libgphoto2 2.5.13 - en to vi translation catalogue (2266 entries)

en: 	Access Capability: %s
vi: 	Khả năng truy cập: %s

en: 	Canon Wifi support
vi: 	Hỗ trợ WIFI Canon

en: 	File Download,
vi: 	Tải về tập tin,

en: 	Filesystemtype: %s
vi: 	Kiểu hệ thống tập tin: %s

en: 	Free Space (Bytes): %llu (%lu MB)
vi: 	Chỗ trống (byte): %llu (%lu MB)

en: 	Free Space (Images): %d
vi: 	Chỗ trống (ảnh): %d

en: 	Generic Image Capture,
vi: 	Chụp ảnh chung,

en: 	Maximum Capability: %llu (%lu MB)
vi: 	Khả năng tối đa: %llu (%lu MB)

en: 	Nikon Wifi support
vi: 	Hỗ trợ WIFI Nikon

en: 	No Image Capture,
vi: 	Không ảnh chụp,

en: 	Storage Type: %s
vi: 	Kiểu Bộ nhớ: %s

en: 	StorageDescription: %s
vi: 	Mô tả bộ nhớ: %s

en: 	VolumeLabel: %s
vi: 	Nhãn khối tin: %s

en: 
    Camera identification:
      Model: %s
      Owner: %s
    
    Power status: %s
    
    Flash disk information:
    %s
    
    Time: %s
vi: 
    Định danh máy ảnh:
         Mô hình: %s
      Chủ sở hữu: %s
    
    Trạng thái nguồn điện: %s
    
    Thông tin về đĩa Flash:
    %s
    
    Thời gian: %s

en: 
    Capture Formats:
vi: 
    Định dạng chụp:

en: 
    Device Capabilities:
vi: 
    Khả năng thiết bị:

en: 
    Device Property Summary:
vi: 
    Tóm tắt thuộc tính thiết bị:

en: 
    Storage Devices Summary:
vi: 
    Tóm tắt các thiết bị chứa:

en:   Drive %s
      %11s bytes total
      %11s bytes available
vi:   Ổ đĩa %s
      %11s byte tổng
      %11s byte sẵn còn có thể sử dụng

en:   Serial Number: %s
vi:   Số sản xuất: %s

en:   Version: %s
vi:   Phiên bản: %s

en:  (battery is %d%% full)
vi:  (pin còn %d%%)

en:  PTP error %04x on query
vi:  PTP: lỗi %04x khi truy vấn

en:  Total memory is %8d bytes.
     Free memory is  %8d bytes.
     Filecount: %d
vi:  Tổng bộ nhớ: %8d byte
     Bộ nhớ còn trống: %8d byte
     Tổng số tập tin: %d

en:  error %x on query.
vi:  lỗi %x khi truy vấn.

en:  not read out.
vi:  không đọc ra.

en: %.1f stops
vi: %.1f bước

en: %d Multi Frame Noise Reduction
vi: %d giảm nhiễu đa Khung

en: %i (unknown)
vi: %i (không rõ)

en: %i bytes of an unknown image format have been received. Please write to %s and ask for assistance.
vi: Nhận được %i byte theo định dạng ảnh không rõ. Hãy gửi thư cho %s để yêu cầu sự giúp đỡ.

en: %i pictures could not be deleted because they are protected
vi: Không thể xóa %i ảnh vì chúng bị bảo vệ.

en: %lld (unknown)
vi: %lld (không rõ)

en: %s (host time %s%i seconds)
vi: %s (thời gian máy chủ %s%i giây)

en: (Traveler) SX330z Library (And other Aldi-cams).
    Even other Vendors like Jenoptik, Skanhex, Maginon should work.
    Please send bugreports and comments.
    Dominik Kuhlen <kinimod@users.sourceforge.net>
vi: Thư viện (Traveler) SX330z (và các máy ảnh kiểu Aldi khác).
    Cũng nên hoạt động được với máy ảnh khác
    như Jenoptik, Skanhex và Maginon.
    
    Mời bạn gửi báo cáo lỗi và ghi chú.
    Dominik Kuhlen <kinimod@users.sourceforge.net>

en: * Image glitches or problems communicating are
      often caused by a low battery.
    * Images captured remotely on this camera are stored
      in temporary RAM and not in the flash memory card.
    * Exposure control when capturing images can be
      configured manually or set to automatic mode.
    * Image quality is currently lower than it could be.
vi:  * Lỗi ảnh hay lỗi liên lạc thường do pin yếu gây ra.
     * Ảnh được chụp từ xa trên máy ảnh này
    	được cất giữ trong bộ nhớ RAM tạm thời,
    	không phải trên thẻ nhớ cực nhanh.
     * Sự điều khiển phơi sáng khi chụp ảnh
    	có thể được cấu hình bằng tay,
    	hay đặt thành chế độ tự động.
     * Chất lượng ảnh hiện tại dưới mức độ có thể.

en: *UNKNOWN*
vi: *KHÔNG HIỂU*

en: +NEF (RAW)
vi: +NEF (THÔ)

en: -0.5
vi: -0,5

en: -1.0
vi: -1,0

en: -1.5
vi: -1,5

en: -2.0
vi: -2,0

en: 0.1 m
vi: 0,1 m

en: 0.5
vi: 0,5

en: 0.5 m
vi: 0,5 m

en: 1 (Short)
vi: 1 (Ngắn)

en: 1 min
vi: 1 phút

en: 1 minute
vi: 1 phút

en: 1 step spd/aperture
vi: 1 bước tốc độ/khẩu độ

en: 1.3s
vi: 1,3gy

en: 1.6s
vi: 1,6gy

en: 1.6x
vi: 1.6×

en: 1/1.3s
vi: 1/1,3gy

en: 1/1.6s
vi: 1/1,6gy

en: 1/1000s
vi: 1/1000gy

en: 1/100s
vi: 1/100gy

en: 1/10s
vi: 1/10gy

en: 1/1250s
vi: 1/1250gy

en: 1/125s
vi: 1/125gy

en: 1/13s
vi: 1/13gy

en: 1/15s
vi: 1/15gy

en: 1/1600s
vi: 1/1600gy

en: 1/160s
vi: 1/160gy

en: 1/2.5s
vi: 1/2,5gy

en: 1/2000s
vi: 1/2000gy

en: 1/200s
vi: 1/200gy

en: 1/20s
vi: 1/20gy

en: 1/2500s
vi: 1/2500gy

en: 1/250s
vi: 1/250gy

en: 1/250s (Auto FP)
vi: 1/250s (FP Tự động)

en: 1/25s
vi: 1/25gy

en: 1/2s
vi: 1/2gy

en: 1/30s
vi: 1/30gy

en: 1/3200s
vi: 1/3200gy

en: 1/320s
vi: 1/320gy

en: 1/320s (Auto FP)
vi: 1/320s (FP Tự động)

en: 1/3s
vi: 1/3gy

en: 1/4000s
vi: 1/4000gy

en: 1/400s
vi: 1/400gy

en: 1/40s
vi: 1/40gy

en: 1/4s
vi: 1/4gy

en: 1/5000s
vi: 1/5000gy

en: 1/500s
vi: 1/500gy

en: 1/50s
vi: 1/50gy

en: 1/5s
vi: 1/5gy

en: 1/60s
vi: 1/60gy

en: 1/6400s
vi: 1/6400gy

en: 1/640s
vi: 1/640gy

en: 1/6s
vi: 1/6gy

en: 1/8000s
vi: 1/8000gy

en: 1/800s
vi: 1/800gy

en: 1/80s
vi: 1/80gy

en: 1/8s
vi: 1/8gy

en: 10 mins
vi: 10 phút

en: 10 minutes
vi: 10 phút

en: 10 seconds
vi: 10 giây

en: 10s
vi: 10gy

en: 1280 x 960
vi: 1280 × 960

en: 13s
vi: 13gy

en: 15 mins
vi: 15 phút

en: 15 minutes
vi: 15 phút

en: 15s
vi: 15gy

en: 16 seconds
vi: 16 giây

en: 1s
vi: 1gy

en: 2 seconds
vi: 2 giây

en: 2.0 m
vi: 2,0 m

en: 2.5s
vi: 2,5gy

en: 2.5x
vi: 2.5×

en: 20 seconds
vi: 20 giây

en: 20s
vi: 20gy

en: 25s
vi: 25gy

en: 2s
vi: 2gy

en: 2x
vi: 2×

en: 3 (Normal)
vi: 3 (Bình thường)

en: 30 minutes
vi: 30 phút

en: 30 seconds
vi: 30 giây

en: 30s
vi: 30gy

en: 3D Tracking
vi: Theo dõi 3D

en: 3s
vi: 3gy

en: 4 seconds
vi: 4 giây

en: 4s
vi: 4gy

en: 4x
vi: 4×

en: 5 (Long)
vi: 5 (Dài)

en: 5 mins
vi: 5 phút

en: 5 minutes
vi: 5 phút

en: 5 seconds
vi: 5 giây

en: 5s
vi: 5gy

en: 6 seconds
vi: 6 giây

en: 6s
vi: 6gy

en: 8 seconds
vi: 8 giây

en: 8s
vi: 8gy

en: AB Filter
vi: Bộ lọc AB

en: AC
vi: ĐIện chính

en: AC Power
vi: Điện chính

en: AC adapter
vi: Bộ chuyển đổi nguồn điện xoay chiều

en: AC adapter is connected.
vi: Bộ tiếp hợp điện chính đã kết nối.

en: AC adapter is not connected.
vi: Chưa cắm bộ nguồn chuyển đổi điện xoay chiều.

en: ADL bracketing
vi: Bủa vây ADL

en: AE & Flash
vi: AE và nháy đèn

en: AE Lock
vi: Khóa AE

en: AE Lock only
vi: Chỉ khóa AE

en: AE Locked
vi: Khóa AE

en: AE lock (Hold)
vi: (Giữ) khóa AE

en: AE lock (Reset on release)
vi: Khóa AE (Khởi động sau bấm máy)

en: AE lock (hold)
vi: (Giữ) khóa AE

en: AE lock only
vi: Chỉ khóa AE

en: AE only
vi: Chỉ AE

en: AE-L/AF-L Mode
vi: Chế độ AE-L/AF-L

en: AE-lock
vi: Khóa AE

en: AE/AF Lock
vi: Khóa AE/AF

en: AE/AF lock
vi: Khóa AE/AF

en: AEAF Lock Button 2
vi: Nút khóa AEAF 2

en: AEB Exposure Compensation
vi: Sự bù phơi sáng AEB

en: AF Activation
vi: Kích hoạt AF

en: AF Area Illumination
vi: Chiếu sáng vùng AF

en: AF Area Point
vi: Điểm vùng AF

en: AF Assist Lamp
vi: Đèn giúp AF

en: AF Beep Mode
vi: Chế độ bíp AF

en: AF Distance
vi: Khoảng cách AF

en: AF LCD Top Mode 2
vi: AF LCD Chế độ đầu 2

en: AF Lock Hold
vi: Giữ khóa AE

en: AF Lock On
vi: Bật khóa AF

en: AF Lock Only
vi: Chỉ khóa AF

en: AF Lock only
vi: Chỉ khóa AF

en: AF Locked
vi: Khóa AF

en: AF Mode
vi: Chế độ AF

en: AF On
vi: AF bật

en: AF On Button
vi: Nút bật AF

en: AF lock only
vi: Chỉ khóa AF

en: AF-C Mode Priority
vi: Ưu tiên chế độ AF-C

en: AF-ON
vi: Bật-AF

en: AF-S Mode Priority
vi: Ưu tiên chế độ AF-S

en: AI Focus
vi: Lấy nét AI

en: AI Servo
vi: Động cơ Se-vô AI

en: ASIC Revision: %d.%d
vi: Bản sửa đổi ASIC: %d.%d

en: ASX Playlist
vi: Danh mục nhạc ASX

en: AUTO
vi: TỰ_ĐỘNG

en: AV Lock Setting
vi: Cài đặt khóa AV

en: AV Max
vi: AV đại

en: AV Open
vi: AV mở

en: AX203 USB picture frame driver
    Hans de Goede <hdegoede@redhat.com>
    This driver allows you to download, upload and delete pictures
    from the picture frame.
vi: Trình điều khiển khung ảnh USB AX203
    Hans de Goede <hdegoede@redhat.com>
    Trình điều khiển này cho phép bạn
    tải về, tải lên và xóa bỏ ảnh từ khung ảnh.

en: AX203 based picture frames come with a variety of resolutions.
    The gphoto driver for these devices allows you to download,
    upload and delete pictures from the picture frame.
vi: Khung ảnh dựa vào AX203 có sẵn vài bộ phân giải khác nhau.
    Trình điều khiển gphoto dành cho thiết bị này cho phép bạn
    tải về, tải lên và xóa bỏ ảnh từ khung ảnh.

en: About Konica Q-M150:
    This camera does not allow any changes
    from the outside. So in the configuration, you can
    only see what it is configured on the camera
    but you can not change anything.
    
    If you have some issues with this driver, please e-mail its authors.
vi: Thông tin về máy ảnh Konica Q-M150:
    Máy ảnh này không cho phép thay đổi bên ngoài.
    Vì vậy, trong cấu hình bạn chỉ thấy những giá trị
    được đặt trên máy ảnh: không thể sửa đổi gì.
    
    Gặp khó khăn trong việc sử dụng trình điều khiển này
    thì xin hãy gửi thư cho tác giả.

en: Abstract Audio Album
vi: Tập nhạc Abstract

en: Abstract Audio Playlist
vi: Danh mục nhạc Abstract

en: Abstract Audio Video Playlist
vi: Danh mục ảnh/nhạc Abstract

en: Abstract Calendar Item
vi: Mục lịch Abstract

en: Abstract Chaptered Production
vi: Sự Trình Bày Tập Abstract

en: Abstract Contact
vi: Liên lạc Abstract

en: Abstract Contact Group
vi: Nhóm liên lạc Abstract

en: Abstract Document
vi: Tài liệu Abstract

en: Abstract Image Album
vi: Tập ảnh Abstract

en: Abstract Message
vi: Tin nhắn Abstract

en: Abstract Message Folder
vi: Thư mục tin nhắn Abstract

en: Abstract Multimedia Album
vi: Tập ảnh/nhạc Abstract

en: Abstract Video Album
vi: Tập phim Abstract

en: Abstract Video Playlist
vi: Danh mục ảnh Abstract

en: Access mode
vi: Chế độ truy cập

en: Access top item in MY MENU
vi: Truy cập mục cao nhất của TRÌNH ĐƠN CỦA TÔI

en: Action
vi: Hành động

en: Active AF Sensor
vi: Máy nhạy AF hoạt động

en: Active D-Lighting
vi: Kích hoạt D-Lighting

en: Active Pic Ctrl Item
vi: Kích hoạt mục điều khiển ảnh

en: Ad-hoc
vi: Như thế

en: Advanced Transfer Cancel
vi: Việc truyền cấp cao bị hủy bỏ

en: Album name
vi: Tên tập ảnh

en: Alkalium manganese
vi: Kiềm Mn

en: An error occurred in the io-library ('%s'): %s
vi: Gặp lỗi trong thư viện V/R (”%s”): %s

en: An unknown error occurred. Please contact %s.
vi: Gặp lỗi không rõ. Hãy liên lạc với %s.

en: Angle Level
vi: Mức Góc

en: Anti-redeye
vi: Chống mắt đỏ

en: Anti-redeye Fill
vi: Tô đầy chống mắt đỏ

en: Anywhere
vi: Bất cứ nơi nào

en: Aox generic driver
    Theodore Kilgore <kilgota@auburn.edu>
vi: Trình điều khiển đa dụng Aox
    Theodore Kilgore <kilgota@auburn.edu>

en: Aperture
vi: Khẩu độ

en: Aperture Setting
vi: Giá trị độ mở

en: Aperture Settings
vi: Cài đặt độ mở

en: Aperture changed
vi: Độ mở bị thay đổi

en: Application Mode
vi: Chế độ ứng dụng

en: Application Mode 0
vi: Chế độ ứng dụng 0

en: Application Mode 1
vi: Chế độ ứng dụng 1

en: Artist
vi: Nghệ sĩ

en: Artist Name
vi: Tên nghệ sĩ

en: Aspect Ratio
vi: Tỷ lệ hình thể

en: Assign Func Button
vi: Gán nút chức năng

en: Assign Func. Button
vi: Gán nút chức năng

en: Assign Preview Button
vi: Gán Nút Xem thử

en: Assist Light
vi: Giúp ánh sáng

en: Audio Bitrate
vi: Tốc độ bít âm thanh

en: Audio Bits per sample
vi: Số bít âm thanh mỗi mẫu

en: Audio Format
vi: Định dạng âm thanh

en: Audio Samplingrate
vi: Tốc độ lấy mẫu âm thanh

en: Audio Volume
vi: Âm lượng âm thanh

en: Auto
vi: Tự động

en: Auto + Red Eye Suppression
vi: Tự động, giảm mắt đỏ

en: Auto Aperture
vi: Tự động đặt độ mở

en: Auto Bracket Selection
vi: Tự động Chọn Bủa vây

en: Auto DX Crop
vi: Tự động xén DX

en: Auto Distortion Control
vi: Tự động điều chỉnh méo

en: Auto Exposure Bracket Count
vi: Số lượng Phơi sáng Bủa vây Tự động

en: Auto Exposure Bracketing
vi: Phơi sáng Bủa vây Tự động

en: Auto FP
vi: Tự động FP

en: Auto Focus Area
vi: Vùng tự động lấy nét

en: Auto Focus Mode 2
vi: Chế độ lấy nét tự động 2

en: Auto ISO
vi: Tự động ISO

en: Auto ISO Multi Frame Noise Reduction
vi: Giảm nhiễu đa Khung ISO tự động

en: Auto ISO P/A/DVP Setting
vi: Cài đặt ISO P/A/DVP tự động

en: Auto Meter Off Time
vi: Thời gian tự động tắt cái đo

en: Auto Off (field) (in seconds)
vi: Tự động tắt (trường) theo giây

en: Auto Off (host) (in seconds)
vi: Tự động tắt (máy chủ) theo giây

en: Auto Off Info
vi: Tự động tắt thông tin

en: Auto Off Menu
vi: Tự động tắt trình đơn

en: Auto Off Photo
vi: Tự động tắt ảnh chụp

en: Auto Off Time
vi: Giờ tự động tắt

en: Auto Off Timers
vi: Giờ tự động tắt

en: Auto Power Off
vi: Tự động tắt điện

en: Auto Power Off (minutes)
vi: Tự động tắt điện (phút)

en: Auto Slow Sync
vi: Tự động đồng bộ chậm

en: Auto White Balance Bias
vi: Khuynh hướng tự động cân bằng trắng

en: Auto exposure lock
vi: Khóa tự động phơi sáng

en: Auto focus: AI focus
vi: Tự động lấy nét: lấy nét AI

en: Auto focus: AI servo
vi: Tự động lấy nét: động cơ se-vô AI

en: Auto focus: one-shot
vi: Tự động lấy nét: chụp một

en: Auto sensitivity
vi: Độ nhạy tự động

en: Auto, red-eye reduction
vi: Tự động, giảm mặt đỏ

en: Auto-Focus
vi: Lấy nét tự động

en: Autofocus
vi: Tự động lấy nét

en: Autofocus Mode
vi: Chế độ tự động lấy nét

en: Autofocus error.
vi: Lỗi lấy nét tự động.

en: Automatic
vi: Tự động

en: Automatic
vi: Tự động

en: Automatic (No Flash)
vi: Tự động (không nháy đèn)

en: Automatic Flash
vi: Tự động nháy đèn

en: Automatic Macro
vi: Macro tự động

en: Automatic Macro (close-up)
vi: Vĩ lệnh tự động (gần)

en: Automatic Red-eye Reduction
vi: Tự động giảm mắt đỏ

en: Automatic exposure adjustment on preview
vi: Tự động điều chỉnh phơi sáng khi xem thử

en: Automatic flash
vi: Tự động nháy đèn

en: Automatic flash on capture
vi: Tự động nháy đèn khi chụp

en: Autumn colors
vi: Màu sắc mùa thu

en: Av Max
vi: AV tối đa

en: Av Open
vi: AV mở

en: Available Shots
vi: Lần chụp có sẵn

en: Available memory:
vi: Bộ nhớ còn lại:

en: Average
vi: Trung bình

en: Average Filesizes
vi: Cỡ tập tin trung bình

en: Average Metering
vi: Đo trung bình

en: B/W
vi: Đen/trắng

en: BW
vi: ĐTr

en: BW Contrast
vi: Tương phản ĐenTrắng

en: BW Filler Effect
vi: Hiệu ứng trám đầy ĐenTrắng

en: BW Setting Type
vi: Loại Cài đặt ĐenTrắng

en: BW Sharpness
vi: Độ sắc ĐenTrắng

en: Back Light
vi: Ánh sáng sau

en: Bad EOT
vi: EOT sai

en: Bad characters (0x%x, 0x%x). Please contact %s.
vi: Ký tự sai (0x%x, 0x%x). Hãy liên lạc với %s.

en: Bad checksum - got 0x%02x, expected 0x%02x.
vi: Sai tổng kiểm: nhận 0x%02x, cần 0x%02x.

en: Bad data - got 0x%02x, expected 0x%02x or 0x%02x.
vi: Dữ liệu sai: nhận 0x%02x, cần 0x%02x hay 0x%02x.

en: Bad data - got 0x%02x, expected 0x%02x.
vi: Dữ liệu sai: nhận 0x%02x, cần 0x%02x.

en: Bad exposure (not enough light probably)
vi: Phơi sáng sai (rất có thể không đủ ánh sáng)

en: Bad value for card status %d
vi: Giá trị sai đối với trạng thái thẻ nhớ %d

en: Bad value for lens status %d
vi: Giá trị sai đối với trạng thái ống kính %d

en: Barbie/HotWheels/WWF
    Scott Fritzinger <scottf@unr.edu>
    Andreas Meyer <ahm@spies.com>
    Pete Zaitcev <zaitcev@metabyte.com>
    
    Reverse engineering of image data by:
    Jeff Laing <jeffl@SPATIALinfo.com>
    
    Implemented using documents found on
    the web. Permission given by Vision.
vi: Barbie/HotWheels/WWF
    Scott Fritzinger <scottf@unr.edu>
    Andreas Meyer <ahm@spies.com>
    Pete Zaitcev <zaitcev@metabyte.com>
    
    Thiết kế đối chiếu dữ liệu ảnh:
    Jeff Laing <jeffl@SPATIALinfo.com>
    
    Thực hiện dùng các tài liệu trên Web.
    Vision cho phép.

en: Batteries are low.
vi: Pin yếu.

en: Batteries are ok.
vi: Pin tốt.

en: Battery
vi: Pin

en: Battery Cell Kind
vi: Loại bộ pin

en: Battery Level
vi: Cấp pin

en: Battery Level:		%s
    Number of Images:	%d
    Minimum Capacity Left:	%d
    Busy:			%s
    Flash Charging:		%s
    Lens Status:
vi: Mức pin: %s
    Số ảnh: %d
    Chỗ còn trống ít nhất: %d
    Bận: %s
    Đèn nháy đang sạc: %s
    Trạng thái ống kính:

en: Battery Life: %i
vi: Thời gian pin: %i

en: Battery Low
vi: Pin yếu

en: Battery Mode
vi: Chế độ pin

en: Battery Type
vi: Kiểu pin

en: Battery exhausted, camera off.
vi: Hết pin hoàn toàn nên máy ảnh bị tắt.

en: Battery level: %.1f Volts. Revision: %08x.
vi: Mức pin: %.1f Vôn. Bản sửa đổi: %08x.

en: Battery status: %s, AC Adapter: %s
vi: Tình trạng pin: %s, Bộ sạc điện: %s

en: Beach
vi: Biển

en: Beach/Snow
vi: Bãi biển/Tuyết

en: Beep
vi: Bíp

en: Beep Mode
vi: Chế độ bíp

en: Beep mode changed
vi: Chế độ bíp bị thay đổi

en: Beep off
vi: Tắt bíp

en: Beep on
vi: Bật bíp

en: Begin Edit Object
vi: Bắt đầu Sửa Đối tượng

en: Best
vi: Tốt nhất

en: Bit rate %ld is not supported.
vi: Không hỗ trợ tốc độ bit %ld.

en: Black & White
vi: Đen trắng

en: Black & white
vi: Đen trắng

en: Black Board
vi: Bảng đen

en: Black and White
vi: Đen trắng

en: Black board
vi: Bảng đen

en: Black/White
vi: Đen/Trắng

en: Blink
vi: Chớp

en: Blossom
vi: Hoa

en: Blue
vi: Xanh

en: Bottom
vi: Dưới

en: Bracket Mode
vi: Chế độ Bủa vây

en: Bracket Order
vi: Thứ tự Bủa vây

en: Bracket Set
vi: Đặt Bủa vây

en: Bracketing
vi: Bủa vây

en: Bracketing C 0.3 Steps 3 Pictures
vi: Chụp bủa vây C Bước 0.3 3 ảnh

en: Bracketing C 0.3 Steps 5 Pictures
vi: Chụp bủa vây C Bước 0.3 5 ảnh

en: Bracketing C 0.3 Steps 9 Pictures
vi: Chụp bủa vây C Bước 0.3 9 ảnh

en: Bracketing C 0.5 Steps 3 Pictures
vi: Chụp bủa vây C Bước 0.5 3 ảnh

en: Bracketing C 0.5 Steps 5 Pictures
vi: Chụp bủa vây C Bước 0.5 5 ảnh

en: Bracketing C 0.5 Steps 9 Pictures
vi: Chụp bủa vây C Bước 0.5 9 ảnh

en: Bracketing C 0.7 Steps 3 Pictures
vi: Chụp bủa vây C Bước 0.7 3 ảnh

en: Bracketing C 0.7 Steps 5 Pictures
vi: Chụp bủa vây C Bước 0.7 5 ảnh

en: Bracketing C 0.7 Steps 9 Pictures
vi: Chụp bủa vây C Bước 0.7 9 ảnh

en: Bracketing C 1.0 Steps 3 Pictures
vi: Chụp bủa vây C Bước 1.0 3 ảnh

en: Bracketing C 1.0 Steps 5 Pictures
vi: Chụp bủa vây C Bước 1.0 5 ảnh

en: Bracketing C 1.0 Steps 9 Pictures
vi: Chụp bủa vây C Bước 1.0 9 ảnh

en: Bracketing C 2.0 Steps 3 Pictures
vi: Chụp bủa vây C Bước 2.0 3 ảnh

en: Bracketing C 2.0 Steps 5 Pictures
vi: Chụp bủa vây C Bước 2.0 5 ảnh

en: Bracketing C 3.0 Steps 3 Pictures
vi: Chụp bủa vây C Bước 3.0 3 ảnh

en: Bracketing C 3.0 Steps 5 Pictures
vi: Chụp bủa vây C Bước 3.0 5 ảnh

en: Bracketing DRO Hi
vi: DRO Bủa vây cao

en: Bracketing DRO Lo
vi: DRO Bủa vây Thấp

en: Bracketing Enable
vi: Bật Bủa vây

en: Bracketing Frames and Steps
vi: Khung bủa vây và Bước

en: Bracketing S 0.3 Steps 3 Pictures
vi: Chụp bủa vây S Bước 0.3 3 ảnh

en: Bracketing S 0.3 Steps 5 Pictures
vi: Chụp bủa vây S Bước 0.3 5 ảnh

en: Bracketing S 0.3 Steps 9 Pictures
vi: Chụp bủa vây S Bước 0.3 9 ảnh

en: Bracketing S 0.5 Steps 3 Pictures
vi: Chụp bủa vây S Bước 0.5 3 ảnh

en: Bracketing S 0.5 Steps 5 Pictures
vi: Chụp bủa vây S Bước 0.5 5 ảnh

en: Bracketing S 0.5 Steps 9 Pictures
vi: Chụp bủa vây S Bước 0.5 9 ảnh

en: Bracketing S 0.7 Steps 3 Pictures
vi: Chụp bủa vây S Bước 0.7 3 ảnh

en: Bracketing S 0.7 Steps 5 Pictures
vi: Chụp bủa vây S Bước 0.7 5 ảnh

en: Bracketing S 0.7 Steps 9 Pictures
vi: Chụp bủa vây S Bước 0.7 9 ảnh

en: Bracketing S 1.0 Steps 3 Pictures
vi: Chụp bủa vây S Bước 1.0 3 ảnh

en: Bracketing S 1.0 Steps 5 Pictures
vi: Chụp bủa vây S Bước 1.0 5 ảnh

en: Bracketing S 1.0 Steps 9 Pictures
vi: Chụp bủa vây S Bước 1.0 9 ảnh

en: Bracketing S 2.0 Steps 3 Pictures
vi: Chụp bủa vây S Bước 2.0 3 ảnh

en: Bracketing S 2.0 Steps 5 Pictures
vi: Chụp bủa vây S Bước 2.0 5 ảnh

en: Bracketing S 3.0 Steps 3 Pictures
vi: Chụp bủa vây S Bước 3.0 3 ảnh

en: Bracketing S 3.0 Steps 5 Pictures
vi: Chụp bủa vây S Bước 3.0 5 ảnh

en: Bracketing WB Hi
vi: Cân Bằng Trắng Bủa vây Cao

en: Bracketing WB Lo
vi: Cân Bằng Trắng Bủa vây Thấp

en: Bracketing burst
vi: Chớp sáng ở các mức sáng khác nhau

en: Bright+
vi: Sáng+

en: Bright-
vi: Sáng-

en: Brightness
vi: Độ sáng

en: Brightness+
vi: Độ sáng+

en: Brightness-
vi: Độ sáng-

en: Brightness/Contrast
vi: Độ tương phản/sáng

en: Builtin RAM
vi: RAM có sẵn

en: Builtin ROM
vi: ROM có sẵn

en: Bulb
vi: Bóng đèn dây tóc

en: Bulb Exposure Time
vi: Thời gian phơi sáng bóng đèn

en: Bulb Mode
vi: Chế độ Bóng

en: Burst
vi: Loạt

en: Burst Interval
vi: Khoảng cách loạt

en: Burst Number
vi: Số loạt

en: Busy
vi: Bận

en: Buttons and Dials
vi: Nút và Hộp thoại

en: CCD Number
vi: Số CCD

en: CCD Serial Number
vi: Số Sê-ri CCD

en: CHDK Script
vi: Ngôn ngữ kịch bản CHDK

en: CHDK did not leave recording mode.
vi: CHDK đã không từ bỏ chế độ ghi.

