CUPS 1.6 - en to fr translation catalogue (2821 entries)

en: 		(all)
fr: 		(tous)

en: 		(none)
fr: 		(aucun)

en: 	printer is on device '%s' speed -1
fr: 	imprimante sur le matériel « %s »', vitesse -1

en: 	printing is disabled
fr: 	Impression désactivée

en: 	printing is enabled
fr: 	Impression activée

en: 	queued for %s
fr: 	file d'attente pour %s

en: 	queuing is disabled
fr: 	file désactivée

en: 	queuing is enabled
fr: 	file activée

en: 	reason unknown
fr: 	cause inconnue

en:                           Ignore specific warnings.
fr:                           Ignorer les alertes spécifiques.

en:                           Issue warnings instead of errors.
fr:                           Signale des alertes à la place des erreurs.

en:         %-39.39s %.0f bytes
fr:         %-39.39s %.0f octets

en:       %s  %s %s does not exist.
fr:       %s  %s %s n'existe pas.

en:     %d ERRORS FOUND
fr:     %d ERREURS TROUVÉES

en:     -h       Show program usage
fr:     -h       Affiche l'usage du programme

en:   ! expression            Unary NOT of expression.
fr:   ! expression            Opérateur NON sur une expression.

en:   ( expressions )         Group expressions.
fr:   ( expressions )         Groupe d'expressions.

en:   --[no-]debug-logging    Turn debug logging on/off.
fr:   --[no-]debug-logging    Activer/désactiver les journaux de débogage.

en:   --[no-]remote-admin     Turn remote administration on/off.
fr:   --[no-]remote-admin     Activer/désactiver l'administration à distance.

en:   --[no-]remote-any       Allow/prevent access from the Internet.
fr:   --[no-]remote-any       Autoriser/interdire l'accès depuis internet.

en:   --[no-]share-printers   Turn printer sharing on/off.
fr:   --[no-]share-printers   Activer/désactiver le partage d'imprimante.

en:   --[no-]user-cancel-any  Allow/prevent users to cancel any job.
fr:   --[no-]user-cancel-any  Autoriser/interdire aux utilisateurs d'annuler une impression.

en:   --cr                    End lines with CR (Mac OS 9).
fr:   --cr                    Fin de ligne avec CR (Mac OS 9).

en:   --crlf                  End lines with CR + LF (Windows).
fr:   --crlf                  Fin de ligne avec CR + LF (Windows).

en:   --domain regex          Match domain to regular expression.
fr:   --domain regex          Correspondance du domaine avec une expression rationnelle.

en:   --exec utility [argument ...] ;
                              Execute program if true.
fr:   --exec programme [argument ...] ;
                              Executer programme si vrai.

en:   --false                 Always false.
fr:   --false                 Toujours faux.

en:   --help                  Show help.
fr:   --help                  Afficher l'aide.

en:   --help                  Show this help.
fr:   --help                  Show cette help.

en:   --host regex            Match hostname to regular expression.
fr:   --host regex            Correspondance du nom d'hôte avec une expression rationnelle.

en:   --lf                    End lines with LF (UNIX/Linux/macOS).
fr:   --lf                    Fin de ligne avec LF (UNIX/Linux/macOS).

en:   --list-filters          List filters that will be used.
fr:   --list-filters          Filtres de liste utilisables.

en:   --local                 True if service is local.
fr:   --local                 Vrai si le service est local.

en:   --ls                    List attributes.
fr:   --ls                    Attributs de liste.

en:   --name regex            Match service name to regular expression.
fr:   --name regex            Correspondance du service avec une expression rationnelle.

en:   --not expression        Unary NOT of expression.
fr:   --not expression        Opérateur NON d'une expression.

en:   --path regex            Match resource path to regular expression.
fr:   --path regex            Correspondance du chemin d'une ressource avec une expression rationnelle.

en:   --port number[-number]  Match port to number or range.
fr:   --port numéro[-numéro]  Correspondance du port à un numéro ou une plage de numéros.

en:   --print                 Print URI if true.
fr:   --print                 Afficher URI si vrai.

en:   --print-name            Print service name if true.
fr:   --print-name            Afficher le nom de service si vrai.

en:   --quiet                 Quietly report match via exit code.
fr:   --quiet                 Signale la correspodance par le code de sortie.

en:   --remote                True if service is remote.
fr:   --remote                Vrai si le service est distant.

en:   --stop-after-include-error
                              Stop tests after a failed INCLUDE.
fr:   --stop-after-include-error
                              Arrêt des tests après un INCLUDE en échec.

en:   --true                  Always true.
fr:   --true                  Toujours vrai.

en:   --txt key               True if the TXT record contains the key.
fr:   --txt key               Vrai si l'enregistrement TXT contient la clef.

en:   --txt-* regex           Match TXT record key to regular expression.
fr:   --txt-* regex           Correspondance de la clef TXT avec une expression rationnelle.

en:   --uri regex             Match URI to regular expression.
fr:   --uri regex             Correspondance d'une URI avec une expression rationnelle.

en:   --version               Show program version.
fr:   --version               Affiche la version du programme.

en:   --version               Show version.
fr:   --version               Affiche la version.

en:   -4                      Connect using IPv4.
fr:   -4                      Connexion en IPv4.

en:   -6                      Connect using IPv6.
fr:   -6                      Connexion en IPv6.

en:   -D                      Remove the input file when finished.
fr:   -D                      Suppression du fichier d'entrée une fois terminé.

en:   -D name=value           Set named variable to value.
fr:   -D nom=valeur           Affecter la variable nom à cette valeur.

en:   -E                      Encrypt the connection.
fr:   -E                      Chiffrer la connexion.

en:   -E                      Test with encryption using HTTP Upgrade to TLS.
fr:   -E                      Test avec le chiffrement utilisant HTTP avec TLS.

en:   -F                      Run in the foreground but detach from console.
fr:   -F                      Exécuter en avant-plan mais détaché de la console.

en:   -H samba-server         Use the named SAMBA server.
fr:   -H serveur-samba        Utiliser le serveur SAMBA nommé.

en:   -I                      Ignore errors.
fr:   -I                      Ignorer les erreurs.

en:   -I include-dir          Add include directory to search path.
fr:   -I rep-inclus           Ajouter le répertoire au chemin des recherches.

en:   -I {filename,filters,none,profiles}
fr:   -I {nomDeFichier,filtres,none,profils}

en:   -P filename.ppd         Set PPD file.
fr:   -P fichier.ppd          Choisir un fichier PPD.

en:   -P number[-number]      Match port to number or range.
fr:   -P numéro[-numéro]      Correspondance du port à un numéro ou une plage de numéro.

en:   -R root-directory       Set alternate root.
fr:   -R répertoire-root      Choisir une autre racine.

en:   -S                      Test with encryption using HTTPS.
fr:   -S                      Tester avec un chiffrement utilisant HTTPS.

en:   -T seconds              Set the browse timeout in seconds.
fr:   -T secondes             Choisir le délai d'expiration de la navigation en secondes.

en:   -T seconds              Set the receive/send timeout in seconds.
fr:   -T secondes             Choisir le délai d'expiration réception/envoi en secondes.

en:   -U username             Specify username.
fr:   -U nom                  Indiquer le nom d'utilisateur.

en:   -V version              Set default IPP version.
fr:   -V version              Choisir la version d'IPP par défaut.

en:   -a                      Export all printers.
fr:   -a                      Exporter toutes les imprimantes.

en:   -c                      Produce CSV output.
fr:   -c                      Produire une sortie CSV.

en:   -c catalog.po           Load the specified message catalog.
fr:   -c catalogue.po         Charger le catalogue de messages.

en:   -c cups-files.conf      Set cups-files.conf file to use.
fr:   -c fichier-cups.conf    Utiliser le fichier fichier-cups.conf.

en:   -c cupsd.conf           Set cupsd.conf file to use.
fr:   -c cupsd.conf           Utiliser le fichier cupsd.conf.

en:   -d name=value           Set named variable to value.
fr:   -d nom=valeur           Affecter la valeur à la variable nom.

en:   -d output-dir           Specify the output directory.
fr:   -d répertoire-sortie    Indiquer le répertoire de sortie.

en:   -d printer              Use the named printer.
fr:   -d imprimante           Utiliser l'imprimante nommée.

en:   -d regex                Match domain to regular expression.
fr:   -d regex                Correspondance du domaine avec l'expression rationnelle.

en:   -e                      Use every filter from the PPD file.
fr:   -e                      Utiliser tous les filtres du fichier PPD.

en:   -f                      Run in the foreground.
fr:   -f                      Exécuter en avant-plan.

en:   -h                      Show this usage message.
fr:   -h                      Afficher le message d'usage.

en:   -h regex                Match hostname to regular expression.
fr:   -h regex                Correspondance du nom d'hôte avec l'expression rationnelle.

en:   -h server[:port]        Specify server address.
fr:   -h serveur[:port]       Indiquer l'adresse du serveur.

en:   -i mime/type            Set input MIME type (otherwise auto-typed).
fr:   -i mime/type            Affecter le type MIME d'entrée (sinon type automatique)

en:   -i seconds              Repeat the last file with the given time interval.
fr:   -i secondes             Repéter le dernier fichier avec l'intervale de temps indiqué.

en:   -j job-id[,N]           Filter file N from the specified job (default is file 1).
fr:   -j job-id[,N]           Filtrer le fichier N de la tâche indiquée (par défaut, c'est le fichier 1).

en:   -l                      List attributes.
fr:   -l                      Attributs de la liste.

en:   -l                      Produce plain text output.
fr:   -l                      Produire une sortie plain text.

en:   -l lang[,lang,...]      Specify the output language(s) (locale).
fr:   -l lang[,lang,...]      Indiquer la(les) langue(s) de sortie (locale).

en:   -n copies               Set number of copies.
fr:   -n copies               Choisir le nombre de copies.

en:   -n count                Repeat the last file the given number of times.
fr:   -n compteur             Repéter le dernier fichier le nombre de fois indiqué.

en:   -n regex                Match service name to regular expression.
fr:   -n regex                Correspondance du nom de service avec une expression rationnelle.

en:   -o filename.drv         Set driver information file (otherwise ppdi.drv).
fr:   -o fichier.drv          Affecter le fichier d'infos du pilote (sinon ppdi.drv).

en:   -o filename.ppd[.gz]    Set output file (otherwise stdout).
fr:   -o fichier.ppd[.gz]     Affecter le fichier de sortie (sinon sortie standard).

en:   -o name=value           Set option(s).
fr:   -o nom=valeur           Affecter des option(s).

en:   -p                      Print URI if true.
fr:   -p                      Afficher l'URI si vrai.

en:   -p filename.ppd         Set PPD file.
fr:   -p nomFichier.ppd       Affecter le fichier PPD.

en:   -q                      Run silently.
fr:   -q                      Exécuter silencieusement.

en:   -r                      True if service is remote.
fr:   -r                      Vrai si le service est distant.

en:   -s                      Print service name if true.
fr:   -s                      Afficher le nom du service si vrai.

en:   -t                      Produce a test report.
fr:   -t                      Produire un rapport de test.

en:   -t                      Test PPDs instead of generating them.
fr:   -t                      Tester les PPDs plutôt que les produire.

en:   -t                      Test the configuration file.
fr:   -t                      Tester le fichier de configuration.

en:   -t key                  True if the TXT record contains the key.
fr:   -t clef                 Vrai si l'enregistrement TXT contient la clef.

en:   -t title                Set title.
fr:   -t title                Affecter le titre.

en:   -u                      Remove the PPD file when finished.
fr:   -u                      Supprimer le fichier PPD, une fois terminé.

en:   -u regex                Match URI to regular expression.
fr:   -u regex                Correspondance URI avec l'expression rationnelle.

en:   -v                      Be verbose.
fr:   -v                      Verbeux.

en:   -vv                     Be very verbose.
fr:   -vv                     Très verbeux.

en:   -z                      Compress PPD files using GNU zip.
fr:   -z                      Compresser les fichiers PPD avec GNU zip.

en:   IPPFIND_SERVICE_DOMAIN  Domain name
fr:   IPPFIND_SERVICE_DOMAIN  Nom de domaine

en:   IPPFIND_SERVICE_HOSTNAME
                              Fully-qualified domain name
fr:   IPPFIND_SERVICE_HOSTNAME
                              Nom de domaine complet (FQDN)

en:   IPPFIND_SERVICE_NAME    Service instance name
fr:   IPPFIND_SERVICE_NAME    Nom d'instance du service

en:   IPPFIND_SERVICE_PORT    Port number
fr:   IPPFIND_SERVICE_PORT    Numéro du port

en:   IPPFIND_SERVICE_REGTYPE DNS-SD registration type
fr:   IPPFIND_SERVICE_REGTYPE Type d'enregistrement DNS-SD

en:   IPPFIND_SERVICE_SCHEME  URI scheme
fr:   IPPFIND_SERVICE_SCHEME  Schema URI

en:   expression --and expression
                              Logical AND.
fr:   expression --and expression
                              ET logique.

en:   expression --or expression
                              Logical OR.
fr:   expression --or expression
                              OU logique.

en:   expression expression   Logical AND.
fr:   expression expression   ET logique.

en:   {service_domain}        Domain name
fr:   {service_domain}        Nom de domaine

en:   {service_hostname}      Fully-qualified domain name
fr:   {service_hostname}      Nom de domaine complet (FQDN)

en:   {service_name}          Service instance name
fr:   {service_name}          Nom de l'instance du service

en:   {service_port}          Port number
fr:   {service_port}          Numéro du port

en:   {service_regtype}       DNS-SD registration type
fr:   {service_regtype}       Type d'enregistrement DNS-SD

en:   {service_scheme}        URI scheme
fr:   {service_scheme}        Schéma URI

en:   {txt_*}                 Value of TXT record key
fr:   {txt_*}                 Valeur de la clef d'enregistrement TXT

en:  FAIL
fr:  ÉCHEC

en: %-7s %-7.7s %-7d %-31.31s %.0f bytes
fr: %-7s %-7.7s %-7d %-31.31s %.0f octets

en: %s (Borderless)
fr: %s (Sans bordure)

en: %s (Borderless, %s)
fr: %s (Sans bordure, %s)

en: %s (Borderless, %s, %s)
fr: %s (Sans bordure, %s, %s)

en: %s accepting requests since %s
fr: %s accepte des requêtes depuis %s

en: %s cannot be changed.
fr: Impossible de modifier « %s »

en: %s is not implemented by the CUPS version of lpc.
fr: %s n'est pas disponible dans la version CUPS de lpc.

en: %s is not ready
fr: %s n'est pas prêt

en: %s is ready
fr: %s est prêt

en: %s is ready and printing
fr: %s est prêt et en cours d'impression

en: %s not accepting requests since %s -
fr: %s n'accepte plus de requêtes depuis %s

en: %s not supported.
fr: %s n'est pas géré.

en: %s/%s accepting requests since %s
fr: %s/%s accepte des requêtes depuis %s

en: %s/%s not accepting requests since %s -
fr: %s/%s n'accepte plus de requêtes depuis %s

note: TRANSLATORS: Message is "subject: error"
en: %s: %s
fr: %s : %s

en: %s: %s failed: %s
fr: %s : %s échec : %s

en: %s: Bad printer URI "%s".
fr: %s : mauvaise URI de l'imprimante « %s ».

en: %s: Bad version %s for "-V".
fr: %s : Mauvaise version %s for « -V ».

en: %s: Don't know what to do.
fr: %s : ne sait pas quoi faire.

en: %s: Error - add '/version=1.1' to server name.
fr: %s : erreur - ajouter « /version=1.1 » au nom du serveur.

en: %s: Error - bad job ID.
fr: %s : erreur - mauvais ID de tâche

en: %s: Error - copies must be 1 or more.
fr: %s : erreur - les copies doivent être supérieures ou égales à 1.

en: %s: Error - expected character set after "-S" option.
fr: %s : erreur - jeu de caractères attendu après l'option « -S ».

en: %s: Error - expected content type after "-T" option.
fr: %s : erreur - type de contenu attendu après l'option « -T »

en: %s: Error - expected copies after "-#" option.
fr: %s : erreur - copies attendues après l'option « -# ».

en: %s: Error - expected copies after "-n" option.
fr: %s : erreur - copies attendues après l'option « -n ».

en: %s: Error - expected destination after "-P" option.
fr: %s : erreur - destination attendue après l'option « -P ».

en: %s: Error - expected destination after "-d" option.
fr: %s : erreur - destination attendue après l'option « -d ».

en: %s: Error - expected hostname after "-H" option.
fr: %s : erreur - nom d'hôte attendu après l'option « -H ».

en: %s: Error - expected hostname after "-h" option.
fr: %s : erreur - nom d'hôte attendu après l'option « -h ».

en: %s: Error - expected name after "-%c" option.
fr: %s : erreur - nom attendu après l'option « -%c ».

en: %s: Error - expected option=value after "-o" option.
fr: %s : erreur - option=valeur attendu après l'option « -o ».

en: %s: Error - expected page list after "-P" option.
fr: %s : erreur - liste de page attendue après l'option « -P ».

en: %s: Error - expected priority after "-%c" option.
fr: %s : erreur - priorité attendue après l'option « -%c ».

en: %s: Error - expected title after "-t" option.
fr: %s : erreur - titre attendu après l'option « -t ».

en: %s: Error - expected username after "-U" option.
fr: %s : erreur - nom d'utilisateur attendu après l'option « -U ».

en: %s: Error - expected username after "-u" option.
fr: %s : erreur - nom d'utilisateur attendu après l'option « -u ».

en: %s: Error - expected value after "-%c" option.
fr: %s : erreur - valeur attendue après l'option « -%c ».

en: %s: Error - no default destination available.
fr: %s : erreur - aucune destination par défaut disponible.

en: %s: Error - priority must be between 1 and 100.
fr: %s : erreur - la priorité doit être comprise entre 1 et 100.

en: %s: Error - scheduler not responding.
fr: %s : erreur - l'ordonnanceur ne répond pas.

en: %s: Error - too many files - "%s".
fr: %s : erreur - trop de fichiers - « %s ».

en: %s: Error - unable to access "%s" - %s
fr: %s : erreur - impossible d'accéder à « %s » - « %s »

en: %s: Error - unknown destination "%s".
fr: %s : erreur - destination inconnue - « %s ».

en: %s: Error - unknown destination "%s/%s".
fr: %s : erreur - destination inconnue - « %s/%s ».

en: %s: Error - unknown option "%c".
fr: %s : erreur - option inconnue - « %c ».

en: %s: Error - unknown option "%s".
fr: %s : erreur - option inconnue - « %s ».

en: %s: Missing filename for "-P".
fr: %s : nom de fichier manquant pour « -P ».

en: %s: Missing timeout for "-T".
fr: %s : délai d'expiration manquant pour « -T ».

en: %s: Missing version for "-V".
fr: %s : version manquante pour « -V ».

en: %s: No filter to convert from %s/%s to %s/%s.
fr: %s : aucun filtre pour convertir %s/%s en %s/%s.

en: %s: Operation failed: %s
fr: %s : échec de l'opération : %s

en: %s: Sorry, no encryption support.
fr: %s : désolé, chiffrement indisponible.

en: %s: Unable to connect to "%s:%d": %s
fr: %s : impossible de se connecter à « %s/%d » : %s

en: %s: Unable to connect to server.
fr: %s : impossible de se connecter au serveur.

en: %s: Unable to contact server.
fr: %s : impossible de contacter au serveur.

en: %s: Unable to create PPD file: %s
fr: %s : impossible de créer le fichier PPD : %s

en: %s: Unable to open "%s": %s
fr: %s : impossible d'ouvrir « %s » : %s

en: %s: Unable to open %s: %s
fr: %s : impossible d'ouvrir %s : %s

en: %s: Unable to open PPD file: %s on line %d.
fr: %s : impossible d'ouvrir le fichier PPD : %s sur la ligne %d.

en: %s: Unable to resolve "%s".
fr: %s : impossible de résoudre « %s ».

en: %s: Unknown argument "%s".
fr: %s : paramètre inconnu « %s ».

en: %s: Unknown destination "%s".
fr: %s : destination inconnue « %s ».

en: %s: Unknown option "%c".
fr: %s : option inconnue « %c ».

en: %s: Unknown option "%s".
fr: %s : option inconnue « %s ».

en: %s: Unknown option "-%c".
fr: %s : option inconnue « -%c ».

en: 1 inch/sec.
fr: 1 po/s

en: 1.25x0.25"
fr: 1,25 x 0,25"

en: 1.25x2.25"
fr: 1,25 x 2,25"

en: 1.5 inch/sec.
fr: 1,5 po/s

en: 1.50x0.25"
fr: 1,50 x 0,25"

en: 1.50x0.50"
fr: 1,50 x 0,50"

en: 1.50x1.00"
fr: 1,50 x 1,00"

en: 1.50x2.00"
fr: 1,50 x 2,00"

en: 10 inches/sec.
fr: 10 po/s

en: 100 mm/sec.
fr: 100 mm/s

en: 11 inches/sec.
fr: 11 po/s

en: 12 inches/sec.
fr: 12 po/s

en: 120 mm/sec.
fr: 120 mm/s

en: 120x60dpi
fr: 120 x 60 ppp

en: 120x72dpi
fr: 120 x 72 ppp

en: 136dpi
fr: 136 ppp

en: 15 mm/sec.
fr: 15 mm/s

en: 150 mm/sec.
fr: 150 mm/s

en: 150dpi
fr: 150 ppp

en: 180dpi
fr: 180 ppp

en: 2 inches/sec.
fr: 2 po/s

en: 2-Hole Punch (Landscape)
fr: Perforation à 2 trous (Paysage)

en: 2-Hole Punch (Portrait)
fr: Perforation à 2 trous (Portrait)

en: 2-Hole Punch (Reverse Landscape)
fr: Perforation à 2 trous (Paysage inversé)

en: 2-Hole Punch (Reverse Portrait)
fr: Perforation à 2 trous (Portrait inversé)

en: 2-Sided Printing
fr: Impression recto-verso

en: 2.00x0.37"
fr: 2,00 x 0,37"

en: 2.00x0.50"
fr: 2,00 x 0,50"

en: 2.00x1.00"
fr: 2,00 x 1,00"

en: 2.00x1.25"
fr: 2,00 x 1,25"

en: 2.00x2.00"
fr: 2,00 x 2,00"

en: 2.00x3.00"
fr: 2,00 x 3,00"

en: 2.00x4.00"
fr: 2,00 x 4,00"

en: 2.00x5.50"
fr: 2,00 x 5,50"

en: 2.25x0.50"
fr: 2,25 x 0,50"

en: 2.25x1.25"
fr: 2,25 x 1,25"

en: 2.25x4.00"
fr: 2,25 x 4,00"

en: 2.25x5.50"
fr: 2,25 x 5,50"

en: 2.38x5.50"
fr: 2,38 x 5,50"

en: 2.5 inches/sec.
fr: 2,5 po/s

en: 2.50x1.00"
fr: 2,50 x 1,00"

en: 2.50x2.00"
fr: 2,50 x 2,00"

en: 2.75x1.25"
fr: 2,75 x 1,25"

en: 20 mm/sec.
fr: 20 mm/s

en: 200 mm/sec.
fr: 200 mm/s

en: 203dpi
fr: 203 ppp

en: 24-Pin Series
fr: Série 24 broches

en: 240x72dpi
fr: 240 x 72 ppp

en: 250 mm/sec.
fr: 250 mm/s

en: 3 inches/sec.
fr: 3 po/s

en: 3-Hole Punch (Landscape)
fr: Perforation à 3 trous (Paysage)

en: 3-Hole Punch (Portrait)
fr: Perforation à 3 trous (Portrait)

en: 3-Hole Punch (Reverse Landscape)
fr: Perforation à 3 trous (Paysage inversé)

en: 3-Hole Punch (Reverse Portrait)
fr: Perforation à 3 trous (Portrait inversé)

en: 3.00x1.00"
fr: 3,00 x 1,00"

en: 3.00x1.25"
fr: 3,00 x 1,25"

en: 3.00x2.00"
fr: 3,00 x 2,00"

en: 3.00x3.00"
fr: 3,00 x 3,00"

en: 3.00x5.00"
fr: 3,00 x 5,00"

en: 3.25x2.00"
fr: 3,25 x 2,00"

en: 3.25x5.00"
fr: 3,25 x 5,00"

en: 3.25x5.50"
fr: 3,25 x 5,50"

en: 3.25x5.83"
fr: 3,25 x 5,83"

en: 3.25x7.83"
fr: 3,25 x 7,83"

en: 3.5" Disk
fr: Disque 3,5"

en: 3.50x1.00"
fr: 3,50 x 1,00"

en: 30 mm/sec.
fr: 30 mm/s

en: 300 mm/sec.
fr: 300 mm/s

en: 300dpi
fr: 300 ppp

en: 360dpi
fr: 360 ppp

en: 360x180dpi
fr: 360 x 180 ppp

en: 4 inches/sec.
fr: 4 po/s

en: 4-Hole Punch (Landscape)
fr: Perforation à 4 trous (Paysage)

en: 4-Hole Punch (Portrait)
fr: Perforation à 4 trous (Portrait)

en: 4-Hole Punch (Reverse Landscape)
fr: Perforation à 4 trous (Paysage inversé)

en: 4-Hole Punch (Reverse Portrait)
fr: Perforation à 4 trous (Portrait inversé)

en: 4.00x1.00"
fr: 4,00 x 1,00"

en: 4.00x13.00"
fr: 4,00 x 13,00"

en: 4.00x2.00"
fr: 4,00 x 2,00"

en: 4.00x2.50"
fr: 4,00 x 2,50"

en: 4.00x3.00"
fr: 4,00 x 3,00"

en: 4.00x4.00"
fr: 4,00 x 4,00"

en: 4.00x5.00"
fr: 4,00 x 5,00"

en: 4.00x6.00"
fr: 4,00 x 6,00"

en: 4.00x6.50"
fr: 4,00 x 6,50"

en: 40 mm/sec.
fr: 40 mm/s

en: 5 inches/sec.
fr: 5 po/s

en: 6 inches/sec.
fr: 6 po/s

en: 6.00x1.00"
fr: 6,00 x 1,00"

en: 6.00x2.00"
fr: 6,00 x 2,00"

en: 6.00x3.00"
fr: 6,00 x 3,00"

en: 6.00x4.00"
fr: 6,00 x 4,00"

en: 6.00x5.00"
fr: 6,00 x 5,00"

en: 6.00x6.00"
fr: 6,00 x 6,00"

en: 6.00x6.50"
fr: 6,00 x 6,50"

en: 60 mm/sec.
fr: 60 mm/s

en: 600dpi
fr: 600 ppp

en: 60dpi
fr: 60 ppp

en: 7 inches/sec.
fr: 7 po/s

en: 8 inches/sec.
fr: 8 po/s

en: 8.00x1.00"
fr: 8,00 x 1,00"

en: 8.00x2.00"
fr: 8,00 x 2,00"

en: 8.00x3.00"
fr: 8,00 x 3,00"

en: 8.00x4.00"
fr: 8,00 x 4,00"

en: 8.00x5.00"
fr: 8,00 x 5,00"

en: 8.00x6.00"
fr: 8,00 x 6,00"

en: 8.00x6.50"
fr: 8,00 x 6,50"

en: 80 mm/sec.
fr: 80 mm/s

en: 9 inches/sec.
fr: 9 po/s

en: 9-Pin Series
fr: Série 9 broches

en: A printer named "%s" already exists.
fr: Une imprimante nommée « %s » existe déjà.

