CUPS 2.0 - en to ja translation catalogue (3542 entries)

en: 		(all)
ja: 		(すべて)

en: 		(none)
ja: 		(なし)

en: 	%d entries
ja: 	%d エントリー

en: 	After fault: continue
ja: 	失敗後: 継続

en: 	Alerts: %s
ja: 	警告: %s

en: 	Banner required
ja: 	バナーが必要

en: 	Charset sets:
ja: 	文字セット:

en: 	Connection: direct
ja: 	接続: 直結

en: 	Connection: remote
ja: 	接続: リモート

en: 	Content types: any
ja: 	コンテンツの種類: すべて

en: 	Default page size:
ja: 	デフォルト用紙サイズ:

en: 	Default pitch:
ja: 	デフォルトピッチ:

en: 	Default port settings:
ja: 	デフォルトポート設定:

en: 	Description: %s
ja: 	説明: %s

en: 	Form mounted:
ja: 	設定されたフォーム:

en: 	Forms allowed:
ja: 	許可されているフォーム:

en: 	Interface: %s.ppd
ja: 	インターフェイス: %s.ppd

en: 	Interface: %s/ppd/%s.ppd
ja: 	インターフェイス: %s/ppd/%s.ppd

en: 	Location: %s
ja: 	場所: %s

en: 	On fault: no alert
ja: 	失敗時: 警告なし

en: 	Printer types: unknown
ja: 	プリンターの種類: 不明

en: 	Status: %s
ja: 	ステータス: %s

en: 	Users allowed:
ja: 	許可されているユーザー:

en: 	Users denied:
ja: 	禁止されているユーザー:

en: 	daemon present
ja: 	デーモンは提供されています

en: 	no entries
ja: 	エントリーがありません

en: 	printer is on device '%s' speed -1
ja: 	デバイス '%s' 上のプリンター 速度 -1

en: 	printing is disabled
ja: 	印刷は無効です

en: 	printing is enabled
ja: 	印刷は有効です

en: 	queued for %s
ja: 	%s にキューしました

en: 	queuing is disabled
ja: 	キューは無効です

en: 	queuing is enabled
ja: 	キューは有効です

en: 	reason unknown
ja: 	未知の理由

en: 
        DETAILED CONFORMANCE TEST RESULTS
ja: 
        適合テスト結果詳細

en:                           Ignore specific warnings.
ja:                           指定された警告を無視する。

en:                           Issue warnings instead of errors.
ja:                           エラーを警告として扱う。

en:                 REF: Page 15, section 3.1.
ja:                 参照: 15 ページ、セクション 3.1。

en:                 REF: Page 15, section 3.2.
ja:                 参照: 15 ページ、セクション 3.2。

en:                 REF: Page 19, section 3.3.
ja:                 参照: 19 ページ、セクション 3.3。

en:                 REF: Page 20, section 3.4.
ja:                 参照: 20 ページ、セクション 3.4。

en:                 REF: Page 27, section 3.5.
ja:                 参照: 27 ページ、セクション 3.5。

en:                 REF: Page 42, section 5.2.
ja:                 参照: 42 ページ、セクション 5.2。

en:                 REF: Pages 16-17, section 3.2.
ja:                 参照: 16-17 ページ、セクション 3.2。

en:                 REF: Pages 42-45, section 5.2.
ja:                 参照: 42-45 ページ、セクション 5.2。

en:                 REF: Pages 45-46, section 5.2.
ja:                 参照: 45-46 ページ、セクション 5.2。

en:                 REF: Pages 48-49, section 5.2.
ja:                 参照: 48-49 ページ、セクション 5.2。

en:                 REF: Pages 52-54, section 5.2.
ja:                 参照: 52-54 ページ、セクション 5.2。

en:         %-39.39s %.0f bytes
ja:         %-39.39s %.0f バイト

en:         PASS    Default%s
ja:         合格    Default%s

en:         PASS    DefaultImageableArea
ja:         合格    DefaultImageableArea

en:         PASS    DefaultPaperDimension
ja:         合格    DefaultPaperDimension

en:         PASS    FileVersion
ja:         合格    FileVersion

en:         PASS    FormatVersion
ja:         合格    FormatVersion

en:         PASS    LanguageEncoding
ja:         合格    LanguageEncoding

en:         PASS    LanguageVersion
ja:         合格    LanguageVersion

en:         PASS    Manufacturer
ja:         合格    Manufacturer

en:         PASS    ModelName
ja:         合格    ModelName

en:         PASS    NickName
ja:         合格    NickName

en:         PASS    PCFileName
ja:         合格    PCFileName

en:         PASS    PSVersion
ja:         合格    PSVersion

en:         PASS    PageRegion
ja:         合格    PageRegion

en:         PASS    PageSize
ja:         合格    PageSize

en:         PASS    Product
ja:         合格    Product

en:         PASS    ShortNickName
ja:         合格    ShortNickName

en:         WARN    %s has no corresponding options.
ja:         警告    %s は相当するオプションがありません。

en:         WARN    %s shares a common prefix with %s
                    REF: Page 15, section 3.2.
ja:         警告    %s は %s と一般プレフィックスを共有します。
                    参照: 15 ページ、セクション 3.2。

en:         WARN    Duplex option keyword %s may not work as expected and should be named Duplex.
                    REF: Page 122, section 5.17
ja:         警告    Duplex オプションキーワード %s は期待通りに動作しないかもしれません。また、Duplex という名前であるべきです。                参照: 122 ページ、セクション 5.17

en:         WARN    File contains a mix of CR, LF, and CR LF line endings.
ja:         警告    ファイルが CR、LF、CR LF の行末を混在して含んでいます。

en:         WARN    LanguageEncoding required by PPD 4.3 spec.
                    REF: Pages 56-57, section 5.3.
ja:         警告    LanguageEncoding は PPD 4.3 仕様で必須です。
                    参照: 56-57 ページ、セクション 5.3。

en:         WARN    Line %d only contains whitespace.
ja:         警告    %d 行が空白だけです。

en:         WARN    Manufacturer required by PPD 4.3 spec.
                    REF: Pages 58-59, section 5.3.
ja:         警告    Manufacturer は PPD 4.3 仕様で必須です。
                    参照: 58-59 ページ、セクション 5.3。

en:         WARN    Non-Windows PPD files should use lines ending with only LF, not CR LF.
ja:         警告    非 Windows PPD ファイルは、CR LF でなく LF のみを行末に使うべきです。

en:         WARN    Obsolete PPD version %.1f.
                    REF: Page 42, section 5.2.
ja:         警告    PPD バージョン %.1f は現在使われていません。
                    参照: 42 ページ、セクション 5.2。

en:         WARN    PCFileName longer than 8.3 in violation of PPD spec.
                    REF: Pages 61-62, section 5.3.
ja:         警告    8.3 文字より長い PCFileName は PPD 仕様違反です。
                    参照: 61-62 ページ、セクション 5.3。

en:         WARN    PCFileName should contain a unique filename.
                    REF: Pages 61-62, section 5.3.
ja:         警告    PCFileName はユニークなファイル名でなければなりません。
                    参照: 61-62 ページ、セクション 5.3。

en:         WARN    Protocols contains PJL but JCL attributes are not set.
                    REF: Pages 78-79, section 5.7.
ja:         警告    プロトコルが PJL を含んでいますが JCL 属性が設定されていません。
                    参照: 78-79 ページ、セクション 5.7。

en:         WARN    Protocols contains both PJL and BCP; expected TBCP.
                    REF: Pages 78-79, section 5.7.
ja:         警告    プロトコルが PJL と BCP の両方を含んでいます; TBCP を想定します。
                    参照: 78-79 ページ、セクション 5.7。

en:         WARN    ShortNickName required by PPD 4.3 spec.
                    REF: Pages 64-65, section 5.3.
ja:         警告    ShortNickName は PPD 4.3 仕様で必須です。
                    参照: 64-65 ページ、セクション 5.3。

en:        cupsaddsmb [options] -a
ja:        cupsaddsmb [オプション] -a

en:        cupstestdsc [options] -
ja:        cupstestdsc [オプション] -

en:        program | cupstestppd [options] -
ja:        program | cupstestppd [オプション] -

en:       %s  "%s %s" conflicts with "%s %s"
                    (constraint="%s %s %s %s").
ja:       %s  "%s %s" は "%s %s" と競合します
                    (禁則="%s %s %s %s")。

en:       %s  %s %s does not exist.
ja:       %s  %s %s が存在しません。

en:       %s  %s file "%s" has the wrong capitalization.
ja:       %s  %s ファイル "%s" は不正な大文字で始まるワードを含んでいます。

en:       %s  Bad %s choice %s.
                    REF: Page 122, section 5.17
ja:       %s  不正な %s が %s を選んでいます。
                    参照: 122 ページ、セクション 5.17

en:       %s  Bad UTF-8 "%s" translation string for option %s, choice %s.
ja:       %s  不正な UTF-8 "%s" 翻訳文字列 (オプション %s 、選択 %s) です。

en:       %s  Bad UTF-8 "%s" translation string for option %s.
ja:       %s  不正な UTF-8 "%s" 翻訳文字列 (オプション %s 用) です。

en:       %s  Bad cupsFilter value "%s".
ja:       %s  不正な値が cupsFilter に設定されています。 "%s"

en:       %s  Bad cupsFilter2 value "%s".
ja:       %s  不正な値が cupsFilter2 に設定されています。 "%s"

en:       %s  Bad cupsICCProfile %s.
ja:       %s  不正な cupsICCProfile %s です。

en:       %s  Bad cupsPreFilter value "%s".
ja:       %s  不正な値が cupsPreFilter に設定されています。 "%s"

en:       %s  Bad cupsUIConstraints %s: "%s"
ja:       %s  不正な cupsUIConstraints %s: "%s" です。

en:       %s  Bad language "%s".
ja:       %s  無効な言語 "%s" です。

en:       %s  Bad permissions on %s file "%s".
ja:       %s  不正なパーミッション %s です (ファイル "%s")。

en:       %s  Bad spelling of %s - should be %s.
ja:       %s  %s の不正な綴りです - %s であるべきです。

en:       %s  Cannot provide both APScanAppPath and APScanAppBundleID.
ja:       %s  APScanAppPath と APScanAppBundleID は同時に指定できません。

en:       %s  Default choices conflicting.
ja:       %s  デフォルトの選択肢が競合しています。

en:       %s  Empty cupsUIConstraints %s
ja:       %s 空の cupsUIConstraints %s です。

en:       %s  Missing "%s" translation string for option %s, choice %s.
ja:       %s  "%s" 翻訳文字列 (オプション %s 、選択 %s) が見つかりません。

en:       %s  Missing "%s" translation string for option %s.
ja:       %s  "%s" 翻訳文字列 (オプション %s 用) が見つかりません。

en:       %s  Missing %s file "%s".
ja:       %s  %s が見つかりません (ファイル "%s")。

en:       %s  Missing REQUIRED PageRegion option.
                    REF: Page 100, section 5.14.
ja:       %s  必須の PageRegion オプションが見つかりません。
                    参照: 100 ページ、セクション 5.14。

en:       %s  Missing REQUIRED PageSize option.
                    REF: Page 99, section 5.14.
ja:       %s  必須の PageSize オプションが見つかりません。
                    参照: 99 ページ、セクション 5.14。

en:       %s  Missing choice *%s %s in UIConstraints "*%s %s *%s %s".
ja:       %s　 選択 *%s %s が UIConstraints "*%s %s *%s %s" 内に見つかりません。

en:       %s  Missing choice *%s %s in cupsUIConstraints %s: "%s"
ja:       %s  選択 *%s %s が cupsUIConstraints %s: "%s" 内に見つかりません。

en:       %s  Missing cupsUIResolver %s
ja:       %s  cupsUIResolver ファイル %s が見つかりません。

en:       %s  Missing option %s in UIConstraints "*%s %s *%s %s".
ja:       %s  オプション %s がUIConstraints "*%s %s *%s %s" に見つかりません。

en:       %s  Missing option %s in cupsUIConstraints %s: "%s"
ja:       %s  オプション %s がcupsUIConstraints %s に見つかりません: "%s"

en:       %s  No base translation "%s" is included in file.
ja:       %s  ファイルにベース翻訳文字列 "%s" がありません。

en:       %s  REQUIRED %s does not define choice None.
                    REF: Page 122, section 5.17
ja:       %s  必須の %s が選択肢 None を定義していません。
                    参照: 122 ページ、セクション 5.17。

en:       %s  Size "%s" defined for %s but not for %s.
ja:       %s  サイズ "%s" は %s 向けに定義されていますが、%s にはありません。

en:       %s  Size "%s" has unexpected dimensions (%gx%g).
ja:       %s  サイズ "%s" は規定外の寸法 (%gx%g) を持っています。

en:       %s  Size "%s" should be "%s".
ja:       %s  サイズ "%s" は "%s" であるべきです。

en:       %s  Size "%s" should be the Adobe standard name "%s".
ja:       %s  サイズ "%s" は Adobe 標準名称 "%s" であるべきです。

en:       %s  cupsICCProfile %s hash value collides with %s.
ja:       %s  cupsICCProfileのハッシュ値 %s が %s と一致しません。

en:       %s  cupsUIResolver %s causes a loop.
ja:       %s  cupsUIResolverの %s がループしています。

en:       %s  cupsUIResolver %s does not list at least two different options.
ja:       %s  cupsUIResolver %s は最低でも 2 つの異なったオプションを持っていなければなりません。

en:       **FAIL**  %s must be 1284DeviceID
                    REF: Page 72, section 5.5
ja:       **失敗**  %s は 1284DeviceID でなければなりません。
                    参照: 72 ページ、セクション 5.5

en:       **FAIL**  Bad Default%s %s
                    REF: Page 40, section 4.5.
ja:       **失敗**  不正な Default%s %s
                    参照: 40 ページ、セクション 4.5。

en:       **FAIL**  Bad DefaultImageableArea %s
                    REF: Page 102, section 5.15.
ja:       **失敗**  %s は不正な DefaultImageableArea です。
                    参照: 102 ページ、セクション 5.15。

en:       **FAIL**  Bad DefaultPaperDimension %s
                    REF: Page 103, section 5.15.
ja:       **失敗**  %s は不正な DefaultPaperDimension です。
                    参照: 103 ページ、セクション 5.15。

en:       **FAIL**  Bad FileVersion "%s"
                    REF: Page 56, section 5.3.
ja:       **失敗**  不正なFileVersion "%s"
                    参照: 56 ページ、セクション 5.3。

en:       **FAIL**  Bad FormatVersion "%s"
                    REF: Page 56, section 5.3.
ja:       **失敗**  FormatVersion が違います "%s"
                    参照: 56 ページ、セクション 5.3。

en:       **FAIL**  Bad JobPatchFile attribute in file
                    REF: Page 24, section 3.4.
ja:       **失敗**  ファイルに不正な JobPatchFile 属性があります
                    参照: 24 ページ、セクション 3.4。

en:       **FAIL**  Bad LanguageEncoding %s - must be ISOLatin1.
ja:       **失敗**  無効な LanguageEncoding %s - ISOLatin1 でなければなりません。

en:       **FAIL**  Bad LanguageVersion %s - must be English.
ja:       **失敗**  無効な LanguageVersion %s - English でなければなりません。

en:       **FAIL**  Bad Manufacturer (should be "%s")
                    REF: Page 211, table D.1.
ja:       **失敗**  不正な Manufacturer ("%s" でなければなりません)
                    参照: 211 ページ、表 D.1。

en:       **FAIL**  Bad ModelName - "%c" not allowed in string.
                    REF: Pages 59-60, section 5.3.
ja:       **失敗**  不正な ModelName - 文字列に "%c" は許可されていません。
                    参照: 59-60 ページ、セクション 5.3。

en:       **FAIL**  Bad PSVersion - not "(string) int".
                    REF: Pages 62-64, section 5.3.
ja:       **失敗**  不正な PSVersion - "(文字列) 整数" ではありません。
                    参照: 62-64 ページ、セクション 5.3。

en:       **FAIL**  Bad Product - not "(string)".
                    REF: Page 62, section 5.3.
ja:       **失敗**  不正な Product - "(文字列)" ではありません。
                    参照: 62 ページ、セクション 5.3。

en:       **FAIL**  Bad ShortNickName - longer than 31 chars.
                    REF: Pages 64-65, section 5.3.
ja:       **失敗**  不正な ShortNickName - 31 文字を超えています。
                    参照: 64-65 ページ、セクション 5.3。

en:       **FAIL**  Bad option %s choice %s
                    REF: Page 84, section 5.9
ja:       **失敗**  不正な %s が %s を選んでいます。
                    参照: 84 ページ、セクション 5.9

en:       **FAIL**  Default option code cannot be interpreted: %s
ja:       **失敗**  デフォルトのオプションコードが解釈できません: %s

en:       **FAIL**  Default translation string for option %s choice %s contains 8-bit characters.
ja:       **失敗**  オプション %s、選択肢 %s のデフォルトの翻訳文字列が 8 ビット文字を含んでいます。

en:       **FAIL**  Default translation string for option %s contains 8-bit characters.
ja:       **失敗**  オプション %s のデフォルトの翻訳文字列が 8 ビット文字を含んでいます。

en:       **FAIL**  Group names %s and %s differ only by case.
ja:       **失敗**  グループ名 %s と %s は大文字/小文字が違うだけです。

en:       **FAIL**  Multiple occurrences of option %s choice name %s.
ja:       **失敗**  %s で複数のオプション %s が選択されています。

en:       **FAIL**  Option %s choice names %s and %s differ only by case.
ja:       **失敗**  %s が選択した %s と %s は大文字/小文字のみが違うだけです。

en:       **FAIL**  Option names %s and %s differ only by case.
ja:       **失敗**  オプション名 %s と %s は大文字/小文字が違うだけです。

en:       **FAIL**  REQUIRED Default%s
                    REF: Page 40, section 4.5.
ja:       **失敗**  Default%s は必須
                    参照: 40 ページ、セクション 4.5。

en:       **FAIL**  REQUIRED DefaultImageableArea
                    REF: Page 102, section 5.15.
ja:       **失敗**  DefaultImageableArea は必須
                    参照: 102 ページ、セクション 5.15。

en:       **FAIL**  REQUIRED DefaultPaperDimension
                    REF: Page 103, section 5.15.
ja:       **失敗**  DefaultPaperDimension は必須
                    参照: 103 ページ、セクション 5.15。

en:       **FAIL**  REQUIRED FileVersion
                    REF: Page 56, section 5.3.
ja:       **失敗**  FileVersion は必須
                    参照: 56 ページ、セクション 5.3。

en:       **FAIL**  REQUIRED FormatVersion
                    REF: Page 56, section 5.3.
ja:       **失敗**  FormatVersion は必須
                    参照: 56 ページ、セクション 5.3。

en:       **FAIL**  REQUIRED ImageableArea for PageSize %s
                    REF: Page 41, section 5.
                    REF: Page 102, section 5.15.
ja:       **失敗**  PageSize %s に ImageableArea は必須
                    参照: 41 ページ、セクション 5。
                    参照: 102 ページ、セクション 5.15。

en:       **FAIL**  REQUIRED LanguageEncoding
                    REF: Pages 56-57, section 5.3.
ja:       **失敗**  LanguageEncoding は必須
                    参照: 56-57 ページ、セクション 5.3。

en:       **FAIL**  REQUIRED LanguageVersion
                    REF: Pages 57-58, section 5.3.
ja:       **失敗**  LanguageVersion は必須
                    参照: 57-58 ページ、セクション 5.3。

en:       **FAIL**  REQUIRED Manufacturer
                    REF: Pages 58-59, section 5.3.
ja:       **失敗**  Manufacturer は必須
                    参照: 58-59 ページ、セクション 5.3。

en:       **FAIL**  REQUIRED ModelName
                    REF: Pages 59-60, section 5.3.
ja:       **失敗**  ModelName は必須
                    参照: 59-60 ページ、セクション 5.3。

en:       **FAIL**  REQUIRED NickName
                    REF: Page 60, section 5.3.
ja:       **失敗**  NickName は必須
                    参照: 60 ページ、セクション 5.3。

en:       **FAIL**  REQUIRED PCFileName
                    REF: Pages 61-62, section 5.3.
ja:       **失敗**  PCFileName は必須
                    参照: 61-62 ページ、セクション 5.3。

en:       **FAIL**  REQUIRED PSVersion
                    REF: Pages 62-64, section 5.3.
ja:       **失敗**  PSVersion は必須
                    参照: 62-64 ページ、セクション 5.3。

en:       **FAIL**  REQUIRED PageRegion
                    REF: Page 100, section 5.14.
ja:       **失敗**  PageRegion は必須
                    参照: 100 ページ、セクション 5.14。

en:       **FAIL**  REQUIRED PageSize
                    REF: Page 41, section 5.
                    REF: Page 99, section 5.14.
ja:       **失敗**  PageSize は必須
                    参照: 41 ページ、セクション 5。
                    参照: 99 ページ、セクション 5.14。

en:       **FAIL**  REQUIRED PageSize
                    REF: Pages 99-100, section 5.14.
ja:       **失敗**  PageSize は必須
                    参照: 99-100 ページ、セクション 5.14。

en:       **FAIL**  REQUIRED PaperDimension for PageSize %s
                    REF: Page 41, section 5.
                    REF: Page 103, section 5.15.
ja:       **失敗**  PageSize %s に PaperDimension は必須
                    参照: 41 ページ、セクション 5。
                    参照: 103 ページ、セクション 5.15。

en:       **FAIL**  REQUIRED Product
                    REF: Page 62, section 5.3.
ja:       **失敗**  Product は必須
                    参照: 62 ページ、セクション 5.3。

en:       **FAIL**  REQUIRED ShortNickName
                    REF: Page 64-65, section 5.3.
ja:       **失敗**  ShortNickName は必須
                    参照: 64-65 ページ、セクション 5.3。

en:       **FAIL**  Unable to open PPD file - %s on line %d.
ja:  失敗
          **失敗**  PPD ファイルを開けません - %s (%d 行)。

en:     %d ERRORS FOUND
ja:     %d 個のエラーが見つかりました

en:     -h       Show program usage
ja:     -h       このプログラムの利用法を表示する

en:     Bad %%%%BoundingBox: on line %d.
            REF: Page 39, %%%%BoundingBox:
ja:     不正な %%%%BoundingBox: (%d 行)。
            参照: 39 ページ、%%%%BoundingBox:

en:     Bad %%%%Page: on line %d.
            REF: Page 53, %%%%Page:
ja:     不正な %%%%Page: (%d 行)。
            参照: 53 ページ、%%%%Page:

en:     Bad %%%%Pages: on line %d.
            REF: Page 43, %%%%Pages:
ja:     不正な %%%%Pages: (%d 行)。
            REF: Page 43, %%%%Pages:

en:     Line %d is longer than 255 characters (%d).
            REF: Page 25, Line Length
ja:     %d 行が 255文字より長くなっています (%d)。
            参照: 25 ページ、Line Length

en:     Missing %!PS-Adobe-3.0 on first line.
            REF: Page 17, 3.1 Conforming Documents
ja:     先頭行に %!PS-Adobe-3.0 がありません。
            参照: 17 ページ、3.1 Conforming Documents

en:     Missing %%EndComments comment.        REF: Page 41, %%EndComments
ja:     %%EndComments コメントが見つかりません。
            参照: 41 ページ、%%EndComments

en:     Missing or bad %%BoundingBox: comment.
            REF: Page 39, %%BoundingBox:
ja:     %%BoundingBox: コメントが見つからないか不正です。
            参照: 39 ページ、%%BoundingBox:

en:     Missing or bad %%Page: comments.
            REF: Page 53, %%Page:
ja:     %%Page: コメントが見つからないか不正です。
            参照: 53 ページ、%%Page:

en:     Missing or bad %%Pages: comment.
            REF: Page 43, %%Pages:
ja:     %%Pages: コメントが見つからないか不正です。
            参照: 43 ページ、%%Pages:

en:     NO ERRORS FOUND
ja:     エラーは見つかりませんでした

en:     Saw %d lines that exceeded 255 characters.
ja:     255文字を超える %d 行が見つかりました。

en:     Too many %%BeginDocument comments.
ja:     %%BeginDocument コメントが多すぎます。

en:     Too many %%EndDocument comments.
ja:     %%EndDocument コメントが多すぎます。

en:     Warning: file contains binary data.
ja:     警告: ファイルにバイナリデータが含まれています。

en:     Warning: no %%EndComments comment in file.
ja:     警告: ファイルに %%EndComments コメントがありません。

en:     Warning: obsolete DSC version %.1f in file.
ja:     警告: ファイルは時代遅れの DSC バージョン %.1f です。

en:   ! expression            Unary NOT of expression.
ja: ! <式>                  式を否定する単項演算子。

en:   ( expressions )         Group expressions.
ja:   ( <複数の式> )          グループ化された複数の式。

en:   --[no-]debug-logging    Turn debug logging on/off.
ja:   --[no-]debug-logging    デバッグログの有効/無効を切り替える。

en:   --[no-]remote-admin     Turn remote administration on/off.
ja:   --[no-]remote-admin     リモート管理の有効/無効を切り替える。

en:   --[no-]remote-any       Allow/prevent access from the Internet.
ja:   --[no-]remote-any       インターネットからのアクセスを許可/禁止する。

en:   --[no-]share-printers   Turn printer sharing on/off.
ja:   --[no-]share-printers   プリンター共有の有効/無効を切り替える。

en:   --[no-]user-cancel-any  Allow/prevent users to cancel any job.
ja:   --[no-]user-cancel-any  あらゆるジョブのキャンセルをユーザーに許可/禁止する

en:   --cr                    End lines with CR (Mac OS 9).
ja:   --cr                    行末を CR とする (Mac OS 9)。

en:   --crlf                  End lines with CR + LF (Windows).
ja:   --crlf                  行末を CR + LF とする (Windows)。

en:   --domain regex          Match domain to regular expression.
ja:   --domain <正規表現>     ドメインが正規表現にマッチするか。

en:   --exec utility [argument ...] ;
                              Execute program if true.
ja:   --exec <実行ファイル名> [引数 ...] ;
                              成功した場合、<実行ファイル名>を実行する。

en:   --false                 Always false.
ja:   --false                 常に失敗。

en:   --help                  Show help.
ja:   --help                  ヘルプを表示する。

en:   --help                  Show this help.
ja:   --help                  このヘルプを表示する。

en:   --host regex            Match hostname to regular expression.
ja:   --host <正規表現>       ホスト名が正規表現にマッチするか。

en:   --list-filters          List filters that will be used.
ja:   --list-filters          使用されるフィルターのリストを表示する。

en:   --local                 True if service is local.
ja:   --local                 サービスがローカルなら真。

en:   --ls                    List attributes.
ja:   --ls                    属性の一覧を表示する。

en:   --name regex            Match service name to regular expression.
ja:   --name <正規表現>       サービス名が正規表現とマッチするか。

en:   --not expression        Unary NOT of expression.
ja:   --not <式>              式を否定する単項演算子。

en:   --path regex            Match resource path to regular expression.
ja:   --path <正規表現>       リソースのパスが正規表現とマッチするか。

en:   --port number[-number]  Match port to number or range.
ja:   --port 番号[-番号]      ポートが指定された番号または範囲とマッチするか。

en:   --print                 Print URI if true.
ja:   --print                 結果が真なら URI を表示する。

en:   --print-name            Print service name if true.
ja:   --print-name            結果が真ならサービス名を表示する。

en:   --quiet                 Quietly report match via exit code.
ja:   --quiet                 マッチ結果を終了コードで報告し、出力をしない。

en:   --remote                True if service is remote.
ja:   --remote                サービスがリモートなら真。

en:   --stop-after-include-error
                              Stop tests after a failed INCLUDE.
ja:   --stop-after-include-error
                              INCLUDE が失敗したときテストを停止する。

en:   --true                  Always true.
ja:   --true                  常に真。

en:   --txt key               True if the TXT record contains the key.
ja:   --txt <キー名>          TXT レコードがキー名を含んでいたら真。

en:   --txt-* regex           Match TXT record key to regular expression.
ja:   --txt-* <正規表現>      TXT レコードのキーが正規表現とマッチしたら真。

en:   --uri regex             Match URI to regular expression.
ja:   --uri <正規表現>        URI が正規表現とマッチするか。

en:   --version               Show program version.
ja:   --version               プログラムのバージョンを表示。

en:   --version               Show version.
ja:   --version               バージョンを表示する。

en:   -4                      Connect using IPv4.
ja:   -4                      IPv4 で接続する。

en:   -6                      Connect using IPv6.
ja:   -6                      IPv6 で接続する。

en:   -C                      Send requests using chunking (default).
ja:   -C                      chunking を用いてリクエストを送る (デフォルト)。

en:   -D                      Remove the input file when finished.
ja:   -D                      終了したときに入力ファイルを削除する。

en:   -D name=value           Set named variable to value.
ja:   -D name=value           name で指定された変数に値 value をセットする。

en:   -E                      Encrypt the connection.
ja:   -E                      接続を暗号化する。

en:   -F                      Run in the foreground but detach from console.
ja:   -F                      フォアグラウンドで実行するがコンソールからはデタッチする。

en:   -H samba-server         Use the named SAMBA server.
ja:   -H sambaサーバー        指定の SAMBA サーバーを使う。

en:   -I                      Ignore errors.
ja:   -I                      エラーを無視する。

en:   -I include-dir          Add include directory to search path.
ja:   -I include-dir          インクルードディレクトリーを検索パスに含める。

en:   -L                      Send requests using content-length.
ja:   -L                      content-length を用いてリクエストを送る。

en:   -P filename.plist       Produce XML plist to a file and test report to standard output.
ja:   -P filename.plist       XML の plist 形式で書き出しテストリポートを標準出力にする。

en:   -P filename.ppd         Set PPD file.
ja:   -P filename.ppd         PPD ファイルを指定する。

en:   -P number[-number]      Match port to number or range.
ja:   -P 番号[-番号]          ポートが指定された番号または範囲とマッチするか。

en:   -R root-directory       Set alternate root.
ja:   -R root-directory       別のルートディレクトリーを指定する。

en:   -T seconds              Set the browse timeout in seconds.
ja:   -T <秒>                 ブラウズのタイムアウトを秒で指定する。

en:   -T seconds              Set the receive/send timeout in seconds.
ja:   -T seconds              受信／送信タイムアウトを秒で指定する。

en:   -U username             Specify username.
ja:   -U username             ユーザー名を指定する。

en:   -V version              Set default IPP version.
ja:   -V version              デフォルトの IPP バージョンを指定する。

en:   -X                      Produce XML plist instead of plain text.
ja:   -X                      プレーンテキストの代わりに XML を用いる。

en:   -a                      Export all printers.
ja:   -a                      すべてのプリンターをエクスポートする。

en:   -c                      Produce CSV output.
ja:   -c                      CSV 出力を行う。

en:   -c catalog.po           Load the specified message catalog.
ja:   -c catalog.po           指定したメッセージカタログをロードする。

en:   -c cups-files.conf      Set cups-files.conf file to use.
ja:   -c cups-files.conf      cups-files.conf を利用するよう設定する。

en:   -c cupsd.conf           Set cupsd.conf file to use.
ja:   -c cupsd.conf           使用する cupsd.conf ファイルを指定する。

en:   -d name=value           Set named variable to value.
ja:   -d name=value           name で指定された変数に値 value をセットする。

en:   -d output-dir           Specify the output directory.
ja:   -d output-dir           出力先ディレクトリーを指定する。

en:   -d printer              Use the named printer.
ja:   -d printer              指定されたプリンターを利用する。

en:   -d regex                Match domain to regular expression.
ja:   -d <正規表現>           ドメインが正規表現にマッチするか。

en:   -e                      Use every filter from the PPD file.
ja:   -e                      PPD ファイルからすべてのフィルターを使用する。

en:   -f                      Run in the foreground.
ja:   -f                      フォアグラウンドで実行する。

en:   -f filename             Set default request filename.
ja:   -f filename             デフォルトのリクエストファイル名を指定する。

en:   -h                      Show this usage message.
ja:   -h                      このヘルプメッセージを表示する。

en:   -h regex                Match hostname to regular expression.
ja:   -h <正規表現>           ホスト名が正規表現にマッチするか。

en:   -h server[:port]        Specify server address.
ja:   -h server[:port]        サーバーアドレスを指定する。

en:   -i mime/type            Set input MIME type (otherwise auto-typed).
ja:   -i mime/type            入力の MIME タイプを指定する (指定がなければ自動タイプ)。

en:   -i seconds              Repeat the last file with the given time interval.
ja:   -i seconds              最後のファイルを与えられた時間間隔で繰り返す。

en:   -j job-id[,N]           Filter file N from the specified job (default is file 1).
ja:   -j job-id[,N]           フィルターファイル N を指定されたジョブから使用する (デフォルトは ファイル 1)。

en:   -l                      List attributes.
ja:   -l                      属性の一覧を表示する。

en:   -l                      Produce plain text output.
ja:   -l                      プレーンテキスト出力を行う。

en:   -l                      Run cupsd on demand.
ja:   -l                      cupsd をオンデマンドで実行する。

en:   -l lang[,lang,...]      Specify the output language(s) (locale).
ja:   -l lang[,lang,...]      出力言語を指定する。(複数可能)

en:   -m                      Use the ModelName value as the filename.
ja:   -m                      ModelName の値をファイル名として使用する。

en:   -m mime/type            Set output MIME type (otherwise application/pdf).
ja:   -m mime/type            出力の MIME タイプを指定する (指定がなければ application/pdf)。

en:   -n copies               Set number of copies.
ja:   -n copies               部数を指定する。

en:   -n count                Repeat the last file the given number of times.
ja:   -n count                最後のファイルを与えられた回数だけ繰り返す。

en:   -n regex                Match service name to regular expression.
ja:   -n <正規表現>           サービス名が正規表現とマッチするか。

en:   -o filename.drv         Set driver information file (otherwise ppdi.drv).
ja:   -o filename.drv         ドライバー情報ファイルを指定する (指定がなければ ppdi.drv)。

en:   -o filename.ppd[.gz]    Set output file (otherwise stdout).
ja:   -o filename.ppd[.gz]    出力ファイルを指定する (指定がなければ標準出力)。

en:   -o name=value           Set option(s).
ja:   -o name=value           オプションを指定する。

en:   -p                      Print URI if true.
ja:   -p                      結果が真なら URI を表示する。

en:   -p filename.ppd         Set PPD file.
ja:   -p filename.ppd         PPD ファイルを指定する。

en:   -q                      Quietly report match via exit code.
ja:   -q                      マッチ結果を終了コードで報告し、出力をしない。

en:   -q                      Run silently.
ja:   -q                      詳細は表示しない。

en:   -r                      True if service is remote.
ja:   -r                      サービスがリモートなら真。

