colord - en to el translation catalogue (198 entries)

en: Add a metadata item to the profile
el: Προσθέστε ένα στοιχείο μεταδεδομένων στο προφίλ

en: Add a profile to a device that already exists
el: Προσθέστε ένα προφίλ για μια συσκευή που ήδη υπάρχει

en: Alias to %s
el: Ψευδόνυμο στο %s

en: Ambient
el: Περιβάλλοντος

en: Authentication is required to create a color managed device
el: Απαιτείται έλεγχος ταυτότητας για να δημιουργήσετε μία συσκευή διαχείρισης χρωμάτων

en: Authentication is required to create a color profile
el: Απαιτείται έλεγχος ταυτότητας για να δημιουργήσετε ένα προφίλ χρωμάτων

en: Authentication is required to disable profile matching for a device
el: Απαιτείται έλεγχος ταυτότητας για να απενεργοποιήσετε το προφίλ που ταιριάζει σε μια συσκευή

en: Authentication is required to install the color profile for all users
el: Απαιτείται έλεγχος ταυτότητας για την εγκατάσταση του χρωματικού προφίλ για όλους τους χρήστες

en: Authentication is required to modify a color profile
el: Απαιτείται έλεγχος ταυτότητας για να τροποποιήσετε ένα προφίλ χρωμάτων

en: Authentication is required to modify the color settings for a device
el: Απαιτείται έλεγχος ταυτότητας για να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις χρωμάτων για μια συσκευή

en: Authentication is required to remove a color managed device
el: Απαιτείται έλεγχος ταυτότητας για να αφαιρέσετε μία συσκευή διαχείρισης χρωμάτων

en: Authentication is required to remove a color profile
el: Απαιτείται έλεγχος ταυτότητας για την αφαίρεση χρωματικού προφίλ

en: Authentication is required to use the color sensor
el: Απαιτείται έλεγχος ταυτότητας για τη χρήση του αισθητήρα χρώματος

en: Automatically fix metadata in the profile
el: Αυτόματη διόρθωση μεταδεδομένων στο προφίλ

en: Blue
el: Μπλε

en: Calibration
el: Βαθμονόμηση

en: Capabilities
el: Δυνατότητες

en: Clear any metadata in the profile
el: Καταργήστε τυχόν μεταδεδομένα στο προφίλ

en: Client version:
el: Έκδοση του προγράμματος:

en: Color
el: Χρώμα

en: Color Management
el: Διαχείριση χρωμάτων

en: Color Management D-Bus Service
el: Υπηρεσία διαχείρισης χρωμάτων D-Bus

en: Colorspace
el: Χρωματικός χώρος

en: Command not found, valid commands are:
el: Η εντολή δεν βρέθηκε, έγκυρες εντολές είναι:

en: Compatible with Adobe RGB (1998)
el: Συμβατό με το Adobe RGB (1998)

en: Crayon Colors
el: Παστέλ χρώματα

en: Create a CCMX from reference and measurement data
el: Δημιουργία ενός CCMX από δεδομένα αναφοράς και μετρήσεων

en: Create a CMF from CSV data
el: Δημιουργήστε ένα CMF από τα δεδομένα CSV

en: Create a color managed device
el: Δημιουργία μιας συσκευής διαχείρισης χρωμάτων

en: Create a color profile
el: Δημιουργία ενός προφίλ χρωμάτων

en: Create a device
el: Δημιουργία συσκευής

en: Create a dummy sensor for testing
el: Δημιουργία εικονικού αισθητήρα για δοκιμή

en: Create a profile
el: Δημιουργήστε ένα προφίλ

en: Create a spectrum from CSV data
el: Δημιουργήστε ένα φάσμα από τα δεδομένα CSV

en: Created
el: Δημιουργήθηκε

en: Daemon version:
el: Έκδοση υπηρεσίας:

en: Debugging Options
el: Επιλογές εντοπισμού σφαλμάτων

en: Default display target whitepoint
el: Ο προεπιλεγμένος προορισμός λευκού σημείου στην οθόνη

en: Default gamma for the display
el: Προκαθορισμένο γάμμα για την οθόνη

en: Delay between sample intervals
el: Καθυστέρηση μεταξύ χρονικών διαστημάτων των δειγμάτων

en: Deletes a device
el: Διαγράφει μια συσκευή

en: Deletes a profile
el: Διαγράφει ένα προφίλ

en: Device ID
el: Αναγνωριστικό της συσκευής

en: Dump all debug data to a file
el: Εξαγωγή όλων των δεδομένων εντοπισμού σφαλμάτων σε ένα αρχείο