en: A0 Long Edge
fr: A0 Bord long

en: A1 Long Edge
fr: A1 Bord long

en: A2 Long Edge
fr: A2 Bord long

en: A3 Long Edge
fr: A3 Bord long

en: A4 Long Edge
fr: A4 Bord long

en: A5 Long Edge
fr: A5 Bord long

en: A6 Long Edge
fr: A6 Bord long

en: ARCH C Long Edge
fr: ARCH C Bord long

en: ARCH D Long Edge
fr: ARCH D Bord long

en: ARCH E Long Edge
fr: ARCH E Bord long

en: Accept Jobs
fr: Accepter les tâches

en: Accepted
fr: Accepté

en: Accordian Fold
fr: Pliage en accordéon

en: Add Class
fr: Ajouter une classe

en: Add Printer
fr: Ajouter une imprimante

en: Add RSS Subscription
fr: Ajouter abonnement RSS

en: Address
fr: Adresse

en: Always
fr: Toujours

en: Automatic
fr: Automatique

en: Bad NULL dests pointer
fr: Pointeur de dests NULL incorrect

en: Bad OpenGroup
fr: OpenGroup erroné

en: Bad OpenUI/JCLOpenUI
fr: OpenUI/JCLOpenUI erroné

en: Bad OrderDependency
fr: OrderDependency erroné

en: Bad PPD file.
fr: Fichier PPD incorrect.

en: Bad Request
fr: Requête incorrecte.

en: Bad SNMP version number
fr: Numéro de version SNMP incorrect

en: Bad arguments to function
fr: Paramètres de la fonction incorrects

en: Bad copies value %d.
fr: Valeur « %d » incorrecte pour copies.

en: Bad custom parameter
fr: Paramètre personnalisé incorrect

en: Bad number-up value %d.
fr: Valeur de number-up %d incorrecte.

en: Bad page-ranges values %d-%d.
fr: Intervalle de pages erroné : %d-%d.

en: Bad port number in URI
fr: Numéro de port incorrect dans l'URI

en: Banners
fr: Bannières

en: Bond Paper
fr: Papier pour titres

en: CMYK
fr: CMJN

en: CPCL Label Printer
fr: Imprimante pour étiquettes CPCL

en: Cancel Jobs
fr: Annuler les tâches

en: Cancel RSS Subscription
fr: Annuler abonnement RSS

en: Canceling print job.
fr: Annulation de la tâche d'impression.

en: Change Settings
fr: Modifier les paramètres

en: Character set "%s" not supported.
fr: Le jeu de caractères "%s" n'est pas disponible.

en: Clean Print Heads
fr: Nettoyer les têtes d’impression

en: Color
fr: Couleur

en: Color Mode
fr: Mode de couleur

en: Community name uses indefinite length
fr: Le nom de la communauté s’avère être de longueur indéfinie

en: Connected to printer.
fr: Connecté à l'imprimante.

en: Connecting to printer.
fr: Connexion à l'imprimante en cours.

en: Continue
fr: Continuer

en: Continuous
fr: Continu

en: Continuous Long
fr: Continu Long

en: Continuous Short
fr: Continu Court

en: Cover
fr: Couverture

en: Created
fr: Créé

en: Custom
fr: Personnalisation

en: Cut
fr: Couper

en: Dark
fr: Foncé

en: Darkness
fr: Tons foncés

en: Delete Class
fr: Supprimer la classe

en: Delete Printer
fr: Supprimer l’imprimante

en: DeskJet Series
fr: Série DeskJet

en: Destination "%s" is not accepting jobs.
fr: La destination « %s » n’accepte pas de tâche.

en: Direct Thermal Media
fr: Papier pour impression thermique directe

en: Directory "%s" contains a relative path.
fr: Le répertoire « %s » contient un chemin relatif.

en: Directory "%s" has insecure permissions (0%o/uid=%d/gid=%d).
fr: Les permissions du répertoire « %s » sont trop souples (0%o/uid=%d/gid=%d).

en: Directory "%s" is a file.
fr: Le répertoire « %s » est un fichier.

en: Directory "%s" not available: %s
fr: Le répertoire « %s » n'est pas disponible : %s

en: Directory "%s" permissions OK (0%o/uid=%d/gid=%d).
fr: Les permissions du répertoire « %s » sont correctes (0%o/uid=%d/gid=%d).

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Disc
fr: Disque

en: Draft
fr: Brouillon

en: Duplexer
fr: Duplexeur

en: EPL1 Label Printer
fr: Imprimante pour étiquettes EPL1

en: EPL2 Label Printer
fr: Imprimante pour étiquettes EPL2

en: Edit Configuration File
fr: Modifier le fichier de configuration

en: Empty PPD file.
fr: Fichier PPD vide.

en: Encryption is not supported.
fr: Chiffrement indisponible.

note: TRANSLATORS: Banner/cover sheet after the print job.
en: Ending Banner
fr: Fin de la bannière

en: English
fr: French

en: Enter your username and password or the root username and password to access this page. If you are using Kerberos authentication, make sure you have a valid Kerberos ticket.
fr: Entrez votre nom et mot de passe ou ceux de root pour accéder à cette page. Si vous utilisez une authentifiation Kerberos, vérifiez que vous disposez d'un ticket Kerberos valide.

en: Envelope
fr: Enveloppe

en: Envelope Feed
fr: Alimentation au format enveloppe

en: Envelope Italian
fr: Enveloppe italienne

en: Environment Variables:
fr: Variables d'environnement :

en: Error Policy
fr: Règles d’erreur

en: Every 10 Labels
fr: Toutes les 10 étiquettes

en: Every 2 Labels
fr: Toutes les 2 étiquettes

en: Every 3 Labels
fr: Toutes les 3 étiquettes

en: Every 4 Labels
fr: Toutes les 4 étiquettes

en: Every 5 Labels
fr: Toutes les 5 étiquettes

en: Every 6 Labels
fr: Toutes les 6 étiquettes

en: Every 7 Labels
fr: Toutes les 7 étiquettes

en: Every 8 Labels
fr: Toutes les 8 étiquettes

en: Every 9 Labels
fr: Toutes les 9 étiquettes

en: Every Label
fr: Chaque étiquette

en: Expectation Failed
fr: Échec de la condition de valeur attendue

en: Export Printers to Samba
fr: Exporter les imprimantes vers SAMBA

en: Expressions:
fr: Expressions :

en: FAIL
fr: ÉCHEC

en: Fast Grayscale
fr: Niveaux de gris rapide

en: Forbidden
fr: Interdit

en: General
fr: Général

en: Generic
fr: Générique

en: Get-Response-PDU uses indefinite length
fr: Get-Response-PDU s’avère être de longueur indéfinie

en: Glossy Paper
fr: Papier brillant

en: Grayscale
fr: Niveaux de gris

en: Hanging Folder
fr: Dossier suspendu

en: ISOLatin1
fr: utf-8

en: Illegal control character
fr: Caractère de contrôle interdit

en: Illegal main keyword string
fr: Mot-clé essentiel interdit

en: Illegal option keyword string
fr: Mot-clé d’option interdit

en: Illegal translation string
fr: Traduction interdite

en: Illegal whitespace character
fr: Caractère « espace blanc » interdit

en: Installable Options
fr: Options installables

en: Installed
fr: Installée

en: IntelliBar Label Printer
fr: Imprimante pour étiquettes IntelliBar

en: Internal Server Error
fr: Erreur interne du serveur

en: Internal error
fr: Erreur interne

en: Internet Postage 2-Part
fr: Affranchissement Internet en 2 parties

en: Internet Postage 3-Part
fr: Affranchissement Internet en 3 parties

en: JCL
fr: JCL ( Langage de contrôle de tâche )

en: Job #%d does not exist.
fr: La tâche n°%d n'existe pas.

en: Job #%d is already aborted - can't cancel.
fr: La tâche n°%d est déjà abandonnée - impossible de l’annuler.

en: Job #%d is already canceled - can't cancel.
fr: La tâche n°%d est déjà annulée - impossible de l’annuler.

en: Job #%d is already completed - can't cancel.
fr: La tâche n°%d est déjà terminée - impossible de l’annuler.

en: Job #%d is finished and cannot be altered.
fr: La tâche n°%d est terminée et ne peut être modifiée.

en: Job #%d is not complete.
fr: La tâche n°%d n'est pas terminée.

en: Job Completed
fr: terminée

en: Job Created
fr: Tâche créée

en: Job Options Changed
fr: Options de la tâche modifiées

en: Job Stopped
fr: arrêtée

en: Job is completed and cannot be changed.
fr: La tâche est terminée et ne peut être modifiée.

en: Job operation failed
fr: L’opération sur la tâche a échoué :

en: Job state cannot be changed.
fr: L’état de la tâche ne peut pas être modifié.

en: Jobs
fr: Tâches

en: LPD/LPR Host or Printer
fr: Hôte ou imprimante LPD/LPR

en: Label Printer
fr: Imprimante pour étiquettes

en: Label Top
fr: Étiquette supérieure

en: Labels
fr: Étiquette

en: Large Address
fr: Adresse étendue

en: LaserJet Series PCL 4/5
fr: LaserJet série PCL 4/5

en: Left
fr: Gauche

en: Left Tray
fr: Bac gauche

en: Light
fr: Clair

en: Line longer than the maximum allowed (255 characters)
fr: Ligne dépassant la longueur maximale autorisée (255 caractères)

en: Long-Edge (Portrait)
fr: Bord le plus long (Portrait)

en: Looking for printer.
fr: Recherche d'imprimante en cours.

en: Media Size
fr: Taille du papier

en: Media Source
fr: Source du papier

en: Media Tracking
fr: Crénage du papier

en: Media Type
fr: Type de papier

en: Medium
fr: Moyen

en: Memory allocation error
fr: Erreur d’allocation de mémoire

en: Missing PPD-Adobe-4.x header
fr: Entête PPD-Adobe-4.x manquant

en: Missing asterisk in column 1
fr: Astérisque manquant à la colonne 1

en: Missing value string
fr: Chaîne de valeur manquante

en: Modify Class
fr: Modifier la classe

en: Modify Printer
fr: Modifier l’imprimante

en: Move All Jobs
fr: Transférer toutes les tâches

en: Move Job
fr: Transférer la tâche

en: Moved Permanently
fr: Transférées de façon permanente

en: NULL PPD file pointer
fr: Pointeur de fichier PPD NULL.

en: Name OID uses indefinite length
fr: L’OID du nom s’avère être de longueur indéfinie

en: Never
fr: Jamais

en: No
fr: Non

en: No Content
fr: Aucun contenu

en: No VarBind SEQUENCE
fr: Aucune SEQUENCE VarBind

en: No active connection
fr: Aucune connexion active

en: No active connection.
fr: Aucune connexion active.

en: No active jobs on %s.
fr: Aucune tâche active sur %s.

en: No community name
fr: Aucun nom de communauté

en: No default printer.
fr: Aucune imprimante par défaut.

en: No destinations added.
fr: Aucune destination ajoutée.

en: No error-index
fr: Paramètre error-index absent

en: No name OID
fr: Aucun OID de nom

en: No request-id
fr: Paramètre request-id absent

en: No subscriptions found.
fr: Aucun abonnement trouvé.

en: No variable-bindings SEQUENCE
fr: Aucune SEQUENCE variable-bindings

en: No version number
fr: Aucun numéro de version

en: Non-continuous (Mark sensing)
fr: Non continu (détection de marque)

en: Non-continuous (Web sensing)
fr: Non continu (détection Web)

en: None
fr: Aucun

en: Not Found
fr: Introuvable

en: Not Implemented
fr: Non implémentée

en: Not Installed
fr: Non installée

en: Not Modified
fr: Non modifiée

en: Not Supported
fr: Non prise en charge

en: Not allowed to print.
fr: Impression interdite

en: Note
fr: Remarque

en: Off (1-Sided)
fr: Désactivé (recto)

en: Online Help
fr: Aide en ligne

en: Only local users can create a local printer.
fr: Seuls les utilisateurs locaux peuvent créer des imprimantes locales.

en: Open of %s failed: %s
fr: L’ouverture de %s a échoué : %s

en: OpenGroup without a CloseGroup first
fr: OpenGroup sans CloseGroup préalable

en: OpenUI/JCLOpenUI without a CloseUI/JCLCloseUI first
fr: OpenUI/JCLOpenUI sans CloseUI/JCLCloseUI préalable

en: Operation Policy
fr: Règles de fonctionnement

en: Options Installed
fr: Options installées

en: Options:
fr: Options

en: Output Mode
fr: Mode de sortie

en: PCL Laser Printer
fr: Imprimante laser PCL

en: Packet does not contain a Get-Response-PDU
fr: Le paquet ne contient aucun paramètre Get-Response-PDU

en: Packet does not start with SEQUENCE
fr: Le paquet ne commence pas par SEQUENCE

en: Paper
fr: Papier

en: Paper jam.
fr: Bourrage papier.

en: Paper tray is almost empty.
fr: Le bac à papier est quasiment vide.

en: Paper tray is empty.
fr: Le bac à papier est vide.

en: Paper tray is missing.
fr: Le bac à papier est manquant.

en: Password for %s on %s?
fr: Mot de passe pour %s sur %s ?

en: Password for %s required to access %s via SAMBA:
fr: Un mot de passe pour %s est nécessaire pour accéder à %s via SAMBA :

en: Pause Class
fr: Suspendre la classe

en: Pause Printer
fr: Suspendre l’imprimante

en: Peel-Off
fr: Décoller

en: Photo Labels
fr: Étiquettes photo

en: Policies
fr: Règles

en: Port Monitor
fr: Moniteur de port

en: PostScript Printer
fr: Imprimante PostScript

en: Postcard
fr: Carte postale

en: Print Density
fr: Densité d’impression

en: Print Job:
fr: Tâche d’impression :

en: Print Mode
fr: Mode d’impression

en: Print Quality
fr: Qualité d'impression

en: Print Rate
fr: Taux d’impression

en: Print Self-Test Page
fr: Imprimer une page d’autotest

en: Print Speed
fr: Vitesse d’impression

en: Print Test Page
fr: Imprimer la page de test

en: Print and Cut
fr: Impression à découper

en: Print and Tear
fr: Impression à détacher

en: Printer Added
fr: ajoutée

en: Printer Default
fr: par défaut

en: Printer Deleted
fr: supprimée

en: Printer Modified
fr: modifiée

en: Printer Paused
fr: en pause

en: Printer Settings
fr: Réglages de l’imprimante

en: Printer:
fr: Imprimante :

en: Reject Jobs
fr: Refuser les tâches

en: Reprint After Error
fr: Réimprimer après erreur

en: Request Entity Too Large
fr: Entité de requête trop volumineuse

en: Resolution
fr: Résolution

en: Resume Class
fr: Relancer la classe

en: Resume Printer
fr: Relancer l’imprimante

en: Return Address
fr: Renvoyer l’adresse

en: Rewind
fr: Rembobiner

en: Right
fr: Droite

en: SEQUENCE uses indefinite length
fr: SEQUENCE s’avère être de longueur indéfinie

en: SSL/TLS Negotiation Error
fr: Erreur de négotiation SSL/TLS

en: See Other
fr: Autres

en: Server Restarted
fr: Le serveur a redémarré

en: Server Security Auditing
fr: Vérification de la sécurité du serveur

en: Server Started
fr: Le serveur a démarré

en: Server Stopped
fr: Le serveur s’est arrêté

en: Service Unavailable
fr: Service indisponible

en: Set Allowed Users
fr: Définir les autorisations

en: Set As Server Default
fr: Définir comme valeur par défaut pour le serveur

en: Set Class Options
fr: Définir les options de classe

en: Set Printer Options
fr: Définir les options de l’imprimante

en: Set Publishing
fr: Définir la publication

en: Shipping Address
fr: Adresse de livraison

en: Short-Edge (Landscape)
fr: Bord le plus court (paysage)

en: Special Paper
fr: Papier spécial

note: TRANSLATORS: Banner/cover sheet before the print job.
en: Starting Banner
fr: Début de la bannière

en: Statement
fr: Déclaration

en: Switching Protocols
fr: Permuter les protocoles

en: Tabloid
fr: Tabloïd

en: Tear
fr: Détacher

en: Tear-Off
fr: Détacher

en: Tear-Off Adjust Position
fr: Position d’ajustement du détachement

en: The PPD file "%s" could not be found.
fr: Le fichier PPD « %s » n’a pu être trouvé.

en: The PPD file "%s" could not be opened: %s
fr: Le fichier PPD « %s » n’a pu être ouvert : %s

en: The PPD file could not be opened.
fr: Le fichier PPD n’a pu être ouvert.

en: The class name may only contain up to 127 printable characters and may not contain spaces, slashes (/), or the pound sign (#).
fr: Le nom de classe doit comporter au plus 127 caractères, tous imprimables, sans espace, « / » et « # ».

en: The notify-lease-duration attribute cannot be used with job subscriptions.
fr: L’attribut « notify-lease-duration » ne peut pas être utilisé dans un abonnement de tâche.

en: The printer name may only contain up to 127 printable characters and may not contain spaces, slashes (/), or the pound sign (#).
fr: Le nom d’imprimante doit comporter au plus 127 caractères, tous imprimables, sans espace, « / » et « # ».

en: The printer-uri "%s" contains invalid characters.
fr: Le paramètre printer-uri « %s » contient des caractères non valides.

en: The printer-uri must be of the form "ipp://HOSTNAME/classes/CLASSNAME".
fr: L’attribut « printer-uri » doit se présenter sous la forme « ipp://HOSTNAME/classes/CLASSNAME ».

en: The printer-uri must be of the form "ipp://HOSTNAME/printers/PRINTERNAME".
fr: L’attribut « printer-uri » doit se présenter sous la forme « ipp://HOSTNAME/printers/PRINTERNAME ».

en: The subscription name may not contain spaces, slashes (/), question marks (?), or the pound sign (#).
fr: Le nom de l’abonnement ne doit pas contenir d’espace ni aucun des symboles « / », « ? » et « # ».

en: There are too many subscriptions.
fr: Les abonnements sont trop nombreux.

en: Thermal Transfer Media
fr: Papier pour transfert thermique

en: Too many active jobs.
fr: Trop de tâches en cours.

en: Transparency
fr: Transparence

en: Tray
fr: Bac

en: Tray 1
fr: Bac 1

en: Tray 10
fr: Bac 10

en: Tray 11
fr: Bac 11

en: Tray 12
fr: Bac 12

en: Tray 13
fr: Bac 13

en: Tray 14
fr: Bac 14

en: Tray 15
fr: Bac 15

en: Tray 16
fr: Bac 16

en: Tray 17
fr: Bac 17

en: Tray 18
fr: Bac 18

en: Tray 19
fr: Bac 19

en: Tray 2
fr: Bac 2

en: Tray 20
fr: Bac 20

en: Tray 3
fr: Bac 3

en: Tray 4
fr: Bac 4

en: Tray 5
fr: Bac 5

en: Tray 6
fr: Bac 6

en: Tray 7
fr: Bac 7

en: Tray 8
fr: Bac 8

en: Tray 9
fr: Bac 9

en: URI Too Long
fr: URI trop long

en: US Legal
fr: US Légal

en: US Letter
fr: US Lettre

en: US Letter Long Edge
fr: US Lettre Bord long

en: Unable to access cupsd.conf file
fr: Impossible d’accéder au fichier cupsd.conf :

en: Unable to access help file.
fr: Impossible d’accéder au fichier d’aide :

en: Unable to add RSS subscription
fr: Impossible d’ajouter d’abonnement RSS :

en: Unable to add class
fr: Impossible d’ajouter la classe :

en: Unable to add document to print job.
fr: Impossible d’ajouter le document pour imprimer la tâche :

en: Unable to add job for destination "%s".
fr: Impossible d’ajouter la tâche à la destination "%s".

en: Unable to add printer
fr: Impossible d’ajouter l’imprimante :

en: Unable to cancel RSS subscription
fr: Impossible d’annuler l’abonnement RSS :

en: Unable to cancel print job.
fr: Impossible d’annuler la tâche d'impression.

en: Unable to change printer
fr: Impossible de changer d'imprimante

en: Unable to change printer-is-shared attribute
fr: Impossible de modifier l’attribut « printer-is-shared » :

en: Unable to change server settings
fr: Impossible de modifier les réglages du serveur :

en: Unable to configure printer options.
fr: Impossible de configurer les options de l'imprimante.

en: Unable to connect to host.
fr: Connexion à l’hôte impossible.

en: Unable to create temporary file
fr: Impossible de créer le fichier temporaire :

en: Unable to delete class
fr: Impossible de supprimer la classe :

en: Unable to delete printer
fr: Impossible de supprimer l’imprimante :

en: Unable to do maintenance command
fr: Impossible de lancer la commande de maintenance :

en: Unable to get class list
fr: Impossible d’obtenir la liste des classes :

en: Unable to get class status
fr: Impossible d’obtenir l’état de la classe :

en: Unable to get list of printer drivers
fr: Impossible d’obtenir la liste des pilotes d’impression :

en: Unable to get printer attributes
fr: Impossible de récupérer les attributs de l’imprimante :

en: Unable to get printer list
fr: Impossible d’obtenir la liste des imprimantes :

en: Unable to get printer status
fr: Impossible d’obtenir l’état de l’imprimante

en: Unable to get printer status.
fr: Impossible d’obtenir l’état de l’imprimante.

