-reasons.slitter-unrecoverable-storage-error
cs: Slitter Unrecoverable Storage Error

en: printer-state-reasons.slitter-warming-up
cs: Slitter Warming Up

en: printer-state-reasons.spool-area-full
cs: Spool Area Full

en: printer-state-reasons.stacker-added
cs: Stacker Added

en: printer-state-reasons.stacker-almost-empty
cs: Stacker Almost Empty

en: printer-state-reasons.stacker-almost-full
cs: Stacker Almost Full

en: printer-state-reasons.stacker-at-limit
cs: Stacker At Limit

en: printer-state-reasons.stacker-closed
cs: Stacker Closed

en: printer-state-reasons.stacker-configuration-change
cs: Stacker Configuration Change

en: printer-state-reasons.stacker-cover-closed
cs: Stacker Cover Closed

en: printer-state-reasons.stacker-cover-open
cs: Stacker Cover Open

en: printer-state-reasons.stacker-empty
cs: Stacker Empty

en: printer-state-reasons.stacker-full
cs: Stacker Full

en: printer-state-reasons.stacker-interlock-closed
cs: Stacker Interlock Closed

en: printer-state-reasons.stacker-interlock-open
cs: Stacker Interlock Open

en: printer-state-reasons.stacker-jam
cs: Stacker Jam

en: printer-state-reasons.stacker-life-almost-over
cs: Stacker Life Almost Over

en: printer-state-reasons.stacker-life-over
cs: Stacker Life Over

en: printer-state-reasons.stacker-memory-exhausted
cs: Stacker Memory Exhausted

en: printer-state-reasons.stacker-missing
cs: Stacker Missing

en: printer-state-reasons.stacker-motor-failure
cs: Stacker Motor Failure

en: printer-state-reasons.stacker-near-limit
cs: Stacker Near Limit

en: printer-state-reasons.stacker-offline
cs: Stacker Offline

en: printer-state-reasons.stacker-opened
cs: Stacker Opened

en: printer-state-reasons.stacker-over-temperature
cs: Stacker Over Temperature

en: printer-state-reasons.stacker-power-saver
cs: Stacker Power Saver

en: printer-state-reasons.stacker-recoverable-failure
cs: Stacker Recoverable Failure

en: printer-state-reasons.stacker-recoverable-storage
cs: Stacker Recoverable Storage

en: printer-state-reasons.stacker-removed
cs: Stacker Removed

en: printer-state-reasons.stacker-resource-added
cs: Stacker Resource Added

en: printer-state-reasons.stacker-resource-removed
cs: Stacker Resource Removed

en: printer-state-reasons.stacker-thermistor-failure
cs: Stacker Thermistor Failure

en: printer-state-reasons.stacker-timing-failure
cs: Stacker Timing Failure

en: printer-state-reasons.stacker-turned-off
cs: Stacker Turned Off

en: printer-state-reasons.stacker-turned-on
cs: Stacker Turned On

en: printer-state-reasons.stacker-under-temperature
cs: Stacker Under Temperature

en: printer-state-reasons.stacker-unrecoverable-failure
cs: Stacker Unrecoverable Failure

en: printer-state-reasons.stacker-unrecoverable-storage-error
cs: Stacker Unrecoverable Storage Error

en: printer-state-reasons.stacker-warming-up
cs: Stacker Warming Up

en: printer-state-reasons.stapler-added
cs: Stapler Added

en: printer-state-reasons.stapler-almost-empty
cs: Stapler Almost Empty

en: printer-state-reasons.stapler-almost-full
cs: Stapler Almost Full

en: printer-state-reasons.stapler-at-limit
cs: Stapler At Limit

en: printer-state-reasons.stapler-closed
cs: Stapler Closed

en: printer-state-reasons.stapler-configuration-change
cs: Stapler Configuration Change