en: CSM Menu
vi: Trình đơn CSM

en: Camera
vi: Máy ảnh

en: Camera Actions
vi: Hành vi Máy ảnh

en: Camera Body ID
vi: Mã hiệu thân máy ảnh

en: Camera Configuration
vi: Cấu hình máy ảnh

en: Camera Date and Time
vi: Ngày và Giờ máy ảnh

en: Camera ID: %s
vi: Mã hiệu máy ảnh: %s

en: Camera Library for the Kodak DC215 Zoom camera.
    Michael Koltan <koltan@gmx.de>
vi: Thư viện máy ảnh cho máy ảnh Kodak DC215 Zoom.
    Michael Koltan <koltan@gmx.de>

en: Camera Manufacturer
vi: Nhà sản xuất máy ảnh

en: Camera Mode
vi: Chế độ máy ảnh

en: Camera Mode Not Adjust FNumber
vi: Chế độ máy ảnh không điều chỉnh Số F

en: Camera Model
vi: Mô hình Máy ảnh

en: Camera Model: %s
vi: Mô hình máy ảnh: %s

en: Camera Not Ready
vi: Máy ảnh chưa sẵn sàng

en: Camera OK.
vi: Máy ảnh Tốt.

en: Camera Orientation
vi: Hướng máy ảnh

en: Camera Output
vi: Kết xuất máy ảnh

en: Camera Owner
vi: Người sở hữu máy ảnh

en: Camera Settings
vi: Cài đặt máy ảnh

en: Camera Status Information
vi: Thông tin Trạng thái Máy ảnh

en: Camera and Driver Configuration
vi: Cấu hình máy ảnh và trình điều khiển

en: Camera appears to not be using CompactFlash storage
    Unfortunately we do not support that at the moment :-(
vi: Có vẻ là máy ảnh không sử dụng đĩa CompactFlash.
    Không may là phần mềm này hiện tại không hỗ trợ nó tại thời điểm này :-(

en: Camera busy. If the problem persists, please contact %s.
vi: Máy ảnh đang bận. Cứ gặp khó khăn này thì liên lạc với %s.

en: Camera could not complete operation
vi: Máy ảnh không thể chạy xong thao tác

en: Camera did not accept the parameters. Please contact %s.
vi: Máy ảnh đã không chấp nhận các tham số. Hãy liên lạc với %s.

en: Camera driver '%s' is missing the 'camera_init' function.
vi: Trình điều khiển máy ảnh “%s” còn thiếu chức năng khởi tạo máy ảnh (camera_init).

en: Camera has memory.
vi: Máy ảnh có bộ nhớ.

en: Camera has taken %d pictures, and is using CompactFlash storage.
vi: Máy đã chụp %d ảnh, và đang dùng bộ nhớ CompactFlash.

en: Camera is configured for lights flickering by %dHz.
vi: Máy ảnh được cấu hình cho ánh sáng nhấp nháy theo %dHz.

en: Camera is in wrong mode. Please contact %s.
vi: Máy ảnh trong chế độ không đúng. Hãy liên lạc với %s.

en: Camera memorycard ran full during capture.
vi: Bộ nhớ của máy bị đầy khi đang chụp.

en: Camera not ready, get_battery failed: %s
vi: Máy ảnh chưa sẵn sàng, hàm get_battery (lấy pin) bị lỗi: %s

en: Camera not ready, multiple 'Identify camera' requests failed: %s
vi: Máy ảnh chưa sẵn sàng, nhiều yêu cầu “nhận diện máy ảnh” bị lỗi: %s

en: Camera pictures are monochrome.
vi: Máy ảnh có ảnh đơn sắc.

en: Camera power save (seconds)
vi: Tiết kiệm điện máy ảnh (giây)

en: Camera refused 3 times to keep a connection open.
vi: Máy ảnh đã từ chối ba lần bảo tồn sự kết nối mở.

en: Camera rejected the command.
vi: Máy ảnh đã từ chối lệnh.

en: Camera reset itself.
vi: Máy ảnh đã tự đặt lại.

en: Camera sent unexpected byte 0x%02x.
vi: Máy ảnh đã gửi bất thường byte 0x%02x.

en: Camera supports Thumbnails.
vi: Máy ảnh hỗ trợ ảnh mẫu.

en: Camera supports Video.
vi: Máy ảnh hỗ trợ phim.

en: Camera supports videoformats:
vi: Máy ảnh hỗ trợ định dạng phim:

en: Camera time: %s %s
vi: Giờ máy ảnh: %s %s

en: Camera unavailable
vi: Máy ảnh không sẵn sàng

en: Camera unavailable: %s
vi: Máy ảnh không sẵn sàng: %s

en: Camera was already active
vi: Máy ảnh đã hoạt động

en: Camera was woken up
vi: Máy ảnh đã được kích hoạt

en: Can't capture new images. Unknown error
vi: Không thể chụp ảnh mới. Lỗi không rõ

en: Can't delete all images.
vi: Không thể xóa mọi ảnh.

en: Can't delete image %s.
vi: Không thể xóa ảnh %s.

en: Can't upload this image to the camera. An error has occurred.
vi: Không thể tải ảnh này lên máy ảnh. Gặp lỗi.

en: Cancel Canon DSLR Autofocus
vi: Hủy Canon DSLR tự động lấy nét

en: Candlelight
vi: Ánh sáng nến

en: Cannot retrieve the available memory left
vi: Không thể lấy bộ nhớ còn trống

en: Cannot retrieve the battery capacity
vi: Không thể lấy dung lượng pin

en: Cannot retrieve the name of the folder containing the pictures
vi: Không thể lấy tên của thư mục chứa các ảnh

en: Canon Auto Exposure Mode
vi: Chế độ tự động phơi sáng Canon

en: Canon Capture failed
vi: Canon Capture (chụp) gặp lỗi

en: Canon Capture,
vi: Chụp Canon,

en: Canon EOS Capture 2,
vi: Chụp Canon EOS 2,

en: Canon EOS Capture failed
vi: Canon EOS Capture (chụp) bị lỗi

en: Canon EOS Capture failed to release: Card read-only?
vi: Canon EOS gặp lỗi khi thả: Thẻ nhớ chỉ cho đọc?

en: Canon EOS Capture failed to release: Perhaps mirror up?
vi: Chụp Canon EOS gặp lỗi khi nhả: Có thể là do gương đang lật lên?

en: Canon EOS Capture failed to release: Perhaps no focus?
vi: Canon EOS Capture (Chụp) bấm máy gặp lỗi: có thể là không có tiêu điểm (chưa lấy được nét)?

en: Canon EOS Capture failed to release: Perhaps no more memory on card?
vi: Canon EOS Capture (Chụp) không bấm máy được: có thể là không đủ bộ nhớ trên thẻ nhớ?

en: Canon EOS Capture failed to release: Unknown error %d, please report.
vi: Canon EOS Capture (Chụp) không bấm máy được: Lỗi không rõ %d, hãy thông báo.

en: Canon EOS Capture failed: %x
vi: Canon EOS Capture (chụp) bị lỗi: %x

en: Canon EOS Capture,
vi: Chụp Canon EOS,

en: Canon EOS Full-Press failed
vi: Nhấn-cả Canon EOS bị lỗi

en: Canon EOS Full-Release failed
vi: Nhả-cả Canon EOS bị lỗi

en: Canon EOS Get Changes failed
vi: Canon EOS Get Changes (lấy các thay đổi) bị lỗi

en: Canon EOS Half-Press failed
vi: Nhấn-nửa Canon EOS bị lỗi

en: Canon EOS Half-Release failed
vi: Nhả-nửa Canon EOS bị lỗi

en: Canon EOS Remote Release
vi: Bấm máy Canon EOS bằng điều khiển từ xa

en: Canon EOS Viewfinder
vi: Canon EOS kính ngắm

en: Canon EOS Zoom
vi: Ống kính thu phóng Canon EOS

en: Canon EOS Zoom Position
vi: Canon EOS vị trí thu phóng

en: Canon PowerShot series driver by
     Wolfgang G. Reissnegger,
     Werner Almesberger,
     Edouard Lafargue,
     Philippe Marzouk,
    A5 additions by Ole W. Saastad
    Additional enhancements by
     Holger Klemm
     Stephen H. Westin
vi: Trình điều khiển máy kiểu Canon PowerShot được tạo bởi
     Wolfgang G. Reissnegger,
     Werner Almesberger,
     Edouard Lafargue,
     Philippe Marzouk,
    Phần bổ sung A5 bởi Ole W. Saastad
    Sự tăng cường thêm bởi
     Holger Klemm
     Stephen H. Westin

en: Canon Shooting Mode
vi: Chế độ chụp Canon

en: Canon disable viewfinder failed
vi: Gặp lỗi khi tắt kính ngắm Canon

en: Canon enable viewfinder failed
vi: Gặp lỗi khi bật kính ngắm Canon

en: Canon get viewfinder image failed
vi: Gặp lỗi khi lấy ảnh kính ngắm ảnh

en: Capture
vi: Chụp

en: Capture Delay
vi: Độ trễ chụp

en: Capture Settings
vi: Cài đặt chụp

en: Capture Size Class
vi: Lớp kích cỡ Chụp

en: Capture Target
vi: Đích Chụp

en: Capture Transfer Mode
vi: Chế độ truyền chụp

en: Capture size class changed
vi: Lớp kích cỡ chụp bị thay đổi

en: Capture type is not supported
vi: Không hỗ trợ kiểu chụp

en: Card
vi: Thẻ

en: Card Status:
vi: Trạng thái thẻ nhớ:

en: Card can not be written.
vi: Không thể ghi vào thẻ nhớ.

en: Card is not formatted
vi: Chưa định dạng thẻ nhớ

en: Card is not open
vi: Thẻ nhớ không mở

en: Card is open
vi: Thẻ nhớ mở

en: Card is write protected.
vi: Thẻ nhớ bị bảo vệ chống ghi.

en: Card name: %s
    Free space on card: %d kB
vi: Tên thẻ nhớ: %s
    Chỗ trống trên thẻ nhớ: %d kB

en: Card not supported.
vi: Thẻ nhớ không được hỗ trợ.

en: Card removed during access.
vi: Thẻ nhớ bị gỡ bỏ trong khi truy cập.

en: Cell Kind Priority
vi: Ưu tiên kiểu pin

en: Center Button Playback Mode
vi: Chế độ phát lại bằng nút giữa

en: Center Button Shooting Mode
vi: Chế độ chụp bằng nút giữa

en: Center Button Zoom Ratio
vi: Tỷ lệ phóng to bằng nút giữa

en: Center Spot
vi: Chấm giữa

en: Center Weight Area
vi: Vùng nặng giữa

en: Center Weighted
vi: Nặng giữa

en: Center Weighted Average
vi: Trung bình nặng giữa

en: Center-Weighted
vi: Nặng giữa

en: Center-spot
vi: Điểm giữa

en: Center-weighted
vi: Nặng giữa

en: Center-weighted Average Metering
vi: Đo trung bình nặng giữa

en: Center-weighted Metering
vi: Đo nặng giữa

en: Center-weighted average
vi: Trung bình nặng giữa

en: Center-weighted metering
vi: Đo phần giữa

en: Centre
vi: Giữa

en: Centre Weight Area
vi: Vùng nặng giữa

en: Centre-spot
vi: Điểm giữa

en: Change Camera Mode Failed
vi: Lỗi đổi chế độ máy ảnh

en: Change Pic Ctrl Item
vi: Đổi mục điều khiển ảnh

en: Changing speed... wait...
vi: Đang thay đổi tốc độ… vui lòng đợi…

en: Character
vi: Ký tự

en: Character & Sound
vi: Ký tự và Âm thanh

en: Charging
vi: Đang sạc

en: Checksum error
vi: Lỗi tổng kiểm tra

en: Child
vi: Trẻ em

en: Children
vi: Trẻ con

en: Choose Color Temperature
vi: Chọn nhiệt độ màu

en: Choose non-CPU lens number
vi: Chọn số lượng kính không-CPU

en: Clean Image Sensor
vi: Lau cảm biến ảnh

en: Clean Sensor
vi: Lau cảm biến

en: Clean data store
vi: Xóa sạch kho dữ liệu

en: Close Media Session
vi: Đóng buổi hợp ảnh/nhạc

en: Close session
vi: Đóng phiên chạy

en: Close up
vi: Cận cảnh

en: Closest Subject
vi: Chủ thể gần nhất

en: Closeup
vi: Cận cảnh

en: Cloudy
vi: Đầy mây

en: Cloudy White Balance Bias
vi: Khuynh hướng cân bằng trắng khi trời dầy mây

en: Color
vi: Màu

en: Color Gain
vi: Khuếch đại màu

en: Color Mode
vi: Chế độ màu

en: Color Model
vi: Mô hình màu

en: Color Settings
vi: Cài đặt màu

en: Color Space
vi: Miền Màu

en: Color Temperature
vi: Nhiệt độ màu

en: Color or Function Mode
vi: Chế độ Màu hay Chức năng

en: Color sketch
vi: Phác thảo màu

en: Color temperature
vi: Nhiệt độ màu

en: Command can not be cancelled.
vi: Không thể hủy bỏ lệnh này.

en: Command order error.
vi: Lỗi thứ tự lệnh.

en: Communication error 1
vi: Lỗi liên lạc 1

en: Communication error 2
vi: Lỗi liên lạc 2

en: Communication error 3
vi: Lỗi liên lạc 3

en: Communication error even after 2 retries. Please contact %s.
vi: Lỗi giao thông ngay cả sau hai lần thử lại. Hãy liên lạc với %s.

en: Compact Flash Card detected
vi: Phát hiện thẻ nhớ cực nhanh gọn (CF)

en: CompactFlash Card
vi: Thẻ nhớ CompactFlash (CF)

en: Compatibility Mode
vi: Chế độ Tương thích

en: Compiled without EXIF support, no thumbnails available.
vi: Được biên dịch mà không có sự hỗ trợ EXIF, nên không có ảnh thu nhỏ nào sẵn sàng.

en: Compression
vi: Nén

en: Compression Setting
vi: Cài đặt nén

en: Configuration
vi: Cấu hình

en: Configuration for your FUJI camera
vi: Cấu hình cho máy ảnh FUJI của bạn

en: Connected to camera
vi: Đã kết nối tới máy ảnh

en: Continuous
vi: Liên tiếp

en: Continuous AF
vi: Lấy nét liên tục

en: Continuous High-speed Shooting
vi: Chụp cao tốc liên tiếp

en: Continuous Low Speed
vi: Tốc độ thấp liên tục

en: Continuous Low-speed Shooting
vi: Chụp thấp tốc liên tục

en: Continuous Shooting
vi: Chụp liên tiếp

en: Continuous Shooting Speed High
vi: Chụp cao tốc liên tiếp

en: Continuous Shooting Speed Slow
vi: Chụp chậm liên tục

en: Continuous Speed High
vi: Tốc độ Cao Liên tục

en: Continuous high speed
vi: Tốc độ cao liên tục

en: Continuous low speed
vi: Tốc độ thấp liên tục

en: Continuous silent
vi: Im lặng liên tục

en: Continuous-Servo AF
vi: AF phụ liên tục

en: Contrast
vi: Tương phản

en: Contrast+
vi: Tương phản+

en: Contrast-
vi: Tương phản-

en: Copy object
vi: Chép đối tượng

en: Copyright
vi: Tác quyền

en: Copyright (max. 20 characters)
vi: Tác quyền (tối đa 20 ký tự)

en: Copyright Info
vi: Thông tin tác quyền

en: Copyright Information
vi: Thông tin Tác quyền

en: Corrupted data
vi: Dữ liệu bị hỏng

en: Could not allocate %i byte(s) for downloading the picture.
vi: Không thể cấp phát %i byte để tải về ảnh.

en: Could not allocate %i byte(s) for downloading the thumbnail.
vi: Không thể cấp phát %i byte để tải về ảnh mẫu.

en: Could not apply USB settings
vi: Không thể áp dụng Cài đặt USB

en: Could not change ISO speed
vi: Không thể thay đổi tốc độ ISO

en: Could not change aperture
vi: Không thể thay đổi độ mở

en: Could not change beep mode
vi: Không thể thay đổi chế độ bíp

en: Could not change exposure compensation
vi: Không thể thay đổi sự bù phơi sáng

en: Could not change flash mode
vi: Không thể thay đổi chế độ đèn nháy

en: Could not change focus mode
vi: Không thể thay đổi chế độ lấy nét

en: Could not change image format
vi: Không thể thay đổi định dạng ảnh

en: Could not change shooting mode
vi: Không thể thay đổi chế độ chụp ảnh

en: Could not change shutter speed
vi: Không thể thay đổi tốc độ chập

en: Could not change time of file '%s' in '%s' (%s).
vi: Không thể thay đổi giờ của tập tin “%s” trong “%s” (%s).

en: Could not change zoom level
vi: Không thể thay đổi mức phóng to

en: Could not contact camera.
vi: Không thể liên lạc với máy ảnh.

en: Could not create \DCIM directory.
vi: Không thể tạo thư mục \DCIM.

en: Could not create destination directory.
vi: Không thể tạo thư mục đích.

en: Could not create directory %s.
vi: Không thể tạo thư mục %s.

en: Could not create directory.
vi: Không thể tạo thư mục.

en: Could not delete file '%s' in folder '%s' (error code %i: %s).
vi: Không thể xóa tập tin “%s” trong thư mục “%s”. (mã lỗi %i: %s).

en: Could not delete file.
vi: Không thể xóa tập tin.

en: Could not detect any camera
vi: Không dò thấy máy ảnh.

en: Could not detect any camera at port %s
vi: Không phát hiện ra máy ảnh nào trên cổng %s

en: Could not establish initial contact with camera
vi: Không thể thiết lập liên lạc khởi tạo với máy ảnh

en: Could not extract JPEG thumbnail from data: Data is not JFIF
vi: Không thể trích ảnh mẫu JPEG từ dữ liệu: dữ liệu không phải JFIF

en: Could not extract JPEG thumbnail from data: No beginning/end
vi: Không thể trích ảnh mẫu JPEG từ dữ liệu: không có đầu/cuối

en: Could not find file '%s'.
vi: Không tìm thấy tập tin “%s”.

en: Could not find localization data at '%s'
vi: Không tìm thấy dữ liệu bản địa hóa ở “%s”

en: Could not get disk info: %s
vi: Không thể lấy thông tin về đĩa: %s

en: Could not get disk name: %s
vi: Không thể lấy tên đĩa: %s

en: Could not get flash drive letter
vi: Không thể lấy chữ đĩa cực nhanh

en: Could not get information about '%s' (%s).
vi: Không thể lấy thông tin về “%s” (%s).

en: Could not get information about '%s' in '%s' (%s).
vi: Không thể lấy thông tin về “%s” trong “%s” (%s).

en: Could not get register %i. Please contact %s.
vi: Không thể lấy thanh ghi %i. Hãy liên lạc với %s.

en: Could not get string register %i. Please contact %s.
vi: Không thể lấy thanh ghi chuỗi %i. Hãy liên lạc với %s.

en: Could not initialize upload (camera responded with 0x%02x).
vi: Không thể khởi tạo tiến trình tải lên (máy ảnh đã đáp ứng 0x%02x).

en: Could not load required camera driver '%s' (%s).
vi: Không thể nạp trình điều khiển máy ảnh cần thiết “%s” (%s).

en: Could not open '%s'.
vi: Không thể mở “%s”.

en: Could not remove directory %s.
vi: Không thể gỡ bỏ thư mục %s.

en: Could not remove directory.
vi: Không thể gỡ bỏ thư mục.

en: Could not reset camera.
vi: Không thể đặt lại máy ảnh.

en: Could not set speed to %i (camera responded with %i).
vi: Không thể đặt tốc độ thành %i (máy ảnh đã đáp ứng %i).

en: Could not transmit packet (error code %i). Please contact %s.
vi: Không thể gửi gói tin (mã lỗi %i). Hãy liên lạc với %s.

en: Could not transmit packet even after several retries.
vi: Không thể gửi gói tin, ngay cả sau vài lần thử lại.

en: Could not upload, no free folder name available!
    999CANON folder name exists and has an AUT_9999.JPG picture in it.
vi: Không thể tải lên, không có tên thư mục còn trống.
    Tên thư mục 999CANON tồn tại và chứa một ảnh AUT_9999.JPG.

en: Couldn't read from file "%s"
vi: Không thể đọc tập tin “%s”

en: Create Wifi profile
vi: Tạo hồ sơ WIFI

en: Creation date: %s, Last usage date: %s
vi: Ngày tạo: %s. Ngày dùng cuối: %s

en: Creative
vi: Sáng tạo

en: Creative PC-CAM 300
     Authors: Till Adam
    <till@adam-lilienthal.de>
    and: Miah Gregory
     <mace@darksilence.net>
vi: Creative PC-CAM 300
     Tác giả: Till Adam
    <till@adam-lilienthal.de>
    và Miah Gregory
     <mace@darksilence.net>

en: Creative PC-CAM600
    Author: Peter Kajberg <pbk@odense.kollegienet.dk>
vi: Creative PC-CAM600
    Tác giả: Peter Kajberg <pbk@odense.kollegienet.dk>

en: Current Mode: Camera Mode
vi: Chế độ hiện tại: chế độ máy ảnh

en: Current Mode: Playback Mode
vi: Chế độ hiện tại: chế độ phát lại

en: Current camera time:  %04d-%02d-%02d  %02d:%02d
    Free card memory: %d
    Images on card: %d
    Free space (Images): %d
    Battery level: %d %%.
vi: Giờ hiện tại trên máy ảnh:  %04d-%02d-%02d  %02d:%02d
    Bộ nhớ trống trên vỉ mạch: %d
    Ảnh trên thẻ nhớ: %d
    Vùng trống (ảnh): %d
    Mức pin: %d %%

en: Currently, PTP is only implemented for USB and PTP/IP cameras currently, port type %x
vi: PTP hiện tại chỉ được thực hiện cho các máy ảnh kiểu USB và PTP/IP, kiểu cổng %x.

en: Custom
vi: Tự chọn

en: Custom Functions Ex
vi: Tùy chỉnh chức năng mở rộng

en: Custom WB 2
vi: Cân bằng trắng Tự chọn 2

en: Custom WB 3
vi: Cân bằng trắng Tự chọn 3

en: Custom WB 4
vi: Cân bằng trắng Tự chọn 4

en: Custom WB 5
vi: Cân bằng trắng Tự chọn 5

en: Custom Whitebalance PC-1
vi: Cân trắng riêng PC-1

en: Custom Whitebalance PC-2
vi: Cân trắng riêng PC-2

en: Custom Whitebalance PC-3
vi: Cân trắng riêng PC-3

en: Customise Command Dials
vi: Tùy chỉnh đĩa lệnh

en: DPOF Version
vi: Phiên bản DPOF

en: Dark on light
vi: Tối trên sáng

en: Data has been corrupted.
vi: Dữ liệu bị hỏng.

en: Date & Time
vi: Ngày và Giờ

en: Date Format
vi: Định dạng ngày

en: Date Time Stamp Format
vi: Định dạng ghi Ngày/Giờ

en: Date and Time
vi: Ngày và Giờ

en: Date and time (GMT)
vi: Ngày và giờ (GMT)

en: Date display
vi: Hiển thị ngày

en: Date: %i/%02i/%02i %02i:%02i:%02i
    Pictures taken: %i
    Free pictures: %i
    Software version: %s
    Baudrate: %s
    Memory: %i megabytes
    Camera mode: %s
    Image quality: %s
    Flash setting: %s
    Information: %s
    Timer: %s
    LCD: %s
    Auto power off: %i minutes
    Power source: %s
vi: Ngày: %i/%02i/%02i %02i:%02i:%02i
    Ảnh đã chụp: %i
    Chỗ trống (ảnh): %i
    Phiên bản phần mềm: %s
    Tốc độ bốt (Baudrate): %s
    Bộ nhớ: %i Mb
    Chế độ máy ảnh: %s
    Chất lượng ảnh: %s
    Giá trị nháy đèn: %s
    Thông tin: %s
    Hẹn giờ: %s
    Màn hình LCD: %s
    Tự động tắt nguồn: %i phút
    Nguồn điện: %s

en: Date: %s
vi: Ngày: %s

en: Day/Month/Year
vi: Ngày/Tháng/Năm

en: Daylight
vi: Ánh sáng ban ngày

en: Daylight White Balance Bias
vi: Khuynh hướng cân bằng trắng ánh sáng ban ngày

en: Debug
vi: Gỡ lỗi

en: Deep
vi: Sâu

en: Default gateway
vi: Cổng ra mặc định

en: Default sierra driver:
    
        This is the default sierra driver, it
        should be capable of supporting the download
        and browsing of pictures on your camera.
    
        Camera configuration (or preferences)
        settings are based on the Olympus 3040,
        and are likely incomplete. If you verify
        that the configuration settings are
        complete for your camera, or can contribute
        code to support complete configuration,
        please contact the developer mailing list.
vi: Trình điều khiển sierra mặc định:
    
        Đây là trình điều khiển sierra mặc định:
        nó nên có khả năng hỗ trợ tiến trình tải xuống
        và duyệt các ảnh trên máy ảnh của bạn.
    