en: Unable to modify class
fr: Impossible de modifier la classe :

en: Unable to modify printer
fr: Impossible de modifier l’imprimante :

en: Unable to move job
fr: Impossible de transférer la tâche.

en: Unable to move jobs
fr: Impossible de transférer les tâches.

en: Unable to open cupsd.conf file:
fr: Impossible d’ouvrir le fichier cupsd.conf :

en: Unable to print test page
fr: Impossible d’imprimer la page de test :

en: Unable to set options
fr: Impossible de définir les options :

en: Unable to set server default
fr: Impossible de définir la valeur par défaut pour le serveur :

en: Unable to upload cupsd.conf file
fr: Impossible de transmettre le fichier cupsd.conf :

en: Unauthorized
fr: Non autorisé

en: Units
fr: Unités

en: Unknown
fr: Inconnu

en: Unknown printer-error-policy "%s".
fr: Paramètre printer-error-policy « %s » inconnu.

en: Unknown printer-op-policy "%s".
fr: Paramètre printer-op-policy « %s » inconnu.

en: Unsupported value type
fr: Type de valeur non pris en charge

en: Upgrade Required
fr: Mise à niveau obligatoire

en: Value uses indefinite length
fr: La valeur s’avère être de longueur indéfinie

en: VarBind uses indefinite length
fr: VarBind s’avère être de longueur indéfinie

en: Version uses indefinite length
fr: La version s’avère être de longueur indéfinie

en: Yes
fr: Oui

en: You must access this page using the URL <A HREF="https://%s:%d%s">https://%s:%d%s</A>.
fr: Vous devez accéder à cette page par l’URL <A HREF="https://%s:%d%s">https://%s:%d%s</A>.

en: ZPL Label Printer
fr: Imprimante pour étiquettes ZPL

en: aborted
fr: abandonnée

en: accuracy-units
fr: Accuracy Units

en: accuracy-units.mm
fr: Mm

en: accuracy-units.nm
fr: Nm

en: accuracy-units.um
fr: Um

en: baling
fr: Bale Output

en: baling-type
fr: Baling Type

en: baling-type.band
fr: Band

en: baling-type.shrink-wrap
fr: Shrink Wrap

en: baling-type.wrap
fr: Wrap

en: baling-when
fr: Baling When

en: baling-when.after-job
fr: After Job

en: baling-when.after-sets
fr: After Sets

en: binding
fr: Bind Output

en: binding-reference-edge
fr: Binding Reference Edge

en: binding-reference-edge.bottom
fr: Bottom

en: binding-reference-edge.left
fr: Left

en: binding-reference-edge.right
fr: Right

en: binding-reference-edge.top
fr: Top

en: binding-type
fr: Binding Type

en: binding-type.adhesive
fr: Adhesive

en: binding-type.comb
fr: Comb

en: binding-type.flat
fr: Flat

en: binding-type.padding
fr: Padding

en: binding-type.perfect
fr: Perfect

en: binding-type.spiral
fr: Spiral

en: binding-type.tape
fr: Tape

en: binding-type.velo
fr: Velo

en: canceled
fr: annulée

en: charge-info-message
fr: Charge Info Message

en: coating
fr: Coat Sheets

en: coating-sides
fr: Coating Sides

en: coating-sides.back
fr: Back

en: coating-sides.both
fr: Both

en: coating-sides.front
fr: Front

en: coating-type
fr: Coating Type

en: coating-type.archival
fr: Archival

en: coating-type.archival-glossy
fr: Archival Glossy

en: coating-type.archival-matte
fr: Archival Matte

en: coating-type.archival-semi-gloss
fr: Archival Semi Gloss

en: coating-type.glossy
fr: Glossy

en: coating-type.high-gloss
fr: High Gloss

en: coating-type.matte
fr: Matte

en: coating-type.semi-gloss
fr: Semi-Gloss

en: coating-type.silicone
fr: Silicone

en: coating-type.translucent
fr: Translucent

en: completed
fr: terminée

en: confirmation-sheet-print
fr: Confirmation Sheet Print

en: copies
fr: Copies

en: cover-back
fr: Cover Back

en: cover-front
fr: Cover Front

en: cover-sheet-info
fr: Cover Sheet Info

en: cover-sheet-info-supported.date-time
fr: Date Time

en: cover-sheet-info-supported.from-name
fr: From Name

en: cover-sheet-info-supported.logo
fr: Logo

en: cover-sheet-info-supported.message
fr: Message

en: cover-sheet-info-supported.organization
fr: Organization

en: cover-sheet-info-supported.subject
fr: Subject

en: cover-sheet-info-supported.to-name
fr: To Name

en: cover-type
fr: Cover Type

en: cover-type.no-cover
fr: No Cover

en: cover-type.print-back
fr: Print Back

en: cover-type.print-both
fr: Print Both

en: cover-type.print-front
fr: Print Front

en: cover-type.print-none
fr: Print None

en: covering
fr: Cover Output

en: covering-name
fr: Covering Name

en: covering-name.plain
fr: Plain

en: covering-name.pre-cut
fr: Pre Cut

en: covering-name.pre-printed
fr: Pre Printed

en: cups-deviced failed to execute.
fr: L’exécution de « cups-deviced » a échoué.

en: cups-driverd failed to execute.
fr: L’exécution de « cups-driverd » a échoué.

en: detailed-status-message
fr: Detailed Status Message

en: device for %s/%s: %s
fr: matériel pour %s/%s : %s

en: device for %s: %s
fr: matériel pour %s : %s

en: document-copies
fr: Copies

en: document-state
fr: Document State

en: document-state-reasons
fr: Detailed Document State

en: document-state-reasons.aborted-by-system
fr: Aborted By System

en: document-state-reasons.canceled-at-device
fr: Canceled At Device

en: document-state-reasons.canceled-by-operator
fr: Canceled By Operator

en: document-state-reasons.canceled-by-user
fr: Canceled By User

en: document-state-reasons.completed-successfully
fr: Completed Successfully

en: document-state-reasons.completed-with-errors
fr: Completed With Errors

en: document-state-reasons.completed-with-warnings
fr: Completed With Warnings

en: document-state-reasons.compression-error
fr: Compression Error

en: document-state-reasons.data-insufficient
fr: Data Insufficient

en: document-state-reasons.digital-signature-did-not-verify
fr: Digital Signature Did Not Verify

en: document-state-reasons.digital-signature-type-not-supported
fr: Digital Signature Type Not Supported

en: document-state-reasons.digital-signature-wait
fr: Digital Signature Wait

en: document-state-reasons.document-access-error
fr: Document Access Error

en: document-state-reasons.document-fetchable
fr: Document Fetchable

en: document-state-reasons.document-format-error
fr: Document Format Error

en: document-state-reasons.document-password-error
fr: Document Password Error

en: document-state-reasons.document-permission-error
fr: Document Permission Error

en: document-state-reasons.document-security-error
fr: Document Security Error

en: document-state-reasons.document-unprintable-error
fr: Document Unprintable Error

en: document-state-reasons.errors-detected
fr: Errors Detected

en: document-state-reasons.incoming
fr: Incoming

en: document-state-reasons.interpreting
fr: Interpreting

en: document-state-reasons.none
fr: None

en: document-state-reasons.outgoing
fr: Outgoing

en: document-state-reasons.printing
fr: Printing

en: document-state-reasons.processing-to-stop-point
fr: Processing To Stop Point

en: document-state-reasons.queued
fr: Queued

en: document-state-reasons.queued-for-marker
fr: Queued For Marker

en: document-state-reasons.queued-in-device
fr: Queued In Device

en: document-state-reasons.resources-are-not-ready
fr: Resources Are Not Ready

en: document-state-reasons.resources-are-not-supported
fr: Resources Are Not Supported

en: document-state-reasons.submission-interrupted
fr: Submission Interrupted

en: document-state-reasons.transforming
fr: Transforming

en: document-state-reasons.unsupported-compression
fr: Unsupported Compression

en: document-state-reasons.unsupported-document-format
fr: Unsupported Document Format

en: document-state-reasons.warnings-detected
fr: Warnings Detected

en: document-state.3
fr: Pending

en: document-state.5
fr: Processing

en: document-state.6
fr: Processing Stopped

en: document-state.7
fr: Canceled

en: document-state.8
fr: Aborted

en: document-state.9
fr: Completed

en: error-index uses indefinite length
fr: Le paramètre error-index s’avère être de longueur indéfinie

en: error-status uses indefinite length
fr: Le paramètre error-status s’avère être de longueur indéfinie

en: feed-orientation
fr: Feed Orientation

en: feed-orientation.long-edge-first
fr: Long Edge First

en: feed-orientation.short-edge-first
fr: Short Edge First

en: fetch-status-code
fr: Fetch Status Code

en: finishing-template
fr: Finishing Template

en: finishing-template.bale
fr: Bale

en: finishing-template.bind
fr: Bind

en: finishing-template.bind-bottom
fr: Bind Bottom

en: finishing-template.bind-left
fr: Bind Left

en: finishing-template.bind-right
fr: Bind Right

en: finishing-template.bind-top
fr: Bind Top

en: finishing-template.booklet-maker
fr: Booklet Maker

en: finishing-template.coat
fr: Coat

en: finishing-template.cover
fr: Cover

en: finishing-template.edge-stitch
fr: Edge Stitch

en: finishing-template.edge-stitch-bottom
fr: Edge Stitch Bottom

en: finishing-template.edge-stitch-left
fr: Edge Stitch Left

en: finishing-template.edge-stitch-right
fr: Edge Stitch Right

en: finishing-template.edge-stitch-top
fr: Edge Stitch Top

en: finishing-template.fold
fr: Fold

en: finishing-template.fold-accordion
fr: Fold Accordion

en: finishing-template.fold-double-gate
fr: Fold Double Gate

en: finishing-template.fold-engineering-z
fr: Fold Engineering Z

en: finishing-template.fold-gate
fr: Fold Gate

en: finishing-template.fold-half
fr: Fold Half

en: finishing-template.fold-half-z
fr: Fold Half Z

en: finishing-template.fold-left-gate
fr: Fold Left Gate

en: finishing-template.fold-letter
fr: Fold Letter

en: finishing-template.fold-parallel
fr: Fold Parallel

en: finishing-template.fold-poster
fr: Fold Poster

en: finishing-template.fold-right-gate
fr: Fold Right Gate

en: finishing-template.fold-z
fr: Fold Z

en: finishing-template.jdf-f10-1
fr: JDF F10 1

en: finishing-template.jdf-f10-2
fr: JDF F10 2

en: finishing-template.jdf-f10-3
fr: JDF F10 3

en: finishing-template.jdf-f12-1
fr: JDF F12 1

en: finishing-template.jdf-f12-10
fr: JDF F12 10

en: finishing-template.jdf-f12-11
fr: JDF F12 11

en: finishing-template.jdf-f12-12
fr: JDF F12 12

en: finishing-template.jdf-f12-13
fr: JDF F12 13

en: finishing-template.jdf-f12-14
fr: JDF F12 14

en: finishing-template.jdf-f12-2
fr: JDF F12 2

en: finishing-template.jdf-f12-3
fr: JDF F12 3

en: finishing-template.jdf-f12-4
fr: JDF F12 4

en: finishing-template.jdf-f12-5
fr: JDF F12 5

en: finishing-template.jdf-f12-6
fr: JDF F12 6

en: finishing-template.jdf-f12-7
fr: JDF F12 7

en: finishing-template.jdf-f12-8
fr: JDF F12 8

en: finishing-template.jdf-f12-9
fr: JDF F12 9

en: finishing-template.jdf-f14-1
fr: JDF F14 1

en: finishing-template.jdf-f16-1
fr: JDF F16 1

en: finishing-template.jdf-f16-10
fr: JDF F16 10

en: finishing-template.jdf-f16-11
fr: JDF F16 11

en: finishing-template.jdf-f16-12
fr: JDF F16 12

en: finishing-template.jdf-f16-13
fr: JDF F16 13

en: finishing-template.jdf-f16-14
fr: JDF F16 14

en: finishing-template.jdf-f16-2
fr: JDF F16 2

en: finishing-template.jdf-f16-3
fr: JDF F16 3

en: finishing-template.jdf-f16-4
fr: JDF F16 4

en: finishing-template.jdf-f16-5
fr: JDF F16 5

en: finishing-template.jdf-f16-6
fr: JDF F16 6

en: finishing-template.jdf-f16-7
fr: JDF F16 7

en: finishing-template.jdf-f16-8
fr: JDF F16 8

en: finishing-template.jdf-f16-9
fr: JDF F16 9

en: finishing-template.jdf-f18-1
fr: JDF F18 1

en: finishing-template.jdf-f18-2
fr: JDF F18 2

en: finishing-template.jdf-f18-3
fr: JDF F18 3

en: finishing-template.jdf-f18-4
fr: JDF F18 4

en: finishing-template.jdf-f18-5
fr: JDF F18 5

en: finishing-template.jdf-f18-6
fr: JDF F18 6

en: finishing-template.jdf-f18-7
fr: JDF F18 7

en: finishing-template.jdf-f18-8
fr: JDF F18 8

en: finishing-template.jdf-f18-9
fr: JDF F18 9

en: finishing-template.jdf-f2-1
fr: JDF F2 1

en: finishing-template.jdf-f20-1
fr: JDF F20 1

en: finishing-template.jdf-f20-2
fr: JDF F20 2

en: finishing-template.jdf-f24-1
fr: JDF F24 1

en: finishing-template.jdf-f24-10
fr: JDF F24 10

en: finishing-template.jdf-f24-11
fr: JDF F24 11

en: finishing-template.jdf-f24-2
fr: JDF F24 2

en: finishing-template.jdf-f24-3
fr: JDF F24 3

en: finishing-template.jdf-f24-4
fr: JDF F24 4

en: finishing-template.jdf-f24-5
fr: JDF F24 5

en: finishing-template.jdf-f24-6
fr: JDF F24 6

en: finishing-template.jdf-f24-7
fr: JDF F24 7

en: finishing-template.jdf-f24-8
fr: JDF F24 8

en: finishing-template.jdf-f24-9
fr: JDF F24 9

en: finishing-template.jdf-f28-1
fr: JDF F28 1

en: finishing-template.jdf-f32-1
fr: JDF F32 1

en: finishing-template.jdf-f32-2
fr: JDF F32 2

en: finishing-template.jdf-f32-3
fr: JDF F32 3

en: finishing-template.jdf-f32-4
fr: JDF F32 4

en: finishing-template.jdf-f32-5
fr: JDF F32 5

en: finishing-template.jdf-f32-6
fr: JDF F32 6

en: finishing-template.jdf-f32-7
fr: JDF F32 7

en: finishing-template.jdf-f32-8
fr: JDF F32 8

en: finishing-template.jdf-f32-9
fr: JDF F32 9

en: finishing-template.jdf-f36-1
fr: JDF F36 1

en: finishing-template.jdf-f36-2
fr: JDF F36 2

en: finishing-template.jdf-f4-1
fr: JDF F4 1

en: finishing-template.jdf-f4-2
fr: JDF F4 2

en: finishing-template.jdf-f40-1
fr: JDF F40 1

en: finishing-template.jdf-f48-1
fr: JDF F48 1

en: finishing-template.jdf-f48-2
fr: JDF F48 2

en: finishing-template.jdf-f6-1
fr: JDF F6 1

en: finishing-template.jdf-f6-2
fr: JDF F6 2

en: finishing-template.jdf-f6-3
fr: JDF F6 3

en: finishing-template.jdf-f6-4
fr: JDF F6 4

en: finishing-template.jdf-f6-5
fr: JDF F6 5

en: finishing-template.jdf-f6-6
fr: JDF F6 6

en: finishing-template.jdf-f6-7
fr: JDF F6 7

en: finishing-template.jdf-f6-8
fr: JDF F6 8

en: finishing-template.jdf-f64-1
fr: JDF F64 1

en: finishing-template.jdf-f64-2
fr: JDF F64 2

en: finishing-template.jdf-f8-1
fr: JDF F8 1

en: finishing-template.jdf-f8-2
fr: JDF F8 2

en: finishing-template.jdf-f8-3
fr: JDF F8 3

en: finishing-template.jdf-f8-4
fr: JDF F8 4

en: finishing-template.jdf-f8-5
fr: JDF F8 5

en: finishing-template.jdf-f8-6
fr: JDF F8 6

en: finishing-template.jdf-f8-7
fr: JDF F8 7

en: finishing-template.jog-offset
fr: Jog Offset

en: finishing-template.laminate
fr: Laminate

en: finishing-template.punch
fr: Punch

en: finishing-template.punch-bottom-left
fr: Punch Bottom Left

en: finishing-template.punch-bottom-right
fr: Punch Bottom Right

en: finishing-template.punch-dual-bottom
fr: Punch Dual Bottom

en: finishing-template.punch-dual-left
fr: Punch Dual Left

en: finishing-template.punch-dual-right
fr: Punch Dual Right

en: finishing-template.punch-dual-top
fr: Punch Dual Top

en: finishing-template.punch-multiple-bottom
fr: Punch Multiple Bottom

en: finishing-template.punch-multiple-left
fr: Punch Multiple Left

en: finishing-template.punch-multiple-right
fr: Punch Multiple Right

en: finishing-template.punch-multiple-top
fr: Punch Multiple Top

en: finishing-template.punch-quad-bottom
fr: Punch Quad Bottom

en: finishing-template.punch-quad-left
fr: Punch Quad Left

en: finishing-template.punch-quad-right
fr: Punch Quad Right

en: finishing-template.punch-quad-top
fr: Punch Quad Top

en: finishing-template.punch-top-left
fr: Punch Top Left

en: finishing-template.punch-top-right
fr: Punch Top Right

en: finishing-template.punch-triple-bottom
fr: Punch Triple Bottom

en: finishing-template.punch-triple-left
fr: Punch Triple Left

en: finishing-template.punch-triple-right
fr: Punch Triple Right

en: finishing-template.punch-triple-top
fr: Punch Triple Top

en: finishing-template.saddle-stitch
fr: Saddle Stitch

en: finishing-template.staple
fr: Staple

en: finishing-template.staple-bottom-left
fr: Staple Bottom Left

en: finishing-template.staple-bottom-right
fr: Staple Bottom Right

en: finishing-template.staple-dual-bottom
fr: Staple Dual Bottom

en: finishing-template.staple-dual-left
fr: Staple Dual Left

en: finishing-template.staple-dual-right
fr: Staple Dual Right

en: finishing-template.staple-dual-top
fr: Staple Dual Top

en: finishing-template.staple-top-left
fr: Staple Top Left

en: finishing-template.staple-top-right
fr: Staple Top Right

en: finishing-template.staple-triple-bottom
fr: Staple Triple Bottom

en: finishing-template.staple-triple-left
fr: Staple Triple Left

en: finishing-template.staple-triple-right
fr: Staple Triple Right

en: finishing-template.staple-triple-top
fr: Staple Triple Top

en: finishing-template.trim
fr: Trim

en: finishing-template.trim-after-copies
fr: Trim After Copies

en: finishing-template.trim-after-documents
fr: Trim After Documents

en: finishing-template.trim-after-job
fr: Trim After Job

en: finishing-template.trim-after-pages
fr: Trim After Pages

en: finishings
fr: Finishings

en: finishings-col
fr: Finishings

en: finishings.10
fr: Fold

en: finishings.100
fr: Fold Z

en: finishings.101
fr: Fold Engineering Z

en: finishings.11
fr: Trim

en: finishings.12
fr: Bale

en: finishings.13
fr: Booklet Maker

en: finishings.14
fr: Jog Offset

en: finishings.15
fr: Coat

en: finishings.16
fr: Laminate

en: finishings.20
fr: Staple Top Left

en: finishings.21
fr: Staple Bottom Left

en: finishings.22
fr: Staple Top Right

en: finishings.23
fr: Staple Bottom Right

en: finishings.24
fr: Edge Stitch Left

en: finishings.25
fr: Edge Stitch Top

en: finishings.26
fr: Edge Stitch Right

en: finishings.27
fr: Edge Stitch Bottom

en: finishings.28
fr: Staple Dual Left

en: finishings.29
fr: Staple Dual Top

en: finishings.3
fr: None

en: finishings.30
fr: Staple Dual Right

en: finishings.31
fr: Staple Dual Bottom

en: finishings.32
fr: Staple Triple Left

en: finishings.33
fr: Staple Triple Top

en: finishings.34
fr: Staple Triple Right

en: finishings.35
fr: Staple Triple Bottom

en: finishings.4
fr: Staple

en: finishings.5
fr: Punch

en: finishings.50
fr: Bind Left

en: finishings.51
fr: Bind Top

en: finishings.52
fr: Bind Right

en: finishings.53
fr: Bind Bottom

en: finishings.6
fr: Cover

en: finishings.60
fr: Trim After Pages

en: finishings.61
fr: Trim After Documents

en: finishings.62
fr: Trim After Copies

en: finishings.63
fr: Trim After Job

en: finishings.7
fr: Bind

en: finishings.70
fr: Punch Top Left

en: finishings.71
fr: Punch Bottom Left

en: finishings.72
fr: Punch Top Right

en: finishings.73
fr: Punch Bottom Right

en: finishings.74
fr: Punch Dual Left

en: finishings.75
fr: Punch Dual Top

en: finishings.76
fr: Punch Dual Right

en: finishings.77
fr: Punch Dual Bottom

en: finishings.78
fr: Punch Triple Left

en: finishings.79
fr: Punch Triple Top

en: finishings.8
fr: Saddle Stitch

en: finishings.80
fr: Punch Triple Right

en: finishings.81
fr: Punch Triple Bottom

en: finishings.82
fr: Punch Quad Left

en: finishings.83
fr: Punch Quad Top

en: finishings.84
fr: Punch Quad Right

en: finishings.85
fr: Punch Quad Bottom

en: finishings.86
fr: Punch Multiple Left

en: finishings.87
fr: Punch Multiple Top

en: finishings.88
fr: Punch Multiple Right

en: finishings.89
fr: Punch Multiple Bottom

en: finishings.9
fr: Edge Stitch

en: finishings.90
fr: Fold Accordion

en: finishings.91
fr: Fold Double Gate

en: finishings.92
fr: Fold Gate

en: finishings.93
fr: Fold Half

en: finishings.94
fr: Fold Half Z

en: finishings.95
fr: Fold Left Gate

en: finishings.96
fr: Fold Letter

en: finishings.97
fr: Fold Parallel

en: finishings.98
fr: Fold Poster

en: finishings.99
fr: Fold Right Gate

en: folding
fr: Fold

en: folding-direction
fr: Folding Direction

en: folding-direction.inward
fr: Inward

en: folding-direction.outward
fr: Outward

en: folding-offset
fr: Fold Position

en: folding-reference-edge
fr: Folding Reference Edge

en: folding-reference-edge.bottom
fr: Bottom

en: folding-reference-edge.left
fr: Left

en: folding-reference-edge.right
fr: Right

en: folding-reference-edge.top
fr: Top

en: font-name-requested
fr: Font Name

en: font-size-requested
fr: Font Size

en: force-front-side
fr: Force Front Side

en: from-name
fr: From Name

en: held
fr: retenue

en: idle
fr: inactive

en: imposition-template
fr: Imposition Template

en: imposition-template.none
fr: None

en: imposition-template.signature
fr: Signature

en: input-attributes
fr: Input Attributes

en: input-auto-scaling
fr: Scan Auto Scaling

en: input-auto-skew-correction
fr: Scan Auto Skew Correction

en: input-brightness
fr: Scan Brightness

en: input-color-mode
fr: Input Color Mode

en: input-color-mode.auto
fr: Automatic

en: input-color-mode.bi-level
fr: Bi-Level

en: input-color-mode.cmyk_16
fr: CMYK 16

en: input-color-mode.cmyk_8
fr: CMYK 8

en: input-color-mode.color
fr: Color

en: input-color-mode.color_8
fr: Color 8

en: input-color-mode.monochrome
fr: Monochrome

en: input-color-mode.monochrome_16
fr: Monochrome 16

en: input-color-mode.monochrome_4
fr: Monochrome 4

en: input-color-mode.monochrome_8
fr: Monochrome 8

en: input-color-mode.rgb_16
fr: RGB 16

en: input-color-mode.rgba_16
fr: RGBA 16

en: input-color-mode.rgba_8
fr: RGBA 8

en: input-content-type
fr: Input Content Type

en: input-content-type.auto
fr: Automatic

en: input-content-type.halftone
fr: Halftone

en: input-content-type.line-art
fr: Line Art

en: input-content-type.magazine
fr: Magazine

en: input-content-type.photo
fr: Photo

en: input-content-type.text
fr: Text

en: input-content-type.text-and-photo
fr: Text And Photo

en: input-contrast
fr: Scan Contrast

en: input-film-scan-mode
fr: Input Film Scan Mode

en: input-film-scan-mode.black-and-white-negative-film
fr: Black And White Negative Film