en: printer-state-reasons.stapler-cover-closed
cs: Stapler Cover Closed

en: printer-state-reasons.stapler-cover-open
cs: Stapler Cover Open

en: printer-state-reasons.stapler-empty
cs: Stapler Empty

en: printer-state-reasons.stapler-full
cs: Stapler Full

en: printer-state-reasons.stapler-interlock-closed
cs: Stapler Interlock Closed

en: printer-state-reasons.stapler-interlock-open
cs: Stapler Interlock Open

en: printer-state-reasons.stapler-jam
cs: Stapler Jam

en: printer-state-reasons.stapler-life-almost-over
cs: Stapler Life Almost Over

en: printer-state-reasons.stapler-life-over
cs: Stapler Life Over

en: printer-state-reasons.stapler-memory-exhausted
cs: Stapler Memory Exhausted

en: printer-state-reasons.stapler-missing
cs: Stapler Missing

en: printer-state-reasons.stapler-motor-failure
cs: Stapler Motor Failure

en: printer-state-reasons.stapler-near-limit
cs: Stapler Near Limit

en: printer-state-reasons.stapler-offline
cs: Stapler Offline

en: printer-state-reasons.stapler-opened
cs: Stapler Opened

en: printer-state-reasons.stapler-over-temperature
cs: Stapler Over Temperature

en: printer-state-reasons.stapler-power-saver
cs: Stapler Power Saver

en: printer-state-reasons.stapler-recoverable-failure
cs: Stapler Recoverable Failure

en: printer-state-reasons.stapler-recoverable-storage
cs: Stapler Recoverable Storage

en: printer-state-reasons.stapler-removed
cs: Stapler Removed

en: printer-state-reasons.stapler-resource-added
cs: Stapler Resource Added

en: printer-state-reasons.stapler-resource-removed
cs: Stapler Resource Removed

en: printer-state-reasons.stapler-thermistor-failure
cs: Stapler Thermistor Failure

en: printer-state-reasons.stapler-timing-failure
cs: Stapler Timing Failure

en: printer-state-reasons.stapler-turned-off
cs: Stapler Turned Off

en: printer-state-reasons.stapler-turned-on
cs: Stapler Turned On

en: printer-state-reasons.stapler-under-temperature
cs: Stapler Under Temperature

en: printer-state-reasons.stapler-unrecoverable-failure
cs: Stapler Unrecoverable Failure

en: printer-state-reasons.stapler-unrecoverable-storage-error
cs: Stapler Unrecoverable Storage Error

en: printer-state-reasons.stapler-warming-up
cs: Stapler Warming Up

en: printer-state-reasons.stitcher-added
cs: Stitcher Added

en: printer-state-reasons.stitcher-almost-empty
cs: Stitcher Almost Empty

en: printer-state-reasons.stitcher-almost-full
cs: Stitcher Almost Full

en: printer-state-reasons.stitcher-at-limit
cs: Stitcher At Limit

en: printer-state-reasons.stitcher-closed
cs: Stitcher Closed

en: printer-state-reasons.stitcher-configuration-change
cs: Stitcher Configuration Change

en: printer-state-reasons.stitcher-cover-closed
cs: Stitcher Cover Closed

en: printer-state-reasons.stitcher-cover-open
cs: Stitcher Cover Open

en: printer-state-reasons.stitcher-empty
cs: Stitcher Empty

en: printer-state-reasons.stitcher-full
cs: Stitcher Full

en: printer-state-reasons.stitcher-interlock-closed
cs: Stitcher Interlock Closed

en: printer-state-reasons.stitcher-interlock-open
cs: Stitcher Interlock Open

en: printer-state-reasons.stitcher-jam
cs: Stitcher Jam

en: printer-state-reasons.stitcher-life-almost-over
cs: Stitcher Life Almost Over

en: printer-state-reasons.stitcher-life-over
cs: Stitcher Life Over

en: printer-state-reasons.stitcher-memory-exhausted
cs: Stitcher Memory Exhausted