en: Embedded
el: Ενσωματωμένο

en: Enabled
el: Ενεργοποιημένο

en: Enables or disables the device
el: Ενεργοποιεί ή απενεργοποιεί τη συσκευή

en: Exit after a small delay
el: Έξοδος μετά από μια μικρή καθυστέρηση

en: Exit after the engine has loaded
el: Έξοδος μετά την φόρτωση της μηχανής

en: Export the tag data
el: Εξαγωγή των δεδομένων ετικέτας

en: FOGRA27L Coated
el: FOGRA27L Επιχρισμένο

en: FOGRA28L Web Coated
el: FOGRA28L Με επίχριση ρολού

en: FOGRA29L Uncoated
el: FOGRA29L Xωρίς επίχριση

en: FOGRA30L Uncoated Yellowish
el: FOGRA30L Χωρίς επίχριση κιτρινωπό

en: FOGRA39L Coated
el: FOGRA39L Επιχρισμένο

en: FOGRA40L SC Paper
el: FOGRA40L SC Χάρτινο

en: FOGRA45L Lightweight Coated
el: FOGRA45L Με ελαφριά επίχριση

en: FOGRA47L Uncoated
el: FOGRA47L Xωρίς επίχριση

en: Failed to parse arguments
el: Αποτυχία ανάλυσης ορισμάτων

en: Filename
el: Όνομα αρχείου

en: Filter object properties when displaying
el: Φιλτράρισμα των ιδιοτήτων αντικειμένου κατά την εμφάνιση

en: Find a device from the device ID
el: Βρείτε μια συσκευή από το αναγνωριστικό της συσκευής

en: Find a device with a given property value
el: Βρείτε μια συσκευή από μια δεδομένη τιμή ιδιότητας

en: Find a profile by filename
el: Βρείτε ένα προφίλ με βάση το όνομα αρχείου

en: Find a profile from the profile ID
el: Βρείτε ένα προφίλ από το αναγνωριστικό προφίλ

en: Format
el: Μορφοποίηση

en: GRACoL TR006 Coated
el: GRACoL TR006 Επιχρισμένο

en: Gamma Table
el: Πίνακας γάμμα

en: Generate the VCGT calibration of a given size
el: Δημιουργήστε τη βαθμονόμηση VCGT ενός δεδομένου μεγέθους

en: Get a standard colorspace
el: Πάρτε ένα πρότυπο χρωματικό χώρο

en: Gets a reading from a sensor
el: Εμφανίζει το αποτέλεσμα εξόδου από έναν αισθητήρα

en: Gets all the available color profiles
el: Εμφανίζει όλα τα διαθέσιμα προφίλ χρωμάτων

en: Gets all the available color sensors
el: Εμφανίζει όλους τους διαθέσιμους αισθητήρες χρωμάτων

en: Gets all the color managed devices
el: Εμφανίζει όλες τις συσκευές διαχείρισης χρωμάτων

en: Gets all the color managed devices of a specific kind
el: Εμφανίζει όλες τις συσκευές διαχείρισης χρωμάτων από ένα συγκεκριμένο είδος συσκευών

en: Gets the default profile for a device
el: Παίρνει το προεπιλεγμένο προφίλ για μια συσκευή

en: ICC profile creation program
el: Πρόγραμμα δημιουργίας προφίλ ICC

en: ICC profile dump program
el: Πρόγραμμα εξαγωγής προφίλ ICC

en: IFRA26S 2004 Newsprint
el: IFRA26S 2004 Δημοσιογραφικό χαρτί

en: ITU-R recommendation BT.709 is a high-definition television standard that was first approved in 1990. The Rec. 709 profile uses the same range of colors as sRGB although the luminance curve is different.
el: Η σύσταση του BT.709 απο την ITU-R είναι ένα πρότυπο τηλεόρασης υψηλής ευκρίνειας που εγκρίθηκε για πρώτη φορά το 1990. Το προφίλ Rec. 709 χρησιμοποιεί την ίδια γκάμα χρωμάτων με το sRGB, παρόλο που η καμπύλη φωτεινότητας είναι διαφορετική.