en: input-film-scan-mode.color-negative-film
fr: Color Negative Film

en: input-film-scan-mode.color-slide-film
fr: Color Slide Film

en: input-film-scan-mode.not-applicable
fr: Not Applicable

en: input-images-to-transfer
fr: Scan Images To Transfer

en: input-media
fr: Input Media

en: input-media.auto
fr: Automatic

en: input-orientation-requested
fr: Input Orientation

en: input-quality
fr: Input Quality

en: input-resolution
fr: Scan Resolution

en: input-scaling-height
fr: Scan Scaling Height

en: input-scaling-width
fr: Scan Scaling Width

en: input-scan-regions
fr: Scan Regions

en: input-sharpness
fr: Scan Sharpness

en: input-sides
fr: Input Sides

en: input-source
fr: Input Source

en: input-source.adf
fr: Adf

en: input-source.film-reader
fr: Film Reader

en: input-source.platen
fr: Platen

en: insert-after-page-number
fr: Insert Page Number

en: insert-count
fr: Insert Count

en: insert-sheet
fr: Insert Sheet

en: job-account-id
fr: Job Account ID

en: job-account-type
fr: Job Account Type

en: job-account-type.general
fr: General

en: job-account-type.group
fr: Group

en: job-account-type.none
fr: None

en: job-accounting-output-bin
fr: Job Accounting Output Bin

en: job-accounting-sheets
fr: Job Accounting Sheets

en: job-accounting-sheets-type
fr: Job Accounting Sheets Type

en: job-accounting-sheets-type.none
fr: None

en: job-accounting-sheets-type.standard
fr: Standard

en: job-accounting-user-id
fr: Job Accounting User ID

en: job-collation-type
fr: Job Collation Type

en: job-collation-type.3
fr: Uncollated Sheets

en: job-collation-type.4
fr: Collated Documents

en: job-collation-type.5
fr: Uncollated Documents

en: job-copies
fr: Job Copies

en: job-cover-back
fr: Job Cover Back

en: job-cover-front
fr: Job Cover Front

en: job-delay-output-until
fr: Job Delay Output Until

en: job-delay-output-until-time
fr: Job Delay Output Until Time

en: job-delay-output-until.day-time
fr: Day Time

en: job-delay-output-until.evening
fr: Evening

en: job-delay-output-until.indefinite
fr: Indefinite

en: job-delay-output-until.night
fr: Night

en: job-delay-output-until.no-delay-output
fr: No Delay Output

en: job-delay-output-until.second-shift
fr: Second Shift

en: job-delay-output-until.third-shift
fr: Third Shift

en: job-delay-output-until.weekend
fr: Weekend

en: job-error-action
fr: Job Error Action

en: job-error-action.abort-job
fr: Abort Job

en: job-error-action.cancel-job
fr: Cancel Job

en: job-error-action.continue-job
fr: Continue Job

en: job-error-action.suspend-job
fr: Suspend Job

en: job-error-sheet
fr: Job Error Sheet

en: job-error-sheet-type
fr: Job Error Sheet Type

en: job-error-sheet-type.none
fr: None

en: job-error-sheet-type.standard
fr: Standard

en: job-error-sheet-when
fr: Job Error Sheet When

en: job-error-sheet-when.always
fr: Always

en: job-error-sheet-when.on-error
fr: On Error

en: job-finishings
fr: Job Finishings

en: job-hold-until
fr: Hold Until

en: job-hold-until-time
fr: Job Hold Until Time

en: job-hold-until.day-time
fr: Day Time

en: job-hold-until.evening
fr: Evening

en: job-hold-until.indefinite
fr: Released

en: job-hold-until.night
fr: Night

en: job-hold-until.no-hold
fr: No Hold

en: job-hold-until.second-shift
fr: Second Shift

en: job-hold-until.third-shift
fr: Third Shift

en: job-hold-until.weekend
fr: Weekend

en: job-mandatory-attributes
fr: Job Mandatory Attributes

en: job-name
fr: Job Name

en: job-phone-number
fr: Job Phone Number

en: job-priority
fr: Job Priority

en: job-recipient-name
fr: Job Recipient Name

en: job-save-disposition
fr: Job Save Disposition

en: job-sheet-message
fr: Job Sheet Message

en: job-sheets
fr: Banner Page

en: job-sheets-col
fr: Banner Page

en: job-sheets.first-print-stream-page
fr: First Print Stream Page

en: job-sheets.job-both-sheet
fr: Start and End Sheets

en: job-sheets.job-end-sheet
fr: End Sheet

en: job-sheets.job-start-sheet
fr: Start Sheet

en: job-sheets.none
fr: None

en: job-sheets.standard
fr: Standard

en: job-state
fr: Job State

en: job-state-message
fr: Job State Message

en: job-state-reasons
fr: Detailed Job State

en: job-state-reasons.aborted-by-system
fr: Aborted By System

en: job-state-reasons.account-authorization-failed
fr: Account Authorization Failed

en: job-state-reasons.account-closed
fr: Account Closed

en: job-state-reasons.account-info-needed
fr: Account Info Needed

en: job-state-reasons.account-limit-reached
fr: Account Limit Reached

en: job-state-reasons.compression-error
fr: Compression Error

en: job-state-reasons.conflicting-attributes
fr: Conflicting Attributes

en: job-state-reasons.connected-to-destination
fr: Connected To Destination

en: job-state-reasons.connecting-to-destination
fr: Connecting To Destination

en: job-state-reasons.destination-uri-failed
fr: Destination Uri Failed

en: job-state-reasons.digital-signature-did-not-verify
fr: Digital Signature Did Not Verify

en: job-state-reasons.digital-signature-type-not-supported
fr: Digital Signature Type Not Supported

en: job-state-reasons.document-access-error
fr: Document Access Error

en: job-state-reasons.document-format-error
fr: Document Format Error

en: job-state-reasons.document-password-error
fr: Document Password Error

en: job-state-reasons.document-permission-error
fr: Document Permission Error

en: job-state-reasons.document-security-error
fr: Document Security Error

en: job-state-reasons.document-unprintable-error
fr: Document Unprintable Error

en: job-state-reasons.errors-detected
fr: Errors Detected

en: job-state-reasons.job-canceled-at-device
fr: Job Canceled At Device

en: job-state-reasons.job-canceled-by-operator
fr: Job Canceled By Operator

en: job-state-reasons.job-canceled-by-user
fr: Job Canceled By User

en: job-state-reasons.job-completed-successfully
fr: Job Completed Successfully

en: job-state-reasons.job-completed-with-errors
fr: Job Completed With Errors

en: job-state-reasons.job-completed-with-warnings
fr: Job Completed With Warnings

en: job-state-reasons.job-data-insufficient
fr: Job Data Insufficient

en: job-state-reasons.job-delay-output-until-specified
fr: Job Delay Output Until Specified

en: job-state-reasons.job-digital-signature-wait
fr: Job Digital Signature Wait

en: job-state-reasons.job-fetchable
fr: Job Fetchable

en: job-state-reasons.job-held-for-review
fr: Job Held For Review

en: job-state-reasons.job-hold-until-specified
fr: Job Hold Until Specified

en: job-state-reasons.job-incoming
fr: Job Incoming

en: job-state-reasons.job-interpreting
fr: Job Interpreting

en: job-state-reasons.job-outgoing
fr: Job Outgoing

en: job-state-reasons.job-password-wait
fr: Job Password Wait

en: job-state-reasons.job-printed-successfully
fr: Job Printed Successfully

en: job-state-reasons.job-printed-with-errors
fr: Job Printed With Errors

en: job-state-reasons.job-printed-with-warnings
fr: Job Printed With Warnings

en: job-state-reasons.job-printing
fr: Job Printing

en: job-state-reasons.job-queued
fr: Job Queued

en: job-state-reasons.job-queued-for-marker
fr: Job Queued For Marker

en: job-state-reasons.job-release-wait
fr: Job Release Wait

en: job-state-reasons.job-restartable
fr: Job Restartable

en: job-state-reasons.job-resuming
fr: Job Resuming

en: job-state-reasons.job-saved-successfully
fr: Job Saved Successfully

en: job-state-reasons.job-saved-with-errors
fr: Job Saved With Errors

en: job-state-reasons.job-saved-with-warnings
fr: Job Saved With Warnings

en: job-state-reasons.job-saving
fr: Job Saving

en: job-state-reasons.job-spooling
fr: Job Spooling

en: job-state-reasons.job-streaming
fr: Job Streaming

en: job-state-reasons.job-suspended
fr: Job Suspended

en: job-state-reasons.job-suspended-by-operator
fr: Job Suspended By Operator

en: job-state-reasons.job-suspended-by-system
fr: Job Suspended By System

en: job-state-reasons.job-suspended-by-user
fr: Job Suspended By User

en: job-state-reasons.job-suspending
fr: Job Suspending

en: job-state-reasons.job-transferring
fr: Job Transferring

en: job-state-reasons.job-transforming
fr: Job Transforming

en: job-state-reasons.none
fr: None

en: job-state-reasons.printer-stopped
fr: Printer Stopped

en: job-state-reasons.printer-stopped-partly
fr: Printer Stopped Partly

en: job-state-reasons.processing-to-stop-point
fr: Processing To Stop Point

en: job-state-reasons.queued-in-device
fr: Queued In Device

en: job-state-reasons.resources-are-not-ready
fr: Resources Are Not Ready

en: job-state-reasons.resources-are-not-supported
fr: Resources Are Not Supported

en: job-state-reasons.service-off-line
fr: Service Off Line

en: job-state-reasons.submission-interrupted
fr: Submission Interrupted

en: job-state-reasons.unsupported-attributes-or-values
fr: Unsupported Attributes Or Values

en: job-state-reasons.unsupported-compression
fr: Unsupported Compression

en: job-state-reasons.unsupported-document-format
fr: Unsupported Document Format

en: job-state-reasons.waiting-for-user-action
fr: Waiting For User Action

en: job-state-reasons.warnings-detected
fr: Warnings Detected

en: job-state.3
fr: Pending

en: job-state.4
fr: Pending Held

en: job-state.5
fr: Processing

en: job-state.6
fr: Processing Stopped

en: job-state.7
fr: Canceled

en: job-state.8
fr: Aborted

en: job-state.9
fr: Completed

en: laminating
fr: Laminate Pages

en: laminating-sides
fr: Laminating Sides

en: laminating-sides.back
fr: Back

en: laminating-sides.both
fr: Both

en: laminating-sides.front
fr: Front

en: laminating-type
fr: Laminating Type

en: laminating-type.archival
fr: Archival

en: laminating-type.glossy
fr: Glossy

en: laminating-type.high-gloss
fr: High Gloss

en: laminating-type.matte
fr: Matte

en: laminating-type.semi-gloss
fr: Semi-Gloss

en: laminating-type.translucent
fr: Translucent

en: logo
fr: Logo

en: material-amount
fr: Amount of Material

en: material-amount-units
fr: Material Amount Units

en: material-amount-units.g
fr: G

en: material-amount-units.kg
fr: Kg

en: material-amount-units.l
fr: L

en: material-amount-units.m
fr: M

en: material-amount-units.ml
fr: Ml

en: material-amount-units.mm
fr: Mm

en: material-color
fr: Material Color

en: material-diameter
fr: Material Diameter

en: material-diameter-tolerance
fr: Material Diameter Tolerance

en: material-fill-density
fr: Material Fill Density

en: material-name
fr: Material Name

en: material-purpose
fr: Material Purpose

en: material-purpose.all
fr: All

en: material-purpose.base
fr: Base

en: material-purpose.in-fill
fr: In Fill

en: material-purpose.shell
fr: Shell

en: material-purpose.support
fr: Support

en: material-rate
fr: Feed Rate

en: material-rate-units
fr: Material Rate Units

en: material-rate-units.mg_second
fr: Mg Second

en: material-rate-units.ml_second
fr: Ml Second

en: material-rate-units.mm_second
fr: Mm Second

en: material-shell-thickness
fr: Material Shell Thickness

en: material-temperature
fr: Material Temperature

en: material-type
fr: Material Type

en: material-type.abs
fr: Abs

en: material-type.abs-carbon-fiber
fr: Abs Carbon Fiber

en: material-type.abs-carbon-nanotube
fr: Abs Carbon Nanotube

en: material-type.chocolate
fr: Chocolate

en: material-type.gold
fr: Gold

en: material-type.nylon
fr: Nylon

en: material-type.pet
fr: Pet

en: material-type.photopolymer
fr: Photopolymer

en: material-type.pla
fr: Pla

en: material-type.pla-conductive
fr: Pla Conductive

en: material-type.pla-flexible
fr: Pla Flexible

en: material-type.pla-magnetic
fr: Pla Magnetic

en: material-type.pla-steel
fr: Pla Steel

en: material-type.pla-stone
fr: Pla Stone

en: material-type.pla-wood
fr: Pla Wood

en: material-type.polycarbonate
fr: Polycarbonate

en: material-type.pva-dissolvable
fr: Dissolvable PVA

en: material-type.silver
fr: Silver

en: material-type.titanium
fr: Titanium

en: material-type.wax
fr: Wax

en: materials-col
fr: Materials

en: media
fr: Media

en: media-back-coating
fr: Media Back Coating

en: media-back-coating.glossy
fr: Glossy

en: media-back-coating.high-gloss
fr: High Gloss

en: media-back-coating.matte
fr: Matte

en: media-back-coating.none
fr: None

en: media-back-coating.satin
fr: Satin

en: media-back-coating.semi-gloss
fr: Semi-Gloss

en: media-bottom-margin
fr: Media Bottom Margin

en: media-col
fr: Media

en: media-color
fr: Media Color

en: media-color.black
fr: Black

en: media-color.blue
fr: Blue

en: media-color.brown
fr: Brown

en: media-color.buff
fr: Buff

en: media-color.clear-black
fr: Clear Black

en: media-color.clear-blue
fr: Clear Blue

en: media-color.clear-brown
fr: Clear Brown

en: media-color.clear-buff
fr: Clear Buff

en: media-color.clear-cyan
fr: Clear Cyan

en: media-color.clear-gold
fr: Clear Gold

en: media-color.clear-goldenrod
fr: Clear Goldenrod

en: media-color.clear-gray
fr: Clear Gray

en: media-color.clear-green
fr: Clear Green

en: media-color.clear-ivory
fr: Clear Ivory

en: media-color.clear-magenta
fr: Clear Magenta

en: media-color.clear-multi-color
fr: Clear Multi Color

en: media-color.clear-mustard
fr: Clear Mustard

en: media-color.clear-orange
fr: Clear Orange

en: media-color.clear-pink
fr: Clear Pink

en: media-color.clear-red
fr: Clear Red

en: media-color.clear-silver
fr: Clear Silver

en: media-color.clear-turquoise
fr: Clear Turquoise

en: media-color.clear-violet
fr: Clear Violet

en: media-color.clear-white
fr: Clear White

en: media-color.clear-yellow
fr: Clear Yellow

en: media-color.cyan
fr: Cyan

en: media-color.dark-blue
fr: Dark Blue

en: media-color.dark-brown
fr: Dark Brown

en: media-color.dark-buff
fr: Dark Buff

en: media-color.dark-cyan
fr: Dark Cyan

en: media-color.dark-gold
fr: Dark Gold

en: media-color.dark-goldenrod
fr: Dark Goldenrod

en: media-color.dark-gray
fr: Dark Gray

en: media-color.dark-green
fr: Dark Green

en: media-color.dark-ivory
fr: Dark Ivory

en: media-color.dark-magenta
fr: Dark Magenta

en: media-color.dark-mustard
fr: Dark Mustard

en: media-color.dark-orange
fr: Dark Orange

en: media-color.dark-pink
fr: Dark Pink

en: media-color.dark-red
fr: Dark Red

en: media-color.dark-silver
fr: Dark Silver

en: media-color.dark-turquoise
fr: Dark Turquoise

en: media-color.dark-violet
fr: Dark Violet

en: media-color.dark-yellow
fr: Dark Yellow

en: media-color.gold
fr: Gold

en: media-color.goldenrod
fr: Goldenrod

en: media-color.gray
fr: Gray

en: media-color.green
fr: Green

en: media-color.ivory
fr: Ivory

en: media-color.light-black
fr: Light Black

en: media-color.light-blue
fr: Light Blue

en: media-color.light-brown
fr: Light Brown

en: media-color.light-buff
fr: Light Buff

en: media-color.light-cyan
fr: Light Cyan

en: media-color.light-gold
fr: Light Gold

en: media-color.light-goldenrod
fr: Light Goldenrod

en: media-color.light-gray
fr: Light Gray

en: media-color.light-green
fr: Light Green

en: media-color.light-ivory
fr: Light Ivory

en: media-color.light-magenta
fr: Light Magenta

en: media-color.light-mustard
fr: Light Mustard

en: media-color.light-orange
fr: Light Orange

en: media-color.light-pink
fr: Light Pink

en: media-color.light-red
fr: Light Red

en: media-color.light-silver
fr: Light Silver

en: media-color.light-turquoise
fr: Light Turquoise

en: media-color.light-violet
fr: Light Violet

en: media-color.light-yellow
fr: Light Yellow

en: media-color.magenta
fr: Magenta

en: media-color.multi-color
fr: Multi-Color

en: media-color.mustard
fr: Mustard

en: media-color.no-color
fr: No Color

en: media-color.orange
fr: Orange

en: media-color.pink
fr: Pink

en: media-color.red
fr: Red

en: media-color.silver
fr: Silver

en: media-color.turquoise
fr: Turquoise

en: media-color.violet
fr: Violet

en: media-color.white
fr: White

en: media-color.yellow
fr: Yellow

en: media-front-coating
fr: Media Front Coating

en: media-grain
fr: Media Grain

en: media-grain.x-direction
fr: Cross-Feed Direction

en: media-grain.y-direction
fr: Feed Direction

en: media-hole-count
fr: Media Hole Count

en: media-info
fr: Media Info

en: media-input-tray-check
fr: Media Input Tray Check

en: media-left-margin
fr: Media Left Margin

en: media-pre-printed
fr: Media Preprinted

en: media-pre-printed.blank
fr: Blank

en: media-pre-printed.letter-head
fr: Letterhead

en: media-pre-printed.pre-printed
fr: Preprinted

en: media-recycled
fr: Media Recycled

en: media-recycled.none
fr: None

en: media-recycled.standard
fr: Standard

en: media-right-margin
fr: Media Right Margin

en: media-size
fr: Media Dimensions

en: media-size-name
fr: Media Name

en: media-source
fr: Media Source

en: media-source.alternate
fr: Alternate

en: media-source.alternate-roll
fr: Alternate Roll

en: media-source.auto
fr: Automatic

en: media-source.bottom
fr: Bottom

en: media-source.by-pass-tray
fr: By Pass Tray

en: media-source.center
fr: Center

en: media-source.disc
fr: Disc

en: media-source.envelope
fr: Envelope

en: media-source.hagaki
fr: Hagaki

en: media-source.large-capacity
fr: Large Capacity

en: media-source.left
fr: Left

en: media-source.main
fr: Main

en: media-source.main-roll
fr: Main Roll

en: media-source.manual
fr: Manual

en: media-source.middle
fr: Middle

en: media-source.photo
fr: Photo

en: media-source.rear
fr: Rear

en: media-source.right
fr: Right

en: media-source.roll-1
fr: Roll 1

en: media-source.roll-10
fr: Roll 10

en: media-source.roll-2
fr: Roll 2

en: media-source.roll-3
fr: Roll 3

en: media-source.roll-4
fr: Roll 4

en: media-source.roll-5
fr: Roll 5

en: media-source.roll-6
fr: Roll 6

en: media-source.roll-7
fr: Roll 7

en: media-source.roll-8
fr: Roll 8

en: media-source.roll-9
fr: Roll 9

en: media-source.side
fr: Side

en: media-source.top
fr: Top

en: media-source.tray-1
fr: Tray 1

en: media-source.tray-10
fr: Tray 10

en: media-source.tray-11
fr: Tray 11

en: media-source.tray-12
fr: Tray 12

en: media-source.tray-13
fr: Tray 13

en: media-source.tray-14
fr: Tray 14

en: media-source.tray-15
fr: Tray 15

en: media-source.tray-16
fr: Tray 16

en: media-source.tray-17
fr: Tray 17

en: media-source.tray-18
fr: Tray 18

en: media-source.tray-19
fr: Tray 19

en: media-source.tray-2
fr: Tray 2

en: media-source.tray-20
fr: Tray 20

en: media-source.tray-3
fr: Tray 3

en: media-source.tray-4
fr: Tray 4

en: media-source.tray-5
fr: Tray 5

en: media-source.tray-6
fr: Tray 6

en: media-source.tray-7
fr: Tray 7

en: media-source.tray-8
fr: Tray 8

en: media-source.tray-9
fr: Tray 9

en: media-thickness
fr: Media Thickness

en: media-tooth
fr: Media Tooth

en: media-tooth.antique
fr: Antique

en: media-tooth.calendared
fr: Calendared

en: media-tooth.coarse
fr: Coarse

en: media-tooth.fine
fr: Fine

en: media-tooth.linen
fr: Linen

en: media-tooth.medium
fr: Medium

en: media-tooth.smooth
fr: Smooth

en: media-tooth.stipple
fr: Stipple

en: media-tooth.uncalendared
fr: Uncalendared

en: media-tooth.vellum
fr: Vellum

en: media-top-margin
fr: Media Top Margin

en: media-type
fr: Media Type

en: media-type.aluminum
fr: Aluminum

en: media-type.auto
fr: Automatic

en: media-type.back-print-film
fr: Back Print Film

en: media-type.cardboard
fr: Cardboard

en: media-type.cardstock
fr: Cardstock

en: media-type.cd
fr: CD

en: media-type.com.hp.advanced-photo
fr: Advanced Photo Paper

en: media-type.com.hp.brochure-glossy
fr: Glossy Brochure Paper

en: media-type.com.hp.brochure-matte
fr: Matte Brochure Paper

en: media-type.com.hp.cover-matte
fr: Matte Cover Paper

en: media-type.com.hp.ecosmart-lite
fr: Office Recycled Paper

en: media-type.com.hp.everyday-glossy
fr: Everyday Glossy Photo Paper

en: media-type.com.hp.everyday-matte
fr: Everyday Matte Paper

en: media-type.com.hp.extra-heavy
fr: Extra Heavyweight Paper

en: media-type.com.hp.intermediate
fr: Multipurpose Paper

en: media-type.com.hp.mid-weight
fr: Mid-Weight Paper

en: media-type.com.hp.premium-inkjet
fr: Premium Inkjet Paper

en: media-type.com.hp.premium-photo
fr: Premium Photo Glossy Paper

en: media-type.com.hp.premium-presentation-matte
fr: Premium Presentation Matte Paper