en: printer-state-reasons.stitcher-missing
cs: Stitcher Missing

en: printer-state-reasons.stitcher-motor-failure
cs: Stitcher Motor Failure

en: printer-state-reasons.stitcher-near-limit
cs: Stitcher Near Limit

en: printer-state-reasons.stitcher-offline
cs: Stitcher Offline

en: printer-state-reasons.stitcher-opened
cs: Stitcher Opened

en: printer-state-reasons.stitcher-over-temperature
cs: Stitcher Over Temperature

en: printer-state-reasons.stitcher-power-saver
cs: Stitcher Power Saver

en: printer-state-reasons.stitcher-recoverable-failure
cs: Stitcher Recoverable Failure

en: printer-state-reasons.stitcher-recoverable-storage
cs: Stitcher Recoverable Storage

en: printer-state-reasons.stitcher-removed
cs: Stitcher Removed

en: printer-state-reasons.stitcher-resource-added
cs: Stitcher Resource Added

en: printer-state-reasons.stitcher-resource-removed
cs: Stitcher Resource Removed

en: printer-state-reasons.stitcher-thermistor-failure
cs: Stitcher Thermistor Failure

en: printer-state-reasons.stitcher-timing-failure
cs: Stitcher Timing Failure

en: printer-state-reasons.stitcher-turned-off
cs: Stitcher Turned Off

en: printer-state-reasons.stitcher-turned-on
cs: Stitcher Turned On

en: printer-state-reasons.stitcher-under-temperature
cs: Stitcher Under Temperature

en: printer-state-reasons.stitcher-unrecoverable-failure
cs: Stitcher Unrecoverable Failure

en: printer-state-reasons.stitcher-unrecoverable-storage-error
cs: Stitcher Unrecoverable Storage Error

en: printer-state-reasons.stitcher-warming-up
cs: Stitcher Warming Up

en: printer-state-reasons.stopped-partly
cs: Stopped Partly

en: printer-state-reasons.stopping
cs: Stopping

en: printer-state-reasons.subunit-added
cs: Subunit Added

en: printer-state-reasons.subunit-almost-empty
cs: Subunit Almost Empty

en: printer-state-reasons.subunit-almost-full
cs: Subunit Almost Full

en: printer-state-reasons.subunit-at-limit
cs: Subunit At Limit

en: printer-state-reasons.subunit-closed
cs: Subunit Closed

en: printer-state-reasons.subunit-empty
cs: Subunit Empty

en: printer-state-reasons.subunit-full
cs: Subunit Full

en: printer-state-reasons.subunit-life-almost-over
cs: Subunit Life Almost Over

en: printer-state-reasons.subunit-life-over
cs: Subunit Life Over

en: printer-state-reasons.subunit-memory-exhausted
cs: Subunit Memory Exhausted

en: printer-state-reasons.subunit-missing
cs: Subunit Missing

en: printer-state-reasons.subunit-motor-failure
cs: Subunit Motor Failure

en: printer-state-reasons.subunit-near-limit
cs: Subunit Near Limit

en: printer-state-reasons.subunit-offline
cs: Subunit Offline

en: printer-state-reasons.subunit-opened
cs: Subunit Opened

en: printer-state-reasons.subunit-over-temperature
cs: Subunit Over Temperature

en: printer-state-reasons.subunit-power-saver
cs: Subunit Power Saver

en: printer-state-reasons.subunit-recoverable-failure
cs: Subunit Recoverable Failure

en: printer-state-reasons.subunit-recoverable-storage
cs: Subunit Recoverable Storage

en: printer-state-reasons.subunit-removed
cs: Subunit Removed

en: printer-state-reasons.subunit-resource-added
cs: Subunit Resource Added

en: printer-state-reasons.subunit-resource-removed
cs: Subunit Resource Removed

en: printer-state-reasons.subunit-thermistor-failure
cs: Subunit Thermistor Failure

en: printer-state-reasons.subunit-timing-Failure
cs: Subunit Timing Failure

en: printer-state-reasons.subunit-turned-off
cs: Subunit Turned Off

en: printer-state-reasons.subunit-turned-on
cs: Subunit Turned On

en: printer-state-reasons.subunit-under-temperature
cs: Subunit Under Temperature

