PackageKit - en to mr translation catalogue (234 entries)

en: (seconds)
mr: (सेकंद)

en: A correct role is required
mr: वर्तमान भूमिका आवश्यक आहे

en: A destination directory and the package names to download are required
mr: लक्ष्य डिरेक्ट्री व डाऊनलोडजोगी संकुल नावे आवश्यक आहे

en: A filename to install is required
mr: प्रतिष्ठपन करीता फाइलचेनाव आवश्यक आहे

en: A licence identifier (eula-id) is required
mr: परवाना ओळख (eula-id) आवश्यक आहे

en: A package name is required
mr: संकुल नाव आवश्यक आहे

en: A package name to install is required
mr: प्रतिष्ठापनकरीता संकुलचे नाव आवश्यक आहे

en: A package name to remove is required
mr: काढून टाकण्याजोगी संकुल नाव

en: A package name to resolve is required
mr: निर्धारण करीता संकुल नाव आवश्यक आहे

en: A package provide string is required
mr: संकुल द्वारे पुरविलेली अक्षरमाळा आवश्यक आहे

en: A repo name, parameter and value are required
mr: रेपो नाव, बाब व मूल्य आवश्यक आहे

en: A repository name is required
mr: रेपॉजिटरी नाव आवश्यक आहे

en: A search term is required
mr: शोध संज्ञा आवश्यक

en: A search type is required, e.g. name
mr: शोध प्रकार आवश्यक, उ.दा. नाव

en: A type, key_id and package_id are required
mr: प्रकार, key_id व package_id आवश्यक आहे

en: Accept EULA
mr: EULA स्वीकारा

en: Accepting EULA
mr: EULA स्वीकारत आहे

en: Affected packages:
mr: प्रभावीत संकुल:

en: Affected packages: None
mr: प्रभावीत संकुल: काहिच नाही

en: Agreement
mr: करार

en: Application restart required by:
mr: अनुप्रयोग पुन्हा चालू करणे आवश्यक:

en: Authentication is required to accept a EULA
mr: EULA स्वीकारण्याकरीता ओळख पटवणे आवश्यक आहे

en: Authentication is required to cancel a task that was not started by yourself
mr: तुमच्या द्वारे सुरु न केलेले कार्य रद्द करण्याकरीता ओळख पटवणे आवश्यक आहे

en: Authentication is required to reload the device with a new driver
mr: साधनाला नवीन ड्राइव्हरसह पुनःलोड करण्यासाठी ओळख पटवणे आवश्यक आहे

en: Available
mr: उपलब्ध

en: Blocked
mr: ब्लॉक्ड्

en: Bugzilla
mr: बगजीला

en: Cancel foreign task
mr: बाहेरील कार्य रद्द

en: Canceling
mr: रद्द करत आहे

en: Cancelling
mr: रद्द करत आहे

en: Category
mr: प्रवर्ग

en: Changes
mr: बदल

en: Checking applications in use
mr: वापरणीतील ऍप्लिकेशन्स् तपासत आहे

en: Checking libraries in use
mr: वापरणीतील लायब्ररीज् तपासत आहे

en: Checking signatures
mr: स्वाक्षरी तपासत आहे

en: Cleaned up
mr: सुस्थीत केले

en: Cleaning up
mr: सुस्थीत करत आहे

en: Cleaning up packages
mr: संकुल नष्ट करत आहे

en: Command failed
mr: आदेश अपयशी

en: Command line
mr: आदेश ओळ

en: Committing changes
mr: बदलाव कमीट करत आहे

en: Copying files
mr: फाइल्चे प्रत बनवत आहे

en: Debugging Options
mr: डिबगींग पर्याय

en: Details about the update:
mr: अद्ययावत विषयी तपशील:

en: Directory not found
mr: डिरेक्ट्री आढळली नाही

en: Disable the idle timer
mr: idle timer अकार्यान्वीत करा

en: Disabled
mr: अकार्यक्षम केले

en: Distribution
mr: वितरण

en: Do not install these packages unless you are sure it is safe to do so.
mr: सुरक्षेतेची खात्री असल्याशिवाय या संकुलांना प्रतिष्ठापीत करू नका.