en: Import a profile and install it for the user
el: Εισαγάγετε ένα προφίλ και εγκαταστήσετε το για τον χρήστη

en: Inhibit color profile selection
el: Αναστολλή επιλογής προφίλ χρωμάτων

en: Inhibitors
el: Αναστολείς

en: Inhibits color profiles for this device
el: Αναστέλλει το προφίλ χρωμάτων για αυτήν τη συσκευή

en: Initialize any metadata for the profile
el: Διαμορφώστε οποιαδήποτε μεταδεδομένα για το προφίλ

en: Install system color profiles
el: Εγκατάσταση προφίλ χρωμάτων συστήματος

en: LCD Generic
el: Κοινή LCD

en: LCD White LED
el: LCD Λευκό LED

en: LED Generic
el: Κοινή LED

en: Locked
el: Κλειδωμένος

en: Locks the color sensor
el: Κλειδώνει τον αισθητήρα χρώματος

en: Makes a profile default for a device
el: Κάνει ένα προεπιλεγμένο προφίλ για μια συσκευή

en: Metadata
el: Μεταδεδομένα

en: Model
el: Μοντέλο

en: Modified
el: Τροποποιηθηκε

en: Modify a color profile
el: Τροποποιήσετε ένα προφίλ χρωμάτων

en: Modify color settings for a device
el: Τροποποιήστε τις ρυθμίσεις χρωμάτων για μια συσκευή

en: Native
el: Εγγενής

en: No connection to colord:
el: Δεν υπάρχει σύνδεση με το colord:

en: No output filename specified
el: Δεν έχει καθοριστεί αρχείο εξόδου

en: Object Path
el: Διαδρομή αντικειμένου

en: Options
el: Επιλογές

en: Originally designed by Eastman Kodak and called ROMM RGB, this profile can display a very large range of colors and is used by many photographers for rendering, editing and archiving RAW images. Unless you are working with 16 bits per channel precision, you may see color banding when editing images.
el: Αρχικά σχεδιασμένο από την Eastman Kodak και με ονομασία ROMM RGB, το προφίλ αυτό μπορεί να εμφανίσει μια πολύ μεγάλη γκάμα χρωμάτων και χρησιμοποιείται από πολλούς φωτογράφους για την απόδοση, την επεξεργασία και αρχειοθέτηση εικόνων RAW. Μπορείτε να δείτε χρώματα σκίασης κατά την επεξεργασία εικόνων, εκτός και αν εργάζεστε με ακρίβεια 16 bits ανά κανάλι.

en: Owner
el: Ιδιοκτήτης

en: Printer
el: Εκτυπωτής

en: Profile
el: Προφίλ

en: Profile ID
el: Αναγνωστικό προφίλ

en: Profile to create
el: Προφίλ για να δημιουργήσετε

en: Projector
el: Προβολέας

en: Qualifier
el: Προσδιοριστικό

en: Remove a color managed device
el: Αφαίρεση μιας συσκευής διαχείρισης χρωμάτων

en: Remove a color profile
el: Αφαίρεση χρωματικού προφίλ

en: Remove a metadata item from the profile
el: Αφαιρέστε ένα στοιχείο μεταδεδομένων από το προφίλ

en: Returns all the profiles that match a qualifier
el: Επιστρέφει όλα τα προφίλ που ταιριάζουν σε ένα προσδιοριστικό

en: SNAP TR002 Newsprint
el: SNAP TR002 Δημοσιογραφικό χαρτί

en: SWOP TR003 Coated
el: SWOP TR003 Επιχρισμένο

en: SWOP TR005 Coated
el: SWOP TR005 Επιχρισμένο

en: Scope
el: Πεδίο εφαρμογής

en: Seat
el: Θέση

en: Sensor
el: Αισθητήρας

en: Sensor ID
el: Αναγνωριστικό αισθητήρα

en: Serial
el: Σειριακός

en: Serial number
el: Σειριακός αριθμός

en: Set the ICC profile version
el: Ορισμός της έκδοσης προφίλ ICC

en: Set the device to the calibrate position and press enter.
el: Ρυθμίστε τη συσκευή στη θέση βαθμονόμησης και πατήστε enter.

en: Set the device to the surface position and press enter.
el: Ρυθμίστε τη συσκευή στη θέση της επιφάνειας και πατήστε enter.