en: printer-state-reasons.subunit-unrecoverable-failure
cs: Subunit Unrecoverable Failure

en: printer-state-reasons.subunit-unrecoverable-storage
cs: Subunit Unrecoverable Storage

en: printer-state-reasons.subunit-warming-up
cs: Subunit Warming Up

en: printer-state-reasons.timed-out
cs: Timed Out

en: printer-state-reasons.toner-empty
cs: Toner Empty

en: printer-state-reasons.toner-low
cs: Toner Low

en: printer-state-reasons.trimmer-added
cs: Trimmer Added

en: printer-state-reasons.trimmer-almost-empty
cs: Trimmer Almost Empty

en: printer-state-reasons.trimmer-almost-full
cs: Trimmer Almost Full

en: printer-state-reasons.trimmer-at-limit
cs: Trimmer At Limit

en: printer-state-reasons.trimmer-closed
cs: Trimmer Closed

en: printer-state-reasons.trimmer-configuration-change
cs: Trimmer Configuration Change

en: printer-state-reasons.trimmer-cover-closed
cs: Trimmer Cover Closed

en: printer-state-reasons.trimmer-cover-open
cs: Trimmer Cover Open

en: printer-state-reasons.trimmer-empty
cs: Trimmer Empty

en: printer-state-reasons.trimmer-full
cs: Trimmer Full

en: printer-state-reasons.trimmer-interlock-closed
cs: Trimmer Interlock Closed

en: printer-state-reasons.trimmer-interlock-open
cs: Trimmer Interlock Open

en: printer-state-reasons.trimmer-jam
cs: Trimmer Jam

en: printer-state-reasons.trimmer-life-almost-over
cs: Trimmer Life Almost Over

en: printer-state-reasons.trimmer-life-over
cs: Trimmer Life Over

en: printer-state-reasons.trimmer-memory-exhausted
cs: Trimmer Memory Exhausted

en: printer-state-reasons.trimmer-missing
cs: Trimmer Missing

en: printer-state-reasons.trimmer-motor-failure
cs: Trimmer Motor Failure

en: printer-state-reasons.trimmer-near-limit
cs: Trimmer Near Limit

en: printer-state-reasons.trimmer-offline
cs: Trimmer Offline

en: printer-state-reasons.trimmer-opened
cs: Trimmer Opened

en: printer-state-reasons.trimmer-over-temperature
cs: Trimmer Over Temperature

en: printer-state-reasons.trimmer-power-saver
cs: Trimmer Power Saver

en: printer-state-reasons.trimmer-recoverable-failure
cs: Trimmer Recoverable Failure

en: printer-state-reasons.trimmer-recoverable-storage
cs: Trimmer Recoverable Storage

en: printer-state-reasons.trimmer-removed
cs: Trimmer Removed

en: printer-state-reasons.trimmer-resource-added
cs: Trimmer Resource Added

en: printer-state-reasons.trimmer-resource-removed
cs: Trimmer Resource Removed

en: printer-state-reasons.trimmer-thermistor-failure
cs: Trimmer Thermistor Failure

en: printer-state-reasons.trimmer-timing-failure
cs: Trimmer Timing Failure

en: printer-state-reasons.trimmer-turned-off
cs: Trimmer Turned Off

en: printer-state-reasons.trimmer-turned-on
cs: Trimmer Turned On

en: printer-state-reasons.trimmer-under-temperature
cs: Trimmer Under Temperature

en: printer-state-reasons.trimmer-unrecoverable-failure
cs: Trimmer Unrecoverable Failure

en: printer-state-reasons.trimmer-unrecoverable-storage-error
cs: Trimmer Unrecoverable Storage Error