en: Do not install this package unless you are sure it is safe to do so.
mr: सुरक्षेतेची खात्री असल्याशिवाय हे संकुल प्रतिष्ठापीत करू नका.

en: Do not update these packages unless you are sure it is safe to do so.
mr: सुरक्षेतेची खात्री असल्याशिवाय हे संकुल सुधारीत करू नका.

en: Do not update this package unless you are sure it is safe to do so.
mr: सुरक्षेतेची खात्री असल्याशिवाय या संकुलांना सुधारीत करू नका.

en: Do you accept this agreement?
mr: तुम्हाला हे करार स्वीकारायचे?

en: Do you accept this signature?
mr: तुम्ही ही स्वाक्षरी स्वीकारता?

en: Do you want to allow installing of unsigned software?
mr: तुम्हाला विनास्वाक्षरी सॉफ्टवेअरचे प्रतिष्ठापन स्वीकारायचे?

en: Downloaded
mr: डाऊनलोड केले

en: Downloading
mr: डाऊनलोड करत आहे

en: Downloading file lists
mr: फाइल सूची डाऊनलोड करत आहे

en: Downloading filelists (this may take some time to complete).
mr: फाइनसूची डाऊनलोड करत आहे (पूर्ण व्हायला जरा वेळ लागेल).

en: Downloading groups
mr: गट डाऊनलोड करत आहे

en: Downloading list of packages
mr: संकुलांची सूची डाऊनलोड करत आहे

en: Downloading lists of changes
mr: बदलावांची सूची डाऊनलोड करत आहे

en: Downloading packages
mr: संकुल डाऊनलोड करत आहे

en: Downloading repository information
mr: रेपॉजिटरी माहिती डाऊनलोड करत आहे

en: Downloading update information
mr: सुधारणा माहिती डाऊनलोड करत आहे

en: Duration
mr: कालावधी

en: Enabled
mr: कार्यक्षम केले

en: End user licence agreement required
mr: वापरकर्ता परवाना करार आवश्यक आहे

en: Enhancement
mr: सुधारणा

en: Exit after a small delay
mr: लहान विलंब नंतर बाहेर पडा

en: Exit after the engine has loaded
mr: इंजीन दाखल केल्यावर बाहेर पडा

en: Failed to contact PackageKit
mr: PackageKit सह संपर्क साधण्यास अपयशी

en: Failed to get daemon state
mr: डीमन स्तर प्राप्त करण्यास अपयशी

en: Failed to get the time since this action was last completed
mr: शेवटच्यावेळी पूर्ण केलेली कृतीचे वेळ प्राप्त करण्यास अपयशी

en: Failed to install packages
mr: संकुल प्रतिष्ठापीत करणे अशक्य

en: Failed to launch:
mr: सुरू करण्यास अपयशी:

en: Failed to search for file
mr: फाइल करीता शोध करण्यास अपयशी

en: Fatal error
mr: आंतरीक त्रुटी

en: Finished
mr: पूर्ण झाले

en: Generating package lists
mr: संकुल सूची निर्माण करत आहे

en: Getting categories
mr: क्षेत्र प्राप्त करत आहे

en: Getting dependencies
mr: अवलंबन प्राप्त करत आहे

en: Getting details
mr: तपशील प्राप्त करत आहे

en: Getting file list
mr: फाइल सूची प्राप्त करत आहे

en: Getting information
mr: माहिती प्राप्त करत आहे

en: Getting packages
mr: संकुल प्राप्त करत आहे

en: Getting provides
mr: provides प्राप्त करत आहे

en: Getting repositories
mr: रेपॉजिटरी प्राप्त करत आहे

en: Getting requires
mr: requires प्राप्त करत आहे

en: Getting transactions
mr: व्यवहार प्राप्त करत आहे

en: Getting update details
mr: सुधारणा तपशील प्राप्त करत आहे

en: Getting updates
mr: सुधारणा प्राप्त करत आहे

en: Getting upgrades
mr: सुधारणा प्राप्त करत आहे

en: Icon
mr: चिन्ह

en: Important
mr: महत्वाचे

en: Install package '%s' to provide command '%s'?
mr: आदेश '%2$s' पुरविण्याकरीता संकुल '%1$s' प्रतिष्ठापीत करायचे?