en:   -r                      Use 'relaxed' open mode.
ja:   -r                      寛容モードを用いる。

en:   -s                      Print service name if true.
ja:   -s                      結果が真ならサービス名を表示する。

en:   -t                      Produce a test report.
ja:   -t                      テストリポートを出力する。

en:   -t                      Test PPDs instead of generating them.
ja:   -t                      PPD を出力しないでテストする。

en:   -t                      Test the configuration file.
ja:   -t                      設定ファイルをテストする。

en:   -t key                  True if the TXT record contains the key.
ja:   -t <キー名>             TXT レコードがキー名を含んでいたら真。

en:   -t title                Set title.
ja:   -t title                タイトルを指定する。

en:   -u                      Remove the PPD file when finished.
ja:   -u                      終了したときに PPD ファイルを削除する。

en:   -u regex                Match URI to regular expression.
ja:   -u <正規表現>           URI が正規表現とマッチするか。

en:   -v                      Be verbose.
ja:   -v                      冗長出力を行う。

en:   -vv                     Be very verbose.
ja:   -vv                     より冗長な出力を行う。

en:   -x utility [argument ...] ;
                              Execute program if true.
ja:   -x <実行ファイル名> [引数 ...] ;
                              成功した場合、<実行ファイル名> を実行する。

en:   -z                      Compress PPD files using GNU zip.
ja:   -z                      PPD ファイルを GNU zip を使って圧縮する。

en:   IPPFIND_SERVICE_DOMAIN  Domain name
ja:   IPPFIND_SERVICE_DOMAIN  ドメイン名

en:   IPPFIND_SERVICE_HOSTNAME
                              Fully-qualified domain name
ja:   IPPFIND_SERVICE_HOSTNAME
                              完全修飾ドメイン名 (FQDN)

en:   IPPFIND_SERVICE_NAME    Service instance name
ja:   IPPFIND_SERVICE_NAME    サービスインスタンス名

en:   IPPFIND_SERVICE_PORT    Port number
ja:   IPPFIND_SERVICE_PORT    ポート番号

en:   IPPFIND_SERVICE_REGTYPE DNS-SD registration type
ja:   IPPFIND_SERVICE_REGTYPE DNS-SD 登録タイプ

en:   IPPFIND_SERVICE_SCHEME  URI scheme
ja:   IPPFIND_SERVICE_SCHEME  URI スキーム

en:   IPPFIND_TXT_*           Value of TXT record key
ja:   IPPFIND_TXT_*           TXT レコードキーの値

en:   expression --and expression
                              Logical AND.
ja:   <式> --and <式>         論理 AND。

en:   expression --or expression
                              Logical OR.
ja:   <式> --or <式>          論理 OR。

en:   expression expression   Logical AND.
ja:   <式> <式>               論理 AND。

en:   {service_domain}        Domain name
ja:   {service_domain}        ドメイン名

en:   {service_hostname}      Fully-qualified domain name
ja:   {service_hostname}      完全修飾ドメイン名 (FQDN)

en:   {service_name}          Service instance name
ja:   {service_name}          サービスインスタンス名

en:   {service_port}          Port number
ja:   {service_port}          ポート番号

en:   {service_regtype}       DNS-SD registration type
ja:   {service_regtype}       DNS-SD 登録タイプ

en:   {service_scheme}        URI scheme
ja:   {service_scheme}        URI スキーム

en:   {txt_*}                 Value of TXT record key
ja:   {txt_*}                 TXT レコードキーの値

en:  FAIL
ja:  失敗

en:  PASS
ja:  合格

en: %-7s %-7.7s %-7d %-31.31s %.0f bytes
ja: %-7s %-7.7s %-7d %-31.31s %.0f バイト

en: %s (Borderless)
ja: %s (ふちなし)

en: %s (Borderless, %s)
ja: %s (ふちなし, %s)

en: %s (Borderless, %s, %s)
ja: %s (ふちなし, %s, %s)

en: %s accepting requests since %s
ja: %s は %s からリクエストを受け付けています

en: %s cannot be changed.
ja: %s は変更できません。

en: %s is not implemented by the CUPS version of lpc.
ja: %s は lpc の CUPS バージョンでは実装されていません。

en: %s is not ready
ja: %s は準備ができていません

en: %s is ready
ja: %s は準備ができています

en: %s is ready and printing
ja: %s は準備ができており印刷しています

en: %s job-id user title copies options [file]
ja: %s ジョブID ユーザー タイトル コピー数 オプション [ファイル]

en: %s not accepting requests since %s -
ja: %s は %s からリクエストを受け付けていません -

en: %s not supported.
ja: %s はサポートされていません。

en: %s/%s accepting requests since %s
ja: %s/%s は %s からリクエストを受け付けています

en: %s/%s not accepting requests since %s -
ja: %s/%s は %s からリクエストを受け付けていません -

en: %s: %-33.33s [job %d localhost]
ja: %s:%-33.33s [ジョブ %d localhost]

en: %s: %s failed: %s
ja: %s: %s に失敗しました: %s

en: %s: Bad version %s for "-V".
ja: %s: -V オプションにおいて %s は不正なバージョンです。

en: %s: Don't know what to do.
ja: %s: 何が起きているか不明です。

en: %s: Error - %s environment variable names non-existent destination "%s".
ja: %s: エラー - 環境変数 %s が存在しない宛先 "%s" を指しています。

en: %s: Error - add '/version=1.1' to server name.
ja: %s: エラー - '/version=1.1' をサーバー名に付与してください。

en: %s: Error - bad job ID.
ja: %s: エラー - 不正なジョブ ID です。

en: %s: Error - cannot print files and alter jobs simultaneously.
ja: %s: エラー - ファイルを印刷できず、ジョブを同時に変えることができません。

en: %s: Error - cannot print from stdin if files or a job ID are provided.
ja: %s: エラー - ファイルまたはジョブ ID が提供されている場合、標準入力から印刷できません。

en: %s: Error - expected character set after "-S" option.
ja: %s: エラー - "-S" オプションのあとには文字セットが必要です。

en: %s: Error - expected content type after "-T" option.
ja: %s: エラー - "-T" オプションのあとにはコンテンツタイプが必要です。

en: %s: Error - expected copies after "-#" option.
ja: %s: エラー - "-#" オプションのあとにはコピー数が必要です。

en: %s: Error - expected copies after "-n" option.
ja: %s: エラー - "-n" オプションのあとにはコピー数が必要です。

en: %s: Error - expected destination after "-P" option.
ja: %s: エラー - "-P" オプションのあとには宛先が必要です。

en: %s: Error - expected destination after "-d" option.
ja: %s: エラー - "-d" オプションのあとにはプリンター名が必要です。

en: %s: Error - expected form after "-f" option.
ja: %s: エラー - "-f" オプションのあとには用紙名が必要です。

en: %s: Error - expected hold name after "-H" option.
ja: %s: エラー - "-H" オプションのあとにはホールド名が必要です。

en: %s: Error - expected hostname after "-H" option.
ja: %s: エラー - "-H" オプションのあとにはホスト名が必要です。

en: %s: Error - expected hostname after "-h" option.
ja: %s: エラー -  "-h" オプションのあとにはホスト名が必要です。

en: %s: Error - expected mode list after "-y" option.
ja: %s: エラー - "-y" オプションのあとにはモードリストが必要です。

en: %s: Error - expected name after "-%c" option.
ja: %s: エラー - "-%c" オプションのあとには名前が必要です。

en: %s: Error - expected option=value after "-o" option.
ja: %s: エラー - "-o" オプションのあとには オプション=値 が必要です。

en: %s: Error - expected page list after "-P" option.
ja: %s: エラー - "-P" オプションのあとにはページリストが必要です。

en: %s: Error - expected priority after "-%c" option.
ja: %s: エラー - "-%c" オプションのあとには優先度が必要です。

en: %s: Error - expected reason text after "-r" option.
ja: %s: エラー - "-r" のあとには理由のテキストが必要です。

en: %s: Error - expected title after "-t" option.
ja: %s: エラー - "-t" オプションのあとにはタイトルが必要です。

en: %s: Error - expected username after "-U" option.
ja: %s: エラー - "-U" オプションのあとにはユーザー名が必要です。

en: %s: Error - expected username after "-u" option.
ja: %s: エラー - "-u" オプションのあとにはユーザー名が必要です。

en: %s: Error - expected value after "-%c" option.
ja: %s: エラー -  "-%c" オプションのあとには値が必要です。

en: %s: Error - need "completed", "not-completed", or "all" after "-W" option.
ja: %s: エラー - "-W" オプションのあとには、"completed"、"not-completed"、"all" のいずれかが必要です。

en: %s: Error - no default destination available.
ja: %s: エラー - 利用可能なデフォルトの宛先がありません。

en: %s: Error - priority must be between 1 and 100.
ja: %s: エラー - 優先度は 1 から 100 の間である必要があります。

en: %s: Error - scheduler not responding.
ja: %s: エラー - スケジューラーが応答していません。

en: %s: Error - too many files - "%s".
ja: %s: エラー - ファイルが多すぎます - "%s"

en: %s: Error - unable to access "%s" - %s
ja: %s: エラー - "%s" にアクセスできません - %s

en: %s: Error - unable to queue from stdin - %s.
ja: %s: エラー - 標準入力からキューにデータを入力できません。 - %s

en: %s: Error - unknown destination "%s".
ja: %s: エラー - "%s" は未知の宛先です。

en: %s: Error - unknown destination "%s/%s".
ja: %s: エラー - "%s/%s" は未知の宛先です。

en: %s: Error - unknown option "%c".
ja: %s: エラー - '%c' は未知のオプションです。

en: %s: Error - unknown option "%s".
ja: %s: エラー - '%s' は未知のオプションです。

en: %s: Expected job ID after "-i" option.
ja: %s: '-i' オプションのあとにはジョブ ID が必要です。

en: %s: Invalid destination name in list "%s".
ja: %s: リスト "%s" に無効な宛先名があります。

en: %s: Invalid filter string "%s".
ja: %s: 無効なフィルター文字列です "%s"

en: %s: Missing filename for "-P".
ja: %s: "-P" にファイル名がありません。

en: %s: Missing timeout for "-T".
ja: %s: "-T" オプションにタイムアウトが設定されていません。

en: %s: Missing version for "-V".
ja: %s: "-V" オプションにバージョンの指定がありません。

en: %s: Need job ID ("-i jobid") before "-H restart".
ja: %s: '-H restart' の前にはジョブ ID ('-i ジョブID') が必要です。

en: %s: No filter to convert from %s/%s to %s/%s.
ja: %s: %s/%s から %s/%s に変換するフィルターがありません。

en: %s: Operation failed: %s
ja: %s: 操作に失敗しました: %s

en: %s: Sorry, no encryption support.
ja: %s: 残念ながら、暗号化サポートはコンパイル時に組み込まれていません。

en: %s: Unable to connect to server.
ja: %s: サーバーに接続できません

en: %s: Unable to contact server.
ja: %s: サーバーに連絡できません。

en: %s: Unable to determine MIME type of "%s".
ja: %s: "%s" の MIME タイプを判別できません。

en: %s: Unable to open "%s": %s
ja: %s: "%s" を開けません: %s

en: %s: Unable to open %s: %s
ja: %s: %s を開けません: %s

en: %s: Unable to open PPD file: %s on line %d.
ja: %s: PPD ファイルを開けません: %s の %d 行目

en: %s: Unable to read MIME database from "%s" or "%s".
ja: %s: "%s" または "%s" から MIME データベースを読み取ることができません。

en: %s: Unknown destination "%s".
ja: %s: "%s" は未知の宛先です。

en: %s: Unknown destination MIME type %s/%s.
ja: %s: %s/%s は未知の宛先 MIME タイプです。

en: %s: Unknown option "%c".
ja: %s: '%c' は未知のオプションです。

en: %s: Unknown option "%s".
ja: %s: "%s" は未知のオプションです。

en: %s: Unknown option "-%c".
ja: %s: "-%c" は未知のオプションです。

en: %s: Unknown source MIME type %s/%s.
ja: %s: %s/%s は未知のソース MIME タイプです。

en: %s: Warning - "%c" format modifier not supported - output may not be correct.
ja: %s: 警告 - '%c' 形式修飾子はサポートされていません - 出力は正しくないものになるかもしれません。

en: %s: Warning - character set option ignored.
ja: %s: 警告 - 文字セットオプションは無視されます。

en: %s: Warning - content type option ignored.
ja: %s: 警告 - コンテンツタイプオプションは無視されます。

en: %s: Warning - form option ignored.
ja: %s: 警告 - 用紙オプションは無視されます。

en: %s: Warning - mode option ignored.
ja: %s: 警告 - モードオプションは無視されます。

en: 1 inch/sec.
ja: 1 インチ/秒

en: 1.25x0.25"
ja: 1.25x0.25 インチ

en: 1.25x2.25"
ja: 1.25x2.25 インチ

en: 1.5 inch/sec.
ja: 1.5 インチ/秒

en: 1.50x0.25"
ja: 1.50x0.25 インチ

en: 1.50x0.50"
ja: 1.50x0.50 インチ

en: 1.50x1.00"
ja: 1.50x1.00 インチ

en: 1.50x2.00"
ja: 1.50x2.00 インチ

en: 10 inches/sec.
ja: 10 インチ/秒

en: 10 x 11
ja: 10 x 11 インチ

en: 10 x 13
ja: 10 x 13 インチ

en: 10 x 14
ja: 10 x 14 インチ

en: 100 mm/sec.
ja: 100 ミリメートル/秒

en: 11 inches/sec.
ja: 11 インチ/秒

en: 12 inches/sec.
ja: 12 インチ/秒

en: 12 x 11
ja: 12 x 11 インチ

en: 120 mm/sec.
ja: 120 ミリメートル/秒

en: 15 mm/sec.
ja: 15 ミリメートル/秒

en: 15 x 11
ja: 15 x 11 インチ

en: 150 mm/sec.
ja: 150 ミリメートル/秒

en: 2 inches/sec.
ja: 2 インチ/秒

en: 2-Sided Printing
ja: 両面印刷

en: 2.00x0.37"
ja: 2.00x0.37 インチ

en: 2.00x0.50"
ja: 2.00x0.50 インチ

en: 2.00x1.00"
ja: 2.00x1.00 インチ

en: 2.00x1.25"
ja: 2.00x1.25 インチ

en: 2.00x2.00"
ja: 2.00x2.00 インチ

en: 2.00x3.00"
ja: 2.00x3.00 インチ

en: 2.00x4.00"
ja: 2.00x4.00 インチ

en: 2.00x5.50"
ja: 2.00x5.50 インチ

en: 2.25x0.50"
ja: 2.25x0.50 インチ

en: 2.25x1.25"
ja: 2.25x1.25 インチ

en: 2.25x4.00"
ja: 2.25x4.00 インチ

en: 2.25x5.50"
ja: 2.25x5.50 インチ

en: 2.38x5.50"
ja: 2.38x5.50 インチ

en: 2.5 inches/sec.
ja: 2.5 インチ/秒

en: 2.50x1.00"
ja: 2.50x1.00 インチ

en: 2.50x2.00"
ja: 2.50x2.00 インチ

en: 2.75x1.25"
ja: 2.75x1.25 インチ

en: 2.9 x 1"
ja: 2.9 x 1 インチ

en: 20 mm/sec.
ja: 20 ミリメートル/秒

en: 200 mm/sec.
ja: 200 ミリメートル/秒

en: 24-Pin Series
ja: 24 ピンシリーズ

en: 250 mm/sec.
ja: 250 ミリメートル/秒

en: 3 inches/sec.
ja: 3 インチ/秒

en: 3.00x1.00"
ja: 3.00x1.00 インチ

en: 3.00x1.25"
ja: 3.00x1.25 インチ

en: 3.00x2.00"
ja: 3.00x2.00 インチ

en: 3.00x3.00"
ja: 3.00x3.00インチ

en: 3.00x5.00"
ja: 3.00x5.00 インチ

en: 3.25x2.00"
ja: 3.25x2.00 インチ

en: 3.25x5.00"
ja: 3.25x5.00 インチ

en: 3.25x5.50"
ja: 3.25x5.50 インチ

en: 3.25x5.83"
ja: 3.25x5.83 インチ

en: 3.25x7.83"
ja: 3.25x7.83 インチ

en: 3.5" Disk
ja: 3.5 インチディスク

en: 3.50x1.00"
ja: 3.50x1.00 インチ

en: 30 mm/sec.
ja: 30 ミリメートル/秒

en: 300 mm/sec.
ja: 300 ミリメートル/秒

en: 4 inches/sec.
ja: 4 インチ/秒

en: 4.00x1.00"
ja: 4.00x1.00 インチ

en: 4.00x13.00"
ja: 4.00x13.00 インチ

en: 4.00x2.00"
ja: 4.00x2.00 インチ

en: 4.00x2.50"
ja: 4.00x2.50 インチ

en: 4.00x3.00"
ja: 4.00x3.00 インチ

en: 4.00x4.00"
ja: 4.00x4.00 インチ

en: 4.00x5.00"
ja: 4.00x5.00 インチ

en: 4.00x6.00"
ja: 4.00x6.00 インチ

en: 4.00x6.50"
ja: 4.00x6.50 インチ

en: 40 mm/sec.
ja: 40 ミリメートル/秒

en: 5 inches/sec.
ja: 5 インチ/秒

en: 5 x 7
ja: 5 x 7 インチ

en: 6 inches/sec.
ja: 6 インチ/秒

en: 6.00x1.00"
ja: 6.00x1.00 インチ

en: 6.00x2.00"
ja: 6.00x2.00 インチ

en: 6.00x3.00"
ja: 6.00x3.00 インチ

en: 6.00x4.00"
ja: 6.00x4.00 インチ

en: 6.00x5.00"
ja: 6.00x5.00 インチ

en: 6.00x6.00"
ja: 6.00x6.00 インチ

en: 6.00x6.50"
ja: 6.00x6.50 インチ

en: 60 mm/sec.
ja: 60 ミリメートル/秒

en: 7 inches/sec.
ja: 7 インチ/秒

en: 7 x 9
ja: 7 x 9 インチ

en: 8 inches/sec.
ja: 8 インチ/秒

en: 8 x 10
ja: 8 x 10 インチ

en: 8.00x1.00"
ja: 8.00x1.00 インチ

en: 8.00x2.00"
ja: 8.00x2.00 インチ

en: 8.00x3.00"
ja: 8.00x3.00 インチ

en: 8.00x4.00"
ja: 8.00x4.00 インチ

en: 8.00x5.00"
ja: 8.00x5.00 インチ

en: 8.00x6.00"
ja: 8.00x6.00 インチ

en: 8.00x6.50"
ja: 8.00x6.50 インチ

en: 80 mm/sec.
ja: 80 ミリメートル/秒

en: 9 inches/sec.
ja: 9 インチ/秒

en: 9 x 11
ja: 9 x 11 インチ

en: 9 x 12
ja: 9 x 12 インチ

en: 9-Pin Series
ja: 9 ピンシリーズ

en: ?Invalid help command unknown.
ja: ?無効なヘルプコマンドです

en: A Samba password is required to export printer drivers
ja: プリンタードライバーをエクスポートするには Samba のパスワードが必要です。

en: A Samba username is required to export printer drivers
ja: プリンタードライバーをエクスポートするには、Samba のユーザー名が必要です。

en: A class named "%s" already exists.
ja: "%s" という名前のクラスはすでに存在します。

en: A printer named "%s" already exists.
ja: "%s" という名前のプリンターはすでに存在します。

en: A0 Long Edge
ja: A0 長辺送り

en: A1 Long Edge
ja: A1 長辺送り

en: A2 Long Edge
ja: A2 長辺送り

en: A3 Long Edge
ja: A3 長辺送り

en: A3 Oversize
ja: A3 (特大)

en: A3 Oversize Long Edge
ja: A3 (特大) 長辺送り

en: A4 Long Edge
ja: A4 長辺送り

en: A4 Oversize
ja: A4 (特大)

en: A4 Small
ja: A4 (小)

en: A5 Long Edge
ja: A5 長辺送り

en: A5 Oversize
ja: A5 (特大)

en: A6 Long Edge
ja: A6 長辺送り

en: ARCH C Long Edge
ja: ARCH C 長辺送り

en: ARCH D Long Edge
ja: ARCH D 長辺送り

en: ARCH E Long Edge
ja: ARCH E 長辺送り

en: Accept Jobs
ja: ジョブの受け付け

en: Accepted
ja: 受け付けました

en: Add Class
ja: クラスの追加

en: Add Printer
ja: プリンターの追加

en: Add RSS Subscription
ja: RSS 購読を追加

en: Address
ja: アドレス

en: Administration
ja: 管理

en: Always
ja: 常に有効

en: Applicator
ja: アプリケーター

en: Attempt to set %s printer-state to bad value %d.
ja: %s printer-state に 不正な値 %d を設定しようとしています。

en: Attribute groups are out of order (%x < %x).
ja: 属性グループは範囲外です (%x < %x)。

en: B5 Oversize
ja: B5 (特大)

en: Bad 'document-format' value "%s".
ja: 誤った 'document-format' の値です "%s"。

en: Bad NULL dests pointer
ja: 不正な NULL 送信先ポインター

en: Bad OpenGroup
ja: 不正な OpenGroup

en: Bad OpenUI/JCLOpenUI
ja: 不正な OpenUI/JCLOpenUI

en: Bad OrderDependency
ja: 不正な OrderDependency

en: Bad PPD cache file.
ja: 不正な PPD キャッシュファイルです。

en: Bad Request
ja: 不正なリクエスト

en: Bad SNMP version number
ja: 不正な SNMP バージョン番号

en: Bad UIConstraints
ja: 不正な UIConstraints

en: Bad arguments to function
ja: 関数の引数が不正

en: Bad copies value %d.
ja: %d は不正なコピー値です。

en: Bad custom parameter
ja: 不正なカスタムパラメーター

en: Bad device-uri "%s".
ja: "%s" は無効な device-uri です。

en: Bad device-uri scheme "%s".
ja: "%s" は無効な device-uri スキーマです。

en: Bad document-format "%s".
ja: "%s" は不正な document-format です。

en: Bad document-format-default "%s".
ja: "%s" は不正な document-format-default です。

en: Bad filename buffer
ja: 不正なファイル名バッファーです。

en: Bad hostname/address in URI
ja: URI のホスト名/アドレスが不正

en: Bad job-name value: %s
ja: 誤った job-name 値: %s

en: Bad job-name value: Wrong type or count.
ja: 誤った job-name 値: 型かカウントが誤っています。

en: Bad job-priority value.
ja: 不正な job-priority 値です。

en: Bad job-sheets value "%s".
ja: "%s" は不正な job-sheets 値です。

en: Bad job-sheets value type.
ja: 不正な job-sheets 値タイプ です。

en: Bad job-state value.
ja: 不正な job-state 値です。

en: Bad job-uri "%s".
ja: "%s" は無効な job-uri 属性です。

en: Bad notify-pull-method "%s".
ja: "%s" は無効な notify-pull-method です。

en: Bad notify-recipient-uri "%s".
ja: URI "%s" は不正な notify-recipient-uri です。

en: Bad number-up value %d.
ja: %d は不正な number-up 値です。

en: Bad option + choice on line %d.
ja: %d 行に不正なオプションと選択があります。

en: Bad page-ranges values %d-%d.
ja: %d-%d は不正な page-ranges 値です。

en: Bad port number in URI
ja: URI のポート番号が不正

en: Bad port-monitor "%s".
ja: "%s" は無効な port-monitor です。

en: Bad printer-state value %d.
ja: %d は無効な printer-state 値です。

en: Bad printer-uri.
ja: printer-uri が不正です。

en: Bad request ID %d.
ja: %d は無効なリクエストIDです。

en: Bad request version number %d.%d.
ja: バージョン番号 %d.%d は無効なリクエストです。

en: Bad resource in URI
ja: URI のリソースが不正

en: Bad scheme in URI
ja: URI のスキームが不正

en: Bad subscription ID
ja: 不正なサブスクリプション ID

en: Bad username in URI
ja: URI のユーザー名が不正

en: Bad value string
ja: 値文字列がありません

en: Bad/empty URI
ja: URI が不正か空

en: Banners
ja: バナー

en: Bond Paper
ja: ボンド紙

en: Boolean expected for waiteof option "%s".
ja: 論理値は、waiteof オプション "%s" であるべきです

en: Buffer overflow detected, aborting.
ja: オーバーフローが検出され、中断しました。

en: CPCL Label Printer
ja: CPCL ラベルプリンター

en: Cancel Jobs
ja: ジョブをキャンセル

en: Cancel RSS Subscription
ja: RSS 購読をキャンセル

en: Canceling print job.
ja: プリントジョブをキャンセルしています。

en: Cannot share a remote Kerberized printer.
ja: リモートの Kerberos 認証のプリンターを共有できません。

en: Cassette
ja: カセット

en: Change Settings
ja: 設定の変更

en: Character set "%s" not supported.
ja: 文字セット "%s" はサポートされていません。

en: Classes
ja: クラス

en: Clean Print Heads
ja: プリントヘッドクリーニング

en: Close-Job doesn't support the job-uri attribute.
ja: Close-Job は job-uri 属性をサポートしていません。

en: Color
ja: カラー

en: Color Mode
ja: カラーモード

en: Commands may be abbreviated.  Commands are:
    
    exit    help    quit    status  ?
ja: コマンドは短縮できます。  コマンド:
    
    exit    help    quit    status  ?

en: Community name uses indefinite length
ja: コミュニティ名の長さが不定

en: Connected to printer.
ja: プリンターに接続しました。

en: Connecting to printer.
ja: プリンターに接続中。

en: Continue
ja: 継続

en: Continuous
ja: 連続

en: Control file sent successfully.
ja: コントロールファイルが正常に送信されました。

en: Copying print data.
ja: 印刷データをコピーしています。

en: Created
ja: ジョブ作成

en: Custom
ja: カスタム

en: Cut
ja: カット

en: Cutter
ja: カッター

en: Dark
ja: 濃い

en: Darkness
ja: 濃さ

en: Data file sent successfully.
ja: データファイルが正常に送信されました。

en: Delete Class
ja: クラスの削除

en: Delete Printer
ja: プリンターの削除

en: DeskJet Series
ja: DeskJet シリーズ

en: Destination "%s" is not accepting jobs.
ja: 宛先 "%s" はジョブを受け付けていません。

en: Device: uri = %s
            class = %s
            info = %s
            make-and-model = %s
            device-id = %s
            location = %s
ja: デバイス: uri = %s
              class = %s
              info = %s
              make-and-model = %s
              device-id = %s
              location = %s

en: Direct Thermal Media
ja: 感熱紙

en: Directory "%s" contains a relative path.
ja: ディレクトリー "%s" は相対パスを含んでいます。

en: Directory "%s" has insecure permissions (0%o/uid=%d/gid=%d).
ja: ディレクトリー "%s" は安全でないパーミッションが与えられています (0%o/uid=%d/gid=%d)。

en: Directory "%s" is a file.
ja: ディレクトリー "%s" はファイルです。

en: Directory "%s" not available: %s
ja: ディレクトリー "%s" は利用できません: %s

en: Directory "%s" permissions OK (0%o/uid=%d/gid=%d).
ja: ディレクトリー "%s" のパーミッションは問題ありません (0%o/uid=%d/gid=%d)。

en: Disabled
ja: 無効

en: Document #%d does not exist in job #%d.
ja: ドキュメント #%d がジョブ #%d に見つかりません。

en: Duplexer
ja: 両面オプション

en: EPL1 Label Printer
ja: EPL1 ラベルプリンター

en: EPL2 Label Printer
ja: EPL2 ラベルプリンター

en: Edit Configuration File
ja: 設定ファイルの編集

en: Empty PPD file.
ja: PPD ファイルが空です。

en: Encryption is not supported.
ja: 暗号化はサポートされていません。

note: TRANSLATORS: Banner/cover sheet after the print job.
en: Ending Banner
ja: 終了バナー

en: Enter your username and password or the root username and password to access this page. If you are using Kerberos authentication, make sure you have a valid Kerberos ticket.
ja: このページにアクセスするために、あなたのユーザー名とパスワード、あるいは root のユーザー名とパスワードを入力してください。Kerberos 認証を使用している場合、有効な Kerberos チケットがあることを確認してください。

en: Envelope #11
ja: 封筒 #11

en: Envelope #12
ja: 封筒 #12

en: Envelope #14
ja: 封筒 #14

en: Envelope #9
ja: 封筒 #9

en: Envelope B4
ja: 封筒 B4

en: Envelope B5
ja: 封筒 B5

en: Envelope B6
ja: 封筒 B6

en: Envelope C0
ja: 封筒 C0

en: Envelope C1
ja: 封筒 C1

en: Envelope C2
ja: 封筒 C2

en: Envelope C3
ja: 封筒 C3

en: Envelope C4
ja: 封筒 C4

en: Envelope C5
ja: 封筒 C5

en: Envelope C6
ja: 封筒 C6

en: Envelope C65
ja: 封筒 C65

en: Envelope C7
ja: 封筒 C7

en: Envelope Choukei 3
ja: 封筒 長形3号

en: Envelope Choukei 3 Long Edge
ja: 封筒 長形3号 長辺送り

en: Envelope Choukei 4
ja: 封筒 長形4号

en: Envelope Choukei 4 Long Edge
ja: 封筒 長形4号 長辺送り

en: Envelope DL
ja: 封筒 DL

en: Envelope Feed
ja: 封筒フィード

en: Envelope Invite
ja: 招待状封筒

en: Envelope Italian
ja: イタリア封筒

en: Envelope Kaku2
ja: 封筒 角2

en: Envelope Kaku2 Long Edge
ja: 封筒 角2 長辺送り

en: Envelope Kaku3
ja: 封筒 角3

en: Envelope Kaku3 Long Edge
ja: 封筒 角3 長辺送り

en: Envelope Monarch
ja: 封筒 Monarch

en: Envelope PRC1 Long Edge
ja: 封筒 PRC1 長辺送り

en: Envelope PRC10
ja: 封筒 PRC10

en: Envelope PRC10 Long Edge
ja: 封筒 PRC10 長辺送り

en: Envelope PRC2
ja: 封筒 PRC2

en: Envelope PRC2 Long Edge
ja: 封筒 PRC2 長辺送り

en: Envelope PRC3
ja: 封筒 PRC3

en: Envelope PRC3 Long Edge
ja: 封筒 PRC3 長辺送り

en: Envelope PRC4
ja: 封筒 PRC4

en: Envelope PRC4 Long Edge
ja: 封筒 PRC4 長辺送り

en: Envelope PRC5 Long Edge
ja: 封筒 PRC5 長辺送り

en: Envelope PRC5PRC5
ja: 封筒 PRC5

en: Envelope PRC6
ja: 封筒 PRC6

en: Envelope PRC6 Long Edge
ja: 封筒 PRC6 長辺送り

en: Envelope PRC7
ja: 封筒 PRC7

en: Envelope PRC7 Long Edge
ja: 封筒 PRC7 長辺送り

en: Envelope PRC8
ja: 封筒 PRC8

en: Envelope PRC8 Long Edge
ja: 封筒 PRC8 長辺送り

en: Envelope PRC9
ja: 封筒 PRC9

en: Envelope PRC9 Long Edge
ja: 封筒 PRC9 長辺送り

en: Envelope Personal
ja: パーソナル封筒

en: Envelope You4
ja: 封筒 洋形4号

en: Envelope You4 Long Edge
ja: 封筒 洋形4号 長辺送り

en: Environment Variables:
ja: 環境変数:

en: Error Policy
ja: エラーポリシー

en: Error sending raster data.
ja: ラスターデータの送信でエラーが起きました。

en: Error: need hostname after "-h" option.
ja: Error: '-h' オプションのあとにはホスト名が必要です。

en: Every 10 Labels
ja: 10 ラベルごと

en: Every 2 Labels
ja: 2 ラベルごと

en: Every 3 Labels
ja: 3 ラベルごと

en: Every 4 Labels
ja: 4 ラベルごと

en: Every 5 Labels
ja: 5 ラベルごと

en: Every 6 Labels
ja: 6 ラベルごと

en: Every 7 Labels
ja: 7 ラベルごと

en: Every 8 Labels
ja: 8 ラベルごと

en: Every 9 Labels
ja: 9 ラベルごと

en: Every Label
ja: すべてのラベル

en: Executive
ja: エグゼクティブ

en: Expectation Failed
ja: 予測に失敗しました

en: Export Printers to Samba
ja: Samba へプリンターをエクスポート

en: Expressions:
ja: 式:

en: FAIL
ja: 失敗

en: File "%s" contains a relative path.
ja: ファイル "%s" は相対パスを含んでいます。

en: File "%s" has insecure permissions (0%o/uid=%d/gid=%d).
ja: ファイル "%s" は安全でないパーミッションが与えられています (0%o/uid=%d/gid=%d)。

en: File "%s" is a directory.
ja: ファイル "%s" はディレクトリーです。

en: File "%s" not available: %s
ja: ファイル "%s" は利用できません: %s

en: File "%s" permissions OK (0%o/uid=%d/gid=%d).
ja: ファイル "%s" のパーミッションは問題ありません (0%o/uid=%d/gid=%d)。

en: File device URIs have been disabled. To enable, see the FileDevice directive in "%s/cups-files.conf".
ja: ファイルデバイス URI は無効になっています。有効にするには、"%s/cups-files.conf" の FileDevice ディレクティブを参照してください。

en: Finished page %d.
ja: ページ %d を終了。

en: Folio
ja: フォリオ

en: General
ja: 一般

en: Generic
ja: 汎用

en: Get-Response-PDU uses indefinite length
ja: Get-Response-PDU は不確定の長さを使用しています

en: Glossy Paper
ja: 光沢紙

en: Got a printer-uri attribute but no job-id.
ja: printer-uri 属性を取得しましたが、job-id を取得できませんでした。

en: Grayscale
ja: グレースケール

en: Help file not in index.
ja: ヘルプファイルが索引に含まれていません。

en: IPP 1setOf attribute with incompatible value tags.
ja: IPP の 1setOf 属性が value タグと互換性がありません。

en: IPP attribute has no name.
ja: IPP の属性に名前がありません。

en: IPP attribute is not a member of the message.
ja: IPP の属性がメッセージのメンバーではありません。

en: IPP begCollection value not 0 bytes.
ja: IPP の begCollection は想定された 0 バイトになっていません。

en: IPP boolean value not 1 byte.
ja: IPP の真偽値が想定された 1 バイトになっていません。

en: IPP date value not 11 bytes.
ja: IPP の date 値は想定された 11 バイトになっていません。

en: IPP endCollection value not 0 bytes.
ja: IPP の endCollection は想定された 0 バイトになっていません。