en: Sets extra properties on the profile
el: Ορίζει επιπλέον ιδιότητες για το προφίλ

en: Sets one or more sensor options
el: Ορίζει μία ή περισσότερες επιλογές αισθητήρα

en: Sets the copyright string
el: Ρυθμίζει τη συμβολοσειρά πνευματικών δικαιωμάτων

en: Sets the description string
el: Ρυθμίζει τη συμβολοσειρά περιγραφής

en: Sets the device kind
el: Ορίζει το είδος της συσκευής

en: Sets the device model
el: Ορίζει το μοντέλο της συσκευής

en: Sets the device serial
el: Ρυθμίζει τον σειριακό αριθμό της συσκευή

en: Sets the device vendor
el: Ορίζει τον προμηθευτή της συσκευής

en: Sets the manufacturer string
el: Ρυθμίζει τη συμβολοσειρά κατασκευαστή

en: Sets the model string
el: Ρυθμίζει τη συμβολοσειρά μοντέλου

en: Show client and daemon versions
el: Προβολή εκδόσεων πελάτη και υπηρεσίας

en: Show debugging information for all files
el: Εμφάνιση πληροφοριών εντοπισμού σφαλμάτων για όλα τα αρχεία

en: Show debugging options
el: Δείτε τις επιλογές εντοπισμού σφαλμάτων

en: Show extra debugging information
el: Δείτε επιπλέον πληροφορίες εντοπισμού σφαλμάτων

en: Show the value without any header
el: Εμφάνιση τιμής χωρίς κεφαλίδα

en: Spot
el: Σημείο

en: State
el: Αναφορά

en: Swapped Red and Green
el: Αλλαγή εικόνων κόκκινου και πράσινου

en: System Wide
el: Εύρος χρήσης συστήματος

en: System model:
el: Μοντέλο συστήματος:

en: System vendor:
el: Κατασκευαστής συστήματος:

en: The URI of the web service that allows the calibration tools to upload a specific profile to the Internet.
el: Το URI της υπηρεσίας διαδικτύου που επιτρέπει τα εργαλεία βαθμονόμησης να ανεβάσουν ένα συγκεκριμένο προφίλ στο διαδίκτυο.

en: The default target gamma value for the display. Common values are 1.8, 2.2 and 2.4.
el: Η προεπιλεγμένη τιμή προορισμού γάμμα για την οθόνη. Οι κοινές τιμές είναι 1.8, 2.2 και 2.4.

en: The default target whitepoint in Kelvin for display calibration, with 0 meaning display native. Common values are 6500 for D65 and 5000 for D50.
el: Ο προεπιλεγμένος προορισμός λευκού σημείου σε Kelvin για τη βαθμονόμηση της οθόνης, με 0 σημαίνει εγγενής οθόνη. Οι συνήθεις τιμές είναι 6500 για την D65 και 5000 για την D50.

en: The locale to use when setting localized text
el: Η τοπική ρύθμιση που θα χρησιμοποιήσετε κατά τη σύνθεση τοπικοποιημένου κειμένου

en: There are no supported sensors attached
el: Δεν υπάρχουν συνδεμένοι αισθητήρες που να υποστηρίζονται

en: This ISO 12647-2 compliant profile is used for printing on 115 gsm uncoated white (paper type 4) for 60 l/cm sheetfed offset printing.
el: Αυτό το συμβατό με το πρότυπο ISO 12647-2 προφίλ χρησιμοποιείται για την εκτύπωση σε 115 gsm χωρίς επίστρωση λευκού (τύπου χαρτιού 4), με τροφοδότηση μεμονωμένων φύλλων offset των 60 l/cm .

en: This ISO 12647-2:2004 compliant profile is used for printing on improved light-weight coated (LWC) paper for 60 l/cm heatset web offset printing. It replaces FOGRA28L.
el: Αυτό το συμβατό με το ISO 12647-2:2004 προφίλ χρησιμοποιείται για την εκτύπωση σε βελτιωμένο ελαφρώς επικαλυμμένο χαρτί (LWC) για 60 l/cm θερμή συνεχής εκτύπωση σε ρολό offset. Αντικαθιστά το FOGRA28L.

en: This editing space can display more saturated colors than Adobe RGB and is suitable for images with highly saturated colors often used in advertisements.
el: Αυτός ο χώρος επεξεργασίας μπορεί να εμφανίσει πιο κορεσμένα χρώματα (πιο ζωηρά, φωτεινά) από το Adobe RGB και είναι κατάλληλος για εικόνες με πολύ κορεσμένα χρώματα που χρησιμοποιούνται συχνά σε διαφημίσεις.

en: This editing space can display more saturated colors than Adobe RGB and is suitable for images with highly saturated colors often used in advertisements. It is very similar to DonRGB4, but can show super-saturated red colors sometimes present in Fujichrome Velvia.
el: Αυτός ο χώρος επεξεργασίας μπορεί να εμφανίσει πιο κορεσμένα χρώματα από το Adobe RGB και είναι κατάλληλος για εικόνες με πολύ κορεσμένα χρώματα που χρησιμοποιούνται συχνά σε διαφημίσεις. Είναι πολύ παρόμοιο με το DonRGB4, αλλά μπορεί να δείξει και υπερ-κορεσμένα κόκκινα χρώματα που μερικές φορές υπάρχουν στο Fujichrome Velvia.