en: Install signed package
mr: स्वाक्षरीय संकुल प्रतिष्ठापीत करा

en: Install the packages without asking for confirmation
mr: खात्री न करता संकुल प्रतिष्ठापीत करा

en: Install untrusted local file
mr: अविश्वासर्ह स्थानीय फाइल प्रतिष्ठापीत करा

en: Installed
mr: प्रतिष्ठापीत

en: Installing
mr: प्रतिष्ठापन करत आहे

en: Installing files
mr: फाइल्स् प्रतिष्ठापीत करत आहे

en: Installing packages
mr: संकुल प्रतिष्ठापीत करत आहे

en: Installing signature
mr: मुद्रा प्रतिष्ठापीत करत आहे

en: Installing updates
mr: सुधारणा प्रतिष्ठापीत करत आहे

en: Issued
mr: वितरण दिनांक

en: Key ID
mr: किचे ID

en: Key Timestamp
mr: किचे टाइमस्टॅम्प

en: Key URL
mr: किचे URL

en: Key fingerprint
mr: किचे फिंगरप्रिंट

en: Key user
mr: किचा वापरकर्ता

en: Loading cache
mr: कॅशे लोड करत आहे

en: Loading list of packages.
mr: संकुलांची सूची लोड करत आहे.

en: Media change required
mr: मिडीया बदलाव आवश्यक

en: Media label
mr: मिडीया लेबल

en: Media type
mr: मिडीया प्रकार

en: More than one package matches:
mr: एकापेक्षा जास्त संकुल जुळवणी:

en: Name
mr: नाव

en: No files
mr: फाइन नाही

en: Normal
mr: सामान्य

en: Obsoleted
mr: जुणे केले

en: Obsoletes
mr: जुणे

en: Obsoleting
mr: जुणे करत आहे

en: Obsoleting packages
mr: संकुल जुणे करत आहे

en: Option '%s' is not supported
mr: पर्याय '%s' समर्थीत नाही

en: Package description
mr: संकुल वर्णन

en: Package files
mr: संकुल फाइल

en: PackageKit Console Interface
mr: PackageKit कन्सोल संवाद

en: PackageKit Monitor
mr: पॅकेजकिट मॉनिटर

en: PackageKit service
mr: PackageKit सेवा

en: Packages providing this file are:
mr: ही फाइल या संकुल द्वारे पुरविले जाते:

en: Packaging backend to use, e.g. dummy
mr: वापरण्याजोगी संकुल बॅकएन्ड, उ.दा. dummy

en: Parent
mr: मुख्य

en: Percentage
mr: टक्केवारी

en: Please choose a command to run
mr: कृपया चालविण्याजोगी आदेश निवडा

en: Please choose a package to install
mr: प्रतिष्ठापन करीता कृपया संकुल निवडा

en: Please choose the correct package:
mr: कृपया योग्य संकुल निवडा:

en: Please enter a number from 1 to %i:
mr: कृपया 1 ते %i क्रमांक निवडा:

en: Please insert the correct media
mr: कृपया योग्य मिडीया अंतर्भूत करा

en: Please logout and login to complete the update as important security updates have been installed.
mr: महत्वाचे सुरक्षा सुधारणा प्रतिष्ठापीत झाल्यामुळे कृपया सुधारणा पूर्ण करण्यासाठी लॉगआऊट होऊन पुनः प्रवेश करा.

en: Please logout and login to complete the update.
mr: कृपया वापरकर्ता बदला व अद्ययावत पूर्ण करण्याकरीता प्रवेश करा.