en: IPP enum value not 4 bytes.
ja: IPP の enum 値は想定された 4 バイトになっていません。

en: IPP extension tag larger than 0x7FFFFFFF.
ja: IPP の拡張タグが 0x7FFFFFFF より大きいです。

en: IPP integer value not 4 bytes.
ja: IPP の整数値は想定された 4 バイトになっていません。

en: IPP language length overflows value.
ja: IPP の language length の値がオーバーフローしています。

en: IPP language length too large.
ja: IPP の language の長さが長すぎます。

en: IPP member name is not empty.
ja: IPP のメンバー名が空ではありません。

en: IPP memberName value is empty.
ja: IPP の memberName の値が空です。

en: IPP memberName with no attribute.
ja: IPP の memberName に属性がありません。

en: IPP name larger than 32767 bytes.
ja: IPP 名が 32767 バイトより大きいです。

en: IPP nameWithLanguage value less than minimum 4 bytes.
ja: IPP の nameWithLanguage が最小値 4 バイト未満です。

en: IPP octetString length too large.
ja: IPP の octetString の長さが大きすぎます。

en: IPP rangeOfInteger value not 8 bytes.
ja: IPP の rangeOfInteger は想定された 8 バイトになっていません。

en: IPP resolution value not 9 bytes.
ja: IPP の resolution は想定された 9 バイトになっていません。

en: IPP string length overflows value.
ja: IPP の文字列長の値がオーバーフローしています。

en: IPP textWithLanguage value less than minimum 4 bytes.
ja: IPP の textWithLanguage の値が最小値 4 バイト未満です。

en: IPP value larger than 32767 bytes.
ja: IPP の値が 32767 バイト以上です。

en: Illegal control character
ja: 不正な制御文字

en: Illegal main keyword string
ja: 不正なメインキーワード文字列

en: Illegal option keyword string
ja: 不正なオプションキーワード文字列

en: Illegal translation string
ja: 不正な翻訳文字列

en: Illegal whitespace character
ja: 不正な空白文字

en: Installable Options
ja: インストール可能オプション

en: Installed
ja: インストールされています

en: IntelliBar Label Printer
ja: IntelliBar ラベルプリンター

en: Internal Server Error
ja: サーバー内部エラー

en: Internal error
ja: 内部エラー

en: Internet Printing Protocol
ja: インターネット印刷プロトコル

en: Invalid media name arguments.
ja: 無効なメディア名引数です。

en: Invalid media size.
ja: 無効なメディアサイズです。

en: Invalid printer command "%s".
ja: 無効なプリンターコマンドです。 "%s"

en: JIS B4 Long Edge
ja: JIS B4 長辺送り

en: JIS B5 Long Edge
ja: JIS B5 長辺送り

en: JIS B6 Long Edge
ja: JIS B6 長辺送り

en: Job #%d cannot be restarted - no files.
ja: ジョブ番号 %d を再開できません - ファイルが見つかりません。

en: Job #%d does not exist.
ja: ジョブ番号 %d は存在しません。

en: Job #%d is already aborted - can't cancel.
ja: ジョブ番号 %d はすでに中断されています - キャンセルできません。

en: Job #%d is already canceled - can't cancel.
ja: ジョブ番号 %d はすでにキャンセルされています - キャンセルできません。

en: Job #%d is already completed - can't cancel.
ja: ジョブ番号 %d はすでに完了しています - キャンセルできません。

en: Job #%d is finished and cannot be altered.
ja: ジョブ番号 %d はすでに終了し、変更できません。

en: Job #%d is not complete.
ja: ジョブ番号 %d は完了していません。

en: Job #%d is not held for authentication.
ja: ジョブ番号 %d は認証のために保留されていません。

en: Job #%d is not held.
ja: ジョブ番号 %d は保留されていません。

en: Job Completed
ja: ジョブ完了

en: Job Created
ja: ジョブ作成

en: Job Options Changed
ja: ジョブオプション変更

en: Job Stopped
ja: ジョブ中止

en: Job is completed and cannot be changed.
ja: ジョブは完了し変更できません。

en: Job operation failed
ja: ジョブ操作失敗

en: Job state cannot be changed.
ja: ジョブの状態を変更できません。

en: Job subscriptions cannot be renewed.
ja: ジョブサブスクリプションを更新できません。

en: Jobs
ja: ジョブ

en: LPD/LPR Host or Printer
ja: LPD/LPR ホストまたはプリンター

en: Label Printer
ja: ラベルプリンター

en: Label Top
ja: ラベルトップ

en: Language "%s" not supported.
ja: 言語 "%s" はサポートされていません。

en: Large Address
ja: ラージアドレス

en: Letter Oversize
ja: US レター (特大)

en: Letter Oversize Long Edge
ja: US レター (特大) 長辺送り

en: Light
ja: 薄い

en: Line longer than the maximum allowed (255 characters)
ja: 1 行が最大値 (255 文字) を超えています

en: List Available Printers
ja: 使用可能なプリンター一覧

en: Load paper.
ja: 用紙を補給してください。

en: Long-Edge (Portrait)
ja: 長辺給紙 (縦向き)

en: Looking for printer.
ja: プリンターを探しています。

en: Manual Feed
ja: 手差し

en: Media Size
ja: 用紙サイズ

en: Media Source
ja: 給紙

en: Media Tracking
ja: 用紙の経路

en: Media Type
ja: 用紙種類

en: Medium
ja: 紙質

en: Memory allocation error
ja: メモリー割り当てエラー

en: Missing CloseGroup
ja: CloseGroup がありません

en: Missing PPD-Adobe-4.x header
ja: PPD-Adobe-4.x ヘッダーがありません

en: Missing asterisk in column 1
ja: 1 列目にアスタリスクがありません

en: Missing document-number attribute.
ja: document-number 属性がありません。

en: Missing double quote on line %d.
ja: %d 行に二重引用符がありません。

en: Missing form variable
ja: form 変数がありません。

en: Missing last-document attribute in request.
ja: リクエストに last-document 属性がありません。

en: Missing media or media-col.
ja: media または media-col がありません。

en: Missing media-size in media-col.
ja: media-col に media-size がありません。

en: Missing notify-subscription-ids attribute.
ja: notify-subscription-ids 属性がありません。

en: Missing option keyword
ja: オプションキーワードがありません

en: Missing requesting-user-name attribute.
ja: requesting-user-name 属性が設定されていません。

en: Missing required attributes.
ja: 必須の属性が設定されていません。

en: Missing resource in URI
ja: URI のリソースがない

en: Missing scheme in URI
ja: URI のスキームがない

en: Missing value on line %d.
ja: %d 行に値がありません。

en: Missing value string
ja: 値文字列がありません

en: Missing x-dimension in media-size.
ja: media-size に x-dimension がありません。

en: Missing y-dimension in media-size.
ja: media-size に y-dimension がありません。

en: Model:  name = %s
            natural_language = %s
            make-and-model = %s
            device-id = %s
ja: モデル: 名前 = %s
            言語 = %s
            プリンタードライバー = %s
            デバイス ID = %s

en: Modifiers:
ja: 修飾子:

en: Modify Class
ja: クラスの変更

en: Modify Printer
ja: プリンターの変更

en: Move All Jobs
ja: すべてのジョブの移動

en: Move Job
ja: ジョブの移動

en: Moved Permanently
ja: 別の場所へ移動しました

en: NULL PPD file pointer
ja: PPD ファイルポインターが NULL です

en: Name OID uses indefinite length
ja: OID 名は限定的な長さを使用します

en: Nested classes are not allowed.
ja: 入れ子になったクラスは許可されていません。

en: No
ja: いいえ

en: No Content
ja: 中身がありません

en: No PPD name
ja: PPD の名前がありません

en: No VarBind SEQUENCE
ja: VarBind SEQUENCE がありません

en: No Windows printer drivers are installed.
ja: Windows プリンタードライバーがインストールされていません。

en: No active connection
ja: アクティブな接続はありません

en: No active connection.
ja: アクティブな接続はありません。

en: No active jobs on %s.
ja: %s にはアクティブなジョブはありません。

en: No attributes in request.
ja: リクエストに属性がありません。

en: No authentication information provided.
ja: 認証情報が提供されていません。

en: No community name
ja: コミュニティ名がありません

en: No default printer.
ja: デフォルトのプリンターはありません。

en: No destinations added.
ja: 追加された宛先はありません。

en: No device URI found in argv[0] or in DEVICE_URI environment variable.
ja: argv[0] または 環境変数 DEVICE_URI にデバイス URI が見つかりません。

en: No error-index
ja: エラーインデックスがありません

en: No error-status
ja: エラーステータスがありません

en: No file in print request.
ja: 印刷リクエストにファイルがありません。

en: No modification time
ja: 変更時刻がありません

en: No name OID
ja: OID 名がありません

en: No pages were found.
ja:  ページが見つかりません。

en: No printer name
ja: プリンター名がありません

en: No printer-uri found
ja: プリンター URI が見つかりません

en: No printer-uri found for class
ja: クラスのプリンター URI が見つかりません

en: No printer-uri in request.
ja: プリンター URI のリクエストがありません。

en: No request URI.
ja: リクエスト URI がありません。

en: No request protocol version.
ja: リクエストプロトコルバージョンがありません。

en: No request sent.
ja: リクエストが送られませんでした。

en: No request-id
ja: リクエストID がありません

en: No subscription attributes in request.
ja: リクエストにサブスクリプション属性がありません。

en: No subscriptions found.
ja: サブスクリプションが見つかりません。

en: No variable-bindings SEQUENCE
ja: variable-bindings SEQUENCE がありません

en: No version number
ja: バージョン名がありません

en: Non-continuous (Mark sensing)
ja: 非連続です (Mark sensing)

en: Non-continuous (Web sensing)
ja: 非連続です (Web sensing)

en: Normal
ja: 標準

en: Not Found
ja: 見つかりません

en: Not Implemented
ja: 実装されていません

en: Not Installed
ja: インストールされていません

en: Not Modified
ja: 変更されていません

en: Not Supported
ja: サポートされていません

en: Not allowed to print.
ja: 印刷が許可されていません。

en: Note
ja: 注意

en: Note: this program only validates the DSC comments, not the PostScript itself.
ja: 注意: このプログラムは DSC コメントを検証するだけで、PostScript 自身を検証するものではありません。

en: Off (1-Sided)
ja: Off (片面)

en: Online Help
ja: オンラインヘルプ

en: Open of %s failed: %s
ja: %s のオープンに失敗しました: %s

en: OpenGroup without a CloseGroup first
ja: OpenGroup の前にまず CloseGroup が必要です

en: OpenUI/JCLOpenUI without a CloseUI/JCLCloseUI first
ja: OpenUI/JCLOpenUI の前にまず CloseUI/JCLCloseUI が必要です

en: Operation Policy
ja: 操作ポリシー

en: Option "%s" cannot be included via %%%%IncludeFeature.
ja: オプション "%s" は %%%%IncludeFeature 経由で含めることはできません。

en: Options Installed
ja: インストールされたオプション

en: Options:
ja: オプション:

en: Out of date PPD cache file.
ja: PPD キャッシュファイルが古すぎます。

en: Out of memory.
ja: メモリーが足りません。

en: Output Mode
ja: 出力モード

en: Output bin is almost full.
ja: 排紙ビンがほとんど満杯です。

en: Output bin is full.
ja: 排紙ビンが満杯です。

en: Output bin is missing.
ja: 排紙ビンがありません。

en: PASS
ja: 合格

en: PCL Laser Printer
ja: PCL レーザープリンター

en: PRC16K Long Edge
ja: PRC16K 長辺送り

en: PRC32K Long Edge
ja: PRC32K 長辺送り

en: PRC32K Oversize
ja: PRC32K (特大)

en: PRC32K Oversize Long Edge
ja: PRC32K (特大) 長辺送り

en: Packet does not contain a Get-Response-PDU
ja: パケットが Get-Response-PDU を含んでいません

en: Packet does not start with SEQUENCE
ja: パケットが SEQUENCE から始まりません

en: Paper jam.
ja: 用紙詰まりです。

en: Paper tray is almost empty.
ja: 給紙トレイがほとんど空です。

en: Paper tray is empty.
ja: 給紙トレイが空です。

en: Paper tray is missing.
ja: 給紙トレイがありません。

en: Password for %s on %s?
ja: %s のパスワード (%s 上)?

en: Password for %s required to access %s via SAMBA:
ja: %s のパスワード (SAMBA 経由で %s にアクセスするのに必要):

en: Pause Class
ja: クラスの休止

en: Pause Printer
ja: プリンターの休止

en: Photo
ja: 写真

en: Photo Labels
ja: 写真ラベル

en: Plain Paper
ja: 普通紙

en: Policies
ja: ポリシー

en: Port Monitor
ja: ポートモニター

en: PostScript Printer
ja: PostScript プリンター

en: Postcard
ja: ハガキ

en: Postcard Double Long Edge
ja: 往復ハガキ 長辺送り

en: Postcard Long Edge
ja: ハガキ 長辺送り

en: Preparing to print.
ja: 印刷準備中です。

en: Print Density
ja: 印刷密度

en: Print Job:
ja: ジョブの印刷:

en: Print Mode
ja: 印刷モード

en: Print Rate
ja: 印刷レート

en: Print Self-Test Page
ja: 自己テストページの印刷

en: Print Speed
ja: 印刷速度

en: Print Test Page
ja: テストページの印刷

en: Print and Cut
ja: プリントしてカット

en: Print and Tear
ja: プリントして切り取る

en: Print file sent.
ja: プリントファイルが送られました。

en: Print job canceled at printer.
ja: 印刷ジョブはプリンターでキャンセルされました。

en: Print job too large.
ja: 印刷ジョブが大きすぎます。

en: Print job was not accepted.
ja: 印刷ジョブが受け付けられませんでした。

en: Printer Added
ja: 追加されたプリンター

en: Printer Default
ja: デフォルトのプリンター

en: Printer Deleted
ja: 削除されたプリンター

en: Printer Modified
ja: 変更されたプリンター

en: Printer Paused
ja: プリンターの休止

en: Printer Settings
ja: プリンター設定

en: Printer cannot print supplied content.
ja: プリンターは受信した内容を印刷できませんでした。

en: Printer cannot print with supplied options.
ja: 指定されたオプションではプリンターは印刷できません。

en: Printer:
ja: プリンター:

en: Printers
ja: プリンター

en: Printing page %d, %u%% complete.
ja: ページ %d, %u%% の印刷が完了しました。

en: Quota limit reached.
ja: クォータの制限に達しました。

en: Rank    Owner   Job     File(s)                         Total Size
ja: ランク  所有者  ジョブ  ファイル                        合計サイズ

en: Reject Jobs
ja: ジョブの拒否

en: Remote host did not accept control file (%d).
ja: リモートホストがコントロールファイルを受け付けませんでした (%d)。

en: Remote host did not accept data file (%d).
ja: リモートホストがデータファイルを受け付けませんでした (%d)。

en: Reprint After Error
ja: エラー後の再印刷

en: Request Entity Too Large
ja: 要求するエンティティが大きすぎます

en: Resolution
ja: 解像度

en: Resume Class
ja: クラスを再開する

en: Resume Printer
ja: プリンターを再開する

en: Return Address
ja: 返信用ラベル

en: Rewind
ja: 巻き取り

en: Running command: %s %s -N -A %s -c '%s'
ja: コマンドを実行中: %s %s -N -A %s -c '%s'

en: SEQUENCE uses indefinite length
ja: SEQUENCE は不定長を使用しています

en: SSL/TLS Negotiation Error
ja: SSL/TLS のネゴシエーションエラー

en: See Other
ja: 残りを見てください

en: Sending data to printer.
ja: データをプリンターに送信しています。

en: Server Restarted
ja: 再起動されたサーバー

en: Server Security Auditing
ja: サーバーのセキュリティー監査

en: Server Started
ja: 開始されたサーバー

en: Server Stopped
ja: 停止されたサーバー

en: Server credentials not set.
ja: サーバー証明書が設定されていません。

en: Service Unavailable
ja: 利用できないサービス

en: Set Allowed Users
ja: 許可するユーザーの設定

en: Set As Server Default
ja: サーバーのデフォルトに設定

en: Set Class Options
ja: クラスオプションの設定

en: Set Printer Options
ja: プリンターオプションの設定

en: Set Publishing
ja: 公開の設定

en: Shipping Address
ja: 発送先ラベル

en: Short-Edge (Landscape)
ja: 短辺 (横原稿)

en: Special Paper
ja: 特殊紙

en: Spooling job, %.0f%% complete.
ja: ジョブをスプール中、%.0f%% 完了しました。

en: Standard
ja: 標準

note: TRANSLATORS: Banner/cover sheet before the print job.
en: Starting Banner
ja: 開始バナー

en: Starting page %d.
ja: ページ %d を開始しています。

en: Statement
ja: 記述

en: Subscription #%d does not exist.
ja: サブスクリプション番号 %d は存在しません。

en: Substitutions:
ja: 置換:

en: Super A
ja: スーパー A

en: Super B
ja: スーパー B

en: Super B/A3
ja: スーパー B/A3

en: Switching Protocols
ja: プロトコルの変更

en: Tabloid
ja: タブロイド

en: Tabloid Oversize
ja: タブロイド (特大)

en: Tabloid Oversize Long Edge
ja: タブロイド (特大) 長辺送り

en: Tear-Off Adjust Position
ja: Tear-Off 位置調節

en: The "%s" attribute is required for print jobs.
ja: 印刷ジョブに "%s" 属性が必要です。

en: The %s attribute cannot be provided with job-ids.
ja: %s 属性は、ジョブ ID と一緒に使うことはできません。

en: The '%s' operation attribute cannot be supplied in a Create-Job request.
ja: %s 操作属性は、Create-Job リクエストの中で使うことはできません。

en: The PPD file "%s" could not be found.
ja: PPD ファイル "%s" が見つかりません。

en: The PPD file "%s" could not be opened: %s
ja: PPD ファイル "%s" を開けませんでした: %s

en: The PPD file could not be opened.
ja: PPD ファイルを開けませんでした。

en: The class name may only contain up to 127 printable characters and may not contain spaces, slashes (/), or the pound sign (#).
ja: クラス名は 127 文字以内の表示可能文字からなり、空白、スラッシュ (/)、ハッシュ (#) を含んではなりません。

en: The developer unit needs to be replaced.
ja: 現像ユニットの交換が必要です。

en: The developer unit will need to be replaced soon.
ja: もうすぐ現像ユニットの交換時期です。

en: The fuser's temperature is high.
ja: 定着器の温度が高すぎます。

en: The fuser's temperature is low.
ja: 定着器の温度が低すぎます。

en: The notify-lease-duration attribute cannot be used with job subscriptions.
ja: notify-lease-duration 属性は、ジョブサブスクリプションと一緒に使うことはできません。

en: The notify-user-data value is too large (%d > 63 octets).
ja: notify-user-data 値が大きすぎます (%d > 63 オクテット)。

en: The optical photoconductor needs to be replaced.
ja: 感光体の交換が必要です。

en: The optical photoconductor will need to be replaced soon.
ja: もうすぐ感光体の交換時期です。

en: The printer configuration is incorrect or the printer no longer exists.
ja: プリンターの設定が正しくないかプリンターはすでに存在しません。

en: The printer did not respond.
ja: プリンターが応答しません。

en: The printer is in use.
ja: プリンターは使用中です。

en: The printer is low on ink.
ja: インク残量が残り少なくなっています。

en: The printer is low on toner.
ja: トナー残量が残り少なくなっています。

en: The printer is not connected.
ja: プリンターは接続されていません。

en: The printer is not responding.
ja: プリンターが応答していません。

en: The printer is now connected.
ja: プリンターが接続されました。

en: The printer is now online.
ja: プリンターは現在オンラインです。

en: The printer is offline.
ja: プリンターはオフラインです。

en: The printer is unreachable at this time.
ja: プリンターには現在到達できません。

en: The printer may be out of ink.
ja: プリンターのインクがなくなっているようです。

en: The printer may be out of toner.
ja: プリンターのトナーがなくなっているようです。

en: The printer may not exist or is unavailable at this time.
ja: プリンターは現在存在しないか、使用できないようです。

en: The printer name may only contain up to 127 printable characters and may not contain spaces, slashes (/), or the pound sign (#).
ja: プリンター名は 127 文字以内の表示可能文字から成り、空白、スラッシュ (/)、ハッシュ (#) を含んではなりません。

en: The printer or class does not exist.
ja: プリンターまたはクラスは存在しません。

en: The printer or class is not shared.
ja: プリンターまたはクラスは共有できません。

en: The printer's cover is open.
ja: プリンターのカバーが開いています。

en: The printer's door is open.
ja: プリンターのドアが開いています。

en: The printer's interlock is open.
ja: プリンターのインターロックが開いています。

en: The printer's waste bin is almost full.
ja: プリンターの廃インクまたは廃トナー容器がほとんど一杯です。

en: The printer's waste bin is full.
ja: プリンターの廃インクまたは廃トナー容器が一杯です。

en: The printer-uri "%s" contains invalid characters.
ja: printer-uri "%s" には、無効な文字が含まれています。

en: The printer-uri attribute is required.
ja: printer-uri 属性は必須です。

en: The printer-uri must be of the form "ipp://HOSTNAME/classes/CLASSNAME".
ja: printer-uri は、"ipp://ホスト名/classes/クラス名" 形式でなければなりません。

en: The printer-uri must be of the form "ipp://HOSTNAME/printers/PRINTERNAME".
ja: printer-uri は "ipp://ホスト名/printers/プリンター名" 形式でなければなりません。

en: The subscription name may not contain spaces, slashes (/), question marks (?), or the pound sign (#).
ja: サブスクリプション名には、スペース、スラッシュ (/)、疑問府 (?)、ハッシュ (#) を使用しないでください。

en: The web interface is currently disabled. Run "cupsctl WebInterface=yes" to enable it.
ja: Web インターフェイスが現在無効になっています。有効にするには "cupsctl WebInterface=yes" を実行してください。

en: The which-jobs value "%s" is not supported.
ja: which-jobs の値 "%s" はサポートされていません。

en: There are too many subscriptions.
ja: サブスクリプションが多すぎます。

en: There was an unrecoverable USB error.
ja: 回復不可能な USB のエラーが発生しています。

en: Thermal Transfer Media
ja: 熱転写メディア

en: Too many active jobs.
ja: アクティブなジョブが多すぎます。

en: Too many job-sheets values (%d > 2).
ja: job-sheets 値が多すぎます (%d > 2)。

en: Too many printer-state-reasons values (%d > %d).
ja: printer-state-reasons 値が多すぎます (%d > %d)。

en: Transparency
ja: OHP シート

en: Tray
ja: トレイ

en: Tray 1
ja: トレイ 1

en: Tray 2
ja: トレイ 2

en: Tray 3
ja: トレイ 3

en: Tray 4
ja: トレイ 4

en: URI Too Long
ja: URI が長すぎます

en: URI too large
ja: URI が長すぎる

en: US Ledger
ja: US レジャー

en: US Legal
ja: US リーガル

en: US Legal Oversize
ja: US リーガル (特大)

en: US Letter
ja: US レター

en: US Letter Long Edge
ja: US レター 長辺送り

en: US Letter Oversize
ja: US レター (特大)

en: US Letter Oversize Long Edge
ja: US レター (特大) 長辺送り

en: US Letter Small
ja: US レター (小)

en: Unable to access cupsd.conf file
ja: cupsd.conf ファイルにアクセスできません

en: Unable to access help file.
ja: ヘルプファイルにアクセスできません。

en: Unable to add RSS subscription
ja: RSS 購読を追加できません

en: Unable to add class
ja: クラスを追加できません

en: Unable to add document to print job.
ja: ドキュメントを印刷ジョブに追加できません。

en: Unable to add job for destination "%s".
ja: 宛先 "%s"にジョブを追加できません。

en: Unable to add printer
ja: プリンターを追加できません

en: Unable to allocate memory for file types.
ja: ファイルタイプ用にメモリーを割り当てられません。

en: Unable to allocate memory for page info
ja: ページ情報のメモリー割り当てができません

en: Unable to allocate memory for pages array
ja: ページアレイのメモリー割り当てができません

en: Unable to cancel RSS subscription
ja: RSS 購読をキャンセルできません

en: Unable to cancel print job.
ja: プリンターを変更できません。

en: Unable to change printer
ja: プリンターを変更できません

en: Unable to change printer-is-shared attribute
ja: printer-is-shared 属性を変更することができません

en: Unable to change server settings
ja: サーバーの設定を変更できません

en: Unable to compile mimeMediaType regular expression: %s.
ja: mimeMediaType の正規表現を解釈できませんでした: %s。

en: Unable to compile naturalLanguage regular expression: %s.
ja: naturalLanguage の正規表現を解釈できませんでした: %s。

en: Unable to configure printer options.
ja: プリンターオプションを設定できません。

en: Unable to connect to host.
ja: ホストに接続できません。

en: Unable to contact printer, queuing on next printer in class.
ja: プリンターと交信できません。クラス内の次のプリンターにキューします。

en: Unable to copy 64-bit CUPS printer driver files (%d).
ja: 64-bit 版の CUPS プリンタードライバーファイルをコピーできません (%d)。

en: Unable to copy 64-bit Windows printer driver files (%d).
ja: 64-bit 版の Windows プリンタードライバーをコピーできません (%d)。

en: Unable to copy CUPS printer driver files (%d).
ja: 複数の CUPS プリンタードライバーファイルをコピーできません (%d)。

en: Unable to copy PPD file - %s
ja: PPD ファイルをコピーできません - %s

en: Unable to copy PPD file.
ja: PPD ファイルをコピーできません。

en: Unable to copy Windows 2000 printer driver files (%d).
ja: 複数の Windows 2000 プリンタードライバーファイルをコピーできません (%d)。

en: Unable to copy Windows 9x printer driver files (%d).
ja: 複数の Windows 9x プリンタードライバーファイルをコピーできません (%d)。

en: Unable to create printer-uri
ja: printer-uri を作成できません

en: Unable to create server credentials.
ja: サーバー証明書を作成できません。

en: Unable to create temporary file
ja: テンポラリーファイルを作成できません

en: Unable to delete class
ja: クラスを削除できません

en: Unable to delete printer
ja: プリンターを削除できません

en: Unable to do maintenance command
ja: メンテナンスコマンドを実行できません

en: Unable to edit cupsd.conf files larger than 1MB
ja: 1MB 以上の cupsd.conf ファイルは編集できません

en: Unable to establish a secure connection to host (certificate chain invalid).
ja: ホストへの安全な接続が確立できません (認証パスが無効です)。

en: Unable to establish a secure connection to host (certificate not yet valid).
ja: ホストへの安全な接続が確立できません (認証がまだ有効ではありません)。

en: Unable to establish a secure connection to host (expired certificate).
ja: ホストへの安全な接続が確立できません (認証が期限切れです)。

en: Unable to establish a secure connection to host (host name mismatch).
ja: ホストへの安全な接続が確立できません (ホスト名が一致しません)。

en: Unable to establish a secure connection to host (peer dropped connection before responding).
ja: ホストへの安全な接続が確立できません (応答がある前に接続が切断されました)。

en: Unable to establish a secure connection to host (self-signed certificate).
ja: ホストへの安全な接続が確立できません (自己署名証明書です)。

en: Unable to establish a secure connection to host (untrusted certificate).
ja: ホストへの安全な接続が確立できません (信用できない証明書です)。

en: Unable to establish a secure connection to host.
ja: ホストへの安全な接続を確立できません。

en: Unable to find destination for job
ja: ジョブの宛先が見つかりません

en: Unable to find printer.
ja: プリンターが見つかりません。

en: Unable to find server credentials.
ja: サーバー証明書を見つけられません。

en: Unable to get backend exit status.
ja: バックエンドの終了ステータスを取得できません。

en: Unable to get class list
ja: クラスリストを取得できません

en: Unable to get class status
ja: クラスの状態を取得できません。

en: Unable to get list of printer drivers
ja: プリンタードライバーのリストを取得できません

en: Unable to get printer attributes
ja: プリンター属性を取得できません

en: Unable to get printer list
ja: プリンターリストを取得できません

en: Unable to get printer status
ja: プリンターの状態を取得できません

en: Unable to get printer status.
ja: プリンターの状態を取得できません。

en: Unable to install Windows 2000 printer driver files (%d).
ja: 複数の Windows 2000 プリンタードライバーファイルをインストールできません (%d)。

en: Unable to install Windows 9x printer driver files (%d).
ja: 複数の Windows 9x プリンタードライバーファイルをインストールできません (%d)。

en: Unable to load help index.
ja: ヘルプの索引を読み込めません。

en: Unable to locate printer "%s".
ja: プリンター "%s" が見つかりません。

en: Unable to locate printer.
ja: プリンターが見つかりません。

en: Unable to modify class
ja: クラスを変更できません

en: Unable to modify printer
ja: プリンターを変更できません

en: Unable to move job
ja: ジョブを移動できません

en: Unable to move jobs
ja: 複数のジョブを移動できません

en: Unable to open PPD file
ja: PPD ファイルを読み込むことができません

en: Unable to open cupsd.conf file:
ja: cupsd.conf ファイルを開けません:

en: Unable to open device file
ja: デバイスファイルを開けません

en: Unable to open document #%d in job #%d.
ja: ドキュメント %d (ジョブ %d) を開けません。

en: Unable to open help file.
ja: ヘルプファイルを読み込むことができません。

en: Unable to open print file
ja: 印刷ファイルを開けません

en: Unable to open raster file
ja: ラスターファイルを開けません

en: Unable to print test page
ja: テストページを印刷できません

en: Unable to read print data.
ja: プリントデータを読み込めません。

en: Unable to resolve printer-uri.
ja: printer-uri を解決できません。

en: Unable to run "%s": %s
ja: "%s" を実行できません: %s

en: Unable to see in file
ja: ファイルを読み込むことができません

en: Unable to send command to printer driver
ja: プリンタードライバーにコマンドを送信できません

en: Unable to send data to printer.
ja: プリンターにデータを送信することができません。

en: Unable to set Windows printer driver (%d).
ja: Windows プリンタードライバーを設定できません (%d)。

en: Unable to set options
ja: オプションを設定できません

en: Unable to set server default
ja: サーバーをデフォルトに設定できません

en: Unable to start backend process.
ja: バックエンドのプロセスを起動できません。

en: Unable to upload cupsd.conf file
ja: cupsd.conf ファイルをアップロードできません

en: Unable to use legacy USB class driver.
ja: 古いタイプの USB クラスドライバーは使用できません。

en: Unable to write print data
ja: プリントデータを書き込めません

en: Unable to write uncompressed print data: %s
ja: 非圧縮のプリントデータを書き込めません: %s

en: Unauthorized
ja: 未許可

en: Units
ja: ユニット

en: Unknown
ja: 未知

en: Unknown choice "%s" for option "%s".
ja: "%s" (オプション "%s" 用) は未知の設定です。

en: Unknown encryption option value: "%s".
ja: "%s" は未知の暗号オプション値です。

en: Unknown file order: "%s".
ja: "%s" は未知のファイルオーダーです。

en: Unknown format character: "%c".
ja: "%c" は未知の書式文字です。

en: Unknown media size name.
ja: 未知のメディアサイズ名称です。

en: Unknown option "%s" with value "%s".
ja: "%s" (値 "%s") は未知のオプションです。

en: Unknown option "%s".
ja: "%s" は未知のオプションです。

en: Unknown print mode: "%s".
ja: "%s" は未知のプリントモードです。

en: Unknown printer-error-policy "%s".
ja: "%s" は未知の printer-error-policy です。

en: Unknown printer-op-policy "%s".
ja: "%s" は未知の printer-op-policy です。

en: Unknown request method.
ja: 未知のリクエスト方法です。

en: Unknown request version.
ja: 未知のリクエストバージョンです。

en: Unknown scheme in URI
ja: URI に未知のスキーマがあります

en: Unknown service name.
ja: 未知のサービス名です。

en: Unknown version option value: "%s".
ja: "%s" は未知のバージョンオプション値です。

en: Unsupported 'compression' value "%s".
ja: "%s" はサポートされていない 'compression' の値です。

en: Unsupported 'document-format' value "%s".
ja: "%s" はサポートされていない 'document-format' の値です。

en: Unsupported 'job-name' value.
ja: サポートされていない 'job-name' の値です。

en: Unsupported character set "%s".
ja: "%s" はサポートされていない文字セットです。

en: Unsupported compression "%s".
ja: "%s" はサポートされていない圧縮形式です。

en: Unsupported document-format "%s".
ja: "%s" はサポートされていない文書形式です。

en: Unsupported document-format "%s/%s".
ja: "%s/%s" はサポートされていない文書形式です。

en: Unsupported format "%s".
ja: "%s" はサポートされていない形式です。

en: Unsupported margins.
ja: サポートされていないマージンです。

en: Unsupported media value.
ja: サポートされていないメディアの値です。

en: Unsupported number-up value %d, using number-up=1.
ja: %d はサポートされていない number-up 値です。number-up=1 を使用します。

en: Unsupported number-up-layout value %s, using number-up-layout=lrtb.
ja: %s はサポートされていない number-up-layout 値です。number-up-layout=lrtb を使用します。

en: Unsupported page-border value %s, using page-border=none.
ja: %s はサポートされていない page-border 値です。page-border=none を使用します。

en: Unsupported raster data.
ja: サポートされていないラスターデータです。

en: Unsupported value type
ja: サポートされていない型の値です

en: Upgrade Required
ja: アップグレードが必要です

en: Usage:
    
        lpadmin [-h server] -d destination
        lpadmin [-h server] -x destination
        lpadmin [-h server] -p printer [-c add-class] [-i interface] [-m model]
                           [-r remove-class] [-v device] [-D description]
                           [-P ppd-file] [-o name=value]
                           [-u allow:user,user] [-u deny:user,user]
ja: 使い方:
    
        lpadmin [-h サーバー] -d 宛先
        lpadmin [-h サーバー] -x 宛先
        lpadmin [-h サーバー] -p プリンター [-c 追加クラス] [-i インターフェイス]
                           [-m モデル] [-r 削除クラス] [-v デバイス]
                           [-D 宛先] [-P PPD ファイル] [-o 名前=値]
                           [-u allow:ユーザー,ユーザー] [-u deny:ユーザー,ユーザー]

en: Usage: %s job-id user title copies options [file]
ja: 使い方: %s ジョブID ユーザー タイトル コピー数 オプション [ファイル]

en: Usage: cupsaddsmb [options] printer1 ... printerN
ja: Usage: cupsaddsmb [オプション] プリンター1 ... プリンターN

en: Usage: cupsctl [options] [param=value ... paramN=valueN]
ja: Usage: cupsctl [オプション] [パラメータ=値 ... パラメータN=値N]

en: Usage: cupsd [options]
ja: 使い方: cupsd [オプション]