en: This editing space can display more saturated colors than Adobe RGB. It is less prone to quantisation errors compared to ProPhoto RGB, although more shadow detail is preserved. In most instances ProPhoto RGB is probably a better choice.
el: Αυτός ο χώρος επεξεργασίας μπορεί να εμφανίσει πιο κορεσμένα χρώματα από το Adobe RGB. Είναι λιγότερο επιρρεπής σε σφάλματα κβαντισμού σε σύγκριση με το ProPhoto RGB, αν και διατηρείται μεγαλύτερη λεπτομέρεια σκιάς. Στις περισσότερες περιπτώσεις το ProPhoto RGB είναι ίσως μια καλύτερη επιλογή.

en: This editing space was designed as SMPTE-240M and encompasses most of the possible colors available on a CMYK color printer. This is a popular choice for editing photographs and for use in printing, as all the SWOP colors can be reproduced.
el: Αυτός ο χώρος επεξεργασίας σχεδιάστηκε ως SMPTE-240M και περιλαμβάνει τα περισσότερα από τα πιθανά χρώματα διαθέσιμα σε έναν έγχρωμο εκτυπωτή CMYK. Αυτή είναι μια δημοφιλής επιλογή για επεξεργασία φωτογραφιών και για τη χρήση στην εκτύπωση, μιας και όλα τα χρώματα SWOP μπορούν να αναπαραχθούν.

en: This editing space was designed by Adobe Systems to capture many more colors than Adobe RGB. This profile is used to print to devices such as film recorders and can define many colors that cannot be displayed on a computer screen. Unless you are working with 16 bits per channel precision, you may see color banding when editing images.
el: Αυτός ο χώρος επεξεργασίας σχεδιάστηκε από την Adobe Systems για να συλλάβει πολλά περισσότερα χρώματα από το Adobe RGB. Αυτό το προφίλ χρησιμοποιείται για την εκτύπωση σε συσκευές, όπως συσκευές εγγραφής ταινιών και μπορεί να καθορίσει πολλά χρώματα που δεν μπορούν να εμφανιστούν στην οθόνη ενός υπολογιστή. Μπορείτε να δείτε χρώματα σκίασης κατά την επεξεργασία εικόνων, εκτός και αν εργάζεστε με ακρίβεια 16 bits ανά κανάλι.

en: This general purpose profile was designed by Hewlett-Packard and Microsoft and lives on as the default profile on the Internet for untagged RGB colors and used in HDTV. Most uncalibrated displays are able to display most of the colors available in sRGB, although this profile is sometimes a poor choice for printing.
el: Αυτό το προφίλ γενικής χρήσης σχεδιάστηκε από την Hewlett-Packard και τη Microsoft και υπάρχει ως προεπιλεγμένο προφίλ στο διαδίκτυο για χρώματα RGB χωρίς καθορισμένο χρωματικό προφίλ και χρησιμοποιείται σε HDTV. Οι περισσότερες μη βαθμονομημένες οθόνες είναι σε θέση να εμφανίσουν τα περισσότερα από τα διαθέσιμα χρώματα στο sRGB, αν και αυτό το προφίλ είναι μερικές φορές μια κακή επιλογή για την εκτύπωση.

en: This is an ANSI CGATS/SNAP TR 002-2007 based profile for printing on newsprint in the U.S., coldset offset. The TVI (dot gain) is 26%.
el: Αυτό είναι ένα προφίλ βασισμένο στο ANSI CGATS/SNAP TR 002-2007 για εκτύπωση δημοσιογραφικού χαρτιού στις ΗΠΑ, ψυχρής διαμόρφωσης offset. Το TVI (άπλωμα κουκκίδας) είναι 26%.

en: This is an RGB editing space for use with Adobe Photoshop 5.0 and later. It was designed as an output-centric compromise between ColorMatch RGB and Adobe RGB and used to be preferred by some photograph printing services.
el: Πρόκειται για ένα χώρο επεξεργασίας RGB για τη χρήση του με το Adobe Photoshop 5.0 και νεότερες εκδόσεις αυτού. Είχε σχεδιαστεί με επίκεντρο την απόδοση συμβιβαστικής λύσης μεταξύ του ColorMatch RGB και του Adobe RGB και συνήθιζε να προτιμάται από ορισμένες υπηρεσίες εκτύπωσης φωτογραφιών.