en: media-type.continuous
fr: Continuous

en: media-type.continuous-long
fr: Continuous Long

en: media-type.continuous-short
fr: Continuous Short

en: media-type.corrugated-board
fr: Corrugated Board

en: media-type.disc
fr: Optical Disc

en: media-type.disc-glossy
fr: Glossy Optical Disc

en: media-type.disc-high-gloss
fr: High Gloss Optical Disc

en: media-type.disc-matte
fr: Matte Optical Disc

en: media-type.disc-satin
fr: Satin Optical Disc

en: media-type.disc-semi-gloss
fr: Semi-Gloss Optical Disc

en: media-type.double-wall
fr: Double Wall

en: media-type.dry-film
fr: Dry Film

en: media-type.dvd
fr: DVD

en: media-type.embossing-foil
fr: Embossing Foil

en: media-type.end-board
fr: End Board

en: media-type.envelope
fr: Envelope

en: media-type.envelope-archival
fr: Archival Envelope

en: media-type.envelope-bond
fr: Bond Envelope

en: media-type.envelope-coated
fr: Coated Envelope

en: media-type.envelope-cotton
fr: Cotton Envelope

en: media-type.envelope-fine
fr: Fine Envelope

en: media-type.envelope-heavyweight
fr: Heavyweight Envelope

en: media-type.envelope-inkjet
fr: Inkjet Envelope

en: media-type.envelope-lightweight
fr: Lightweight Envelope

en: media-type.envelope-plain
fr: Plain Envelope

en: media-type.envelope-preprinted
fr: Preprinted Envelope

en: media-type.envelope-window
fr: Windowed Envelope

en: media-type.fabric
fr: Fabric

en: media-type.fabric-archival
fr: Archival Fabric

en: media-type.fabric-glossy
fr: Glossy Fabric

en: media-type.fabric-high-gloss
fr: High Gloss Fabric

en: media-type.fabric-matte
fr: Matte Fabric

en: media-type.fabric-semi-gloss
fr: Semi-Gloss Fabric

en: media-type.fabric-waterproof
fr: Waterproof Fabric

en: media-type.film
fr: Film

en: media-type.flexo-base
fr: Flexo Base

en: media-type.flexo-photo-polymer
fr: Flexo Photo Polymer

en: media-type.flute
fr: Flute

en: media-type.foil
fr: Foil

en: media-type.full-cut-tabs
fr: Full Cut Tabs

en: media-type.glass
fr: Glass

en: media-type.glass-colored
fr: Glass Colored

en: media-type.glass-opaque
fr: Glass Opaque

en: media-type.glass-surfaced
fr: Glass Surfaced

en: media-type.glass-textured
fr: Glass Textured

en: media-type.gravure-cylinder
fr: Gravure Cylinder

en: media-type.image-setter-paper
fr: Image Setter Paper

en: media-type.imaging-cylinder
fr: Imaging Cylinder

en: media-type.jp.co.canon-photo-paper-plus-glossy-ii
fr: Photo Paper Plus Glossy II

en: media-type.jp.co.canon-photo-paper-pro-platinum
fr: Photo Paper Pro Platinum

en: media-type.jp.co.canon_photo-paper-plus-glossy-ii
fr: Photo Paper Plus Glossy II

en: media-type.jp.co.canon_photo-paper-pro-platinum
fr: Photo Paper Pro Platinum

en: media-type.labels
fr: Labels

en: media-type.labels-colored
fr: Colored Labels

en: media-type.labels-glossy
fr: Glossy Labels

en: media-type.labels-high-gloss
fr: High Gloss Labels

en: media-type.labels-inkjet
fr: Inkjet Labels

en: media-type.labels-matte
fr: Matte Labels

en: media-type.labels-permanent
fr: Permanent Labels

en: media-type.labels-satin
fr: Satin Labels

en: media-type.labels-security
fr: Security Labels

en: media-type.labels-semi-gloss
fr: Semi-Gloss Labels

en: media-type.laminating-foil
fr: Laminating Foil

en: media-type.letterhead
fr: Letterhead

en: media-type.metal
fr: Metal

en: media-type.metal-glossy
fr: Metal Glossy

en: media-type.metal-high-gloss
fr: Metal High Gloss

en: media-type.metal-matte
fr: Metal Matte

en: media-type.metal-satin
fr: Metal Satin

en: media-type.metal-semi-gloss
fr: Metal Semi Gloss

en: media-type.mounting-tape
fr: Mounting Tape

en: media-type.multi-layer
fr: Multi Layer

en: media-type.multi-part-form
fr: Multi Part Form

en: media-type.other
fr: Other

en: media-type.paper
fr: Paper

en: media-type.photographic
fr: Photo Paper

en: media-type.photographic-archival
fr: Photographic Archival

en: media-type.photographic-film
fr: Photo Film

en: media-type.photographic-glossy
fr: Glossy Photo Paper

en: media-type.photographic-high-gloss
fr: High Gloss Photo Paper

en: media-type.photographic-matte
fr: Matte Photo Paper

en: media-type.photographic-satin
fr: Satin Photo Paper

en: media-type.photographic-semi-gloss
fr: Semi-Gloss Photo Paper

en: media-type.plastic
fr: Plastic

en: media-type.plastic-archival
fr: Plastic Archival

en: media-type.plastic-colored
fr: Plastic Colored

en: media-type.plastic-glossy
fr: Plastic Glossy

en: media-type.plastic-high-gloss
fr: Plastic High Gloss

en: media-type.plastic-matte
fr: Plastic Matte

en: media-type.plastic-satin
fr: Plastic Satin

en: media-type.plastic-semi-gloss
fr: Plastic Semi Gloss

en: media-type.plate
fr: Plate

en: media-type.polyester
fr: Polyester

en: media-type.pre-cut-tabs
fr: Pre Cut Tabs

en: media-type.roll
fr: Roll

en: media-type.screen
fr: Screen

en: media-type.screen-paged
fr: Screen Paged

en: media-type.self-adhesive
fr: Self Adhesive

en: media-type.self-adhesive-film
fr: Self Adhesive Film

en: media-type.shrink-foil
fr: Shrink Foil

en: media-type.single-face
fr: Single Face

en: media-type.single-wall
fr: Single Wall

en: media-type.sleeve
fr: Sleeve

en: media-type.stationery
fr: Stationery

en: media-type.stationery-archival
fr: Stationery Archival

en: media-type.stationery-coated
fr: Coated Paper

en: media-type.stationery-cotton
fr: Stationery Cotton

en: media-type.stationery-fine
fr: Vellum Paper

en: media-type.stationery-heavyweight
fr: Heavyweight Paper

en: media-type.stationery-heavyweight-coated
fr: Stationery Heavyweight Coated

en: media-type.stationery-inkjet
fr: Stationery Inkjet Paper

en: media-type.stationery-letterhead
fr: Letterhead

en: media-type.stationery-lightweight
fr: Lightweight Paper

en: media-type.stationery-preprinted
fr: Preprinted Paper

en: media-type.stationery-prepunched
fr: Punched Paper

en: media-type.tab-stock
fr: Tab Stock

en: media-type.tractor
fr: Tractor

en: media-type.transfer
fr: Transfer

en: media-type.transparency
fr: Transparency

en: media-type.triple-wall
fr: Triple Wall

en: media-type.wet-film
fr: Wet Film

en: media-weight-metric
fr: Media Weight (grams per m²)

en: media.asme_f_28x40in
fr: 28 x 40"

en: media.choice_iso_a4_210x297mm_na_letter_8.5x11in
fr: A4 or US Letter

en: media.iso_2a0_1189x1682mm
fr: 2a0

en: media.iso_a0_841x1189mm
fr: A0

en: media.iso_a0x3_1189x2523mm
fr: A0x3

en: media.iso_a10_26x37mm
fr: A10

en: media.iso_a1_594x841mm
fr: A1

en: media.iso_a1x3_841x1783mm
fr: A1x3

en: media.iso_a1x4_841x2378mm
fr: A1x4

en: media.iso_a2_420x594mm
fr: A2

en: media.iso_a2x3_594x1261mm
fr: A2x3

en: media.iso_a2x4_594x1682mm
fr: A2x4

en: media.iso_a2x5_594x2102mm
fr: A2x5

en: media.iso_a3-extra_322x445mm
fr: A3 (Extra)

en: media.iso_a3_297x420mm
fr: A3

en: media.iso_a3x3_420x891mm
fr: A3x3

en: media.iso_a3x4_420x1189mm
fr: A3x4

en: media.iso_a3x5_420x1486mm
fr: A3x5

en: media.iso_a3x6_420x1783mm
fr: A3x6

en: media.iso_a3x7_420x2080mm
fr: A3x7

en: media.iso_a4-extra_235.5x322.3mm
fr: A4 (Extra)

en: media.iso_a4-tab_225x297mm
fr: A4 (Tab)

en: media.iso_a4_210x297mm
fr: A4

en: media.iso_a4x3_297x630mm
fr: A4x3

en: media.iso_a4x4_297x841mm
fr: A4x4

en: media.iso_a4x5_297x1051mm
fr: A4x5

en: media.iso_a4x6_297x1261mm
fr: A4x6

en: media.iso_a4x7_297x1471mm
fr: A4x7

en: media.iso_a4x8_297x1682mm
fr: A4x8

en: media.iso_a4x9_297x1892mm
fr: A4x9

en: media.iso_a5-extra_174x235mm
fr: A5 (Extra)

en: media.iso_a5_148x210mm
fr: A5

en: media.iso_a6_105x148mm
fr: A6

en: media.iso_a7_74x105mm
fr: A7

en: media.iso_a8_52x74mm
fr: A8

en: media.iso_a9_37x52mm
fr: A9

en: media.iso_b0_1000x1414mm
fr: B0

en: media.iso_b10_31x44mm
fr: B10

en: media.iso_b1_707x1000mm
fr: B1

en: media.iso_b2_500x707mm
fr: B2

en: media.iso_b3_353x500mm
fr: B3

en: media.iso_b4_250x353mm
fr: B4

en: media.iso_b5-extra_201x276mm
fr: B5 (Extra)

en: media.iso_b5_176x250mm
fr: B5 Envelope

en: media.iso_b6_125x176mm
fr: B6

en: media.iso_b6c4_125x324mm
fr: B6/C4 Envelope

en: media.iso_b7_88x125mm
fr: B7

en: media.iso_b8_62x88mm
fr: B8

en: media.iso_b9_44x62mm
fr: B9

en: media.iso_c0_917x1297mm
fr: C0 Envelope

en: media.iso_c10_28x40mm
fr: C10 Envelope

en: media.iso_c1_648x917mm
fr: C1 Envelope

en: media.iso_c2_458x648mm
fr: C2 Envelope

en: media.iso_c3_324x458mm
fr: C3 Envelope

en: media.iso_c4_229x324mm
fr: C4 Envelope

en: media.iso_c5_162x229mm
fr: C5 Envelope

en: media.iso_c6_114x162mm
fr: C6 Envelope

en: media.iso_c6c5_114x229mm
fr: C6c5 Envelope

en: media.iso_c7_81x114mm
fr: C7 Envelope

en: media.iso_c7c6_81x162mm
fr: C7c6 Envelope

en: media.iso_c8_57x81mm
fr: C8 Envelope

en: media.iso_c9_40x57mm
fr: C9 Envelope

en: media.iso_dl_110x220mm
fr: DL Envelope

en: media.iso_ra0_860x1220mm
fr: Ra0

en: media.iso_ra1_610x860mm
fr: Ra1

en: media.iso_ra2_430x610mm
fr: Ra2

en: media.iso_ra3_305x430mm
fr: Ra3

en: media.iso_ra4_215x305mm
fr: Ra4

en: media.iso_sra0_900x1280mm
fr: Sra0

en: media.iso_sra1_640x900mm
fr: Sra1

en: media.iso_sra2_450x640mm
fr: Sra2

en: media.iso_sra3_320x450mm
fr: Sra3

en: media.iso_sra4_225x320mm
fr: Sra4

en: media.jis_b0_1030x1456mm
fr: JIS B0

en: media.jis_b10_32x45mm
fr: JIS B10

en: media.jis_b1_728x1030mm
fr: JIS B1

en: media.jis_b2_515x728mm
fr: JIS B2

en: media.jis_b3_364x515mm
fr: JIS B3

en: media.jis_b4_257x364mm
fr: JIS B4

en: media.jis_b5_182x257mm
fr: JIS B5

en: media.jis_b6_128x182mm
fr: JIS B6

en: media.jis_b7_91x128mm
fr: JIS B7

en: media.jis_b8_64x91mm
fr: JIS B8

en: media.jis_b9_45x64mm
fr: JIS B9

en: media.jis_exec_216x330mm
fr: JIS Executive

en: media.jpn_chou2_111.1x146mm
fr: Chou 2 Envelope

en: media.jpn_chou3_120x235mm
fr: Chou 3 Envelope

en: media.jpn_chou4_90x205mm
fr: Chou 4 Envelope

en: media.jpn_hagaki_100x148mm
fr: Hagaki

en: media.jpn_kahu_240x322.1mm
fr: Kahu Envelope

en: media.jpn_kaku2_240x332mm
fr: Kahu 2 Envelope

en: media.jpn_kaku3_216x277mm
fr: 216 x 277mme

en: media.jpn_kaku4_197x267mm
fr: 197 x 267mme

en: media.jpn_kaku5_190x240mm
fr: 190 x 240mme

en: media.jpn_kaku7_142x205mm
fr: 142 x 205mme

en: media.jpn_kaku8_119x197mm
fr: 119 x 197mme

en: media.jpn_oufuku_148x200mm
fr: Oufuku Reply Postcard

en: media.jpn_you4_105x235mm
fr: You 4 Envelope

en: media.na_10x11_10x11in
fr: 10 x 11"

en: media.na_10x13_10x13in
fr: 10 x 13"

en: media.na_10x14_10x14in
fr: 10 x 14"

en: media.na_10x15_10x15in
fr: 10 x 15"

en: media.na_11x12_11x12in
fr: 11 x 12"

en: media.na_11x15_11x15in
fr: 11 x 15"

en: media.na_12x19_12x19in
fr: 12 x 19"

en: media.na_5x7_5x7in
fr: 5 x 7"

en: media.na_6x9_6x9in
fr: 6 x 9"

en: media.na_7x9_7x9in
fr: 7 x 9"

en: media.na_9x11_9x11in
fr: 9 x 11"

en: media.na_a2_4.375x5.75in
fr: A2 Envelope

en: media.na_arch-a_9x12in
fr: 9 x 12"

en: media.na_arch-b_12x18in
fr: 12 x 18"

en: media.na_arch-c_18x24in
fr: 18 x 24"

en: media.na_arch-d_24x36in
fr: 24 x 36"

en: media.na_arch-e2_26x38in
fr: 26 x 38"

en: media.na_arch-e3_27x39in
fr: 27 x 39"

en: media.na_arch-e_36x48in
fr: 36 x 48"

en: media.na_b-plus_12x19.17in
fr: 12 x 19.17"

en: media.na_c5_6.5x9.5in
fr: C5 Envelope

en: media.na_c_17x22in
fr: 17 x 22"

en: media.na_d_22x34in
fr: 22 x 34"

en: media.na_e_34x44in
fr: 34 x 44"

en: media.na_edp_11x14in
fr: 11 x 14"

en: media.na_eur-edp_12x14in
fr: 12 x 14"

en: media.na_executive_7.25x10.5in
fr: Executive

en: media.na_f_44x68in
fr: 44 x 68"

en: media.na_fanfold-eur_8.5x12in
fr: European Fanfold

en: media.na_fanfold-us_11x14.875in
fr: US Fanfold

en: media.na_foolscap_8.5x13in
fr: Foolscap

en: media.na_govt-legal_8x13in
fr: 8 x 13"

en: media.na_govt-letter_8x10in
fr: 8 x 10"

en: media.na_index-3x5_3x5in
fr: 3 x 5"

en: media.na_index-4x6-ext_6x8in
fr: 6 x 8"

en: media.na_index-4x6_4x6in
fr: 4 x 6"

en: media.na_index-5x8_5x8in
fr: 5 x 8"

en: media.na_invoice_5.5x8.5in
fr: Statement

en: media.na_ledger_11x17in
fr: 11 x 17"

en: media.na_legal-extra_9.5x15in
fr: US Legal (Extra)

en: media.na_legal_8.5x14in
fr: US Legal

en: media.na_letter-extra_9.5x12in
fr: US Letter (Extra)

en: media.na_letter-plus_8.5x12.69in
fr: US Letter (Plus)

en: media.na_letter_8.5x11in
fr: US Letter

en: media.na_monarch_3.875x7.5in
fr: Monarch Envelope

en: media.na_number-10_4.125x9.5in
fr: #10 Envelope

en: media.na_number-11_4.5x10.375in
fr: #11 Envelope

en: media.na_number-12_4.75x11in
fr: #12 Envelope

en: media.na_number-14_5x11.5in
fr: #14 Envelope

en: media.na_number-9_3.875x8.875in
fr: #9 Envelope

en: media.na_oficio_8.5x13.4in
fr: 8.5 x 13.4"

en: media.na_personal_3.625x6.5in
fr: Personal Envelope

en: media.na_quarto_8.5x10.83in
fr: Quarto

en: media.na_super-a_8.94x14in
fr: 8.94 x 14"

en: media.na_super-b_13x19in
fr: 13 x 19"

en: media.na_wide-format_30x42in
fr: 30 x 42"

en: media.oe_12x16_12x16in
fr: 12 x 16"

en: media.oe_14x17_14x17in
fr: 14 x 17"

en: media.oe_18x22_18x22in
fr: 18 x 22"

en: media.oe_a2plus_17x24in
fr: 17 x 24"

en: media.oe_photo-10r_10x12in
fr: 10 x 12"

en: media.oe_photo-20r_20x24in
fr: 20 x 24"

en: media.oe_photo-l_3.5x5in
fr: 3.5 x 5"

en: media.oe_photo-s10r_10x15in
fr: 10 x 15"

en: media.om_16k_184x260mm
fr: 184 x 260mm

en: media.om_16k_195x270mm
fr: 195 x 270mm

en: media.om_dai-pa-kai_275x395mm
fr: 275 x 395mm

en: media.om_folio-sp_215x315mm
fr: Folio

en: media.om_folio_210x330mm
fr: Folio (Special)

en: media.om_invite_220x220mm
fr: Invitation Envelope

en: media.om_italian_110x230mm
fr: Italian Envelope

en: media.om_juuro-ku-kai_198x275mm
fr: 198 x 275mm

en: media.om_large-photo_200x300
fr: 200 x 300mm

en: media.om_medium-photo_130x180mm
fr: 130 x 180mm

en: media.om_pa-kai_267x389mm
fr: 267 x 389mm

en: media.om_postfix_114x229mm
fr: Postfix Envelope

en: media.om_small-photo_100x150mm
fr: 100 x 150mm

en: media.om_wide-photo_100x200mm
fr: 100 x 200mm

en: media.prc_10_324x458mm
fr: Chinese #10 Envelope

en: media.prc_16k_146x215mm
fr: Chinese 16k

en: media.prc_1_102x165mm
fr: Chinese #1 Envelope

en: media.prc_2_102x176mm
fr: Chinese #2 Envelope

en: media.prc_32k_97x151mm
fr: Chinese 32k

en: media.prc_3_125x176mm
fr: Chinese #3 Envelope

en: media.prc_4_110x208mm
fr: Chinese #4 Envelope

en: media.prc_5_110x220mm
fr: Chinese #5 Envelope

en: media.prc_6_120x320mm
fr: Chinese #6 Envelope

en: media.prc_7_160x230mm
fr: Chinese #7 Envelope

en: media.prc_8_120x309mm
fr: Chinese #8 Envelope

en: media.roc_16k_7.75x10.75in
fr: ROC 16k

en: media.roc_8k_10.75x15.5in
fr: ROC 8k

en: multiple-document-handling
fr: Multiple Document Handling

en: multiple-document-handling.separate-documents-collated-copies
fr: Separate Documents Collated Copies

en: multiple-document-handling.separate-documents-uncollated-copies
fr: Separate Documents Uncollated Copies

en: multiple-document-handling.single-document
fr: Single Document

en: multiple-document-handling.single-document-new-sheet
fr: Single Document New Sheet