en: Usage: cupsfilter [ options ] [ -- ] filename
ja: 使い方: cupsfilter [ オプション ] [ -- ] ファイル名

en: Usage: cupstestdsc [options] filename.ps [... filename.ps]
ja: 使い方: cupstestdsc [オプション] ファイル名.ps [... ファイル名.ps]

en: Usage: cupstestppd [options] filename1.ppd[.gz] [... filenameN.ppd[.gz]]
ja: 使い方: cupstestppd [オプション] ファイル名1.ppd[.gz] [... ファイル名N.ppd[.gz]]

en: Usage: ippfind [options] regtype[,subtype][.domain.] ... [expression]
           ippfind [options] name[.regtype[.domain.]] ... [expression]
           ippfind --help
           ippfind --version
ja: 使い方: ippfind [オプション] 登録タイプ[,サブタイプ][.ドメイン.] ... [式]
            ippfind [オプション] 名前[.登録タイプ[.ドメイン.]] ... [式]
            ippfind --help
            ippfind --version

en: Usage: ipptool [options] URI filename [ ... filenameN ]
ja: 使い方: ipptool [オプション] URI ファイル名 [ ... ファイル名N ]

en: Usage: lpmove job/src dest
ja: 使い方: lpmove ジョブ/ソース 宛先

en: Usage: lpoptions [-h server] [-E] -d printer
           lpoptions [-h server] [-E] [-p printer] -l
           lpoptions [-h server] [-E] -p printer -o option[=value] ...
           lpoptions [-h server] [-E] -x printer
ja: 使い方: lpoptions [-h サーバー] [-E] -d プリンター
     　     lpoptions [-h サーバー] [-E] [-p プリンター] -l
            lpoptions [-h サーバー] [-E] -p プリンター -o オプション[=値] ...
            lpoptions [-h サーバー] [-E] -x プリンター

en: Usage: lpq [-P dest] [-U username] [-h hostname[:port]] [-l] [+interval]
ja: 使い方: lpq [-P 宛先] [-U ユーザー名] [-h ホスト名[:ポート]] [-l] [+間隔]

en: Usage: ppdc [options] filename.drv [ ... filenameN.drv ]
ja: 使い方: ppdc [オプション] ファイル名.drv [ ... ファイル名N.drv ]

en: Usage: ppdhtml [options] filename.drv >filename.html
ja: 使い方: ppdhtml [オプション] ファイル名.drv >ファイル名.html

en: Usage: ppdi [options] filename.ppd [ ... filenameN.ppd ]
ja: 使い方: ppdi [オプション] ファイル名.ppd [ ... ファイル名N.ppd ]

en: Usage: ppdmerge [options] filename.ppd [ ... filenameN.ppd ]
ja: 使い方: ppdmerge [オプション] ファイル名.ppd [ ... ファイル名N.ppd ]

en: Usage: ppdpo [options] -o filename.po filename.drv [ ... filenameN.drv ]
ja: 使い方: ppdpo [オプション] -o ファイル名.po ファイル名.drv [ ... ファイル名N.drv ]

en: Usage: snmp [host-or-ip-address]
ja: 使い方: snmp [ホスト名またはIPアドレス]

en: Value uses indefinite length
ja: 値は不定長です

en: VarBind uses indefinite length
ja: VarBind は不定長です

en: Version uses indefinite length
ja: Version は不定長です

en: Waiting for job to complete.
ja: ジョブが完了するのを待っています。

en: Waiting for printer to become available.
ja: プリンターが使用可能になるのを待っています。

en: Waiting for printer to finish.
ja: プリンターが終了するのを待っています。

en: Warning, no Windows 2000 printer drivers are installed.
ja: 警告、Windows 2000 プリンタードライバーがインストールされていません。

en: Web Interface is Disabled
ja: Web インターフェイスが無効になっています

en: Yes
ja: はい

en: You must access this page using the URL <A HREF="https://%s:%d%s">https://%s:%d%s</A>.
ja: このページには URL <A HREF="https://%s:%d%s">https://%s:%d%s</A> を使ってアクセスする必要があります。

en: ZPL Label Printer
ja: ZPL ラベルプリンター

en: Zebra
ja: ゼブラ

en: aborted
ja: 停止

en: accuracy-units
ja: Accuracy Units

en: accuracy-units.mm
ja: Mm

en: accuracy-units.nm
ja: Nm

en: accuracy-units.um
ja: Um

en: baling
ja: Bale Output

en: baling-type
ja: Baling Type

en: baling-type.band
ja: Band

en: baling-type.shrink-wrap
ja: Shrink Wrap

en: baling-type.wrap
ja: Wrap

en: baling-when
ja: Baling When

en: baling-when.after-job
ja: After Job

en: baling-when.after-sets
ja: After Sets

en: binding
ja: Bind Output

en: binding-reference-edge
ja: Binding Reference Edge

en: binding-reference-edge.bottom
ja: Bottom

en: binding-reference-edge.left
ja: Left

en: binding-reference-edge.right
ja: Right

en: binding-reference-edge.top
ja: Top

en: binding-type
ja: Binding Type

en: binding-type.adhesive
ja: Adhesive

en: binding-type.comb
ja: Comb

en: binding-type.flat
ja: Flat

en: binding-type.padding
ja: Padding

en: binding-type.perfect
ja: Perfect

en: binding-type.spiral
ja: Spiral

en: binding-type.tape
ja: Tape

en: binding-type.velo
ja: Velo

en: canceled
ja: キャンセル

en: charge-info-message
ja: Charge Info Message

en: coating
ja: Coat Sheets

en: coating-sides
ja: Coating Sides

en: coating-sides.back
ja: Back

en: coating-sides.both
ja: Both

en: coating-sides.front
ja: Front

en: coating-type
ja: Coating Type

en: coating-type.archival
ja: Archival

en: coating-type.archival-glossy
ja: Archival Glossy

en: coating-type.archival-matte
ja: Archival Matte

en: coating-type.archival-semi-gloss
ja: Archival Semi Gloss

en: coating-type.glossy
ja: Glossy

en: coating-type.high-gloss
ja: High Gloss

en: coating-type.matte
ja: Matte

en: coating-type.semi-gloss
ja: Semi-Gloss

en: coating-type.silicone
ja: Silicone

en: coating-type.translucent
ja: Translucent

en: completed
ja: 完了

en: confirmation-sheet-print
ja: Confirmation Sheet Print

en: copies
ja: Copies

en: cover-back
ja: Cover Back

en: cover-front
ja: Cover Front

en: cover-sheet-info
ja: Cover Sheet Info

en: cover-sheet-info-supported.date-time
ja: Date Time

en: cover-sheet-info-supported.from-name
ja: From Name

en: cover-sheet-info-supported.logo
ja: Logo

en: cover-sheet-info-supported.message
ja: Message

en: cover-sheet-info-supported.organization
ja: Organization

en: cover-sheet-info-supported.subject
ja: Subject

en: cover-sheet-info-supported.to-name
ja: To Name

en: cover-type
ja: Cover Type

en: cover-type.no-cover
ja: No Cover

en: cover-type.print-back
ja: Print Back

en: cover-type.print-both
ja: Print Both

en: cover-type.print-front
ja: Print Front

en: cover-type.print-none
ja: Print None

en: covering
ja: Cover Output

en: covering-name
ja: Covering Name

en: covering-name.plain
ja: Plain

en: covering-name.pre-cut
ja: Pre Cut

en: covering-name.pre-printed
ja: Pre Printed

en: cups-deviced failed to execute.
ja: cups-deviced の実行に失敗しました。

en: cups-driverd failed to execute.
ja: cups-driverd の実行に失敗しました。

en: cupsaddsmb: No PPD file for printer "%s" - %s
ja: cupsaddsmb: プリンター "%s" の PPD ファイルがありません - %s

en: cupsctl: Cannot set Listen or Port directly.
ja: cupsctl: Listen あるいは Port を直接設定できません。

en: cupsctl: Unable to connect to server: %s
ja: cupsctl: サーバーに接続できません: %s

en: cupsctl: Unknown option "%s"
ja: cupsctl: "%s" は未知のオプションです。

en: cupsctl: Unknown option "-%c"
ja: cupsctl: "-%c"は未知のオプションです。

en: cupsd: Expected config filename after "-c" option.
ja: cupsd: "-c" オプションのあとには設定ファイル名が必要です。

en: cupsd: Expected cups-files.conf filename after "-s" option.
ja: cupsd: cups-files.conf ファイル名は "-s" オプションの後ろにあるべきです。

en: cupsd: On-demand support not compiled in, running in normal mode.
ja: cupsd: オンデマンドサポート有効でコンパイルされていません、標準モードで動作します。

en: cupsd: Relative cups-files.conf filename not allowed.
ja: cupsd: 相対パスでの cups-files.conf の指定はできません。

en: cupsd: Unable to get current directory.
ja: cupsd: カレントディレクトリーを取得できません。

en: cupsd: Unable to get path to cups-files.conf file.
ja: cupsd: cups-files.conf ファイルへのパスが取得できません。

en: cupsd: Unknown argument "%s" - aborting.
ja: cupsd: "%s" は未知の引数です - 停止します。

en: cupsd: Unknown option "%c" - aborting.
ja: cupsd: "%c" は未知のオプションです - 停止します。

en: cupsfilter: Invalid document number %d.
ja: cupsfilter: 不正な文書番号 %d です。

en: cupsfilter: Invalid job ID %d.
ja: cupsfilter: 不正なジョブID %d です。

en: cupsfilter: Only one filename can be specified.
ja: cupsfilter: 1 つのファイル名のみを指定できます。

en: cupsfilter: Unable to get job file - %s
ja: cupsfilter: ジョブ・ファイルを取得できません - %s

en: cupstestppd: The -q option is incompatible with the -v option.
ja: cupstestppd: -q オプションは -v オプションと両立できません。

en: cupstestppd: The -v option is incompatible with the -q option.
ja: cupstestppd: -v オプションは -q オプションと両立できません。

en: detailed-status-message
ja: Detailed Status Message

en: device for %s/%s: %s
ja: %s/%s のデバイス: %s

en: device for %s: %s
ja: %s のデバイス: %s

en: document-copies
ja: Copies

en: document-state
ja: Document State

en: document-state-reasons
ja: Detailed Document State

en: document-state-reasons.aborted-by-system
ja: Aborted By System

en: document-state-reasons.canceled-at-device
ja: Canceled At Device

en: document-state-reasons.canceled-by-operator
ja: Canceled By Operator

en: document-state-reasons.canceled-by-user
ja: Canceled By User

en: document-state-reasons.completed-successfully
ja: Completed Successfully

en: document-state-reasons.completed-with-errors
ja: Completed With Errors

en: document-state-reasons.completed-with-warnings
ja: Completed With Warnings

en: document-state-reasons.compression-error
ja: Compression Error

en: document-state-reasons.data-insufficient
ja: Data Insufficient

en: document-state-reasons.digital-signature-did-not-verify
ja: Digital Signature Did Not Verify

en: document-state-reasons.digital-signature-type-not-supported
ja: Digital Signature Type Not Supported

en: document-state-reasons.digital-signature-wait
ja: Digital Signature Wait

en: document-state-reasons.document-access-error
ja: Document Access Error

en: document-state-reasons.document-fetchable
ja: Document Fetchable

en: document-state-reasons.document-format-error
ja: Document Format Error

en: document-state-reasons.document-password-error
ja: Document Password Error

en: document-state-reasons.document-permission-error
ja: Document Permission Error

en: document-state-reasons.document-security-error
ja: Document Security Error

en: document-state-reasons.document-unprintable-error
ja: Document Unprintable Error

en: document-state-reasons.errors-detected
ja: Errors Detected

en: document-state-reasons.incoming
ja: Incoming

en: document-state-reasons.interpreting
ja: Interpreting

en: document-state-reasons.none
ja: None

en: document-state-reasons.outgoing
ja: Outgoing

en: document-state-reasons.printing
ja: Printing

en: document-state-reasons.processing-to-stop-point
ja: Processing To Stop Point

en: document-state-reasons.queued
ja: Queued

en: document-state-reasons.queued-for-marker
ja: Queued For Marker

en: document-state-reasons.queued-in-device
ja: Queued In Device

en: document-state-reasons.resources-are-not-ready
ja: Resources Are Not Ready

en: document-state-reasons.resources-are-not-supported
ja: Resources Are Not Supported

en: document-state-reasons.submission-interrupted
ja: Submission Interrupted

en: document-state-reasons.transforming
ja: Transforming

en: document-state-reasons.unsupported-compression
ja: Unsupported Compression

en: document-state-reasons.unsupported-document-format
ja: Unsupported Document Format

en: document-state-reasons.warnings-detected
ja: Warnings Detected

en: document-state.3
ja: Pending

en: document-state.5
ja: Processing

en: document-state.6
ja: Processing Stopped

en: document-state.7
ja: Canceled

en: document-state.8
ja: Aborted

en: document-state.9
ja: Completed

en: error-index uses indefinite length
ja: error-index は不定長です

en: error-status uses indefinite length
ja: error-status は不定長です

en: feed-orientation
ja: Feed Orientation

en: feed-orientation.long-edge-first
ja: Long Edge First

en: feed-orientation.short-edge-first
ja: Short Edge First

en: fetch-status-code
ja: Fetch Status Code

en: finishing-template
ja: Finishing Template

en: finishing-template.bale
ja: Bale

en: finishing-template.bind
ja: Bind

en: finishing-template.bind-bottom
ja: Bind Bottom

en: finishing-template.bind-left
ja: Bind Left

en: finishing-template.bind-right
ja: Bind Right

en: finishing-template.bind-top
ja: Bind Top

en: finishing-template.booklet-maker
ja: Booklet Maker

en: finishing-template.coat
ja: Coat

en: finishing-template.cover
ja: Cover

en: finishing-template.edge-stitch
ja: Edge Stitch

en: finishing-template.edge-stitch-bottom
ja: Edge Stitch Bottom

en: finishing-template.edge-stitch-left
ja: Edge Stitch Left

en: finishing-template.edge-stitch-right
ja: Edge Stitch Right

en: finishing-template.edge-stitch-top
ja: Edge Stitch Top

en: finishing-template.fold
ja: Fold

en: finishing-template.fold-accordion
ja: Fold Accordion

en: finishing-template.fold-double-gate
ja: Fold Double Gate

en: finishing-template.fold-engineering-z
ja: Fold Engineering Z

en: finishing-template.fold-gate
ja: Fold Gate

en: finishing-template.fold-half
ja: Fold Half

en: finishing-template.fold-half-z
ja: Fold Half Z

en: finishing-template.fold-left-gate
ja: Fold Left Gate

en: finishing-template.fold-letter
ja: Fold Letter

en: finishing-template.fold-parallel
ja: Fold Parallel

en: finishing-template.fold-poster
ja: Fold Poster

en: finishing-template.fold-right-gate
ja: Fold Right Gate

en: finishing-template.fold-z
ja: Fold Z

en: finishing-template.jdf-f10-1
ja: JDF F10 1

en: finishing-template.jdf-f10-2
ja: JDF F10 2

en: finishing-template.jdf-f10-3
ja: JDF F10 3

en: finishing-template.jdf-f12-1
ja: JDF F12 1

en: finishing-template.jdf-f12-10
ja: JDF F12 10

en: finishing-template.jdf-f12-11
ja: JDF F12 11

en: finishing-template.jdf-f12-12
ja: JDF F12 12

en: finishing-template.jdf-f12-13
ja: JDF F12 13

en: finishing-template.jdf-f12-14
ja: JDF F12 14

en: finishing-template.jdf-f12-2
ja: JDF F12 2

en: finishing-template.jdf-f12-3
ja: JDF F12 3

en: finishing-template.jdf-f12-4
ja: JDF F12 4

en: finishing-template.jdf-f12-5
ja: JDF F12 5

en: finishing-template.jdf-f12-6
ja: JDF F12 6

en: finishing-template.jdf-f12-7
ja: JDF F12 7

en: finishing-template.jdf-f12-8
ja: JDF F12 8

en: finishing-template.jdf-f12-9
ja: JDF F12 9

en: finishing-template.jdf-f14-1
ja: JDF F14 1

en: finishing-template.jdf-f16-1
ja: JDF F16 1

en: finishing-template.jdf-f16-10
ja: JDF F16 10

en: finishing-template.jdf-f16-11
ja: JDF F16 11

en: finishing-template.jdf-f16-12
ja: JDF F16 12

en: finishing-template.jdf-f16-13
ja: JDF F16 13

en: finishing-template.jdf-f16-14
ja: JDF F16 14

en: finishing-template.jdf-f16-2
ja: JDF F16 2

en: finishing-template.jdf-f16-3
ja: JDF F16 3

en: finishing-template.jdf-f16-4
ja: JDF F16 4

en: finishing-template.jdf-f16-5
ja: JDF F16 5

en: finishing-template.jdf-f16-6
ja: JDF F16 6

en: finishing-template.jdf-f16-7
ja: JDF F16 7

en: finishing-template.jdf-f16-8
ja: JDF F16 8

en: finishing-template.jdf-f16-9
ja: JDF F16 9

en: finishing-template.jdf-f18-1
ja: JDF F18 1

en: finishing-template.jdf-f18-2
ja: JDF F18 2

en: finishing-template.jdf-f18-3
ja: JDF F18 3

en: finishing-template.jdf-f18-4
ja: JDF F18 4

en: finishing-template.jdf-f18-5
ja: JDF F18 5

en: finishing-template.jdf-f18-6
ja: JDF F18 6

en: finishing-template.jdf-f18-7
ja: JDF F18 7

en: finishing-template.jdf-f18-8
ja: JDF F18 8

en: finishing-template.jdf-f18-9
ja: JDF F18 9

en: finishing-template.jdf-f2-1
ja: JDF F2 1

en: finishing-template.jdf-f20-1
ja: JDF F20 1

en: finishing-template.jdf-f20-2
ja: JDF F20 2

en: finishing-template.jdf-f24-1
ja: JDF F24 1

en: finishing-template.jdf-f24-10
ja: JDF F24 10

en: finishing-template.jdf-f24-11
ja: JDF F24 11

en: finishing-template.jdf-f24-2
ja: JDF F24 2

en: finishing-template.jdf-f24-3
ja: JDF F24 3

en: finishing-template.jdf-f24-4
ja: JDF F24 4

en: finishing-template.jdf-f24-5
ja: JDF F24 5

en: finishing-template.jdf-f24-6
ja: JDF F24 6

en: finishing-template.jdf-f24-7
ja: JDF F24 7

en: finishing-template.jdf-f24-8
ja: JDF F24 8

en: finishing-template.jdf-f24-9
ja: JDF F24 9

en: finishing-template.jdf-f28-1
ja: JDF F28 1

en: finishing-template.jdf-f32-1
ja: JDF F32 1

en: finishing-template.jdf-f32-2
ja: JDF F32 2

en: finishing-template.jdf-f32-3
ja: JDF F32 3

en: finishing-template.jdf-f32-4
ja: JDF F32 4

en: finishing-template.jdf-f32-5
ja: JDF F32 5

en: finishing-template.jdf-f32-6
ja: JDF F32 6

en: finishing-template.jdf-f32-7
ja: JDF F32 7

en: finishing-template.jdf-f32-8
ja: JDF F32 8

en: finishing-template.jdf-f32-9
ja: JDF F32 9

en: finishing-template.jdf-f36-1
ja: JDF F36 1

en: finishing-template.jdf-f36-2
ja: JDF F36 2

en: finishing-template.jdf-f4-1
ja: JDF F4 1

en: finishing-template.jdf-f4-2
ja: JDF F4 2

en: finishing-template.jdf-f40-1
ja: JDF F40 1

en: finishing-template.jdf-f48-1
ja: JDF F48 1

en: finishing-template.jdf-f48-2
ja: JDF F48 2

en: finishing-template.jdf-f6-1
ja: JDF F6 1

en: finishing-template.jdf-f6-2
ja: JDF F6 2

en: finishing-template.jdf-f6-3
ja: JDF F6 3

en: finishing-template.jdf-f6-4
ja: JDF F6 4

en: finishing-template.jdf-f6-5
ja: JDF F6 5

en: finishing-template.jdf-f6-6
ja: JDF F6 6

en: finishing-template.jdf-f6-7
ja: JDF F6 7

en: finishing-template.jdf-f6-8
ja: JDF F6 8

en: finishing-template.jdf-f64-1
ja: JDF F64 1

en: finishing-template.jdf-f64-2
ja: JDF F64 2

en: finishing-template.jdf-f8-1
ja: JDF F8 1

en: finishing-template.jdf-f8-2
ja: JDF F8 2

en: finishing-template.jdf-f8-3
ja: JDF F8 3

en: finishing-template.jdf-f8-4
ja: JDF F8 4

en: finishing-template.jdf-f8-5
ja: JDF F8 5

en: finishing-template.jdf-f8-6
ja: JDF F8 6

en: finishing-template.jdf-f8-7
ja: JDF F8 7

en: finishing-template.jog-offset
ja: Jog Offset

en: finishing-template.laminate
ja: Laminate

en: finishing-template.punch
ja: Punch

en: finishing-template.punch-bottom-left
ja: Punch Bottom Left

en: finishing-template.punch-bottom-right
ja: Punch Bottom Right

en: finishing-template.punch-dual-bottom
ja: Punch Dual Bottom

en: finishing-template.punch-dual-left
ja: Punch Dual Left

en: finishing-template.punch-dual-right
ja: Punch Dual Right

en: finishing-template.punch-dual-top
ja: Punch Dual Top

en: finishing-template.punch-multiple-bottom
ja: Punch Multiple Bottom

en: finishing-template.punch-multiple-left
ja: Punch Multiple Left

en: finishing-template.punch-multiple-right
ja: Punch Multiple Right

en: finishing-template.punch-multiple-top
ja: Punch Multiple Top

en: finishing-template.punch-quad-bottom
ja: Punch Quad Bottom

en: finishing-template.punch-quad-left
ja: Punch Quad Left

en: finishing-template.punch-quad-right
ja: Punch Quad Right

en: finishing-template.punch-quad-top
ja: Punch Quad Top

en: finishing-template.punch-top-left
ja: Punch Top Left

en: finishing-template.punch-top-right
ja: Punch Top Right

en: finishing-template.punch-triple-bottom
ja: Punch Triple Bottom

en: finishing-template.punch-triple-left
ja: Punch Triple Left

en: finishing-template.punch-triple-right
ja: Punch Triple Right

en: finishing-template.punch-triple-top
ja: Punch Triple Top

en: finishing-template.saddle-stitch
ja: Saddle Stitch

en: finishing-template.staple
ja: Staple

en: finishing-template.staple-bottom-left
ja: Staple Bottom Left

en: finishing-template.staple-bottom-right
ja: Staple Bottom Right

en: finishing-template.staple-dual-bottom
ja: Staple Dual Bottom

en: finishing-template.staple-dual-left
ja: Staple Dual Left

en: finishing-template.staple-dual-right
ja: Staple Dual Right

en: finishing-template.staple-dual-top
ja: Staple Dual Top

en: finishing-template.staple-top-left
ja: Staple Top Left

en: finishing-template.staple-top-right
ja: Staple Top Right

en: finishing-template.staple-triple-bottom
ja: Staple Triple Bottom

en: finishing-template.staple-triple-left
ja: Staple Triple Left

en: finishing-template.staple-triple-right
ja: Staple Triple Right

en: finishing-template.staple-triple-top
ja: Staple Triple Top

en: finishing-template.trim
ja: Trim

en: finishing-template.trim-after-copies
ja: Trim After Copies

en: finishing-template.trim-after-documents
ja: Trim After Documents

en: finishing-template.trim-after-job
ja: Trim After Job

en: finishing-template.trim-after-pages
ja: Trim After Pages

en: finishings
ja: Finishings

en: finishings-col
ja: Finishings

en: finishings.10
ja: Fold

en: finishings.100
ja: Fold Z

en: finishings.101
ja: Fold Engineering Z

en: finishings.11
ja: Trim

en: finishings.12
ja: Bale

en: finishings.13
ja: Booklet Maker

en: finishings.14
ja: Jog Offset

en: finishings.15
ja: Coat

en: finishings.16
ja: Laminate

en: finishings.20
ja: Staple Top Left

en: finishings.21
ja: Staple Bottom Left

en: finishings.22
ja: Staple Top Right

en: finishings.23
ja: Staple Bottom Right

en: finishings.24
ja: Edge Stitch Left

en: finishings.25
ja: Edge Stitch Top

en: finishings.26
ja: Edge Stitch Right

en: finishings.27
ja: Edge Stitch Bottom

en: finishings.28
ja: Staple Dual Left

en: finishings.29
ja: Staple Dual Top

en: finishings.3
ja: None

en: finishings.30
ja: Staple Dual Right

en: finishings.31
ja: Staple Dual Bottom

en: finishings.32
ja: Staple Triple Left

en: finishings.33
ja: Staple Triple Top

en: finishings.34
ja: Staple Triple Right

en: finishings.35
ja: Staple Triple Bottom

en: finishings.4
ja: Staple

en: finishings.5
ja: Punch

en: finishings.50
ja: Bind Left

en: finishings.51
ja: Bind Top

en: finishings.52
ja: Bind Right

en: finishings.53
ja: Bind Bottom

en: finishings.6
ja: Cover

en: finishings.60
ja: Trim After Pages

en: finishings.61
ja: Trim After Documents

en: finishings.62
ja: Trim After Copies

en: finishings.63
ja: Trim After Job

en: finishings.7
ja: Bind

en: finishings.70
ja: Punch Top Left

en: finishings.71
ja: Punch Bottom Left

en: finishings.72
ja: Punch Top Right

en: finishings.73
ja: Punch Bottom Right

en: finishings.74
ja: Punch Dual Left

en: finishings.75
ja: Punch Dual Top

en: finishings.76
ja: Punch Dual Right

en: finishings.77
ja: Punch Dual Bottom

en: finishings.78
ja: Punch Triple Left

en: finishings.79
ja: Punch Triple Top

en: finishings.8
ja: Saddle Stitch

en: finishings.80
ja: Punch Triple Right

en: finishings.81
ja: Punch Triple Bottom

en: finishings.82
ja: Punch Quad Left

en: finishings.83
ja: Punch Quad Top

en: finishings.84
ja: Punch Quad Right

en: finishings.85
ja: Punch Quad Bottom

en: finishings.86
ja: Punch Multiple Left

en: finishings.87
ja: Punch Multiple Top

en: finishings.88
ja: Punch Multiple Right

en: finishings.89
ja: Punch Multiple Bottom

en: finishings.9
ja: Edge Stitch

en: finishings.90
ja: Fold Accordion

en: finishings.91
ja: Fold Double Gate

en: finishings.92
ja: Fold Gate

en: finishings.93
ja: Fold Half

en: finishings.94
ja: Fold Half Z

en: finishings.95
ja: Fold Left Gate

en: finishings.96
ja: Fold Letter

en: finishings.97
ja: Fold Parallel

en: finishings.98
ja: Fold Poster

en: finishings.99
ja: Fold Right Gate

en: folding
ja: Fold

en: folding-direction
ja: Folding Direction

en: folding-direction.inward
ja: Inward

en: folding-direction.outward
ja: Outward

en: folding-offset
ja: Fold Position

en: folding-reference-edge
ja: Folding Reference Edge

en: folding-reference-edge.bottom
ja: Bottom

en: folding-reference-edge.left
ja: Left

en: folding-reference-edge.right
ja: Right

en: folding-reference-edge.top
ja: Top

en: font-name-requested
ja: Font Name

en: font-size-requested
ja: Font Size

en: force-front-side
ja: Force Front Side

en: from-name
ja: From Name

en: held
ja: 保留

en: help		Get help on commands.
ja: help		コマンドのヘルプを取得。

en: idle
ja: 待機中

en: imposition-template
ja: Imposition Template

en: imposition-template.none
ja: None

en: imposition-template.signature
ja: Signature

en: input-attributes
ja: Input Attributes

en: input-auto-scaling
ja: Scan Auto Scaling

en: input-auto-skew-correction
ja: Scan Auto Skew Correction

en: input-brightness
ja: Scan Brightness

en: input-color-mode
ja: Input Color Mode

en: input-color-mode.auto
ja: Automatic

en: input-color-mode.bi-level
ja: Bi-Level

en: input-color-mode.cmyk_16
ja: CMYK 16

en: input-color-mode.cmyk_8
ja: CMYK 8

en: input-color-mode.color
ja: Color

en: input-color-mode.color_8
ja: Color 8

en: input-color-mode.monochrome
ja: Monochrome

en: input-color-mode.monochrome_16
ja: Monochrome 16

en: input-color-mode.monochrome_4
ja: Monochrome 4

en: input-color-mode.monochrome_8
ja: Monochrome 8

en: input-color-mode.rgb_16
ja: RGB 16

en: input-color-mode.rgba_16
ja: RGBA 16

en: input-color-mode.rgba_8
ja: RGBA 8

en: input-content-type
ja: Input Content Type

en: input-content-type.auto
ja: Automatic

en: input-content-type.halftone
ja: Halftone

en: input-content-type.line-art
ja: Line Art

en: input-content-type.magazine
ja: Magazine

en: input-content-type.photo
ja: Photo

en: input-content-type.text
ja: Text

en: input-content-type.text-and-photo
ja: Text And Photo

en: input-contrast
ja: Scan Contrast

en: input-film-scan-mode
ja: Input Film Scan Mode

en: input-film-scan-mode.black-and-white-negative-film
ja: Black And White Negative Film

en: input-film-scan-mode.color-negative-film
ja: Color Negative Film

en: input-film-scan-mode.color-slide-film
ja: Color Slide Film

en: input-film-scan-mode.not-applicable
ja: Not Applicable

en: input-images-to-transfer
ja: Scan Images To Transfer

en: input-media
ja: Input Media

en: input-media.auto
ja: Automatic

en: input-orientation-requested
ja: Input Orientation

en: input-quality
ja: Input Quality

en: input-resolution
ja: Scan Resolution

en: input-scaling-height
ja: Scan Scaling Height

en: input-scaling-width
ja: Scan Scaling Width

en: input-scan-regions
ja: Scan Regions

en: input-sharpness
ja: Scan Sharpness

en: input-sides
ja: Input Sides

en: input-source
ja: Input Source

en: input-source.adf
ja: Adf

en: input-source.film-reader
ja: Film Reader

en: input-source.platen
ja: Platen

en: insert-after-page-number
ja: Insert Page Number

en: insert-count
ja: Insert Count

en: insert-sheet
ja: Insert Sheet

en: ippfind: Bad regular expression: %s
ja: ippfind: 不正な正規表現です: %s

en: ippfind: Cannot use --and after --or.
ja: ippfind: --and は --or のあとに指定することはできません。

en: ippfind: Expected key name after %s.
ja: ippfind: %s のあとにはキー名が必要です。

en: ippfind: Expected port range after %s.
ja: ippfind: %s のあとにはポート範囲が必要です。

en: ippfind: Expected program after %s.
ja: ippfind: %s のあとにはプログラム名が必要です。

en: ippfind: Expected semi-colon after %s.
ja: ippfind: %s のあとにはセミコロンが必要です。

en: ippfind: Missing close brace in substitution.
ja: ippfind: 置換文字列の閉じカッコがありません。

en: ippfind: Missing close parenthesis.
ja: ippfind: 閉じカッコが不足しています。

en: ippfind: Missing expression before "--and".
ja: ippfind: "--and" の前には式が必要です。

en: ippfind: Missing expression before "--or".
ja: ippfind: "--or" の前には式が必要です。

en: ippfind: Missing key name after %s.
ja: ippfind: %s のあとにはキー名が必要です。

en: ippfind: Missing open parenthesis.
ja: ippfind: 開きカッコが足りません。

en: ippfind: Missing program after %s.
ja: ippfind: %s のあとにはプログラム名が必要です。

en: ippfind: Missing regular expression after %s.
ja: ippfind: %s のあとには正規表現が必要です。

en: ippfind: Missing semi-colon after %s.
ja: ippfind: %s のあとにはセミコロンが必要です。

en: ippfind: Out of memory.
ja: ippfind: メモリ不足です。

en: ippfind: Too many parenthesis.
ja: ippfind: カッコが多すぎます。

en: ippfind: Unable to browse or resolve: %s
ja: ippfind: %s をブラウズできないか名前解決できません。

en: ippfind: Unable to execute "%s": %s
ja: ippfind: "%s" を実行できません: %s

en: ippfind: Unable to use Bonjour: %s
ja: ippfind: Bonjour を利用できません: %s

en: ippfind: Unknown variable "{%s}".
ja: ippfind: "{%s}" は不明な変数です。

en: ipptool: "-i" and "-n" are incompatible with "-P" and "-X".
ja: ipptool: "-i" および "-n" は "-P"、"-X" と一緒に指定できません。

en: ipptool: Bad URI - %s.
ja: ipptool: 不正な URI です - %s。

en: ipptool: Invalid seconds for "-i".
ja: ipptool: "-i" に不正な秒数が指定されました。

en: ipptool: May only specify a single URI.
ja: ipptool: URI は 1 つだけ指定できます。

en: ipptool: Missing count for "-n".
ja: ipptool: "-n" に回数の指定がありません。

en: ipptool: Missing filename for "-f".
ja: ipptool: "-f" にファイル名の指定がありません。

en: ipptool: Missing name=value for "-d".
ja: ipptool: "-d" に 名前=値 の指定がありません。

en: ipptool: Missing seconds for "-i".
ja: ipptool: "-i" に秒数の指定がありません。

en: ipptool: URI required before test file.
ja: ipptool: テストファイルの前に URI の指定が必要です。