        Cấu hình của máy ảnh dựa vào máy ảnh
        Olympus 3040, và rất có thể không hoàn tất.
        Nếu bạn thẩm tra cấu hình này không hoàn tất
        cho máy ảnh riêng của bạn, hoặc có thể đóng góp
        mã nguồn để hỗ trợ cấu hình hoàn tất, hãy liên lạc
        với hộp thư chung nhà phát triển (tiếng Anh).

en: Delayed Remote
vi: Từ xa trễ

en: Delete
vi: Xóa

en: Delete object
vi: Xóa đối tượng

en: Deleting image %s.
vi: Đang xóa ảnh %s.

en: Depth of Field
vi: Độ sâu của trường

en: Detected a "%s" aka "%s"
vi: Phát hiện một “%s” cũng được biết như là “%s”

en: Detected a '%s'.
vi: Phát hiện một “%s”.

en: Development Parameters 1
vi: Tham số rửa phim ảnh 1

en: Development Parameters 2
vi: Tham số rửa phim ảnh 2

en: Development Parameters 3
vi: Tham số rửa phim ảnh 3

en: Device Certificate
vi: Chứng nhận thiết bị

en: Device Icon
vi: Biểu tượng thiết bị

en: Device Version
vi: Phiên bản thiết bị

en: Device does not support setting object protection.
vi: Thiết bị này không hỗ trợ chức năng đặt mức bảo mật đối tượng.

en: Device failed to set object protection to %d
vi: Thiết bị không đặt được  bảo mật đối tượng thành %d

en: Digital Camera Layout (DCIM)
vi: Bố trí máy ảnh số (DCIM)

en: Digital Zoom
vi: Phóng to số

en: Digital Zoom Magnification
vi: Phóng to điện số

en: Digital macro
vi: Chụp macro kỹ thuật số

en: Digital zoom
vi: Thu/phóng số

en: Dimera 3500 ver. %s %d/%d %d:%d.
    %d pictures used of approximately %d (high res) or %d (low res).
    Camera features: %s, %s, %s, %s.
    Flash is %s, is %s and is %s.
    Resolution is set to %s.
    Camera is %s powered %s.
vi: Dimera 3500 phiên bản %s %d/%d %d:%d
    %d ảnh được dùng trên khoảng %d (phân giải cao) hay %d (phân giải thấp).
    Tính năng máy ảnh: %s, %s, %s, %s
    Đèn nháy là %s, %s và %s
    Độ phân giải được đặt thành %s
    Máy ảnh chạy bằng %s %s.

en: Direct Print
vi: In trực tiếp

en: Directory Browse Mode - written by Scott Fritzinger <scottf@unr.edu>.
vi: Chế độ Duyệt qua Thư mục — được tạo bởi Scott Fritzinger <scottf@unr.edu>.

en: Directory exists
vi: Thư mục đã có

en: Directory not found
vi: Không tìm thấy thư mục

en: Disable trusted file operations
vi: Tắt các thao tác tập tin đã tin cậy

en: Disconnecting camera.
vi: Đang ngắt kết nối tới máy ảnh.

en: Display
vi: Hiển thị

en: Display Formats:
vi: Định dạng hiển thị:

en: Distant View
vi: Xem xa

en: Do not display TV menu
vi: Không hiển thị trình đơn TV

en: Don't know how to handle camera->port->type value %i aka 0x%x in %s line %i.
vi: Tiến trình này không biết cách xử lý giá trị máy_ảnh->cổng->kiểu %i cũng được biết như là 0x%x trong %s dòng %i.

en: Download program for Digital Dream Enigma 1.3. by <olivier@aixmarseille.com>, and adapted from spca50x driver. Thank you, spca50x team, it was easy to port your driver on this cam!
vi: Tải về chương trình cho Digital Dream Enigma 1.3. bởi <olivier@aixmarseille.com>, được thích nghi từ trình điều khiển spca50x. Cám ơn nhóm spca50x vì dễ chuyển trình điều khiển sang máy ảnh này!

en: Download program for GrandTek 98x based cameras. Originally written by Chris Byrne <adapt@ihug.co.nz>, and adapted for gphoto2 by Lutz Mueller <lutz@users.sf.net>.Protocol enhancements and postprocessing for Jenoptik JD350e by Michael Trawny <trawny99@users.sourceforge.net>. Bugfixes by Marcus Meissner <marcus@jet.franken.de>.
vi: Tải về chương trình cho các máy ảnh dựa vào GrandTek 98x. Nguyên bản được tạo bởi Chris Byrne <adapt@ihug.co.nz>, và chuyển sang gPhoto2 bởi Lutz Mueller <lutz@users.sf.net>. Các cải tiến giao thức và xử lý sau cho máy Jenoptik JD350e bởi Michael Trawny <trawny99@users.sourceforge.net>. Các lỗi được sửa chữa bởi Marcus Meissner <marcus@jet.franken.de>.

en: Download program for Polaroid DC700 camera. Originally written by Ryan Lantzer <rlantzer@umr.edu> for gphoto-4.x. Adapted for gphoto2 by Lutz Mueller <lutz@users.sf.net>.
vi: Chương trình tải xuống cho máy ảnh Polaroid DC700.
    
    Tạo gốc bởi Ryan Lantzer <rlantzer@umr.edu> cho gphoto-4.x.
    Thích nghị với gphoto2 bởi Lutz Mueller <lutz@users.sf.net>.

en: Download program for several Polaroid cameras. Originally written by Peter Desnoyers <pjd@fred.cambridge.ma.us>, and adapted for gphoto2 by Nathan Stenzel <nathanstenzel@users.sourceforge.net> and Lutz Mueller <lutz@users.sf.net>.
    Polaroid 640SE testing was done by Michael Golden <naugrim@juno.com>.
vi: Chương trình tải xuống cho vài máy ảnh kiểu Polaroid.
    
    Tạo gốc bởi Peter Desnoyers <pjd@fred.cambridge.ma.us>,
    thích nghi với gPhoto2 bởi Nathan Stenzel <nathanstenzel@users.sourceforge.net> và Lutz Mueller <lutz@users.sf.net>.
    Polaroid 640SE được thử ra bởi Michael Golden <naugrim@juno.com>.

en: Downloading %s.
vi: Đang tải về %s.

en: Downloading %s...
vi: Đang tải về %s…

en: Downloading '%s'...
vi: Đang tải về “%s”…

en: Downloading EXIF data...
vi: Đang tải về dữ liệu EXIF…

en: Downloading audio...
vi: Đang tải về âm thanh…

en: Downloading data...
vi: Đang tải về dữ liệu…

en: Downloading file...
vi: Đang tải về tập tin…

en: Downloading image %s.
vi: Đang tải về ảnh %s.

en: Downloading image...
vi: Đang tài về ảnh…

en: Downloading movie...
vi: Đang tải về phim…

en: Downloading thumbnail...
vi: Đang tải về ảnh mẫu…

en: Downloading...
vi: Đang tải về…

en: Drive Canon DSLR Autofocus
vi: Ổ Canon DSLR tự động lấy nét

en: Drive Canon DSLR Manual focus
vi: Ổ Canon DSLR lấy nét bằng tay

en: Drive Mode
vi: Chế độ ổ đĩa

en: Drive Nikon DSLR Autofocus
vi: Đĩa Nikon DSLR tự động lấy nét

en: Drive Nikon DSLR Manual focus
vi: Đĩa Nikon DSLR lấy nét bằng tay

en: Driver
vi: Trình điều khiển

en: Driver Settings
vi: Cài đặt trình điều khiển

en: Driver framework written by Lutz Mueller <lutz@users.sf.net>.
    This software has QVplay's source code, written by Ken-ichi HAYASHI <xg2k-hys@asahi-net.or.jp> and Jun-ichiro "itojun" Itoh <itojun@itojun.org>.
    Integration of QVplay by Michael Haardt <michael@moria.de>.
vi: Khuôn khổ trình điều khiển được tạo bởi Lutz Mueller <lutz@users.sf.net>.
    Phần mềm này chứa mã nguồn của QVplay mà được tạo bởi Ken-ichi HAYASHI <xg2k-hys@asahi-net.or.jp> và Jun-ichiro “itojun” Itoh <itojun@itojun.org>.
    QVplay được Michael Haardt <michael@moria.de> hợp nhất.

en: Dual Iris
vi: Mống mắt đôi

en: Dusk
vi: Chạng vạng

en: Dusk/Dawn
vi: Chạng vạng/Bình minh

en: Dust Reference Error
vi: Lỗi tham chiếu bụi

en: Dynamic AF Area
vi: Vùng AF Động

en: Dynamic Area (21)
vi: Vùng động (21)

en: Dynamic Area (51)
vi: Vùng động (51)

en: Dynamic Area (9)
vi: Vùng động (9)

en: Dynamic-area AF
vi: AF vùng động

en: Dynamic-area AF with closest subject priority
vi: AF vùng năng động có độ ưu tiên chủ đề gần nhất

en: EEPROM checksum error.
vi: Lỗi tổng kiểm EEPROM.

en: ERROR: %d is too big
vi: LỖI: %d là quá quá lớn.

en: ERROR: a fatal error condition was detected, can't continue
vi: LỖI: phát hiện điều kiện lỗi nghiêm trọng nên không thể tiếp tục

en: ERROR: message format error.
vi: LỖI: lỗi định dạng thông điệp.

en: ERROR: message overrun
vi: LỖI: tràn thông điệp

en: ERROR: out of sequence.
vi: LỖI: sai thứ tự.

en: ERROR: unexpected message
vi: LỖI: thông điệp bất thường

en: ERROR: unexpected message2.
vi: LỖI: thông điệp bất thường 2.

en: ERROR: unexpected packet type.
vi: LỖI: kiểu gói tin bất thường.

en: EV Step
vi: Bước EV

en: EVF Mode
vi: Chế độ EVF

en: EZoom Size of Tele
vi: Cỡ kính viễn vọng EZoom

en: EZoom Start Position
vi: Vị trí bắt đầu thu phóng EZoom

en: Economy
vi: Ít mực

en: Effect Mode
vi: Chế độ hiệu ứng

en: Effects
vi: Hiệu ứng

en: Emergency
vi: Khẩn cấp

en: Empty
vi: Rỗng

en: Enable Copyright
vi: Bật tác quyền

en: Enable Image Comment
vi: Bật ghi chú ảnh

en: Enable trusted file operations
vi: Bật các thao tác tập tin đã tin cậy

en: Enabled Streams
vi: Các luồng dữ liệu đã bật

en: Encryption
vi: Mật mã

en: Encryption key (hex)
vi: Khóa mật mã (thập lục)

en: End Edit Object
vi: Kết thúc Sửa Đối tượng

en: End trusted application session
vi: Kết thúc phiên chạy ứng dụng tin cậy

en: English
vi: Tiếng Anh

en: Enhanced
vi: Tăng cường

en: Enumerate Handles
vi: Bộ xử lý đếm

en: Error
vi: Lỗi

en: Error capturing image
vi: Gặp lỗi khi chụp ảnh

en: Error changing speed
vi: Gặp lỗi khi thay đổi tốc độ

en: Error changing speed.
vi: Gặp lỗi khi thay đổi tốc độ.

en: Error deleting associated thumbnail file
vi: Gặp lỗi khi xóa ảnh mẫu liên quan

en: Error deleting file
vi: Gặp lỗi khi xóa tập tin

en: Error waiting ACK during initialization
vi: Lỗi đợi xác nhận trong khi khởi tạo

en: Error waiting for ACK during initialization, retrying
vi: Lỗi đợi xác nhận trong khi khởi tạo, đang thử lại

en: Evaluative
vi: Đánh giá

en: Evaluative Metering
vi: Đo đánh giá

en: Event Emulate Mode
vi: Chế độ mô phỏng dữ kiện

en: Everywhere
vi: Mọi nơi

en: Execute predefined command
    with parameter values.
vi: Thực hiện lệnh đã định sẵn
    có các giá trị tham số.

en: Expected %i bytes, got %i. Please report this error to %s.
vi: Cần %i byte, còn nhận %i. Hãy thông báo lỗi này cho %s.

en: Expected %i, got %i. Please report this error to %s.
vi: Cần %i, còn nhận %i. Hãy thông báo lỗi này cho %s.

en: Expected 32 bytes, got %i. Please contact %s.
vi: Cần 32 byte, nhưng lại nhận được %i. Hãy liên lạc với %s.

en: Expose Index
vi: Chỉ số phơi sáng

en: Exposure
vi: Phơi sáng

en: Exposure Aperture Lock
vi: Khóa độ mở phơi sáng

en: Exposure Base Center
vi: Trung tâm Cơ bản Phơi sáng

en: Exposure Base Matrix
vi: Ma trận Cơ bản Phơi sáng

en: Exposure Base Spot
vi: Chấm Cơ bản Phơi sáng

en: Exposure Bias Compensation
vi: Sự bù khuynh hướng phơi sáng

en: Exposure Bracketing Program
vi: Trình đặt Phơi sáng Bủa vây

en: Exposure Bracketing Step
vi: Bước Phơi sáng Bủa vây

en: Exposure Compensation
vi: Bù Phơi sáng

en: Exposure Compensation (EV)
vi: Bù phơi sáng (EV)

en: Exposure Delay Mode
vi: Chế độ phơi sáng trễ

en: Exposure Display Status
vi: Trạng thái hiển thị phơi sáng

en: Exposure ISO Step
vi: Bước ISO phơi sáng

en: Exposure Index (film speed ISO)
vi: Số mũ phơi sáng (tốc độ phim ISO)

en: Exposure Indicate Lightup
vi: Đèn ngụ ý phơi sáng

en: Exposure Indicate Status
vi: Trạng thái ngụ ý phơi sáng

en: Exposure Lock
vi: Khóa phơi sáng

en: Exposure Meter
vi: Cái đo Phơi sáng

en: Exposure Metering
vi: Đo phơi sáng

en: Exposure Metering Mode
vi: Chế độ đo phơi sáng

en: Exposure Program
vi: Chương trình phơi sáng

en: Exposure Program Mode
vi: Chế độ chương trình phơi sáng

en: Exposure Step
vi: Bước phơi sáng

en: Exposure Time
vi: Thời gian phơi bày

en: Exposure compensation
vi: Bù phơi sáng

en: Exposure compensation changed
vi: Sự bù phơi sáng đã thay đổi

en: Exposure compensation: %d
vi: Sự bù phơi sáng: %d

en: Exposure compensation: %s
vi: Sự bù phơi sáng: %s

en: Exposure delay mode
vi: Chế độ phơi sáng trễ

en: Exposure level on preview
vi: Độ phơi sáng khi xem thử

en: External Flash
vi: Đèn nháy ngoài

en: External Flash Attached
vi: Đèn nháy ngoài bị gắn nối

en: External Flash Compensation
vi: Bù đèn nháy ngoài

en: External Flash Mode
vi: Chế độ đèn nháy ngoài

en: External Flash Sort
vi: Sắp xếp đèn nháy ngoài

en: External Flash Status
vi: Trạng thái đèn nháy ngoài

en: External sync
vi: Đồng bộ bên ngoài

en: Extra Fine
vi: Cực tốt

en: Extra high
vi: Cực cao

en: F-Number
vi: Số F

en: FATAL ERROR: initial CRC value for length %d unknown
vi: LỖI NGHIÊM TRỌNG: không rõ giá trị CRC đầu tiên cho độ dài %d

en: FLASH:
     Files: %d
vi: CỰC NHANH:
     Tập tin: %d

en: FNumber Lock
vi: Khóa Số F

en: FV Locked
vi: Khóa FV

en: FV lock
vi: Khóa F

en: Face-priority AF
vi: AF ưu tiên dò tìm khuôn mặt

en: Factory Default
vi: Mặc định của hãng

en: Failed to enable liveview on a Nikon 1, but it is required for capture
vi: Gặp lỗi khi bật kính ngắm trên Nikon 1, nhưng nó lại được yêu cầu để chụp

en: Faithful
vi: Trung thực

en: Far %d
vi: Xa %d

en: Far 1
vi: Xa 1

en: Far 2
vi: Xa 2

en: Far 3
vi: Xa 3

en: Far scene
vi: Cảnh ở xa

en: Fast Filesystem
vi: Hệ thống tập tin nhanh

en: Fast shutter
vi: Chập nhanh

en: File
vi: Tập tin

en: File '%s' could not be found in folder '%s'.
vi: Không tìm thấy tập tin “%s” trong thư mục “%s”.

en: File '%s/%s' does not exist.
vi: Tập tin “%s/%s” không tồn tại

en: File Deletion,
vi: Xóa tập tin,

en: File Number Sequencing
vi: Thứ tự số hiệu tập tin

en: File Upload
vi: Tải lên tập tin

en: File compression
vi: Nén tập tin

en: File exists
vi: Tập tin đã có

en: File not found
vi: Không tìm thấy tập tin

en: File protected.
vi: Tập tin đã bảo vệ.

en: File resolution
vi: Độ phân giải tập tin

en: File size is %ld bytes. The size of the largest file possible to upload is: %i bytes.
vi: Kích cỡ tập tin: %ld byte.
    Kích cỡ của tập tin lớn nhất có thể tải lên: %i byte.

en: File type
vi: Kiểu tập tin

en: File upload failed.
vi: Lỗi tải lên tập tin.

en: File was too big. You may have to turn your camera off and back on before uploading more files.
vi: Tập tin quá lớn. Có lẽ bạn cần phải tắt máy ảnh, rồi mở lại trước khi tải lên tập tin thêm.

en: Filename Conflicts
vi: Xung đột tên tập tin

en: Filename Invalid
vi: Tên tập tin không hợp lệ

en: Filename Required
vi: Cần tên tập tin

en: Filetype: FlashPix (
vi: Kiểu tập tin: FlashPix (

en: Filetype: JPEG (
vi: Kiểu tập tin: JPEG (

en: Fill flash
vi: Tô đầy nháy đèn

en: Finder ISO Display
vi: Hiển thị ISO Tìm

en: Fine
vi: Tốt

en: Fireworks
vi: Pháo hoa

en: Firmware Revision: %8s
vi: Bản sửa đổi Firmware: %8s

en: Firmware Revision: %8s
    Pictures:     %i
    Memory Total: %ikB
    Memory Free:  %ikB
vi: Bản sửa đổi Firmware: %8s
    Ảnh:                  %i
    Tổng bộ nhớ:          %ikB
    Bộ nhớ còn trống:     %ikB

en: Firmware Revision: %d.%d
vi: Bản sửa đổi Firmware: %d.%d

en: Firmware Version
vi: Phiên bản Firmware

en: Firmware version: %d.%02d
vi: Phiên bản Firmware: %d.%02d

en: Fisheye
vi: Mắt cá

en: Fixed
vi: Cố định

en: Flash
vi: Nháy đèn

en: Flash Charged
vi: Đèn nháy đã sạc

en: Flash Command A Compensation
vi: Bù A câu lệnh đèn nháy

en: Flash Command A Mode
vi: Chế độ A câu lệnh đèn nháy

en: Flash Command A Value
vi: Giá trị A câu lệnh đèn nháy

en: Flash Command B Compensation
vi: Bù B câu lệnh đèn nháy

en: Flash Command B Mode
vi: Chế độ B câu lệnh đèn nháy

en: Flash Command B Value
vi: Giá trị B câu lệnh đèn nháy

en: Flash Command Channel
vi: Kênh câu lệnh đèn nháy

en: Flash Command Self Compensation
vi: Tự bù câu lệnh đèn nháy

en: Flash Command Self Mode
vi: Chế độ tự làm câu lệnh đèn nháy

en: Flash Command Self Value
vi: Tự đặt giá trị câu lệnh đèn nháy

en: Flash Commander Mode
vi: Chế độ quản lý đèn nháy

en: Flash Commander Power
vi: Điện quản lý đèn nháy

en: Flash Compensation
vi: Sự bù đèn nháy

en: Flash Exposure Compensation
vi: Sự bù phơi sáng đèn nháy

en: Flash Level Lock
vi: Khóa cấp nháy đèn

en: Flash Lock
vi: Khóa đèn nháy

en: Flash MRepeat Count
vi: Đếm lần MRepeat đèn nháy

en: Flash MRepeat Interval
vi: Khoảng MRepeat đèn nháy

en: Flash MRepeat Value
vi: Giá trị MRepeat đèn nháy

en: Flash Mode
vi: Chế độ Đèn nháy

en: Flash Mode Commander Power
vi: Điện quản lý chế độ đèn nháy

en: Flash Mode Manual Power
vi: Chế độ đèn nháy có điện thủ công

en: Flash Off
vi: Đèn nháy tắt

en: Flash Open
vi: Đèn nháy đã mở

en: Flash Quantity Count
vi: Đếm lần nháy đèn

en: Flash Setting
vi: Cài đặt đèn nháy

en: Flash Settings
vi: Cài đặt đèn nháy

en: Flash Shutter Speed
vi: Tốc độ cửa chập đèn nháy

en: Flash Sign
vi: Dấu đèn nháy

en: Flash Sync. Speed
vi: Tốc độ đồng bộ nháy đèn

en: Flash White Balance Bias
vi: Khuynh hướng cân bằng trắng đèn nháy

en: Flash auto
vi: Đèn nháy ở chế độ tự động

en: Flash mode changed
vi: Chế độ đèn nháy bị thay đổi

en: Flash mode: auto,
vi: Chế độ đèn nháy: tự động

en: Flash mode: force,
vi: Chế độ đèn nháy: buộc,

en: Flash mode: off
vi: Chế độ đèn nháy: tắt

en: Flash off
vi: Tắt Đèn nháy

en: Flash on
vi: Bật Đèn nháy

en: Flash only
vi: Chỉ nháy đèn

en: Flash/aperture
vi: Đèn/khẩu độ

en: Flash/speed
vi: Đèn/tốc độ

en: Flash/speed/aperture
vi: Đèn/tốc độ/khẩu độ

en: FlashLight : Auto
vi: Đèn nháy : Tự động

en: FlashLight : Auto (RedEye Reduction)
vi: Đèn nháy : tự động (giảm mặt đỏ)

en: FlashLight : Off
vi: Đèn nháy : Tắt

en: FlashLight : On
vi: Đèn nháy : Bật

en: FlashLight : On (RedEye Reduction)
vi: Đèn nháy : Bật (giảm mắt đỏ)

en: FlashLight : undefined
vi: Đèn nháy : chưa định nghĩa

en: Flexible Program
vi: Chương trình mềm dẻo

en: Flicker Reduction
vi: Giảm rung

en: Flourescent
vi: Huỳnh quang

en: Flourescent Type
vi: Loại huỳnh quang

en: Fluorescent
vi: Huỳnh quang

en: Fluorescent H
vi: Huỳnh quang H

en: Fluorescent Lamp 1
vi: Đèn huỳnh quang 1

en: Fluorescent Lamp 2
vi: Đèn huỳnh quang 2

en: Fluorescent Lamp 3
vi: Đèn huỳnh quang 3

en: Fluorescent Lamp 4
vi: Đèn huỳnh quang 4

en: Fluorescent Lamp 5
vi: Đèn huỳnh quang 5

en: Fluorescent White Balance Bias
vi: Khuynh hướng cân bằng trắng huỳnh quang

en: Fluorescent: Cold White
vi: Huỳnh quang: Trắng lạnh

en: Fluorescent: Day White
vi: Huỳnh quang: Trắng ngày

en: Fluorescent: Daylight
vi: Huỳnh quang: Ánh sáng ban ngày

en: Fluorescent: Tungsten
vi: Huỳnh quang: Dây tóc

en: Fluorescent: Warm White
vi: Huỳnh quang: Trắng ấm

en: Fluorescent: White
vi: Huỳnh quang: Trắng

en: Focal Length
vi: Tiêu cự

en: Focal Length Denominator
vi: Tiêu cự mẫu số

en: Focal Length Maximum
vi: Tiêu cự lớn nhất

en: Focal Length Minimum
vi: Tiêu cự nhỏ nhất

en: Focal Length Tele
vi: Tiêu cự kính viễn vọng

en: Focal Length Wide
vi: Tiêu cự rộng

en: Focus
vi: Tiêu điểm

en: Focus Area
vi: Vùng lấy nét

en: Focus Area Wrap
vi: Cuộn vùng lấy nét

en: Focus Area Zone
vi: Vùng lấy nét

en: Focus Areas
vi: Vùng lấy nét

en: Focus Distance
vi: Khoảng cách lấy nét

en: Focus Info
vi: Thông tin Lấy nét

en: Focus Lock
vi: Khóa lấy nét

en: Focus Metering
vi: Chế độ đo tiêu điểm

en: Focus Metering Mode
vi: Chế độ đo tiêu điểm

en: Focus Mode
vi: Chế độ Lấy nét

en: Focus Mode 2
vi: Chế độ Tiêu điểm 2

en: Focus Point Bright
vi: Điểm tiêu sáng

en: Focus mode changed
vi: Chế độ lấy nét bị thay đổi

en: Focus position
vi: Vị trí lấy nét

en: Focus status
vi: Tình trạng lấy nét

en: Focusing Point
vi: Điểm tiêu

en: Focusing Point on Center Only, Auto
vi: Lấy nét ở điểm trung tâm, tự động

en: Focusing Point on Center Only, Manual
vi: Điểm tiêu chỉ ở tâm, thủ công

en: Focusing error.
vi: Lỗi lấy nét.

en: Folder '%s' only contains %i files, but you requested a file with number %i.
vi: Thư mục “%s” chỉ chứa %i tập tin, còn bạn đã yêu cầu một tập tin có số %i.

en: Foliage
vi: Hoa lá

en: Food
vi: Thức ăn

en: For bulb capture to work, make sure the mode dial is switched to 'M' and set 'shutterspeed' to 'bulb'.
vi: Để chụp bằng bóng đèn, kiểm tra lại đĩa chế độ được quay đến “M” và đặt tốc độ cửa chập thành “bóng đèn”.

en: For cameras with S&Q Technologies chip.
    Should work with gtkam. Photos will be saved in PPM format.
    
    All known S&Q cameras have two resolution settings. What
    those are, will depend on your particular camera.
    A few of these cameras allow deletion of all photos. Most do not.
    Uploading of data to the camera is not supported.
    The photo compression mode found on many of the S&Q
    cameras is supported, to some extent.
    If present on the camera, video clips are seen as subfolders.
    Gtkam will download these separately. When clips are present
    on the camera, there is a little triangle before the name of
    the camera. If no folders are listed, click on the little 
    triangle to make them appear. Click on a folder to enter it
    and see the frames in it, or to download them. The frames will
    be downloaded as separate photos, with special names which
    specify from which clip they came. Thus, you may freely 
    choose to save clip frames in separate directories. or not.
vi: Đối với các máy ảnh chứa con chíp S&Q Technologies.
    
    Nên hoạt động được với gtkam.
    Các ảnh chụp được lưu theo định dạng PPM.
    
    Mọi máy ảnh S&Q đã biết có hai giá trị độ phân giải.
    Giá trị phụ thuộc vào mô hình máy ảnh.
    
    Một số máy ảnh kiểu này cũng hỗ trợ khả năng
    xóa mọi ảnh trên máy ảnh. Phần lớn không phải.
    
    Không hỗ trợ khả năng tải dữ liệu lên máy ảnh.
    
    Chế độ nén ảnh chụp của nhiều máy ảnh S&Q được hỗ trợ
    đến một chừng mực nào đó.
    