en: multiple-object-handling
fr: Multiple Object Handling

en: multiple-object-handling.auto
fr: Automatic

en: multiple-object-handling.best-fit
fr: Best Fit

en: multiple-object-handling.best-quality
fr: Best Quality

en: multiple-object-handling.best-speed
fr: Best Speed

en: multiple-object-handling.one-at-a-time
fr: One At A Time

en: multiple-operation-time-out-action
fr: Multiple Operation Time Out Action

en: multiple-operation-time-out-action.abort-job
fr: Abort Job

en: multiple-operation-time-out-action.hold-job
fr: Hold Job

en: multiple-operation-time-out-action.process-job
fr: Process Job

en: noise-removal
fr: Noise Removal

en: notify-attributes
fr: Notify Attributes

en: notify-charset
fr: Notify Charset

en: notify-events
fr: Notify Events

en: notify-events.document-completed
fr: Document Completed

en: notify-events.document-config-changed
fr: Document Config Changed

en: notify-events.document-created
fr: Document Created

en: notify-events.document-fetchable
fr: Document Fetchable

en: notify-events.document-state-changed
fr: Document State Changed

en: notify-events.document-stopped
fr: Document Stopped

en: notify-events.job-completed
fr: Job Completed

en: notify-events.job-config-changed
fr: Job Config Changed

en: notify-events.job-created
fr: Job Created

en: notify-events.job-fetchable
fr: Job Fetchable

en: notify-events.job-progress
fr: Job Progress

en: notify-events.job-state-changed
fr: Job State Changed

en: notify-events.job-stopped
fr: Job Stopped

en: notify-events.none
fr: None

en: notify-events.printer-config-changed
fr: Printer Config Changed

en: notify-events.printer-finishings-changed
fr: Printer Finishings Changed

en: notify-events.printer-media-changed
fr: Printer Media Changed

en: notify-events.printer-queue-order-changed
fr: Printer Queue Order Changed

en: notify-events.printer-restarted
fr: Printer Restarted

en: notify-events.printer-shutdown
fr: Printer Shutdown

en: notify-events.printer-state-changed
fr: Printer State Changed

en: notify-events.printer-stopped
fr: Printer Stopped

en: notify-get-interval
fr: Notify Get Interval

en: notify-lease-duration
fr: Notify Lease Duration

en: notify-natural-language
fr: Notify Natural Language

en: notify-pull-method
fr: Notify Pull Method

en: notify-recipient-uri
fr: Notify Recipient

en: notify-sequence-numbers
fr: Notify Sequence Numbers

en: notify-subscription-ids
fr: Notify Subscription Ids

en: notify-time-interval
fr: Notify Time Interval

en: notify-user-data
fr: Notify User Data

en: notify-wait
fr: Notify Wait

en: number-of-retries
fr: Number Of Retries

en: number-up
fr: Number-Up

en: object-offset
fr: Object Offset

en: object-size
fr: Object Size

en: organization-name
fr: Organization Name

en: orientation-requested
fr: Orientation

en: orientation-requested.3
fr: Portrait

en: orientation-requested.4
fr: Landscape

en: orientation-requested.5
fr: Reverse Landscape

en: orientation-requested.6
fr: Reverse Portrait

en: orientation-requested.7
fr: None

en: output-attributes
fr: Output Attributes

en: output-bin
fr: Output Bin

en: output-bin.auto
fr: Automatic

en: output-bin.bottom
fr: Bottom

en: output-bin.center
fr: Center

en: output-bin.face-down
fr: Face Down

en: output-bin.face-up
fr: Face Up

en: output-bin.large-capacity
fr: Large Capacity

en: output-bin.left
fr: Left

en: output-bin.mailbox-1
fr: Mailbox 1

en: output-bin.mailbox-10
fr: Mailbox 10

en: output-bin.mailbox-2
fr: Mailbox 2

en: output-bin.mailbox-3
fr: Mailbox 3

en: output-bin.mailbox-4
fr: Mailbox 4

en: output-bin.mailbox-5
fr: Mailbox 5

en: output-bin.mailbox-6
fr: Mailbox 6

en: output-bin.mailbox-7
fr: Mailbox 7

en: output-bin.mailbox-8
fr: Mailbox 8

en: output-bin.mailbox-9
fr: Mailbox 9

en: output-bin.middle
fr: Middle

en: output-bin.my-mailbox
fr: My Mailbox

en: output-bin.rear
fr: Rear

en: output-bin.right
fr: Right

en: output-bin.side
fr: Side

en: output-bin.stacker-1
fr: Stacker 1

en: output-bin.stacker-10
fr: Stacker 10

en: output-bin.stacker-2
fr: Stacker 2

en: output-bin.stacker-3
fr: Stacker 3

en: output-bin.stacker-4
fr: Stacker 4

en: output-bin.stacker-5
fr: Stacker 5

en: output-bin.stacker-6
fr: Stacker 6

en: output-bin.stacker-7
fr: Stacker 7

en: output-bin.stacker-8
fr: Stacker 8

en: output-bin.stacker-9
fr: Stacker 9

en: output-bin.top
fr: Top

en: output-bin.tray-1
fr: Tray 1

en: output-bin.tray-10
fr: Tray 10

en: output-bin.tray-2
fr: Tray 2

en: output-bin.tray-3
fr: Tray 3

en: output-bin.tray-4
fr: Tray 4

en: output-bin.tray-5
fr: Tray 5

en: output-bin.tray-6
fr: Tray 6

en: output-bin.tray-7
fr: Tray 7

en: output-bin.tray-8
fr: Tray 8

en: output-bin.tray-9
fr: Tray 9

en: output-compression-quality-factor
fr: Scanned Image Quality

en: page-delivery
fr: Page Delivery

en: page-delivery.reverse-order-face-down
fr: Reverse Order Face Down

en: page-delivery.reverse-order-face-up
fr: Reverse Order Face Up

en: page-delivery.same-order-face-down
fr: Same Order Face Down

en: page-delivery.same-order-face-up
fr: Same Order Face Up

en: page-delivery.system-specified
fr: System Specified

en: page-order-received
fr: Page Order Received

en: page-order-received.1-to-n-order
fr: 1 To N Order

en: page-order-received.n-to-1-order
fr: N To 1 Order

en: page-ranges
fr: Page Ranges

en: pages
fr: Pages

en: pages-per-subset
fr: Pages Per Subset

en: pending
fr: en attente

en: platform-shape
fr: Platform Shape

en: platform-shape.ellipse
fr: Round

en: platform-shape.rectangle
fr: Rectangle

en: platform-temperature
fr: Platform Temperature

en: post-dial-string
fr: Post-dial String

en: pre-dial-string
fr: Pre-dial String

en: presentation-direction-number-up
fr: Number-Up Layout

en: presentation-direction-number-up.tobottom-toleft
fr: Top-Bottom, Right-Left

en: presentation-direction-number-up.tobottom-toright
fr: Top-Bottom, Left-Right

en: presentation-direction-number-up.toleft-tobottom
fr: Right-Left, Top-Bottom

en: presentation-direction-number-up.toleft-totop
fr: Right-Left, Bottom-Top

en: presentation-direction-number-up.toright-tobottom
fr: Left-Right, Top-Bottom

en: presentation-direction-number-up.toright-totop
fr: Left-Right, Bottom-Top

en: presentation-direction-number-up.totop-toleft
fr: Bottom-Top, Right-Left

en: presentation-direction-number-up.totop-toright
fr: Bottom-Top, Left-Right

en: print-accuracy
fr: Print Accuracy

en: print-base
fr: Print Base

en: print-base.brim
fr: Brim

en: print-base.none
fr: None

en: print-base.raft
fr: Raft

en: print-base.skirt
fr: Skirt

en: print-base.standard
fr: Standard

en: print-color-mode
fr: Print Color Mode

en: print-color-mode.auto
fr: Automatic

en: print-color-mode.bi-level
fr: Bi-Level

en: print-color-mode.color
fr: Color

en: print-color-mode.highlight
fr: Highlight

en: print-color-mode.monochrome
fr: Monochrome

en: print-color-mode.process-bi-level
fr: Process Bi-Level

en: print-color-mode.process-monochrome
fr: Process Monochrome

en: print-content-optimize
fr: Print Optimization

en: print-content-optimize.auto
fr: Automatic

en: print-content-optimize.graphic
fr: Graphics

en: print-content-optimize.photo
fr: Photo

en: print-content-optimize.text
fr: Text

en: print-content-optimize.text-and-graphic
fr: Text And Graphics

en: print-objects
fr: Print Objects

en: print-quality
fr: Print Quality

en: print-quality.3
fr: Draft

en: print-quality.4
fr: Normal

en: print-quality.5
fr: High

en: print-rendering-intent
fr: Print Rendering Intent

en: print-rendering-intent.absolute
fr: Absolute

en: print-rendering-intent.auto
fr: Automatic

en: print-rendering-intent.perceptual
fr: Perceptual

en: print-rendering-intent.relative
fr: Relative

en: print-rendering-intent.relative-bpc
fr: Relative w/Black Point Compensation

en: print-rendering-intent.saturation
fr: Saturation

en: print-scaling
fr: Print Scaling

en: print-scaling.auto
fr: Automatic

en: print-scaling.auto-fit
fr: Auto Fit

en: print-scaling.fill
fr: Fill

en: print-scaling.fit
fr: Fit

en: print-scaling.none
fr: None

en: print-supports
fr: Print Supports

en: print-supports.material
fr: Material

en: print-supports.none
fr: None

en: print-supports.standard
fr: Standard

en: printer-message-from-operator
fr: Printer Message From Operator

en: printer-resolution
fr: Printer Resolution

en: printer-state
fr: Printer State

en: printer-state-reasons
fr: Detailed Printer State

en: printer-state-reasons.alert-removal-of-binary-change-entry
fr: Alert Removal Of Binary Change Entry

en: printer-state-reasons.bander-added
fr: Bander Added

en: printer-state-reasons.bander-almost-empty
fr: Bander Almost Empty

en: printer-state-reasons.bander-almost-full
fr: Bander Almost Full

en: printer-state-reasons.bander-at-limit
fr: Bander At Limit

en: printer-state-reasons.bander-closed
fr: Bander Closed

en: printer-state-reasons.bander-configuration-change
fr: Bander Configuration Change

en: printer-state-reasons.bander-cover-closed
fr: Bander Cover Closed

en: printer-state-reasons.bander-cover-open
fr: Bander Cover Open

en: printer-state-reasons.bander-empty
fr: Bander Empty

en: printer-state-reasons.bander-full
fr: Bander Full

en: printer-state-reasons.bander-interlock-closed
fr: Bander Interlock Closed

en: printer-state-reasons.bander-interlock-open
fr: Bander Interlock Open

en: printer-state-reasons.bander-jam
fr: Bander Jam

en: printer-state-reasons.bander-life-almost-over
fr: Bander Life Almost Over

en: printer-state-reasons.bander-life-over
fr: Bander Life Over

en: printer-state-reasons.bander-memory-exhausted
fr: Bander Memory Exhausted

en: printer-state-reasons.bander-missing
fr: Bander Missing

en: printer-state-reasons.bander-motor-failure
fr: Bander Motor Failure

en: printer-state-reasons.bander-near-limit
fr: Bander Near Limit

en: printer-state-reasons.bander-offline
fr: Bander Offline

en: printer-state-reasons.bander-opened
fr: Bander Opened

en: printer-state-reasons.bander-over-temperature
fr: Bander Over Temperature

en: printer-state-reasons.bander-power-saver
fr: Bander Power Saver

en: printer-state-reasons.bander-recoverable-failure
fr: Bander Recoverable Failure

en: printer-state-reasons.bander-recoverable-storage
fr: Bander Recoverable Storage

en: printer-state-reasons.bander-removed
fr: Bander Removed

en: printer-state-reasons.bander-resource-added
fr: Bander Resource Added

en: printer-state-reasons.bander-resource-removed
fr: Bander Resource Removed

en: printer-state-reasons.bander-thermistor-failure
fr: Bander Thermistor Failure

en: printer-state-reasons.bander-timing-failure
fr: Bander Timing Failure

en: printer-state-reasons.bander-turned-off
fr: Bander Turned Off

en: printer-state-reasons.bander-turned-on
fr: Bander Turned On

en: printer-state-reasons.bander-under-temperature
fr: Bander Under Temperature

en: printer-state-reasons.bander-unrecoverable-failure
fr: Bander Unrecoverable Failure

en: printer-state-reasons.bander-unrecoverable-storage-error
fr: Bander Unrecoverable Storage Error

en: printer-state-reasons.bander-warming-up
fr: Bander Warming Up

en: printer-state-reasons.binder-added
fr: Binder Added

en: printer-state-reasons.binder-almost-empty
fr: Binder Almost Empty

en: printer-state-reasons.binder-almost-full
fr: Binder Almost Full

en: printer-state-reasons.binder-at-limit
fr: Binder At Limit

en: printer-state-reasons.binder-closed
fr: Binder Closed

en: printer-state-reasons.binder-configuration-change
fr: Binder Configuration Change

en: printer-state-reasons.binder-cover-closed
fr: Binder Cover Closed

en: printer-state-reasons.binder-cover-open
fr: Binder Cover Open

en: printer-state-reasons.binder-empty
fr: Binder Empty

en: printer-state-reasons.binder-full
fr: Binder Full

en: printer-state-reasons.binder-interlock-closed
fr: Binder Interlock Closed

en: printer-state-reasons.binder-interlock-open
fr: Binder Interlock Open

en: printer-state-reasons.binder-jam
fr: Binder Jam

en: printer-state-reasons.binder-life-almost-over
fr: Binder Life Almost Over

en: printer-state-reasons.binder-life-over
fr: Binder Life Over

en: printer-state-reasons.binder-memory-exhausted
fr: Binder Memory Exhausted

en: printer-state-reasons.binder-missing
fr: Binder Missing

en: printer-state-reasons.binder-motor-failure
fr: Binder Motor Failure

en: printer-state-reasons.binder-near-limit
fr: Binder Near Limit

en: printer-state-reasons.binder-offline
fr: Binder Offline

en: printer-state-reasons.binder-opened
fr: Binder Opened

en: printer-state-reasons.binder-over-temperature
fr: Binder Over Temperature

en: printer-state-reasons.binder-power-saver
fr: Binder Power Saver

en: printer-state-reasons.binder-recoverable-failure
fr: Binder Recoverable Failure

en: printer-state-reasons.binder-recoverable-storage
fr: Binder Recoverable Storage

en: printer-state-reasons.binder-removed
fr: Binder Removed

en: printer-state-reasons.binder-resource-added
fr: Binder Resource Added

en: printer-state-reasons.binder-resource-removed
fr: Binder Resource Removed

en: printer-state-reasons.binder-thermistor-failure
fr: Binder Thermistor Failure

en: printer-state-reasons.binder-timing-failure
fr: Binder Timing Failure

en: printer-state-reasons.binder-turned-off
fr: Binder Turned Off

en: printer-state-reasons.binder-turned-on
fr: Binder Turned On

en: printer-state-reasons.binder-under-temperature
fr: Binder Under Temperature

en: printer-state-reasons.binder-unrecoverable-failure
fr: Binder Unrecoverable Failure

en: printer-state-reasons.binder-unrecoverable-storage-error
fr: Binder Unrecoverable Storage Error

en: printer-state-reasons.binder-warming-up
fr: Binder Warming Up

en: printer-state-reasons.camera-failure
fr: Camera Failure

en: printer-state-reasons.chamber-cooling
fr: Chamber Cooling

en: printer-state-reasons.chamber-heating
fr: Chamber Heating

en: printer-state-reasons.chamber-temperature-high
fr: Chamber Temperature High

en: printer-state-reasons.chamber-temperature-low
fr: Chamber Temperature Low

en: printer-state-reasons.cleaner-life-almost-over
fr: Cleaner Life Almost Over

en: printer-state-reasons.cleaner-life-over
fr: Cleaner Life Over

en: printer-state-reasons.configuration-change
fr: Configuration Change

en: printer-state-reasons.connecting-to-device
fr: Connecting To Device

en: printer-state-reasons.cover-open
fr: Cover Open

en: printer-state-reasons.deactivated
fr: Deactivated

en: printer-state-reasons.developer-empty
fr: Developer Empty

en: printer-state-reasons.developer-low
fr: Developer Low

en: printer-state-reasons.die-cutter-added
fr: Die Cutter Added

en: printer-state-reasons.die-cutter-almost-empty
fr: Die Cutter Almost Empty

en: printer-state-reasons.die-cutter-almost-full
fr: Die Cutter Almost Full

en: printer-state-reasons.die-cutter-at-limit
fr: Die Cutter At Limit

en: printer-state-reasons.die-cutter-closed
fr: Die Cutter Closed

en: printer-state-reasons.die-cutter-configuration-change
fr: Die Cutter Configuration Change

en: printer-state-reasons.die-cutter-cover-closed
fr: Die Cutter Cover Closed

en: printer-state-reasons.die-cutter-cover-open
fr: Die Cutter Cover Open

en: printer-state-reasons.die-cutter-empty
fr: Die Cutter Empty

en: printer-state-reasons.die-cutter-full
fr: Die Cutter Full

en: printer-state-reasons.die-cutter-interlock-closed
fr: Die Cutter Interlock Closed

en: printer-state-reasons.die-cutter-interlock-open
fr: Die Cutter Interlock Open

en: printer-state-reasons.die-cutter-jam
fr: Die Cutter Jam

en: printer-state-reasons.die-cutter-life-almost-over
fr: Die Cutter Life Almost Over

en: printer-state-reasons.die-cutter-life-over
fr: Die Cutter Life Over

en: printer-state-reasons.die-cutter-memory-exhausted
fr: Die Cutter Memory Exhausted

en: printer-state-reasons.die-cutter-missing
fr: Die Cutter Missing

en: printer-state-reasons.die-cutter-motor-failure
fr: Die Cutter Motor Failure

en: printer-state-reasons.die-cutter-near-limit
fr: Die Cutter Near Limit

en: printer-state-reasons.die-cutter-offline
fr: Die Cutter Offline

en: printer-state-reasons.die-cutter-opened
fr: Die Cutter Opened

en: printer-state-reasons.die-cutter-over-temperature
fr: Die Cutter Over Temperature

en: printer-state-reasons.die-cutter-power-saver
fr: Die Cutter Power Saver

en: printer-state-reasons.die-cutter-recoverable-failure
fr: Die Cutter Recoverable Failure

en: printer-state-reasons.die-cutter-recoverable-storage
fr: Die Cutter Recoverable Storage

en: printer-state-reasons.die-cutter-removed
fr: Die Cutter Removed

en: printer-state-reasons.die-cutter-resource-added
fr: Die Cutter Resource Added

en: printer-state-reasons.die-cutter-resource-removed
fr: Die Cutter Resource Removed

en: printer-state-reasons.die-cutter-thermistor-failure
fr: Die Cutter Thermistor Failure

en: printer-state-reasons.die-cutter-timing-failure
fr: Die Cutter Timing Failure

en: printer-state-reasons.die-cutter-turned-off
fr: Die Cutter Turned Off

en: printer-state-reasons.die-cutter-turned-on
fr: Die Cutter Turned On

en: printer-state-reasons.die-cutter-under-temperature
fr: Die Cutter Under Temperature

en: printer-state-reasons.die-cutter-unrecoverable-failure
fr: Die Cutter Unrecoverable Failure

en: printer-state-reasons.die-cutter-unrecoverable-storage-error
fr: Die Cutter Unrecoverable Storage Error

en: printer-state-reasons.die-cutter-warming-up
fr: Die Cutter Warming Up

en: printer-state-reasons.door-open
fr: Door Open

en: printer-state-reasons.extruder-cooling
fr: Extruder Cooling

en: printer-state-reasons.extruder-failure
fr: Extruder Failure

en: printer-state-reasons.extruder-heating
fr: Extruder Heating

en: printer-state-reasons.extruder-jam
fr: Extruder Jam

en: printer-state-reasons.extruder-temperature-high
fr: Extruder Temperature High

en: printer-state-reasons.extruder-temperature-low
fr: Extruder Temperature Low

en: printer-state-reasons.fan-failure
fr: Fan Failure

en: printer-state-reasons.folder-added
fr: Folder Added

en: printer-state-reasons.folder-almost-empty
fr: Folder Almost Empty

en: printer-state-reasons.folder-almost-full
fr: Folder Almost Full

en: printer-state-reasons.folder-at-limit
fr: Folder At Limit

en: printer-state-reasons.folder-closed
fr: Folder Closed

en: printer-state-reasons.folder-configuration-change
fr: Folder Configuration Change

en: printer-state-reasons.folder-cover-closed
fr: Folder Cover Closed

en: printer-state-reasons.folder-cover-open
fr: Folder Cover Open

en: printer-state-reasons.folder-empty
fr: Folder Empty

en: printer-state-reasons.folder-full
fr: Folder Full

en: printer-state-reasons.folder-interlock-closed
fr: Folder Interlock Closed

en: printer-state-reasons.folder-interlock-open
fr: Folder Interlock Open

en: printer-state-reasons.folder-jam
fr: Folder Jam

en: printer-state-reasons.folder-life-almost-over
fr: Folder Life Almost Over

en: printer-state-reasons.folder-life-over
fr: Folder Life Over

en: printer-state-reasons.folder-memory-exhausted
fr: Folder Memory Exhausted

en: printer-state-reasons.folder-missing
fr: Folder Missing

en: printer-state-reasons.folder-motor-failure
fr: Folder Motor Failure

en: printer-state-reasons.folder-near-limit
fr: Folder Near Limit

en: printer-state-reasons.folder-offline
fr: Folder Offline

en: printer-state-reasons.folder-opened
fr: Folder Opened

en: printer-state-reasons.folder-over-temperature
fr: Folder Over Temperature

en: printer-state-reasons.folder-power-saver
fr: Folder Power Saver

en: printer-state-reasons.folder-recoverable-failure
fr: Folder Recoverable Failure

en: printer-state-reasons.folder-recoverable-storage
fr: Folder Recoverable Storage

en: printer-state-reasons.folder-removed
fr: Folder Removed

en: printer-state-reasons.folder-resource-added
fr: Folder Resource Added

en: printer-state-reasons.folder-resource-removed
fr: Folder Resource Removed

en: printer-state-reasons.folder-thermistor-failure
fr: Folder Thermistor Failure

en: printer-state-reasons.folder-timing-failure
fr: Folder Timing Failure

en: printer-state-reasons.folder-turned-off
fr: Folder Turned Off

en: printer-state-reasons.folder-turned-on
fr: Folder Turned On

en: printer-state-reasons.folder-under-temperature
fr: Folder Under Temperature

en: printer-state-reasons.folder-unrecoverable-failure
fr: Folder Unrecoverable Failure

en: printer-state-reasons.folder-unrecoverable-storage-error
fr: Folder Unrecoverable Storage Error

en: printer-state-reasons.folder-warming-up
fr: Folder Warming Up

en: printer-state-reasons.fuser-over-temp
fr: Fuser Over Temp

en: printer-state-reasons.fuser-under-temp
fr: Fuser Under Temp

en: printer-state-reasons.hold-new-jobs
fr: Hold New Jobs

en: printer-state-reasons.identify-printer-requested
fr: Identify Printer

en: printer-state-reasons.imprinter-added
fr: Imprinter Added

en: printer-state-reasons.imprinter-almost-empty
fr: Imprinter Almost Empty

en: printer-state-reasons.imprinter-almost-full
fr: Imprinter Almost Full

en: printer-state-reasons.imprinter-at-limit
fr: Imprinter At Limit

en: printer-state-reasons.imprinter-closed
fr: Imprinter Closed

en: printer-state-reasons.imprinter-configuration-change
fr: Imprinter Configuration Change

en: printer-state-reasons.imprinter-cover-closed
fr: Imprinter Cover Closed

en: printer-state-reasons.imprinter-cover-open
fr: Imprinter Cover Open

en: printer-state-reasons.imprinter-empty
fr: Imprinter Empty

en: printer-state-reasons.imprinter-full
fr: Imprinter Full

en: printer-state-reasons.imprinter-interlock-closed
fr: Imprinter Interlock Closed

en: printer-state-reasons.imprinter-interlock-open
fr: Imprinter Interlock Open

en: printer-state-reasons.imprinter-jam
fr: Imprinter Jam

en: printer-state-reasons.imprinter-life-almost-over
fr: Imprinter Life Almost Over

en: printer-state-reasons.imprinter-life-over
fr: Imprinter Life Over

en: printer-state-reasons.imprinter-memory-exhausted
fr: Imprinter Memory Exhausted

en: printer-state-reasons.imprinter-missing
fr: Imprinter Missing

en: printer-state-reasons.imprinter-motor-failure
fr: Imprinter Motor Failure

en: printer-state-reasons.imprinter-near-limit
fr: Imprinter Near Limit

en: printer-state-reasons.imprinter-offline
fr: Imprinter Offline

en: printer-state-reasons.imprinter-opened
fr: Imprinter Opened

en: printer-state-reasons.imprinter-over-temperature
fr: Imprinter Over Temperature

en: printer-state-reasons.imprinter-power-saver
fr: Imprinter Power Saver

en: printer-state-reasons.imprinter-recoverable-failure
fr: Imprinter Recoverable Failure

en: printer-state-reasons.imprinter-recoverable-storage
fr: Imprinter Recoverable Storage

en: printer-state-reasons.imprinter-removed
fr: Imprinter Removed

en: printer-state-reasons.imprinter-resource-added
fr: Imprinter Resource Added

en: printer-state-reasons.imprinter-resource-removed
fr: Imprinter Resource Removed

en: printer-state-reasons.imprinter-thermistor-failure
fr: Imprinter Thermistor Failure

en: printer-state-reasons.imprinter-timing-failure
fr: Imprinter Timing Failure

en: printer-state-reasons.imprinter-turned-off
fr: Imprinter Turned Off

en: printer-state-reasons.imprinter-turned-on
fr: Imprinter Turned On

en: printer-state-reasons.imprinter-under-temperature
fr: Imprinter Under Temperature

en: printer-state-reasons.imprinter-unrecoverable-failure
fr: Imprinter Unrecoverable Failure

en: printer-state-reasons.imprinter-unrecoverable-storage-error
fr: Imprinter Unrecoverable Storage Error

en: printer-state-reasons.imprinter-warming-up
fr: Imprinter Warming Up

en: printer-state-reasons.input-cannot-feed-size-selected
fr: Input Cannot Feed Size Selected

en: printer-state-reasons.input-manual-input-request
fr: Input Manual Input Request

en: printer-state-reasons.input-media-color-change
fr: Input Media Color Change

en: printer-state-reasons.input-media-form-parts-change
fr: Input Media Form Parts Change

en: printer-state-reasons.input-media-size-change
fr: Input Media Size Change

en: printer-state-reasons.input-media-type-change
fr: Input Media Type Change

en: printer-state-reasons.input-media-weight-change
fr: Input Media Weight Change

en: printer-state-reasons.input-tray-elevation-failure
fr: Input Tray Elevation Failure

en: printer-state-reasons.input-tray-missing
fr: Input Tray Missing

en: printer-state-reasons.input-tray-position-failure
fr: Input Tray Position Failure

en: printer-state-reasons.inserter-added
fr: Inserter Added

en: printer-state-reasons.inserter-almost-empty
fr: Inserter Almost Empty

en: printer-state-reasons.inserter-almost-full
fr: Inserter Almost Full

en: printer-state-reasons.inserter-at-limit
fr: Inserter At Limit

en: printer-state-reasons.inserter-closed
fr: Inserter Closed

en: printer-state-reasons.inserter-configuration-change
fr: Inserter Configuration Change

en: printer-state-reasons.inserter-cover-closed
fr: Inserter Cover Closed

en: printer-state-reasons.inserter-cover-open
fr: Inserter Cover Open

en: printer-state-reasons.inserter-empty
fr: Inserter Empty

en: printer-state-reasons.inserter-full
fr: Inserter Full

en: printer-state-reasons.inserter-interlock-closed
fr: Inserter Interlock Closed

en: printer-state-reasons.inserter-interlock-open
fr: Inserter Interlock Open

en: printer-state-reasons.inserter-jam
fr: Inserter Jam

en: printer-state-reasons.inserter-life-almost-over
fr: Inserter Life Almost Over

en: printer-state-reasons.inserter-life-over
fr: Inserter Life Over

en: printer-state-reasons.inserter-memory-exhausted
fr: Inserter Memory Exhausted

en: printer-state-reasons.inserter-missing
fr: Inserter Missing

en: printer-state-reasons.inserter-motor-failure
fr: Inserter Motor Failure

en: printer-state-reasons.inserter-near-limit
fr: Inserter Near Limit

en: printer-state-reasons.inserter-offline
fr: Inserter Offline

en: printer-state-reasons.inserter-opened
fr: Inserter Opened

en: printer-state-reasons.inserter-over-temperature
fr: Inserter Over Temperature