en: ipptool: Unknown option "-%c".
ja: ipptool: "-%c"は未知のオプションです。

en: job-account-id
ja: Job Account ID

en: job-account-type
ja: Job Account Type

en: job-account-type.general
ja: General

en: job-account-type.group
ja: Group

en: job-account-type.none
ja: None

en: job-accounting-output-bin
ja: Job Accounting Output Bin

en: job-accounting-sheets
ja: Job Accounting Sheets

en: job-accounting-sheets-type
ja: Job Accounting Sheets Type

en: job-accounting-sheets-type.none
ja: None

en: job-accounting-sheets-type.standard
ja: Standard

en: job-accounting-user-id
ja: Job Accounting User ID

en: job-collation-type
ja: Job Collation Type

en: job-collation-type.3
ja: Uncollated Sheets

en: job-collation-type.4
ja: Collated Documents

en: job-collation-type.5
ja: Uncollated Documents

en: job-copies
ja: Job Copies

en: job-cover-back
ja: Job Cover Back

en: job-cover-front
ja: Job Cover Front

en: job-delay-output-until
ja: Job Delay Output Until

en: job-delay-output-until-time
ja: Job Delay Output Until Time

en: job-delay-output-until.day-time
ja: Day Time

en: job-delay-output-until.evening
ja: Evening

en: job-delay-output-until.indefinite
ja: Indefinite

en: job-delay-output-until.night
ja: Night

en: job-delay-output-until.no-delay-output
ja: No Delay Output

en: job-delay-output-until.second-shift
ja: Second Shift

en: job-delay-output-until.third-shift
ja: Third Shift

en: job-delay-output-until.weekend
ja: Weekend

en: job-error-action
ja: Job Error Action

en: job-error-action.abort-job
ja: Abort Job

en: job-error-action.cancel-job
ja: Cancel Job

en: job-error-action.continue-job
ja: Continue Job

en: job-error-action.suspend-job
ja: Suspend Job

en: job-error-sheet
ja: Job Error Sheet

en: job-error-sheet-type
ja: Job Error Sheet Type

en: job-error-sheet-type.none
ja: None

en: job-error-sheet-type.standard
ja: Standard

en: job-error-sheet-when
ja: Job Error Sheet When

en: job-error-sheet-when.always
ja: Always

en: job-error-sheet-when.on-error
ja: On Error

en: job-finishings
ja: Job Finishings

en: job-hold-until
ja: Hold Until

en: job-hold-until-time
ja: Job Hold Until Time

en: job-hold-until.day-time
ja: Day Time

en: job-hold-until.evening
ja: Evening

en: job-hold-until.indefinite
ja: Released

en: job-hold-until.night
ja: Night

en: job-hold-until.no-hold
ja: No Hold

en: job-hold-until.second-shift
ja: Second Shift

en: job-hold-until.third-shift
ja: Third Shift

en: job-hold-until.weekend
ja: Weekend

en: job-mandatory-attributes
ja: Job Mandatory Attributes

en: job-name
ja: Job Name

en: job-phone-number
ja: Job Phone Number

en: job-printer-uri attribute missing.
ja: job-printer-uri 属性がありません。

en: job-priority
ja: Job Priority

en: job-recipient-name
ja: Job Recipient Name

en: job-save-disposition
ja: Job Save Disposition

en: job-sheet-message
ja: Job Sheet Message

en: job-sheets
ja: Banner Page

en: job-sheets-col
ja: Banner Page

en: job-sheets.first-print-stream-page
ja: First Print Stream Page

en: job-sheets.job-both-sheet
ja: Start and End Sheets

en: job-sheets.job-end-sheet
ja: End Sheet

en: job-sheets.job-start-sheet
ja: Start Sheet

en: job-sheets.none
ja: None

en: job-sheets.standard
ja: Standard

en: job-state
ja: Job State

en: job-state-message
ja: Job State Message

en: job-state-reasons
ja: Detailed Job State

en: job-state-reasons.aborted-by-system
ja: Aborted By System

en: job-state-reasons.account-authorization-failed
ja: Account Authorization Failed

en: job-state-reasons.account-closed
ja: Account Closed

en: job-state-reasons.account-info-needed
ja: Account Info Needed

en: job-state-reasons.account-limit-reached
ja: Account Limit Reached

en: job-state-reasons.compression-error
ja: Compression Error

en: job-state-reasons.conflicting-attributes
ja: Conflicting Attributes

en: job-state-reasons.connected-to-destination
ja: Connected To Destination

en: job-state-reasons.connecting-to-destination
ja: Connecting To Destination

en: job-state-reasons.destination-uri-failed
ja: Destination Uri Failed

en: job-state-reasons.digital-signature-did-not-verify
ja: Digital Signature Did Not Verify

en: job-state-reasons.digital-signature-type-not-supported
ja: Digital Signature Type Not Supported

en: job-state-reasons.document-access-error
ja: Document Access Error

en: job-state-reasons.document-format-error
ja: Document Format Error

en: job-state-reasons.document-password-error
ja: Document Password Error

en: job-state-reasons.document-permission-error
ja: Document Permission Error

en: job-state-reasons.document-security-error
ja: Document Security Error

en: job-state-reasons.document-unprintable-error
ja: Document Unprintable Error

en: job-state-reasons.errors-detected
ja: Errors Detected

en: job-state-reasons.job-canceled-at-device
ja: Job Canceled At Device

en: job-state-reasons.job-canceled-by-operator
ja: Job Canceled By Operator

en: job-state-reasons.job-canceled-by-user
ja: Job Canceled By User

en: job-state-reasons.job-completed-successfully
ja: Job Completed Successfully

en: job-state-reasons.job-completed-with-errors
ja: Job Completed With Errors

en: job-state-reasons.job-completed-with-warnings
ja: Job Completed With Warnings

en: job-state-reasons.job-data-insufficient
ja: Job Data Insufficient

en: job-state-reasons.job-delay-output-until-specified
ja: Job Delay Output Until Specified

en: job-state-reasons.job-digital-signature-wait
ja: Job Digital Signature Wait

en: job-state-reasons.job-fetchable
ja: Job Fetchable

en: job-state-reasons.job-held-for-review
ja: Job Held For Review

en: job-state-reasons.job-hold-until-specified
ja: Job Hold Until Specified

en: job-state-reasons.job-incoming
ja: Job Incoming

en: job-state-reasons.job-interpreting
ja: Job Interpreting

en: job-state-reasons.job-outgoing
ja: Job Outgoing

en: job-state-reasons.job-password-wait
ja: Job Password Wait

en: job-state-reasons.job-printed-successfully
ja: Job Printed Successfully

en: job-state-reasons.job-printed-with-errors
ja: Job Printed With Errors

en: job-state-reasons.job-printed-with-warnings
ja: Job Printed With Warnings

en: job-state-reasons.job-printing
ja: Job Printing

en: job-state-reasons.job-queued
ja: Job Queued

en: job-state-reasons.job-queued-for-marker
ja: Job Queued For Marker

en: job-state-reasons.job-release-wait
ja: Job Release Wait

en: job-state-reasons.job-restartable
ja: Job Restartable

en: job-state-reasons.job-resuming
ja: Job Resuming

en: job-state-reasons.job-saved-successfully
ja: Job Saved Successfully

en: job-state-reasons.job-saved-with-errors
ja: Job Saved With Errors

en: job-state-reasons.job-saved-with-warnings
ja: Job Saved With Warnings

en: job-state-reasons.job-saving
ja: Job Saving

en: job-state-reasons.job-spooling
ja: Job Spooling

en: job-state-reasons.job-streaming
ja: Job Streaming

en: job-state-reasons.job-suspended
ja: Job Suspended

en: job-state-reasons.job-suspended-by-operator
ja: Job Suspended By Operator

en: job-state-reasons.job-suspended-by-system
ja: Job Suspended By System

en: job-state-reasons.job-suspended-by-user
ja: Job Suspended By User

en: job-state-reasons.job-suspending
ja: Job Suspending

en: job-state-reasons.job-transferring
ja: Job Transferring

en: job-state-reasons.job-transforming
ja: Job Transforming

en: job-state-reasons.none
ja: None

en: job-state-reasons.printer-stopped
ja: Printer Stopped

en: job-state-reasons.printer-stopped-partly
ja: Printer Stopped Partly

en: job-state-reasons.processing-to-stop-point
ja: Processing To Stop Point

en: job-state-reasons.queued-in-device
ja: Queued In Device

en: job-state-reasons.resources-are-not-ready
ja: Resources Are Not Ready

en: job-state-reasons.resources-are-not-supported
ja: Resources Are Not Supported

en: job-state-reasons.service-off-line
ja: Service Off Line

en: job-state-reasons.submission-interrupted
ja: Submission Interrupted

en: job-state-reasons.unsupported-attributes-or-values
ja: Unsupported Attributes Or Values

en: job-state-reasons.unsupported-compression
ja: Unsupported Compression

en: job-state-reasons.unsupported-document-format
ja: Unsupported Document Format

en: job-state-reasons.waiting-for-user-action
ja: Waiting For User Action

en: job-state-reasons.warnings-detected
ja: Warnings Detected

en: job-state.3
ja: Pending

en: job-state.4
ja: Pending Held

en: job-state.5
ja: Processing

en: job-state.6
ja: Processing Stopped

en: job-state.7
ja: Canceled

en: job-state.8
ja: Aborted

en: job-state.9
ja: Completed

en: laminating
ja: Laminate Pages

en: laminating-sides
ja: Laminating Sides

en: laminating-sides.back
ja: Back

en: laminating-sides.both
ja: Both

en: laminating-sides.front
ja: Front

en: laminating-type
ja: Laminating Type

en: laminating-type.archival
ja: Archival

en: laminating-type.glossy
ja: Glossy

en: laminating-type.high-gloss
ja: High Gloss

en: laminating-type.matte
ja: Matte

en: laminating-type.semi-gloss
ja: Semi-Gloss

en: laminating-type.translucent
ja: Translucent

en: logo
ja: Logo

en: lpadmin: Class name can only contain printable characters.
ja: lpadmin: クラス名は表示可能文字のみで構成されなければなりません。

en: lpadmin: Expected allow/deny:userlist after "-u" option.
ja: lpadmin: "-u" オプションのあとには allow/deny:ユーザーリスト が必要です。

en: lpadmin: Expected class after "-r" option.
ja: lpadmin: "-r" オプションのあとにはクラス名が必要です。

en: lpadmin: Expected class name after "-c" option.
ja: lpadmin: "-c" オプションのあとにはクラス名が必要です。

en: lpadmin: Expected description after "-D" option.
ja: lpadmin: "-D" オプションのあとには説明が必要です。

en: lpadmin: Expected device URI after "-v" option.
ja: lpadmin: "-v" オプションのあとにはデバイス URI が必要です。

en: lpadmin: Expected file type(s) after "-I" option.
ja: lpadmin: "-I" オプションのあとにはファイル形式が必要です。

en: lpadmin: Expected hostname after "-h" option.
ja: lpadmin: "-h" オプションのあとにはホスト名が必要です。

en: lpadmin: Expected location after "-L" option.
ja: lpadmin: "-L" オプションのあとには場所が必要です。

en: lpadmin: Expected model after "-m" option.
ja: lpadmin: "-m" オプションのあとにはモデル名が必要です。

en: lpadmin: Expected name after "-R" option.
ja: lpadmin: "-R" オプションのあとには名前が必要です。

en: lpadmin: Expected name=value after "-o" option.
ja: lpadmin: "-o" オプションのあとには 変数名=値 が必要です。

en: lpadmin: Expected printer after "-p" option.
ja: lpadmin: "-p" オプションのあとにはプリンター名が必要です。

en: lpadmin: Expected printer name after "-d" option.
ja: lpadmin: "-d" オプションのあとにはプリンター名が必要です。

en: lpadmin: Expected printer or class after "-x" option.
ja: lpadmin: "-x" オプションのあとにはプリンター名またはクラス名が必要です。

en: lpadmin: No member names were seen.
ja: lpadmin: メンバー名が見当たりません。

en: lpadmin: Printer %s is already a member of class %s.
ja: lpadmin: プリンター %s はすでにクラス %s のメンバーです。

en: lpadmin: Printer %s is not a member of class %s.
ja: lpadmin: プリンター %s はクラス %s のメンバーではありません。

en: lpadmin: Printer name can only contain printable characters.
ja: lpadmin: プリンター名には表示可能文字だけが使用できます。

en: lpadmin: Unable to add a printer to the class:
             You must specify a printer name first.
ja: lpadmin: クラスにプリンターを追加できません:
             先にプリンター名を指定する必要があります。

en: lpadmin: Unable to connect to server: %s
ja: lpadmin: サーバーに接続できません: %s

en: lpadmin: Unable to create temporary file
ja: lpadmin: テンポラリーファイルを作成できません

en: lpadmin: Unable to delete option:
             You must specify a printer name first.
ja: lpadmin: プリンター・オプションを削除できません:
             先にプリンター名を指定する必要があります。

en: lpadmin: Unable to open PPD file "%s" - %s
ja: lpadmin: PPD ファイル "%s" を開けません - %s

en: lpadmin: Unable to remove a printer from the class:
             You must specify a printer name first.
ja: lpadmin: クラスからプリンターを削除できません:
             先にプリンター名を指定する必要があります。

en: lpadmin: Unable to set the printer options:
             You must specify a printer name first.
ja: lpadmin: プリンター・オプションを設定できません:
             先にプリンター名を指定する必要があります。

en: lpadmin: Unknown allow/deny option "%s".
ja: lpadmin:"%s" は未知の allow/deny オプションです。

en: lpadmin: Unknown argument "%s".
ja: lpadmin: "%s" は未知の引数です。

en: lpadmin: Unknown option "%c".
ja: lpadmin: "%c" は未知のオプションです。

en: lpadmin: Warning - content type list ignored.
ja: lpadmin: 警告 - コンテンツタイプリストは無視されます。

en: lpinfo: Expected 1284 device ID string after "--device-id".
ja: lpinfo: "--device-id" のあとには、1284 デバイス ID を指定する必要があります。

en: lpinfo: Expected language after "--language".
ja: lpinfo: "--language" のあとには、言語を指定する必要があります。

en: lpinfo: Expected make and model after "--make-and-model".
ja: lpinfo: "--make-and-model" のあとには、メーカーとモデルを指定する必要があります。

en: lpinfo: Expected product string after "--product".
ja: lpinfo: "--product" のあとには、製品名を指定する必要があります。

en: lpinfo: Expected scheme list after "--exclude-schemes".
ja: lpinfo: "--exclude-schemes" のあとには、スキーマ・リストを指定する必要があります。

en: lpinfo: Expected scheme list after "--include-schemes".
ja: lpinfo: "--include-schemes" のあとには、スキーマ・リストを指定する必要があります。

en: lpinfo: Expected timeout after "--timeout".
ja: lpinfo: "--timeout" のあとには、タイムアウト値を指定する必要があります。

en: lpmove: Unable to connect to server: %s
ja: lpmove: サーバーに接続できません: %s

en: lpmove: Unknown argument "%s".
ja: lpmove: 未知の引数 "%s"。

en: lpoptions: No printers.
ja: lpoptions: プリンターがありません。

en: lpoptions: Unable to add printer or instance: %s
ja: lpoptions: プリンターまたはインスタンスを追加できません: %s

en: lpoptions: Unable to get PPD file for %s: %s
ja: lpoptions: %s の PPD ファイルを取得できません: %s

en: lpoptions: Unable to open PPD file for %s.
ja: lpoptions: %s の PPD ファイルを開けません。

en: lpoptions: Unknown printer or class.
ja: lpoptions: 未知のプリンターまたはクラスです。

en: lpstat: error - %s environment variable names non-existent destination "%s".
ja: lpstat: エラー - 環境変数 %s が、存在しない宛先 "%s" を指しています。

en: material-amount
ja: Amount of Material

en: material-amount-units
ja: Material Amount Units

en: material-amount-units.g
ja: G

en: material-amount-units.kg
ja: Kg

en: material-amount-units.l
ja: L

en: material-amount-units.m
ja: M

en: material-amount-units.ml
ja: Ml

en: material-amount-units.mm
ja: Mm

en: material-color
ja: Material Color

en: material-diameter
ja: Material Diameter

en: material-diameter-tolerance
ja: Material Diameter Tolerance

en: material-fill-density
ja: Material Fill Density

en: material-name
ja: Material Name

en: material-purpose
ja: Material Purpose

en: material-purpose.all
ja: All

en: material-purpose.base
ja: Base

en: material-purpose.in-fill
ja: In Fill

en: material-purpose.shell
ja: Shell

en: material-purpose.support
ja: Support

en: material-rate
ja: Feed Rate

en: material-rate-units
ja: Material Rate Units

en: material-rate-units.mg_second
ja: Mg Second

en: material-rate-units.ml_second
ja: Ml Second

en: material-rate-units.mm_second
ja: Mm Second

en: material-shell-thickness
ja: Material Shell Thickness

en: material-temperature
ja: Material Temperature

en: material-type
ja: Material Type

en: material-type.abs
ja: Abs

en: material-type.abs-carbon-fiber
ja: Abs Carbon Fiber

en: material-type.abs-carbon-nanotube
ja: Abs Carbon Nanotube

en: material-type.chocolate
ja: Chocolate

en: material-type.gold
ja: Gold

en: material-type.nylon
ja: Nylon

en: material-type.pet
ja: Pet

en: material-type.photopolymer
ja: Photopolymer

en: material-type.pla
ja: Pla

en: material-type.pla-conductive
ja: Pla Conductive

en: material-type.pla-flexible
ja: Pla Flexible

en: material-type.pla-magnetic
ja: Pla Magnetic

en: material-type.pla-steel
ja: Pla Steel

en: material-type.pla-stone
ja: Pla Stone

en: material-type.pla-wood
ja: Pla Wood

en: material-type.polycarbonate
ja: Polycarbonate

en: material-type.pva-dissolvable
ja: Dissolvable PVA

en: material-type.silver
ja: Silver

en: material-type.titanium
ja: Titanium

en: material-type.wax
ja: Wax

en: materials-col
ja: Materials

en: media
ja: Media

en: media-back-coating
ja: Media Back Coating

en: media-back-coating.glossy
ja: Glossy

en: media-back-coating.high-gloss
ja: High Gloss

en: media-back-coating.matte
ja: Matte

en: media-back-coating.none
ja: None

en: media-back-coating.satin
ja: Satin

en: media-back-coating.semi-gloss
ja: Semi-Gloss

en: media-bottom-margin
ja: Media Bottom Margin

en: media-col
ja: Media

en: media-color
ja: Media Color

en: media-color.black
ja: Black

en: media-color.blue
ja: Blue

en: media-color.brown
ja: Brown

en: media-color.buff
ja: Buff

en: media-color.clear-black
ja: Clear Black

en: media-color.clear-blue
ja: Clear Blue

en: media-color.clear-brown
ja: Clear Brown

en: media-color.clear-buff
ja: Clear Buff

en: media-color.clear-cyan
ja: Clear Cyan

en: media-color.clear-gold
ja: Clear Gold

en: media-color.clear-goldenrod
ja: Clear Goldenrod

en: media-color.clear-gray
ja: Clear Gray

en: media-color.clear-green
ja: Clear Green

en: media-color.clear-ivory
ja: Clear Ivory

en: media-color.clear-magenta
ja: Clear Magenta

en: media-color.clear-multi-color
ja: Clear Multi Color

en: media-color.clear-mustard
ja: Clear Mustard

en: media-color.clear-orange
ja: Clear Orange

en: media-color.clear-pink
ja: Clear Pink

en: media-color.clear-red
ja: Clear Red

en: media-color.clear-silver
ja: Clear Silver

en: media-color.clear-turquoise
ja: Clear Turquoise

en: media-color.clear-violet
ja: Clear Violet

en: media-color.clear-white
ja: Clear White

en: media-color.clear-yellow
ja: Clear Yellow

en: media-color.cyan
ja: Cyan

en: media-color.dark-blue
ja: Dark Blue

en: media-color.dark-brown
ja: Dark Brown

en: media-color.dark-buff
ja: Dark Buff

en: media-color.dark-cyan
ja: Dark Cyan

en: media-color.dark-gold
ja: Dark Gold

en: media-color.dark-goldenrod
ja: Dark Goldenrod

en: media-color.dark-gray
ja: Dark Gray

en: media-color.dark-green
ja: Dark Green

en: media-color.dark-ivory
ja: Dark Ivory

en: media-color.dark-magenta
ja: Dark Magenta

en: media-color.dark-mustard
ja: Dark Mustard

en: media-color.dark-orange
ja: Dark Orange

en: media-color.dark-pink
ja: Dark Pink

en: media-color.dark-red
ja: Dark Red

en: media-color.dark-silver
ja: Dark Silver

en: media-color.dark-turquoise
ja: Dark Turquoise

en: media-color.dark-violet
ja: Dark Violet

en: media-color.dark-yellow
ja: Dark Yellow

en: media-color.gold
ja: Gold

en: media-color.goldenrod
ja: Goldenrod

en: media-color.gray
ja: Gray

en: media-color.green
ja: Green

en: media-color.ivory
ja: Ivory

en: media-color.light-black
ja: Light Black

en: media-color.light-blue
ja: Light Blue

en: media-color.light-brown
ja: Light Brown

en: media-color.light-buff
ja: Light Buff

en: media-color.light-cyan
ja: Light Cyan

en: media-color.light-gold
ja: Light Gold

en: media-color.light-goldenrod
ja: Light Goldenrod

en: media-color.light-gray
ja: Light Gray

en: media-color.light-green
ja: Light Green

en: media-color.light-ivory
ja: Light Ivory

en: media-color.light-magenta
ja: Light Magenta

en: media-color.light-mustard
ja: Light Mustard

en: media-color.light-orange
ja: Light Orange

en: media-color.light-pink
ja: Light Pink

en: media-color.light-red
ja: Light Red

en: media-color.light-silver
ja: Light Silver

en: media-color.light-turquoise
ja: Light Turquoise

en: media-color.light-violet
ja: Light Violet

en: media-color.light-yellow
ja: Light Yellow

en: media-color.magenta
ja: Magenta

en: media-color.multi-color
ja: Multi-Color

en: media-color.mustard
ja: Mustard

en: media-color.no-color
ja: No Color

en: media-color.orange
ja: Orange

en: media-color.pink
ja: Pink

en: media-color.red
ja: Red

en: media-color.silver
ja: Silver

en: media-color.turquoise
ja: Turquoise

en: media-color.violet
ja: Violet

en: media-color.white
ja: White

en: media-color.yellow
ja: Yellow

en: media-front-coating
ja: Media Front Coating

en: media-grain
ja: Media Grain

en: media-grain.x-direction
ja: Cross-Feed Direction

en: media-grain.y-direction
ja: Feed Direction

en: media-hole-count
ja: Media Hole Count

en: media-info
ja: Media Info

en: media-input-tray-check
ja: Media Input Tray Check

en: media-left-margin
ja: Media Left Margin

en: media-pre-printed
ja: Media Preprinted

en: media-pre-printed.blank
ja: Blank

en: media-pre-printed.letter-head
ja: Letterhead

en: media-pre-printed.pre-printed
ja: Preprinted

en: media-recycled
ja: Media Recycled

en: media-recycled.none
ja: None

en: media-recycled.standard
ja: Standard

en: media-right-margin
ja: Media Right Margin

en: media-size
ja: Media Dimensions

en: media-size-name
ja: Media Name

en: media-source
ja: Media Source

en: media-source.alternate
ja: Alternate

en: media-source.alternate-roll
ja: Alternate Roll

en: media-source.auto
ja: Automatic

en: media-source.bottom
ja: Bottom

en: media-source.by-pass-tray
ja: By Pass Tray

en: media-source.center
ja: Center

en: media-source.disc
ja: Disc

en: media-source.envelope
ja: Envelope

en: media-source.hagaki
ja: Hagaki

en: media-source.large-capacity
ja: Large Capacity

en: media-source.left
ja: Left

en: media-source.main
ja: Main

en: media-source.main-roll
ja: Main Roll

en: media-source.manual
ja: Manual

en: media-source.middle
ja: Middle

en: media-source.photo
ja: Photo

en: media-source.rear
ja: Rear

en: media-source.right
ja: Right

en: media-source.roll-1
ja: Roll 1

en: media-source.roll-10
ja: Roll 10

en: media-source.roll-2
ja: Roll 2

en: media-source.roll-3
ja: Roll 3

en: media-source.roll-4
ja: Roll 4

en: media-source.roll-5
ja: Roll 5

en: media-source.roll-6
ja: Roll 6

en: media-source.roll-7
ja: Roll 7

en: media-source.roll-8
ja: Roll 8

en: media-source.roll-9
ja: Roll 9

en: media-source.side
ja: Side

en: media-source.top
ja: Top

en: media-source.tray-1
ja: Tray 1

en: media-source.tray-10
ja: Tray 10

en: media-source.tray-11
ja: Tray 11

en: media-source.tray-12
ja: Tray 12

en: media-source.tray-13
ja: Tray 13

en: media-source.tray-14
ja: Tray 14

en: media-source.tray-15
ja: Tray 15

en: media-source.tray-16
ja: Tray 16

en: media-source.tray-17
ja: Tray 17

en: media-source.tray-18
ja: Tray 18

en: media-source.tray-19
ja: Tray 19

en: media-source.tray-2
ja: Tray 2

en: media-source.tray-20
ja: Tray 20

en: media-source.tray-3
ja: Tray 3

en: media-source.tray-4
ja: Tray 4

en: media-source.tray-5
ja: Tray 5

en: media-source.tray-6
ja: Tray 6

en: media-source.tray-7
ja: Tray 7

en: media-source.tray-8
ja: Tray 8

en: media-source.tray-9
ja: Tray 9

en: media-thickness
ja: Media Thickness

en: media-tooth
ja: Media Tooth

en: media-tooth.antique
ja: Antique

en: media-tooth.calendared
ja: Calendared

en: media-tooth.coarse
ja: Coarse

en: media-tooth.fine
ja: Fine

en: media-tooth.linen
ja: Linen

en: media-tooth.medium
ja: Medium

en: media-tooth.smooth
ja: Smooth

en: media-tooth.stipple
ja: Stipple

en: media-tooth.uncalendared
ja: Uncalendared

en: media-tooth.vellum
ja: Vellum

en: media-top-margin
ja: Media Top Margin

en: media-type
ja: Media Type

en: media-type.aluminum
ja: Aluminum

en: media-type.auto
ja: Automatic

en: media-type.back-print-film
ja: Back Print Film

en: media-type.cardboard
ja: Cardboard

en: media-type.cardstock
ja: Cardstock

en: media-type.cd
ja: CD

en: media-type.com.hp.advanced-photo
ja: Advanced Photo Paper

en: media-type.com.hp.brochure-glossy
ja: Glossy Brochure Paper

en: media-type.com.hp.brochure-matte
ja: Matte Brochure Paper

en: media-type.com.hp.cover-matte
ja: Matte Cover Paper

en: media-type.com.hp.ecosmart-lite
ja: Office Recycled Paper

en: media-type.com.hp.everyday-glossy
ja: Everyday Glossy Photo Paper

en: media-type.com.hp.everyday-matte
ja: Everyday Matte Paper

en: media-type.com.hp.extra-heavy
ja: Extra Heavyweight Paper

en: media-type.com.hp.intermediate
ja: Multipurpose Paper

en: media-type.com.hp.mid-weight
ja: Mid-Weight Paper

en: media-type.com.hp.premium-inkjet
ja: Premium Inkjet Paper

en: media-type.com.hp.premium-photo
ja: Premium Photo Glossy Paper

en: media-type.com.hp.premium-presentation-matte
ja: Premium Presentation Matte Paper

en: media-type.continuous
ja: Continuous

en: media-type.continuous-long
ja: Continuous Long

en: media-type.continuous-short
ja: Continuous Short

en: media-type.corrugated-board
ja: Corrugated Board

en: media-type.disc
ja: Optical Disc

en: media-type.disc-glossy
ja: Glossy Optical Disc

en: media-type.disc-high-gloss
ja: High Gloss Optical Disc

en: media-type.disc-matte
ja: Matte Optical Disc

en: media-type.disc-satin
ja: Satin Optical Disc

en: media-type.disc-semi-gloss
ja: Semi-Gloss Optical Disc

en: media-type.double-wall
ja: Double Wall

en: media-type.dry-film
ja: Dry Film

en: media-type.dvd
ja: DVD

en: media-type.embossing-foil
ja: Embossing Foil

en: media-type.end-board
ja: End Board

en: media-type.envelope
ja: Envelope

en: media-type.envelope-archival
ja: Archival Envelope

en: media-type.envelope-bond
ja: Bond Envelope

en: media-type.envelope-coated
ja: Coated Envelope

en: media-type.envelope-cotton
ja: Cotton Envelope

en: media-type.envelope-fine
ja: Fine Envelope

en: media-type.envelope-heavyweight
ja: Heavyweight Envelope

en: media-type.envelope-inkjet
ja: Inkjet Envelope

en: media-type.envelope-lightweight
ja: Lightweight Envelope

en: media-type.envelope-plain
ja: Plain Envelope

en: media-type.envelope-preprinted
ja: Preprinted Envelope

en: media-type.envelope-window
ja: Windowed Envelope

en: media-type.fabric
ja: Fabric

en: media-type.fabric-archival
ja: Archival Fabric

en: media-type.fabric-glossy
ja: Glossy Fabric

en: media-type.fabric-high-gloss
ja: High Gloss Fabric

en: media-type.fabric-matte
ja: Matte Fabric

en: media-type.fabric-semi-gloss
ja: Semi-Gloss Fabric

en: media-type.fabric-waterproof
ja: Waterproof Fabric

en: media-type.film
ja: Film

en: media-type.flexo-base
ja: Flexo Base

en: media-type.flexo-photo-polymer
ja: Flexo Photo Polymer

en: media-type.flute
ja: Flute

en: media-type.foil
ja: Foil

en: media-type.full-cut-tabs
ja: Full Cut Tabs

en: media-type.glass
ja: Glass

en: media-type.glass-colored
ja: Glass Colored

en: media-type.glass-opaque
ja: Glass Opaque

en: media-type.glass-surfaced
ja: Glass Surfaced

en: media-type.glass-textured
ja: Glass Textured

en: media-type.gravure-cylinder
ja: Gravure Cylinder

en: media-type.image-setter-paper
ja: Image Setter Paper

en: media-type.imaging-cylinder
ja: Imaging Cylinder

en: media-type.jp.co.canon-photo-paper-plus-glossy-ii
ja: Photo Paper Plus Glossy II

en: media-type.jp.co.canon-photo-paper-pro-platinum
ja: Photo Paper Pro Platinum

en: media-type.jp.co.canon_photo-paper-plus-glossy-ii
ja: Photo Paper Plus Glossy II

en: media-type.jp.co.canon_photo-paper-pro-platinum
ja: Photo Paper Pro Platinum

en: media-type.labels
ja: Labels

en: media-type.labels-colored
ja: Colored Labels

en: media-type.labels-glossy
ja: Glossy Labels

en: media-type.labels-high-gloss
ja: High Gloss Labels

en: media-type.labels-inkjet
ja: Inkjet Labels

en: media-type.labels-matte
ja: Matte Labels

en: media-type.labels-permanent
ja: Permanent Labels

en: media-type.labels-satin
ja: Satin Labels

en: media-type.labels-security
ja: Security Labels

en: media-type.labels-semi-gloss
ja: Semi-Gloss Labels

en: media-type.laminating-foil
ja: Laminating Foil

en: media-type.letterhead
ja: Letterhead

en: media-type.metal
ja: Metal

en: media-type.metal-glossy
ja: Metal Glossy

en: media-type.metal-high-gloss
ja: Metal High Gloss

en: media-type.metal-matte
ja: Metal Matte

en: media-type.metal-satin
ja: Metal Satin

en: media-type.metal-semi-gloss
ja: Metal Semi Gloss

en: media-type.mounting-tape
ja: Mounting Tape

en: media-type.multi-layer
ja: Multi Layer

en: media-type.multi-part-form
ja: Multi Part Form

en: media-type.other
ja: Other

en: media-type.paper
ja: Paper

en: media-type.photographic
ja: Photo Paper

en: media-type.photographic-archival
ja: Photographic Archival

en: media-type.photographic-film
ja: Photo Film

en: media-type.photographic-glossy
ja: Glossy Photo Paper

en: media-type.photographic-high-gloss
ja: High Gloss Photo Paper

en: media-type.photographic-matte
ja: Matte Photo Paper

en: media-type.photographic-satin
ja: Satin Photo Paper

en: media-type.photographic-semi-gloss
ja: Semi-Gloss Photo Paper

en: media-type.plastic
ja: Plastic

en: media-type.plastic-archival
ja: Plastic Archival

en: media-type.plastic-colored
ja: Plastic Colored

en: media-type.plastic-glossy
ja: Plastic Glossy

en: media-type.plastic-high-gloss
ja: Plastic High Gloss

en: media-type.plastic-matte
ja: Plastic Matte

en: media-type.plastic-satin
ja: Plastic Satin

en: media-type.plastic-semi-gloss
ja: Plastic Semi Gloss

en: media-type.plate
ja: Plate

en: media-type.polyester
ja: Polyester

en: media-type.pre-cut-tabs
ja: Pre Cut Tabs

en: media-type.roll
ja: Roll

en: media-type.screen
ja: Screen

en: media-type.screen-paged
ja: Screen Paged

en: media-type.self-adhesive
ja: Self Adhesive

en: media-type.self-adhesive-film
ja: Self Adhesive Film

en: media-type.shrink-foil
ja: Shrink Foil

en: media-type.single-face
ja: Single Face

en: media-type.single-wall
ja: Single Wall

en: media-type.sleeve
ja: Sleeve

en: media-type.stationery
ja: Stationery

en: media-type.stationery-archival
ja: Stationery Archival

en: media-type.stationery-coated
ja: Coated Paper

en: media-type.stationery-cotton
ja: Stationery Cotton

en: media-type.stationery-fine
ja: Vellum Paper

en: media-type.stationery-heavyweight
ja: Heavyweight Paper

en: media-type.stationery-heavyweight-coated
ja: Stationery Heavyweight Coated

en: media-type.stationery-inkjet
ja: Stationery Inkjet Paper

en: media-type.stationery-letterhead
ja: Letterhead

en: media-type.stationery-lightweight
ja: Lightweight Paper

en: media-type.stationery-preprinted
ja: Preprinted Paper

en: media-type.stationery-prepunched
ja: Punched Paper

en: media-type.tab-stock
ja: Tab Stock

en: media-type.tractor
ja: Tractor

en: media-type.transfer
ja: Transfer

en: media-type.transparency
ja: Transparency

en: media-type.triple-wall
ja: Triple Wall

en: media-type.wet-film
ja: Wet Film

en: media-weight-metric
ja: Media Weight (grams per m²)

en: media.asme_f_28x40in
ja: 28 x 40"

en: media.choice_iso_a4_210x297mm_na_letter_8.5x11in
ja: A4 or US Letter

en: media.iso_2a0_1189x1682mm
ja: 2a0

en: media.iso_a0_841x1189mm
ja: A0

en: media.iso_a0x3_1189x2523mm
ja: A0x3

en: media.iso_a10_26x37mm
ja: A10

en: media.iso_a1_594x841mm
ja: A1

en: media.iso_a1x3_841x1783mm
ja: A1x3

en: media.iso_a1x4_841x2378mm
ja: A1x4

en: media.iso_a2_420x594mm
ja: A2

en: media.iso_a2x3_594x1261mm
ja: A2x3

en: media.iso_a2x4_594x1682mm
ja: A2x4

en: media.iso_a2x5_594x2102mm
ja: A2x5

en: media.iso_a3-extra_322x445mm
ja: A3 (Extra)

en: media.iso_a3_297x420mm
ja: A3

en: media.iso_a3x3_420x891mm
ja: A3x3

en: media.iso_a3x4_420x1189mm
ja: A3x4

en: media.iso_a3x5_420x1486mm
ja: A3x5

en: media.iso_a3x6_420x1783mm
ja: A3x6

en: media.iso_a3x7_420x2080mm
ja: A3x7

en: media.iso_a4-extra_235.5x322.3mm
ja: A4 (Extra)