en: Please restart the computer to complete the update as important security updates have been installed.
mr: महत्वाच्ये सुरक्षा सुधारणा प्रतिष्ठापीत झाल्यामुळे कृपया सुधारणा पूर्ण करण्यासाठी संगणक पुनःचालू करा.

en: Please restart the computer to complete the update.
mr: अद्ययावत पूर्ण करण्याकरीता कृपया संगणक पुन्हा चालू करा.

en: Print to screen a machine readable output, rather than using animated widgets
mr: चलचित्र विजेट्स्चा वापर करण्याऐवजी, पडद्यावर मशीनवरील वाचनजोगी आऊटपुटची छपाई करा

en: Proceed with changes?
mr: बदलांशी पुढे जायचे?

en: Querying
mr: चौकशी करत आहे

en: Real name
mr: वास्तविक नाव

en: Refreshing cache
mr: कॅशे ताजे करत आहे

en: Refreshing software list
mr: सॉफ्टवेअर सूची ताजी करत आहे

en: Reinstalled
mr: पुनःप्रतिष्ठापीत केले

en: Reinstalling
mr: पुनःप्रतिष्ठापीत करत आहे

en: Reload a device
mr: साधन पुनःलोड करा

en: Remove package
mr: संकुल काढून टाका

en: Removed
mr: काढून टाकले

en: Removing
mr: काढून टाकत आहे

en: Removing packages
mr: संकुल काढून टाकत आहे

en: Repackaging files
mr: फाइल्स्ला पुनःपॅकेज करत आहे

en: Requesting data
mr: डाटाकरीता विनंती करत आहे

en: Resolving
mr: नीवारन करत आहे

en: Resolving dependencies
mr: अवलंबनचे निवारण करत आहे

en: Restart
mr: पुन्हा सुरू करा

en: Results:
mr: परिणाम:

en: Run similar command:
mr: समान आदेश चालवा:

en: Run the command using idle network bandwidth and also using less power
mr: योग्य नेटवर्क बँडविड्थ व कमी पावरचा वापर करून आदेश चालवा

en: Running
mr: चालवत आहे

en: Scanning applications
mr: ऍप्लिकेशन्स् स्कॅन करत आहे

en: Searching by details
mr: तपशीलप्रमाणे शोधत आहे

en: Searching by file
mr: फाइलप्रमाणे शोधत आहे

en: Searching by name
mr: नावाप्रमाणे शोधत आहे

en: Searching groups
mr: गट शोधत आहे

en: Security
mr: सुरक्षा

en: Session restart (security) required:
mr: सत्र पुनः चालू करणे (सुरक्षा) आवश्यक:

en: Session restart required:
mr: सत्र पुन्हा चालू करणे आवश्यक:

en: Set network proxy
mr: जाळं प्रॉक्सी निश्चित करा

en: Set the filter, e.g. installed
mr: चाळणी निश्चित करा, उ.दा. प्रतिष्ठापीत

en: Setting data
mr: डाटा सेट करत आहे

en: Show debugging information for all files
mr: सर्व फाइल्स्करीता डिबगींग माहिती दाखवा

en: Show debugging options
mr: डिबगींग पर्याय दाखवा

en: Show the program version and exit
mr: कार्यक्रम आवृत्ती दाखवा व बाहेर पडा

en: Show version and exit
mr: आवृत्ती दाखवा व बाहेर पडा

en: Similar command is:
mr: समान आदेश यानुरूप आहे:

en: Similar commands are:
mr: समान आदेश यानुरूप आहे:

en: Software source name
mr: सॉफ्टवेअर स्रोतचे नाव

en: Software source signature required
mr: सॉफ्टवेअर स्रोत स्वाक्षरी आवश्यक आहे

en: Starting
mr: सुरू करत आहे

en: State
mr: स्तर

en: Status
mr: स्तर

en: Subcommands:
mr: उपआदेश:

en: Succeeded
mr: यशस्वी

en: Suitable packages are:
mr: योग्य संकुल यानुरूप आहे:

en: Summary
mr: सारांश

en: System restart (security) required by:
mr: प्रणाली पुनः चालू करणे (सुरक्षा) आवश्यक:

en: System restart required by:
mr: प्रणाली पुन्हा चालू करणे आवश्यक:

en: System time
mr: प्रणाली वेळ

en: Testing changes
mr: बदलावांची चाचणी करत आहे

en: Text
mr: मजकूर

en: The agreement was not accepted.
mr: करार स्वीकारले गेले नाही.