en: This is the current standard used by North America and Japan for studio recording. You should only use this profile to encode or decode video.
el: Αυτό είναι το τρέχον πρότυπο που χρησιμοποιείται από τη Βόρεια Αμερική και την Ιαπωνία για την εγγραφή σε στούντιο. Θα πρέπει να χρησιμοποιείτε μόνο αυτό το προφίλ για την κωδικοποίηση ή την αποκωδικοποίηση βίντεο.

en: This is the delay between setting the sample color and asking the measuring instrument to take a sample. It is required because both the graphics driver and the display itself introduce latency.
el: Αυτή είναι η καθυστέρηση μεταξύ του καθορισμού του χρώματος του δείγματος και της ερώτησης από το όργανο μέτρησης για τη λήψη δείγματος. Είναι απαραίτητη, διότι τόσο ο οδηγός γραφικών και η ίδια η οθόνη παρουσιάζουν αδράνεια.

en: This legacy profile was originally created by Adobe for use with Photoshop and Illustrator. As it is based on the original Apple 13" RGB monitor and is similar to sRGB, it should not be used as a display profile or for new images.
el: Αυτό το νόμιμο προφίλ δημιουργήθηκε αρχικά από την Adobe για χρήση με το Photoshop και το Illustrator. Δεδομένου ότι βασίζεται στο πρωτότυπη οθόνη της Apple 13" RGB και είναι παρόμοιο με το sRGB, δεν πρέπει να χρησιμοποιείται ως ένα προφίλ οθόνης ή για νέες εικόνες.

en: This named color profile contains all the Crayola crayon colors in popular use. It is a test profile designed for testing embedding named colors into documents.
el: Αυτό το όνομα προφίλ χρωμάτων περιέχει όλα τα δημοφιλέστερα στη χρήση παστέλ χρώματα της Crayola. Πρόκειται για ένα δοκιμαστικό προφίλ που σχεδιάστηκε για τη δοκιμή ενσωμάτωσης ονομασμένων χρωμάτων σε έγγραφα.

en: This named color profile contains all the colors defined by X11, assuming the source colors were supposed to be sRGB.
el: Αυτό το προφίλ χρωμάτων περιέχει όλα τα χρώματα που ορίζονται από X11, υποθέτοντας ότι τα πηγαία χρώματα έπρεπε να είναι sRGB.

en: This profile defines the range of colors used with the NTSC video standard. It is an obsolete standard that has been replaced by SMTE-C. You should only use this profile to decode archived video.
el: Αυτό το προφίλ καθορίζει το εύρος των χρωμάτων που χρησιμοποιούνται με το πρότυπο βίντεο NTSC. Είναι ένα ξεπερασμένο πρότυπο που έχει αντικατασταθεί από το SMTE-C. Θα πρέπει να χρησιμοποιείτε αυτό το προφίλ μόνο για να αποκωδικοποιήσετε αρχειοθετημένα βίντεο.

en: This profile defines the range of colors used with the PAL and SECAM video standards and is very similar to sRGB. You should only use this profile to encode or decode video.
el: Αυτό το προφίλ καθορίζει το εύρος των χρωμάτων που χρησιμοποιούνται με τα πρότυπα βίντεο PAL και SECAM και είναι πολύ παρόμοιο με το sRGB. Θα πρέπει να χρησιμοποιείτε αυτό το προφίλ μόνο για την κωδικοποίηση ή την αποκωδικοποίηση βίντεο.

en: This profile is free of known copyright restrictions
el: Αυτό το προφίλ είναι απαλλαγμένο από τους γνωστούς περιορισμούς πνευματικών δικαιωμάτων

en: This profile is recommended by the ECI (European Color Initiative) as a editing space for professional image editing and aims to cover all colors that can be printed on printing presses. This is sometimes used as a color data exchange format between publishers and printing houses.
el: Αυτό το προφίλ συνιστάται από την ECI (European Color Initiative) ως χώρος επεξεργασίας για την επαγγελματική επεξεργασία εικόνας και έχει ως στόχο να καλύψει όλα τα χρώματα που μπορούν να εκτυπωθούν σε τυπογραφικά πιεστήρια. Αυτό χρησιμοποιείται μερικές φορές ως μια μορφή ανταλλαγής δεδομένων χρωμάτων μεταξύ εκδοτών και τυπογραφείων.