en: media.iso_a4-tab_225x297mm
ja: A4 (Tab)

en: media.iso_a4_210x297mm
ja: A4

en: media.iso_a4x3_297x630mm
ja: A4x3

en: media.iso_a4x4_297x841mm
ja: A4x4

en: media.iso_a4x5_297x1051mm
ja: A4x5

en: media.iso_a4x6_297x1261mm
ja: A4x6

en: media.iso_a4x7_297x1471mm
ja: A4x7

en: media.iso_a4x8_297x1682mm
ja: A4x8

en: media.iso_a4x9_297x1892mm
ja: A4x9

en: media.iso_a5-extra_174x235mm
ja: A5 (Extra)

en: media.iso_a5_148x210mm
ja: A5

en: media.iso_a6_105x148mm
ja: A6

en: media.iso_a7_74x105mm
ja: A7

en: media.iso_a8_52x74mm
ja: A8

en: media.iso_a9_37x52mm
ja: A9

en: media.iso_b0_1000x1414mm
ja: B0

en: media.iso_b10_31x44mm
ja: B10

en: media.iso_b1_707x1000mm
ja: B1

en: media.iso_b2_500x707mm
ja: B2

en: media.iso_b3_353x500mm
ja: B3

en: media.iso_b4_250x353mm
ja: B4

en: media.iso_b5-extra_201x276mm
ja: B5 (Extra)

en: media.iso_b5_176x250mm
ja: B5 Envelope

en: media.iso_b6_125x176mm
ja: B6

en: media.iso_b6c4_125x324mm
ja: B6/C4 Envelope

en: media.iso_b7_88x125mm
ja: B7

en: media.iso_b8_62x88mm
ja: B8

en: media.iso_b9_44x62mm
ja: B9

en: media.iso_c0_917x1297mm
ja: C0 Envelope

en: media.iso_c10_28x40mm
ja: C10 Envelope

en: media.iso_c1_648x917mm
ja: C1 Envelope

en: media.iso_c2_458x648mm
ja: C2 Envelope

en: media.iso_c3_324x458mm
ja: C3 Envelope

en: media.iso_c4_229x324mm
ja: C4 Envelope

en: media.iso_c5_162x229mm
ja: C5 Envelope

en: media.iso_c6_114x162mm
ja: C6 Envelope

en: media.iso_c6c5_114x229mm
ja: C6c5 Envelope

en: media.iso_c7_81x114mm
ja: C7 Envelope

en: media.iso_c7c6_81x162mm
ja: C7c6 Envelope

en: media.iso_c8_57x81mm
ja: C8 Envelope

en: media.iso_c9_40x57mm
ja: C9 Envelope

en: media.iso_dl_110x220mm
ja: DL Envelope

en: media.iso_ra0_860x1220mm
ja: Ra0

en: media.iso_ra1_610x860mm
ja: Ra1

en: media.iso_ra2_430x610mm
ja: Ra2

en: media.iso_ra3_305x430mm
ja: Ra3

en: media.iso_ra4_215x305mm
ja: Ra4

en: media.iso_sra0_900x1280mm
ja: Sra0

en: media.iso_sra1_640x900mm
ja: Sra1

en: media.iso_sra2_450x640mm
ja: Sra2

en: media.iso_sra3_320x450mm
ja: Sra3

en: media.iso_sra4_225x320mm
ja: Sra4

en: media.jis_b0_1030x1456mm
ja: JIS B0

en: media.jis_b10_32x45mm
ja: JIS B10

en: media.jis_b1_728x1030mm
ja: JIS B1

en: media.jis_b2_515x728mm
ja: JIS B2

en: media.jis_b3_364x515mm
ja: JIS B3

en: media.jis_b4_257x364mm
ja: JIS B4

en: media.jis_b5_182x257mm
ja: JIS B5

en: media.jis_b6_128x182mm
ja: JIS B6

en: media.jis_b7_91x128mm
ja: JIS B7

en: media.jis_b8_64x91mm
ja: JIS B8

en: media.jis_b9_45x64mm
ja: JIS B9

en: media.jis_exec_216x330mm
ja: JIS Executive

en: media.jpn_chou2_111.1x146mm
ja: Chou 2 Envelope

en: media.jpn_chou3_120x235mm
ja: Chou 3 Envelope

en: media.jpn_chou4_90x205mm
ja: Chou 4 Envelope

en: media.jpn_hagaki_100x148mm
ja: Hagaki

en: media.jpn_kahu_240x322.1mm
ja: Kahu Envelope

en: media.jpn_kaku2_240x332mm
ja: Kahu 2 Envelope

en: media.jpn_kaku3_216x277mm
ja: 216 x 277mme

en: media.jpn_kaku4_197x267mm
ja: 197 x 267mme

en: media.jpn_kaku5_190x240mm
ja: 190 x 240mme

en: media.jpn_kaku7_142x205mm
ja: 142 x 205mme

en: media.jpn_kaku8_119x197mm
ja: 119 x 197mme

en: media.jpn_oufuku_148x200mm
ja: Oufuku Reply Postcard

en: media.jpn_you4_105x235mm
ja: You 4 Envelope

en: media.na_10x11_10x11in
ja: 10 x 11"

en: media.na_10x13_10x13in
ja: 10 x 13"

en: media.na_10x14_10x14in
ja: 10 x 14"

en: media.na_10x15_10x15in
ja: 10 x 15"

en: media.na_11x12_11x12in
ja: 11 x 12"

en: media.na_11x15_11x15in
ja: 11 x 15"

en: media.na_12x19_12x19in
ja: 12 x 19"

en: media.na_5x7_5x7in
ja: 5 x 7"

en: media.na_6x9_6x9in
ja: 6 x 9"

en: media.na_7x9_7x9in
ja: 7 x 9"

en: media.na_9x11_9x11in
ja: 9 x 11"

en: media.na_a2_4.375x5.75in
ja: A2 Envelope

en: media.na_arch-a_9x12in
ja: 9 x 12"

en: media.na_arch-b_12x18in
ja: 12 x 18"

en: media.na_arch-c_18x24in
ja: 18 x 24"

en: media.na_arch-d_24x36in
ja: 24 x 36"

en: media.na_arch-e2_26x38in
ja: 26 x 38"

en: media.na_arch-e3_27x39in
ja: 27 x 39"

en: media.na_arch-e_36x48in
ja: 36 x 48"

en: media.na_b-plus_12x19.17in
ja: 12 x 19.17"

en: media.na_c5_6.5x9.5in
ja: C5 Envelope

en: media.na_c_17x22in
ja: 17 x 22"

en: media.na_d_22x34in
ja: 22 x 34"

en: media.na_e_34x44in
ja: 34 x 44"

en: media.na_edp_11x14in
ja: 11 x 14"

en: media.na_eur-edp_12x14in
ja: 12 x 14"

en: media.na_executive_7.25x10.5in
ja: Executive

en: media.na_f_44x68in
ja: 44 x 68"

en: media.na_fanfold-eur_8.5x12in
ja: European Fanfold

en: media.na_fanfold-us_11x14.875in
ja: US Fanfold

en: media.na_foolscap_8.5x13in
ja: Foolscap

en: media.na_govt-legal_8x13in
ja: 8 x 13"

en: media.na_govt-letter_8x10in
ja: 8 x 10"

en: media.na_index-3x5_3x5in
ja: 3 x 5"

en: media.na_index-4x6-ext_6x8in
ja: 6 x 8"

en: media.na_index-4x6_4x6in
ja: 4 x 6"

en: media.na_index-5x8_5x8in
ja: 5 x 8"

en: media.na_invoice_5.5x8.5in
ja: Statement

en: media.na_ledger_11x17in
ja: 11 x 17"

en: media.na_legal-extra_9.5x15in
ja: US Legal (Extra)

en: media.na_legal_8.5x14in
ja: US Legal

en: media.na_letter-extra_9.5x12in
ja: US Letter (Extra)

en: media.na_letter-plus_8.5x12.69in
ja: US Letter (Plus)

en: media.na_letter_8.5x11in
ja: US Letter

en: media.na_monarch_3.875x7.5in
ja: Monarch Envelope

en: media.na_number-10_4.125x9.5in
ja: #10 Envelope

en: media.na_number-11_4.5x10.375in
ja: #11 Envelope

en: media.na_number-12_4.75x11in
ja: #12 Envelope

en: media.na_number-14_5x11.5in
ja: #14 Envelope

en: media.na_number-9_3.875x8.875in
ja: #9 Envelope

en: media.na_oficio_8.5x13.4in
ja: 8.5 x 13.4"

en: media.na_personal_3.625x6.5in
ja: Personal Envelope

en: media.na_quarto_8.5x10.83in
ja: Quarto

en: media.na_super-a_8.94x14in
ja: 8.94 x 14"

en: media.na_super-b_13x19in
ja: 13 x 19"

en: media.na_wide-format_30x42in
ja: 30 x 42"

en: media.oe_12x16_12x16in
ja: 12 x 16"

en: media.oe_14x17_14x17in
ja: 14 x 17"

en: media.oe_18x22_18x22in
ja: 18 x 22"

en: media.oe_a2plus_17x24in
ja: 17 x 24"

en: media.oe_photo-10r_10x12in
ja: 10 x 12"

en: media.oe_photo-20r_20x24in
ja: 20 x 24"

en: media.oe_photo-l_3.5x5in
ja: 3.5 x 5"

en: media.oe_photo-s10r_10x15in
ja: 10 x 15"

en: media.om_16k_184x260mm
ja: 184 x 260mm

en: media.om_16k_195x270mm
ja: 195 x 270mm

en: media.om_dai-pa-kai_275x395mm
ja: 275 x 395mm

en: media.om_folio-sp_215x315mm
ja: Folio

en: media.om_folio_210x330mm
ja: Folio (Special)

en: media.om_invite_220x220mm
ja: Invitation Envelope

en: media.om_italian_110x230mm
ja: Italian Envelope

en: media.om_juuro-ku-kai_198x275mm
ja: 198 x 275mm

en: media.om_large-photo_200x300
ja: 200 x 300mm

en: media.om_medium-photo_130x180mm
ja: 130 x 180mm

en: media.om_pa-kai_267x389mm
ja: 267 x 389mm

en: media.om_postfix_114x229mm
ja: Postfix Envelope

en: media.om_small-photo_100x150mm
ja: 100 x 150mm

en: media.om_wide-photo_100x200mm
ja: 100 x 200mm

en: media.prc_10_324x458mm
ja: Chinese #10 Envelope

en: media.prc_16k_146x215mm
ja: Chinese 16k

en: media.prc_1_102x165mm
ja: Chinese #1 Envelope

en: media.prc_2_102x176mm
ja: Chinese #2 Envelope

en: media.prc_32k_97x151mm
ja: Chinese 32k

en: media.prc_3_125x176mm
ja: Chinese #3 Envelope

en: media.prc_4_110x208mm
ja: Chinese #4 Envelope

en: media.prc_5_110x220mm
ja: Chinese #5 Envelope

en: media.prc_6_120x320mm
ja: Chinese #6 Envelope

en: media.prc_7_160x230mm
ja: Chinese #7 Envelope

en: media.prc_8_120x309mm
ja: Chinese #8 Envelope

en: media.roc_16k_7.75x10.75in
ja: ROC 16k

en: media.roc_8k_10.75x15.5in
ja: ROC 8k

en: members of class %s:
ja: クラス %s のメンバー:

en: multiple-document-handling
ja: Multiple Document Handling

en: multiple-document-handling.separate-documents-collated-copies
ja: Separate Documents Collated Copies

en: multiple-document-handling.separate-documents-uncollated-copies
ja: Separate Documents Uncollated Copies

en: multiple-document-handling.single-document
ja: Single Document

en: multiple-document-handling.single-document-new-sheet
ja: Single Document New Sheet

en: multiple-object-handling
ja: Multiple Object Handling

en: multiple-object-handling.auto
ja: Automatic

en: multiple-object-handling.best-fit
ja: Best Fit

en: multiple-object-handling.best-quality
ja: Best Quality

en: multiple-object-handling.best-speed
ja: Best Speed

en: multiple-object-handling.one-at-a-time
ja: One At A Time

en: multiple-operation-time-out-action
ja: Multiple Operation Time Out Action

en: multiple-operation-time-out-action.abort-job
ja: Abort Job

en: multiple-operation-time-out-action.hold-job
ja: Hold Job

en: multiple-operation-time-out-action.process-job
ja: Process Job

en: no entries
ja: エントリーがありません

en: no system default destination
ja: システムのデフォルトの宛先がありません

en: noise-removal
ja: Noise Removal

en: notify-attributes
ja: Notify Attributes

en: notify-charset
ja: Notify Charset

en: notify-events
ja: Notify Events

en: notify-events not specified.
ja: notify-events が指定されていません。

en: notify-events.document-completed
ja: Document Completed

en: notify-events.document-config-changed
ja: Document Config Changed

en: notify-events.document-created
ja: Document Created

en: notify-events.document-fetchable
ja: Document Fetchable

en: notify-events.document-state-changed
ja: Document State Changed

en: notify-events.document-stopped
ja: Document Stopped

en: notify-events.job-completed
ja: Job Completed

en: notify-events.job-config-changed
ja: Job Config Changed

en: notify-events.job-created
ja: Job Created

en: notify-events.job-fetchable
ja: Job Fetchable

en: notify-events.job-progress
ja: Job Progress

en: notify-events.job-state-changed
ja: Job State Changed

en: notify-events.job-stopped
ja: Job Stopped

en: notify-events.none
ja: None

en: notify-events.printer-config-changed
ja: Printer Config Changed

en: notify-events.printer-finishings-changed
ja: Printer Finishings Changed

en: notify-events.printer-media-changed
ja: Printer Media Changed

en: notify-events.printer-queue-order-changed
ja: Printer Queue Order Changed

en: notify-events.printer-restarted
ja: Printer Restarted

en: notify-events.printer-shutdown
ja: Printer Shutdown

en: notify-events.printer-state-changed
ja: Printer State Changed

en: notify-events.printer-stopped
ja: Printer Stopped

en: notify-get-interval
ja: Notify Get Interval

en: notify-lease-duration
ja: Notify Lease Duration

en: notify-natural-language
ja: Notify Natural Language

en: notify-pull-method
ja: Notify Pull Method

en: notify-recipient-uri
ja: Notify Recipient

en: notify-recipient-uri URI "%s" is already used.
ja: notify-recipient-uri URI "%s" はすでに使われています。

en: notify-recipient-uri URI "%s" uses unknown scheme.
ja: notify-recipient-uri URI "%s" には未知のスキームが使われています。

en: notify-sequence-numbers
ja: Notify Sequence Numbers

en: notify-subscription-ids
ja: Notify Subscription Ids

en: notify-time-interval
ja: Notify Time Interval

en: notify-user-data
ja: Notify User Data

en: notify-wait
ja: Notify Wait

en: number-of-retries
ja: Number Of Retries

en: number-up
ja: Number-Up

en: object-offset
ja: Object Offset

en: object-size
ja: Object Size

en: organization-name
ja: Organization Name

en: orientation-requested
ja: Orientation

en: orientation-requested.3
ja: Portrait

en: orientation-requested.4
ja: Landscape

en: orientation-requested.5
ja: Reverse Landscape

en: orientation-requested.6
ja: Reverse Portrait

en: orientation-requested.7
ja: None

en: output-attributes
ja: Output Attributes

en: output-bin
ja: Output Bin

en: output-bin.auto
ja: Automatic

en: output-bin.bottom
ja: Bottom

en: output-bin.center
ja: Center

en: output-bin.face-down
ja: Face Down

en: output-bin.face-up
ja: Face Up

en: output-bin.large-capacity
ja: Large Capacity

en: output-bin.left
ja: Left

en: output-bin.mailbox-1
ja: Mailbox 1

en: output-bin.mailbox-10
ja: Mailbox 10

en: output-bin.mailbox-2
ja: Mailbox 2

en: output-bin.mailbox-3
ja: Mailbox 3

en: output-bin.mailbox-4
ja: Mailbox 4

en: output-bin.mailbox-5
ja: Mailbox 5

en: output-bin.mailbox-6
ja: Mailbox 6

en: output-bin.mailbox-7
ja: Mailbox 7

en: output-bin.mailbox-8
ja: Mailbox 8

en: output-bin.mailbox-9
ja: Mailbox 9

en: output-bin.middle
ja: Middle

en: output-bin.my-mailbox
ja: My Mailbox

en: output-bin.rear
ja: Rear

en: output-bin.right
ja: Right

en: output-bin.side
ja: Side

en: output-bin.stacker-1
ja: Stacker 1

en: output-bin.stacker-10
ja: Stacker 10

en: output-bin.stacker-2
ja: Stacker 2

en: output-bin.stacker-3
ja: Stacker 3

en: output-bin.stacker-4
ja: Stacker 4

en: output-bin.stacker-5
ja: Stacker 5

en: output-bin.stacker-6
ja: Stacker 6

en: output-bin.stacker-7
ja: Stacker 7

en: output-bin.stacker-8
ja: Stacker 8

en: output-bin.stacker-9
ja: Stacker 9

en: output-bin.top
ja: Top

en: output-bin.tray-1
ja: Tray 1

en: output-bin.tray-10
ja: Tray 10

en: output-bin.tray-2
ja: Tray 2

en: output-bin.tray-3
ja: Tray 3

en: output-bin.tray-4
ja: Tray 4

en: output-bin.tray-5
ja: Tray 5

en: output-bin.tray-6
ja: Tray 6

en: output-bin.tray-7
ja: Tray 7

en: output-bin.tray-8
ja: Tray 8

en: output-bin.tray-9
ja: Tray 9

en: output-compression-quality-factor
ja: Scanned Image Quality

en: page-delivery
ja: Page Delivery

en: page-delivery.reverse-order-face-down
ja: Reverse Order Face Down

en: page-delivery.reverse-order-face-up
ja: Reverse Order Face Up

en: page-delivery.same-order-face-down
ja: Same Order Face Down

en: page-delivery.same-order-face-up
ja: Same Order Face Up

en: page-delivery.system-specified
ja: System Specified

en: page-order-received
ja: Page Order Received

en: page-order-received.1-to-n-order
ja: 1 To N Order

en: page-order-received.n-to-1-order
ja: N To 1 Order

en: page-ranges
ja: Page Ranges

en: pages
ja: Pages

en: pages-per-subset
ja: Pages Per Subset

en: pending
ja: プリンター待ち

en: platform-shape
ja: Platform Shape

en: platform-shape.ellipse
ja: Round

en: platform-shape.rectangle
ja: Rectangle

en: platform-temperature
ja: Platform Temperature

en: post-dial-string
ja: Post-dial String

en: ppdc: Adding include directory "%s".
ja: ppdc: ディレクトリー "%s" を追加しています。

en: ppdc: Adding/updating UI text from %s.
ja: ppdc: %s から UI テキストを追加または更新しています。

en: ppdc: Bad boolean value (%s) on line %d of %s.
ja: ppdc:  不正な boolean 値 (%s) があります。%d 行目、ファイル名 %s。

en: ppdc: Bad font attribute: %s
ja: 不正なフォント属性: %s

en: ppdc: Bad resolution name "%s" on line %d of %s.
ja: ppdc: 不正な resolution 名 "%s" があります。%d 行目、ファイル名 %s。

en: ppdc: Bad status keyword %s on line %d of %s.
ja: ppdc: 不正な status キーワード %s があります。%d 行目、ファイル名 %s。

en: ppdc: Bad variable substitution ($%c) on line %d of %s.
ja: ppdc: 不正な数値置換 ($%c) があります。%d 行目、ファイル名 %s。

en: ppdc: Choice found on line %d of %s with no Option.
ja: ppdc: %d 行目、ファイル名 %s で、Option がないのに Choice が見つかりました。

en: ppdc: Duplicate #po for locale %s on line %d of %s.
ja: ppdc: locale %s に対して #po が二重に定義されています。%d 行目、ファイル名 %s。

en: ppdc: Expected a filter definition on line %d of %s.
ja: ppdc: %d 行目、ファイル名 %s においてフィルター定義が必要です。

en: ppdc: Expected a program name on line %d of %s.
ja: ppdc: %d 行目、ファイル名 %s においてプログラム名が必要です。

en: ppdc: Expected boolean value on line %d of %s.
ja: ppdc: %d 行目、ファイル名 %s において boolean 値が必要です。

en: ppdc: Expected charset after Font on line %d of %s.
ja: ppdc: %d 行目、ファイル名 %s において Font のあとに charset が必要です。

en: ppdc: Expected choice code on line %d of %s.
ja: ppdc: %d 行目、ファイル名 %s において choice code が必要です。

en: ppdc: Expected choice name/text on line %d of %s.
ja: ppdc: %d 行目、ファイル名 %s において choice name/text が必要です。

en: ppdc: Expected color order for ColorModel on line %d of %s.
ja: ppdc: %d 行目、ファイル名 %s において ColorModel に対する color order が必要です。

en: ppdc: Expected colorspace for ColorModel on line %d of %s.
ja: ppdc: %d 行目、ファイル名 %s において ColorModel に対する colorspace が必要です。

en: ppdc: Expected compression for ColorModel on line %d of %s.
ja: ppdc: %d 行目、ファイル名 %s において ColorModel に対する compression が必要です。

en: ppdc: Expected constraints string for UIConstraints on line %d of %s.
ja: ppdc: %d 行目、ファイル名 %s において UIConstraints に対する constraint が必要です。

en: ppdc: Expected driver type keyword following DriverType on line %d of %s.
ja: ppdc: %d 行目、ファイル名 %s において DriverType のあとに driver type keyword が必要です。

en: ppdc: Expected duplex type after Duplex on line %d of %s.
ja: ppdc: %d 行目、ファイル名 %s において Duplex のあとに type が必要です。

en: ppdc: Expected encoding after Font on line %d of %s.
ja: ppdc: %d 行目、ファイル名 %s において Font のあとに encoding が必要です。

en: ppdc: Expected filename after #po %s on line %d of %s.
ja: ppdc: #po %s のあとにファイル名が必要です (%d 行目, ファイル %s)。

en: ppdc: Expected group name/text on line %d of %s.
ja: ppdc: %d 行目、ファイル名 %s において group name/text が必要です。

en: ppdc: Expected include filename on line %d of %s.
ja: ppdc: %d 行目、ファイル名 %s において include ファイル名 が必要です。

en: ppdc: Expected integer on line %d of %s.
ja: ppdc: %d 行目、ファイル名 %s において整数指定が必要です。

en: ppdc: Expected locale after #po on line %d of %s.
ja: ppdc: %d 行目、ファイル名 %s において #po のあとに locale が必要です。

en: ppdc: Expected name after %s on line %d of %s.
ja: ppdc: %s のあとに name が必要です。%d 行目、ファイル名 %s。

en: ppdc: Expected name after FileName on line %d of %s.
ja: ppdc: %d 行目、ファイル名 %s において FileName のあとに name が必要です。

en: ppdc: Expected name after Font on line %d of %s.
ja: ppdc: %d 行目、ファイル名 %s において Font のあとに name が必要です。

en: ppdc: Expected name after Manufacturer on line %d of %s.
ja: ppdc: %d 行目、ファイル名 %s において Manufacturer のあとに name が必要です。

en: ppdc: Expected name after MediaSize on line %d of %s.
ja: ppdc: %d 行目、ファイル名 %s において MediaSize のあとに name が必要です。

en: ppdc: Expected name after ModelName on line %d of %s.
ja: ppdc: %d 行目、ファイル名 %s において ModelName のあとに name が必要です。

en: ppdc: Expected name after PCFileName on line %d of %s.
ja: ppdc: %d 行目、ファイル名 %s において PCFileName のあとに name が必要です。

en: ppdc: Expected name/text after %s on line %d of %s.
ja: ppdc: %s のあとに name/text が必要です。%d 行目、ファイル名 %s。

en: ppdc: Expected name/text after Installable on line %d of %s.
ja: ppdc: %d 行目、ファイル名 %s において Installable のあとに name/text が必要です。

en: ppdc: Expected name/text after Resolution on line %d of %s.
ja: ppdc: %d 行目、ファイル名 %s において Resolution のあとに name/text が必要です。

en: ppdc: Expected name/text combination for ColorModel on line %d of %s.
ja: ppdc: %d 行目、ファイル名 %s において ColorModel に対する name/text が必要です。

en: ppdc: Expected option name/text on line %d of %s.
ja: ppdc: %d 行目、ファイル名 %s において option name/text が必要です。

en: ppdc: Expected option section on line %d of %s.
ja: ppdc: %d 行目、ファイル名 %s において option section が必要です。

en: ppdc: Expected option type on line %d of %s.
ja: ppdc: %d 行目、ファイル名 %s において option type が必要です。

en: ppdc: Expected override field after Resolution on line %d of %s.
ja: ppdc: %d 行目、ファイル名 %s において Resolution のあとに override field が必要です。

en: ppdc: Expected quoted string on line %d of %s.
ja: %d 行: %s には引用符で囲まれた文字列が必要です。

en: ppdc: Expected real number on line %d of %s.
ja: ppdc: %d 行目、ファイル名 %s において実数が必要です。

en: ppdc: Expected resolution/mediatype following ColorProfile on line %d of %s.
ja: ppdc: %d 行目、ファイル名 %s において ColorProfile に続いて resolution/mediatype が必要です。

en: ppdc: Expected resolution/mediatype following SimpleColorProfile on line %d of %s.
ja: ppdc: %d 行目、ファイル名 %s において SimpleColorProfile に続いて resolution/mediatype が必要です。

en: ppdc: Expected selector after %s on line %d of %s.
ja: ppdc: %s のあとに selector が必要です。%d 行目、ファイル名 %s。

en: ppdc: Expected status after Font on line %d of %s.
ja: ppdc: %d 行目、ファイル名 %s において Font のあとに status が必要です。

en: ppdc: Expected string after Copyright on line %d of %s.
ja: ppdc: %d 行目、ファイル名 %s において Copyright のあとに文字列が必要です。

en: ppdc: Expected string after Version on line %d of %s.
ja: ppdc: %d 行目、ファイル名 %s において Version のあとに文字列が必要です。

en: ppdc: Expected two option names on line %d of %s.
ja: ppdc: %d 行目、ファイル名 %s において 2 つのオプション名が必要です。

en: ppdc: Expected value after %s on line %d of %s.
ja: ppdc: %s のあとに value が必要です。%d 行目、ファイル名 %s。

en: ppdc: Expected version after Font on line %d of %s.
ja: ppdc: %d 行目、ファイル名 %s において Font のあとに version が必要です。

en: ppdc: Invalid #include/#po filename "%s".
ja: ppdc: 無効な #include/#po ファイル名です "%s"。

en: ppdc: Invalid cost for filter on line %d of %s.
ja: ppdc: %d 行目、ファイル名 %s においてフィルターに対する無効な cost があります。

en: ppdc: Invalid empty MIME type for filter on line %d of %s.
ja: ppdc: %d 行目、ファイル名 %s においてフィルターに対する無効な空の MIME タイプがあります。

en: ppdc: Invalid empty program name for filter on line %d of %s.
ja: ppdc: %d 行目、ファイル名 %s においてフィルターに対するプログラム名が空であり無効です。

en: ppdc: Invalid option section "%s" on line %d of %s.
ja: ppdc: 無効な option section があります "%s"。%d 行目、ファイル名 %s。

en: ppdc: Invalid option type "%s" on line %d of %s.
ja: ppdc: 無効な option type があります "%s"。%d 行目、ファイル名 %s。

en: ppdc: Loading driver information file "%s".
ja: ppdc: ドライバー情報ファイル "%s" を読み込んでいます。

en: ppdc: Loading messages for locale "%s".
ja: ppdc: ロケール "%s" のメッセージを読み込んでいます。

en: ppdc: Loading messages from "%s".
ja: ppdc: "%s" からメッセージを読み込んでいます。

en: ppdc: Missing #endif at end of "%s".
ja: ppdc: "%s" の最後に #endif が見つかりません。

en: ppdc: Missing #if on line %d of %s.
ja: ppdc: %d 行目、ファイル名 %s において #if が見つかりません。

en: ppdc: Need a msgid line before any translation strings on line %d of %s.
ja: %d 行: %s の翻訳文字列の前に msgid 行が必要です。

en: ppdc: No message catalog provided for locale %s.
ja: ppdc: ロケール %s に対するメッセージカタログが見つかりません。

en: ppdc: Option %s defined in two different groups on line %d of %s.
ja: ppdc: オプション %s が行 %d、ファイル %s の 2 つの異なるグループで定義されています。

en: ppdc: Option %s redefined with a different type on line %d of %s.
ja: ppdc: オプション %s は異なる型で再定義されています。%d 行目、ファイル名 %s。

en: ppdc: Option constraint must *name on line %d of %s.
ja: ppdc: %d 行目、ファイル名 %s において Option constraint は *name で指定しなければなりません。

en: ppdc: Too many nested #if's on line %d of %s.
ja: ppdc: %d 行目、ファイル名 %s において #if のネストが多すぎます。

en: ppdc: Unable to create PPD file "%s" - %s.
ja: ppdc: PPD ファイル "%s" を作成できません - %s。

en: ppdc: Unable to create output directory %s: %s
ja: ppdc: 出力ディレクトリー "%s" を作成できません - %s

en: ppdc: Unable to create output pipes: %s
ja: ppdc: 出力パイプを作成できません: %s

en: ppdc: Unable to execute cupstestppd: %s
ja: ppdc: cupstestppd を実行できません: %s

en: ppdc: Unable to find #po file %s on line %d of %s.
ja: ppdc: #po ファイル %s が見つかりません。%d 行目、ファイル名 %s。

en: ppdc: Unable to find include file "%s" on line %d of %s.
ja: ppdc: インクルードファイル %s が見つかりません。%d 行目、ファイル名 %s。

en: ppdc: Unable to find localization for "%s" - %s
ja: ppdc:  "%s" に対する地域化情報が見つかりません - %s

en: ppdc: Unable to load localization file "%s" - %s
ja: ppdc:  "%s" に対するローカライズファイルを読み込めません - %s

en: ppdc: Unable to open %s: %s
ja: ppdc: %s を開けません: %s

en: ppdc: Undefined variable (%s) on line %d of %s.
ja: ppdc: 変数 (%s) は未定義です。%d 行目、ファイル名 %s。

en: ppdc: Unexpected text on line %d of %s.
ja: %d 行: %s は予期せぬテキストです。

en: ppdc: Unknown driver type %s on line %d of %s.
ja: ppdc: %s は未知のドライバータイプです。%d 行目、ファイル名 %s。

en: ppdc: Unknown duplex type "%s" on line %d of %s.
ja: ppdc: "%s" は未知の両面タイプです。%d 行目、ファイル名 %s。

en: ppdc: Unknown media size "%s" on line %d of %s.
ja: ppdc: "%s" は未知の用紙サイズです。%d 行目、ファイル名 %s。

en: ppdc: Unknown message catalog format for "%s".
ja: "%s" は未知のメッセージカタログの書式です。

en: ppdc: Unknown token "%s" seen on line %d of %s.
ja: ppdc: 未知のトークン "%s" があります。%d 行目、ファイル名 %s。

en: ppdc: Unknown trailing characters in real number "%s" on line %d of %s.
ja: ppdc: 実数 "%s" に未知の終了文字があります。%d 行目、ファイル名 %s。

en: ppdc: Unterminated string starting with %c on line %d of %s.
ja: ppdc: %c で始まる文字に対して終端文字がありません。%d 行目、ファイル名 %s。

en: ppdc: Warning - overlapping filename "%s".
ja: ppdc: 警告 - ファイル名 "%s" が重複しています。

en: ppdc: Writing %s.
ja: ppdc: %s を書き込んでいます。

en: ppdc: Writing PPD files to directory "%s".
ja: ppdc: ディレクトリー "%s" に PPD ファイルを書き込んでいます。

en: ppdmerge: Bad LanguageVersion "%s" in %s.
ja: ppdmerge: 不正な LanguageVersion "%s" が %s にあります。

en: ppdmerge: Ignoring PPD file %s.
ja: ppdmerge: PPD ファイル %s を無視します。

en: ppdmerge: Unable to backup %s to %s - %s
ja: ppdmerge: %s を %s にバックアップできません - %s

en: pre-dial-string
ja: Pre-dial String

en: presentation-direction-number-up
ja: Number-Up Layout

en: presentation-direction-number-up.tobottom-toleft
ja: Top-Bottom, Right-Left

en: presentation-direction-number-up.tobottom-toright
ja: Top-Bottom, Left-Right

en: presentation-direction-number-up.toleft-tobottom
ja: Right-Left, Top-Bottom

en: presentation-direction-number-up.toleft-totop
ja: Right-Left, Bottom-Top

en: presentation-direction-number-up.toright-tobottom
ja: Left-Right, Top-Bottom

en: presentation-direction-number-up.toright-totop
ja: Left-Right, Bottom-Top

en: presentation-direction-number-up.totop-toleft
ja: Bottom-Top, Right-Left

en: presentation-direction-number-up.totop-toright
ja: Bottom-Top, Left-Right

en: print-accuracy
ja: Print Accuracy

en: print-base
ja: Print Base

en: print-base.brim
ja: Brim

en: print-base.none
ja: None

en: print-base.raft
ja: Raft

en: print-base.skirt
ja: Skirt

en: print-base.standard
ja: Standard

en: print-color-mode
ja: Print Color Mode

en: print-color-mode.auto
ja: Automatic

en: print-color-mode.bi-level
ja: Bi-Level

en: print-color-mode.color
ja: Color

en: print-color-mode.highlight
ja: Highlight

en: print-color-mode.monochrome
ja: Monochrome

en: print-color-mode.process-bi-level
ja: Process Bi-Level

en: print-color-mode.process-monochrome
ja: Process Monochrome

en: print-content-optimize
ja: Print Optimization

en: print-content-optimize.auto
ja: Automatic

en: print-content-optimize.graphic
ja: Graphics

en: print-content-optimize.photo
ja: Photo

en: print-content-optimize.text
ja: Text

en: print-content-optimize.text-and-graphic
ja: Text And Graphics

en: print-objects
ja: Print Objects

en: print-quality
ja: Print Quality

en: print-quality.3
ja: Draft

en: print-quality.4
ja: Normal

en: print-quality.5
ja: High

en: print-rendering-intent
ja: Print Rendering Intent

en: print-rendering-intent.absolute
ja: Absolute

en: print-rendering-intent.auto
ja: Automatic

en: print-rendering-intent.perceptual
ja: Perceptual

en: print-rendering-intent.relative
ja: Relative

en: print-rendering-intent.relative-bpc
ja: Relative w/Black Point Compensation

en: print-rendering-intent.saturation
ja: Saturation

en: print-scaling
ja: Print Scaling

en: print-scaling.auto
ja: Automatic

en: print-scaling.auto-fit
ja: Auto Fit

en: print-scaling.fill
ja: Fill

en: print-scaling.fit
ja: Fit

en: print-scaling.none
ja: None

en: print-supports
ja: Print Supports

en: print-supports.material
ja: Material

en: print-supports.none
ja: None

en: print-supports.standard
ja: Standard

en: printer %s disabled since %s -
ja: プリンター %s は %s から無効です -

en: printer %s is idle.  enabled since %s
ja: プリンター %s は待機中です。%s 以来有効です

en: printer %s now printing %s-%d.  enabled since %s
ja: プリンター %s は %s-%d を印刷しています。%s 以来有効です