en: printer-state-reasons.inserter-power-saver
fr: Inserter Power Saver

en: printer-state-reasons.inserter-recoverable-failure
fr: Inserter Recoverable Failure

en: printer-state-reasons.inserter-recoverable-storage
fr: Inserter Recoverable Storage

en: printer-state-reasons.inserter-removed
fr: Inserter Removed

en: printer-state-reasons.inserter-resource-added
fr: Inserter Resource Added

en: printer-state-reasons.inserter-resource-removed
fr: Inserter Resource Removed

en: printer-state-reasons.inserter-thermistor-failure
fr: Inserter Thermistor Failure

en: printer-state-reasons.inserter-timing-failure
fr: Inserter Timing Failure

en: printer-state-reasons.inserter-turned-off
fr: Inserter Turned Off

en: printer-state-reasons.inserter-turned-on
fr: Inserter Turned On

en: printer-state-reasons.inserter-under-temperature
fr: Inserter Under Temperature

en: printer-state-reasons.inserter-unrecoverable-failure
fr: Inserter Unrecoverable Failure

en: printer-state-reasons.inserter-unrecoverable-storage-error
fr: Inserter Unrecoverable Storage Error

en: printer-state-reasons.inserter-warming-up
fr: Inserter Warming Up

en: printer-state-reasons.interlock-closed
fr: Interlock Closed

en: printer-state-reasons.interlock-open
fr: Interlock Open

en: printer-state-reasons.interpreter-cartridge-added
fr: Interpreter Cartridge Added

en: printer-state-reasons.interpreter-cartridge-deleted
fr: Interpreter Cartridge Deleted

en: printer-state-reasons.interpreter-complex-page-encountered
fr: Interpreter Complex Page Encountered

en: printer-state-reasons.interpreter-memory-decrease
fr: Interpreter Memory Decrease

en: printer-state-reasons.interpreter-memory-increase
fr: Interpreter Memory Increase

en: printer-state-reasons.interpreter-resource-added
fr: Interpreter Resource Added

en: printer-state-reasons.interpreter-resource-deleted
fr: Interpreter Resource Deleted

en: printer-state-reasons.interpreter-resource-unavailable
fr: Interpreter Resource Unavailable

en: printer-state-reasons.lamp-at-eol
fr: Lamp At Eol

en: printer-state-reasons.lamp-failure
fr: Lamp Failure

en: printer-state-reasons.lamp-near-eol
fr: Lamp Near Eol

en: printer-state-reasons.laser-at-eol
fr: Laser At Eol

en: printer-state-reasons.laser-failure
fr: Laser Failure

en: printer-state-reasons.laser-near-eol
fr: Laser Near Eol

en: printer-state-reasons.make-envelope-added
fr: Make Envelope Added

en: printer-state-reasons.make-envelope-almost-empty
fr: Make Envelope Almost Empty

en: printer-state-reasons.make-envelope-almost-full
fr: Make Envelope Almost Full

en: printer-state-reasons.make-envelope-at-limit
fr: Make Envelope At Limit

en: printer-state-reasons.make-envelope-closed
fr: Make Envelope Closed

en: printer-state-reasons.make-envelope-configuration-change
fr: Make Envelope Configuration Change

en: printer-state-reasons.make-envelope-cover-closed
fr: Make Envelope Cover Closed

en: printer-state-reasons.make-envelope-cover-open
fr: Make Envelope Cover Open

en: printer-state-reasons.make-envelope-empty
fr: Make Envelope Empty

en: printer-state-reasons.make-envelope-full
fr: Make Envelope Full

en: printer-state-reasons.make-envelope-interlock-closed
fr: Make Envelope Interlock Closed

en: printer-state-reasons.make-envelope-interlock-open
fr: Make Envelope Interlock Open

en: printer-state-reasons.make-envelope-jam
fr: Make Envelope Jam

en: printer-state-reasons.make-envelope-life-almost-over
fr: Make Envelope Life Almost Over

en: printer-state-reasons.make-envelope-life-over
fr: Make Envelope Life Over

en: printer-state-reasons.make-envelope-memory-exhausted
fr: Make Envelope Memory Exhausted

en: printer-state-reasons.make-envelope-missing
fr: Make Envelope Missing

en: printer-state-reasons.make-envelope-motor-failure
fr: Make Envelope Motor Failure

en: printer-state-reasons.make-envelope-near-limit
fr: Make Envelope Near Limit

en: printer-state-reasons.make-envelope-offline
fr: Make Envelope Offline

en: printer-state-reasons.make-envelope-opened
fr: Make Envelope Opened

en: printer-state-reasons.make-envelope-over-temperature
fr: Make Envelope Over Temperature

en: printer-state-reasons.make-envelope-power-saver
fr: Make Envelope Power Saver

en: printer-state-reasons.make-envelope-recoverable-failure
fr: Make Envelope Recoverable Failure

en: printer-state-reasons.make-envelope-recoverable-storage
fr: Make Envelope Recoverable Storage

en: printer-state-reasons.make-envelope-removed
fr: Make Envelope Removed

en: printer-state-reasons.make-envelope-resource-added
fr: Make Envelope Resource Added

en: printer-state-reasons.make-envelope-resource-removed
fr: Make Envelope Resource Removed

en: printer-state-reasons.make-envelope-thermistor-failure
fr: Make Envelope Thermistor Failure

en: printer-state-reasons.make-envelope-timing-failure
fr: Make Envelope Timing Failure

en: printer-state-reasons.make-envelope-turned-off
fr: Make Envelope Turned Off

en: printer-state-reasons.make-envelope-turned-on
fr: Make Envelope Turned On

en: printer-state-reasons.make-envelope-under-temperature
fr: Make Envelope Under Temperature

en: printer-state-reasons.make-envelope-unrecoverable-failure
fr: Make Envelope Unrecoverable Failure

en: printer-state-reasons.make-envelope-unrecoverable-storage-error
fr: Make Envelope Unrecoverable Storage Error

en: printer-state-reasons.make-envelope-warming-up
fr: Make Envelope Warming Up

en: printer-state-reasons.marker-adjusting-print-quality
fr: Marker Adjusting Print Quality

en: printer-state-reasons.marker-developer-almost-empty
fr: Marker Developer Almost Empty

en: printer-state-reasons.marker-developer-empty
fr: Marker Developer Empty

en: printer-state-reasons.marker-fuser-thermistor-failure
fr: Marker Fuser Thermistor Failure

en: printer-state-reasons.marker-fuser-timing-failure
fr: Marker Fuser Timing Failure

en: printer-state-reasons.marker-ink-almost-empty
fr: Marker Ink Almost Empty

en: printer-state-reasons.marker-ink-empty
fr: Marker Ink Empty

en: printer-state-reasons.marker-print-ribbon-almost-empty
fr: Marker Print Ribbon Almost Empty

en: printer-state-reasons.marker-print-ribbon-empty
fr: Marker Print Ribbon Empty

en: printer-state-reasons.marker-supply-empty
fr: Marker Supply Empty

en: printer-state-reasons.marker-supply-low
fr: Marker Supply Low

en: printer-state-reasons.marker-toner-cartridge-missing
fr: Marker Toner Cartridge Missing

en: printer-state-reasons.marker-waste-almost-full
fr: Marker Waste Almost Full

en: printer-state-reasons.marker-waste-full
fr: Marker Waste Full

en: printer-state-reasons.marker-waste-ink-receptacle-almost-full
fr: Marker Waste Ink Receptacle Almost Full

en: printer-state-reasons.marker-waste-ink-receptacle-full
fr: Marker Waste Ink Receptacle Full

en: printer-state-reasons.marker-waste-toner-receptacle-almost-full
fr: Marker Waste Toner Receptacle Almost Full

en: printer-state-reasons.marker-waste-toner-receptacle-full
fr: Marker Waste Toner Receptacle Full

en: printer-state-reasons.material-empty
fr: Material Empty

en: printer-state-reasons.material-low
fr: Material Low

en: printer-state-reasons.material-needed
fr: Material Needed

en: printer-state-reasons.media-empty
fr: Media Empty

en: printer-state-reasons.media-jam
fr: Media Jam

en: printer-state-reasons.media-low
fr: Media Low

en: printer-state-reasons.media-needed
fr: Media Needed

en: printer-state-reasons.media-path-cannot-duplex-media-selected
fr: Media Path Cannot Duplex Media Selected

en: printer-state-reasons.media-path-media-tray-almost-full
fr: Media Path Media Tray Almost Full

en: printer-state-reasons.media-path-media-tray-full
fr: Media Path Media Tray Full

en: printer-state-reasons.media-path-media-tray-missing
fr: Media Path Media Tray Missing

en: printer-state-reasons.motor-failure
fr: Motor Failure

en: printer-state-reasons.moving-to-paused
fr: Moving To Paused

en: printer-state-reasons.none
fr: None

en: printer-state-reasons.opc-life-over
fr: Opc Life Over

en: printer-state-reasons.opc-near-eol
fr: Opc Near Eol

en: printer-state-reasons.other
fr: Other

en: printer-state-reasons.output-area-almost-full
fr: Output Area Almost Full

en: printer-state-reasons.output-area-full
fr: Output Area Full

en: printer-state-reasons.output-mailbox-select-failure
fr: Output Mailbox Select Failure

en: printer-state-reasons.output-tray-missing
fr: Output Tray Missing

en: printer-state-reasons.paused
fr: Paused

en: printer-state-reasons.perforater-added
fr: Perforater Added

en: printer-state-reasons.perforater-almost-empty
fr: Perforater Almost Empty

en: printer-state-reasons.perforater-almost-full
fr: Perforater Almost Full

en: printer-state-reasons.perforater-at-limit
fr: Perforater At Limit

en: printer-state-reasons.perforater-closed
fr: Perforater Closed

en: printer-state-reasons.perforater-configuration-change
fr: Perforater Configuration Change

en: printer-state-reasons.perforater-cover-closed
fr: Perforater Cover Closed

en: printer-state-reasons.perforater-cover-open
fr: Perforater Cover Open

en: printer-state-reasons.perforater-empty
fr: Perforater Empty

en: printer-state-reasons.perforater-full
fr: Perforater Full

en: printer-state-reasons.perforater-interlock-closed
fr: Perforater Interlock Closed

en: printer-state-reasons.perforater-interlock-open
fr: Perforater Interlock Open

en: printer-state-reasons.perforater-jam
fr: Perforater Jam

en: printer-state-reasons.perforater-life-almost-over
fr: Perforater Life Almost Over

en: printer-state-reasons.perforater-life-over
fr: Perforater Life Over

en: printer-state-reasons.perforater-memory-exhausted
fr: Perforater Memory Exhausted

en: printer-state-reasons.perforater-missing
fr: Perforater Missing

en: printer-state-reasons.perforater-motor-failure
fr: Perforater Motor Failure

en: printer-state-reasons.perforater-near-limit
fr: Perforater Near Limit

en: printer-state-reasons.perforater-offline
fr: Perforater Offline

en: printer-state-reasons.perforater-opened
fr: Perforater Opened

en: printer-state-reasons.perforater-over-temperature
fr: Perforater Over Temperature

en: printer-state-reasons.perforater-power-saver
fr: Perforater Power Saver

en: printer-state-reasons.perforater-recoverable-failure
fr: Perforater Recoverable Failure

en: printer-state-reasons.perforater-recoverable-storage
fr: Perforater Recoverable Storage

en: printer-state-reasons.perforater-removed
fr: Perforater Removed

en: printer-state-reasons.perforater-resource-added
fr: Perforater Resource Added

en: printer-state-reasons.perforater-resource-removed
fr: Perforater Resource Removed

en: printer-state-reasons.perforater-thermistor-failure
fr: Perforater Thermistor Failure

en: printer-state-reasons.perforater-timing-failure
fr: Perforater Timing Failure

en: printer-state-reasons.perforater-turned-off
fr: Perforater Turned Off

en: printer-state-reasons.perforater-turned-on
fr: Perforater Turned On

en: printer-state-reasons.perforater-under-temperature
fr: Perforater Under Temperature

en: printer-state-reasons.perforater-unrecoverable-failure
fr: Perforater Unrecoverable Failure

en: printer-state-reasons.perforater-unrecoverable-storage-error
fr: Perforater Unrecoverable Storage Error

en: printer-state-reasons.perforater-warming-up
fr: Perforater Warming Up

en: printer-state-reasons.power-down
fr: Power Down

en: printer-state-reasons.power-up
fr: Power Up

en: printer-state-reasons.printer-manual-reset
fr: Printer Manual Reset

en: printer-state-reasons.printer-nms-reset
fr: Printer Nms Reset

en: printer-state-reasons.printer-ready-to-print
fr: Printer Ready To Print

en: printer-state-reasons.puncher-added
fr: Puncher Added

en: printer-state-reasons.puncher-almost-empty
fr: Puncher Almost Empty

en: printer-state-reasons.puncher-almost-full
fr: Puncher Almost Full

en: printer-state-reasons.puncher-at-limit
fr: Puncher At Limit

en: printer-state-reasons.puncher-closed
fr: Puncher Closed

en: printer-state-reasons.puncher-configuration-change
fr: Puncher Configuration Change

en: printer-state-reasons.puncher-cover-closed
fr: Puncher Cover Closed

en: printer-state-reasons.puncher-cover-open
fr: Puncher Cover Open

en: printer-state-reasons.puncher-empty
fr: Puncher Empty

en: printer-state-reasons.puncher-full
fr: Puncher Full

en: printer-state-reasons.puncher-interlock-closed
fr: Puncher Interlock Closed

en: printer-state-reasons.puncher-interlock-open
fr: Puncher Interlock Open

en: printer-state-reasons.puncher-jam
fr: Puncher Jam

en: printer-state-reasons.puncher-life-almost-over
fr: Puncher Life Almost Over

en: printer-state-reasons.puncher-life-over
fr: Puncher Life Over

en: printer-state-reasons.puncher-memory-exhausted
fr: Puncher Memory Exhausted

en: printer-state-reasons.puncher-missing
fr: Puncher Missing

en: printer-state-reasons.puncher-motor-failure
fr: Puncher Motor Failure

en: printer-state-reasons.puncher-near-limit
fr: Puncher Near Limit

en: printer-state-reasons.puncher-offline
fr: Puncher Offline

en: printer-state-reasons.puncher-opened
fr: Puncher Opened

en: printer-state-reasons.puncher-over-temperature
fr: Puncher Over Temperature

en: printer-state-reasons.puncher-power-saver
fr: Puncher Power Saver

en: printer-state-reasons.puncher-recoverable-failure
fr: Puncher Recoverable Failure

en: printer-state-reasons.puncher-recoverable-storage
fr: Puncher Recoverable Storage

en: printer-state-reasons.puncher-removed
fr: Puncher Removed

en: printer-state-reasons.puncher-resource-added
fr: Puncher Resource Added

en: printer-state-reasons.puncher-resource-removed
fr: Puncher Resource Removed

en: printer-state-reasons.puncher-thermistor-failure
fr: Puncher Thermistor Failure

en: printer-state-reasons.puncher-timing-failure
fr: Puncher Timing Failure

en: printer-state-reasons.puncher-turned-off
fr: Puncher Turned Off

en: printer-state-reasons.puncher-turned-on
fr: Puncher Turned On

en: printer-state-reasons.puncher-under-temperature
fr: Puncher Under Temperature

en: printer-state-reasons.puncher-unrecoverable-failure
fr: Puncher Unrecoverable Failure

en: printer-state-reasons.puncher-unrecoverable-storage-error
fr: Puncher Unrecoverable Storage Error

en: printer-state-reasons.puncher-warming-up
fr: Puncher Warming Up

en: printer-state-reasons.separation-cutter-added
fr: Separation Cutter Added

en: printer-state-reasons.separation-cutter-almost-empty
fr: Separation Cutter Almost Empty

en: printer-state-reasons.separation-cutter-almost-full
fr: Separation Cutter Almost Full

en: printer-state-reasons.separation-cutter-at-limit
fr: Separation Cutter At Limit

en: printer-state-reasons.separation-cutter-closed
fr: Separation Cutter Closed

en: printer-state-reasons.separation-cutter-configuration-change
fr: Separation Cutter Configuration Change

en: printer-state-reasons.separation-cutter-cover-closed
fr: Separation Cutter Cover Closed

en: printer-state-reasons.separation-cutter-cover-open
fr: Separation Cutter Cover Open

en: printer-state-reasons.separation-cutter-empty
fr: Separation Cutter Empty

en: printer-state-reasons.separation-cutter-full
fr: Separation Cutter Full

en: printer-state-reasons.separation-cutter-interlock-closed
fr: Separation Cutter Interlock Closed

en: printer-state-reasons.separation-cutter-interlock-open
fr: Separation Cutter Interlock Open

en: printer-state-reasons.separation-cutter-jam
fr: Separation Cutter Jam

en: printer-state-reasons.separation-cutter-life-almost-over
fr: Separation Cutter Life Almost Over

en: printer-state-reasons.separation-cutter-life-over
fr: Separation Cutter Life Over

en: printer-state-reasons.separation-cutter-memory-exhausted
fr: Separation Cutter Memory Exhausted

en: printer-state-reasons.separation-cutter-missing
fr: Separation Cutter Missing

en: printer-state-reasons.separation-cutter-motor-failure
fr: Separation Cutter Motor Failure

en: printer-state-reasons.separation-cutter-near-limit
fr: Separation Cutter Near Limit

en: printer-state-reasons.separation-cutter-offline
fr: Separation Cutter Offline

en: printer-state-reasons.separation-cutter-opened
fr: Separation Cutter Opened

en: printer-state-reasons.separation-cutter-over-temperature
fr: Separation Cutter Over Temperature

en: printer-state-reasons.separation-cutter-power-saver
fr: Separation Cutter Power Saver

en: printer-state-reasons.separation-cutter-recoverable-failure
fr: Separation Cutter Recoverable Failure

en: printer-state-reasons.separation-cutter-recoverable-storage
fr: Separation Cutter Recoverable Storage

en: printer-state-reasons.separation-cutter-removed
fr: Separation Cutter Removed

en: printer-state-reasons.separation-cutter-resource-added
fr: Separation Cutter Resource Added

en: printer-state-reasons.separation-cutter-resource-removed
fr: Separation Cutter Resource Removed

en: printer-state-reasons.separation-cutter-thermistor-failure
fr: Separation Cutter Thermistor Failure

en: printer-state-reasons.separation-cutter-timing-failure
fr: Separation Cutter Timing Failure

en: printer-state-reasons.separation-cutter-turned-off
fr: Separation Cutter Turned Off

en: printer-state-reasons.separation-cutter-turned-on
fr: Separation Cutter Turned On

en: printer-state-reasons.separation-cutter-under-temperature
fr: Separation Cutter Under Temperature

en: printer-state-reasons.separation-cutter-unrecoverable-failure
fr: Separation Cutter Unrecoverable Failure

en: printer-state-reasons.separation-cutter-unrecoverable-storage-error
fr: Separation Cutter Unrecoverable Storage Error

en: printer-state-reasons.separation-cutter-warming-up
fr: Separation Cutter Warming Up

en: printer-state-reasons.sheet-rotator-added
fr: Sheet Rotator Added

en: printer-state-reasons.sheet-rotator-almost-empty
fr: Sheet Rotator Almost Empty

en: printer-state-reasons.sheet-rotator-almost-full
fr: Sheet Rotator Almost Full

en: printer-state-reasons.sheet-rotator-at-limit
fr: Sheet Rotator At Limit

en: printer-state-reasons.sheet-rotator-closed
fr: Sheet Rotator Closed

en: printer-state-reasons.sheet-rotator-configuration-change
fr: Sheet Rotator Configuration Change

en: printer-state-reasons.sheet-rotator-cover-closed
fr: Sheet Rotator Cover Closed

en: printer-state-reasons.sheet-rotator-cover-open
fr: Sheet Rotator Cover Open

en: printer-state-reasons.sheet-rotator-empty
fr: Sheet Rotator Empty

en: printer-state-reasons.sheet-rotator-full
fr: Sheet Rotator Full

en: printer-state-reasons.sheet-rotator-interlock-closed
fr: Sheet Rotator Interlock Closed

en: printer-state-reasons.sheet-rotator-interlock-open
fr: Sheet Rotator Interlock Open

en: printer-state-reasons.sheet-rotator-jam
fr: Sheet Rotator Jam

en: printer-state-reasons.sheet-rotator-life-almost-over
fr: Sheet Rotator Life Almost Over

en: printer-state-reasons.sheet-rotator-life-over
fr: Sheet Rotator Life Over

en: printer-state-reasons.sheet-rotator-memory-exhausted
fr: Sheet Rotator Memory Exhausted

en: printer-state-reasons.sheet-rotator-missing
fr: Sheet Rotator Missing

en: printer-state-reasons.sheet-rotator-motor-failure
fr: Sheet Rotator Motor Failure

en: printer-state-reasons.sheet-rotator-near-limit
fr: Sheet Rotator Near Limit

en: printer-state-reasons.sheet-rotator-offline
fr: Sheet Rotator Offline

en: printer-state-reasons.sheet-rotator-opened
fr: Sheet Rotator Opened

en: printer-state-reasons.sheet-rotator-over-temperature
fr: Sheet Rotator Over Temperature

en: printer-state-reasons.sheet-rotator-power-saver
fr: Sheet Rotator Power Saver

en: printer-state-reasons.sheet-rotator-recoverable-failure
fr: Sheet Rotator Recoverable Failure

en: printer-state-reasons.sheet-rotator-recoverable-storage
fr: Sheet Rotator Recoverable Storage

en: printer-state-reasons.sheet-rotator-removed
fr: Sheet Rotator Removed

en: printer-state-reasons.sheet-rotator-resource-added
fr: Sheet Rotator Resource Added

en: printer-state-reasons.sheet-rotator-resource-removed
fr: Sheet Rotator Resource Removed

en: printer-state-reasons.sheet-rotator-thermistor-failure
fr: Sheet Rotator Thermistor Failure

en: printer-state-reasons.sheet-rotator-timing-failure
fr: Sheet Rotator Timing Failure

en: printer-state-reasons.sheet-rotator-turned-off
fr: Sheet Rotator Turned Off

en: printer-state-reasons.sheet-rotator-turned-on
fr: Sheet Rotator Turned On

en: printer-state-reasons.sheet-rotator-under-temperature
fr: Sheet Rotator Under Temperature

en: printer-state-reasons.sheet-rotator-unrecoverable-failure
fr: Sheet Rotator Unrecoverable Failure

en: printer-state-reasons.sheet-rotator-unrecoverable-storage-error
fr: Sheet Rotator Unrecoverable Storage Error

en: printer-state-reasons.sheet-rotator-warming-up
fr: Sheet Rotator Warming Up

en: printer-state-reasons.shutdown
fr: Shutdown

en: printer-state-reasons.slitter-added
fr: Slitter Added

en: printer-state-reasons.slitter-almost-empty
fr: Slitter Almost Empty

en: printer-state-reasons.slitter-almost-full
fr: Slitter Almost Full

en: printer-state-reasons.slitter-at-limit
fr: Slitter At Limit

en: printer-state-reasons.slitter-closed
fr: Slitter Closed

en: printer-state-reasons.slitter-configuration-change
fr: Slitter Configuration Change

en: printer-state-reasons.slitter-cover-closed
fr: Slitter Cover Closed

en: printer-state-reasons.slitter-cover-open
fr: Slitter Cover Open

en: printer-state-reasons.slitter-empty
fr: Slitter Empty

en: printer-state-reasons.slitter-full
fr: Slitter Full

en: printer-state-reasons.slitter-interlock-closed
fr: Slitter Interlock Closed

en: printer-state-reasons.slitter-interlock-open
fr: Slitter Interlock Open

en: printer-state-reasons.slitter-jam
fr: Slitter Jam

en: printer-state-reasons.slitter-life-almost-over
fr: Slitter Life Almost Over

en: printer-state-reasons.slitter-life-over
fr: Slitter Life Over

en: printer-state-reasons.slitter-memory-exhausted
fr: Slitter Memory Exhausted

en: printer-state-reasons.slitter-missing
fr: Slitter Missing

en: printer-state-reasons.slitter-motor-failure
fr: Slitter Motor Failure

en: printer-state-reasons.slitter-near-limit
fr: Slitter Near Limit

en: printer-state-reasons.slitter-offline
fr: Slitter Offline

en: printer-state-reasons.slitter-opened
fr: Slitter Opened

en: printer-state-reasons.slitter-over-temperature
fr: Slitter Over Temperature

en: printer-state-reasons.slitter-power-saver
fr: Slitter Power Saver

en: printer-state-reasons.slitter-recoverable-failure
fr: Slitter Recoverable Failure