en: This profile is use for printing on newsprint, and is an ISO12647-3:2005 compliant profile designed for a printing press exhibiting 26% TVI (dot gain). It is recommended by WAN-IFRA for coldset printing on newsprint worldwide.
el: Αυτό το προφίλ χρησιμοποιείται για εκτύπωση δημοσιογραφικού χαρτιού, και αποτελεί συμβατό με το ISO12647-3: 2005 προφίλ σχεδιασμένο για ένα τυπογραφείο που εμφανίζει 26% TVI (άπλωμα κουκκίδας). Συνιστάται από την WAN-IFRA για την εκτύπωση ψυχρής διαμόρφωσης δημοσιογραφικού χαρτιού εφημερίδων σε όλο τον κόσμο.

en: This profile is used for positive plate making, printing on paper type 3 (LWC), webfed offset. This profile should no longer be used for production, use FOGRA45 instead.
el: Αυτό το προφίλ χρησιμοποιείται για τη δημιουργία θετικής πλάκας, την εκτύπωση σε χαρτί τύπου 3 (LWC), με τροφοδότηση συνεχόμενου ρολού offset. Αυτό το προφίλ δεν πρέπει πλέον να χρησιμοποιείται για την παραγωγή, χρησιμοποιείστε το FOGRA45 αντ 'αυτού.

en: This profile is used for positive plate making, printing on paper type 4 (uncoated white), sheetfed offset. This profile should no longer be used for production, use FOGRA47 instead.
el: Αυτό το προφίλ χρησιμοποιείται για τη δημιουργία θετικής πλάκας, την εκτύπωση σε τύπο χαρτιού 4 (χωρίς επίχριση λευκό), με τροφοδότηση μεμονωμένων φύλλων offset. Αυτό το προφίλ δεν πρέπει πλέον να χρησιμοποιείται για την παραγωγή, χρησιμοποιείστε το FOGRA47 αντ 'αυτού.

en: This profile is used for positive plate making, printing on paper type 5 (uncoated yellowish), sheetfed offset.
el: Αυτό το προφίλ χρησιμοποιείται για τη δημιουργία θετικής πλάκας, την εκτύπωση σε χαρτί τύπου 5 (χωρίς επίχριση κιτρινωπό), με τροφοδότηση μεμονωμένων φύλλων offset.

en: This profile is used for positive plate making, printing on paper types 1 and 2 (coated or matte), sheetfed offset. This profile set should no longer be used for production, use FOGRA39L instead.
el: Αυτό το προφίλ χρησιμοποιείται για τη δημιουργία θετικής πλάκας, την εκτύπωση σε τύπους χαρτιού 1 και 2 (επιχρισμένα ή ματ), με τροφοδότηση μεμονωμένων φύλλων offset. Αυτό το σύνολο προφίλ δεν θα πρέπει πλέον να χρησιμοποιείται για παραγωγή, χρησιμοποιείστε το FOGRA39L αντ 'αυτού.

en: This profile is used for printing on SC (supercalendered) paper, webfed offset. There is no known U.S. equivalent.
el: Αυτό το προφίλ χρησιμοποιείται για την εκτύπωση σε χαρτί SC (πάρα πολύ καλανδραρισμένο), με τροφοδότηση συνεχόμενου ρολού offset. Δεν υπάρχει κανένα γνωστό ισοδύναμο προφίλ απο τις ΗΠΑ.

en: This profile is used for printing on U.S. grade 1 and 2 coated paper, sheetfed offset and gravure. It is the U.S. equivalent of FOGRA39.
el: Αυτό το προφίλ χρησιμοποιείται για την εκτύπωση με ποιότητα χαρτιού 1 και 2 των ΗΠΑ με επικάλυψη, με τροφοδότηση μεμονωμένων φύλλων offset και γκραβούρας. Είναι το αντίστοιχο FOGRA39 των ΗΠΑ.

en: This profile is used for printing on U.S. grade 3 coated paper, sheetfed offset and gravure. It is used for high quality magazine printing with white paper.
el: Αυτό το προφίλ χρησιμοποιείται για την εκτύπωση με ποιότητα χαρτιού 3 των ΗΠΑ με επικάλυψη, με τροφοδότηση μεμονωμένων φύλλων offset και γκραβούρας. Χρησιμοποιείται για υψηλής ποιότητας εκτύπωση περιοδικών με λευκό χαρτί.

en: This profile is used for printing on U.S. grade 5 coated paper, sheetfed offset and gravure. It is use for standard magazine printing with yellowish paper.
el: Αυτό το προφίλ χρησιμοποιείται για την εκτύπωση με ποιότητα χαρτιού 5 των ΗΠΑ με επικάλυψη, με τροφοδότηση μεμονωμένων φύλλων offset και γκραβούρας. Χρησιμοποιείται ως πρότυπο εκτύπωσης περιοδικών με κιτρινωπό χαρτί.