en: printer-state-reasons.trimmer-warming-up
cs: Trimmer Warming Up

en: printer-state-reasons.unknown
cs: Unknown

en: printer-state-reasons.wrapper-added
cs: Wrapper Added

en: printer-state-reasons.wrapper-almost-empty
cs: Wrapper Almost Empty

en: printer-state-reasons.wrapper-almost-full
cs: Wrapper Almost Full

en: printer-state-reasons.wrapper-at-limit
cs: Wrapper At Limit

en: printer-state-reasons.wrapper-closed
cs: Wrapper Closed

en: printer-state-reasons.wrapper-configuration-change
cs: Wrapper Configuration Change

en: printer-state-reasons.wrapper-cover-closed
cs: Wrapper Cover Closed

en: printer-state-reasons.wrapper-cover-open
cs: Wrapper Cover Open

en: printer-state-reasons.wrapper-empty
cs: Wrapper Empty

en: printer-state-reasons.wrapper-full
cs: Wrapper Full

en: printer-state-reasons.wrapper-interlock-closed
cs: Wrapper Interlock Closed

en: printer-state-reasons.wrapper-interlock-open
cs: Wrapper Interlock Open

en: printer-state-reasons.wrapper-jam
cs: Wrapper Jam

en: printer-state-reasons.wrapper-life-almost-over
cs: Wrapper Life Almost Over

en: printer-state-reasons.wrapper-life-over
cs: Wrapper Life Over

en: printer-state-reasons.wrapper-memory-exhausted
cs: Wrapper Memory Exhausted

en: printer-state-reasons.wrapper-missing
cs: Wrapper Missing

en: printer-state-reasons.wrapper-motor-failure
cs: Wrapper Motor Failure

en: printer-state-reasons.wrapper-near-limit
cs: Wrapper Near Limit

en: printer-state-reasons.wrapper-offline
cs: Wrapper Offline

en: printer-state-reasons.wrapper-opened
cs: Wrapper Opened

en: printer-state-reasons.wrapper-over-temperature
cs: Wrapper Over Temperature

en: printer-state-reasons.wrapper-power-saver
cs: Wrapper Power Saver

en: printer-state-reasons.wrapper-recoverable-failure
cs: Wrapper Recoverable Failure

en: printer-state-reasons.wrapper-recoverable-storage
cs: Wrapper Recoverable Storage

en: printer-state-reasons.wrapper-removed
cs: Wrapper Removed

en: printer-state-reasons.wrapper-resource-added
cs: Wrapper Resource Added

en: printer-state-reasons.wrapper-resource-removed
cs: Wrapper Resource Removed

en: printer-state-reasons.wrapper-thermistor-failure
cs: Wrapper Thermistor Failure

en: printer-state-reasons.wrapper-timing-failure
cs: Wrapper Timing Failure

en: printer-state-reasons.wrapper-turned-off
cs: Wrapper Turned Off

en: printer-state-reasons.wrapper-turned-on
cs: Wrapper Turned On

en: printer-state-reasons.wrapper-under-temperature
cs: Wrapper Under Temperature

en: printer-state-reasons.wrapper-unrecoverable-failure
cs: Wrapper Unrecoverable Failure

en: printer-state-reasons.wrapper-unrecoverable-storage-error
cs: Wrapper Unrecoverable Storage Error