    Trích đoạn phim trên máy ảnh được thấy dạng thư mục con.
    Gtkam sẽ tải xuống mỗi thư mục một lần. Một hình giác nhỏ
    được hiển thị trước tên của máy ảnh thì ngụ ý trích đoạn
    Phim trên máy đó. Không thấy thư mục thì nhấn vào hình giác
    để làm cho thư mục xuất hiện. Nhấn vào thư mục riêng để vào nó
    và thấy các tập tin trong nó, hoặc để tải xuống các tập tin.
    Mỗi khung sẽ được tải xuống dạng ảnh chụp riêng, có tên đặc biệt
    ghi rõ trích đoạn gốc. Vì vậy bạn cũng có thể lưu trích đoạn trong
    các thư mục khác nhau.

en: For cameras with insides from S&Q Technologies, which have the 
    USB Vendor ID 0x2770 and Product ID 0x905C, 0x9050, 0x9051,
    0x9052, or 0x913D.  Photos are saved in PPM format.
    
    Some of these cameras allow software deletion of all photos.
    Others do not. No supported camera can do capture-image. All
    can do capture-preview (image captured and sent to computer).
    If delete-all does work for your camera, then capture-preview will
    have the side-effect that it also deletes what is on the camera.
    
    File uploading is not supported for these cameras. Also, none of the
    supported cameras allow deletion of individual photos by use of a
    software command.
vi: Đối với máy ảnh có sử dụng thiết bị của S&Q Technologies, cái mà có
    USB Vendor ID 0x2770 và Product ID 0x905C, 0x9050, 0x9051,
    0x9052 hoặc 0x913D các ảnh chụp sẽ được lưu theo định dạng PPM.
    
    Một số máy ảnh kiểu này cho phép xóa mọi ảnh chụp bằng phần mềm.
    Một số máy khác không. Những máy ảnh không được hỗ trợ có khả năng chụp ảnh.
    Tất cả có khả năng chụp-xem-thử (chụp ảnh rồi gửi cho máy tính).
    Nếu chức năng xóa-tất hoạt động được đối với máy ảnh của bạn,
    thế thì việc chụp-xem-thử sẽ gặp hiệu ứng side-effect mà nó
    xóa những thứ có trên máy ảnh.
    
    Việc tải tập tin lên cũng không được hỗ trợ trên những máy ảnh này.
    Cũng thế, không có máy ảnh không được hỗ trợ nào cho phép xóa
    từng bức ảnh riêng lẻ bằng phần mềm.

en: Force
vi: Ép buộc

en: Force Flash
vi: Buộc nháy đèn

en: Format card and set album name.
vi: Định dạng thẻ nhớ và đặt tên tập ảnh.

en: Format compact flash
vi: Định dạng cực nhanh gọn

en: Format storage
vi: Định dạng kho

en: Frames Left: %i
vi: Khung còn lại: %i

en: Frames Taken     : %4d
vi: Khung đã chụp    : %4d

en: Frames Taken: %i
vi: Khung đã chụp: %i

en: Framing grid
vi: Lưới khung

en: French
vi: Tiếng Pháp

en: Friendly Device Name
vi: Tên thiết bị thân thiện

en: Front-curtain sync
vi: Đồng bộ mành trước

en: Full
vi: Đầy

en: Full Image
vi: Ảnh đầy đủ

en: Full Manual
vi: Toàn thủ công

en: Full View File Format
vi: Định dạng tập tin xem đầy đủ

en: Full-time-servo AF
vi: AF động-cơ-tùy-động-toàn-thời-gian

en: Function Button 2
vi: Nút chức năng 2

en: Functional Mode
vi: Chế độ chức năng

en: Functional Mode: 0x%04x
vi: Chế độ chức năng: 0x%04x

en: General
vi: Chung

en: Generic Flat
vi: Chung phẳng

en: Generic Hierarchical
vi: Chung phân cấp

en: German
vi: Tiếng Đức

en: Get Filesystem Manifest
vi: Lấy Manifest Hệ thống tập tin

en: Get Next Data Block
vi: Lấy khối dữ liệu kế

en: Get Partial Object (64bit Offset)
vi: Lấy Đối tượng Riêng (64bit Offset)

en: Get Proximity Challenge
vi: Lấy yêu cầu trạng thái gần

en: Get Registration Response
vi: Lấy đáp ứng đăng ký

en: Get Resized Image Object
vi: Lấy đối tượng ảnh đổi cỡ

en: Get Stream
vi: Lấy luồng dữ liệu

en: Get Stream Info
vi: Lấy thông tin luồng dữ liệu

en: Get Vendor Device Info
vi: Lấy thông tin nhà sản xuất thiết bị

en: Get Vendor Extension Maps
vi: Lấy bản đồ nhà sản xuất phần mở rộng

en: Get WMDRM-ND License Response
vi: Lấy đáp ứng giấy phép WMDRM-ND

en: Get WMDRM-PD Application Response
vi: Lấy trả lời ứng dụng WMDRM-PD

en: Get device info
vi: Lấy thông tin về thiết bị

en: Get device property description
vi: Lấy mô tả thuộc tính thiết bị

en: Get device property value
vi: Lấy giá trị thuộc tính thiết bị

en: Get interdependent property description
vi: Lấy mô tả thuộc tính phụ thuộc vào nhau

en: Get license state
vi: Lấy tình trạng giấy phép

en: Get meter challenge
vi: Lấy yêu cầu cái đo

en: Get meter response
vi: Lấy đáp ứng cái đo

en: Get number of objects
vi: Lấy số đối tượng

en: Get object
vi: Lấy đối tượng

en: Get object handles
vi: Lấy các móc đối tượng

en: Get object info
vi: Lấy thông tin về đối tượng

en: Get object properties supported
vi: Lấy các thuộc tính đối tượng đã hỗ trợ

en: Get object property description
vi: Lấy mô tả thuộc tính đối tượng

en: Get object property list
vi: Lấy danh sách thuộc tính đối tượng

en: Get object property value
vi: Lấy giá trị thuộc tính đối tượng

en: Get object references
vi: Lấy các tham chiếu đối tượng

en: Get partial object
vi: Lấy đối tượng bộ phạn

en: Get secure time challenge
vi: Lấy yêu cầu giờ bảo mật

en: Get secure time response
vi: Lấy đáp ứng giờ bảo mật

en: Get storage IDs
vi: Lấy các mã hiệu cất giữ

en: Get storage info
vi: Lấy thông tin cất giữ

en: Get sync list
vi: Lấy danh sách đồng bộ

en: Get thumbnail
vi: Lấy ảnh mẫu

en: Get transferable playlist types
vi: Lấy các kiểu danh mục phát có thể truyền

en: Getting configuration...
vi: Đang lấy cấu hình…

en: Getting data...
vi: Đang lấy dữ liệu…

en: Getting file list...
vi: Đang lấy danh sách tập tin…

en: Getting file...
vi: Đang lấy tập tin…

en: Getting information on %i files...
vi: Đang lấy thông tin về %i tập tin…

en: Getting thumbnail...
vi: Đang lấy ảnh mẫu…

en: Got unexpected result 0x%x. Please contact %s.
vi: Nhận được kết quả bất thường 0x%x. Hãy liên lạc với %s.

en: Gray scale
vi: Mức xám

en: Grayscale
vi: Mức xám

en: Green
vi: Lục

en: Group Dynamic
vi: Nhóm động

en: Group PTN Type
vi: Loại PTN Nhóm

en: Group-dynamic AF
vi: AF nhóm động

en: HDR High Dynamic
vi: Tùy động ở mức cao HDR

en: HDR Mode
vi: Chế độ HDR

en: HDR Smoothing
vi: Làm mượt HDR

en: Hand-held Twilight
vi: Hoàng hôn cầm tay

en: Hardware Error
vi: Lỗi phần cứng

en: High
vi: Cao

en: High (1152 x 872)
vi: Cao (1152 × 872)

en: High (good quality)
vi: Cao (chất lượng tốt)

en: High 2
vi: Cao 2

en: High ISO Noise Reduction
vi: Giảm nhiễu ISO cao

en: High ISO noise reduction
vi: Giảm nhiễu ISO cao

en: High control
vi: Điều khiển cao

en: High key
vi: Phím cao

en: High sensitivity
vi: Độ nhạy Cao

en: High-Speed Shutter
vi: Cửa chập cao tốc

en: Highlight active focus point
vi: Tô sáng điểm tiêu hoạt động

en: Hold
vi: Giữ

en: Host Mode:		%s
    Exposure Correction:	%s
    Exposure Data:		%d
    Date Valid:		%s
    Date:			%d/%02d/%02d %02d:%02d:%02d
    Self Timer Set:		%s
    Quality Setting:	%s
    Play/Record Mode:	%s
    Card ID Valid:		%s
    Card ID:		%d
    Flash Mode:
vi: Chế độ máy chủ: %s
    Sửa chữa phơi sáng: %s
    Dữ liệu phơi sáng: %d
    Ngày hợp lệ: %s
    Ngày: %d/%02d/%02d %02d:%02d:%02d
    Đặt đồng hồ tự hẹn giờ: %s
    Độ chất lượng: %s
    Chế độ phát/thu: %s
    ID thẻ nhớ hợp lệ: %s
    ID thẻ nhớ: %d
    Chế độ nháy đèn:

en: Host power save (seconds)
vi: Tiết kiệm điện máy chủ (giây)

en: How long will it take until the camera powers off when connected to the computer?
vi: Bao lâu đến khi máy ảnh tự tắt khi được kết nối đến máy tính?

en: How long will it take until the camera powers off when not connected to the computer?
vi: Bao lâu đến khi máy ảnh tự tắt khi không được kết nối đến máy tính?

en: How long will it take until the camera powers off?
vi: Bao nhiêu phút trước khi máy ảnh tắt điện?

en: Hue Adjustment
vi: Điều chỉnh sắc độ

en: I/O in progress
vi: Đang xử lý vào/ra

en: ID
vi: MÃ SỐ

en: IP address (empty for DHCP)
vi: Địa chỉ IP (rỗng để dùng DHCP)

en: ISO Auto
vi: Tự động ISO

en: ISO Auto Hi Limit
vi: Tự động giới hạn cao ISO

en: ISO Auto High Limit
vi: Tự động giới hạn cao ISO

en: ISO Speed
vi: Tốc độ ISO

en: ISO speed changed
vi: Tốc độ ISO bị thay đổi

en: Icons
vi: Biểu tượng

en: Idle
vi: Nghỉ

en: Illegal parameter.
vi: Tham số cấm.

en: Illum Setting
vi: Cài đặt chiếu sáng

en: Image
vi: Ảnh

en: Image %s is delete protected.
vi: Ảnh %s bị bảo vệ chống xóa.

en: Image & Sound
vi: Ảnh và Âm thanh

en: Image Adjustment
vi: Điều chỉnh ảnh

en: Image Comment
vi: Ghi chú ảnh

en: Image Comment Enable
vi: Bật ghi chú ảnh

en: Image Comment String
vi: Chuỗi ghi chú ảnh

en: Image Compression
vi: Nén ảnh

en: Image Format
vi: Định dạng Ảnh

en: Image Format CF
vi: CF định dạng ảnh

en: Image Format Ext HD
vi: Đĩa cứng ngoài định dạng ảnh

en: Image Format SD
vi: SD định dạng ảnh

en: Image Mode
vi: Chế độ ảnh

en: Image Quality
vi: Chất lượng ảnh

en: Image Quality 2
vi: Chất lượng ảnh 2

en: Image Review
vi: Xem lại ảnh

en: Image Rotation
vi: Xoay ảnh

en: Image Rotation Flag
vi: Cờ xoay ảnh

en: Image Settings
vi: Cài đặt ảnh

en: Image Size
vi: Cỡ ảnh

en: Image Stabilization
vi: Làm ổn định ảnh

en: Image format changed
vi: Định dạng ảnh đã thay đổi

en: Image height: %d
vi: Độ cao ảnh: %d

en: Image number not valid.
vi: Số hiệu ảnh không hợp lệ.

en: Image protected.
vi: Ảnh bị bảo vệ.

en: Image size
vi: Cỡ ảnh

en: Image size: %d
vi: Kích cỡ ảnh: %d

en: Image type %d is not supported by this camera !
vi: Kiểu ảnh %d không được máy ảnh này hỗ trợ!

en: Image type %d not supported
vi: Không hỗ trợ kiểu ảnh %d

en: Image type is not supported
vi: Kiểu ảnh không được hỗ trợ

en: Image width: %d
vi: Độ rộng ảnh: %d

en: Img Conf Time
vi: Giờ cấu hình ảnh

en: Immediate
vi: Trực tiếp

en: In use
vi: Đang dùng

en: Incandescent
vi: Nóng sáng

en: Indicator Display
vi: Hiển thị Chỉ báo

en: Indoor
vi: Trong nhà

en: Infinity
vi: Vô hạn

en: Infinity/Fish-eye
vi: Vô hạn/Mắt cá

en: Info Disp Setting
vi: Cài đặt Giải Thông tin

en: Info Display Error Status
vi: Trạng thái phần hiển thị lỗi

en: Information
vi: Thông tin

en: Information on STV0680-based camera:
vi: Thông tin về máy ảnh dựa vào STV0680:

en: Information regarding cameras with ID 0x2770:0x9153.
    
    We do not recommend the use of a GUI program to access
    this camera, unless you are just having fun or trying to
    see if you can blow a fuse.
    For production use, try
    gphoto2 -P
    from the command line.
    Note: it is not possible to download video clips.
vi: Thông tin về máy ảnh có mã số 0x2770:0x9153.
    
    Không khuyên bạn sử dụng một chương trình có giao diện đồ họa (GUI)
    để truy cập đến máy ảnh này, trừ để thử nghiệm và/hay làm nổ cầu chì.
    Để sử dụng hằng ngày, thử câu lệnh:
    gphoto2 -P
    trên dòng lệnh.
    Ghi chú: không thể tải về trích phim.

en: Initial camera response '%c' unrecognized
vi: Không nhận ra đáp ứng máy ảnh đầu tiên “%c”

en: Initiate capture
vi: Bắt đầu chụp

en: Initiate open capture
vi: Khởi tạo chụp mở

en: Intelligent Auto
vi: Tự động thông minh

en: Intelligent Auto Flash Off
vi: Tắt nháy đèn tự động thông minh

en: Internal RAM
vi: RAM trên máy

en: Internal error #1 in get_file_func() (%s line %i)
vi: lỗi nội bộ #1 trong hàm lấy tập tin get_file_func() (%s dòng %i)

en: Internal error (1).
vi: Lỗi nội bộ (1).

en: Internal error (2).
vi: Lỗi nội bộ (2).

en: Internal error looking for camlibs. (path names too long?)
vi: Gặp lỗi nội bộ khi tìm các thư viện máy ảnh (tên đường dẫn quá dài ?)

en: Internal memory: %d MB total, %d MB free.
vi: Bộ nhớ nội bộ: %d MB tổng, %d MB trống.

en: Invalid
vi: Không hợp lệ

en: Invalid ISO speed setting
vi: Cài đặt tốc độ ISO không hợp lệ

en: Invalid Status
vi: Trạng thái không hợp lệ

en: Invalid Value ( %d )
vi: Giá trị không hợp lệ (%d)

en: Invalid aperture setting
vi: Cài đặt độ mở không hợp lệ

en: Invalid beep mode setting
vi: Sai đặt chế độ bíp

en: Invalid capture size class setting
vi: Cài đặt lớp kích cỡ chụp không hợp lệ

en: Invalid exposure compensation setting
vi: Cài đặt bù phơi sáng không hợp lệ

en: Invalid flash mode setting
vi: Sai đặt chế độ đèn nháy

en: Invalid focus mode setting
vi: Cài đặt chế độ lấy nét không hợp lệ

en: Invalid image format setting
vi: Cài đặt định dạng ảnh không hợp lệ

en: Invalid shooting mode setting
vi: Sai đặt chế độ chụp ảnh

en: Invalid shutter speed setting
vi: Cài đặt tốc độ chập không hợp lệ

en: Iris error.
vi: Lỗi màn trập.

en: Italian
vi: Tiếng Ý

en: JD11
    Marcus Meissner <marcus@jet.franken.de>
    Driver for the Jenoptik JD11 camera.
    Protocol reverse engineered using WINE and IDA.
vi: JD11
    Marcus Meissner <marcus@jet.franken.de>
    Trình điều khiển cho máy ảnh Jenoptik JD11.
    Giao diện được thiết kế đối chiếu dùng WINE và IDA.

en: JD11 Configuration
vi: Cấu hình JD11

en: JPEG Basic
vi: JPEG cơ bản

en: JPEG Compression Policy
vi: Chính sách nén JPEG

en: JPEG Fine
vi: JPEG tốt

en: JPEG Norm
vi: JPEG chuẩn

en: JPEG Normal
vi: JPEG chuẩn

en: Japanese
vi: Tiếng Nhật

en: Keep filename on upload
vi: Giữ tên tập tin khi tải lên

en: Kids and pets
vi: Trẻ em và động vật

en: Known problems:
    
    1. If the Kodak DC3200 does not receive a command at least every 10 seconds, it will time out, and will have to be re-initialized. If you notice the camera does not respond, simply re-select the camera. This will cause it to reinitialize.
vi: Vấn đề đã biết:
    
    1. Nếu máy ảnh Kodak DC3200 không nhận lệnh trong vòng 10 giây, nó sẽ quá thời nên phải được khởi tạo lại. Bạn thấy máy ảnh không đáp ứng thì đơn giản chọn nó lần nữa: hành động này sẽ gây ra nó khởi tạo lại.

en: Known problems:
    
    If communications problems occur, reset the camera and restart the application.  The driver is not robust enough yet to recover from these situations, especially if a problem occurs and the camera is not properly shutdown at speeds faster than 9600.
vi: Vấn đề đã biết:
    
    Gặp khó khăn liên lạc thì đặt lại máy ảnh và khởi chạy lại ứng dụng. Trình điều khiển chưa đủ mạnh để phục hồi sau trường hợp kiểu này, đặc biệt nếu gặp khó khăn và máy ảnh không được tắt đúng ở tốc độ truyền nhanh hơn 9600 bps.

en: Kodak DC120 Camera Library
    Scott Fritzinger <scottf@gphoto.net>
    Camera Library for the Kodak DC120 camera.
    (by popular demand).
vi: Thư viện máy ảnh Kodak DC120
    Scott Fritzinger <scottf@gphoto.net>
    Thư viện máy ảnh cho máy ảnh Kodak DC120.
    (được nhiều người yêu cầu).

en: Kodak DC240 Camera Library
    Scott Fritzinger <scottf@gphoto.net> and Hubert Figuiere <hfiguiere@teaser.fr>
    Camera Library for the Kodak DC240, DC280, DC3400 and DC5000 cameras.
    Rewritten and updated for gPhoto2.
vi: Thư viện máy ảnh Kodak DC240
    Scott Fritzinger <scottf@gphoto.net> và Hubert Figuiere <hfiguiere@teaser.fr>
    Thư viện máy ảnh cho các máy ảnh Kodak DC240, DC280, DC3400 và DC5000.
    Được tạo lại và cập nhật cho gPhoto2.

en: Kodak DC3200 Driver
    Donn Morrison <dmorriso@gulf.uvic.ca>
    
    Questions and comments appreciated.
vi: Trình điều khiển Kodak DC3200
    Donn Morrison <dmorriso@gulf.uvic.ca>
    
    Mời bạn hỏi câu và ghi chú.

en: Kodak EZ200 driver
    Bucas Jean-Francois <jfbucas@tuxfamily.org>
vi: Trình điều khiển Kodak EZ200
    Bucas Jean-Francois <jfbucas@tuxfamily.org>

en: Konica Configuration
vi: Cấu hình Konica

en: Konica Q-M150 Library
    Marcus Meissner <marcus@jet.franken.de>
    Aurelien Croc (AP2C) <programming@ap2c.com>
    http://www.ap2c.com
    Support for the french Konica Q-M150.
vi: Thư viện Konica Q-M150
    Marcus Meissner <marcus@jet.franken.de>
    Aurelien Croc (AP2C) <programming@ap2c.com>
    http://www.ap2c.com
    Hỗ trợ máy ảnh Konica Q-M150 Pháp.

en: Konica library
    Lutz Mueller <lutz@users.sourceforge.net>
    Support for all Konica and several HP cameras.
vi: Thư viện Konica
    Lutz Mueller <lutz@users.sourceforge.net>
    Hỗ trợ mọi máy ảnh Konica và vài máy ảnh HP.

en: Korean
vi: Tiếng Hàn Quốc

en: LCD Auto Off (in seconds)
vi: Tự động tắt LCD (theo giây)

en: LCD Auto Shut Off (seconds)
vi: Tự động tắt LCD (giây)

en: LCD Backlight
vi: Chiếu sáng mặt sau LCD

en: LCD Backlight and Info Display
vi: Chiếu sáng mặt sau LCD và Hiển thị thông tin

en: LCD Brightness
vi: Độ sáng LCD

en: LCD Illumination
vi: Chiếu sáng LCD

en: LCD Mode
vi: Chế độ LDC

en: LCD Off Time
vi: Thời gian tắt LCD

en: LED Mode
vi: Chế độ LED

en: LG GSM generic driver
    Guillaume Bedot <littletux@zarb.org>
vi: Trình điều khiển chung LG GSM
    Guillaume Bedot <littletux@zarb.org>

en: Landscape
vi: Phong cảnh

en: Language
vi: Ngôn ngữ

en: Largan driver
    Hubert Figuiere <hfiguiere@teaser.fr>
vi: Trình điều khiển Largan
    Hubert Figuiere <hfiguiere@teaser.fr>

en: Large
vi: Lớn

en: Large Fine JPEG
vi: JPEG Tốt lớn

en: Large Normal JPEG
vi: JPEG chuẩn lớn

en: Left
vi: Trái

en: Lens Cover Present
vi: Ống kính còn đang đậy

en: Lens Focal Length (Non CPU)
vi: Tiêu cự ống kính (khác CPU)

en: Lens ID
vi: Mã số ống kính

en: Lens Maximum Aperture (Non CPU)
vi: Độ mở tối đa của ống kính (khác CPU)

en: Lens Mode
vi: Chế độ ống kính

en: Lens Name
vi: Tên ống kính

en: Lens Sort
vi: Sắp xếp Ống kính

en: Lens Type
vi: Kiểu ống kính

en: Lens direction does not match flash light
vi: Hướng ống kính không tương ứng với đèn nháy

en: Lens is not connected
vi: Chưa kết nối ống kính

en: Light
vi: Nhẹ

en: Light Meter
vi: Đo sáng

en: Light on dark
vi: Sáng trên tối

en: Light too dark.
vi: Ánh sáng quá tối.

en: List Wifi profiles
vi: Liệt kê hồ sơ WIFI

en: List all files
vi: Liệt kê mọi tập tin

en: Listing files in '%s'...
vi: Đang liệt kê các tập tin trong “%s”…

en: Listing folders in '%s'...
vi: Đang liệt kê các thư mục trong “%s” …

en: Lithium Ion
vi: Iôn Lithi

en: Live View AF Area
vi: Xem trực tiếp vùng AF

en: Live View AF Focus
vi: Xem trực tiếp Lấy nét AF

en: Live View AF Mode
vi: Xem trực tiếp Chế độ AF

en: Live View Drive Mode
vi: Chế độ chạy xem trực tiếp

en: Live View Image Zoom Ratio
vi: Tỷ lệ phóng to ảnh xem trực tiếp

en: Live View Mode
vi: Chế độ xem trực tiếp

en: Live View Prohibit Condition
vi: Điều kiện cấm xem trực tiếp

en: Live View Status
vi: Trạng thái xem trực tiếp

en: Loading camera drivers from '%s'...
vi: Đang nạp các trình điều khiển máy ảnh từ “%s”…

en: Local
vi: Cục bộ

en: Localization
vi: Bản địa hóa

en: Localization data corrupt.
vi: Dữ liệu bản địa hóa bị hỏng.

en: Localization data too long.
vi: Dữ liệu bản địa hóa quá dài.

en: Localization file too long!
vi: Tập tin bản địa hóa quá dài.

en: Lock
vi: Khóa

en: Logitech Clicksmart 310 driver
    Theodore Kilgore <kilgota@auburn.edu>
vi: Trình điều khiển Logitech Clicksmart 310
    Theodore Kilgore <kilgota@auburn.edu>

en: Long Exp Noise Reduction
vi: Giảm nhiễu phơi sáng lâu

en: Long Exposure Noise Reduction
vi: Giảm nhiễu phơi sáng lâu

en: Long shutter
vi: Chập dài

en: Looking for camera ...
vi: Đang tìm máy ảnh…

en: Looks like a modem, not a camera
vi: Hình như bộ điều giải, không phải máy ảnh

en: Lossless
vi: Không mất

en: Lossy
vi: Mất

en: Low
vi: Thấp

en: Low (576 x 436)
vi: Thấp (576 × 436)

en: Low (best quality)
vi: Thấp (chất lượng tốt nhất)

en: Low 2
vi: Thấp 2

en: Low Light
vi: Ít sáng

en: Low Speed Synchronization
vi: Đồng bộ hóa thấp tốc

en: Low contrast
vi: Tương phản thấp

en: Low key
vi: Phím thấp

en: Low sensitivity
vi: Độ nhạy Thấp

en: Low sharpening
vi: Mài sắc thấp

en: Low-Speed Shutter
vi: Cửa chập thấp tốc

en: Low-speed shutter function not available
vi: Chức năng cửa chấp thấp cao không sẵn dùng

en: Lower case letters in %s not allowed.
vi: Không cho phép chữ thường trong %s.

en: M3U Playlist
vi: Danh mục nhạc M3U

en: MF (fixed)
vi: MF (cố định)

en: MF (selection)
vi: MF (vùng chọn)

en: MHT Compiled HTML Document
vi: Tài liệu HTML đã biên dịch MHT

en: MPL Playlist
vi: Danh mục nhạc MPL

en: MTR > Under
vi: MTR > bên dưới

en: Managed
vi: Quản lý

en: Manual
vi: Bằng tay

en: Manual 2
vi: Bằng tay 2

en: Manual Focus
vi: Lấy nét thủ công

en: Manual Mode Bracketing
vi: Chế độ Bủa vây bằng tay

en: Manual Movie Setting
vi: Cài đặt quay phim thủ công

en: Manual Set Lens Number
vi: Đặt số ống kính bằng tay

en: Manual focus
vi: Lấy nét bằng tay

en: Manufacturer: %s
vi: Hãng chế tạo: %s

en: Mars MR97310 camera library
    Theodore Kilgore <kilgota@auburn.edu>
vi: Thư viện máy ảnh Mars MR97310
    Theodore Kilgore <kilgota@auburn.edu>

en: Mars MR97310 camera.
    There is %i photo in it.
     | Mars MR97310 camera.
    There are %i photos in it.
vi[0]: Máy ảnh Mars MR97310.
    Nó chứa %i ảnh.