en: printer-state-reasons.slitter-recoverable-storage
fr: Slitter Recoverable Storage

en: printer-state-reasons.slitter-removed
fr: Slitter Removed

en: printer-state-reasons.slitter-resource-added
fr: Slitter Resource Added

en: printer-state-reasons.slitter-resource-removed
fr: Slitter Resource Removed

en: printer-state-reasons.slitter-thermistor-failure
fr: Slitter Thermistor Failure

en: printer-state-reasons.slitter-timing-failure
fr: Slitter Timing Failure

en: printer-state-reasons.slitter-turned-off
fr: Slitter Turned Off

en: printer-state-reasons.slitter-turned-on
fr: Slitter Turned On

en: printer-state-reasons.slitter-under-temperature
fr: Slitter Under Temperature

en: printer-state-reasons.slitter-unrecoverable-failure
fr: Slitter Unrecoverable Failure

en: printer-state-reasons.slitter-unrecoverable-storage-error
fr: Slitter Unrecoverable Storage Error

en: printer-state-reasons.slitter-warming-up
fr: Slitter Warming Up

en: printer-state-reasons.spool-area-full
fr: Spool Area Full

en: printer-state-reasons.stacker-added
fr: Stacker Added

en: printer-state-reasons.stacker-almost-empty
fr: Stacker Almost Empty

en: printer-state-reasons.stacker-almost-full
fr: Stacker Almost Full

en: printer-state-reasons.stacker-at-limit
fr: Stacker At Limit

en: printer-state-reasons.stacker-closed
fr: Stacker Closed

en: printer-state-reasons.stacker-configuration-change
fr: Stacker Configuration Change

en: printer-state-reasons.stacker-cover-closed
fr: Stacker Cover Closed

en: printer-state-reasons.stacker-cover-open
fr: Stacker Cover Open

en: printer-state-reasons.stacker-empty
fr: Stacker Empty

en: printer-state-reasons.stacker-full
fr: Stacker Full

en: printer-state-reasons.stacker-interlock-closed
fr: Stacker Interlock Closed

en: printer-state-reasons.stacker-interlock-open
fr: Stacker Interlock Open

en: printer-state-reasons.stacker-jam
fr: Stacker Jam

en: printer-state-reasons.stacker-life-almost-over
fr: Stacker Life Almost Over

en: printer-state-reasons.stacker-life-over
fr: Stacker Life Over

en: printer-state-reasons.stacker-memory-exhausted
fr: Stacker Memory Exhausted

en: printer-state-reasons.stacker-missing
fr: Stacker Missing

en: printer-state-reasons.stacker-motor-failure
fr: Stacker Motor Failure

en: printer-state-reasons.stacker-near-limit
fr: Stacker Near Limit

en: printer-state-reasons.stacker-offline
fr: Stacker Offline

en: printer-state-reasons.stacker-opened
fr: Stacker Opened

en: printer-state-reasons.stacker-over-temperature
fr: Stacker Over Temperature

en: printer-state-reasons.stacker-power-saver
fr: Stacker Power Saver

en: printer-state-reasons.stacker-recoverable-failure
fr: Stacker Recoverable Failure

en: printer-state-reasons.stacker-recoverable-storage
fr: Stacker Recoverable Storage

en: printer-state-reasons.stacker-removed
fr: Stacker Removed

en: printer-state-reasons.stacker-resource-added
fr: Stacker Resource Added

en: printer-state-reasons.stacker-resource-removed
fr: Stacker Resource Removed

en: printer-state-reasons.stacker-thermistor-failure
fr: Stacker Thermistor Failure

en: printer-state-reasons.stacker-timing-failure
fr: Stacker Timing Failure

en: printer-state-reasons.stacker-turned-off
fr: Stacker Turned Off

en: printer-state-reasons.stacker-turned-on
fr: Stacker Turned On

en: printer-state-reasons.stacker-under-temperature
fr: Stacker Under Temperature

en: printer-state-reasons.stacker-unrecoverable-failure
fr: Stacker Unrecoverable Failure

en: printer-state-reasons.stacker-unrecoverable-storage-error
fr: Stacker Unrecoverable Storage Error

en: printer-state-reasons.stacker-warming-up
fr: Stacker Warming Up

en: printer-state-reasons.stapler-added
fr: Stapler Added

en: printer-state-reasons.stapler-almost-empty
fr: Stapler Almost Empty

en: printer-state-reasons.stapler-almost-full
fr: Stapler Almost Full

en: printer-state-reasons.stapler-at-limit
fr: Stapler At Limit

en: printer-state-reasons.stapler-closed
fr: Stapler Closed

en: printer-state-reasons.stapler-configuration-change
fr: Stapler Configuration Change

en: printer-state-reasons.stapler-cover-closed
fr: Stapler Cover Closed

en: printer-state-reasons.stapler-cover-open
fr: Stapler Cover Open

en: printer-state-reasons.stapler-empty
fr: Stapler Empty

en: printer-state-reasons.stapler-full
fr: Stapler Full

en: printer-state-reasons.stapler-interlock-closed
fr: Stapler Interlock Closed

en: printer-state-reasons.stapler-interlock-open
fr: Stapler Interlock Open

en: printer-state-reasons.stapler-jam
fr: Stapler Jam

en: printer-state-reasons.stapler-life-almost-over
fr: Stapler Life Almost Over

en: printer-state-reasons.stapler-life-over
fr: Stapler Life Over

en: printer-state-reasons.stapler-memory-exhausted
fr: Stapler Memory Exhausted

en: printer-state-reasons.stapler-missing
fr: Stapler Missing

en: printer-state-reasons.stapler-motor-failure
fr: Stapler Motor Failure

en: printer-state-reasons.stapler-near-limit
fr: Stapler Near Limit

en: printer-state-reasons.stapler-offline
fr: Stapler Offline

en: printer-state-reasons.stapler-opened
fr: Stapler Opened

en: printer-state-reasons.stapler-over-temperature
fr: Stapler Over Temperature

en: printer-state-reasons.stapler-power-saver
fr: Stapler Power Saver

en: printer-state-reasons.stapler-recoverable-failure
fr: Stapler Recoverable Failure

en: printer-state-reasons.stapler-recoverable-storage
fr: Stapler Recoverable Storage

en: printer-state-reasons.stapler-removed
fr: Stapler Removed

en: printer-state-reasons.stapler-resource-added
fr: Stapler Resource Added

en: printer-state-reasons.stapler-resource-removed
fr: Stapler Resource Removed

en: printer-state-reasons.stapler-thermistor-failure
fr: Stapler Thermistor Failure

en: printer-state-reasons.stapler-timing-failure
fr: Stapler Timing Failure

en: printer-state-reasons.stapler-turned-off
fr: Stapler Turned Off

en: printer-state-reasons.stapler-turned-on
fr: Stapler Turned On

en: printer-state-reasons.stapler-under-temperature
fr: Stapler Under Temperature

en: printer-state-reasons.stapler-unrecoverable-failure
fr: Stapler Unrecoverable Failure

en: printer-state-reasons.stapler-unrecoverable-storage-error
fr: Stapler Unrecoverable Storage Error

en: printer-state-reasons.stapler-warming-up
fr: Stapler Warming Up

en: printer-state-reasons.stitcher-added
fr: Stitcher Added

en: printer-state-reasons.stitcher-almost-empty
fr: Stitcher Almost Empty

en: printer-state-reasons.stitcher-almost-full
fr: Stitcher Almost Full

en: printer-state-reasons.stitcher-at-limit
fr: Stitcher At Limit

en: printer-state-reasons.stitcher-closed
fr: Stitcher Closed

en: printer-state-reasons.stitcher-configuration-change
fr: Stitcher Configuration Change

en: printer-state-reasons.stitcher-cover-closed
fr: Stitcher Cover Closed

en: printer-state-reasons.stitcher-cover-open
fr: Stitcher Cover Open

en: printer-state-reasons.stitcher-empty
fr: Stitcher Empty

en: printer-state-reasons.stitcher-full
fr: Stitcher Full

en: printer-state-reasons.stitcher-interlock-closed
fr: Stitcher Interlock Closed

en: printer-state-reasons.stitcher-interlock-open
fr: Stitcher Interlock Open

en: printer-state-reasons.stitcher-jam
fr: Stitcher Jam

en: printer-state-reasons.stitcher-life-almost-over
fr: Stitcher Life Almost Over

en: printer-state-reasons.stitcher-life-over
fr: Stitcher Life Over

en: printer-state-reasons.stitcher-memory-exhausted
fr: Stitcher Memory Exhausted

en: printer-state-reasons.stitcher-missing
fr: Stitcher Missing

en: printer-state-reasons.stitcher-motor-failure
fr: Stitcher Motor Failure

en: printer-state-reasons.stitcher-near-limit
fr: Stitcher Near Limit

en: printer-state-reasons.stitcher-offline
fr: Stitcher Offline

en: printer-state-reasons.stitcher-opened
fr: Stitcher Opened

en: printer-state-reasons.stitcher-over-temperature
fr: Stitcher Over Temperature

en: printer-state-reasons.stitcher-power-saver
fr: Stitcher Power Saver

en: printer-state-reasons.stitcher-recoverable-failure
fr: Stitcher Recoverable Failure

en: printer-state-reasons.stitcher-recoverable-storage
fr: Stitcher Recoverable Storage

en: printer-state-reasons.stitcher-removed
fr: Stitcher Removed

en: printer-state-reasons.stitcher-resource-added
fr: Stitcher Resource Added

en: printer-state-reasons.stitcher-resource-removed
fr: Stitcher Resource Removed

en: printer-state-reasons.stitcher-thermistor-failure
fr: Stitcher Thermistor Failure

en: printer-state-reasons.stitcher-timing-failure
fr: Stitcher Timing Failure

en: printer-state-reasons.stitcher-turned-off
fr: Stitcher Turned Off

en: printer-state-reasons.stitcher-turned-on
fr: Stitcher Turned On

en: printer-state-reasons.stitcher-under-temperature
fr: Stitcher Under Temperature

en: printer-state-reasons.stitcher-unrecoverable-failure
fr: Stitcher Unrecoverable Failure

en: printer-state-reasons.stitcher-unrecoverable-storage-error
fr: Stitcher Unrecoverable Storage Error

en: printer-state-reasons.stitcher-warming-up
fr: Stitcher Warming Up

en: printer-state-reasons.stopped-partly
fr: Stopped Partly

en: printer-state-reasons.stopping
fr: Stopping

en: printer-state-reasons.subunit-added
fr: Subunit Added

en: printer-state-reasons.subunit-almost-empty
fr: Subunit Almost Empty

en: printer-state-reasons.subunit-almost-full
fr: Subunit Almost Full

en: printer-state-reasons.subunit-at-limit
fr: Subunit At Limit

en: printer-state-reasons.subunit-closed
fr: Subunit Closed

en: printer-state-reasons.subunit-empty
fr: Subunit Empty

en: printer-state-reasons.subunit-full
fr: Subunit Full

en: printer-state-reasons.subunit-life-almost-over
fr: Subunit Life Almost Over

en: printer-state-reasons.subunit-life-over
fr: Subunit Life Over

en: printer-state-reasons.subunit-memory-exhausted
fr: Subunit Memory Exhausted

en: printer-state-reasons.subunit-missing
fr: Subunit Missing

en: printer-state-reasons.subunit-motor-failure
fr: Subunit Motor Failure

en: printer-state-reasons.subunit-near-limit
fr: Subunit Near Limit

en: printer-state-reasons.subunit-offline
fr: Subunit Offline

en: printer-state-reasons.subunit-opened
fr: Subunit Opened

en: printer-state-reasons.subunit-over-temperature
fr: Subunit Over Temperature

en: printer-state-reasons.subunit-power-saver
fr: Subunit Power Saver

en: printer-state-reasons.subunit-recoverable-failure
fr: Subunit Recoverable Failure

en: printer-state-reasons.subunit-recoverable-storage
fr: Subunit Recoverable Storage

en: printer-state-reasons.subunit-removed
fr: Subunit Removed

en: printer-state-reasons.subunit-resource-added
fr: Subunit Resource Added

en: printer-state-reasons.subunit-resource-removed
fr: Subunit Resource Removed

en: printer-state-reasons.subunit-thermistor-failure
fr: Subunit Thermistor Failure

en: printer-state-reasons.subunit-timing-Failure
fr: Subunit Timing Failure

en: printer-state-reasons.subunit-turned-off
fr: Subunit Turned Off

en: printer-state-reasons.subunit-turned-on
fr: Subunit Turned On

en: printer-state-reasons.subunit-under-temperature
fr: Subunit Under Temperature

en: printer-state-reasons.subunit-unrecoverable-failure
fr: Subunit Unrecoverable Failure

en: printer-state-reasons.subunit-unrecoverable-storage
fr: Subunit Unrecoverable Storage

en: printer-state-reasons.subunit-warming-up
fr: Subunit Warming Up

en: printer-state-reasons.timed-out
fr: Timed Out

en: printer-state-reasons.toner-empty
fr: Toner Empty

en: printer-state-reasons.toner-low
fr: Toner Low

en: printer-state-reasons.trimmer-added
fr: Trimmer Added

en: printer-state-reasons.trimmer-almost-empty
fr: Trimmer Almost Empty

en: printer-state-reasons.trimmer-almost-full
fr: Trimmer Almost Full

en: printer-state-reasons.trimmer-at-limit
fr: Trimmer At Limit

en: printer-state-reasons.trimmer-closed
fr: Trimmer Closed

en: printer-state-reasons.trimmer-configuration-change
fr: Trimmer Configuration Change

en: printer-state-reasons.trimmer-cover-closed
fr: Trimmer Cover Closed

en: printer-state-reasons.trimmer-cover-open
fr: Trimmer Cover Open

en: printer-state-reasons.trimmer-empty
fr: Trimmer Empty

en: printer-state-reasons.trimmer-full
fr: Trimmer Full

en: printer-state-reasons.trimmer-interlock-closed
fr: Trimmer Interlock Closed

en: printer-state-reasons.trimmer-interlock-open
fr: Trimmer Interlock Open

en: printer-state-reasons.trimmer-jam
fr: Trimmer Jam

en: printer-state-reasons.trimmer-life-almost-over
fr: Trimmer Life Almost Over

en: printer-state-reasons.trimmer-life-over
fr: Trimmer Life Over

en: printer-state-reasons.trimmer-memory-exhausted
fr: Trimmer Memory Exhausted

en: printer-state-reasons.trimmer-missing
fr: Trimmer Missing

en: printer-state-reasons.trimmer-motor-failure
fr: Trimmer Motor Failure

en: printer-state-reasons.trimmer-near-limit
fr: Trimmer Near Limit

en: printer-state-reasons.trimmer-offline
fr: Trimmer Offline

en: printer-state-reasons.trimmer-opened
fr: Trimmer Opened

en: printer-state-reasons.trimmer-over-temperature
fr: Trimmer Over Temperature

en: printer-state-reasons.trimmer-power-saver
fr: Trimmer Power Saver

en: printer-state-reasons.trimmer-recoverable-failure
fr: Trimmer Recoverable Failure

en: printer-state-reasons.trimmer-recoverable-storage
fr: Trimmer Recoverable Storage

en: printer-state-reasons.trimmer-removed
fr: Trimmer Removed

en: printer-state-reasons.trimmer-resource-added
fr: Trimmer Resource Added

en: printer-state-reasons.trimmer-resource-removed
fr: Trimmer Resource Removed

en: printer-state-reasons.trimmer-thermistor-failure
fr: Trimmer Thermistor Failure

en: printer-state-reasons.trimmer-timing-failure
fr: Trimmer Timing Failure

en: printer-state-reasons.trimmer-turned-off
fr: Trimmer Turned Off

en: printer-state-reasons.trimmer-turned-on
fr: Trimmer Turned On

en: printer-state-reasons.trimmer-under-temperature
fr: Trimmer Under Temperature

en: printer-state-reasons.trimmer-unrecoverable-failure
fr: Trimmer Unrecoverable Failure

en: printer-state-reasons.trimmer-unrecoverable-storage-error
fr: Trimmer Unrecoverable Storage Error

en: printer-state-reasons.trimmer-warming-up
fr: Trimmer Warming Up

en: printer-state-reasons.unknown
fr: Unknown

en: printer-state-reasons.wrapper-added
fr: Wrapper Added

en: printer-state-reasons.wrapper-almost-empty
fr: Wrapper Almost Empty

en: printer-state-reasons.wrapper-almost-full
fr: Wrapper Almost Full

en: printer-state-reasons.wrapper-at-limit
fr: Wrapper At Limit

en: printer-state-reasons.wrapper-closed
fr: Wrapper Closed

en: printer-state-reasons.wrapper-configuration-change
fr: Wrapper Configuration Change

en: printer-state-reasons.wrapper-cover-closed
fr: Wrapper Cover Closed

en: printer-state-reasons.wrapper-cover-open
fr: Wrapper Cover Open

en: printer-state-reasons.wrapper-empty
fr: Wrapper Empty

en: printer-state-reasons.wrapper-full
fr: Wrapper Full

en: printer-state-reasons.wrapper-interlock-closed
fr: Wrapper Interlock Closed

en: printer-state-reasons.wrapper-interlock-open
fr: Wrapper Interlock Open

en: printer-state-reasons.wrapper-jam
fr: Wrapper Jam

en: printer-state-reasons.wrapper-life-almost-over
fr: Wrapper Life Almost Over

en: printer-state-reasons.wrapper-life-over
fr: Wrapper Life Over

en: printer-state-reasons.wrapper-memory-exhausted
fr: Wrapper Memory Exhausted

en: printer-state-reasons.wrapper-missing
fr: Wrapper Missing

en: printer-state-reasons.wrapper-motor-failure
fr: Wrapper Motor Failure

en: printer-state-reasons.wrapper-near-limit
fr: Wrapper Near Limit

en: printer-state-reasons.wrapper-offline
fr: Wrapper Offline

en: printer-state-reasons.wrapper-opened
fr: Wrapper Opened

en: printer-state-reasons.wrapper-over-temperature
fr: Wrapper Over Temperature

en: printer-state-reasons.wrapper-power-saver
fr: Wrapper Power Saver

en: printer-state-reasons.wrapper-recoverable-failure
fr: Wrapper Recoverable Failure

en: printer-state-reasons.wrapper-recoverable-storage
fr: Wrapper Recoverable Storage

en: printer-state-reasons.wrapper-removed
fr: Wrapper Removed

en: printer-state-reasons.wrapper-resource-added
fr: Wrapper Resource Added

en: printer-state-reasons.wrapper-resource-removed
fr: Wrapper Resource Removed

en: printer-state-reasons.wrapper-thermistor-failure
fr: Wrapper Thermistor Failure

en: printer-state-reasons.wrapper-timing-failure
fr: Wrapper Timing Failure

en: printer-state-reasons.wrapper-turned-off
fr: Wrapper Turned Off

en: printer-state-reasons.wrapper-turned-on
fr: Wrapper Turned On

en: printer-state-reasons.wrapper-under-temperature
fr: Wrapper Under Temperature

en: printer-state-reasons.wrapper-unrecoverable-failure
fr: Wrapper Unrecoverable Failure

en: printer-state-reasons.wrapper-unrecoverable-storage-error
fr: Wrapper Unrecoverable Storage Error

en: printer-state-reasons.wrapper-warming-up
fr: Wrapper Warming Up

en: printer-state.3
fr: Idle

en: printer-state.4
fr: Processing

en: printer-state.5
fr: Stopped

en: printer-up-time
fr: Printer Uptime

en: processing
fr: en cours

en: proof-print
fr: Proof Print

en: proof-print-copies
fr: Proof Print Copies

en: punching
fr: Punching

en: punching-locations
fr: Punching Locations

en: punching-offset
fr: Punching Offset

en: punching-reference-edge
fr: Punching Reference Edge

en: punching-reference-edge.bottom
fr: Bottom

en: punching-reference-edge.left
fr: Left

en: punching-reference-edge.right
fr: Right

en: punching-reference-edge.top
fr: Top

en: request-id uses indefinite length
fr: Le paramètre request-id s’avère être de longueur indéfinie

en: requested-attributes
fr: Requested Attributes

en: retry-interval
fr: Retry Interval

en: retry-time-out
fr: Retry Time Out

en: save-disposition
fr: Save Disposition

en: save-disposition.none
fr: None

en: save-disposition.print-save
fr: Print Save

en: save-disposition.save-only
fr: Save Only

en: save-document-format
fr: Save Document Format

en: save-info
fr: Save Info

en: save-location
fr: Save Location

en: save-name
fr: Save Name

en: separator-sheets
fr: Separator Sheets

en: separator-sheets-type
fr: Separator Sheets Type

en: separator-sheets-type.both-sheets
fr: Both Sheets

en: separator-sheets-type.end-sheet
fr: End Sheet

en: separator-sheets-type.none
fr: None

en: separator-sheets-type.slip-sheets
fr: Slip Sheets

en: separator-sheets-type.start-sheet
fr: Start Sheet

en: sheet-collate
fr: Collate Copies

en: sheet-collate.collated
fr: Yes

en: sheet-collate.uncollated
fr: No

en: sides
fr: 2-Sided Printing

en: sides.one-sided
fr: Off

en: sides.two-sided-long-edge
fr: On (Portrait)

en: sides.two-sided-short-edge
fr: On (Landscape)

en: stat of %s failed: %s
fr: stat sur %s a échoué : %s

en: status-message
fr: Status Message

en: stitching
fr: Staple

en: stitching-angle
fr: Stitching Angle

en: stitching-locations
fr: Stitching Locations

en: stitching-method
fr: Stitching Method

en: stitching-method.auto
fr: Automatic

en: stitching-method.crimp
fr: Crimp

en: stitching-method.wire
fr: Wire

en: stitching-offset
fr: Stitching Offset

en: stitching-reference-edge
fr: Stitching Reference Edge

en: stitching-reference-edge.bottom
fr: Bottom

en: stitching-reference-edge.left
fr: Left

en: stitching-reference-edge.right
fr: Right

en: stitching-reference-edge.top
fr: Top

en: stopped
fr: arrêtée

en: subject
fr: Subject

en: t33-subaddress
fr: T33 Subaddress

en: to-name
fr: To Name

en: transmission-status
fr: Transmission Status

en: transmission-status.3
fr: Pending

en: transmission-status.4
fr: Pending Retry

en: transmission-status.5
fr: Processing

en: transmission-status.7
fr: Canceled

en: transmission-status.8
fr: Aborted

en: transmission-status.9
fr: Completed

en: trimming
fr: Cut

en: trimming-offset
fr: Cut Position

en: trimming-reference-edge
fr: Trimming Reference Edge

en: trimming-reference-edge.bottom
fr: Bottom

en: trimming-reference-edge.left
fr: Left

en: trimming-reference-edge.right
fr: Right

en: trimming-reference-edge.top
fr: Top

en: trimming-type
fr: Trimming Type

en: trimming-type.draw-line
fr: Draw Line

en: trimming-type.full
fr: Full

en: trimming-type.partial
fr: Partial

en: trimming-type.perforate
fr: Perforate

en: trimming-type.score
fr: Score

en: trimming-type.tab
fr: Tab

en: trimming-when
fr: Trimming When

en: trimming-when.after-documents
fr: After Documents

en: trimming-when.after-job
fr: After Job

en: trimming-when.after-sets
fr: After Sets

en: trimming-when.after-sheets
fr: After Sheets

en: unknown
fr: inconnu

en: untitled
fr: sans titre

en: x-accuracy
fr: X Accuracy

en: x-dimension
fr: X Dimension

en: x-offset
fr: X Offset

en: x-origin
fr: X Origin

en: y-accuracy
fr: Y Accuracy

en: y-dimension
fr: Y Dimension

en: y-offset
fr: Y Offset

en: y-origin
fr: Y Origin

en: z-accuracy
fr: Z Accuracy

en: z-dimension
fr: Z Dimension

en: z-offset
fr: Z Offset