en: printer %s/%s disabled since %s -
ja: プリンター %s/%s は %s から無効です -

en: printer %s/%s is idle.  enabled since %s
ja: プリンター %s/%s は待機中です。%s 以来有効です

en: printer %s/%s now printing %s-%d.  enabled since %s
ja: プリンター %s/%s は現在 %s-%d を印刷中です。%s 以来有効です

en: printer-message-from-operator
ja: Printer Message From Operator

en: printer-resolution
ja: Printer Resolution

en: printer-state
ja: Printer State

en: printer-state-reasons
ja: Detailed Printer State

en: printer-state-reasons.alert-removal-of-binary-change-entry
ja: Alert Removal Of Binary Change Entry

en: printer-state-reasons.bander-added
ja: Bander Added

en: printer-state-reasons.bander-almost-empty
ja: Bander Almost Empty

en: printer-state-reasons.bander-almost-full
ja: Bander Almost Full

en: printer-state-reasons.bander-at-limit
ja: Bander At Limit

en: printer-state-reasons.bander-closed
ja: Bander Closed

en: printer-state-reasons.bander-configuration-change
ja: Bander Configuration Change

en: printer-state-reasons.bander-cover-closed
ja: Bander Cover Closed

en: printer-state-reasons.bander-cover-open
ja: Bander Cover Open

en: printer-state-reasons.bander-empty
ja: Bander Empty

en: printer-state-reasons.bander-full
ja: Bander Full

en: printer-state-reasons.bander-interlock-closed
ja: Bander Interlock Closed

en: printer-state-reasons.bander-interlock-open
ja: Bander Interlock Open

en: printer-state-reasons.bander-jam
ja: Bander Jam

en: printer-state-reasons.bander-life-almost-over
ja: Bander Life Almost Over

en: printer-state-reasons.bander-life-over
ja: Bander Life Over

en: printer-state-reasons.bander-memory-exhausted
ja: Bander Memory Exhausted

en: printer-state-reasons.bander-missing
ja: Bander Missing

en: printer-state-reasons.bander-motor-failure
ja: Bander Motor Failure

en: printer-state-reasons.bander-near-limit
ja: Bander Near Limit

en: printer-state-reasons.bander-offline
ja: Bander Offline

en: printer-state-reasons.bander-opened
ja: Bander Opened

en: printer-state-reasons.bander-over-temperature
ja: Bander Over Temperature

en: printer-state-reasons.bander-power-saver
ja: Bander Power Saver

en: printer-state-reasons.bander-recoverable-failure
ja: Bander Recoverable Failure

en: printer-state-reasons.bander-recoverable-storage
ja: Bander Recoverable Storage

en: printer-state-reasons.bander-removed
ja: Bander Removed

en: printer-state-reasons.bander-resource-added
ja: Bander Resource Added

en: printer-state-reasons.bander-resource-removed
ja: Bander Resource Removed

en: printer-state-reasons.bander-thermistor-failure
ja: Bander Thermistor Failure

en: printer-state-reasons.bander-timing-failure
ja: Bander Timing Failure

en: printer-state-reasons.bander-turned-off
ja: Bander Turned Off

en: printer-state-reasons.bander-turned-on
ja: Bander Turned On

en: printer-state-reasons.bander-under-temperature
ja: Bander Under Temperature

en: printer-state-reasons.bander-unrecoverable-failure
ja: Bander Unrecoverable Failure

en: printer-state-reasons.bander-unrecoverable-storage-error
ja: Bander Unrecoverable Storage Error

en: printer-state-reasons.bander-warming-up
ja: Bander Warming Up

en: printer-state-reasons.binder-added
ja: Binder Added

en: printer-state-reasons.binder-almost-empty
ja: Binder Almost Empty

en: printer-state-reasons.binder-almost-full
ja: Binder Almost Full

en: printer-state-reasons.binder-at-limit
ja: Binder At Limit

en: printer-state-reasons.binder-closed
ja: Binder Closed

en: printer-state-reasons.binder-configuration-change
ja: Binder Configuration Change

en: printer-state-reasons.binder-cover-closed
ja: Binder Cover Closed

en: printer-state-reasons.binder-cover-open
ja: Binder Cover Open

en: printer-state-reasons.binder-empty
ja: Binder Empty

en: printer-state-reasons.binder-full
ja: Binder Full

en: printer-state-reasons.binder-interlock-closed
ja: Binder Interlock Closed

en: printer-state-reasons.binder-interlock-open
ja: Binder Interlock Open

en: printer-state-reasons.binder-jam
ja: Binder Jam

en: printer-state-reasons.binder-life-almost-over
ja: Binder Life Almost Over

en: printer-state-reasons.binder-life-over
ja: Binder Life Over

en: printer-state-reasons.binder-memory-exhausted
ja: Binder Memory Exhausted

en: printer-state-reasons.binder-missing
ja: Binder Missing

en: printer-state-reasons.binder-motor-failure
ja: Binder Motor Failure

en: printer-state-reasons.binder-near-limit
ja: Binder Near Limit

en: printer-state-reasons.binder-offline
ja: Binder Offline

en: printer-state-reasons.binder-opened
ja: Binder Opened

en: printer-state-reasons.binder-over-temperature
ja: Binder Over Temperature

en: printer-state-reasons.binder-power-saver
ja: Binder Power Saver

en: printer-state-reasons.binder-recoverable-failure
ja: Binder Recoverable Failure

en: printer-state-reasons.binder-recoverable-storage
ja: Binder Recoverable Storage

en: printer-state-reasons.binder-removed
ja: Binder Removed

en: printer-state-reasons.binder-resource-added
ja: Binder Resource Added

en: printer-state-reasons.binder-resource-removed
ja: Binder Resource Removed

en: printer-state-reasons.binder-thermistor-failure
ja: Binder Thermistor Failure

en: printer-state-reasons.binder-timing-failure
ja: Binder Timing Failure

en: printer-state-reasons.binder-turned-off
ja: Binder Turned Off

en: printer-state-reasons.binder-turned-on
ja: Binder Turned On

en: printer-state-reasons.binder-under-temperature
ja: Binder Under Temperature

en: printer-state-reasons.binder-unrecoverable-failure
ja: Binder Unrecoverable Failure

en: printer-state-reasons.binder-unrecoverable-storage-error
ja: Binder Unrecoverable Storage Error

en: printer-state-reasons.binder-warming-up
ja: Binder Warming Up

en: printer-state-reasons.camera-failure
ja: Camera Failure

en: printer-state-reasons.chamber-cooling
ja: Chamber Cooling

en: printer-state-reasons.chamber-heating
ja: Chamber Heating

en: printer-state-reasons.chamber-temperature-high
ja: Chamber Temperature High

en: printer-state-reasons.chamber-temperature-low
ja: Chamber Temperature Low

en: printer-state-reasons.cleaner-life-almost-over
ja: Cleaner Life Almost Over

en: printer-state-reasons.cleaner-life-over
ja: Cleaner Life Over

en: printer-state-reasons.configuration-change
ja: Configuration Change

en: printer-state-reasons.connecting-to-device
ja: Connecting To Device

en: printer-state-reasons.cover-open
ja: Cover Open

en: printer-state-reasons.deactivated
ja: Deactivated

en: printer-state-reasons.developer-empty
ja: Developer Empty

en: printer-state-reasons.developer-low
ja: Developer Low

en: printer-state-reasons.die-cutter-added
ja: Die Cutter Added

en: printer-state-reasons.die-cutter-almost-empty
ja: Die Cutter Almost Empty

en: printer-state-reasons.die-cutter-almost-full
ja: Die Cutter Almost Full

en: printer-state-reasons.die-cutter-at-limit
ja: Die Cutter At Limit

en: printer-state-reasons.die-cutter-closed
ja: Die Cutter Closed

en: printer-state-reasons.die-cutter-configuration-change
ja: Die Cutter Configuration Change

en: printer-state-reasons.die-cutter-cover-closed
ja: Die Cutter Cover Closed

en: printer-state-reasons.die-cutter-cover-open
ja: Die Cutter Cover Open

en: printer-state-reasons.die-cutter-empty
ja: Die Cutter Empty

en: printer-state-reasons.die-cutter-full
ja: Die Cutter Full

en: printer-state-reasons.die-cutter-interlock-closed
ja: Die Cutter Interlock Closed

en: printer-state-reasons.die-cutter-interlock-open
ja: Die Cutter Interlock Open

en: printer-state-reasons.die-cutter-jam
ja: Die Cutter Jam

en: printer-state-reasons.die-cutter-life-almost-over
ja: Die Cutter Life Almost Over

en: printer-state-reasons.die-cutter-life-over
ja: Die Cutter Life Over

en: printer-state-reasons.die-cutter-memory-exhausted
ja: Die Cutter Memory Exhausted

en: printer-state-reasons.die-cutter-missing
ja: Die Cutter Missing

en: printer-state-reasons.die-cutter-motor-failure
ja: Die Cutter Motor Failure

en: printer-state-reasons.die-cutter-near-limit
ja: Die Cutter Near Limit

en: printer-state-reasons.die-cutter-offline
ja: Die Cutter Offline

en: printer-state-reasons.die-cutter-opened
ja: Die Cutter Opened

en: printer-state-reasons.die-cutter-over-temperature
ja: Die Cutter Over Temperature

en: printer-state-reasons.die-cutter-power-saver
ja: Die Cutter Power Saver

en: printer-state-reasons.die-cutter-recoverable-failure
ja: Die Cutter Recoverable Failure

en: printer-state-reasons.die-cutter-recoverable-storage
ja: Die Cutter Recoverable Storage

en: printer-state-reasons.die-cutter-removed
ja: Die Cutter Removed

en: printer-state-reasons.die-cutter-resource-added
ja: Die Cutter Resource Added

en: printer-state-reasons.die-cutter-resource-removed
ja: Die Cutter Resource Removed

en: printer-state-reasons.die-cutter-thermistor-failure
ja: Die Cutter Thermistor Failure

en: printer-state-reasons.die-cutter-timing-failure
ja: Die Cutter Timing Failure

en: printer-state-reasons.die-cutter-turned-off
ja: Die Cutter Turned Off

en: printer-state-reasons.die-cutter-turned-on
ja: Die Cutter Turned On

en: printer-state-reasons.die-cutter-under-temperature
ja: Die Cutter Under Temperature

en: printer-state-reasons.die-cutter-unrecoverable-failure
ja: Die Cutter Unrecoverable Failure

en: printer-state-reasons.die-cutter-unrecoverable-storage-error
ja: Die Cutter Unrecoverable Storage Error

en: printer-state-reasons.die-cutter-warming-up
ja: Die Cutter Warming Up

en: printer-state-reasons.door-open
ja: Door Open

en: printer-state-reasons.extruder-cooling
ja: Extruder Cooling

en: printer-state-reasons.extruder-failure
ja: Extruder Failure

en: printer-state-reasons.extruder-heating
ja: Extruder Heating

en: printer-state-reasons.extruder-jam
ja: Extruder Jam

en: printer-state-reasons.extruder-temperature-high
ja: Extruder Temperature High

en: printer-state-reasons.extruder-temperature-low
ja: Extruder Temperature Low

en: printer-state-reasons.fan-failure
ja: Fan Failure

en: printer-state-reasons.folder-added
ja: Folder Added

en: printer-state-reasons.folder-almost-empty
ja: Folder Almost Empty

en: printer-state-reasons.folder-almost-full
ja: Folder Almost Full

en: printer-state-reasons.folder-at-limit
ja: Folder At Limit

en: printer-state-reasons.folder-closed
ja: Folder Closed

en: printer-state-reasons.folder-configuration-change
ja: Folder Configuration Change

en: printer-state-reasons.folder-cover-closed
ja: Folder Cover Closed

en: printer-state-reasons.folder-cover-open
ja: Folder Cover Open

en: printer-state-reasons.folder-empty
ja: Folder Empty

en: printer-state-reasons.folder-full
ja: Folder Full

en: printer-state-reasons.folder-interlock-closed
ja: Folder Interlock Closed

en: printer-state-reasons.folder-interlock-open
ja: Folder Interlock Open

en: printer-state-reasons.folder-jam
ja: Folder Jam

en: printer-state-reasons.folder-life-almost-over
ja: Folder Life Almost Over

en: printer-state-reasons.folder-life-over
ja: Folder Life Over

en: printer-state-reasons.folder-memory-exhausted
ja: Folder Memory Exhausted

en: printer-state-reasons.folder-missing
ja: Folder Missing

en: printer-state-reasons.folder-motor-failure
ja: Folder Motor Failure

en: printer-state-reasons.folder-near-limit
ja: Folder Near Limit

en: printer-state-reasons.folder-offline
ja: Folder Offline

en: printer-state-reasons.folder-opened
ja: Folder Opened

en: printer-state-reasons.folder-over-temperature
ja: Folder Over Temperature

en: printer-state-reasons.folder-power-saver
ja: Folder Power Saver

en: printer-state-reasons.folder-recoverable-failure
ja: Folder Recoverable Failure

en: printer-state-reasons.folder-recoverable-storage
ja: Folder Recoverable Storage

en: printer-state-reasons.folder-removed
ja: Folder Removed

en: printer-state-reasons.folder-resource-added
ja: Folder Resource Added

en: printer-state-reasons.folder-resource-removed
ja: Folder Resource Removed

en: printer-state-reasons.folder-thermistor-failure
ja: Folder Thermistor Failure

en: printer-state-reasons.folder-timing-failure
ja: Folder Timing Failure

en: printer-state-reasons.folder-turned-off
ja: Folder Turned Off

en: printer-state-reasons.folder-turned-on
ja: Folder Turned On

en: printer-state-reasons.folder-under-temperature
ja: Folder Under Temperature

en: printer-state-reasons.folder-unrecoverable-failure
ja: Folder Unrecoverable Failure

en: printer-state-reasons.folder-unrecoverable-storage-error
ja: Folder Unrecoverable Storage Error

en: printer-state-reasons.folder-warming-up
ja: Folder Warming Up

en: printer-state-reasons.fuser-over-temp
ja: Fuser Over Temp

en: printer-state-reasons.fuser-under-temp
ja: Fuser Under Temp

en: printer-state-reasons.hold-new-jobs
ja: Hold New Jobs

en: printer-state-reasons.identify-printer-requested
ja: Identify Printer

en: printer-state-reasons.imprinter-added
ja: Imprinter Added

en: printer-state-reasons.imprinter-almost-empty
ja: Imprinter Almost Empty

en: printer-state-reasons.imprinter-almost-full
ja: Imprinter Almost Full

en: printer-state-reasons.imprinter-at-limit
ja: Imprinter At Limit

en: printer-state-reasons.imprinter-closed
ja: Imprinter Closed

en: printer-state-reasons.imprinter-configuration-change
ja: Imprinter Configuration Change

en: printer-state-reasons.imprinter-cover-closed
ja: Imprinter Cover Closed

en: printer-state-reasons.imprinter-cover-open
ja: Imprinter Cover Open

en: printer-state-reasons.imprinter-empty
ja: Imprinter Empty

en: printer-state-reasons.imprinter-full
ja: Imprinter Full

en: printer-state-reasons.imprinter-interlock-closed
ja: Imprinter Interlock Closed

en: printer-state-reasons.imprinter-interlock-open
ja: Imprinter Interlock Open

en: printer-state-reasons.imprinter-jam
ja: Imprinter Jam

en: printer-state-reasons.imprinter-life-almost-over
ja: Imprinter Life Almost Over

en: printer-state-reasons.imprinter-life-over
ja: Imprinter Life Over

en: printer-state-reasons.imprinter-memory-exhausted
ja: Imprinter Memory Exhausted

en: printer-state-reasons.imprinter-missing
ja: Imprinter Missing

en: printer-state-reasons.imprinter-motor-failure
ja: Imprinter Motor Failure

en: printer-state-reasons.imprinter-near-limit
ja: Imprinter Near Limit

en: printer-state-reasons.imprinter-offline
ja: Imprinter Offline

en: printer-state-reasons.imprinter-opened
ja: Imprinter Opened

en: printer-state-reasons.imprinter-over-temperature
ja: Imprinter Over Temperature

en: printer-state-reasons.imprinter-power-saver
ja: Imprinter Power Saver

en: printer-state-reasons.imprinter-recoverable-failure
ja: Imprinter Recoverable Failure

en: printer-state-reasons.imprinter-recoverable-storage
ja: Imprinter Recoverable Storage

en: printer-state-reasons.imprinter-removed
ja: Imprinter Removed

en: printer-state-reasons.imprinter-resource-added
ja: Imprinter Resource Added

en: printer-state-reasons.imprinter-resource-removed
ja: Imprinter Resource Removed

en: printer-state-reasons.imprinter-thermistor-failure
ja: Imprinter Thermistor Failure

en: printer-state-reasons.imprinter-timing-failure
ja: Imprinter Timing Failure

en: printer-state-reasons.imprinter-turned-off
ja: Imprinter Turned Off

en: printer-state-reasons.imprinter-turned-on
ja: Imprinter Turned On

en: printer-state-reasons.imprinter-under-temperature
ja: Imprinter Under Temperature

en: printer-state-reasons.imprinter-unrecoverable-failure
ja: Imprinter Unrecoverable Failure

en: printer-state-reasons.imprinter-unrecoverable-storage-error
ja: Imprinter Unrecoverable Storage Error

en: printer-state-reasons.imprinter-warming-up
ja: Imprinter Warming Up

en: printer-state-reasons.input-cannot-feed-size-selected
ja: Input Cannot Feed Size Selected

en: printer-state-reasons.input-manual-input-request
ja: Input Manual Input Request

en: printer-state-reasons.input-media-color-change
ja: Input Media Color Change

en: printer-state-reasons.input-media-form-parts-change
ja: Input Media Form Parts Change

en: printer-state-reasons.input-media-size-change
ja: Input Media Size Change

en: printer-state-reasons.input-media-type-change
ja: Input Media Type Change

en: printer-state-reasons.input-media-weight-change
ja: Input Media Weight Change

en: printer-state-reasons.input-tray-elevation-failure
ja: Input Tray Elevation Failure

en: printer-state-reasons.input-tray-missing
ja: Input Tray Missing

en: printer-state-reasons.input-tray-position-failure
ja: Input Tray Position Failure

en: printer-state-reasons.inserter-added
ja: Inserter Added

en: printer-state-reasons.inserter-almost-empty
ja: Inserter Almost Empty

en: printer-state-reasons.inserter-almost-full
ja: Inserter Almost Full

en: printer-state-reasons.inserter-at-limit
ja: Inserter At Limit

en: printer-state-reasons.inserter-closed
ja: Inserter Closed

en: printer-state-reasons.inserter-configuration-change
ja: Inserter Configuration Change

en: printer-state-reasons.inserter-cover-closed
ja: Inserter Cover Closed

en: printer-state-reasons.inserter-cover-open
ja: Inserter Cover Open

en: printer-state-reasons.inserter-empty
ja: Inserter Empty

en: printer-state-reasons.inserter-full
ja: Inserter Full

en: printer-state-reasons.inserter-interlock-closed
ja: Inserter Interlock Closed

en: printer-state-reasons.inserter-interlock-open
ja: Inserter Interlock Open

en: printer-state-reasons.inserter-jam
ja: Inserter Jam

en: printer-state-reasons.inserter-life-almost-over
ja: Inserter Life Almost Over

en: printer-state-reasons.inserter-life-over
ja: Inserter Life Over

en: printer-state-reasons.inserter-memory-exhausted
ja: Inserter Memory Exhausted

en: printer-state-reasons.inserter-missing
ja: Inserter Missing

en: printer-state-reasons.inserter-motor-failure
ja: Inserter Motor Failure

en: printer-state-reasons.inserter-near-limit
ja: Inserter Near Limit

en: printer-state-reasons.inserter-offline
ja: Inserter Offline

en: printer-state-reasons.inserter-opened
ja: Inserter Opened

en: printer-state-reasons.inserter-over-temperature
ja: Inserter Over Temperature

en: printer-state-reasons.inserter-power-saver
ja: Inserter Power Saver

en: printer-state-reasons.inserter-recoverable-failure
ja: Inserter Recoverable Failure

en: printer-state-reasons.inserter-recoverable-storage
ja: Inserter Recoverable Storage

en: printer-state-reasons.inserter-removed
ja: Inserter Removed

en: printer-state-reasons.inserter-resource-added
ja: Inserter Resource Added

en: printer-state-reasons.inserter-resource-removed
ja: Inserter Resource Removed

en: printer-state-reasons.inserter-thermistor-failure
ja: Inserter Thermistor Failure

en: printer-state-reasons.inserter-timing-failure
ja: Inserter Timing Failure

en: printer-state-reasons.inserter-turned-off
ja: Inserter Turned Off

en: printer-state-reasons.inserter-turned-on
ja: Inserter Turned On

en: printer-state-reasons.inserter-under-temperature
ja: Inserter Under Temperature

en: printer-state-reasons.inserter-unrecoverable-failure
ja: Inserter Unrecoverable Failure

en: printer-state-reasons.inserter-unrecoverable-storage-error
ja: Inserter Unrecoverable Storage Error

en: printer-state-reasons.inserter-warming-up
ja: Inserter Warming Up

en: printer-state-reasons.interlock-closed
ja: Interlock Closed

en: printer-state-reasons.interlock-open
ja: Interlock Open

en: printer-state-reasons.interpreter-cartridge-added
ja: Interpreter Cartridge Added

en: printer-state-reasons.interpreter-cartridge-deleted
ja: Interpreter Cartridge Deleted

en: printer-state-reasons.interpreter-complex-page-encountered
ja: Interpreter Complex Page Encountered

en: printer-state-reasons.interpreter-memory-decrease
ja: Interpreter Memory Decrease

en: printer-state-reasons.interpreter-memory-increase
ja: Interpreter Memory Increase

en: printer-state-reasons.interpreter-resource-added
ja: Interpreter Resource Added

en: printer-state-reasons.interpreter-resource-deleted
ja: Interpreter Resource Deleted

en: printer-state-reasons.interpreter-resource-unavailable
ja: Interpreter Resource Unavailable

en: printer-state-reasons.lamp-at-eol
ja: Lamp At Eol

en: printer-state-reasons.lamp-failure
ja: Lamp Failure

en: printer-state-reasons.lamp-near-eol
ja: Lamp Near Eol

en: printer-state-reasons.laser-at-eol
ja: Laser At Eol

en: printer-state-reasons.laser-failure
ja: Laser Failure

en: printer-state-reasons.laser-near-eol
ja: Laser Near Eol

en: printer-state-reasons.make-envelope-added
ja: Make Envelope Added

en: printer-state-reasons.make-envelope-almost-empty
ja: Make Envelope Almost Empty

en: printer-state-reasons.make-envelope-almost-full
ja: Make Envelope Almost Full

en: printer-state-reasons.make-envelope-at-limit
ja: Make Envelope At Limit

en: printer-state-reasons.make-envelope-closed
ja: Make Envelope Closed

en: printer-state-reasons.make-envelope-configuration-change
ja: Make Envelope Configuration Change

en: printer-state-reasons.make-envelope-cover-closed
ja: Make Envelope Cover Closed

en: printer-state-reasons.make-envelope-cover-open
ja: Make Envelope Cover Open

en: printer-state-reasons.make-envelope-empty
ja: Make Envelope Empty

en: printer-state-reasons.make-envelope-full
ja: Make Envelope Full

en: printer-state-reasons.make-envelope-interlock-closed
ja: Make Envelope Interlock Closed

en: printer-state-reasons.make-envelope-interlock-open
ja: Make Envelope Interlock Open

en: printer-state-reasons.make-envelope-jam
ja: Make Envelope Jam

en: printer-state-reasons.make-envelope-life-almost-over
ja: Make Envelope Life Almost Over

en: printer-state-reasons.make-envelope-life-over
ja: Make Envelope Life Over

en: printer-state-reasons.make-envelope-memory-exhausted
ja: Make Envelope Memory Exhausted

en: printer-state-reasons.make-envelope-missing
ja: Make Envelope Missing

en: printer-state-reasons.make-envelope-motor-failure
ja: Make Envelope Motor Failure

en: printer-state-reasons.make-envelope-near-limit
ja: Make Envelope Near Limit

en: printer-state-reasons.make-envelope-offline
ja: Make Envelope Offline

en: printer-state-reasons.make-envelope-opened
ja: Make Envelope Opened

en: printer-state-reasons.make-envelope-over-temperature
ja: Make Envelope Over Temperature

en: printer-state-reasons.make-envelope-power-saver
ja: Make Envelope Power Saver

en: printer-state-reasons.make-envelope-recoverable-failure
ja: Make Envelope Recoverable Failure

en: printer-state-reasons.make-envelope-recoverable-storage
ja: Make Envelope Recoverable Storage

en: printer-state-reasons.make-envelope-removed
ja: Make Envelope Removed

en: printer-state-reasons.make-envelope-resource-added
ja: Make Envelope Resource Added

en: printer-state-reasons.make-envelope-resource-removed
ja: Make Envelope Resource Removed

en: printer-state-reasons.make-envelope-thermistor-failure
ja: Make Envelope Thermistor Failure

en: printer-state-reasons.make-envelope-timing-failure
ja: Make Envelope Timing Failure

en: printer-state-reasons.make-envelope-turned-off
ja: Make Envelope Turned Off

en: printer-state-reasons.make-envelope-turned-on
ja: Make Envelope Turned On

en: printer-state-reasons.make-envelope-under-temperature
ja: Make Envelope Under Temperature

en: printer-state-reasons.make-envelope-unrecoverable-failure
ja: Make Envelope Unrecoverable Failure

en: printer-state-reasons.make-envelope-unrecoverable-storage-error
ja: Make Envelope Unrecoverable Storage Error

en: printer-state-reasons.make-envelope-warming-up
ja: Make Envelope Warming Up

en: printer-state-reasons.marker-adjusting-print-quality
ja: Marker Adjusting Print Quality

en: printer-state-reasons.marker-developer-almost-empty
ja: Marker Developer Almost Empty

en: printer-state-reasons.marker-developer-empty
ja: Marker Developer Empty

en: printer-state-reasons.marker-fuser-thermistor-failure
ja: Marker Fuser Thermistor Failure

en: printer-state-reasons.marker-fuser-timing-failure
ja: Marker Fuser Timing Failure

en: printer-state-reasons.marker-ink-almost-empty
ja: Marker Ink Almost Empty

en: printer-state-reasons.marker-ink-empty
ja: Marker Ink Empty

en: printer-state-reasons.marker-print-ribbon-almost-empty
ja: Marker Print Ribbon Almost Empty

en: printer-state-reasons.marker-print-ribbon-empty
ja: Marker Print Ribbon Empty

en: printer-state-reasons.marker-supply-empty
ja: Marker Supply Empty

en: printer-state-reasons.marker-supply-low
ja: Marker Supply Low

en: printer-state-reasons.marker-toner-cartridge-missing
ja: Marker Toner Cartridge Missing

en: printer-state-reasons.marker-waste-almost-full
ja: Marker Waste Almost Full

en: printer-state-reasons.marker-waste-full
ja: Marker Waste Full

en: printer-state-reasons.marker-waste-ink-receptacle-almost-full
ja: Marker Waste Ink Receptacle Almost Full

en: printer-state-reasons.marker-waste-ink-receptacle-full
ja: Marker Waste Ink Receptacle Full

en: printer-state-reasons.marker-waste-toner-receptacle-almost-full
ja: Marker Waste Toner Receptacle Almost Full

en: printer-state-reasons.marker-waste-toner-receptacle-full
ja: Marker Waste Toner Receptacle Full

en: printer-state-reasons.material-empty
ja: Material Empty

en: printer-state-reasons.material-low
ja: Material Low

en: printer-state-reasons.material-needed
ja: Material Needed

en: printer-state-reasons.media-empty
ja: Media Empty

en: printer-state-reasons.media-jam
ja: Media Jam

en: printer-state-reasons.media-low
ja: Media Low

en: printer-state-reasons.media-needed
ja: Media Needed

en: printer-state-reasons.media-path-cannot-duplex-media-selected
ja: Media Path Cannot Duplex Media Selected

en: printer-state-reasons.media-path-media-tray-almost-full
ja: Media Path Media Tray Almost Full

en: printer-state-reasons.media-path-media-tray-full
ja: Media Path Media Tray Full

en: printer-state-reasons.media-path-media-tray-missing
ja: Media Path Media Tray Missing

en: printer-state-reasons.motor-failure
ja: Motor Failure

en: printer-state-reasons.moving-to-paused
ja: Moving To Paused

en: printer-state-reasons.none
ja: None

en: printer-state-reasons.opc-life-over
ja: Opc Life Over

en: printer-state-reasons.opc-near-eol
ja: Opc Near Eol

en: printer-state-reasons.other
ja: Other

en: printer-state-reasons.output-area-almost-full
ja: Output Area Almost Full

en: printer-state-reasons.output-area-full
ja: Output Area Full

en: printer-state-reasons.output-mailbox-select-failure
ja: Output Mailbox Select Failure

en: printer-state-reasons.output-tray-missing
ja: Output Tray Missing

en: printer-state-reasons.paused
ja: Paused

en: printer-state-reasons.perforater-added
ja: Perforater Added

en: printer-state-reasons.perforater-almost-empty
ja: Perforater Almost Empty

en: printer-state-reasons.perforater-almost-full
ja: Perforater Almost Full

en: printer-state-reasons.perforater-at-limit
ja: Perforater At Limit

en: printer-state-reasons.perforater-closed
ja: Perforater Closed

en: printer-state-reasons.perforater-configuration-change
ja: Perforater Configuration Change

en: printer-state-reasons.perforater-cover-closed
ja: Perforater Cover Closed

en: printer-state-reasons.perforater-cover-open
ja: Perforater Cover Open

en: printer-state-reasons.perforater-empty
ja: Perforater Empty

en: printer-state-reasons.perforater-full
ja: Perforater Full

en: printer-state-reasons.perforater-interlock-closed
ja: Perforater Interlock Closed

en: printer-state-reasons.perforater-interlock-open
ja: Perforater Interlock Open

en: printer-state-reasons.perforater-jam
ja: Perforater Jam

en: printer-state-reasons.perforater-life-almost-over
ja: Perforater Life Almost Over

en: printer-state-reasons.perforater-life-over
ja: Perforater Life Over

en: printer-state-reasons.perforater-memory-exhausted
ja: Perforater Memory Exhausted

en: printer-state-reasons.perforater-missing
ja: Perforater Missing

en: printer-state-reasons.perforater-motor-failure
ja: Perforater Motor Failure

en: printer-state-reasons.perforater-near-limit
ja: Perforater Near Limit

en: printer-state-reasons.perforater-offline
ja: Perforater Offline

en: printer-state-reasons.perforater-opened
ja: Perforater Opened

en: printer-state-reasons.perforater-over-temperature
ja: Perforater Over Temperature

en: printer-state-reasons.perforater-power-saver
ja: Perforater Power Saver

en: printer-state-reasons.perforater-recoverable-failure
ja: Perforater Recoverable Failure

en: printer-state-reasons.perforater-recoverable-storage
ja: Perforater Recoverable Storage

en: printer-state-reasons.perforater-removed
ja: Perforater Removed

en: printer-state-reasons.perforater-resource-added
ja: Perforater Resource Added

en: printer-state-reasons.perforater-resource-removed
ja: Perforater Resource Removed

en: printer-state-reasons.perforater-thermistor-failure
ja: Perforater Thermistor Failure

en: printer-state-reasons.perforater-timing-failure
ja: Perforater Timing Failure

en: printer-state-reasons.perforater-turned-off
ja: Perforater Turned Off

en: printer-state-reasons.perforater-turned-on
ja: Perforater Turned On

en: printer-state-reasons.perforater-under-temperature
ja: Perforater Under Temperature

en: printer-state-reasons.perforater-unrecoverable-failure
ja: Perforater Unrecoverable Failure

en: printer-state-reasons.perforater-unrecoverable-storage-error
ja: Perforater Unrecoverable Storage Error

en: printer-state-reasons.perforater-warming-up
ja: Perforater Warming Up

en: printer-state-reasons.power-down
ja: Power Down

en: printer-state-reasons.power-up
ja: Power Up

en: printer-state-reasons.printer-manual-reset
ja: Printer Manual Reset

en: printer-state-reasons.printer-nms-reset
ja: Printer Nms Reset

en: printer-state-reasons.printer-ready-to-print
ja: Printer Ready To Print

en: printer-state-reasons.puncher-added
ja: Puncher Added

en: printer-state-reasons.puncher-almost-empty
ja: Puncher Almost Empty

en: printer-state-reasons.puncher-almost-full
ja: Puncher Almost Full

en: printer-state-reasons.puncher-at-limit
ja: Puncher At Limit

en: printer-state-reasons.puncher-closed
ja: Puncher Closed

en: printer-state-reasons.puncher-configuration-change
ja: Puncher Configuration Change

en: printer-state-reasons.puncher-cover-closed
ja: Puncher Cover Closed

en: printer-state-reasons.puncher-cover-open
ja: Puncher Cover Open

en: printer-state-reasons.puncher-empty
ja: Puncher Empty

en: printer-state-reasons.puncher-full
ja: Puncher Full

en: printer-state-reasons.puncher-interlock-closed
ja: Puncher Interlock Closed

en: printer-state-reasons.puncher-interlock-open
ja: Puncher Interlock Open

en: printer-state-reasons.puncher-jam
ja: Puncher Jam

en: printer-state-reasons.puncher-life-almost-over
ja: Puncher Life Almost Over

en: printer-state-reasons.puncher-life-over
ja: Puncher Life Over

en: printer-state-reasons.puncher-memory-exhausted
ja: Puncher Memory Exhausted

en: printer-state-reasons.puncher-missing
ja: Puncher Missing

en: printer-state-reasons.puncher-motor-failure
ja: Puncher Motor Failure

en: printer-state-reasons.puncher-near-limit
ja: Puncher Near Limit

en: printer-state-reasons.puncher-offline
ja: Puncher Offline

en: printer-state-reasons.puncher-opened
ja: Puncher Opened

en: printer-state-reasons.puncher-over-temperature
ja: Puncher Over Temperature

en: printer-state-reasons.puncher-power-saver
ja: Puncher Power Saver

en: printer-state-reasons.puncher-recoverable-failure
ja: Puncher Recoverable Failure