en: Matrix
vi: Ma trận

en: Matrix metering
vi: Đo ma trận

en: Matthew G. Martin
    Based on fujiplay by Thierry Bousch <bousch@topo.math.u-psud.fr>
vi: Matthew G. Martin
    Dựa vào fujiplay của Thierry Bousch <bousch@topo.math.u-psud.fr>

en: Max. Aperture at Max. Focal Length
vi: Độ mở cực đại ở tiêu cự lớn nhất

en: Max. Aperture at Min. Focal Length
vi: Độ mở cực đại ở tiêu cự nhỏ nhất

en: Max. Focal Length
vi: Tiêu cự lớn nhất

en: Maximal
vi: Tối đa

en: Maximum Aperture at Focal Length Maximum
vi: Độ mở đại ở tiêu cự tiểu

en: Maximum Aperture at Focal Length Minimum
vi: Độ mở đại ở tiêu cự tiểu

en: Maximum Shots
vi: Lần chụp tối đa

en: Maximum continuous release
vi: Thời gian bấm máy liên tiếp tối đa

en: Maximum number of Images: %d
vi: Số ảnh tối đa: %d

en: Media Card
vi: Thẻ nhớ ảnh/nhạc

en: Media Card Group
vi: Nhóm thẻ nhớ ảnh/nhạc

en: Media Cast
vi: Quảng bá ảnh/nhạc

en: Medium
vi: Vừa

en: Medium (1152 x 872)
vi: Vừa (1152 × 872)

en: Medium (better quality)
vi: Vừa (chất lượng tốt hơn)

en: Medium 1
vi: Vừa 1

en: Medium 2
vi: Vừa 2

en: Medium 3
vi: Vừa 3

en: Medium Fine JPEG
vi: JPEG Tốt vừa

en: Medium High
vi: Vừa cao

en: Medium Low
vi: Vừa thấp

en: Medium Normal JPEG
vi: JPEG chuẩn vừa

en: Medium high
vi: Vừa cao

en: Medium sensitivity
vi: Độ nhạy Trung bình

en: Memory Left: %i bytes
vi: Bộ nhớ còn lại: %i byte

en: Memory card
vi: Thẻ nhớ

en: Memory card status (%d): %s
vi: Trạng thái thẻ nhớ (%d): %s

en: Memory in camera: %d Mbit.
vi: Bộ nhớ máy ảnh: %d Mbit.

en: Menu Bank Name A
vi: Tên nhóm trình đơn A

en: Menu Bank Name B
vi: Tên nhóm trình đơn B

en: Menu Bank Name C
vi: Tên nhóm trình đơn C

en: Menu Bank Name D
vi: Tên nhóm trình đơn D

en: Menus and Playback
vi: Trình đơn và Phát lại

en: Metadata only supported for MTP devices.
vi: Siêu dữ liệu chỉ được hỗ trợ cho thiết bị kiểu MTP.

en: Meter Off Time
vi: Thời gian tắt cái đo

en: Metering Mode
vi: Chế độ đo

en: Mf Drive Step End
vi: Bước Đi Mf gặp kết thúc

en: Mf Drive Step Insufficiency
vi: Bước Đi Mf không đủ

en: Microphone off
vi: Tắt microphone

en: Microsoft Excel Spreadsheet (.xls)
vi: Bảng tính Excel của Microsoft™ (.xls)

en: Microsoft Powerpoint (.ppt)
vi: Trình diễn PowerPoint của Microsoft™ (.ppt)

en: Microsoft Word Document
vi: Tài liệu Word của Microsoft™

en: Min. Focal Length
vi: Tiêu cự nhỏ nhất

en: Miniature effect
vi: Hiệu ứng thu nhỏ

en: Minimal
vi: Tối thiểu

en: Minimum Shutter Speed
vi: Tốc độ màn chập tối đa

en: Minolta Dimage V Camera Library
    %s
    Gus Hartmann <gphoto@gus-the-cat.org>
    Special thanks to Minolta for the spec.
vi: Thư viện máy ảnh Minolta Dimage V
    %s
    Gus Hartmann <gphoto@gus-the-cat.org>
    Cám ơn đặc biệt Minolta đã cung cấp đặc tả.

en: Mirror Up
vi: Nhân bản lên

en: Mirror Up Sequence
vi: Thứ tự lên máy nhân

en: Misc exposure/lens settings
vi: Cài đặt phơi sáng/ống kính linh tinh

en: Missing Number
vi: Số thiếu

en: Ml Spot Position
vi: Vị trí chấm MI

en: Model ID
vi: Mã hiệu mô hình

en: Model:			Minolta Dimage V (%s)
    Hardware Revision:	%s
    Firmware Revision:	%s
vi: Mô hình: Minolta Dimage V (%s)
    Bản sửa đổi phần cứng: %s
    Bản sửa đổi Firmware: %s

en: Model:
vi: Mô hình:

en: Model: %s
vi: Mẫu: %s

en: Model: %s
    Capacity: %i Mb
    Power: %s
    Auto Off Time: %i min
    Mode: %s
    Images: %i/%i
    Date display: %s
    Date and Time: %s
vi: Mẫu: %s
    Dung lượng: %i Mb
    Điện: %s
    Tự động tắt: %i phút
    Chế độ: %s
    Ảnh: %i/%i
    Hiện ngày: %s
    Ngày và Giờ: %s

en: Model: %s
    Memory: %d byte(s) of %d available
vi: Mô hình: %s
    Bộ nhớ: %d byte trên %d có thể sử dụng

en: Model: %s
    Serial Number: %s,
    Hardware Version: %i.%i
    Software Version: %i.%i
    Testing Software Version: %i.%i
    Name: %s,
    Manufacturer: %s
vi: Mô hình: %s
    Số sản xuất: %s,
    Phiên bản phần cứng: %i.%i
    Phiên bản phần mềm: %i.%i
    Phiên bản phần mềm thử nghiệm: %i.%i
    Tên: %s,
    Hãng chế tạo: %s

en: Model: %x, %x, %x, %x
vi: Mô hình: %x, %x, %x, %x

en: Model: Kodak %s
vi: Mô hình: Kodak %s

en: Modeling Flash
vi: Làm mẫu đèn nháy

en: Modelling Flash
vi: Mô hình Đèn nháy ngoài

en: Moderate
vi: Giảm nhẹ

en: Monitor
vi: Màn hình

en: Monitor Off Delay
vi: Tắt theo dõi trễ

en: Monochrome
vi: Đơn sắc

en: Month/Day/Year
vi: Tháng/Ngày/Năm

en: Move object
vi: Chuyển đối tượng

en: Movie
vi: Phim

en: Movie Capture
vi: Quay phim

en: Movie Card Slot
vi: Khe thẻ nhớ Quay phim

en: Movie F-Number
vi: Số F phim

en: Movie High ISO Noise Reduction
vi: Giảm nhiễu ISO cao cho phim

en: Movie ISO Speed
vi: Tốc độ ISO phim

en: Movie Microphone
vi: Mic quay phim

en: Movie Quality
vi: Chất lượng rạp hát

en: Movie Resolution
vi: Độ phân giải phim

en: Movie Screen Size
vi: Kích cỡ màn hình phim

en: Movie Shutter Speed 2
vi: Tốc độ màn chập 2 phim

en: Movie Sound
vi: Âm thanh của phim

en: Movie Voice
vi: Tiếng nói phim

en: Multi Frame Noise Reduction
vi: Giảm nhiễu đa Khung

en: Multi Spot
vi: Đa chấm

en: Multi spot
vi: Đa điểm

en: Multi-Spot Metering
vi: Đo ít (nhiều điểm)

en: Multi-spot
vi: Đa-điểm

en: Multiple Focusing Points (Center)
vi: Lấy nét nhiều điểm tiêu (tâm)

en: Multiple Focusing Points (Left)
vi: Lấy nét nhiều điểm tiêu (Trái)

en: Multiple Focusing Points (No Specification), Manual
vi: Lấy nét nhiều điểm tiêu (Chưa có đặc tả), Bằng tay

en: Multiple Focusing Points (Right)
vi: Lấy nét nhiều điểm tiêu (Phải)

en: Multiple Focusing Points, Auto
vi: Lấy nét nhiều điểm tiêu, Tự động

en: Multiselector
vi: Bộ đa chọn

en: Mup Mirror up
vi: Mup Lên nhân bản

en: Mustek MDC-800 gPhoto2 Library
    Henning Zabel <henning@uni-paderborn.de>
    Ported to gphoto2 by Marcus Meissner <marcus@jet.franken.de>
    Supports Serial and USB Protocols.
vi: Thư viện gPhoto2 Mustek MDC-800
    Henning Zabel <henning@uni-paderborn.de>
    Chuyển sang gphoto2 bởi Marcus Meissner <marcus@jet.franken.de>
    Hỗ trợ cả hai giao thức nối tiếp và USB.

en: MyColors
vi: MàuMình

en: NEF (Raw)
vi: NEF (Thô)

en: NEF+Basic
vi: NEF+Cơ bản

en: NEF+Fine
vi: NEF+Tốt

en: NEF+Normal
vi: NEF+Chuẩn

en: NIKON Auto Bracketing Set
vi: NIKON: Tự động Bủa vây

en: NOT RECOGNIZED
vi: KHÔNG NHẬN RA

en: NULL parameter "%s" in %s line %i
vi: Tham số không có giá trị “%s” trong %s dòng %i

en: Name "%s" from camera does not match any known camera
vi: Tên “%s” từ máy ảnh không tương ứng với máy ảnh đã biết.

en: Name '%s' (%li characters) too long, maximum 30 characters are allowed.
vi: Tên “%s” (%li ký tự) quá dài, chỉ cho phép tối đa 30 ký tự.

en: Name Prefix
vi: Tiền tố tên

en: Name to set on card when formatting.
vi: Tên cần đặt trên thẻ nhớ khi định dạng.

en: Near %d
vi: Gần %d

en: Near 1
vi: Gần 1

en: Near 2
vi: Gần 2

en: Near 3
vi: Gần 3

en: Network mask
vi: Mặt nạ mạng

en: Neutral
vi: Trung lập

en: Next
vi: Kế tiếp

en: Nickel cadmium
vi: Ni Cd

en: Nickel hydride
vi: Ni hyddrua

en: Night Landscape
vi: Phong cảnh đêm

en: Night Portrait
vi: Chân dung đêm

en: Night Scene
vi: Cảnh đêm

en: Night View
vi: Xem đêm

en: Night Vision
vi: Chụp ảnh đêm

en: Night landscape
vi: Phong cảnh đêm

en: Night scene
vi: Cảnh đêm

en: Night snapshot
vi: Chụp ảnh trong đêm

en: Nikon Capture 1,
vi: Chụp Nikon 1,

en: Nikon Capture 2,
vi: Chụp Nikon 2,

en: Nikon Capture 3,
vi: Chụp Nikon 3,

en: Nikon Coolpix 880:
        Camera configuration (or preferences):
    
            The optical zoom does not properly
            function.
    
            Not all configuration settings
            can be properly read or written, for
            example, the fine tuned setting of
            white balance, and the language settings.
    
            Put the camera in 'M' mode in order to
            to set the shutter speed.
vi: Máy ảnh Nikon Coolpix 880:
        Cấu hình máy ảnh:
    
            Khả năng thu phóng quang
    	không chức năng đúng.
    
            Không phải tất cả các Cài đặt
    	cấu hình có thể được đọc hay viết
    	cho đúng, thí dụ các Cài đặt ngôn ngữ,
    	và Cài đặt điều chỉnh chính xác cân bằng trắng.
          	Hãy đặt máy ảnh trong chế độ “M”
    	để đặt tốc độ của chập.

en: Nikon Coolpix 995:
        Camera configuration (preferences) for this
        camera are incomplete, contact the gphoto
        developer mailing list
        if you would like to contribute to this
        driver.
    
        The download should function correctly.
vi: Máy ảnh Nikon Coolpix 995:
    	Cấu hình máy ảnh cho máy ảnh này
    	chưa hoàn tất, hãy liên lạc với
    	hộp thư chung nhà phát triển gphoto
    	(tiếng Anh) nếu bạn muốn đóng góp
    	cùng trình điều khiển này.
    
        	Tiến trình tải xuống nên chạy được.

en: Nikon Exposure Time
vi: Thời gian phơi sáng Nikon

en: Nikon Flash Mode
vi: Chế độ Đèn nháy Nikon

en: Nikon Viewfinder
vi: Khung ngắm Nikon

en: Nikon autofocus drive did not focus.
vi: Trình điều khiển tự động lấy nét của Nikon không làm việc.

en: Nikon changeafarea works only in LiveView mode.
vi: Tiếc changeafarea Nikon của bạn chỉ hỗ trợ chế độ ngắm Sống.

en: Nikon disable liveview failed
vi: Gặp lỗi khi tắt chức năng kính ngắm Nikon

en: Nikon enable liveview failed
vi: Gặp lỗi khi bật kính ngắm Nikon

en: Nikon manual focus at limit.
vi: Lấy nét bằng tay Nikon ở giới hạn.

en: Nikon manual focus stepping too small.
vi: Bước lấy nét bằng tay Nikon quá nhỏ.

en: Nikon manual focus works only in LiveView mode.
vi: Lấy nét bằng tay trên máy Nikon chỉ làm việc trên chế độ Ngắm sống.

en: No
vi: Không

en: No CF Card Release
vi: Không thẻ nhớ CF bấm máy

en: No Compact Flash Card detected
vi: Không phát hiện thẻ nhớ cực nhanh gọn (CF)

en: No Dual Iris
vi: Không mống mắt đôi

en: No EXIF data available for %s.
vi: Không có dữ liệu EXIF sẵn sàng cho %s.

en: No File Deletion,
vi: Không xóa tập tin,

en: No File Upload
vi: Không tải lên tập tin

en: No Flash
vi: Không đèn nháy

en: No Open Capture,
vi: Không chụp mở,

en: No Power Light
vi: Không đèn có điện

en: No Resolution Switch
vi: Không chuyển đổi độ phân giải

en: No SD Card inserted.
vi: Không có thẻ nhớ SD đã nạp.

en: No answer from the camera.
vi: Máy ảnh không trả lời.

en: No audio file could be found for %s
vi: Không tìm thấy tập tin âm thanh cho %s

en: No camera manual available.
vi: Không có sẵn sổ tay máy ảnh.

en: No card
vi: Không có thẻ nhớ

en: No card in camera.
vi: Không có thẻ nhớ trong máy ảnh.

en: No card present.
vi: Không có thẻ nhớ.

en: No memory card present
vi: Không có thẻ nhớ nào

en: No reason available
vi: Không có lý do

en: No response from camera
vi: Máy ảnh không đáp ứng

en: No space available to capture new images. You must delete some images.
vi: Không có chỗ còn trống để chụp ảnh mới. Bạn cần phải xóa một số ảnh.

en: No space left on card.
vi: Không còn có chỗ trống trên thẻ nhớ.

en: No vendor specific capture
vi: Không chụp đặc trưng cho nhà sản xuất

en: None
vi: Không có

en: None selected
vi: Chưa chọn gì

en: Normal
vi: Chuẩn

en: Normal
vi: Chuẩn

en: Normal AF On
vi: AF chuẩn đã bật

en: Normal-area AF
vi: AF vùng-bình-thường

en: Not Full
vi: Không đầy

en: Not enough free space
vi: Không đủ chỗ chứa trống

en: Not enough memory available on the memory card
vi: Không đủ chỗ trên thẻ nhớ

en: Not in Liveview
vi: Không phải dùng chức năng xem trực tiếp

en: Not in fill mode
vi: Không trong chế độ tô đầy

en: Not ready
vi: Chưa sẵn sàng

en: Not used
vi: Không dùng

en: Note: no memory card present, some values may be invalid
vi: Ghi chú: không có thẻ nhớ, một số giá trị có thể không hợp lệ

en: Number of Images: %d
vi: Số lượng ảnh: %d

en: Number of pictures: %d
vi: Số lượng ảnh: %d

en: Number of pictures: %d
vi: Số ảnh: %d

en: Number of pictures: %i
    Firmware Version: %s
vi: Số lượng ảnh: %i
    Phiên bản Firmware: %s

en: OFF
vi: TẮT

en: OK
vi: Đồng ý

en: ON
vi: BẬT

en: OS error in camera communication
vi: Lỗi HĐH khi liên lạc với máy ảnh

en: Objects in memory
vi: Đối tượng trong bộ nhớ

en: Off
vi: Tắt

en: Office
vi: Văn phòng

en: Olympus 750 Ultra Zoom:
    (1) Olympus 750UZ has a USB PC Control mode. To switch
        into 'USB PC control mode', turn on the camera, open
        the memory card access door and then press and
        hold both the 'OK' and 'quickview' buttons until the
        camera control menu appears. Set it to control mode.
    (2) If you switch the 'LCD mode' to 'Monitor' or
        'Normal', don't forget to switch it back to 'Off'
        before disconnecting. Otherwise you can't use
        the camera buttons. If you end up in this
        state, you should reconnect the camera to the
        PC, then switch LCD to 'Off'.
vi: Máy ảnh Olympus 750 Ultra Zoom:
    (1) Máy ảnh Olympus 750UZ
        có một chế độ “USB PC Control”.
        (điều khiển bằng máy tính qua USB).
        Để chuyển đổi sang chế độ này, mở máy ảnh,
        mở cửa truy cập thẻ nhớ nhớ, rồi ấn giữ cả hai
        cái nút “OK” và “quickview” (xem nhanh)
        đến khi trình đơn điều khiển máy ảnh xuất hiện.
        Đặt nó thành “control mode” (chế độ điều khiển).
    (2) Nếu bạn chuyển đổi đổi chế độ “LCD mode”
        sang “Monitor” (màn hình) hay “Normal” (chuẩn),
        đừng quên chuyển đổi nó về “Off” (tắt) trước khi
        ngắt kết nối. Không thì bạn không thể sử dụng
        các cái nút của máy ảnh. Gây ra tình trạng này
        thì bạn nên kết nối lại máy ảnh đến máy tính,
        rồi chuyển đổi LCD sang “Off” (tắt).

en: Olympus E XML Capture,
vi: Chụp Olympus E XML,

en: Olympus wrapped XML support is currently only available with libxml2 support built in.
vi: Olympus hỗ tr�� bao XML chỉ sẵn sàng khi được dịch sẵn cùng với hỗ trợ của thư viện libxml2.

en: On
vi: Bật

en: On (image review excluded)
vi: Bật (xem xét lại ảnh bị loại trừ)

en: On + Red Eye Suppression
vi: Bật, giảm mắt đỏ

en: On screen tips
vi: Mẹo trên màn hình

en: On, red-eye reduction
vi: Bật, giảm mắt đỏ

en: One Shot
vi: Chụp một

en: One-push Automatic
vi: Tự động bấm một

en: Only root folder is supported - you requested a file listing for folder '%s'.
vi: Chỉ hỗ trợ thư mục gốc: bạn đã yêu cầu danh sách các tập tin của thư mục “%s”.

en: Open Capture,
vi: Chụp mở,

en: Open Media Session
vi: Mở phiên chạy ảnh/nhạc

en: Open session
vi: Mở phiên chạy

en: Operation Mode
vi: Chế độ thao tác

en: Operation Refused
vi: Thao tác bị từ chối

en: Operation cancelled
vi: Thao tác bị hủy

en: Optimal quality
vi: Tối ưu hóa theo chất lượng

en: Optimize Image
vi: Tối ưu hóa ảnh

en: Orientation
vi: Hướng

en: Other
vi: Khác

en: Other PTP Device Properties
vi: Thuộc tính Thiết bị PTP Khác

en: Other Settings
vi: Cài đặt khác

en: Other command executing.
vi: Lệnh khác đang chạy.

en: Out of Focus
vi: Không thể lấy nét

en: Out of memory
vi: Hết bộ nhớ

en: Out of memory: %d bytes needed.
vi: Hết bộ nhớ: cần thiết %d byte.

en: Out of memory: %ld bytes needed.
vi: Hết bộ nhớ: cần %ld byte.

en: Outdoor
vi: Ở ngoài

en: Owner Name
vi: Tên Chủ sở hữu

en: Owner name changed
vi: Tên người sở hữu bị thay đổi

en: PC
vi: máy tính

en: PLS Playlist
vi: Danh mục nhạc PLS

en: PTP Access Denied
vi: PTP: truy cập bị từ chối

en: PTP Cancel Request
vi: PTP hủy yêu cầu

en: PTP Capture Already Terminated
vi: PTP: tiến trình chụp đã kết thúc

en: PTP Data Expected
vi: Cần dữ liệu PTP

en: PTP Device Busy
vi: PTP: thiết bị đang bận

en: PTP Device Prop Not Supported
vi: PTP: cái đỡ thiết bị không được hỗ trợ

en: PTP General Error
vi: Lỗi chung PTP

en: PTP I/O Error
vi: lỗi V/R PTP

en: PTP Incomplete Transfer
vi: PTP: chưa truyền xong

en: PTP Invalid Code Format
vi: PTP: định dạng mã không hợp lệ

en: PTP Invalid Device Prop Format
vi: PTP: định dạng cái dỡ không hợp lệ

en: PTP Invalid Device Prop Value
vi: PTP: giá trị cái dỡ không hợp lệ

en: PTP Invalid Object Format Code
vi: PTP: mã định dạng đối tượng không hợp lệ

en: PTP Invalid Object Handle
vi: PTP: bộ quản lý đối tượng không hợp lệ

en: PTP Invalid Parameter
vi: PTP: tham số không hợp lệ

en: PTP Invalid Parent Object
vi: PTP: đối tượng cha không hợp lệ

en: PTP Invalid Storage ID
vi: PTP: mã hiệu cất giữ không hợp lệ

en: PTP Invalid Transaction ID
vi: PTP: mã hiệu giao dịch không hợp lệ

en: PTP No Thumbnail Present
vi: PTP: không có ảnh mẫu

en: PTP No Valid Object Info
vi: PTP: không có thông tin đối tượng hợp lệ

en: PTP OK!
vi: PTP OK !

en: PTP Object Write Protected
vi: PTP: đối tượng bị bảo vệ chống ghi

en: PTP Opcode
vi: Mã PTP

en: PTP Operation Not Supported
vi: PTP: thao tác không được hỗ trợ

en: PTP Parameter Not Supported
vi: PTP: tham số không được hỗ trợ

en: PTP Partial Deletion
vi: PTP: xóa bộ phận

en: PTP Property 0x%04x
vi: Thuộc tính PTP 0x%04x

en: PTP Response Expected
vi: Cần đáp ứng PTP

en: PTP Self Test Failed
vi: PTP: lỗi tự thử

en: PTP Session Already Opened
vi: PTP: phiên chạy đã mở

en: PTP Session Not Open
vi: PTP: buổi hợp chưa mở

en: PTP Specification By Format Unsupported
vi: PTP: không hỗ trợ khả năng xác định theo định dạng

en: PTP Specification Of Destination Unsupported
vi: PTP: đặc tả của đích không được hỗ trợ

en: PTP Standard Version: %d.%d
vi: Phiên bản tiêu chuẩn PTP: %d.%d

en: PTP Store Full
vi: PTP: kho đầy

en: PTP Store Not Available
vi: PTP: kho không sẵn sàng

en: PTP Store Read Only
vi: PTP: kho chỉ đọc

en: PTP Timeout
vi: Thời hạn PTP

en: PTP Transaction Canceled
vi: PTP: giao dịch bị hủy bỏ

en: PTP Undefined Error
vi: Lỗi không xác định PTP

en: PTP Unknown Vendor Code
vi: PTP: mã nhà sản xuất lạ

en: PTP Version
vi: Phiên bản PTP

en: PTP2 driver
    (c) 2001-2005 by Mariusz Woloszyn <emsi@ipartners.pl>.
    (c) 2003-%d by Marcus Meissner <marcus@jet.franken.de>.
    This driver supports cameras that support PTP or PictBridge(tm), and
    Media Players that support the Media Transfer Protocol (MTP).
    
    Enjoy!
vi: Trình điều khiển PTP2
    © 2001-2005 của Mariusz Woloszyn <emsi@ipartners.pl>.
    © 2003-%d của Marcus Meissner <marcus@jet.franken.de>.
    
    Trình điều khiển này hỗ trợ các máy ảnh lần lượt hỗ trợ
    Giao thức Truyền Ảnh (PTP) hay PictBridge™,
    và các bộ phát ảnh/nhạc mà cũng hỗ trợ
    Giao thức Truyền Phương tiện (MTP).
    
    Chúc bạn vui vẻ!

en: Packet was rejected by camera. Please contact %s.
vi: Gói tin bị máy ảnh từ chối. Hãy liên lạc với %s.

en: Pan Focus
vi: Tiêu điểm kéo ngang

en: PanFocus
vi: Tiêu điểm kéo ngang

en: Panasonic DC1000 gPhoto library
    Mariusz Zynel <mariusz@mizar.org>
    
    Based on dc1000 program written by
    Fredrik Roubert <roubert@df.lth.se> and
    Galen Brooks <galen@nine.com>.
vi: Thư viện gPhoto2 Panasonic DC1000
    Mariusz Zynel <mariusz@mizar.org>
    
    Dựa vào chương trình dc1000 của
    Fredrik Roubert <roubert@df.lth.se> và
    Galen Brooks <galen@nine.com>.

en: Panasonic DC1580 gPhoto2 library
    Mariusz Zynel <mariusz@mizar.org>
    
    Based on dc1000 program written by
    Fredrik Roubert <roubert@df.lth.se> and
    Galen Brooks <galen@nine.com>.
vi: Thư viện gPhoto2 Panasonic DC1580
    Mariusz Zynel <mariusz@mizar.org>
    
    Dựa vào chương trình dc1000 của
    Fredrik Roubert <roubert@df.lth.se> và
    Galen Brooks <galen@nine.com>.

en: Panasonic PV-L859-K/PV-L779-K Palmcorder
    
    Panasonic introduced image capturing technology called PHOTOSHOT for the first time, in this series of Palmcorders.  Images are stored in JPEG format on an internal flashcard and can be transferred to a computer through the built-in serial port.  Images are saved in one of two resolutions; NORMAL is 320x240 and FINE is 640x480.  The CCD device which captures the images from the lens is only 300K and thus produces only low quality pictures.
vi: Máy quay trên tay Panasonic PV-L859-K/PV-L779-K
    
    Công ty Panasonic đã giới hiệu kỹ thuật chụp ảnh tên PHOTOSHOT lần đầu tiên trong dãy máy quay trên tay (Palmcorder) này.
    