en: The correct media was not inserted.
mr: योग्य मिडीया अंतर्भूत केले नाही.

en: The daemon crashed mid-transaction!
mr: डिमन व्यवहारच्या मधोमध क्रॅश झाले!

en: The filter specified was invalid
mr: निश्चित चाळणी अवैध नुरूप आढळली

en: The following packages have to be downgraded:
mr: खालील संकुलांची एक आवृत्ती कमी करणे आवश्यक आहे:

en: The following packages have to be installed:
mr: खालील संकुल प्रतिष्ठापीत करणे आवश्यक आहे:

en: The following packages have to be reinstalled:
mr: खालील संकुलांचे पुनःप्रतिष्ठापन आवश्यक आहे:

en: The following packages have to be removed:
mr: खालिल संकुल काढून टाकणे आवश्यक आहे:

en: The following packages have to be updated:
mr: खालील संकुल सुधारीत करणे आवश्यक आहे:

en: The package providing this file is:
mr: ही फाइल या संकुल द्वारे पुरविली जाते:

en: The signature was not accepted.
mr: स्वाक्षरी स्वीकारली गेली नाही.

en: The software is not from a trusted source.
mr: सॉफ्टवेअरचे स्रोत विश्वासर्ह नाही.

en: The transaction did not proceed.
mr: व्यवहार पुढे कार्यान्वीत झाले नाही.

en: The transaction failed
mr: व्यवहार अपयशी

en: The unsigned software will not be installed.
mr: विनास्वाक्षरी सॉफ्टेवअर प्रतिष्ठापीत केले जाणार नाही.

en: There are no updates available at this time.
mr: यावेळी सुधारणा उपलब्ध नाही.

en: This tool could not find all the packages: %s
mr: हे साधन सर्व संकुल शोधू शकले नाही: %s

en: This tool could not find any available package: %s
mr: हे साधन कुठलेही उपलब्ध संकुल शोधू शकते नाही: %s

en: This tool could not find the installed package: %s
mr: हे साधन प्रतिष्ठापीत संकुल शोधू शकले नाही: %s

en: This tool could not find the package: %s
mr: हे साधन संकुल शोधू शकले नाही: %s

en: Transaction
mr: व्यवहार

en: Trivial
mr: सामान्य

en: Type
mr: प्रकार

en: Unknown role type
mr: अपरिचीत भूमीका प्रकार

en: Unknown state
mr: अपरिचीत स्तर

en: Update text
mr: अद्ययावत पाठ्य

en: Updated
mr: अद्ययावतीत

en: Updates
mr: अद्ययावत

en: Updating
mr: सुधारीत करत आहे

en: Updating packages
mr: संकुल सुधारीत करत आहे

en: Updating running applications
mr: कार्यरत ऍप्लिकेशन्स्ची सुधारणा करत आहे

en: User ID
mr: वापरकर्ता ID

en: Username
mr: वापरकर्ता नाव

en: Vendor
mr: विक्रेता

en: Waiting for authentication
mr: ओळख पटवण्यासाठी प्रतीक्षा करत आहे

en: Waiting for package manager lock
mr: संकुल व्यवस्थापक लॉकसाठी प्रतीक्षा करत आहे

en: Waiting for package manager lock.
mr: संकुल व्यवस्थापक कुलूपबंदकरीता प्रतिक्षेत.

en: Waiting in queue
mr: queue मध्ये प्रतीक्षा करत आहे