en: printer-state-reasons.puncher-recoverable-storage
ja: Puncher Recoverable Storage

en: printer-state-reasons.puncher-removed
ja: Puncher Removed

en: printer-state-reasons.puncher-resource-added
ja: Puncher Resource Added

en: printer-state-reasons.puncher-resource-removed
ja: Puncher Resource Removed

en: printer-state-reasons.puncher-thermistor-failure
ja: Puncher Thermistor Failure

en: printer-state-reasons.puncher-timing-failure
ja: Puncher Timing Failure

en: printer-state-reasons.puncher-turned-off
ja: Puncher Turned Off

en: printer-state-reasons.puncher-turned-on
ja: Puncher Turned On

en: printer-state-reasons.puncher-under-temperature
ja: Puncher Under Temperature

en: printer-state-reasons.puncher-unrecoverable-failure
ja: Puncher Unrecoverable Failure

en: printer-state-reasons.puncher-unrecoverable-storage-error
ja: Puncher Unrecoverable Storage Error

en: printer-state-reasons.puncher-warming-up
ja: Puncher Warming Up

en: printer-state-reasons.separation-cutter-added
ja: Separation Cutter Added

en: printer-state-reasons.separation-cutter-almost-empty
ja: Separation Cutter Almost Empty

en: printer-state-reasons.separation-cutter-almost-full
ja: Separation Cutter Almost Full

en: printer-state-reasons.separation-cutter-at-limit
ja: Separation Cutter At Limit

en: printer-state-reasons.separation-cutter-closed
ja: Separation Cutter Closed

en: printer-state-reasons.separation-cutter-configuration-change
ja: Separation Cutter Configuration Change

en: printer-state-reasons.separation-cutter-cover-closed
ja: Separation Cutter Cover Closed

en: printer-state-reasons.separation-cutter-cover-open
ja: Separation Cutter Cover Open

en: printer-state-reasons.separation-cutter-empty
ja: Separation Cutter Empty

en: printer-state-reasons.separation-cutter-full
ja: Separation Cutter Full

en: printer-state-reasons.separation-cutter-interlock-closed
ja: Separation Cutter Interlock Closed

en: printer-state-reasons.separation-cutter-interlock-open
ja: Separation Cutter Interlock Open

en: printer-state-reasons.separation-cutter-jam
ja: Separation Cutter Jam

en: printer-state-reasons.separation-cutter-life-almost-over
ja: Separation Cutter Life Almost Over

en: printer-state-reasons.separation-cutter-life-over
ja: Separation Cutter Life Over

en: printer-state-reasons.separation-cutter-memory-exhausted
ja: Separation Cutter Memory Exhausted

en: printer-state-reasons.separation-cutter-missing
ja: Separation Cutter Missing

en: printer-state-reasons.separation-cutter-motor-failure
ja: Separation Cutter Motor Failure

en: printer-state-reasons.separation-cutter-near-limit
ja: Separation Cutter Near Limit

en: printer-state-reasons.separation-cutter-offline
ja: Separation Cutter Offline

en: printer-state-reasons.separation-cutter-opened
ja: Separation Cutter Opened

en: printer-state-reasons.separation-cutter-over-temperature
ja: Separation Cutter Over Temperature

en: printer-state-reasons.separation-cutter-power-saver
ja: Separation Cutter Power Saver

en: printer-state-reasons.separation-cutter-recoverable-failure
ja: Separation Cutter Recoverable Failure

en: printer-state-reasons.separation-cutter-recoverable-storage
ja: Separation Cutter Recoverable Storage

en: printer-state-reasons.separation-cutter-removed
ja: Separation Cutter Removed

en: printer-state-reasons.separation-cutter-resource-added
ja: Separation Cutter Resource Added

en: printer-state-reasons.separation-cutter-resource-removed
ja: Separation Cutter Resource Removed

en: printer-state-reasons.separation-cutter-thermistor-failure
ja: Separation Cutter Thermistor Failure

en: printer-state-reasons.separation-cutter-timing-failure
ja: Separation Cutter Timing Failure

en: printer-state-reasons.separation-cutter-turned-off
ja: Separation Cutter Turned Off

en: printer-state-reasons.separation-cutter-turned-on
ja: Separation Cutter Turned On

en: printer-state-reasons.separation-cutter-under-temperature
ja: Separation Cutter Under Temperature

en: printer-state-reasons.separation-cutter-unrecoverable-failure
ja: Separation Cutter Unrecoverable Failure

en: printer-state-reasons.separation-cutter-unrecoverable-storage-error
ja: Separation Cutter Unrecoverable Storage Error

en: printer-state-reasons.separation-cutter-warming-up
ja: Separation Cutter Warming Up

en: printer-state-reasons.sheet-rotator-added
ja: Sheet Rotator Added

en: printer-state-reasons.sheet-rotator-almost-empty
ja: Sheet Rotator Almost Empty

en: printer-state-reasons.sheet-rotator-almost-full
ja: Sheet Rotator Almost Full

en: printer-state-reasons.sheet-rotator-at-limit
ja: Sheet Rotator At Limit

en: printer-state-reasons.sheet-rotator-closed
ja: Sheet Rotator Closed

en: printer-state-reasons.sheet-rotator-configuration-change
ja: Sheet Rotator Configuration Change

en: printer-state-reasons.sheet-rotator-cover-closed
ja: Sheet Rotator Cover Closed

en: printer-state-reasons.sheet-rotator-cover-open
ja: Sheet Rotator Cover Open

en: printer-state-reasons.sheet-rotator-empty
ja: Sheet Rotator Empty

en: printer-state-reasons.sheet-rotator-full
ja: Sheet Rotator Full

en: printer-state-reasons.sheet-rotator-interlock-closed
ja: Sheet Rotator Interlock Closed

en: printer-state-reasons.sheet-rotator-interlock-open
ja: Sheet Rotator Interlock Open

en: printer-state-reasons.sheet-rotator-jam
ja: Sheet Rotator Jam

en: printer-state-reasons.sheet-rotator-life-almost-over
ja: Sheet Rotator Life Almost Over

en: printer-state-reasons.sheet-rotator-life-over
ja: Sheet Rotator Life Over

en: printer-state-reasons.sheet-rotator-memory-exhausted
ja: Sheet Rotator Memory Exhausted

en: printer-state-reasons.sheet-rotator-missing
ja: Sheet Rotator Missing

en: printer-state-reasons.sheet-rotator-motor-failure
ja: Sheet Rotator Motor Failure

en: printer-state-reasons.sheet-rotator-near-limit
ja: Sheet Rotator Near Limit

en: printer-state-reasons.sheet-rotator-offline
ja: Sheet Rotator Offline

en: printer-state-reasons.sheet-rotator-opened
ja: Sheet Rotator Opened

en: printer-state-reasons.sheet-rotator-over-temperature
ja: Sheet Rotator Over Temperature

en: printer-state-reasons.sheet-rotator-power-saver
ja: Sheet Rotator Power Saver

en: printer-state-reasons.sheet-rotator-recoverable-failure
ja: Sheet Rotator Recoverable Failure

en: printer-state-reasons.sheet-rotator-recoverable-storage
ja: Sheet Rotator Recoverable Storage

en: printer-state-reasons.sheet-rotator-removed
ja: Sheet Rotator Removed

en: printer-state-reasons.sheet-rotator-resource-added
ja: Sheet Rotator Resource Added

en: printer-state-reasons.sheet-rotator-resource-removed
ja: Sheet Rotator Resource Removed

en: printer-state-reasons.sheet-rotator-thermistor-failure
ja: Sheet Rotator Thermistor Failure

en: printer-state-reasons.sheet-rotator-timing-failure
ja: Sheet Rotator Timing Failure

en: printer-state-reasons.sheet-rotator-turned-off
ja: Sheet Rotator Turned Off

en: printer-state-reasons.sheet-rotator-turned-on
ja: Sheet Rotator Turned On

en: printer-state-reasons.sheet-rotator-under-temperature
ja: Sheet Rotator Under Temperature

en: printer-state-reasons.sheet-rotator-unrecoverable-failure
ja: Sheet Rotator Unrecoverable Failure

en: printer-state-reasons.sheet-rotator-unrecoverable-storage-error
ja: Sheet Rotator Unrecoverable Storage Error

en: printer-state-reasons.sheet-rotator-warming-up
ja: Sheet Rotator Warming Up

en: printer-state-reasons.shutdown
ja: Shutdown

en: printer-state-reasons.slitter-added
ja: Slitter Added

en: printer-state-reasons.slitter-almost-empty
ja: Slitter Almost Empty

en: printer-state-reasons.slitter-almost-full
ja: Slitter Almost Full

en: printer-state-reasons.slitter-at-limit
ja: Slitter At Limit

en: printer-state-reasons.slitter-closed
ja: Slitter Closed

en: printer-state-reasons.slitter-configuration-change
ja: Slitter Configuration Change

en: printer-state-reasons.slitter-cover-closed
ja: Slitter Cover Closed

en: printer-state-reasons.slitter-cover-open
ja: Slitter Cover Open

en: printer-state-reasons.slitter-empty
ja: Slitter Empty

en: printer-state-reasons.slitter-full
ja: Slitter Full

en: printer-state-reasons.slitter-interlock-closed
ja: Slitter Interlock Closed

en: printer-state-reasons.slitter-interlock-open
ja: Slitter Interlock Open

en: printer-state-reasons.slitter-jam
ja: Slitter Jam

en: printer-state-reasons.slitter-life-almost-over
ja: Slitter Life Almost Over

en: printer-state-reasons.slitter-life-over
ja: Slitter Life Over

en: printer-state-reasons.slitter-memory-exhausted
ja: Slitter Memory Exhausted

en: printer-state-reasons.slitter-missing
ja: Slitter Missing

en: printer-state-reasons.slitter-motor-failure
ja: Slitter Motor Failure

en: printer-state-reasons.slitter-near-limit
ja: Slitter Near Limit

en: printer-state-reasons.slitter-offline
ja: Slitter Offline

en: printer-state-reasons.slitter-opened
ja: Slitter Opened

en: printer-state-reasons.slitter-over-temperature
ja: Slitter Over Temperature

en: printer-state-reasons.slitter-power-saver
ja: Slitter Power Saver

en: printer-state-reasons.slitter-recoverable-failure
ja: Slitter Recoverable Failure

en: printer-state-reasons.slitter-recoverable-storage
ja: Slitter Recoverable Storage

en: printer-state-reasons.slitter-removed
ja: Slitter Removed

en: printer-state-reasons.slitter-resource-added
ja: Slitter Resource Added

en: printer-state-reasons.slitter-resource-removed
ja: Slitter Resource Removed

en: printer-state-reasons.slitter-thermistor-failure
ja: Slitter Thermistor Failure

en: printer-state-reasons.slitter-timing-failure
ja: Slitter Timing Failure

en: printer-state-reasons.slitter-turned-off
ja: Slitter Turned Off

en: printer-state-reasons.slitter-turned-on
ja: Slitter Turned On

en: printer-state-reasons.slitter-under-temperature
ja: Slitter Under Temperature

en: printer-state-reasons.slitter-unrecoverable-failure
ja: Slitter Unrecoverable Failure

en: printer-state-reasons.slitter-unrecoverable-storage-error
ja: Slitter Unrecoverable Storage Error

en: printer-state-reasons.slitter-warming-up
ja: Slitter Warming Up

en: printer-state-reasons.spool-area-full
ja: Spool Area Full

en: printer-state-reasons.stacker-added
ja: Stacker Added

en: printer-state-reasons.stacker-almost-empty
ja: Stacker Almost Empty

en: printer-state-reasons.stacker-almost-full
ja: Stacker Almost Full

en: printer-state-reasons.stacker-at-limit
ja: Stacker At Limit

en: printer-state-reasons.stacker-closed
ja: Stacker Closed

en: printer-state-reasons.stacker-configuration-change
ja: Stacker Configuration Change

en: printer-state-reasons.stacker-cover-closed
ja: Stacker Cover Closed

en: printer-state-reasons.stacker-cover-open
ja: Stacker Cover Open

en: printer-state-reasons.stacker-empty
ja: Stacker Empty

en: printer-state-reasons.stacker-full
ja: Stacker Full

en: printer-state-reasons.stacker-interlock-closed
ja: Stacker Interlock Closed

en: printer-state-reasons.stacker-interlock-open
ja: Stacker Interlock Open

en: printer-state-reasons.stacker-jam
ja: Stacker Jam

en: printer-state-reasons.stacker-life-almost-over
ja: Stacker Life Almost Over

en: printer-state-reasons.stacker-life-over
ja: Stacker Life Over

en: printer-state-reasons.stacker-memory-exhausted
ja: Stacker Memory Exhausted

en: printer-state-reasons.stacker-missing
ja: Stacker Missing

en: printer-state-reasons.stacker-motor-failure
ja: Stacker Motor Failure

en: printer-state-reasons.stacker-near-limit
ja: Stacker Near Limit

en: printer-state-reasons.stacker-offline
ja: Stacker Offline

en: printer-state-reasons.stacker-opened
ja: Stacker Opened

en: printer-state-reasons.stacker-over-temperature
ja: Stacker Over Temperature

en: printer-state-reasons.stacker-power-saver
ja: Stacker Power Saver

en: printer-state-reasons.stacker-recoverable-failure
ja: Stacker Recoverable Failure

en: printer-state-reasons.stacker-recoverable-storage
ja: Stacker Recoverable Storage

en: printer-state-reasons.stacker-removed
ja: Stacker Removed

en: printer-state-reasons.stacker-resource-added
ja: Stacker Resource Added

en: printer-state-reasons.stacker-resource-removed
ja: Stacker Resource Removed

en: printer-state-reasons.stacker-thermistor-failure
ja: Stacker Thermistor Failure

en: printer-state-reasons.stacker-timing-failure
ja: Stacker Timing Failure

en: printer-state-reasons.stacker-turned-off
ja: Stacker Turned Off

en: printer-state-reasons.stacker-turned-on
ja: Stacker Turned On

en: printer-state-reasons.stacker-under-temperature
ja: Stacker Under Temperature

en: printer-state-reasons.stacker-unrecoverable-failure
ja: Stacker Unrecoverable Failure

en: printer-state-reasons.stacker-unrecoverable-storage-error
ja: Stacker Unrecoverable Storage Error

en: printer-state-reasons.stacker-warming-up
ja: Stacker Warming Up

en: printer-state-reasons.stapler-added
ja: Stapler Added

en: printer-state-reasons.stapler-almost-empty
ja: Stapler Almost Empty

en: printer-state-reasons.stapler-almost-full
ja: Stapler Almost Full

en: printer-state-reasons.stapler-at-limit
ja: Stapler At Limit

en: printer-state-reasons.stapler-closed
ja: Stapler Closed

en: printer-state-reasons.stapler-configuration-change
ja: Stapler Configuration Change

en: printer-state-reasons.stapler-cover-closed
ja: Stapler Cover Closed

en: printer-state-reasons.stapler-cover-open
ja: Stapler Cover Open

en: printer-state-reasons.stapler-empty
ja: Stapler Empty

en: printer-state-reasons.stapler-full
ja: Stapler Full

en: printer-state-reasons.stapler-interlock-closed
ja: Stapler Interlock Closed

en: printer-state-reasons.stapler-interlock-open
ja: Stapler Interlock Open

en: printer-state-reasons.stapler-jam
ja: Stapler Jam

en: printer-state-reasons.stapler-life-almost-over
ja: Stapler Life Almost Over

en: printer-state-reasons.stapler-life-over
ja: Stapler Life Over

en: printer-state-reasons.stapler-memory-exhausted
ja: Stapler Memory Exhausted

en: printer-state-reasons.stapler-missing
ja: Stapler Missing

en: printer-state-reasons.stapler-motor-failure
ja: Stapler Motor Failure

en: printer-state-reasons.stapler-near-limit
ja: Stapler Near Limit

en: printer-state-reasons.stapler-offline
ja: Stapler Offline

en: printer-state-reasons.stapler-opened
ja: Stapler Opened

en: printer-state-reasons.stapler-over-temperature
ja: Stapler Over Temperature

en: printer-state-reasons.stapler-power-saver
ja: Stapler Power Saver

en: printer-state-reasons.stapler-recoverable-failure
ja: Stapler Recoverable Failure

en: printer-state-reasons.stapler-recoverable-storage
ja: Stapler Recoverable Storage

en: printer-state-reasons.stapler-removed
ja: Stapler Removed

en: printer-state-reasons.stapler-resource-added
ja: Stapler Resource Added

en: printer-state-reasons.stapler-resource-removed
ja: Stapler Resource Removed

en: printer-state-reasons.stapler-thermistor-failure
ja: Stapler Thermistor Failure

en: printer-state-reasons.stapler-timing-failure
ja: Stapler Timing Failure

en: printer-state-reasons.stapler-turned-off
ja: Stapler Turned Off

en: printer-state-reasons.stapler-turned-on
ja: Stapler Turned On

en: printer-state-reasons.stapler-under-temperature
ja: Stapler Under Temperature

en: printer-state-reasons.stapler-unrecoverable-failure
ja: Stapler Unrecoverable Failure

en: printer-state-reasons.stapler-unrecoverable-storage-error
ja: Stapler Unrecoverable Storage Error

en: printer-state-reasons.stapler-warming-up
ja: Stapler Warming Up

en: printer-state-reasons.stitcher-added
ja: Stitcher Added

en: printer-state-reasons.stitcher-almost-empty
ja: Stitcher Almost Empty

en: printer-state-reasons.stitcher-almost-full
ja: Stitcher Almost Full

en: printer-state-reasons.stitcher-at-limit
ja: Stitcher At Limit

en: printer-state-reasons.stitcher-closed
ja: Stitcher Closed

en: printer-state-reasons.stitcher-configuration-change
ja: Stitcher Configuration Change

en: printer-state-reasons.stitcher-cover-closed
ja: Stitcher Cover Closed

en: printer-state-reasons.stitcher-cover-open
ja: Stitcher Cover Open

en: printer-state-reasons.stitcher-empty
ja: Stitcher Empty

en: printer-state-reasons.stitcher-full
ja: Stitcher Full

en: printer-state-reasons.stitcher-interlock-closed
ja: Stitcher Interlock Closed

en: printer-state-reasons.stitcher-interlock-open
ja: Stitcher Interlock Open

en: printer-state-reasons.stitcher-jam
ja: Stitcher Jam

en: printer-state-reasons.stitcher-life-almost-over
ja: Stitcher Life Almost Over

en: printer-state-reasons.stitcher-life-over
ja: Stitcher Life Over

en: printer-state-reasons.stitcher-memory-exhausted
ja: Stitcher Memory Exhausted

en: printer-state-reasons.stitcher-missing
ja: Stitcher Missing

en: printer-state-reasons.stitcher-motor-failure
ja: Stitcher Motor Failure

en: printer-state-reasons.stitcher-near-limit
ja: Stitcher Near Limit

en: printer-state-reasons.stitcher-offline
ja: Stitcher Offline

en: printer-state-reasons.stitcher-opened
ja: Stitcher Opened

en: printer-state-reasons.stitcher-over-temperature
ja: Stitcher Over Temperature

en: printer-state-reasons.stitcher-power-saver
ja: Stitcher Power Saver

en: printer-state-reasons.stitcher-recoverable-failure
ja: Stitcher Recoverable Failure

en: printer-state-reasons.stitcher-recoverable-storage
ja: Stitcher Recoverable Storage

en: printer-state-reasons.stitcher-removed
ja: Stitcher Removed

en: printer-state-reasons.stitcher-resource-added
ja: Stitcher Resource Added

en: printer-state-reasons.stitcher-resource-removed
ja: Stitcher Resource Removed

en: printer-state-reasons.stitcher-thermistor-failure
ja: Stitcher Thermistor Failure

en: printer-state-reasons.stitcher-timing-failure
ja: Stitcher Timing Failure

en: printer-state-reasons.stitcher-turned-off
ja: Stitcher Turned Off

en: printer-state-reasons.stitcher-turned-on
ja: Stitcher Turned On

en: printer-state-reasons.stitcher-under-temperature
ja: Stitcher Under Temperature

en: printer-state-reasons.stitcher-unrecoverable-failure
ja: Stitcher Unrecoverable Failure

en: printer-state-reasons.stitcher-unrecoverable-storage-error
ja: Stitcher Unrecoverable Storage Error

en: printer-state-reasons.stitcher-warming-up
ja: Stitcher Warming Up

en: printer-state-reasons.stopped-partly
ja: Stopped Partly

en: printer-state-reasons.stopping
ja: Stopping

en: printer-state-reasons.subunit-added
ja: Subunit Added

en: printer-state-reasons.subunit-almost-empty
ja: Subunit Almost Empty

en: printer-state-reasons.subunit-almost-full
ja: Subunit Almost Full

en: printer-state-reasons.subunit-at-limit
ja: Subunit At Limit

en: printer-state-reasons.subunit-closed
ja: Subunit Closed

en: printer-state-reasons.subunit-empty
ja: Subunit Empty

en: printer-state-reasons.subunit-full
ja: Subunit Full

en: printer-state-reasons.subunit-life-almost-over
ja: Subunit Life Almost Over

en: printer-state-reasons.subunit-life-over
ja: Subunit Life Over

en: printer-state-reasons.subunit-memory-exhausted
ja: Subunit Memory Exhausted

en: printer-state-reasons.subunit-missing
ja: Subunit Missing

en: printer-state-reasons.subunit-motor-failure
ja: Subunit Motor Failure

en: printer-state-reasons.subunit-near-limit
ja: Subunit Near Limit

en: printer-state-reasons.subunit-offline
ja: Subunit Offline

en: printer-state-reasons.subunit-opened
ja: Subunit Opened

en: printer-state-reasons.subunit-over-temperature
ja: Subunit Over Temperature

en: printer-state-reasons.subunit-power-saver
ja: Subunit Power Saver

en: printer-state-reasons.subunit-recoverable-failure
ja: Subunit Recoverable Failure

en: printer-state-reasons.subunit-recoverable-storage
ja: Subunit Recoverable Storage

en: printer-state-reasons.subunit-removed
ja: Subunit Removed

en: printer-state-reasons.subunit-resource-added
ja: Subunit Resource Added

en: printer-state-reasons.subunit-resource-removed
ja: Subunit Resource Removed

en: printer-state-reasons.subunit-thermistor-failure
ja: Subunit Thermistor Failure

en: printer-state-reasons.subunit-timing-Failure
ja: Subunit Timing Failure

en: printer-state-reasons.subunit-turned-off
ja: Subunit Turned Off

en: printer-state-reasons.subunit-turned-on
ja: Subunit Turned On

en: printer-state-reasons.subunit-under-temperature
ja: Subunit Under Temperature

en: printer-state-reasons.subunit-unrecoverable-failure
ja: Subunit Unrecoverable Failure

en: printer-state-reasons.subunit-unrecoverable-storage
ja: Subunit Unrecoverable Storage

en: printer-state-reasons.subunit-warming-up
ja: Subunit Warming Up

en: printer-state-reasons.timed-out
ja: Timed Out

en: printer-state-reasons.toner-empty
ja: Toner Empty

en: printer-state-reasons.toner-low
ja: Toner Low

en: printer-state-reasons.trimmer-added
ja: Trimmer Added

en: printer-state-reasons.trimmer-almost-empty
ja: Trimmer Almost Empty

en: printer-state-reasons.trimmer-almost-full
ja: Trimmer Almost Full

en: printer-state-reasons.trimmer-at-limit
ja: Trimmer At Limit

en: printer-state-reasons.trimmer-closed
ja: Trimmer Closed

en: printer-state-reasons.trimmer-configuration-change
ja: Trimmer Configuration Change

en: printer-state-reasons.trimmer-cover-closed
ja: Trimmer Cover Closed

en: printer-state-reasons.trimmer-cover-open
ja: Trimmer Cover Open

en: printer-state-reasons.trimmer-empty
ja: Trimmer Empty

en: printer-state-reasons.trimmer-full
ja: Trimmer Full

en: printer-state-reasons.trimmer-interlock-closed
ja: Trimmer Interlock Closed

en: printer-state-reasons.trimmer-interlock-open
ja: Trimmer Interlock Open

en: printer-state-reasons.trimmer-jam
ja: Trimmer Jam

en: printer-state-reasons.trimmer-life-almost-over
ja: Trimmer Life Almost Over

en: printer-state-reasons.trimmer-life-over
ja: Trimmer Life Over

en: printer-state-reasons.trimmer-memory-exhausted
ja: Trimmer Memory Exhausted

en: printer-state-reasons.trimmer-missing
ja: Trimmer Missing

en: printer-state-reasons.trimmer-motor-failure
ja: Trimmer Motor Failure

en: printer-state-reasons.trimmer-near-limit
ja: Trimmer Near Limit

en: printer-state-reasons.trimmer-offline
ja: Trimmer Offline

en: printer-state-reasons.trimmer-opened
ja: Trimmer Opened

en: printer-state-reasons.trimmer-over-temperature
ja: Trimmer Over Temperature

en: printer-state-reasons.trimmer-power-saver
ja: Trimmer Power Saver

en: printer-state-reasons.trimmer-recoverable-failure
ja: Trimmer Recoverable Failure

en: printer-state-reasons.trimmer-recoverable-storage
ja: Trimmer Recoverable Storage

en: printer-state-reasons.trimmer-removed
ja: Trimmer Removed

en: printer-state-reasons.trimmer-resource-added
ja: Trimmer Resource Added

en: printer-state-reasons.trimmer-resource-removed
ja: Trimmer Resource Removed

en: printer-state-reasons.trimmer-thermistor-failure
ja: Trimmer Thermistor Failure

en: printer-state-reasons.trimmer-timing-failure
ja: Trimmer Timing Failure

en: printer-state-reasons.trimmer-turned-off
ja: Trimmer Turned Off

en: printer-state-reasons.trimmer-turned-on
ja: Trimmer Turned On

en: printer-state-reasons.trimmer-under-temperature
ja: Trimmer Under Temperature

en: printer-state-reasons.trimmer-unrecoverable-failure
ja: Trimmer Unrecoverable Failure

en: printer-state-reasons.trimmer-unrecoverable-storage-error
ja: Trimmer Unrecoverable Storage Error

en: printer-state-reasons.trimmer-warming-up
ja: Trimmer Warming Up

en: printer-state-reasons.unknown
ja: Unknown

en: printer-state-reasons.wrapper-added
ja: Wrapper Added

en: printer-state-reasons.wrapper-almost-empty
ja: Wrapper Almost Empty

en: printer-state-reasons.wrapper-almost-full
ja: Wrapper Almost Full

en: printer-state-reasons.wrapper-at-limit
ja: Wrapper At Limit

en: printer-state-reasons.wrapper-closed
ja: Wrapper Closed

en: printer-state-reasons.wrapper-configuration-change
ja: Wrapper Configuration Change

en: printer-state-reasons.wrapper-cover-closed
ja: Wrapper Cover Closed

en: printer-state-reasons.wrapper-cover-open
ja: Wrapper Cover Open

en: printer-state-reasons.wrapper-empty
ja: Wrapper Empty

en: printer-state-reasons.wrapper-full
ja: Wrapper Full

en: printer-state-reasons.wrapper-interlock-closed
ja: Wrapper Interlock Closed

en: printer-state-reasons.wrapper-interlock-open
ja: Wrapper Interlock Open

en: printer-state-reasons.wrapper-jam
ja: Wrapper Jam

en: printer-state-reasons.wrapper-life-almost-over
ja: Wrapper Life Almost Over

en: printer-state-reasons.wrapper-life-over
ja: Wrapper Life Over

en: printer-state-reasons.wrapper-memory-exhausted
ja: Wrapper Memory Exhausted

en: printer-state-reasons.wrapper-missing
ja: Wrapper Missing

en: printer-state-reasons.wrapper-motor-failure
ja: Wrapper Motor Failure

en: printer-state-reasons.wrapper-near-limit
ja: Wrapper Near Limit

en: printer-state-reasons.wrapper-offline
ja: Wrapper Offline

en: printer-state-reasons.wrapper-opened
ja: Wrapper Opened

en: printer-state-reasons.wrapper-over-temperature
ja: Wrapper Over Temperature

en: printer-state-reasons.wrapper-power-saver
ja: Wrapper Power Saver

en: printer-state-reasons.wrapper-recoverable-failure
ja: Wrapper Recoverable Failure

en: printer-state-reasons.wrapper-recoverable-storage
ja: Wrapper Recoverable Storage

en: printer-state-reasons.wrapper-removed
ja: Wrapper Removed

en: printer-state-reasons.wrapper-resource-added
ja: Wrapper Resource Added

en: printer-state-reasons.wrapper-resource-removed
ja: Wrapper Resource Removed

en: printer-state-reasons.wrapper-thermistor-failure
ja: Wrapper Thermistor Failure

en: printer-state-reasons.wrapper-timing-failure
ja: Wrapper Timing Failure

en: printer-state-reasons.wrapper-turned-off
ja: Wrapper Turned Off

en: printer-state-reasons.wrapper-turned-on
ja: Wrapper Turned On

en: printer-state-reasons.wrapper-under-temperature
ja: Wrapper Under Temperature

en: printer-state-reasons.wrapper-unrecoverable-failure
ja: Wrapper Unrecoverable Failure

en: printer-state-reasons.wrapper-unrecoverable-storage-error
ja: Wrapper Unrecoverable Storage Error

en: printer-state-reasons.wrapper-warming-up
ja: Wrapper Warming Up

en: printer-state.3
ja: Idle

en: printer-state.4
ja: Processing

en: printer-state.5
ja: Stopped

en: printer-up-time
ja: Printer Uptime

en: processing
ja: 処理中

en: proof-print
ja: Proof Print

en: proof-print-copies
ja: Proof Print Copies

en: punching
ja: Punching

en: punching-locations
ja: Punching Locations

en: punching-offset
ja: Punching Offset

en: punching-reference-edge
ja: Punching Reference Edge

en: punching-reference-edge.bottom
ja: Bottom

en: punching-reference-edge.left
ja: Left

en: punching-reference-edge.right
ja: Right

en: punching-reference-edge.top
ja: Top

en: request id is %s-%d (%d file(s))
ja: リクエスト ID は %s-%d です (%d 個のファイル)

en: request-id uses indefinite length
ja: リクエスト ID の長さが不定

en: requested-attributes
ja: Requested Attributes

en: retry-interval
ja: Retry Interval

en: retry-time-out
ja: Retry Time Out

en: save-disposition
ja: Save Disposition

en: save-disposition.none
ja: None

en: save-disposition.print-save
ja: Print Save

en: save-disposition.save-only
ja: Save Only

en: save-document-format
ja: Save Document Format

en: save-info
ja: Save Info

en: save-location
ja: Save Location

en: save-name
ja: Save Name

en: scheduler is not running
ja: スケジューラーは動作していません

en: scheduler is running
ja: スケジューラーは動作中です

en: separator-sheets
ja: Separator Sheets

en: separator-sheets-type
ja: Separator Sheets Type

en: separator-sheets-type.both-sheets
ja: Both Sheets

en: separator-sheets-type.end-sheet
ja: End Sheet

en: separator-sheets-type.none
ja: None

en: separator-sheets-type.slip-sheets
ja: Slip Sheets

en: separator-sheets-type.start-sheet
ja: Start Sheet

en: sheet-collate
ja: Collate Copies

en: sheet-collate.collated
ja: Yes

en: sheet-collate.uncollated
ja: No

en: sides
ja: 2-Sided Printing

en: sides.one-sided
ja: Off

en: sides.two-sided-long-edge
ja: On (Portrait)

en: sides.two-sided-short-edge
ja: On (Landscape)

en: stat of %s failed: %s
ja: %s の状態取得に失敗しました: %s

en: status		Show status of daemon and queue.
ja: status		デーモンとキューの状態を表示。

en: status-message
ja: Status Message

en: stitching
ja: Staple

en: stitching-angle
ja: Stitching Angle

en: stitching-locations
ja: Stitching Locations

en: stitching-method
ja: Stitching Method

en: stitching-method.auto
ja: Automatic

en: stitching-method.crimp
ja: Crimp

en: stitching-method.wire
ja: Wire

en: stitching-offset
ja: Stitching Offset

en: stitching-reference-edge
ja: Stitching Reference Edge

en: stitching-reference-edge.bottom
ja: Bottom

en: stitching-reference-edge.left
ja: Left

en: stitching-reference-edge.right
ja: Right

en: stitching-reference-edge.top
ja: Top

en: stopped
ja: 停止

en: subject
ja: Subject

en: system default destination: %s
ja: システムのデフォルトの宛先: %s

en: system default destination: %s/%s
ja: システムのデフォルトの宛先: %s/%s

en: t33-subaddress
ja: T33 Subaddress

en: to-name
ja: To Name

en: transmission-status
ja: Transmission Status

en: transmission-status.3
ja: Pending

en: transmission-status.4
ja: Pending Retry

en: transmission-status.5
ja: Processing

en: transmission-status.7
ja: Canceled

en: transmission-status.8
ja: Aborted

en: transmission-status.9
ja: Completed

en: trimming
ja: Cut

en: trimming-offset
ja: Cut Position

en: trimming-reference-edge
ja: Trimming Reference Edge

en: trimming-reference-edge.bottom
ja: Bottom

en: trimming-reference-edge.left
ja: Left

en: trimming-reference-edge.right
ja: Right

en: trimming-reference-edge.top
ja: Top

en: trimming-type
ja: Trimming Type

en: trimming-type.draw-line
ja: Draw Line

en: trimming-type.full
ja: Full

en: trimming-type.partial
ja: Partial

en: trimming-type.perforate
ja: Perforate

en: trimming-type.score
ja: Score

en: trimming-type.tab
ja: Tab

en: trimming-when
ja: Trimming When

en: trimming-when.after-documents
ja: After Documents

en: trimming-when.after-job
ja: After Job

en: trimming-when.after-sets
ja: After Sets

en: trimming-when.after-sheets
ja: After Sheets

en: unknown
ja: 未知

en: untitled
ja: タイトルなし

en: variable-bindings uses indefinite length
ja: variable-bindings の長さが不定

en: x-accuracy
ja: X Accuracy

en: x-dimension
ja: X Dimension

en: x-offset
ja: X Offset

en: x-origin
ja: X Origin

en: y-accuracy
ja: Y Accuracy

en: y-dimension
ja: Y Dimension

en: y-offset
ja: Y Offset

en: y-origin
ja: Y Origin

en: z-accuracy
ja: Z Accuracy

en: z-dimension
ja: Z Dimension

en: z-offset
ja: Z Offset