    Các ảnh được cất giữ theo định dạng JPEG trên một vỉ mạch cực nhanh nội bộ, và có thể được truyền sang máy tính qua cổng nối tiếp dựng sẵn. Các ảnh được lưu theo một của hai độ phân giải: CHUẨN (320×240) và CAO (640×480).  Thiết bị CCD mà chụp ảnh từ ống kính chỉ có khả năng 300K thì tạo chỉ ảnh chất lượng thấp.

en: Panasonic PV-L859-K/PV-L779-K Palmcorder Driver
    Andrew Selkirk <aselkirk@mailandnews.com>
vi: Trình điều khiển máy trên tay thu-ghi hình Panasonic PV-L859-K/PV-L779-K Palmcorder
    Andrew Selkirk <aselkirk@mailandnews.com>

en: Panorama
vi: Toàn cảnh

en: Parameter 1
vi: Tham số 1

en: Parameter 2
vi: Tham số 2

en: Parameter 3
vi: Tham số 3

en: Parameter Set
vi: Tham số đã đặt

en: Parsing the value of widget '%s' / 0x%04x failed with %d.
vi: Gặp lỗi khi phân tích giá trị của ô điều khiển “%s” / 0x%04x bị lỗi với %d.

en: Partial
vi: Bộ phận

en: Partial Metering
vi: Đo bộ phạn

en: Party/Indoor
vi: Tiệc/Trong nhà

en: Path not absolute
vi: Đường dẫn không phải tuyệt đối

en: Perceived Device Type
vi: Kiểu thiết bị đã thấy

en: Persistent Settings
vi: Cài đặt cố định

en: Pet Portrait
vi: Chân dung động vật

en: Photo Effect
vi: Hiệu ứng ảnh chụp

en: Photo Info. Playback
vi: Phát lại thông tin ảnh

en: Photo in movie
vi: Ảnh chụp trong phim

en: Photos on camera: %d
vi: Ảnh trên máy ảnh: %d

en: Picture Effect
vi: Hiệu ứng ảnh

en: Picture Frame Configuration
vi: Cấu hình khung ảnh

en: Picture Settings
vi: Cài đặt ảnh

en: Picture Style
vi: Kiểu dáng ảnh

en: Pictures
vi: Ảnh

en: Pictures in camera: %d
vi: Ảnh trên máy ảnh: %d

en: Play
vi: Phát

en: Play mode
vi: Chế độ phát

en: Playback
vi: Phát lại

en: Playback Container Index
vi: Chỉ mục độ chứa phát lại

en: Playback Object
vi: Đối tượng phát lại

en: Playback Position
vi: Vị trí phát lại

en: Playback Rate
vi: Tốc độ phát lại

en: Port speed
vi: Tốc độ cổng

en: Portrait
vi: Chân dung

en: Portuguese
vi: Tiếng Bồ Đào Nha

en: Power
vi: Điện

en: Power Down
vi: Tắt máy

en: Power Saving
vi: Tiết kiệm điện

en: Power Wind
vi: Máy quay

en: Power down device
vi: Tắt thiết bị

en: Pre-Capture Delay
vi: Độ trễ trước khi chụp

en: Preset
vi: Định sẵn

en: Preset 1
vi: Định sẵn 1

en: Preset 2
vi: Định sẵn 2

en: Preset 3
vi: Định sẵn 3

en: Preset Custom 1
vi: Định sẵn riêng 1

en: Preset Custom 2
vi: Định sẵn riêng 2

en: Preset Custom 3
vi: Định sẵn riêng 3

en: Preset Custom 4
vi: Định sẵn riêng 4

en: Preset Custom 5
vi: Định sẵn riêng 5

en: Press 1
vi: Nhấn 1

en: Press 2
vi: Nhấn 2

en: Press 3
vi: Nhấn 3

en: Press Full
vi: Nhấn hoàn toàn

en: Press Half
vi: Nhấn một nửa

en: Preview
vi: Xem thử

en: Preview Button
vi: Nút Xem thử

en: Preview Button 2
vi: Nút Xem thử 2

en: Preview Thumbnail
vi: Xem thử ảnh mẫu

en: Previous
vi: Kế trước

en: Problem downloading image
vi: Gặp lỗi khi tải về ảnh

en: Problem getting image information
vi: Gặp lỗi khi lấy thông tin về ảnh

en: Problem getting number of images
vi: Gặp lỗi khi lấy tổng số ảnh

en: Problem opening port
vi: Lỗi mở bản chuyển

en: Problem reading image from flash
vi: Gặp lỗi khi đọc ảnh từ bộ nhớ cực nhanh

en: Problem resetting camera
vi: Gặp lỗi khi đặt lại máy ảnh

en: Problem setting camera communication speed
vi: Gặp lỗi khi đặt lại tốc độ liên lạc với máy ảnh

en: Problem taking live image
vi: Gặp lỗi khi lấy ảnh trực tiếp

en: Process WFC Object
vi: Xử lý đối tượng WFC

en: Product ID: %02x%02x
vi: Mã hiệu sản phẩm: %02x%02x

en: Profile name
vi: Tên hồ sơ

en: Prohibit Flash
vi: Cấm nháy đèn

en: Property '%s' not found.
vi: Không tìm thấy thuộc tính “%s”.

en: Quality
vi: Chất lượng

en: Quick Response
vi: Đáp ứng nhanh

en: Quick Response Remote
vi: Đáp ứng nhanh từ xa

en: Quick Review Time
vi: Thời gian xem lại nhanh

en: Quiet Release
vi: Bấm máy im lặng

en: RAW + JPEG Basic
vi: RAW + JPEG cơ bản

en: RAW + JPEG Fine
vi: RAW + JPEG tốt

en: RAW + JPEG Normal
vi: RAW + JPEG chuẩn

en: RAW + Large Fine JPEG
vi: RAW + JPEG Tốt lớn

en: RAW + Large Normal JPEG
vi: RAW + JPEG chuẩn lớn

en: RAW + Medium Fine JPEG
vi: RAW + JPEG Tốt vừa

en: RAW + Medium Normal JPEG
vi: RAW + JPEG chuẩn vừa

en: RAW + Small Fine JPEG
vi: RAW + JPEG Tốt nhỏ

en: RAW + Small Normal JPEG
vi: RAW + JPEG chuẩn nhỏ

en: RAW + Smaller JPEG
vi: RAW + Nhỏ hơn JPEG

en: RAW + Tiny JPEG
vi: RAW + JPEG nhỏ

en: RGB Gain
vi: Khuếch đại RGB

en: RTC Status: %d
vi: Trạng thái RTC: %d

en: Raw Bit Mode
vi: Chế độ bit thô

en: Raw Compression
vi: Nén thô

en: Read Only with Object deletion
vi: Chỉ đọc, có xóa đối tượng

en: Read-Only
vi: Chỉ đọc

en: Read-Write
vi: Đọc ghi

en: Read-only file attributes like width and height can not be changed.
vi: Không thể thay đổi thuộc tính tập tin chỉ đọc như độ rộng/cao.

en: Ready
vi: Sẵn sàng

en: Rear Curtain Sync
vi: Đồng bộ mành sau

en: Rear Curtain Sync + Slow Sync
vi: Đồng bộ mành sau + Đồng bộ chậm

en: Rear-curtain sync
vi: Đồng bộ mành sau

en: Rear-curtain with slow sync
vi: Mành sau và đồng bộ chậm

en: Received unexpected answer (%i). Please contact %s.
vi: Nhận được trả lời bất thường (%i). Hãy liên lạc với %s.

en: Received unexpected data (0x%02x, 0x%02x).
vi: Nhận được dữ liệu bất thường (0x%02x, 0x%02x).

en: Received unexpected header (%i)
vi: Nhận được phần đầu bất thường (%i)

en: Received unexpected response
vi: Nhận được đáp ứng bất thường

en: Receiving data...
vi: Đang nhận dữ liệu…

en: Record
vi: Thu

en: Record Mode
vi: Chế độ thu

en: Record mode
vi: Chế độ thu

en: Recording Destination
vi: Đích ghi

en: Recording Media
vi: Vật chứa thu

en: Red
vi: Đỏ

en: Red Eye Suppression
vi: Bỏ mắt đỏ

en: Red eye flash
vi: Đèn nháy chống mắt đỏ

en: Red-eye Reduction
vi: Giảm mắt đỏ

en: Red-eye Reduction + Slow Sync
vi: Giảm mắt đỏ + Đồng bộ chậm

en: Red-eye automatic
vi: Tự động mắt đỏ

en: Red-eye fill
vi: Tô đầy mắt đỏ

en: Red-eye fill flash
vi: Nháy đèn đầy mắt đỏ

en: Red-eye reduction
vi: Giảm mắt đỏ

en: Red-eye reduction with slow sync
vi: Giảm mắt đỏ và đồng bộ chậm

en: Release
vi: Bấm máy

en: Release + Focus
vi: Bấm máy + Lấy nét

en: Release 1
vi: Nhả

en: Release 2
vi: Nhả

en: Release 3
vi: Nhả

en: Release Full
vi: Nhả hoàn toàn

en: Release Half
vi: Nhả một nửa

en: Release Mode
vi: Chế độ bấm máy

en: Release without CF card
vi: Bấm máy không có thẻ nhớ CF

en: Remote
vi: Từ xa

en: Remote API Version
vi: Phiên bản API ở xa

en: Remote Mirror Up
vi: Điều khiển từ xa Nâng gương lật

en: Remote Mode
vi: Chế độ điều khiển từ xa

en: Remote Timeout
vi: Quá thời từ xa

en: Removable RAM (memory card)
vi: RAM rời (thẻ nhớ nhớ)

en: Removable ROM
vi: ROM rời

en: Repeating
vi: Lặp lại

en: Report Acquired Items
vi: Thông báo các mục đã giành được

en: Report Added/Deleted Items
vi: Thông báo các mục đã Thêm/Xóa

en: Requested information about picture %i (= 0x%x), but got information about picture %i back
vi: Đã yêu cầu thông tin về ảnh %i (= 0x%x), còn nhận được thông tin về ảnh %i

en: Reset Bank 0
vi: Đặt lại nhóm 0

en: Reset Menu Bank
vi: Đặt lại nhóm trình đơn

en: Reset device
vi: Đặt lại thiết bị

en: Reset device property value
vi: Đặt lại giá trị thuộc tính thiết bị

en: Reset focus point to center
vi: Đặt lại điểm tiêu về tâm

en: Resetting protocol...
vi: Đang đặt lại giao thức…

en: Resolution
vi: Độ phân giải

en: Resolution Switch
vi: Chuyển đổi độ phân giải

en: Resolution plus Size
vi: Độ phân giải cộng với kích cỡ

en: Reverse Command Dial
vi: Ngược lại đĩa lệnh

en: Reverse Indicators
vi: Những tín hiệu bị đảo ngược

en: Revocation Info
vi: Thông tin hủy bỏ

en: Ricoh / Philips driver by
    Lutz Mueller <lutz@users.sourceforge.net>,
    Martin Fischer <martin.fischer@inka.de>,
    based on Bob Paauwe's driver
vi: Ricoh / Philips driver by
    Lutz Mueller <lutz@users.sourceforge.net>,
    Martin Fischer <martin.fischer@inka.de>,
    dựa vào trình điều khiển của Bob Paauwe.

en: Ricoh Caplio G3.
    Marcus Meissner <marcus@jet.franken.de>
    Reverse engineered using USB Snoopy, looking
    at the firmware update image and wild guessing.
vi: Ricoh Caplio G3.
    Marcus Meissner <marcus@jet.franken.de>
    Thiết kế đối chiếu dùng USB Snoopy, xem lại
    ảnh cập nhật Firmware và đoán phóng túng.

en: Right
vi: Phải

en: Rotation Angle
vi: Góc xoay

en: Rotation Flag
vi: Cờ xoay

en: Rotation Scene
vi: Cảnh xoay

en: SD Card ID: %s
vi: Mã hiệu thẻ nhớ SD: %s

en: SD memory: %d MB total, %d MB free.
vi: Bộ nhớ SD: %d MB tổng, %d MB trống.

en: SDRAM:
     Files: %d
      Images: %4d
      Movies: %4d
    Space used: %8d
    Space free: %8d
vi: SDRAM:
     Tập tin: %d
      Ảnh: %4d
     Phim: %4d
      Đã dùng: %8d
    Chỗ trống: %8d

en: SDRam
vi: SDRAM

en: ST2205 USB picture frame driver
    Hans de Goede <hdegoede@redhat.com>
    This driver allows you to download, upload and delete pictures
    from the picture frame.
vi: Trình điều khiển khung ảnh USB ST2205
    Hans de Goede <hdegoede@redhat.com>
    Trình điều khiển này cho phép bạn
    tải về, tải lên và xóa bỏ ảnh từ khung ảnh.

en: ST2205 based picture frames come with a variety of resolutions.
    The gphoto driver for these devices allows you to download,
    upload and delete pictures from the picture frame.
vi: Khung ảnh dựa vào ST2205 có sẵn vài bộ phân giải khác nhau.
    Trình điều khiển gphoto dành cho thiết bị này cho phép bạn
    tải về, tải lên và xóa bỏ ảnh từ khung ảnh.

en: STV0674
    Vincent Sanders <vince@kyllikki.org>
    Driver for cameras using the STV0674 processor ASIC.
    Protocol reverse engineered using SnoopyPro
vi: STV0674
    Vincent Sanders <vince@kyllikki.org>
    Trình điều khiển cho các máy ảnh dùng bộ xử lý STV0674 ASIC.
    Giao thức được thiết kế đối chiếu dùng SnoopyPro

en: STV0680
    Adam Harrison <adam@antispin.org>
    Driver for cameras using the STV0680 processor ASIC.
    Protocol reverse engineered using CommLite Beta 5
    Carsten Weinholz <c.weinholz@netcologne.de>
    Extended for Aiptek PenCam and other STM USB Dual-mode cameras.
vi: STV0680
    Adam Harrison <adam@antispin.org>
    Trình điều khiển cho các máy ảnh dùng bộ xử lý STV0680 ASIC.
    Giao thức được thiết kế đối chiếu dùng CommLite Beta 5
    Carsten Weinholz <c.weinholz@netcologne.de>
    Được mở rộng cho máy Aiptek PenCam và các máy ảnh STM USB chế độ đôi khác.

en: Samsung Playlist
vi: Danh mục nhạc Samsung

en: Saturation
vi: Độ bão hòa

en: Scene
vi: Phông nền

en: Scene Mode
vi: Chế độ phông nền

en: Section
vi: Phần

en: Secure Time
vi: Thời gian bảo mật

en: Select Color
vi: Chọn màu

en: Selective color
vi: Màu có chọn lọc

en: Self Time
vi: Tự kẹn giờ

en: Self Timer
vi: Tự hẹn giờ

en: Self Timer (next picture only)
vi: Tự hẹn giờ (chỉ ảnh kế)

en: Self Timer Delay
vi: Trễ tự kẹn giờ

en: Self Timer Shot Number
vi: Số tự hẹn giờ lần chụp

en: Self Timer Time
vi: Giờ tự hẹn giờ

en: Self test device
vi: Tự thử thiết bị

en: Self-timer
vi: Tự hẹn giờ

en: Selftimer 10s
vi: Tự hẹn giờ 10s

en: Selftimer 10s 3 Pictures
vi: Tự hẹn giờ 10s 3 ảnh

en: Selftimer 10s 5 Pictures
vi: Tự hẹn giờ 10s 5 ảnh

en: Selftimer 2s
vi: Tự hẹn giờ 2s

en: Selftimer 2s 3 Pictures
vi: Tự hẹn giờ 2s 3 ảnh

en: Selftimer 2s 5 Pictures
vi: Tự hẹn giờ 2s 5 ảnh

en: Selftimer 5s
vi: Tự hẹn giờ 5s

en: Selftimer 5s 3 Pictures
vi: Tự hẹn giờ 5s 3 ảnh

en: Selftimer 5s 5 Pictures
vi: Tự hẹn giờ 5s 5 ảnh

en: Selftimer Delay
vi: Trễ tự kẹn giờ

en: Send Partial Object
vi: Gửi Đối tượng Riêng

en: Send Proximity Response
vi: Gửi đáp ứng trạng thái gần

en: Send Registration Request
vi: Gửi yêu cầu đăng ký

en: Send WMDRM-ND License Request
vi: Gửi yêu cầu giấy phép WMDRM-ND

en: Send WMDRM-PD Application Request
vi: Gửi yêu cầu ứng dụng WMDRM-PD

en: Send WMDRM-PD Command
vi: Gửi lệnh WMDRM-PD

en: Send WMDRM-PD Request
vi: Gửi yêu cầu WMDRM-PD

en: Send meter challenge query
vi: Gửi truy vấn yêu cầu cái đo

en: Send object
vi: Gửi đối tượng

en: Send object info
vi: Gửi thông tin về đối tượng

en: Send object property list
vi: Gửi danh sách thuộc tính đối tượng

en: Sending data...
vi: Đang gửi dữ liệu…

en: Sensitivity
vi: Độ nhạy

en: Sensor ID: %d.%d
vi: Mã hiệu máy nhạy: %d.%d

en: Sepia
vi: Kiểu nâu đen

en: Sequence 9
vi: Dãy 9

en: Serial Number
vi: Số sản xuất

en: Serial Number: %s
vi: Số sản xuất: %s

en: Session Initiator Info
vi: Thông tin khởi tạo phiên

en: Session-persistent Settings
vi: Cài đặt vĩnh cửu trong phiên chạy

en: Set Current Time Position
vi: Đặt vị trí giờ hiện tại

en: Set Nikon Autofocus area
vi: Đặt vùng tự động lấy nét Nikon

en: Set Nikon Control Mode
vi: Đặt Chế độ Điều khiển Nikon

en: Set Property Not Supported
vi: Không hỗ trợ tính năng đặt thuộc tính

en: Set clock in camera
vi: Đặt đồng hồ trong máy ảnh

en: Set device property value
vi: Đặt giá trị thuộc tính thiết bị

en: Set license response
vi: Đặt đáp ứng giấy phép

en: Set object property list
vi: Đặt danh sách thuộc tính đối tượng

en: Set object property value
vi: Đặt giá trị thuộc tính đối tượng

en: Set object protection
vi: Đặt sự bảo vệ đối tượng

en: Set object references
vi: Đặt các tham chiếu đối tượng

en: Setting 4
vi: Cài đặt 4

en: Setting 5
vi: Cài đặt 5

en: Setting 6
vi: Cài đặt 6

en: Setting 7
vi: Cài đặt 7

en: Shade
vi: Bóng

en: Shadow
vi: Bóng

en: Shady White Balance Bias
vi: Khuynh hướng cân bằng trắng có bóng

en: Shall the camera beep when taking a picture?
vi: Máy ảnh nên kêu bíp khi chụp ảnh không?

en: Sharp
vi: Sắc

en: Sharpening
vi: Mài sắc

en: Sharper
vi: Sắc hơn

en: Sharpness
vi: Độ sắc

en: Shooting Bank
vi: Nhóm chụp

en: Shooting Bank Name A
vi: Tên nhóm chụp A

en: Shooting Bank Name B
vi: Tên nhóm chụp B

en: Shooting Bank Name C
vi: Tên nhóm chụp C

en: Shooting Bank Name D
vi: Tên nhóm chụp D

en: Shooting Mode
vi: Chế độ chụp

en: Shooting Speed
vi: Tốc độ Chụp

en: Shooting mode
vi: Chế độ chụp

en: Shooting mode changed
vi: Chế độ chụp ảnh bị thay đổi

en: Shot Settings
vi: Cài đặt chụp

en: Shutdown
vi: Tắt máy

en: Shutter Counter
vi: Bộ đếm số lần chập

en: Shutter Speed
vi: Tốc độ màn trập

en: Shutter Speed (in seconds)
vi: Tốc độ chập (theo giây)

en: Shutter Speed (microseconds, 0 auto)
vi: Tốc độ chập (micrô-giây, 0 là tự động)

en: Shutter Speed 2
vi: Tốc độ chập 2

en: Shutter Speed Bulb
vi: Bóng đèn tốc độ chập

en: Shutter Speed microseconds (0 auto)
vi: Tốc độ của chập theo micrô-giây (0 tự động)

en: Shutter speed
vi: Tốc độ màn trập

en: Shutter speed changed
vi: Tốc độ chập bị thay đổi

en: Shutter/AF-ON
vi: Cửa-chớp/AF-ON

en: SiPix Web2
    Marcus Meissner <marcus@jet.franken.de>
    Driver for accessing the SiPix Web2 camera.
vi: SiPix Web2
    Marcus Meissner <marcus@jet.franken.de>
    Trình điều khiển để truy cập máy ảnh SiPix Web2.

en: Silhouette
vi: Bóng

en: Single
vi: Đơn

en: Single Area
vi: Vùng đơn

en: Single Shot
vi: Chụp một

en: Single frame
vi: Khung đơn

en: Single silent
vi: Im lặng đơn

en: Single-Frame Shooting
vi: Chụp khung đơn

en: Single-Servo AF
vi: AF phụ đơn

en: Single-area AF
vi: AF vùng đơn

en: Single-servo AF
vi: AF động cơ tùy động đơn

en: Single: Silent shooting
vi: Đon: chụp yên lặng

en: Sipix StyleCam Blink Driver
    Vincent Sanders <vince@kyllikki.org>
    Marcus Meissner <marcus@jet.franken.de>.
vi: Trình điều khiển Sipix StyleCam Blink
    Vincent Sanders <vince@kyllikki.org>
    Marcus Meissner <marcus@jet.franken.de>.

en: Size Priority
vi: Ưu tiên kích thước

en: Size Quality Mode
vi: Chế độ chất lượng kích cỡ

en: Size of Input Data to Camera
vi: Kích cỡ dữ liệu nhập vào máy ảnh

en: Size of Output Data from Camera
vi: Kích cỡ dữ liệu xuất ra máy ảnh

en: Skip to next position in playlist
vi: Nhảy tới vị trí kế trong danh mục nhạc

en: Skylight
vi: Cửa sổ ở mái nhà

en: Slide Show Interval
vi: Thời gian chiếu ảnh

en: Slot 2 Save Mode
vi: Khe 2 chế độ Lưu

en: Slow
vi: Chậm

en: Slow Shutter Setting
vi: Cài đặt chập chậm

en: Slow Sync
vi: Đồng bộ chậm

en: Slow shutter
vi: Chập chậm

en: Slow sync
vi: Đồng bộ chậm

en: Slow-sync
vi: Đồng bộ chậm

en: Smal Ultrapocket
    Lee Benfield <lee@benf.org>
    Driver for accessing the Smal Ultrapocket camera, and OEM versions (slimshot)
vi: Smal Ultrapocket
    Lee Benfield <lee@benf.org>
    Trình điều khiển để truy cập máy ảnh Smal Ultrapocket, và các phiên bản OEM (slimshot).

en: Small
vi: Nhỏ

en: Small Fine JPEG
vi: JPEG Tốt nhỏ

en: Small Normal JPEG
vi: JPEG chuẩn nhỏ

en: Smaller JPEG
vi: Nhỏ hơn JPEG

en: Smooth
vi: Mịn

en: Smoothing
vi: Làm mượt

en: Snow
vi: Tuyết

en: Soft
vi: Mềm

en: Softer
vi: Mềm hơn

en: Software Rev.: %s
vi: Bản sửa đổi phần mềm: %s

en: Some notes about Epson cameras:
    - Some parameters are not controllable remotely:
      * zoom
      * focus
      * custom white balance setup
    - Configuration has been reverse-engineered with
      a PhotoPC 3000z, if your camera acts differently
      please send a mail to %s (in English)
vi: Ghi chú về máy ảnh Epson:
     * một số tham số không thể được điều khiển từ xa:
         ‣ thu phóng
         ‣ lấy nét
         ‣ Cài đặt cân bằng trắng riêng
     * Cấu hình đã được thiết kế đối chiếu bằng máy PhotoPC 3000z.
    Nếu máy ảnh của bạn hoạt động khác, xin hãy gửi thư cho %s
    (bằng tiếng Anh).
    
    (Ghi chú: bạn gặp khó khăn trong việc đọc hay viết tiếng Anh
    thì gửi thư cho hộp thư chung của nhóm dịch tại TP
    (translation-team-vi@lists.sourceforge.net)
    và chúng tôi sẽ dịch cho bạn)

en: Some notes about Epson cameras:
    - Some parameters are not controllable remotely:
      * zoom
      * focus
      * custom white balance setup
    - Configuration has been reverse-engineered with
      a PhotoPC 3000z, if your camera acts differently
      please send a mail to the gphoto developer mailing list (in English)
vi: Ghi chú về máy ảnh Epson:
     * một số tham số không thể được điều khiển từ xa:
         ‣ thu phóng
         ‣ lấy nét
         ‣ Cài đặt cân bằng trắng riêng
     * Cấu hình đã được thiết kế đối chiếu bằng máy PhotoPC 3000z.
    Nếu máy ảnh của bạn hoạt động khác, xin hãy gửi thư (tiếng Anh)
    cho hộp thư chung nhà phát triển gphoto.
    
    (Ghi chú: bạn gặp khó khăn trong việc đọc hay viết tiếng Anh
    thì gửi thư cho hộp thư chung nhóm dịch tại TranslationProject
    (translation-team-vi@lists.sourceforge.net)
    và chúng tôi sẽ dịch cho bạn)

en: Some notes about Olympus cameras (and others?):
    (1) Camera Configuration:
        A value of 0 will take the default one (auto).
    (2) Olympus C-3040Z (and possibly also the C-2040Z
        and others) have a USB PC Control mode. To switch
        to this mode, turn on the camera, open
        the memory card access door and then press and
        hold both of the menu and LCD buttons until the
        camera control menu appears. Set it to ON.
    (3) If you switch the 'LCD mode' to 'Monitor' or
        'Normal', don't forget to switch it back to 'Off'
        before disconnecting. Otherwise you cannot use
        the camera's buttons. If you end up in this
        state, you should reconnect the camera to the
        PC and switch LCD to 'Off'.
vi: Ghi chú về máy ảnh Olympus (và máy ảnh khác?):
    
     1. Cấu hình máy ảnh:
    	Giá trị 0 sẽ đặt mặc định (tự động).
    
    (2) Máy ảnh Olympus C-3040Z
        (có lẽ cũng C-2040Z và một số máy ảnh khác)
        có một chế độ “USB PC Control”.
        (điều khiển bằng máy tính qua USB).
        Để chuyển đổi sang chế độ này, mở máy ảnh,
        mở cửa truy cập thẻ nhớ, rồi ấn giữ cả hai
        cái nút trình đơn và LCD đến khi trình đơn điều khiển
        máy ảnh xuất hiện. Đặt nó thành “ON” (bật).
    
    (3) Nếu bạn chuyển đổi đổi chế độ “LCD mode”
        sang “Monitor” (màn hình) hay “Normal” (chuẩn),
        đừng quên chuyển đổi nó về “Off” (tắt) trước khi
        ngắt kết nối. Không thì bạn không thể sử dụng
        các cái nút của máy ảnh. Gây ra tình trạng này
        thì bạn nên tái kết nối máy ảnh đến máy tính,
        rồi chuyển đổi LCD sang “Off” (tắt).

en: Some notes about Olympus cameras:
    (1) Camera Configuration:
        A zero value will take the default one (auto).
    (2) Olympus C-3040Z (and possibly also the C-2040Z
        and others) have a USB PC Control mode. To switch
        into 'USB PC control mode', turn on the camera, open
        the memory card access door and then press and
        hold both of the menu and LCD buttons until the
        camera control menu appears. Set it to ON.
    (3) If you switch the 'LCD mode' to 'Monitor' or
        'Normal', don't forget to switch it back to 'Off'
        before disconnecting. Otherwise you can't use
        the camera buttons. If you end up in this
        state, you should reconnect the camera to the
        PC, then switch LCD to 'Off'.
vi: Ghi chú về máy ảnh Olympus:
    
     1. Cấu hình máy ảnh:
    	Giá trị 0 sẽ đặt mặc định (tự động).
    
    (2) Máy ảnh Olympus C-3040Z
        (có lẽ cũng C-2040Z và một số máy ảnh khác)
        có một chế độ “USB PC Control”.
        (điều khiển bằng máy tính qua USB).
        Để chuyển đổi sang chế độ này, mở máy ảnh,
        mở cửa truy cập thẻ nhớ nhớ, rồi ấn giữ cả hai
        cái nút trình đơn và LCD đến khi trình đơn điều khiển
        máy ảnh xuất hiện. Đặt nó thành “ON” (bật).
    