en: This profile is used for printing on paper types 1 and 2 (coated or matte), sheetfed offset. This profile is not significantly different from U.S. GRACoL 2006 (TR 006).
el: Αυτό το προφίλ χρησιμοποιείται για την εκτύπωση σε τύπους χαρτιού 1 και 2 (επιχρισμένα ή ματ), με τροφοδότηση μεμονωμένων φύλλων offset. Αυτό το προφίλ δεν είναι σημαντικά διαφορετικό από το GRACoL 2006 (TR 006) των ΗΠΑ.

en: This profile was designed by Radius for the PressView monitor. Only use this profile as a display profile or as a editing space as the profile is not significantly different to sRGB. You should only need to use this profile if viewing images created on a PressView monitor.
el: Αυτό το προφίλ έχει σχεδιαστεί από την Radius για την οθόνη PressView. Χρησιμοποιείτε αυτό το προφίλ μόνο ως προφίλ οθόνης ή ως χώρο επεξεργασίας, καθώς το προφίλ αυτό δεν είναι σημαντικά διαφορετικό από το sRGB. Θα χρειστεί να χρησιμοποιήσετε αυτό το προφίλ μόνο αν προβάλετε εικόνες που δημιουργούνται σε μια οθόνη PressView.

en: This profile was designed for storing archives of scanned transparency film. It is suitable for storing images from color negatives, although nowadays ProPhoto RGB is a more popular profile for archival.
el: Αυτό το προφίλ έχει σχεδιαστεί για την αποθήκευση αρχείων από σαρωμένα φιλμ διαφάνειας. Είναι κατάλληλο για την αποθήκευση εικόνων από έγχρωμα αρνητικά, αν και στις μέρες μας το ProPhoto RGB είναι πιο δημοφιλές προφίλ για αρχειοθέτηση.

en: This profile was designed with a lightness gamma curve which means the monitor will have to be also calibrated in the same way. This profile is only useful for advanced users and is not recommended for general use.
el: Αυτό το προφίλ έχει σχεδιαστεί με μια καμπύλη φωτεινότητας γάμμα που σημαίνει ότι η οθόνη θα πρέπει να βαθμονομθεί επίσης με τον ίδιο τρόπο. Αυτό το προφίλ είναι χρήσιμο μόνο για προχωρημένους χρήστες και δεν συνιστάται για γενική χρήση.

en: This test profile is used to make all colors on the screen slightly more blue by altering the video card lookup table. This allows the user to check the calibration is being applied correctly.
el: Αυτό το δοκιμαστικό προφίλ χρησιμοποιείται για να κάνει όλα τα χρώματα στην οθόνη λίγο πιο μπλε όταν μεταβάλλεται ο πίνακας αναζήτησης της κάρτας βίντεο. Αυτό επιτρέπει στο χρήστη να ελέγξει αν η βαθμονόμηση αυτή εφαρμόζεται σωστά.

en: This test profile swaps the red and green channels and is useful as a visual check that profiles are being applied correctly. If this profile is applied twice, the image looks unchanged.
el: Αυτό το δοκιμαστικό προφίλ ανταλλάσσει τα κόκκινα και τα πράσινα κανάλια και είναι χρήσιμο για ένα οπτικό έλεγχο εάν τα προφίλ εφαρμόζονται σωστά. Εάν το προφίλ αυτό έχει εφαρμοστεί δύο φορές, η εικόνα φαίνεται αμετάβλητη.

en: This theoretical profile is designed for use in color experiments. You probably don't want to use this profile as a editing space or a display profile.
el: Αυτό το θεωρητικό προφίλ έχει σχεδιαστεί για τη χρήση του σε πειράματα με χρώματα. Πιθανώς δεν θέλετε να χρησιμοποιήσετε αυτό το προφίλ ως χώρο επεξεργασίας ή ως προφίλ οθόνης.

en: Title
el: Τίτλος

en: Type
el: Τύπος

en: Unknown
el: Άγνωστη

en: Use color sensor
el: Χρήση αισθητήρα χρώματος

en: Vendor
el: Προμηθευτής

en: Warning
el: Προειδοποίηση

en: Web service profile upload URI
el: URI μεταφόρτωσης για προφίλ υπηρεσίας διαδικτύου

en: Wide Gamut LCD CCFL
el: Ευρέως φάσματος LCD CCFL

en: Wide Gamut LCD RGB LED
el: Ευρέως φάσματος LCD RGB LED

en: Wide Gamut RGB
el: Ευρείας γκάμας RGB

en: X11 Colors
el: X11 Χρώματα