en: printer-state-reasons.wrapper-warming-up
cs: Wrapper Warming Up

en: printer-state.3
cs: Idle

en: printer-state.4
cs: Processing

en: printer-state.5
cs: Stopped

en: printer-up-time
cs: Printer Uptime

en: processing
cs: zpracování

en: proof-print
cs: Proof Print

en: proof-print-copies
cs: Proof Print Copies

en: punching
cs: Punching

en: punching-locations
cs: Punching Locations

en: punching-offset
cs: Punching Offset

en: punching-reference-edge
cs: Punching Reference Edge

en: punching-reference-edge.bottom
cs: Bottom

en: punching-reference-edge.left
cs: Left

en: punching-reference-edge.right
cs: Right

en: punching-reference-edge.top
cs: Top

en: request-id uses indefinite length
cs: ID požadavku má neomezenou délku

en: requested-attributes
cs: Requested Attributes

en: retry-interval
cs: Retry Interval

en: retry-time-out
cs: Retry Time Out

en: save-disposition
cs: Save Disposition

en: save-disposition.none
cs: None

en: save-disposition.print-save
cs: Print Save

en: save-disposition.save-only
cs: Save Only

en: save-document-format
cs: Save Document Format

en: save-info
cs: Save Info

en: save-location
cs: Save Location

en: save-name
cs: Save Name

en: separator-sheets
cs: Separator Sheets

en: separator-sheets-type
cs: Separator Sheets Type

en: separator-sheets-type.both-sheets
cs: Both Sheets

en: separator-sheets-type.end-sheet
cs: End Sheet

en: separator-sheets-type.none
cs: None

en: separator-sheets-type.slip-sheets
cs: Slip Sheets

en: separator-sheets-type.start-sheet
cs: Start Sheet

en: sheet-collate
cs: Collate Copies

en: sheet-collate.collated
cs: Yes

en: sheet-collate.uncollated
cs: No

en: sides
cs: 2-Sided Printing

en: sides.one-sided
cs: Off

en: sides.two-sided-long-edge
cs: On (Portrait)

en: sides.two-sided-short-edge
cs: On (Landscape)

en: stat of %s failed: %s
cs: stav %s selhalo: %s

en: status-message
cs: Status Message

en: stitching
cs: Staple

en: stitching-angle
cs: Stitching Angle

en: stitching-locations
cs: Stitching Locations

en: stitching-method
cs: Stitching Method

en: stitching-method.auto
cs: Automatic

en: stitching-method.crimp
cs: Crimp

en: stitching-method.wire
cs: Wire

en: stitching-offset
cs: Stitching Offset

en: stitching-reference-edge
cs: Stitching Reference Edge

en: stitching-reference-edge.bottom
cs: Bottom

en: stitching-reference-edge.left
cs: Left

en: stitching-reference-edge.right
cs: Right

en: stitching-reference-edge.top
cs: Top

en: stopped
cs: zastaveno

en: subject
cs: Subject

en: t33-subaddress
cs: T33 Subaddress

en: to-name
cs: To Name

en: transmission-status
cs: Transmission Status

en: transmission-status.3
cs: Pending

en: transmission-status.4
cs: Pending Retry

en: transmission-status.5
cs: Processing

en: transmission-status.7
cs: Canceled

en: transmission-status.8
cs: Aborted

en: transmission-status.9
cs: Completed

en: trimming
cs: Cut

en: trimming-offset
cs: Cut Position

en: trimming-reference-edge
cs: Trimming Reference Edge

en: trimming-reference-edge.bottom
cs: Bottom

en: trimming-reference-edge.left
cs: Left

en: trimming-reference-edge.right
cs: Right

en: trimming-reference-edge.top
cs: Top

en: trimming-type
cs: Trimming Type

en: trimming-type.draw-line
cs: Draw Line

en: trimming-type.full
cs: Full

en: trimming-type.partial
cs: Partial

en: trimming-type.perforate
cs: Perforate

en: trimming-type.score
cs: Score

en: trimming-type.tab
cs: Tab

en: trimming-when
cs: Trimming When

en: trimming-when.after-documents
cs: After Documents

en: trimming-when.after-job
cs: After Job

en: trimming-when.after-sets
cs: After Sets

en: trimming-when.after-sheets
cs: After Sheets

en: unknown
cs: neznámý

en: untitled
cs: nepojmenovaný

en: variable-bindings uses indefinite length
cs: "variable-bindings" má neomezenou délku

en: x-accuracy
cs: X Accuracy

en: x-dimension
cs: X Dimension

en: x-offset
cs: X Offset

en: x-origin
cs: X Origin

en: y-accuracy
cs: Y Accuracy

en: y-dimension
cs: Y Dimension

en: y-offset
cs: Y Offset

en: y-origin
cs: Y Origin

en: z-accuracy
cs: Z Accuracy

en: z-dimension
cs: Z Dimension

en: z-offset
cs: Z Offset