    (3) Nếu bạn chuyển đổi đổi chế độ “LCD mode”
        sang “Monitor” (màn hình) hay “Normal” (chuẩn),
        đừng quên chuyển đổi nó về “Off” (tắt) trước khi
        ngắt kết nối. Không thì bạn không thể sử dụng
        các cái nút của máy ảnh. Gây ra tình trạng này
        thì bạn nên tái kết nối máy ảnh đến máy tính,
        rồi chuyển đổi LCD sang “Off” (tắt).

en: Sonix camera library
    Theodore Kilgore <kilgota@auburn.edu>
vi: Thư viện máy ảnh Sonix
    Theodore Kilgore <kilgota@auburn.edu>

en: Sonix camera.
    There is %i photo in it.
     | Sonix camera.
    There are %i photos in it.
vi[0]: Máy ảnh Sonix.
    Chứa %i ảnh.

en: Sony Capture,
vi: Chụp Sony,

en: Sony DSC-F1 Digital Camera Support
    M. Adam Kendall <joker@penguinpub.com>
    Based on the chotplay CLI interface from
    Ken-ichi Hayashi
    Gphoto2 port by Bart van Leeuwen <bart@netage.nl>
vi: Hỗ trợ máy ảnh điện số Sony DSC-F1
    M. Adam Kendall <joker@penguinpub.com>
    
    Dựa vào diao diện dòng lệnh chotplay của
    Ken-ichi Hayashi
    
    Chuyển sang Gphoto2 bởi Bart van Leeuwen <bart@netage.nl>

en: Sony DSC-F55/505 gPhoto library
    Supports Sony MSAC-SR1 and Memory Stick used by DCR-PC100
    Originally written by Mark Davies <mdavies@dial.pipex.com>
    gPhoto2 port by Raymond Penners <raymond@dotsphinx.com>
vi: Thư viện gPhoto Sony DSC-F55/505
    
    Hỗ trợ máy Sony MSAC-SR1 và Thanh Nhớ dùng bởi máy DCR-PC100
    Tạo gốc bởi Mark Davies <mdavies@dial.pipex.com>
    Chuyển sang Gphoto2 bởi Raymond Penners <raymond@dotsphinx.com>

en: Sony was not able to set the new value, is it valid?
vi: Sony không thể đặt giá trị mới, nó có hợp lệ không vậy?

en: Sorry, initializing your camera did not work. Please report this.
vi: Tiếc là không thể khởi tạo máy ảnh của bạn. Hãy thông báo.

en: Sorry, the property '%s' / 0x%04x is currently ready-only.
vi: Tiếc là thuộc tính “%s” / 0x%04x hiện tại là chỉ-đọc.

en: Sorry, your Canon camera does not support Canon Capture initiation
vi: Tiếc là máy ảnh Canon của bạn không hỗ trợ khởi tạo khả năng chụp kiểu Canon (Canon Capture).

en: Sorry, your Canon camera does not support Canon EOS Capture
vi: Tiếc là máy ảnh Canon của bạn không hỗ trợ khả năng chụp EOS Canon.

en: Sorry, your Canon camera does not support Canon Viewfinder mode
vi: Tiếc là máy ảnh Canon của bạn không hỗ trợ chế độ Kính Ngắm Canon (Canon Viewfinder).

en: Sorry, your Canon camera does not support Canon capture
vi: Tiếc là máy ảnh Canon của bạn không hỗ trợ khả năng chụp kiểu Canon

en: Sorry, your Nikon camera does not seem to return a JPEG image in LiveView mode
vi: Tiếc là máy ảnh Nikon của bạn không trả lại ảnh JPEG trong chế độ ngắm Sống

en: Sorry, your Nikon camera does not support LiveView mode
vi: Tiếc là máy ảnh Nikon của bạn không hỗ trợ chế độ ngắm Sống

en: Sorry, your Sony camera does not seem to return a JPEG image in LiveView mode
vi: Tiếc là máy ảnh Sony của bạn không trả lại ảnh JPEG trong chế độ ngắm Sống

en: Sorry, your camera does not support Nikon capture
vi: Tiếc là máy ảnh của bạn không hỗ trợ khả năng chụp của Nikon.

en: Sorry, your camera does not support generic capture
vi: Tiếc là máy ảnh của bạn không hỗ trợ khả năng chụp chung

en: Sound
vi: Âm thanh

en: Soundvision Driver
    Vince Weaver <vince@deater.net>
vi: Trình điều khiển Soundvision
    Vince Weaver <vince@deater.net>

en: Space remaining: High: %d, Medium: %d, Low: %d
vi: Chỗ còn trống: Cao: %d, Vừa: %d, Thấp: %d

en: Spanish
vi: Tiếng Tây Ban Nha

en: Speed %i is not supported!
vi: Không hỗ trợ tốc độ %i!

en: Speeds greater than 57600 are not supported for uploading to this camera
vi: Không hỗ trợ tốc độ hơn 57600 bps để tải lên máy ảnh

en: Sports
vi: Thể thao

en: Sports Action
vi: Hành động thể thao

en: Spot
vi: Chấm

en: Spot Metering
vi: Đo ít

en: Spot Metering Interlocked with AF Frame
vi: Đo ít cũng cũng khóa chuyển với khung AF

en: Spot Metering Mode
vi: Chế độ đo chấm

en: Spot metering
vi: Đo điểm

en: Spot metering interlocked with AF frame
vi: Đo ít cũng khóa chuyển với khung AF

en: Spot-AF
vi: Chấm AF

en: Standard
vi: Chuẩn

en: Standard Development Parameters
vi: Tham số rửa phim ảnh tiêu chuẩn

en: Start Enumerate Handles
vi: Chạy các bộ xử lý đếm

en: Start movie recording
vi: Quay phim

en: Startup
vi: Khởi động

en: Startup and Shutdown
vi: Khởi chạy và tắt máy

en: Step #2 of initialization failed! (returned %i bytes, expected %i). Camera not operational
vi: Bước 2 khởi tạo bị lỗi (trả về %i byte, cần %i byte). Máy ảnh không hoạt động.

en: Step #2 of initialization failed: ("%s" on read of %i). Camera not operational
vi: Bước 2 khởi tạo bị lỗi (”%s” khi đọc %i). Máy ảnh không hoạt động.

en: Step #3 of initialization failed! (returned %i, expected %i). Camera not operational
vi: Bước 3 khởi tạo bị lỗi (trả về %i, cần %i). Máy ảnh không hoạt động.

en: Step #3 of initialization failed: "%s" on read of %i. Camera not operational
vi: Bước 3 khởi tạo bị lỗi: “%s” khi đọc %i. Máy ảnh không hoạt động.

en: Step #3 of initialization failed: "%s" on write of %i. Camera not operational
vi: Bước 3 khởi tạo bị lỗi: “%s” khi ghi %i. Máy ảnh không hoạt động.

en: Step #4 failed (returned %i, expected %i). Camera not operational
vi: Bước 4 bị lỗi (trả về %i, cần %i). Máy ảnh không hoạt động.

en: Step #4 failed: "%s" on read of %i. Camera not operational
vi: Bước 4 bị lỗi: “%s” khi đọc %i. Máy ảnh không hoạt động.

en: Still Capture Mode
vi: Chế độ chụp tĩnh

en: Still Image
vi: Ảnh Still

en: Stop Enumerate Handles
vi: Dừng các bộ xử lý đếm

en: Strobe error.
vi: Lỗi đầu đo.

en: Subject-tracking AF
vi: AF theo-dấu-chủ-đề

en: Summary for Mustek MDC800:
vi: Tóm tắt Mustek MDC800:

en: Sunset
vi: Hoàng hôn

en: Super high speed continuous shooting
vi: Chụp liên tiếp tốc độ siêu cao

en: Super macro
vi: Siêu macro

en: SuperFine
vi: Cực tốt

en: Superior Auto
vi: Tự động cao cấp

en: Supported MTP Object Properties:
vi: Thuộc tính đối tượng MTP đã hỗ trợ:

en: Supported Streams
vi: Các luồng dữ liệu đã hỗ trợ

en: Supported Thumb Size
vi: Kích cỡ ảnh mẫu đã hỗ trợ

en: Sweep Panorama
vi: Quét toàn cảnh

en: Switching Camera Off
vi: Đang tắt máy ảnh

en: Synchronization Partner
vi: Bên khác đồng bộ hóa

en: Synchronize camera date and time with PC
vi: Đồng bộ hóa ngày giờ máy ảnh với máy tính

en: Synchronize frame data and time with PC
vi: Đồng bộ hóa ngày giờ khung với máy tính

en: System error.
vi: Lỗi hệ thống.

en: TFT + PC
vi: TFT + máy tính

en: TV Lock Setting
vi: Cài đặt khóa TV

en: TV Output Format
vi: Định dạng Xuất ra TV

en: Target value is not in enumeration.
vi: Giá trị đích không phải là kiểu kiểm đếm.

en: Tele-zoom Cont. Priority AE
vi: Tele-zoom cố định. Ưu tiên AE

en: Terminate open capture
vi: Kết thúc mở chụp

en: Testing different speeds...
vi: Đang thử các tốc độ khác nhau…

en: The Directory Browse "camera" lets you index photos on your hard drive.
vi: “Máy ảnh” duyệt qua thư mục thì cho bạn mục lục các ảnh trên đĩa cứng.

en: The JD11 camera works rather well with this driver.
    An RS232 interface @ 115 kbit is required for image transfer.
    The driver allows you to get
    
       - thumbnails (64x48 PGM format)
       - full images (640x480 PPM format)
vi: Máy ảnh JD11 hoạt động hơi khá với trình điều khiển này.
    Một giao diện RS232 có tốc đô 115 kbit cần thiết để truyền ảnh.
    Trình điều khiển này cho bạn có khả năng lấy:
    
       * ảnh mẫu (64×48 định dạng PGM)
       * ảnh đầy đủ (640×480 định dạng PPM)

en: The Kodak DC120 camera uses the KDC file format for storing images. If you want to view the images you download from your camera, you will need to download the "kdc2tiff" program. It is available from http://kdc2tiff.sourceforge.net
vi: Máy ảnh Kodak DC120 camera dùng định dạng tập tin KDC để cất giữ các ảnh. Muốn xem những ảnh được tải xuống máy ảnh thì bạn cũng cần phải tải xuống chương trình “kdc2tiff”. Có thể lấy nó ở “http://kdc2tiff.sourceforge.net”.

en: The Samsung digimax 800k driver has been written by James McKenzie <james@fishsoup.dhs.org> for gphoto. Lutz Mueller <lutz@users.sourceforge.net> ported it to gphoto2. Marcus Meissner <marcus@jet.franken.de> fixed and enhanced the port.
vi: Trình điều khiển Samsung digimax 800k được tạo bởi James McKenzie <james@fishsoup.dhs.org> cho phần mềm gphoto.
    Lutz Mueller <lutz@users.sourceforge.net> đã chuyển nó sang gphoto2.
    Marcus Meissner <marcus@jet.franken.de> đã sửa chữa và tăng cường bản chuyển.

en: The battery level of the camera is too low (%d%%). The operation is aborted.
vi: Máy ảnh có pin quá yếu (%d%%) nên thao tác bị hủy bỏ.

en: The camera could not be contacted. Please make sure it is connected to the computer and turned on.
vi: Không thể liên lạc với máy ảnh. Hãy kiểm tra xem nó được kết nối đến máy ảnh, và được mở.

en: The camera did not accept the command.
vi: Máy ảnh không chấp nhận lệnh đó.

en: The camera does not accept '%s' as filename.
vi: Máy ảnh không chấp nhận “%s” là tên tập tin.

en: The camera does not support speed %i.
vi: Máy ảnh không hỗ trợ tốc độ %i.

en: The camera has just sent an error that has not yet been discovered. Please report the following to %s with additional information how you got this error: (0x%x,0x%x). Thank you very much!
vi: Máy ảnh mới trả lại một lỗi chưa được phát hiện. Xin hãy thông báo cho %s thông tin này với thông tin thêm về cách tạo lỗi đó: (0x%x,0x%x). Cám ơn nhiều!

en: The camera sent more bytes than expected (%i)
vi: Máy ảnh đã gửi nhiều byte hơn số cần (%i)

en: The camera sent only %i byte(s), but we need at least %i.
vi: Máy ảnh đã gửi chỉ %i byte, còn cần ít nhất %i.

en: The file to be uploaded has a null length
vi: Tập tin cần tải lên có độ dài vô giá trị

en: The filename's length must not exceed 12 characters ('%s' has %i characters).
vi: Độ dài của tên tập tin không thể vượt quá 12 ký tự (”%s” có %i ký tự).

en: The filesystem does not support upload of files.
vi: Hệ thống tập tin này không hỗ trợ khả năng tải lên tập tin.

en: The filesystem doesn't support getting file information
vi: Hệ thống tập tin này không hỗ trợ khả năng lấy thông tin về tập tin

en: The filesystem doesn't support getting files
vi: Hệ thống tập tin này không hỗ trợ khả năng lấy tập tin

en: The filesystem doesn't support getting storage information
vi: Hệ thống tập tin này không hỗ trợ khả năng lấy thông tin cất giữ

en: The filesystem doesn't support setting file information
vi: Hệ thống tập tin này không hỗ trợ khả năng đặt thông tin về tập tin

en: The first byte received (0x%x) is not valid.
vi: Byte đầu tiên được nhận (0x%x) không phải hợp lệ.

en: The path '%s' is not absolute.
vi: Đường dẫn “%s” không phải tuyệt đối.

en: The property '%s' / 0x%04x was not set (0x%04x: %s)
vi: Thuộc tính “%s” / 0x%04x chưa được đặt (0x%04x: %s)

en: The property '%s' / 0x%04x was not set (0x%04x: %s).
vi: Thuộc tính “%s” / 0x%04x chưa được đặt (0x%04x: %s).

en: The requested port type (%i) is not supported by this driver.
vi: Kiểu cổng đã yêu cầu (%i) không được hỗ trợ bởi trình điều khiển này.

en: There are still files in folder '%s/%s' that you are trying to remove.
vi: Vẫn còn có tập tin trong thư mục “%s/%s” bạn đang thử gỡ bỏ.

en: There are still subfolders in folder '%s/%s' that you are trying to remove.
vi: Vẫn còn có thư mục con trong thư mục “%s/%s” bạn đang thử gỡ bỏ.

en: There are two resolution settings, 352x288 and 176x144. Photo data 
    is in JPEG format when downloaded and thus has no predetermined
    size. Therefore, the advertised maximum number of photos the
    camera can hold must be understood as an approximation.
    All gphoto2 options will work, except for the following which
    the hardware will not support:
    	Deletion of individual or selected photos (gphoto2 -d)
    	Capture (gphoto2 --capture or --capture-image)
    However, capture is possible using the webcam interface,
    supported by the spca50x kernel module.
    GUI access using gtkam has been tested, and works. However,
    the camera does not produce separate thumbnails. Since the images
    are in any event already small and of low resolution, the driver
    merely downloads the actual images to use as thumbnails.
    The camera can shoot in 'video clip' mode. The resulting frames
    are saved here as a succession of still photos. The user can 
    animate them using (for example) ImageMagick's 'animate' function.
    For more details on the camera's functions, please consult
    libgphoto2/camlibs/clicksmart310/README.clicksmart310.
vi: Có hai giá trị độ phân giải, 352×288 và 176×144.
    Dữ liệu ảnh chụp theo định dạng JPEG khi được tải xuống
    thì không có kích cỡ đã xác định sẵn. Vì vậy chỉ có thể ước lượng
    số tối đa các ảnh chụp nằm được trên mỗi máy ảnh.
    Tất cả các tùy chọn gphoto2 sẽ hoạt động được, trừ những mục
    theo đây mà không được phần cứng hỗ trợ:
     * Xóa ảnh riêng hoặc những ảnh đã chọn (gphoto2 -d)
     * Chụp (”gphoto2 --capture” hoặc “--capture-image”)
    Tuy nhiên, có thể bắt bằng giao diện máy ảnh Web,
    được mô đun hạt nhân spca50x hỗ trợ.
    
    Khả năng truy cập vào giao diện người dùng bằng gtkam đã được thử,
    và hoạt động được. Tuy nhiên, máy ảnh không tạo ảnh mẫu riêng.
    Vì mỗi ảnh cũng nhỏ với độ phân giải thấp, trình điều khiển
    chỉ tải về ảnh thật để sử dụng làm ảnh mẫu.
    
    Máy ảnh có khả năng chụp trong chế độ “trích phim”.
    Các khung kết quả được lưu vào đây dạng một dãy ảnh tĩnh.
    Người dùng có thể hoạt họa chúng bằng (thí dụ)
    chức năng “hoạt họa” (animate) của ImageMagick.
    
    Để lấy chi tiết về các chức năng của máy ảnh, đọc tài liệu Đọc Đi:
    llibgphoto2/camlibs/clicksmart310/README.clicksmart310.

en: There is currently an operation in progress. This camera only supports one operation at a time. Please wait until the current operation has finished.
vi: Một thao tác đang chạy. Máy ảnh này chỉ hỗ trợ chạy một thao tác mỗi lần. Hãy đợi kết thúc thao tác này.

en: There is space for another
       %d low compressed
       %d medium compressed or
       %d high compressed pictures
vi: Có sức chứa cho ảnh thêm (một của):
      %d ảnh đã nén thấp
      %d ảnh đã nén vừa
      %d ảnh đã nén cao

en: This camera can not capture previews.
vi: Máy ảnh này không thể ô xem thử chụp.

en: This camera can not capture.
vi: Máy ảnh này không thể chụp.

en: This camera can not trigger capture.
vi: Máy ảnh này không có nút bấm chụp.

en: This camera contains a Jeilin JL2005%c chipset.
    The number of photos in it is %i.
vi: Máy ảnh này có một bộ chíp điều khiển
    Jeilin JL2005%c.
    Số lượng ảnh mà nó chứa là %i.

en: This camera contains a Jeilin JL2005A chipset.
    The number of photos in it is %i.
vi: Máy ảnh này có một bộ chíp điều khiển Jeilin JL2005A.
    Số lượng ảnh mà trong nó là %i.

en: This camera does not provide a manual.
vi: Máy ảnh này không cung cấp sổ tay.

en: This camera does not provide any configuration options.
vi: Máy ảnh này không cung cấp tùy chọn cấu hình nào.

en: This camera does not provide information about the driver.
vi: Máy ảnh này không cung cấp thông tin về trình điều khiển.

en: This camera does not support setting configuration options.
vi: Máy ảnh này không hỗ trợ khả năng đặt tùy chọn cấu hình.

en: This camera does not support summaries.
vi: Máy ảnh này không hỗ trợ khả năng tóm tắt.

en: This driver supports cameras with Jeilin JL2005B or C or D  chip 
    These cameras do not support deletion of photos, nor uploading
    of data. 
    If present on the camera, video clip frames are downloaded 
    as consecutive still photos.
    For more details please consult libgphoto2/camlibs/README.jl2005c
vi: Trình điều khiển này hỗ trợ máy ảnh chứa con chíp
    Jeilin jl2005B, C hay D.
    
    Máy ảnh kiểu này không hỗ trợ chức năng xóa ảnh chụp,
    cũng không hỗ trợ chức năng tải lên dữ liệu.
    
    Khung trích đoạn phim trên máy ảnh được tải xuống
    dưới dạng một dãy ảnh chụp tĩnh.
    
    Để tìm chi tiết, xem tài liệu Đọc Đi “libgphoto2/camlibs/README.jl2005c”.

en: This driver supports cameras with Jeilin jl2005a chip 
    These cameras do not support deletion of photos, nor uploading
    of data. 
    Decoding of compressed photos may or may not work well
    and does not work equally well for all supported cameras.
    If present on the camera, video clip frames are downloaded 
    as consecutive still photos.
    For further details please consult libgphoto2/camlibs/README.jl2005a
vi: Trình điều khiển này hỗ trợ máy ảnh chứa con chíp
    Jeilin jl2005a.
    
    Máy ảnh kiểu này không hỗ trợ chức năng xóa ảnh chụp,
    cũng không hỗ trợ chức năng tải lên dữ liệu.
    
    Tiến trình giải mã ảnh chụp đã nén có thể hoạt động được
    hay không: nó không hoạt động cùng khá cho mọi máy ảnh
    được hỗ trợ.
    
    Khung trích đoạn phim trên máy ảnh được tải xuống
    dạng một dãy ảnh chụp tĩnh.
    
    Để tìm chi tiết, xem tài liệu Đọc Đi “libgphoto2/camlibs/README.jl2005a”.

en: This driver supports cameras with Mars MR97310 chip (and direct
    equivalents ??Pixart PACx07??).
    These cameras do not support deletion of photos, nor uploading
    of data.
    Decoding of compressed photos may or may not work well
    and does not work equally well for all supported cameras.
    Photo data processing for Argus QuickClix is NOT SUPPORTED.
    If present on the camera, video clip frames are downloaded 
    as consecutive still photos.
    For further details please consult libgphoto2/camlibs/README.
vi: Trình điều khiển này hỗ trợ máy ảnh chứa con chíp
    Mars MR97310 (và tương tự trực tiếp ??Pixart PACx07??).
    
    Máy ảnh kiểu này không hỗ trợ chức năng xóa ảnh chụp,
    cũng không hỗ trợ tải lên dữ liệu.
    
    Tiến trình giải mã các ảnh chụp đã nén có thể hoạt động được
    hay không: nó không hoạt động cùng khá cho mọi máy ảnh
    đã hỗ trợ.
    
    KHÔNG HỖ TRỢ chức năng xử lý dữ liệu ảnh chụp cho máy ảnh
    Argus QuickClix.
    
    Khung trích đoạn phim trên máy ảnh được tải xuống
    dạng một dãy ảnh chụp tĩnh.
    
    Để tìm chi tiết, xem tài liệu Đọc Đi “libgphoto2/camlibs/README”.

en: This driver supports some cameras that use the Sonix sn9c2028 chip.
    The following operations are supported:
       - thumbnails for a GUI frontend
       - full images in PPM format
       - delete all images
       - delete last image (not all of the Sonix cameras can do this)
       - image capture to camera (		ditto		)
    If present on the camera, video clip frames are downloaded 
    as consecutive still photos or as AVI files, depending on the model.
    Thumbnails for AVIs are still photos made from the first frame.
    A single image cannot be deleted unless it is the last one.
vi: Trình điều khiển này hỗ trợ một số máy ảnh
    chứa con chíp Sonix sn9c2028.
    
    Hỗ trợ những thao tác này:
     * ảnh mẫu cho giao diện đồ họa
     * ảnh đầy đủ theo định dạng PPM
     * xóa mọi ảnh
     * xóa ảnh cuối cùng
    	(có lẽ không hoạt động được trên mọi ảnh Sonix)
     * bắt ảnh sang máy ảnh (cũng vậy)
    
    Các khung phim được tải xuống máy ảnh
    dạng dãy ảnh chụp tĩnh hay dạng tập tin AVI,
    phụ thuộc vào mô hình máy ảnh.
    
    Ảnh mẫu cho AVI là ảnh chụp tĩnh
    được tạo từ khung đầu.
    
    Không thể xóa một ảnh riêng lẻ
    nếu nó không phải là ảnh cuối cùng.

en: This is the driver for Canon PowerShot, Digital IXUS, IXY Digital,
     and EOS Digital cameras in their native (sometimes called "normal")
     mode. It also supports a small number of Canon digital camcorders
     with still image capability.
    It includes code for communicating over a serial port or USB connection,
     but not (yet) over IEEE 1394 (Firewire).
    It is designed to work with over 70 models as old as the PowerShot A5
     and Pro70 of 1998 and as new as the PowerShot A510 and EOS 350D of
     2005.
    It has not been verified against the EOS 1D or EOS 1Ds.
    For the A50, using 115200 bps may effectively be slower than using 57600
    If you experience a lot of serial transmission errors, try to have your
     computer as idle as possible (i.e. no disk activity)
vi: Đây là trình điều khiển cho các máy ảnh Canon PowerShot, Digital IXUS,
    IXY Digital, và EOS Digital trong chế độ sở hữu (cũng được gọi là “chuẩn”).
    Nó cũng hỗ trợ vài máy thu-ghi hình điện số Canon có khả năng ảnh tĩnh.
    Nó chứa mã để liên lạc qua cổng nối tiếp hay kết nối USB, nhưng không
    phải (chưa) qua IEEE 1394 (Firewire).
    Nó được thiết kế để hoạt động được với hơn 70 máy, từ máy rất cũ như
    PowerShot A5 và Pro70 của năm 1998 đến máy mới như PowerShot A510
    và EOS 350D của năm 2005.
    Nó chưa được thẩm tra với máy EOS 1D hay EOS 1Ds.
    Đối với máy A50, dùng 115200 bps có thể có kết quả chậm hơn khi dùng
    57600 bps.
    Nếu bạn gặp nhiều lỗi truyền nối tiếp, hãy giữ máy tính càng nghỉ càng
    có thể (tức là đĩa không hoạt động).

en: This library has been tested with a Kodak DC 215 Zoom camera. It might work also with DC 200 and DC 210 cameras. If you happen to have such a camera, please send a message to koltan@gmx.de to let me know, if you have any troubles with this driver library or if everything is okay.
vi: Thư viện này đã được thử với máy ảnh Kodak DC 215 Zoom. Nó có lẽ hoạt động được với máy ảnh DC 200 và DC 210. Nếu bạn có máy ảnh kiểu này, xin hãy viết thư cho tôi ở địa chỉ <koltan@gmx.de> để cho tôi biết nếu thư viện trình điều khiển này chạy được không.

en: This preview doesn't exist.
vi: Ô xem thử này không tồn tại.

en: Thumbnail
vi: Ảnh thu nhỏ

en: Thumbnail height: %d
vi: Độ cao ảnh thu nhỏ: %d

en: Thumbnail size: %d
vi: Kích cỡ ảnh thu nhỏ: %d

en: Thumbnail width: %d
vi: Độ rộng ảnh thu nhỏ: %d

en: Tilt-Shift
vi: Dịch-nghiêng

en: Time
vi: Thời gian

en: Time format
vi: Định dạng thời gian

en: Time: %a, %d %b %Y %T
vi: Giờ: %a, %d %b %Y %T

en: Timelapse
vi: Thời gian đã qua

en: Timelapse Interval
vi: Khoảng thời gian

en: Timelapse Number
vi: Số khoảng thời gian

en: Timeout even after 2 retries. Please contact %s.
vi: Quá thời ngay cả sau hai lần thử lại. Hãy liên lạc với %s.

en: Timer
vi: Đồng hồ hẹn giờ

en: Timer (Single) Shooting
vi: Chụp hẹn giờ (đơn)

en: Timer + Remote
vi: Hẹn giờ + điều khiểm từ xa

en: Timer 10 sec
vi: Hẹn giờ 10 giây

en: Timer 2 sec
vi: Hẹn giờ 2 giây

en: Tone Compensation
vi: Sự bù sắc màu

en: Too bright
vi: Quá sáng

en: Too dark
vi: Quá tối

en: Too many retries failed.
vi: Quá nhiều lần thử lại đã không thành công.

en: Top
vi: Trên

en: Topfield TF5000PVR
    Marcus Meissner <marcus@jet.franken.de>
    Library to download / upload files from a Topfield PVR.
    Ported from puppy (c) Peter Urbanec <toppy at urbanec.net>
vi: Topfield TF5000PVR
    Marcus Meissner <marcus@jet.franken.de>
    Thư viện để tải xuống/lên tập tin từ một Topfield PVR.
    Chuyển từ puppy © Peter Urbanec <toppy at urbanec.net>

en: Toshiba
    David Hogue <david@jawa.gotdns.org>
    Toshiba pdr-m11 driver.
vi: Toshiba
    David Hogue <david@jawa.gotdns.org>
    Trình điều khiển Toshiba pdr-m11.

en: Total flashes fired: %d
vi: Tổng số lần nháy: %d

en: Total pictures captured: %d, Flashes fired: %d
vi: Tổng ảnh chụp: %d, Lần nháy đèn: %d

en: Total pictures taken: %d
vi: Tổng số ảnh đã chụp: %d

en: Transmission of packet timed out even after %i retries. Please contact %s.
vi: Việc truyền gói tin đã quá thời, ngay cả sau %i lần thử lại. Hãy liên lạc với %s.

en: Transmission timed out even after 2 retries. Giving up...
vi: Tiến trình gửi đã quá thời, ngay cả sau hai lần thử lại, nên chịu thua…

en: Truncate Object
vi: Xén ngắn Đối tượng

en: Trying to contact camera...
vi: Đang thử liên lạc với máy ảnh…

en: Tune Colour Temperature
vi: Chỉnh nhiệt độ màu

en: Tune Preset 0
vi: Chỉnh định sẵn 0

en: Tune Preset 1
vi: Chỉnh định sẵn 1

en: Tune Preset 2
vi: Chỉnh định sẵn 2

en: Tune Preset 3
vi: Chỉnh định sẵn 3

en: Tune Preset 4
vi: Chỉnh định sẵn 4

en: Tungsten
vi: Dây tóc

en: Tungsten 2
vi: Dây tóc 2

en: Tungsten White Balance Bias
vi: Khuynh hướng cân bằng trắng bóng đèn dây tóc

en: Turbo mode
vi: Chế độ Tăng tốc

en: Type of Slideshow
vi: Kiểu chiếu ảnh

en: UI Language
vi: Ngôn ngữ Ui

en: UI Lock
vi: Khóa UI

en: UILockType
vi: Kiểu khóa UI

en: UNIX Time
vi: Giờ UNIX

en: USB Speed
vi: Tốc độ USB

en: Unassigned
vi: Không xác định

en: Undefined
vi: Chưa định nghĩa

en: Undefined Audio
vi: Âm thanh chưa xác định

en: Undefined Calendar Item
vi: Mục lịch chưa xác định

en: Undefined Collection
vi: Tập hợp chưa xác định

en: Undefined Contact
vi: Liên lạc chưa xác định

en: Undefined Document
vi: Tài liệu chưa xác định

en: Undefined Message
vi: Tin nhắn chưa xác định

en: Undefined PTP Property
vi: PTP: chưa định nghĩa thuộc tính

en: Undefined Video
vi: Phim chưa xác định

en: Undefined Windows Executable
vi: Tập tin có khả năng thực hiện Windows chưa xác định

en: Under > MTR
vi: Bên dưới > MTR

en: Underwater
vi: Dưới nước

en: Underwater: Auto
vi: Dưới nước: Tự động

en: Unknown
vi: Không rõ

en: Unknown %d
vi: Không hiểu %d

en: Unknown Command
vi: Lệnh lạ

en: Unknown PTP_OC
vi: Không hiểu PTP_OC

en: Unknown VendorExtensionID
vi: Không hiểu Mã nhà sản xuất Phần mở rộng

en: Unknown camera library error
vi: Lỗi thư viện máy ảnh không rõ

en: Unknown error
vi: Lỗi không rõ

en: Unknown error.
vi: Lỗi lạ.

en: Unknown file type %i.
vi: Không rõ kiểu tập tin %i.

en: Unknown flash mode %d,
vi: Không rõ chế độ đèn nháy %d,

en: Unknown model
vi: Không hiểu mô hình

en: Unknown model "%s"
vi: Không rõ mô hình “%s”

en: Unknown value
vi: Giá trị không rõ

en: Unknown value %04d
vi: Giá trị không rõ %04d

en: Unknown value %04x
vi: Giá trị không rõ %04x

en: Unknown value 0x%04x
vi: Giá trị không rõ 0x%04x

en: Unknown zoom mode %d
vi: Không rõ chế độ thu phóng %d

en: Unknown(%04x)
vi: Không rõ (%04x)

en: Unknown: 0x%04x
vi: Không rõ: 0x%04x

en: Unrecognized response
vi: Đáp ứng không được nhận ra

en: Unsuitable card
vi: Thẻ nhớ không thích hợp

en: Unsupported command.
vi: Lệnh không được hỗ trợ.

en: Unsupported port type %i = 0x%x given. Initialization impossible.
vi: Đưa ra kiểu cổng không được hỗ trợ %i = 0x%x nên không thể khởi tạo.

en: Unsupported port type: %d. This driver only works with USB cameras.
vi: Không hỗ trợ kiểu cổng: %d. Trình điều khiển này chỉ chạy được với máy ảnh kiểu USB.

en: Unused
vi: Chưa dùng

en: Update device firmware
vi: Cập nhật Firmware thiết bị

en: Upload URL
vi: URL tải lên

en: Upload is supported into the '%s' folder only
vi: Chỉ hỗ trợ khả năng tải lên thư mục “%s”

en: Uploading file...
vi: Đang tải lên tập tin…

en: Uploading image...
vi: Đang tải lên ảnh…

en: Uploading image: %s.
vi: Đang tải lên ảnh: %s.

en: Uploading...
vi: Đang tải lên…

en: Upper 1
vi: Trên 1

en: Upper 2
vi: Trên 2

en: User canceled download
vi: Người dùng đã thôi tải về

en: User defined 1
vi: Tự xác định 1

en: User defined 2
vi: Tự xác định 2

en: User defined 3
vi: Tự xác định 3

en: Vendor Extension
vi: Phần mở rộng nhà sản xuất

en: Vendor Extension Description: %s
vi: Mô tả phần mở rộng nhà sản xuất: %s

en: Vendor Extension ID: 0x%x (%d.%d)
vi: Mã số phần mở rộng nhà sản xuất: 0x%x (%d.%d)

en: Vendor ID: %02x%02x
vi: Mã hiệu nhà sản xuất: %02x%02x

en: Version:
vi: Phiên bản:

en: Version: %s
vi: Phiên bản: %s

en: Vertical AF On
vi: AF dọc đã bật

en: Video Brightness
vi: Độ sáng phim

en: Video Contrast
vi: Tương phản phim

en: Video Format
vi: Định dạng phim

en: Video Framerate
vi: Tốc độ khung phim

en: Video Mode
vi: Chế độ phim

en: Video OUT
vi: Phim RA

en: Video Out
vi: Phim ra

en: Video Quality
vi: Chất lượng phim

en: Video Resolution
vi: Độ phân giải phim

en: Viewfinder Grid
vi: Lưới kính ngắm

en: Viewfinder Grid Display
vi: Hiển thị lưới kính ngắm

en: Viewfinder virtual horizont
vi: Lưới kính ngắm ảo

en: Vignette Control
vi: Điều khiển làm mờ nét ảnh

en: Vivid
vi: Sặc sỡ

en: Volatile Settings
vi: Cài đặt hay thay đổi

en: Volume Level
vi: Mức âm lượng

en: WB bracketing
vi: Cân bằng Trắng bủa vây

en: WIFI channel
vi: Kênh WIFI

en: WIFI profiles
vi: Hồ sơ WIFI

en: WPL Playlist
vi: Danh mục nhạc WPL

en: Waiting for completion...
vi: Đang đợi hoàn tất…

en: Waiting...
vi: Đang chờ…

en: Warning Display
vi: Hiển thị Cảnh báo

en: Warning Level 0
vi: Cảnh báo cấp 0

en: Warning Level 1
vi: Cảnh báo cấp 1

en: Warning Status
vi: Trạng thái Cảnh báo

en: Warning in canon_usb_set_file_attributes: canon_usb_dialogue returned error status 0x%08x from camera
vi: Cảnh báo trong hàm đặt các thuộc tính tập tin canon_usb_set_file_attributes: hộp thoại canon_usb_dialogue đã trả lại trạng thái lỗi 0x%08x từ máy ảnh.

en: Water
vi: Nước

en: We expected 0x%x but received 0x%x. Please contact %s.
vi: Cần 0x%x, còn nhận 0x%x. Hãy liên lạc với %s.

en: Weak
vi: Yếu

en: White Balance
vi: Cân bằng trắng

en: White Balance Bias Preset 0
vi: Định sẵn bù cân bằng trắng 0

en: White Balance Bias Preset 1
vi: Định sẵn bù cân bằng trắng 1

en: White Balance Bias Preset 2
vi: Định sẵn bù cân bằng trắng 2

en: White Balance Bias Preset 3
vi: Định sẵn bù cân bằng trắng 3

en: White Balance Bias Preset 4
vi: Định sẵn bù cân bằng trắng 4

en: White Balance Bias Preset Nr
vi: Số định sẵn bù cân bằng trắng

en: White Balance Bracket Program
vi: Trình Bủa vây cân bằng trắng

en: White Balance Bracket Step
vi: Bước Bủa vây cân bằng trắng

en: White Balance Colour Temperature
vi: Nhiệt độ màu cân bằng trắng

en: White Balance Preset Name 0
vi: Tên định sẵn cân bằng trắng 0

en: White Balance Preset Name 1
vi: Tên định sẵn cân bằng trắng 1

en: White Balance Preset Name 2
vi: Tên định sẵn cân bằng trắng 2

en: White Balance Preset Name 3
vi: Tên định sẵn cân bằng trắng 3

en: White Balance Preset Name 4
vi: Tên định sẵn cân bằng trắng 4

en: White Balance Preset Number
vi: Số định sẵn cân bằng trắng

en: White Balance Preset Value 0
vi: Giá trị định sẵn cân bằng trắng 0

en: White Balance Preset Value 1
vi: Giá trị định sẵn cân bằng trắng 1

en: White Balance Preset Value 2
vi: Giá trị định sẵn cân bằng trắng 2

en: White Balance Preset Value 3
vi: Giá trị định sẵn cân bằng trắng 3

en: White Balance Preset Value 4
vi: Giá trị định sẵn cân bằng trắng 4

en: White Board
vi: Bảng trắng

en: White balance
vi: Cân bằng trắng

en: White board
vi: Bảng trắng

en: White level
vi: Lớp trắng:

en: WhiteBalance
vi: Cân bằng trắng

en: WhiteBalance Adjust A
vi: Cân bằng trắng chỉnh A

en: WhiteBalance Adjust B
vi: Cân bằng trắng chỉnh B

en: WhiteBalance X A
vi: Cân bằng trắng X A

en: WhiteBalance X B
vi: Cân bằng trắng X B

en: Whitebalance Reset Error
vi: Lỗi đặt lại cân bằng trắng

en: Wide
vi: Rộng

en: Wide-area AF
vi: AF phong cảnh

en: Windows Image Format
vi: Định dạng ảnh Windows

en: Wireless Sync
vi: Đồng bộ wireless

en: Write
vi: Ghi

en: Write-protected
vi: Bảo vệ chống ghi

en: Wrong escape sequence: expected 0x%02x, got 0x%02x.
vi: Dãy thoát không đúng: cần 0x%02x, nhưng lại nhận 0x%02x.

en: XMLDocument
vi: Tài liệu XML

en: Year/Month/Day
vi: Năm/Tháng/Ngày

en: Yes
vi: Có

en: You have been trying to delete '%s' from folder '%s', but the filesystem does not support deletion of files.
vi: Bạn đã thử xóa “%s” khỏi thư mục “%s”, nhưng mà hệ thống tập tin không hỗ trợ khả năng xóa tập tin.

en: You have to set the port prior to initialization of the camera.
vi: Bạn cần phải đặt cổng trước khi khởi tạo máy ảnh.

en: You must be in record mode to capture images.
vi: Bạn phải dùng chế độ thu để chụp ảnh.

en: You need to specify a folder starting with /store_xxxxxxxxx/
vi: Bạn cần xác định một thư mục bắt đầu với “ /store_xxxxxxxxx/”

en: Your Logitech Clicksmart 310 has %i picture in it.
     | Your Logitech Clicksmart 310 has %i pictures in it.
vi[0]: Máy Logitech Clicksmart 310 chứa %i ảnh.

en: Your USB camera has a S&Q chipset.
    The total number of pictures taken is %i
    Some of these could be clips containing
    several frames
vi: Máy ảnh USB của bạn có bộ chíp điều khiển của S&Q.
    Tổng số ảnh mà nó chứa là %i
    Một số ảnh có thể là trích đoạn chứa vài khung.

en: Your USB camera has an Aox chipset.
    Number of lo-res PICs = %i
    Number of hi-res PICs = %i
    Number of PICs = %i
vi: Máy ảnh USB của bạn có bộ con chíp Aox.
    Số ẢNH phân giải thấp = %i
    Số ẢNH phân giải cao = %i
    Tổng số ẢNH = %i

en: Your USB camera is a Kodak EZ200.
    Number of PICs = %i
vi: Máy ảnh USB của bạn là Kodak EZ200.
    Tổng ảnh = %i

en: Your USB camera is an iClick 5X.
    The total number of pictures taken is %i
vi: Máy ảnh USB của bạn là máy iClick 5X.
    Tổng số ảnh có thể chụp là %i

en: Your USB camera seems to be a LG GSM.
    Firmware: %s
    Firmware Version: %s
vi: Có vẻ là máy ảnh USB của bạn là LG GSM.
    Firmware: %s
    Phiên bản Firmware: %s

en: Your USB picture frame has a AX203 chipset
vi: Khung ảnh USB của bạn có một bộ chíp điều khiển AX203

en: Your USB picture frame has a ST2205 chipset
vi: Khung ảnh USB của bạn có một bộ chíp điều khiển ST2005

en: Your camera only supports deleting the last file on the camera. In this case, this is file '%s'.
vi: Máy ảnh của bạn chỉ hỗ trợ khả năng xóa tập tin cuối cùng trên máy ảnh. Trong trường hợp này, đây là tập tin “%s”.

en: Zone Focus (Close)
vi: Vùng lấy nét (Gần)

en: Zone Focus (Close-up)
vi: Vùng lấy nét (Cận cảnh)

en: Zone Focus (Far)
vi: Vùng lấy nét (Xa)

en: Zone Focus (Medium)
vi: Vùng lấy nét (Vừa)

en: Zone Focus (Reserved 1)
vi: Vùng lấy nét (dành riêng 1)

en: Zone Focus (Reserved 2)
vi: Vùng lấy nét (dành riêng 2)

en: Zone Focus (Reserved 3)
vi: Vùng lấy nét (dành riêng 3)

en: Zone Focus (Reserved 4)
vi: Vùng lấy nét (dành riêng 4)

en: Zone Focus (Very Close)
vi: Vùng lấy nét (Rất gần)

en: Zoom
vi: Thu phóng

en: Zoom (in millimeters)
vi: Thu phóng (theo mili-mét)

en: Zoom level changed
vi: Mức phóng to bị thay đổi

en: Zoom: 29 mm
vi: Thu phóng: 29 mm

en: Zoom: 34 mm
vi: Thu phóng: 34 mm

en: Zoom: 41 mm
vi: Thu phóng: 41 mm

en: Zoom: 51 mm
vi: Thu phóng: 51 mm

en: Zoom: 58 mm
vi: Thu phóng: 58 mm

en: Zoom: macro
vi: Thu phóng: macro (chụp cận cảnh)

en: a/c adaptor
vi: bộ tiếp hợp điện chính

en: agfa_cl20
    The Agfa CL20 Linux Driver People!
         Email us at cl20@poeml.de    
     Visit us at http://cl20.poeml.de
vi: agfa_cl20
    Nhóm Trình điều khiển Linux Agfa CL20!
      Liên lạc với chúng tôi bằng thư điện tử <cl20@poeml.de>.
    Đến thăm chúng tôi ở <http://cl20.poeml.de>.

en: auto
vi: tự động

en: auto + red eye suppression
vi: tự động, giảm mặt đỏ

en: battery
vi: pin

en: black & white
vi: đen trắng

en: bulb
vi: bóng đèn sợi đốt

en: camera inactive for > 9 seconds, re-initing.
vi: máy ảnh đã nghỉ trong >9 giây nên khởi tạo lại.

en: cannot be queried.
vi: không thể bị truy vấn.

en: canon_int_capture_image: final canon_usb_list_all_dirs() failed with status %i
vi: canon_int_capture_image: tiến trình canon_usb_list_all_dirs() (liêt kê mọi thư mục) cuối cùng đã thất bại với trạng thái %i

en: canon_int_capture_image: initial canon_usb_list_all_dirs() failed with status %li
vi: canon_int_capture_image: tiến trình canon_usb_list_all_dirs() (liêt kê mọi thư mục) đầu tiên đã thất bại với trạng thái %li

en: canon_int_get_info_func: ERROR: initial message too short (%i < minimum %i)
vi: canon_int_get_info_func: LỖI: thông điệp khởi tạo quá ngắn (%i < tối thiểu %i)

en: canon_int_list_directory: ERROR: initial message too short (%i < minimum %i)
vi: canon_int_list_directory: LỖI: thông điệp đầu tiên quá ngắn (%i < tối thiểu %i)

en: canon_int_list_directory: Reached end of packet while examining the first dirent
vi: canon_int_list_directory: Tới kết thúc gói trong khi kiểm tra mục tin thư mục thứ nhất

en: canon_int_list_directory: truncated directory entry encountered
vi: canon_int_list_directory: gặp mục tin thư mục bị cắt ngắn

en: canon_serial_get_dirents: Could not allocate %i bytes of memory
vi: canon_serial_get_dirents: Không thể cấp phát %i byte bộ nhớ

en: canon_serial_get_dirents: Could not resize dirent buffer to %i bytes
vi: canon_serial_get_dirents: Không thể thay đổi kích cỡ của bộ đệm mục tin thư mục thành %i byte

en: canon_serial_get_dirents: Failed to read another directory entry
vi: canon_serial_get_dirents: Gặp lỗi khi đọc mục tin thư mục khác

en: canon_serial_get_dirents: Initial dirent packet too short (only %i bytes)
vi: canon_serial_get_dirents: Gói tin mục tin thư mục đầu tiên quá ngắn (chỉ %i byte)

en: canon_serial_get_dirents: Too many dirents, we must be looping.
vi: canon_serial_get_dirents: Quá nhiều mục tin thư mục, chắc là vòng lặp.

en: canon_serial_get_dirents: Truncated directory entry received
vi: canon_serial_get_dirents: Nhận mục tin thư mục bị cắt ngắn

en: canon_serial_get_dirents: canon_serial_dialogue failed to fetch directory entries
vi: canon_serial_get_dirents: canon_serial_dialogue không lấy được các mục tin thư mục

en: canon_usb_get_body_id: Unexpected data length returned (%i bytes, expected %i)
vi: canon_usb_get_body_id: độ dài dữ liệu bất thường được trả lại (%i byte, cần %i).

en: canon_usb_get_dirents: Couldn't fit payload into buffer, '%.96s' (truncated) too long.
vi: canon_usb_get_dirents: không thể vừa trọng tải trong bộ đệm, “%.96s” (bị cắt ngắn) quá dài.

en: canon_usb_get_dirents: canon_usb_long_dialogue failed to fetch direntries, returned %i
vi: canon_usb_get_dirents: hộp thoại canon_usb_long_dialogue không lấy được các mục tin thư mục, trả lại %i.

en: canon_usb_list_all_dirs: Couldn't fit payload into buffer, '%.96s' (truncated) too long.
vi: canon_usb_list_all_dirs: không thể vừa trọng tải trong bộ đệm, “%.96s” (bị cắt ngắn) quá dài.

en: canon_usb_list_all_dirs: canon_usb_long_dialogue failed to fetch direntries, returned %i
vi: canon_usb_list_all_dirs: hộp thoại canon_usb_long_dialogue không lấy được các mục tin thư mục, trả lại %i.

en: canon_usb_lock_keys: Unexpected length returned (%i bytes, expected %i)
vi: canon_usb_lock_keys: độ dài bất thường được trả lại (%i byte, cần %i).

en: canon_usb_lock_keys: Unexpected length returned from "lock keys" function (%i bytes, expected %i)
vi: canon_usb_lock_keys: độ dài bất thường được trả lại từ hàm “khóa các khóa” (%i byte, cần %i).

en: canon_usb_set_file_attributes: canon_usb_dialogue failed
vi: canon_usb_set_file_attributes: hộp thoại USB canon_usb_dialogue bị lỗi

en: canon_usb_unlock_keys: Unexpected length returned (%i bytes, expected %i)
vi: canon_usb_unlock_keys: độ dài bất thường được trả lại (%i byte, cần %i).

en: color
vi: màu

en: coolshot library v
vi: thư viện coolshot phiên bản

en: could not change owner name
vi: không thể thay đổi tên người sở hữu

en: could not set time
vi: không thể đặt giờ

en: economy
vi: kinh tế

en: externally
vi: bên ngoài

en: fill in
vi: tô đầy vào

en: fine
vi: tốt

en: gPhoto2 Mustek VDC-3500/Relisys Dimera 3500
    This software was created with the
    help of proprietary information belonging
    to StarDot Technologies.
    
    Author:
      Brian Beattie  <URL:http://www.beattie-home.net>
    Contributors:
      Chuck Homic <chuck@vvisions.com>
         Converting raw camera images to RGB
      Dan Fandrich <dan@coneharvesters.com>
         Information on protocol, raw image format,
         gphoto2 port
vi: gPhoto2 Mustek VDC-3500/Relisys Dimera 3500
    Phần mềm này dùng thông tin được công tyStarDot Technologies sở hữu.
    
    Tác giả:
      Brian Beattie  <URL:http://www.beattie-home.net>
    Người đóng góp:
      Chuck Homic <chuck@vvisions.com>
         Chuyển đổi ảnh chụp thô sang RGB
      Dan Fandrich <dan@coneharvesters.com>
         Thông tin về giao thức, định dạng ảnh thô,
         chuyển sang gphoto2

en: gsmart300 library 
    Till Adam <till@adam-lilienthal.de>
    Jerome Lodewyck <jerome.lodewyck@ens.fr>
    Support for Mustek gSmart 300 digital cameras
    based on several other gphoto2 camlib modules and the specifications kindly provided by Mustek.
vi: Thư viện gsmart300 
    Till Adam <till@adam-lilienthal.de>
    Jerome Lodewyck <jerome.lodewyck@ens.fr>
    Khả năng hỗ trợ máy ảnh điện số kiểu Mustek gSmart 300
    dựa vào vài mô-đun thư viện máy ảnh của gphoto2
    và các đặt tả được cung cấp thân ái bởi Mustek.

en: high (640x480)
vi: cao (640×480)

en: high compression,
vi: nén cao,

en: hp215
    Marcus Meissner <marcus@jet.franken.de>
    Driver to access the HP Photosmart 215 camera.
    Merged from the standalone hp215 program.
    This driver allows download of images and previews, and deletion of images.
vi: hp215
    Marcus Meissner <marcus@jet.franken.de>
    Trình điều khiển để truy cập máy ảnh HP Photosmart 215.
    Trộn được từ chương trình hp215 độc lập.
    Trình điều khiển này cho phép tải xuống các ảnh và ô xem thử,
    và xóa ảnh.

en: iClick 5X driver
    Theodore Kilgore <kilgota@auburn.edu>
vi: Trình điều khiển iClick 5X
    Theodore Kilgore <kilgota@auburn.edu>

en: implicit auto
vi: tự động ngầm định

en: in fill mode
vi: trong chế độ tô đầy

en: infinite
vi: vô hạn

en: internally
vi: trên máy

en: jamcam library v
vi: Thư viện jamcam v

en: jl2005a camera library
    Theodore Kilgore <kilgota@auburn.edu>
vi: Thư viện máy ảnh jl2005a
    Theodore Kilgore <kilgota@auburn.edu>

en: jl2005bcd camera library
    Theodore Kilgore <kilgota@auburn.edu>
vi: Thư viện máy ảnh jl2005bcd
    Theodore Kilgore <kilgota@auburn.edu>

en: lock keys failed.
vi: gặp lỗi khi khóa các khóa.

en: lossless
vi: không mất gì

en: low (320x240)
vi: thấp (320×240)

en: low compression,
vi: nén ít,

en: mRAW + Large Fine JPEG
vi: mRAW + JPEG Lớn Đẹp

en: mRAW + Large Normal JPEG
vi: RAW + JPEG Thường Lớn

en: mRAW + Medium Fine JPEG
vi: mRAW + JPEG Vừa Đẹp

en: mRAW + Medium Normal JPEG
vi: RAW + JPEG Thường Vừa

en: mRAW + Small Fine JPEG
vi: mRAW + JPEG Nhỏ Đẹp

en: mRAW + Small Normal JPEG
vi: mRAW + JPEG Nhỏ Thường

en: mRAW + Smaller JPEG
vi: mRAW + Nhỏ hơn JPEG

en: mRAW + Tiny JPEG
vi: mRAW + JPEG nhỏ

en: medium compression,
vi: nén vừa,

en: menu
vi: trình đơn

en: no status reported.
vi: chưa báo báo trạng thái.

en: none
vi: không có

en: normal
vi: chuẩn

en: not available: %s
vi: không sẵn sàng: %s

en: off
vi: tắt

en: on
vi: bật

en: on + red eye suppression
vi: bật, giảm mắt đỏ

en: on battery
vi: dùng pin

en: pccam600 init: Unexpected error: gp_port_read returned %d instead of %d
vi: khởi tạo pccam600: Gặp lỗi bất ngờ: gp_port_read trả về %d thay vì %d

en: pccam600_close: return value was %d instead of %d
vi: pccam600_close: giá trị trả về là %d thay vì %d

en: pccam600_get_file:got index %d but expected index > %d
vi: pccam600_get_file: nhận chỉ mục %d nhưng cần chỉ mục >%d

en: pccam600_init: Expected %d blocks got %d
vi: pccam600_init: Cần %d khối nhưng chỉ nhận %d

en: pccam600_init: Expected > %d blocks got %d
vi: pccam600_init: Cần >%d khối nhưng chỉ nhận được %d

en: play
vi: phát

en: power OK
vi: nguồn điện tốt

en: power bad
vi: nguồn điện hỏng

en: read only
vi: chỉ đọc

en: readwrite
vi: đọc ghi

en: ready
vi: sẵn sàng

en: record
vi: thu

en: recursive calls are not supported by the sierra driver! Please contact %s.
vi: hàm gọi đệ qui không phải được trình điều khiển sierra hỗ trợ. Hãy liên lạc với %s.

en: red eye flash off.
vi: chống mắt đỏ: tắt.

en: red eye flash on.
vi: chống mắt đỏ: bật.

en: red eye suppression
vi: giảm mắt đỏ

en: sRAW + Large Fine JPEG
vi: sRAW + JPEG Lớn Đẹp

en: sRAW + Large Normal JPEG
vi: sRAW + JPEG Thường Lớn

en: sRAW + Medium Fine JPEG
vi: sRAW + JPEG Vừa Đẹp

en: sRAW + Medium Normal JPEG
vi: sRAW + JPEG Thường Vừa

en: sRAW + Small Fine JPEG
vi: sRAW + JPEG Nhỏ Đẹp

en: sRAW + Small Normal JPEG
vi: sRAW + JPEG Nhỏ Thường

en: sRAW + Smaller JPEG
vi: sRAW + Nhỏ hơn JPEG

en: sRAW + Tiny JPEG
vi: sRAW + JPEG nhỏ

en: sRGB (nature)
vi: sRGB (tự nhiên)

en: sRGB (portrait)
vi: sRGB (chân dung)

en: sierra SPARClite library
    Scott Fritzinger <scottf@unr.edu>
    Support for sierra-based digital cameras
    including Olympus, Nikon, Epson, and Pentax.
    
    Thanks to Data Engines (www.dataengines.com)
    for the use of their Olympus C-3030Z for USB
    support implementation.
vi: Thư viện sierra SPARClite
    Scott Fritzinger <scottf@unr.edu>
    Khả năng hỗ trợ các máy ảnh điện số dựa vào sierra,
    gồm có Olympus, Nikon, Epson và Pentax.
    
    Cám ơn Data Engines (www.dataengines.com)
    đã cho phép dùng sự thực hiện hỗ trợ
    Olympus C-3030Z của họ cho USB.

en: spca50x library v
vi: Thư viện spca50x phiên bản v

en: sq905 generic driver
    Theodore Kilgore <kilgota@auburn.edu>
vi: Trình điều khiển chung sq905
    Theodore Kilgore <kilgota@auburn.edu>

en: sq905C generic driver
    Theodore Kilgore <kilgota@auburn.edu>
vi: Trình điều khiển chung sq905C
    Theodore Kilgore <kilgota@auburn.edu>

en: standard
vi: chuẩn

en: superfine
vi: cực tốt

en: sx330z is USB only
vi: sx330z chỉ dùng USB

en: time set
vi: đặt giờ

en: unable to guess initial CRC value
vi: không thể đoán giá trị CRC đầu tiên

en: undefined
vi: chưa xác định

en: unexpected datatype %i
vi: kiểu dữ liệu bất thường %i

en: unknown (0x%02x)
vi: không rõ (0x%02x)

en: unknown compression %d,
vi: nén không rõ %d,

en: unknown resolution %d)
vi: phân giải không rõ %d)

en: warning: CRC not checked (add len %d, value 0x%04x) #########################
vi: cảnh báo: chưa kiểm CRC (thêm độ dài %d, giá trị 0x%04x) #########################
